Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 58ste Jaargang. No. 10. Kieuws-:en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Propaganda-avond. 1919. I Zondag 2 Maart. Opheldering gewenscht! VOOR STADSNIEUWS. I INGEZONDEN. 1 Dr. F. van Eeden. Bolswardsclie Courant 1 Onderwijs I? ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden.' Franco per post 62^2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1 I aangedrongen op een behoorlijk gesalarieerd personeel, want de onderwyzers worden o»er ’t gebeel lang niet voldoende betaald voor bun gewichtige en moeielijlte taak. Nog meerdere wenschen worden door Volks onderwijs voorgestaan, o.a. uitbreiding leerplicht beter gelegenheid voor achterlijke en twakke leerlingen, want de Vereentging wil ’tonder wijs in alle opzichten brengen op booger peil. Zij kan zich dan ook niet vereenigen met het streven om ons volk reeds in de school jaren te verdeelen naar de verschillende rich tingen des geloofs. Het ideaal blijft nog altijd een school voor allen gelijk, voor rijk en arm, voor geloovigen en ongaloovigan, echter dat ideaal zal nog wel langen tijd op vervulling moeten wachten, maar toch de Vereeniging Volksonderwijs meent nog altoos dat in de verre toekomst het mo gelijk zal zijn dat er komt Kosteloos onderwijs en één algemeene school voor allen. Wie dat streven mee wenscht te bevorderen sluite zich aan bij de Vereeniging. De con tributie, slechts f 1 per jaar, kan geen bezwaar zijn, en de leden ontvangen daarvoor gratis het orgaan der Vereeniging, waarin het doel en streven steeds worden ontwikkeld. Wie «erheffi ig van ’t onderwijs en ontwikkeling des volks voorstaat, sluite zich aan onder de banier, in welker plooien geschreven staat het doel der Vereeniging: Excelsior! (A p p 1 a s). De avond werd verder aangevuld door eenige nummers van het strijkorkest Andante” dat tusschen de bedrijven van het tooneelstuk eenige stukken op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Echter de jeugd had meer oor voor het tooneel dan voor de muziek. Men had blijkbaar zijn zinnen gezet op wat dat tooneelstuk zou geven voor oog en oor. Nu het kan geiuigd worden de Vereeniging „W. I. K.” is er in geslaagd die zinnen te bevredigen. Het was onder de bedrijven heel stil, er werd met ambitie geluisterd en gekeken. Het tooneelstukje van den bekenden pasda- goog J. Ligthart behandelt de geschiedenis van een jongen die op school de boel ver- nruidde en weggejaagd werd. Op de werkplaats an zijn vader, werd hij onder de verstandige leiding van een timmerknecht toch nog in ’t goede spoor geleid, en toen bij daarna naar den vreemde trok, kwam hij na 19 jaren als een degelijk burger in 't ouderhuis terug. Meenden de vader en de meester eerst dat er niets van den balsturigen knaap zou te recht komen, het bleek toen dat het was .Toch timmerhout.” De tooneeltjes boeiden de kinderen zeer, met de kwajongensstreken werd innig gesym pathiseerd en ’t was onder het spel heel stil in de zaal. Trouwens de Vereeniging W. I. K.” speelde het ook heel goed. Vader en moeder, tante en meester waren goed in bun rol en positie. Frit*, hier de spil waar ’t om draaide, speelde in het 2e bedrijf heel goed en ’t le bedrijf waar hij niets had in te brengen onder de berisping van zijn vader, was zijn ver legen en deemoedige houding, ook heel echt. Ook zijn zuster was best. In het laatste bedrijf moesten de kinderen beide door anderen vervangen worden, want 10 jaren verschil in leeftijd bij een kind kan zoo maar niet gemetamorphoseerd worden, zoo als dat bij de anderen wel kon gaan De timmerwinkel, die zoo met zorg was inge richt, was evenwel in die 10 jaren geheel gelijk gebleven. De planken stonden na al die jaren nog precies ge'ijk. Klaas, de meesterknecht, die den jongen onder zijn leiding kreeg, deed dat ook heel goed, evenwel de vertelling van eigen ervaring had wat levendiger kunnen zijn. Een voor de kinderen zeer frappant too- neellje was, dat de beide kinderen, toen Klaas even weg was, in de timmerwerkplaats gingen spelen, en Frits van zijn zuster een standbeeld maakte, en