Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. No. 11. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. j I 1919. I Zondag 9 Maart. 1 VOOB STADSNIEUWS. i- p ir n INGEZONDEN. ij I I „Rooie Sien”. Bolswardsche Tuinbouwvereeniging. Onderlinge Spiegelglasverzekering. Tooneelvoorstelling. Landverhuring. „Hollandia”. De Zondag gehouden Voetbal wedstrijd. Bolswardsclie Courant f 4080 81 ’t spel 1 Batig saldo f 8766.29® r i l van een deze 10 14 14 16 16 16 23 9 9 19 17 f 8205 37® - 4449 08 het :der (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ontvangsten met f 4624 38 - 543.57 308. nd. lais )or- :en. hij een eer en 'an we- liet het fo. 308 ij e a a i 1 ter <e- d! 38- lït en !D. de P- en 3i- P- er fi rn id ir ir ij 1 I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. kleeding was was ’t 26 Maart. 9 April. r v 3 Me’i. n o r r r 5 Juni. 5 r 11 Juli. nu niet geheel zoodat wel het kassaldo terug ging, maar ook een hypotheek was verkregen f 400 hooger dan voorheen. In 1918 bedroegen de saldo maar de uitgaven beliepen naar een in een heel vreemd. De totaalindruk van ’t spel was blijkbaar bij het publiek gunstig en de verzorging van tooneel en kleeding was goed in acht genomen. Dinsdagavond werd bovengenoemd drama uit bet volksleven in „De Doele” opge.voerd door het Hollandsch Tourtée ensemble Soleer en Hesse. Dit drama in 6 bedrijven kan met recht een volksdrama genoemd worden, bet geeft een realistisch kijkje in het leven in een groote stad. Het le bedrijf speelt dan ook te Amsterdam, de volgende 3 in Rotterdam en 't slot viel voor in de Residentie. Bijzonderheden omtrent den inhoud van dit stuk zal men niet van ons vragen, maar wij meenen te kunnen volstaan met de ver zekering, dat hier in alle opzichten le klas spel viel te bewonderen. Alles ging hier van een leien dak, men kon telkens merken, dat hier de personen van het beroep in functie waren. Meenden we eerst dat Rooie Sien, Sr., wat ruw was in haar optreden, het bleek juist een karaktertrek te zijn om het echte volks leven weer te geven. Ook het Hollandsch dialect, dat wat vreemd in de ooren klonk, gaf duidelijk het karakteristieke van aan. Alle rollen waren subliem, en vol te houden, en ook de schoonaister Marie, die meestal als bemiddelaarster fungeerde, wist zich goed van haar taak te kwijten. De bejaarde, maar zich nog jeugdig voor doende huisvader Van Essendaal en ook zijn zoon Albert hielden hun verhouding goed vol, zoowel in ’t eerste bedrijf toen de sportliefde beiden bezielde, als later toen de verhouding gespannen werd. Karei Scbreurder speelde ook wel goed, doch zijn postuur en uitspraak leenden zich minder goed voor de rol van kunstschilder, daarbij kwam nog dat bij uit zijn fluweelen schildersbuis scheen gegroeid, en dat werkte ook mee dat zijn spel minder indruk maakte. Toby, die bij Van Essendaal op 't kantoor genomen werd, speelde de rol van onnoozele bloed heel echt, vooral in ’t eerste bedryf wekte zija optreden hilariteit. Vreemd kwam ’t voor, dat hij in de latere bedrijven zijn weelderige haardos miste. De kapper kan iemand onder de schaar nemen, zwarte haartooi die ineens verandert gewone blonde kleur, dat is toch al ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de advertentie „Protestanten ontwaakt”, „Gevaar dreigt”, vraagt A. B. in uw vorig nummer eenige plaatsruimte. Zoudt U ook mij wel eenige plaatsruimte willen afslaan Bij voorbaat dank. In de eerste plaats dit: Duidelijk is de advertentie niet. Hiermede ben ik ’t volkomen met A. B. eens. Doch waarom trekken de Katholieken zich dit aan A. B. wil strijden met open vizier! Zeer mooi! Maar... waarom hebben we hier dan zooveel vergaderingen, die „uitsluitend voor Katholieken' toegankelijk zijn? Zulke advertentiën zien we hier toch genoeg geplaatst Dit is iets wat „men” hier niet fluistert. We kunnen ze lezen. Waarvoor