Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. ïïïeuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 15. 1919. Uitslag Statenverkiezingen Friesland. voor[ Zondag 6 April. OER DITTEN EN DATTEN. Totaal BINNENLAND. Totaal 17416 4148 21508 1567 389 18626 5567 12798 1144 444 2040 389 2389 132 5898 307 2841 148 64 1391 620 2653 3358 2002 4163 260 424 3712 359 6624 166 3141 1349 1380 377 308 Totaal FRANEKER. Vrjj-lib. en Unie-lib. Vrijz.-Dem. 8. D. A. P. Anti-rev. R.-Kath. Chr.-Hist. Chr.-Soe. Econ. Bond fortoarke ut, mar in pear fegen en och man, do wie 't sa kreas koe, en hwet it moaiste wie, de 2434 393 3671 2941 1273 2755 218 72 13757 betere verdeeling men ook gemak- van den 3 14 1 12 4 8 1 P. Hiemstra, Dijk, E. Molenaar, J. Ytsma, L. J. (OFFICIEUS.) DOKKUM. Vrij-lib. en Unie-lib. Vrijz.-Dem. 8. D. A. P. V. d. Zwaag Anti-Rev. R.- Kath. Chr.-Hist. Chr.-Soc. Econ. Bond zoo te doen gevoelen, dat INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R. In De Jong's Advertentieblad van 29 Maart kwam een kort verslag voor over de vergadering van de christelijke middenstandsorganisatie, waarin de heer D. B. Eerdmans het woord voerde. De zin j/Op het maatschappelijk terrein van het leven komt het verschil in opvatting met ongeloovigen uit, die alleen eigen belang zoeken”, trok mijn bijzondere aandacht. Met ongeloovigen worden zeker bedoeld zij die niet tot de Rechtsche partij kunnen wordengerekend. Wil de heer Eerdmans zich zelf en anderen diets maken, dat geloovigen het eigen belang niet op den voorgrond stellen Mij dunkt, de oorlogsjaren hebben dat wel anders geleerd en de verslagen der rechtszittingen getuigden er dikwijls van, dat onder de geloovigen ook heel wat kaf onder het koren is. In alle lagen der maatschappij worden individuën gevonden, die zich niet schamen, door on gemotiveerde prijsopdrijving, kettinghandel, en wat dat edele gilde meer bij de hand heeft, zich ten koste van hun medeburgers te verrijken. Zelfs in de stad onzer inwoning ontbreken ze helaas niet, en vooral niet onder de z.g. geloovigen. Met dank voor de plaatsing, 1461 2387 6171 1435 223 3288 636 1659 141 17401 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 14208 8CHOTERLAND. Vrij-lib. en Unie-lib. Vrijz. Dem. Soc.-D«m. V. d. Zwaag, sociaal Communisten Anti-Rev. Roomsch Kath. Chr.-Hist. Chr. Sociale Partij Totaal SNEEK. Vrg-lib. en Unie-lib Vrijz.-Dem. Soc.-Dem. Anti-Rev. Roomsch Kath. Chr.-Hist. Chr.-Socialen Econ. Bond 14871 LEEUWARDEN. Vrij-lib. en Unie-lib. Vrijz.-Dem. Soc.-Dem. Communisten Anti-Rev. Roomsch-Kath. Chr. Hist. Chr. Socialen Bcon. Bond Totaal In totaal zijn in alle vijf kieskrin gen uitgebracht op: Vrij-lib. en Unie-lib. 11038 Vrijz.-Dem. Soc.-Dem. V. d. Zwaag Communisten Anti-Rev. R. -Kath. Chr.-Hist. Chr.-Soc. Econ. Bond In de nieuwe Staten zullen ver moedelijk zitting nemen: Vrij- en Unie Lib. Vrijz. Dem. S. D. A. P. Soc. (V. d. Zwaag) Anti-rev. R. Kath. Chr. Hist. Chr. Soc. Partij Gekozen van de 8. D. A. P. G. van de Jong, H. H. de Vos, K.Sikkema.L.Zandstra, J. G. Jansonius, J. Geerts, mevrouw Besuijen, M. van de Vegte, K. de Jong en M. Hillebrand. Van de anti-revolutionairenJ. J. Croles, 8. Sytsma, H. Leenstra, M. Dijkstra, H. Pollema, T. Nauta, D. Lautenbach, 8. Dijkstra, H. A. Verra, P. 8. Gerbrandy, B. Anema en A. Bruinsslot. Van de KatholiekenM. Visser, J. W. Franzen Jzn. H. de Jong Wzn. en T. A. Hettinga. Van de Christelijk-HistorischenB. W. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. STADSNIEUWS. De Krite. De Krite <Boalsert” heeft Woensdagavond hare leden en gasten weer onthaald op een voorstelling. De zaal was behoorlijk bezet, een bewijs dat, al wordt het wat later in 't seizoen, men toch het optreden van dit »Sel- skip” op prijs stelt. Het is trouwens»bekend, dat de werkende leden beslagen ten ijs komen. De belangrijke collectie behaalde eere- teekenen, die de vorige week in den sigaren winkel ^Frisia”, en des avonds op het vaandel der Laan, J. L. Oosterhofi, F. Terpstra, J. T. van der Wint en M. A. Terpstra. Van de Christel. Sociale PartijJ. H. Fricke. Van de Vrijz. Democraten J. M. Houwen, J. J. G. S. Falkena en J. Wuite. Van den Prov. bond van Vrijzinnigen: T. M. T. van Welderen Rengers, H. Eisma, E. van Welderen Rengers, G. Kylstra, 8. Brandsma, S. van der Burg, en mr. H.W. Hellema. Voorts G. L. van der Zwaag. De verhouding der verschillende partijen was: Liberalen en Vrijz. Dem. 10; S.D.A.P. 19; v. d. Zwaag (soc.) 1; Anti-rev. 9; R.-Kath. 2; Chr.-Hist. 9. It bigjint wer in bytsje op ’e gewoane tiid to lykjen. Dar is wer peteroalje en de frouljue hawwe hjar komfoarke, mei it salte koaltsje turf oan ’e kant set, en it peteroaljestoofke is wer yn eare kommen, it seach er wol hwet suterich en om ’e holle, as ’t mar measten hiene der in trekpot op, mei echte thé. Dy thé dat is nog al hwet in nuver spil; it is allegearre thé yn ’e krante, mar dat jowt noch sa’n bytsje, de prijs, 29 cinten it ons, mar der is gjin, dos dat jowt ek neat, ek net, as wie de priis noch de helte goed- keaper. Sa hjir en der hat in winkelman in pakje mannich, mar dy wirdt forkocht for acht stüren, en dan tinke de minsken wol dat it alve cinten to djAr is, mar hja dogge it hjarren net oan tiid om der oer to praten, skrüteu as hja binne dat dan in oar mei hjar onske der ut pykje scil; hwent it mai wier wêze dat de priis de maksimumpriis to boppe giet, it let neat hjer, hwent de vrage oertreft fier it oanbod. Derom hat men fêst de foarige wike yn Delft der net folie drokte fen makke do’t der thé oankaem. Dat gyng der ek al hwet nuver ta. Der kaem in moaije skep thé, dy’t der Ander de Delftenaren omparte wirde moast. Mar de ljue dy’t der mei bilestige wieme, hawwe tocht: hwet stiller hwet better, sadat nimmen, as de goekinden oan ’e weet kamen, dat de thè der wie, en do waerd se mar forkocht Ander de ambtners en hjar freonen, inkelen sloegen by tsjien poun tagelyk yn. Mar, sa as hast wol to tinken wie, it saekje lekte al ridlik gau At, en nou scil der earst wol ris mei de iene en de oare ambtner praet wirde moatte, foar dat dizze hjarren noflik by hjar bakje thé delsette kinne. Sa’n thé-weimoffe- lerij wiist er noch’ op, dat de gewoane tiden noch net alhiel werom binne. Soks is der noch wol meat. As men de kranten lest, dan wirde yn Grinslan de aeijen forkocht for njAggen cinten it stik, mar hjir to lanne binne se de helt sahwet djArder. Yn inkele gemeinten is de priis fen ’t gas 15 cinten, mar op oare plakken in kwartsje. Dy djAre priis hjit dan to kommen troch de djAre stienkoal, mar dan scoe men doch ris skriuwe moatte oan dy ljue dy’t sok goedkeap gas krije, hwer ’t dy de stienkoal wei hawwe. Der moat grif noch in moannemannich for- rinne, foar dat alles wer sahwet yn ’e aide foegen is. Spaenske sieppe wirdt nou oanbean for 15 stAren, mar wêz net to happig, in oar biedt deselde stikken al oan for acht, hwent der is folie mear sieppe yn ’t lan