haar in een krans van krullen hulde. Het stukje is wel bevallen. hoog en Mijnheer de Redacteur. Mag ik u beleefd eenige plaatsruimte verzoeken voor onderstaand schrijven en zou u er dan met wat dikker letters boven willen doen drukken: »het Godshuis in de Lichtstad”, door licht beelden verduidelijkt. De spreker zal ons voeren door wonderschoone landen, langs prachtige kusten naar een ideaaloord. Waar we hier zoo zelden in de gelegenheid zijn iets goeds te hooren, mogen we het wel zeer op prijs stellen, dat de heer Van Eeden aan ons verzoek heeft willen voldoen, om bekende lezing ook hier te houden. Er zal een lijst bij de ingezetenen rondgaan om eenigszins een begrooting te kunnen maken van het aantal bezoekers, want pas bij ge noegzame belangstelling zal deze avond, die nog al wat kosten met zich brengt, kunnen doorgaan. Mea kan zich ook opgeven bij mej. Groenier naast »de Doele” of bij dokter Beekhuis. Verder zie men de advertentie in dit nummer. In het laatst verschenen nummer uwer courant komt o.m. een advertentie voor zeer opvallend gedrukt, inhoudende een waar schuwing aan alle protestanten om zich aaneen te sluiten. »Gevaar dreigt!” beet het. Ik zou willen vragen, welk gevaar en van welken kant? Met dergelijke advertentiën schiet men m.i. niet op. Ais er werkelijk voor protestanten gevaar dreigt, dan ronduit gezegd voor wien men moet oppassen en waarom. De tegenpartij moet zich altijd kunnen verdedigen. Het is, alsof zich de laatste maanden boven Bolsward donderwolken hebben samengepakt. De atmosfeer is af en toe benauwend en een goed opmerker voelt dat er wel eens een onweer kan losbarsten. In de natuur vind ik zoo iets altijd prachtig en indrukwekkend, terwijl het de natuur verfrischt. In de politiek en vooral op Godsdienstig terrein vrees ik die onweders, omdat zij in den regel de atmosfeer niet verfrissehen maar voor langen tijd bederven en meestal zooveel persoonlijke veetan nalaten. Er wordt hier de laatste maanden veel gtfluisterd. Men weet te vertellen dat van R. K. zijde de omgang met protestanten is verboden. Verder dat er van R. K. zijde op wordt aangedrongen niet meer bij protestanten inkoopen te doen, protestanten niet in dienst te nemen en reeds in dienst hebbende, deze te vervangen door R. K. personeel, waaraan dan velerlei beschouwingen worden vastgeknoopt en natuurlek èn door protestanten èn door R. K. gaarne, elk op zijn wijze, verder worden gecolporteerd. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ho. 4. De Afd. Bolsward en Omstreken van Volks onderwijs hield Maandag een propaganda-avond in vde Doele.” Ook de kinderen waren hierbij uiigenoodigd en dit verklaart voldoende dat de zaal propvol was. Ook behoefde men bij het aauvangsuur niet te wachten op het komende publiek. Als er wat bijzonders is, maakt de jeugd wel dat ze er tijdig bij is. Precies op tijd kon dan ook worden aauge- vangeu en opende de heer Bachöfner de overtalrijke bijeenkomst met een woord van welkam en tevens van vermaning tot de meer derheid om gedurende de lezing zich koest te houden, om straks te kunnen genieten van de opvoering van het aangekondigde tooneelf-tuk voor kinderen xToch timmerhout.” De beer H. EISMA begon daarna zijne rede met te zeggen dat bij meende in hoofd trekken bet doei van de Vereeniging rVoiks onderwijs” te moeten uiteenzetten, om daardoor die aanwezigen, welke daarvoor in de termen vallen, te animeeren zich erbij aan te sluiten. Volksonderwijs” dan, wil bevordering van bet volksonderwijs en tracht dat doel te bereiken door lezingen te houden en voor drachten, geschriften te verspreiden, kortom door wettige middelen propaganda te make' voor bevordering van het gewone onderwijs. Volksonderwijs is iets gewichtigs en belangrijks het beoogt het bijbrengen van nuttige kundig heden aan de kinderen, opdat ze zich later in de maatschappij zullen kunnen redden. Op latereu leeftijd gevoelt men eerst recht de behoefte aan goed te kunnen lezen, schrijven en rekenen, en waardeert men het, dat men in de jeugd een behoorlijke ontwikkeling mocht verkrijgen. En de werkelijk* waarde gevoelen