is dit? Misschien zal A. B. zeggen, dat niet R. K. geen belang hebben bij deze vergaderingen, doch dan is de aauteekeuing „uitsluitend voor R. K.” mijns inziens overbodig. Vindt U ook niet? Verder zegt A. B., dat „men” fluistert, dat de R. K. den omgang met Protestanten is verboden. In hoeverre dit waar is, weet ik niet. Dit zal A. B., die vrij zeker zelf Katholiek is, wel het best weten. Maar, vraag ik weer: waarvoor afzonderlijke scholen Zijn deze opgericht om de verdraagzaamheid te bevorderen? Of is dit gebeurd om de R K en andersdenkenden meer lot elkander te brengen A. B. kent Katholieken, die eerlijk met Pr<testanten omgaan. Gelukkig dat we zulke R. K. hebben. Jammer echter dat zooiets geschreven moet worden. Want ik zou hier als 't ware uit op moeten maken dat dezulken uitzonderingen zijn. Ik hoop echter van ganscher harte, dat ik dit verkeerd begrepen heb. A. B. weet ook zeker niet, dat het den Katholieken verboden wordt of anders iets wat hiermede vrijwel gelyk staat zich in andere, dan R. K. organisaties te vereenigen. Waarom anders dat wegloopen uit de niet- R. K. organisaties? Uit overtuiging? Van zeer nabij weet ik, dat dit niet waar is. Wat te zeggen van brieven met ongeveer deze strekking: Jaren lang ben ik lid van uwe organisatie geweest. Met hart en ziel heb ik met den bond medegeleefd. Helaas ik word gedwongen den bond, dien ik lief bad, en nog lief heb, te verlaten enz. Dit A. B. zijn geen „praatjes” van „men”. Trouwens hebben we niet zoo’n zelfde geval hier in Bolsward gehad? Personen behoef ik niet te noemen. Doch ik weet zeker dat het feit eene waarheid is. De verhouding tusschen Katholieken en andersdenkenden kan anders worden. Maar dan zullen m.i. gevallen, als de door mij genoemde, tot het verleden moeten behooren. Laat ons hopen, dat het eens zoo kome. Dan kunnen we de schoone woorden van Jezus in toepassing brengen „Hebt uw naaste lief als U zelve”. C. D. Bo»engen< einde vereeniging hield Woensdag avond in „de Wijnberg” de aangekondigde algemeene ledenvergadering, welke door een dertigtal leden werd bezocht. De voorzitter de heer J. M. Kingma bracht in herinnering, dat na de laatst gehouden vergadering waarin tot uitbreiding der teelt van voedingsgewassen was besloten, de omstan digheden zich zoo hadden gewijzigd, dat de voedselvoorziening er vrij wat gunstiger voor stond en deze voor ons land in hoofdzaak nog afhankelijk is van het vervoer over zee. Daarom kwam bet bestuur met bet voorstel om de teelt van voedingsgewassen te staken, te meer waar de scheurplieht is uitgesteld en het misschien in de toekomst zal blijken, dat welland vooral in Friesland met zijn kostbaar vee meer waarde heeft dan bouwland. Na eenige besprekingen werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen, terwijl het bestuur in den a.s. herfst, wanneer de algemeene toestand even gunstig blijft, de leden die dit wenschen, hunne iuleggelden terug zal geven. Algemeen verklaarde men zich zeer tevreden over de gunstige resultaten door deze nieuwe Tuinbouwvereeniging in het afgeloopen jaar iiereikt, waarna ten slotte nog een woord «au bartelijken dank werd gericht aan den heer Wm. Vellinga, die zich door zijne ijverige medewerking zeer verdienstelijk beeft gemaakt. De algemeene vergadering dezer vereeniging werd Woensdagavond gehouden in het café van den beer Boermans. Op het convocatie- biljet stond, dat het was de jaarlijksche algemeene vergadering, doch in deze abnormale tijden ziet men ook buitengewone dingen. Ging iu 1917 de jaarvergadering o»er twee jaren. ook nu was zulks het geval, want in 1918 is geen jaarvergadering gehouden. Wel vond 26 November 1917 een algemeene vergadering plaats omtrent reglementswijziging, maar in 1918 zijn de leden niet opgeroepen. Denk daarom niet dat ze nu in dubbele gelederen opkwamen, o neen, integendeel. Behalve het Bestuur