as men mient, en dy moat goedkeaper oan ’e man, as de forkeapers mienden. Frisia. Samtnwerkende bakkerij. Heerenveen, 3 April. In een gisteravond gehouden vergadering van de Bakkersver- eeniging ^Heerenveen en omstreken”, heeft de heer Meijer van Berg, Rijksadviseur van den Middenstand, eene inleiding gehouden over tfSamenwerkende bakkerijen”. Er bestaan reeds dergelijke bakkerijen, o.a. te Zwolle, Dieren en Zutfen. Ze zijn op groote schaal en op de meest economische wijze ingericht met de nieuwste machines. De bakkers, die er aandeel in genomen hebben, zetten, wat het bakken betreft, hun eigen bedrijf stop en betrekken de bakkersartikelen van de isamenwerkende bakkerij”, die ze dan in den eigen winkel te koop stellen, of er mee venten gaan. Omtrent de winstverdeeling kan men natuurlijk volgens onderlinge overeenkomst bepalingen vaststellen. Het is als het ware een bedrijfs-coöperatië, in tegenstelling met de meer bestaande coöperaties van verbruikers. De voordeelen zijn: een veel voordeeliger exploitatie, daar men veel meer in 't groot kan inkoopen en met een veel minder talrijk personeel tot een gelijke of zelfs grootere productie komt. Door een van de werkzaamheden kan kelijk komen tot een verkorten arbeidsdag. Een nadeel is, dat de bakkers hun persoon lijke zelfstandigheid goeddeels inboeten en de eigen inspanning wel de gezamenlijke zaak, maar niet meer rechtstreeks de eigen zaak ten volle ten goede komt. De inleiding van den heer Meijer van Berg had na bespreking tot resultaat, dat er eene commissie is benoemd, die de ,zsamen- werkende bakkerijen” te Dieren en te Zutfen zal bezoeken en van hare bevinding rapport en advies zal uitbrengen. Mocht dat advies gunstig zijn, dan zal het idee allicht verder worden uitgewerkt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Fergeten te bukken. De 20-jarige Jan Kaptein, die vanmorgen met een verhuiswagen der firma Moll onder de viaduct over de Gedempte Binnenrotte op den hoek van den Pompenburgsingel te Rotterdam wilde doorrijden, vergat te bukken, en raakte daardoor met het hoofd bekneld tusschen de ijzerconstructie van het viaduct en den bovenkant van zijn wagen. Met ver brijzeld hoofd werd de jongeman in het politie bureau Galerij binnengedragen, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. Alg. H. Wapens smokkelen. De laatste dagen schijnen in Duitschland vele pogingen te worden gedaan om wapenen, zooals revolvers, dolken en ploertendooders naar ons land te smokkelen. Aan de grens wordt daartegen zeer terecht angstvallig ge waakt, door alle personen en goederen aan een minutieus onderzoek te onderwerpen. Tot dit doel ook werden weer hier en daar de grensgarnizoenen versterkt. Alle passagiers worden aan den lijve gevisiteerd. men hier met een geoefende club heeft te doen. En de oude garde kwam Woensdagavond nog eens weer geheel voor ’t voetlicht. In het tooneelstuk Under ien dak” kwamen de karakters, die in dit stuk sterk sprekend zijn, tot hun recht. Door de vertaling van dit stuk is het stoere, stijve, stugge, dat men, en niet geheel ten onrechte, de oude Friezen in de schoenen steekt, recht duidelijk geschetst, ’t Was een familiekwestie, zooals men ze in onze gewesten wel vond misschien helaas nog vindt. Het halsstarrig vasthouden aan eenmaal opgevatte begrippen brengt menig maal heel wat kwestie en verdriet. Zoo ook hier. De oude Hoekstra had twee zoons en twee dochters. De oudste zoon was zeer tegen den zin