velen niet eens, men is er aan gewoon geworden, doch die bet niet kunnen, gevoelen zooveel te meer het gemis. Kennis en ontwikkeling dragen veel bij tot verhooging van bet levens genot, en dat heeft men te danken aan het onderwijs en de onderwijzers. Spreker gaat daarom na, welk een gewichtige taak een onderwijzer heeft, ook hij die de eerste begin selen *an kennen en kunnen aanbrengt, om dan te vragen of in dezen nog noodig is een Vereeniging te hebben die dat volksonderwijs wil bevorderen, daar er overal flinke school gebouwen, uitmuntende leermiddelen, beproefde methodes en bekwame onderwijzers zijn? En bij antwoordt, dat het onderwijs we.1 veel verbeterd werd in de laatste jaren, toch is nog meer vooruitgang op dit gebied noodig en mogelijk. De Vereeniging Volkonderwijs” staat pal voor ’t openbaar onderwijs, omdat zij de openbare school het meest geschikt acht voor onderwijs van het volk. De Ver eeniging is niet tegen ’t bijzonder onderwijs en weet dat ook de bijzondere school de liefde heeft van de oprichters dier school, hoewel toch bij die oprichting soms de aandrang van enkelen in ’t spel was, en ook menigmaal een neiging werd getoond om de openbare school neer te drukken. Want men weet het, door de verschillende richtingen der scholen is de zoo nadeelige schoolstrijd ontstaan, waaraan nu misschien een eind kan komen, daar althans een boofdzaak bij dien strijd de flnancieele kwestie zal worden opgelost door art. 192 der Grondwet. Dr. De Visser als minister van heeft gezegd te sijn een minister van eenheid, en te zullen trachten naar assumilatie van openbaar- en bijzonder onderwijs, zoodat de hoop rijst, dat de gelijkstelling het gebeele onderwijs ten goede zal komen, want er moet nog komen een wet op het lager onderwijs, welke het beginsel, nu vastgelegd in de Grondwet, nader zal regelen om dat onderwijs te brengen op hooger peil. Deze minister dient daarbij rekening te houden met wat »Volks- onderwijs” reeds heeft gedaan, wat werd uit gedrukt in een ontwerp van wet, waarin vele goede wenken zijn gegeven. Daarin wordt aangestuurd op kleine klassen voor één onder wijzer, wijl door te talrijke klassen het onmo gelijk is voldoende te letten op de individuëele behoeften des kinds. Er zullen dan ook moeten komen schoolvergaderingen, waarin de onderwijzers medezeggingschap krijgen bij ’t regelen van leerplan en inrichting van ’t onderwijs aan een school en over de te gebruiken leermiddelen. Dan wordt in dat ontwerp aange drongen op goed onderlegd personeel, door ’t opricbten van kwet-ksc tolen en voor voort gezette studie van semenaria. Verder wordt Vooral in de laatste maanden is zoo duidelijk aan 't licht gekomen, dat heel de oorlogs ellende hoofdzakelijk het gevolg is geweest »an lage kuiperijen van enkele personen, die op buit of eer belust, anderen aan hun be geerten opoff'-rden. Die tijd is geweest. In de groote volkeren- staatkunde is dit voor ’t vervolg, naar wij hopen, vrijwel uit en wee degene die het wederom mocht wagen weer zoo iets te beginnen. Maar laat- ’t dan ook uit zijn op elk ander en vooral op Godsdienstig terrein. Godsdienst is veel te mooi en veel te hoog dan dat dit als middel gebruikt mag worden om elkander te verketteren. God is liefde en bet mooiste wat Jezus ons geleerd heeft is geweest naastenliefde. Jezus, die hooge figuur, die daar toch voor elke protestant en voor elke R. K. moet staan als de verpersoonlijking van alles wat edel is, heeft nooit gesproken dat deze of gene richting de ware was of dat men elkander moest haten pf schuwen. Laat ons ’t dan toch ook niet doen. De groote massa doet ’t piet. Ik kan R K. die eerlijk en oprecht met protestanten omgaan ook protestanten die voor R. K veel zijn en hulp bieden zonder zich om Godsdienstverschil te bekommeren. En zoo behoort ’t ook te zijn. Wij zijn, al is daar verschil van richting of opvatting, toch allen Christenen m. a. w. Kinderen Gods, en hebben tot plicht elkander te steunen en ta helpen. En mtfcht 't waar zijn, dat er tegenwoordig onder een dier beide partijen menschen zijn niet bezield met die