en de deskundige, waren er 5, zegge vijf leden present. De Voorzitter, de heer K. Falkena Bz., opende de bijeenkomst en deelde mee, waarom het vorig jaar geen algemeene vergadering was gehouden, zoodat dus rekening zal worden gedaan over 2 jaren. Tevens voegt hij er bij, dat de financiën ook al verkeeren onder de tijdsomstandigheden, en de Penningmeester, die aldoor gewóón is stevig vooruit te boeren, nu niet met zijn gewone gage toe kon, zoodat hij met een bezwaard gemoed straks zal moeten aantoonen, dat de vele breuk van ruiten en de enorm hooge prijzen van glas hem parten hebben gespeeld en bij geld moest leenen. De Secretaris, de heer Th. H. v. d. Meulen, geeft verslag van de laatste algemeene ver gadering, waarbij de toen voorgestelde regle mentswijziging is behandeld en goedgekeurd. Daarna kwam de heer B. F. Wartna aan ’t woord als Penningmeester. Op 28 Febr. 1917 was er een saldo van f 4400.27®, door aflossing «an een hypotheek kwam een som f 2200 vrij, doch daarvoor werd weer hypotheek genomen van f 2600. Door mutatie worden de eindcijfers extra boog. Ontvangsten Uitgaven zoodat het saldo nu werd Ging in 1917 de kas achteruit, in 1918 was de toestand al weer vooruitgaand, echter de som voor verhoogde hypotheek kon niet gemist worden, zoodat een bedrag van f 400 als kasgeld geleend werd. Op ’t oogenblik moeten er wel 4 groote ruiten vernieuwd worden, terwijl van vroegeren datum ook nog eenige op herstelling wachten. Door de verbazend hooge prijzen zal met de herstelling van die ruiten bepaald wel duizend gulden gemoeid zijn. De heeren A. Swart en H. G. de Boer hebben de rekening met de bescheiden ver geleken en alles in orde bevonden, zoodat de rekening over beide jaren werd goed gekeurd, waarbij een woord van dank werd gebrackt voor het veelomvattend en nauw keurig beheer van den Penningmeester. De Secretaris gaf daarna nog verslag van den toestand der vereeniging en de werkzaam heden van ’t Bestuur, en daaruit bleek, behalve wat we op ’t financieel gebied reeds gemeld hebben, dat er in die 2 jaren 49 nieuwe en enkele gewijzigde polissen zijn afgesloten, maar kreeg men ook te booten, boe dikwijls er wel door de vereeniging glazen moesten worden vernieuwd of hersteld, want, als het een niet groote ruit betreft, kan die uit den aanwezigen voorraad glas worden gesneden. Wij hebben de namen der eigenaars van gebroken ruiten wel opgeteekend, maar zullen ze toch maar niet melden, doch het getal vernieuwde en gebroken ruiten was 19, voor waar nog al een respectabel getal, vooral doordat daar nog al extra groote bij waren. En de laatste dagen zijn er weer een viertal bijgekomen. Het „pikbossen” met steenen, dat dezer dagen bij de jeugd in zwang is, blijkt zeer ongezond voor de ruiten te zijn. Er is dan ook door het Bestuur verzocht, dat de politie dit gevaarlijk spel zal willen verbieden en beletten. De heer J. T. Wiersma, die als bestuurslid aan Je beurt van aftreding was, werd met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd, en verklaarde zich genegen weer aan te blijven. Bij de rondvraag werd op het wenschelijke gewezen dat de rekening voortaan door een Commissie werd nagezien vóór de jaarverga dering, en dat dan op de vergadering rapport wordt uitgebracht. Een ander lid meent dat de belooning van den deskundige niet meer in overeenstemming is met diens uitgebreide werkzaamheden. Beide punten zullen door ’t Bestuur in overweging worden genomen, waarna de bijeen komst wordt gesloten. Zondagavond gaf de Rederijkerskamer „Een dracht zij onze Leus” haar 58e openbare uitvoering. De Doelezaal was, als gewoonlijk bij deze Kamer, goed gevuld. De Voorzitter, de heer G. Mol, deelde bij opening mede, dat dit tooneelstuk was inge studeerd om er mee uit te komen in het Concours te Drachten, doch doordat een paar der medewerkende leden niet mee willen gaan, moesten