Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 16. 58ste Jaargang. 1919. Overzicht stemming voor de Staten in den kieskring Franeker. Bond v. Staatspensionneering. Zondag 13 April. VOOB Uitgebracht Onwaarde Geldig Chr. Hist. Vrijz. partij ro CJ Anti-Revol. S.D.A.P. Chr. Soc. cn Econ. Bond O) R.-Kath. Vrijz. Dem. 00 BINNENLAND. 4 is 5 12 8 I Gekozen zijn: Christel.-Historischen. R.-Katholieken. Anti-revolutionnairen. 2 Vrijz.-democraten. 2 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. Harlingen, 9 April. Ook tusschen Londen en Harlingen is thans de scheepvaart heropend. Gaasterland, 9 April. Bij de caadidaat- stelling voor den gemeenteraad alhier bleek de lijst van de antirevolutionnairen niet ge- teekend te zyn door dengene, die hem in leverde. Gevolg: lijst ongeldig. Hierdoor zullen de 4 zittende raadsleden, waaronder een wethouder, niet herkozen kunnen worden. Stavoren, 9 April. „De Zuidermeer” hier was eenmaal een dorado voor den kievit. Sedert werd de bemaling verbeterd en daar mee de grond, maar blijkbaar niet voor den kievit, die er geen voedsel meer vond. Thans worden er nog niet de helft van de eieren van vroeger gevonden. Lemmer, 11 April. De Vrijt.-Dem. kies vereniging en de Vrijzinnige Kiesvereniging alhier hebben beide een flater begaan bij de inlevering van de candidaten-ljjsten voor den gemeenteraad. De eerste, omdat de brenger der lijst geen onderteekenaar er van was, en de tweede, omdat de brenger der lijst wel op de nieuwe, doch niet op de oude kiezerslijst voorkwam. Het hoofdstembureau heeft de lijsten ongeldig verklaard, maar er is hooger beroep aangeteekend. Statenver kistingen. Zuid-Hollaud. Verkozen zijn: Vrije lib. 4 (was 10), Unie hb. 6 (14), Vrijz. dem. 3 (4), Chr.-Hist. 8 (7), Antirev. 17 (27), R.- Kath. 17 (10), S. D. A. P. 21 (10), Comm. 2 (0), Ec. Bond 2 (0), Middenst. 1 (0), Alg. Staatsp. 1 (0). Verhouding: Rechts 42 Links 40. Zeeland. Verkozen zijn: Vrij lib. 2 (was 2), Unie lib. 9 (15), Vrijz. dem. 3 (2), Chr. Hist. 4 (1), Antirev. 10 (14), R.-Kath. 8 (8), S. D. A. P. 4 (0), Staatk. Ger. Partij 2 (0). Utrecht. Het aantal kiezers voor de Staten in den kieskring Franeker bedraagt 16425 en wel in de gemeente Franeker 1949, Harlingen 2393, Bolsward 1683, Wonseradeel 3363, Franekeradeel 1414, Barradeel 2031, ’t Bildt 2318, en Baarderadeel 1474. Uitgebracht werden in totaal 14260 stemmen, zoodat 2365 kiezers niet aan de stemming hebben deelgenomen. Dit aantal lykt groot, doch men moet niet uit het oog verliezen, dat hieronder ook begrepen zijn kiezers, die reeds overleden zijn, maar nog voorkomen op de kiezerslijsten en die dus eerst 15 Mei a.s., de datum van het van kraeht worden der nieuwe lijsten, worden afgevoerd. Rekent men verder hier onder een groot percentage, die door ziekte of vertrek uit de gemeente niet aan de stem ming hebben deelgenomen, dan blijft er een gering aantal over die, hetzij uit onwil, hetzij om andere redenen, niet van hun stemrecht hebben gebruik gemaakt. M. de R. Indien uw abonné zijn naam bekend wil maken, zal ik hem gaarne antwoorden. Met hoogachting, Uw dw., D. B. EERDMANS. Bolsward, 7 April 1919. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. slaan na de beslissing der verkiezingen voor de Prov. Staten. Al zijn die Staten in onze provincie op het doode punt gebracht, in de belangrijkste provinciën moet nog gestemd worden, doch hoe die uitslag ook zij, gewenscht is, dat de le Kamer beseft, dat zij moet buigen voor den volkswil. Bij de stemming doet de anti-these nog te veel opgeld, maar als de arbeiders werd gevraagdwilt gij pensioen zonder premie betaling, dan zou de groote massa er sterk voor zijn. De gratis uitkeering van f 2 en f 3 per echtpaar, die nu zullen worden f3 en f5, viel zoo in goede aarde, ook bij de arbeiders van kerkelijke richting. De overgroote menigte wensoht staatspen sioen zonder premiebetaling, in November bij de troebelen is het toegezegd, gratis ouderdoms- en invaliditeits-uitkeering, dat is de wensch. Het door de werkgevers laten betalen is ook onbillijk, velen der kleine industrieelen gaan onder zwaarder zorgen gebukt dan de arbeiders, de Staat moet helpen. In plaats van met 70 jaar is toegezegd 65 jaar, maar moet komen 60 jaar, en dan niet slechts voor werkenden, evengoed voor zelf standigen, waarvoor echter de Minister een vrijwillige verzekering wil open stellen. De regeering heeft zich bereid verklaard tot eenige concessies, maar de agitatie van ’t volk moet krachtig blijven. De oorlog heeft geleerd, dat het geld er is, die oorlog heeft ook aangetoond, dat de Staat de zwaarste plichten vraagt van de inwoners, daarom rust ook op dien Staat de plicht brood te geven aan hen, die 't niet meer kunnen verdienen. Dat moet hun op eervolle wijze gegeven worden. Propaganda voor Staatspensioen is nog noodig, algemeen en intens moet de beweging zijn. Met een vers, toepasselijk op de propaganda, besloot Spr. zijn warm pleidooi, dat aan ’t slot ook met warmte werd geapplaudisseerd. Na deze rede volgde het tooneelstuk „Under ien dak”, opgevoerd door ’t Krite-selskip. Evenals de vorige week werd dat brok Friesch volksleven ook nu weer volkomen tot zijn recht gebracht en trok het de aandacht en wekte het de volle attentie van het aanwe zige publiek. Tusschen ’t 2e en 3e bedrijf gaf „Voor waarts” ook nog een paar aardige liederen, en zoo was een met ander de avond weer geheel gevuld en was ’t eigenlijk al wat laat geworden toen de heer W. Brandenburg tot de sluiting kon overgaan. Hij deelde daarbij tevens mede, dat van de geboden gelegenheid om zich aan te sluiten bij den Bond van Staatspensionneering ook nu weer eenigen zich hadden aangemeld. S. D. A. P. Uni-liberalen. 4 Vrij-liberalen. Dus 25 rechts en 16 Links. Tot dusver was de verhouding 13 anti revolutionnairen, 10 roomsch-katholieken, 9 christelijk-historischen, 6 liberalen, 2 vrijz.- democraten en 1 S. D. A. P.’er, dus 32 rechts en 9 links. Legaat. Aan de Weesinrichting te Neerbosch is een legaat van f 5000 geschonken, afkomstig van N. N. „postmerk Utrecht”, De Afd. „Bolsward” van genoemden Bond hield Maandag haar propaganda-avond in „De Doele”. De zaal was bijna geheel gevuld. De heer D. Stebnsma, voorzitter van ’t Kriteselskip, opende de bijeenkomst met een gepast woord, waarna twee zangnummers door het gemengd Koor „Voorwaarts” ten gehoore werden gebracht. Dit Koor telt tegenwoordig een flink getal leden, vooral de afd. Dames is druk vertegenwoordigd. Onder leiding van den heer Bachofner wordt daar gestudeerd, en wat Maandagavond werd gezongen, kwam goed tot zijn recht. Daarna trad als Spreker op Ds. Zuithoff, die een woord ter inleiding zou spreken over de zaak van de Staatspensionneering. Ruim een jaar geleden, zei Spr., na een hier heel gepast vers van Speenhoff te hebben voor gedragen, stond ik hiei op dezelfde plaats om over de idee van Staatspensioen te spreken, en dacht toen dat het de laatste maal zou zijn dat zulks noodig was, omreden men hoopte, dat die zaak spoedig in orde zou komen. Echter de verkiezingen zijn voor deze zaak ongunstig uitgevallen, de tegenstanders be haalden een kleine meerderheid. Toch is nu door een wondere samenloop van omstandig heden gekomen, dat de vooruitzichten gunstiger zijn dan ooit. De le Kamer, door