der oude lui getrouwd met een winkeljuffer uit de stad, en wat de jonge vrouw ook deed om bij haar «choonouders in de gunst te komen, hielp niet, zij werd, ofschoon ze naast elkaar, onder één dak woonden, niet eens aangezien en met ver achting bejegend. Dit gaf in ’t gezin der jongelui veel verdriet. Net stuk speelt op den begrafenisdag van de oude moeder. Deze had op haar sterfbed begeerd, dat haar man zich met hun schoon dochter zou verzoenen, maar de oude inge kankerde haat was te hevig. Zij werd op de begrafenis zelfs niet toegelaten, en een jongere broer, de geleerde in de familie, waaraan de oude lui veel ten koste hadden gelegd, wist met schijnvroomheid telkens het vuurtje van tweedracht aan te wakkeren. Uit de handelwijze van dien onderwijzer en ook van diens vrouw kwam zeer sterk uit hun inhaligheid en baatzucht, en dat karakter werd door beiden heel natuurlijk vertolkt. Zij wilden zich liefst onttrekken om vader te helpen, maar eischten direct hun erfdeel van den boedel op, hoewel ze ’t niet in handen kregen, wijl de notaris daar een stokje voor stak. Het was een voldoening toen Dirkje, de gesmade jonge vrouw, wist te voorkomen dat het huis van den ouden vader verkocht moest worden. Toen de oude vader, die bij loting in onderhoud was toegewezen aan den onderwijzer, nam de oudste zoon dit bezwaar vrijwillig op zich, maar de verhouding tusschen vader en de jonge vrouw gaf aanleiding tot een heftige scène. En toch ten slotte moest de oude heer krimp geven, en wist de vrouw hem zijn ongelijk hij moest buigen. Het afwikkelen van deze familiekwestie was boeiend, en hoewel er vele moeilijke momenten in voorkwamen, waren alle rollen in goede handen. De oude heer Hoekstra als onverzettelijk eigenzinnigde oudste zoon Wijtse, als steeds in tweestrijd tusschen vader en vrouw; de onderwijzer Japik en zijn vrouw Lene als schijnvrome berekenaars; de getrouwde dochter Antje als zorgvolle huismoederhaar man Jan Veldstra als vroolijk gestemde tusschenpersoon bij de familiekwestie allen gaven prachtig spel te zien. Vooral aan Wijtse was ’t te zien, wat hij bad te verbijten, maar ook niet te vergeten zijn vrouw Dirkje, die o.a. in ’t le bedrijf bij ’t gemoedelijke gesprek met haar zwager, maar ook in het 3e bedrijf bij ’t beleidvol en waardig betoog waardoor zij den ouden man wist te bekeeren, echt natuurlijk speelde. Ook de meer ondergeschikte rollen van den notaris en der jongste dochter Lysbet was goed en het geheel was een succes. Wij meenen nog even te moeten aanstippen, dat de kamer van den ouden vader, (2e bedrijf), met zorg ouderwetsch was gemaakt. De vuurpot was er nog onder den haard, en ook klok stoelen enz waren echt uit grootvaders tijd. Ook door deze inriohting was als het ware uitgebeeld, dat die oude lui nog waren rdt it aide laech” en zich niet naar den tijdgeest schikten. Wij zagen zelfs met nieuwsgierigheid of die oude baas ook nog de kuitbroek droeg en inplaats van lucifers nog zwavelstokken of tondeldoos gebruikte, maar geen van beiden was het geval. Na de voorstelling werden door de jeugdige Tietje Statema een paar liedjes gezongen. ’t Was eigenlijk al wat laat geworden, en er moest ook nog gedanst worden, dat zal de reden geweest zijn, dat het wat kort in zijn werk gingvooral het 2e stukje, uAlle minsken bin’ myn broarren”, werd lief gezongen. Een vrij druk dansje kwam nog als slot van den avond. Bolswardsclie Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1