die rollen in heel korten tjjd door anderen worden geleerd, wat het publiek bij de beoordeeling in 't oog dient te houden. Dit zelfde stuk „Op den Terugweg”, too- neelspel in 4 bedrijven van A. van Waaldijk is, 5 jaren geleden, hier ook door deze Kamer opgevoerd. Wij hebben, naar we meenen, om bijzondere redenen, toen geen beoordeeling van die opvoering gegeven, doch voor zoover ons geheugen ons geen parten speelt, meenen wij te mogen zeggen, dat er vooruitgang viel te constateeren. De verschillende rollen kwamen, dat nu onze indruk, goed tot hun recht en geheel bad succes. De keer van Essendaal, was voor de 2de maal gehuwd, en kwam daardoor in een onplei- zienge verhouding met zijn voorkinderen, en ook de jonge vrouw ondervond, dat het een onpleizierige verhouding werd. De dames ver vulden hun rollen met tact. Zoowel Louise, de 2de vrouw, als baar behuwddochter Tina wisten hun dikwijls moeielijke positie goed ’t stuk ook de costuums waren naar den aard, ofschoon het tooneel op zieb zelf wat povertjes was. En dan ook gevoelde men het gemis van een piano, die behoort toch in een danshuis. Het gezelschap zelf gevoelde trouwens ook het gemis van dat muziekinstrument, terwijl zij ook graag wat beter verlichting gezien hadden, het 5e en 6e bedrijf kwamen tot hun recht. Bij zulk tooneelspel komt toeh de kunst uit, en de aanwezigen, de zaal was, de voor hier nog al hooge eatrée in aanmerking genomen, negal aardig bezet, die aanwezigen hebben genoten. Wed. C. VOS 8. v. d M EER R H. FEENSTRA R. v. d. WOUDE E. FEENSTRA P. HETTINGA C. van NUS Sj. WELVAART Sr. T. GKRRITSMA D. MEIJER S. v. d VEEN JAN VOS D. YPMA Sj. SPOELSTRA G. KLOM ALE KLOM H. WALTHUIS Woensdagmorgen werd ten Raadhuize ver huurd voor den tijd van vijf jarez, het perceel weiland aan den Hichtumerweg bij de begraafplaats. Dit perceel, groot 1 H.A., 46 a. 30 c.a., is wederom gehuurd door den tegenwoordigen pachter Taeke Plantinga voor f325 per jaar. De tegenwoordige pachtsom is f 282. Daar met 1 Maart j.l.J. HOOGHIEMSTRA den dag herdacht dat bij 25 jaren onafge broken werkzaam is geweest aan de fabriek „Hollandia” alhier, werd hem uit naam der Directie een bij deze gelegenheid gebruikelijk cadeau ter hand gesteld, en werd hij bovendien door het personeel ook niet vergeten, zoodat de herdenking aan dien dag voor hem in aangename herinnering zal blijven. Wij ver namen tevens dat dit jaar nog meerderen onder het personeel het voorrecht zullen kunnen smaken hun zilveren juhilé te vieren, en wij rekenen het ons tot een aangename taak, daarvan hierbij melding te maken, door de lijst van namen met de datums van hun gedenkdag te vermelden. Het zijn de volgende: Eén gelijk spelen Bolsward, F. C. A. V. C. U. 1 1. F. C. A. heeft eerst het voordeel van den sterken wind. Onmiddellijk beginnen de Bolswarders aan te vallen, en bestoken met kracht het V. C. U.-doel. Tot rust toe is zij steeds de aanvallende en V. C. U.’s keeper heeft handen vol werk, maar verdedigt zijn doel schitterend. Verder laat de schot- vaardigbeid van de voorhoede van F. C. A. veel te wenschen over en zoo is het niet te verwonderen dat met de rust nog niet gedoel punt is. Na de rust is het weer F. C. A. die op den voorgrond treedtdan wegen beide partijen vrijwel tegen elkaar op, met F. C. A. iets in de meerderheid. Toch kan ze niet beletten dat V. C. U. uit een keurigen voorzet Geertsma het nakijken geeft. F. 0. A. hierdoor niet ontmoedigd, blijft aanvallen, waar ten slotte J. Terhenna op keurige wijze zijn club op gelijken voet brengt. In dezen stand komt geen verandering en kan V. C. U. zich met dezen uitslag tevreden stellen. Lezing. Nogmaals verwijzen wij onze lezers naar achterstaande advertentie lezing Dr. Frederik van Eeden met het onderwerp „het Godshuis in de Lichtstad” met lichtbeelden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1