Dr. Kuyper indertijd genoemd het college van het rustend en roestend kapitalisme, had, nadat het in 1916 het ontwerp van Staatspensioen van de baan had geknikkerd, op 19 Juni het lot daarvan in handen, en het is met 26 tegen 19 stemmen verworpen, en in de daarbij gevoerde debatten kwam vooral de meening van prof. Bavink en den heer Colijn uit, welke meeningen door Spreker aan critiek worden onderworpen. De eerste heeft gezegd dat Staatspensioen de werkkracht vernietigt, en verder gevraagd waarom de Staat er voor gespannen moet worden. Spr. is juist van een tegengestelde meening, dat 't uitzicht op pensioen de lust tot den arbeid zal aanwakkeren, en meent verder dat de Staat, die over de noodige machte- en geldmiddelen kan beschikken, de eenige corporatie is die in staat is den werkman een onbekommerden ouden dag te garandeeren. De heer Colijn wilde de premie van de werkgevers trekken, en zei, dat de eere der arbeiders er mee gemoeid was als ze hun pensioen als een gave van den Staat moeten aannemen. Ook dit wordt door Spreker nader bezien en hij ziet in zulke .redeneeringen een spelen met woorden, ja omdat de tegenstanders al op heel veel dingen, waar ze vroeger op tegen hadden, zijn bijgedraaid, is het ook een spelen met beginselen. Er kwam trouwens in de pers al een beweging, waardoor uitkwam, dat men bereid was tot een compromis. De heer Snoek Henckemans bood de band ter verzoening aan en die hand werd door links aangenomen. In de bladen der verschil lende richting kwam eenige toenadering, er kwam weer een flauwe straal van hoop. Maar op den 17 Sept, werd van de regeerings- tafel in de Troonrede gezegd dat de verzeke ringswetten zonder vertraging zouden worden uitgevoerd. Dat beteekende dus dat de ver plichte premiebetaling (wet Talma) zou komen en hoewel Minister Ruys de Beerenbrouck later vertelde, dat men van plan was tot een verzoenende uitvoering te komen, toch had het woord van de Troonrede velen ont nuchterd en teleurgesteld in hun verwachting. De Regeering is 2 maanden bij die voor nemens gebleven, tot op 10 November Keizer Wilhelm II aan ons land gastvrijheid vroeg, omdat de revolutie in zijn land had gezege vierd. Die tijding vloog als een loopend vuurtje door de gemoederen der arbeiders, en in Rotterdam, waar de dokwerkers steeds in nauwe relatie met Duitschland stonden, werkte dit als een electrische vonk, en er woei ook over Nederland een storm van democratie. Vele tegenstanders van de zaak der arbeiders deden allerlei toezeggingen, ook de regeering, en zelfs de Koningin zei in een proclamatie, dat het haar verlangen was, dat er hervormingen kwamen, en dat door te zetten volgens den polslag van den tijd. De le Kamer heeft al gezegd, dat die polsslag moet wijzen op gezondheid en niet volgens een koortsachtigeu toestand. Die le Kamer zal hoopt men een anderen toon aan- kieskring. S 3 S--S 5 S 4 2- 2 g - Kerkdiefstal. Woensdagnacht is te Hoafddorp (Haarlem mermeer) ingebroken in de consistoriekamer van de Herv. Kerk. Een ijzeren kist, die aan den vloer was vastgeschroefd, is verdwenen met naar schatting f 110 aan gecollecteerde gelden. Dit is binnen een paar jaren tijds reeds de tweede keer dat op dergelijke wijze in deze kerk inbraak met diefstal is gepleegd. Suiker voor de nijverheid. Gelijk men weet was, volgens bepaling van den minister van landbouw, fabrikanten, die suiker verwerken, de verplichting opgelegd, een bepaald pCt. sacharine in de suiker te mengen. Naar wij vernemen is deze bepaling opgeheven en kunnen nu fabrikanten, die eerst 50 pCt. ontvingen, thans 75 pCt. van hun verbruik aan suiker over 1918 verkrijgen. Een ongeoorloofd risico. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend, dat beoogt, de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland een hypothecaire leening toe te staan, groot f 1.000.000 tegen een rente van ö1/^ pCt. Of de minister het recht heeft dit wetsont werp aan te bieden, meent hij zelf van de beantwoording van twee door hem ontworpen vragen afhankelijk te moeten stellen. Een daarvan luidt: Kan bet algemeen belang bij de stichting van vaste Jaarbeurs-gebouwen betrokken, het door den staat te loopen risico rechtvaardigen De Telegraaf meent, dat dit stellig ont kennend beantwoord moet worden, indien de Jaarbeurs te Utrecht gevestigd blijft. Geschiedt dit, dan zal de vierde Jaar beurs nog meer verloopen dan de derde reeds deed. Een Jaarbeurs moet in een groote handelsstad gehouden worden, die naar alle zijden aanknoopingspunten heeft voor handel en industrie, voor vreem- delingenbezoek is ingericht en ook buiten de beurs attractie heeft. Indien de volksvertegenwoordiging aan de leening niet den eisch weet te ver binden, van verplaatsing der Jaarbeurs naar Amsterdam, is het noodzakelijk, dat dit ontwerp afgestemd wordt. De Staat kan en mag zulk e«n risico niet loopen ter wille van provinciale kortzichtigheid. Te Utrecht deprecieert een dergelijk gebouw met den dag. Dit vrees voor straf. Naar aanleiding van gepleegde baldadigheden werd voor eenige dagen door den directeur der H. B. School te Almelo den leerlingen medegedeeld, dat zij tijdens de pauze onder de morgenschooltijden zich niet mochten ver wijderen uit de straat, waaraan de school staat. Tegen dit verbod in werd hedenmorgen in de pauze de 16-jarige leerlinge N. Santee Landweer door den directeur in een meer van de school verwijderde straat aangetroffen, waarom haar voor den morgen door den directeur de verdere bijwoning der lessen werd ontzegd. Willioht bevreesd voor straf, begaf zij zich evenwel niet naar huis, doch keerde ook des middags half twee niet inde school terug. Te twaalf uur is zij gezien in de Wateregge, een buurtschap onder de gemeente Almelo, en te 5 uur te Rijsen. Na den middagschooltijd togen onderscheiden medeleerlingen er op uit, om de vermiste te zoeken. Bij het afzenden van dit bericht is zij (die haar fiets bij zich heeft) nog niet gevonden. Aan de politie in de omliggende gemeenten van hare verdwijning kennis gegeven. Alg. H. Drie inbrekers gearresteerd. De gemeente- en Rijkspolitie te Borne heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft bij Den Ham zekere De Ren, in Avereest zekere A. B. en zoon gearresteerd en hen tot bekentenis weten te brengen, dat eerstgenoemde in Borner- broek en gezamenlijk in een villa, te Claren- beek bij Voorst hebben ingebroken, terwijl vader en zoon bij een winkelier in Haarle, gem. Hellendoorn, diefstal hebben gepleegd. Men denkt hiermede een paar beruchte inbre kers te pakken te hebben, die de omstreken in den laatsten tijd onveilig hebben gemaakt. Overreden. Te Kimswerd is gisteren een 85-jarige oude heer door een wagen overreden en gedood, Hieronder volgt een overzicht van de uit gebrachte stemmen in alle gemeenten van den kieskring. Fran. Ct. Bolswardsclie Courant to H- QO 09 CS Cn O O® OO^<»QCCUiÜC^ csro^ootooo^cs HWÜIWQCHSIÏO OBOOO*—‘0500 CiOGCÜiQUiCM to cs o CJX oil 09 OS to CS en to *4 09 09 O 09 09 s t© CH CH to 09 to CO CC^HtOOï -<J O O h—09 CS CS 09tf^^OOSOCDCO to to k£> to CS 09 09 CO COO>CO«Oi£*QQO*3 I—OH Ol tO H-1 tO 09 00O09^CS00t0O CM-^CDOSCCSQO 8 K-<J—l l H— KJOOOOtCQOCöCC^ Üi to I— CH QO O’ 00 tOQOCS^QOCO^CD 2 puö-pras t» *- CD I iH

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1