boog* bedoelingen, maar die op buit of eer zijn gesteld, laten zij dan rond en eerlijk zich bekend maken, opdat men wete wie het zijn en wat bedoelingen zij hebben. Willen zij strijd, uitstekend, maar dan met open vizier. Niet dat fluisteren en in stilte verdacht maken waardoor vaak personen of zaken in moeilijkheden word*n gebracht, die er niets mede hebben uit te staan. Een volkerenbond zal worden opgeriebt, in de hoop oorlogen te voorkomen. Bij geschil len tusschen personen of partijen is bet meer malen een commissie die inspraak doet en strijd voorkomt. Is zoo iets hier ook niet mogelijk? A. B. Jaarvergadering „Groene Kruis”. Een gewoon verschijnsel is het, dat de jaarvergaderingen der vereenigingen slecht bezocht worden hierop maakt ook de zoo nuttige en populaire vereeniging hierboven genoemd, geen uitzondering. Mat bet bestuur mee waren van de ruim 1800 leden pas 30 tegenwoordig. Dit ontmoedigde echter het wakkere bestuur niet, 't is meer als een gewoonte en sleur, allerminst als een gebrek aan belangstelling te beschouwen. De Voorzitter, de heer D. Terhenne, opende met een woord van welkom te richten tot de aanwezigen, en wees er op, dat, ofschoon de internationale verwikkeliagen nog lang niet tot een einde schijnen te zijn, toch de oorlog heeft opgehouden. Het Groene Kruis kan weer zijn werkzaamheden ontwikkelen, en dit is ook hoogst noodig, want door ondervoeding en andere gevolgen van den oorlog is de sanitaire toestand der bevolking overal, ook in ons land, schrikbarend achteruit gegaan. In ons vaderland zijn de sterfgevallen wegens tuberculose zeer toegenomen, in 1913 bedroeg het getal 8753 en in 1917 was dit 12094. Met verdubbelde vlijt moet overal de hand aan den ploeg worden geslagen, want het verloren terrein moet herwonnen worden. Gelukkig gaan rijk en gemeente voor door hoogere subsidie toe te staan, dat voorbeeld zal ook door particulieren wel worden nage volgd. Veel wordt gedaan ten opzichte der kinderen. Uit groote steden en fabriekcentra’s worden de zwakken op ’t platteland verpleegd, ook in onz« gemeente wordt door de vereeni ging voor herstelling*- en vacantiekolonies in dat opzicht veel goeds gedaan. De notulen en 't jaarverslag werden door de secretaresse Mej. H. Raima gelezen en onder dankzegging werden beide goedgekeurd. Aan ’t jaarverslag mogen we enkele gegevens niet stilzwijgend voorbij gaan. Gewezen werd op de loffelijke wijze waarop zuster Klazema haar veel omvattende en gewichtige taak vol bracht. Zij legde in dt-n loop des jaars ruim 4100 bezoeken af bij patiënten en bovendien nog bijna 1000 bij tuberculoselijders. Ook haar zorg voor de lighal en de verpieeg-arti- keleu werd geroemd, evenals ook de bode en magazijn houder bun werkzaamheden zagen vermeerderen en zich met toewijding van bun taak kweten. Door dat in vele gezinnen ondervoeding heeft bestaan of nog bestaat, is veel meer dan vroeger de hulp van ’t Groene Kruis noodig, en moet op verschillende wijzen dikwijl* voorzien worden in den nood. De Voorzitter kwam op de hier genoemde punten van bet jaarverslag dan ook nog terug, om daarop meer speciaal de aandacht te vestigen, en tevens om te doen uitkomen, dat de behoeften dezer vereeniging stjjgen. Vervolgens kwam de penningmeester, de heer G. C. Eisma aan ’t woord. Uit diens opgaven bleek, dat het aantal leden thans is geklommen tot 1308, de contributie bedroeg f 1581.75, en in ’t geheel bedroegen de ontvangsten met inbegrip van ’t batig saldo des vorigen jaars ad f 102.51, te samen f 3419.38 terwijl de uitgaven bedroegen f 3341.61 zoodat er nog een saldo is van f 77.77. De admini stratie voor tuberculosebestrijding, welke afzonderlijk wordt gehouden, wees aan in ontvangst en uitgaaf beide de soas van f 877.38. Dan werd nog medegedeeld dat het reserve fonds voor pensioen van f741.60 dit jaa» steeg tot f 1023 41. Door een Commissie van 3 leden was de rekening vooraf nagegaan en onderaocht, n.l. Op 14 Maart a.s. zal Dr. Frederik van Eeden uit Bussum in onze stad zijn veelge roemde en veelbesproken rede houden over

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1