58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 17. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1919. Zondag 20 April. 4 VOOR ABONNÉ. thans, BINNENLAND. I G. E. Ter overweging aan den heer D. B. Eerdmans. Vereeniging „Groene Kruis” BolswardHennaarderadeel. j INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) se let, rinnend, ’k sjong se lizzend, allinne sliepend net. en algemeen groot gezin en oud en ’k sjong fen alles, en fen frede, I 1 I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en sinneskyn, en ’k sjong bij waermte, en ’k sjong by wyn. en fen krapte, en arm, jong ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62*^ Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nu de rekening ie opgemaakt De commissie, ingesteld voor het onder zoeken der ingekomen verzoeken om schade vergoeding aan de militairen, die bij den brand te Harskamp hun particuliere eigen dommen hebben verloren, is met haar arbeid gereed gekomen en heeft verslag uitgebracht aan den Minister van Oorlog, zoodat weldra uitbetaling der geleden schade kan worden tegemoet gezien. Het te vergoeden bedrag bedraagt ruim 100.000 gulden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- informatie-bureau van Van der Graaf Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 12 April, in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 21 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. z Van 1 Januari tot en met 12 April 1919 351 faillissementen tegenover 254 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. O ver reden. Gistermorgen is te Utrecht een Belg over reden. Of hier aan een ongeval dan wel aan opzet moet worden gedacht, is nog niet uit gemaakt. ’s Mans schoenen stonden, meldt het U. D., apart buiten de spoorbaan. De woningnood. J.l. Dinsdag heeft minister Aalberse in tegenwoordigheid van den chef der afdeeling uVolksgezondheid en Armwezen” den heer L. Liepaert Peerbolte, met alle inspecteurs voor de volksgezondheid in den lande op zijn Departement geconfereerd. Uitvoerige bespre kingen zijn gewijd aan de beide volgende punten: lo. de verhooging der huurgrens voor te bouwen arbeiderswoningen, en 2o. te nemen maatregelen voor het bouwen van middenstandswoningen. Een doodelijk schot. Onder de Gemeente Clinge passeerden deze week twee jonge mannen de grens in de richting van Nederland tusschen twee Belgische posten door. Door een der posten werd op hen geschoten, waarbij een hunner werd getroffen en deze, een 28 jarige bewoner van Hulst, in het ziekenhuis is overleden. Spartacisten in aantocht. Het bericht onder dit opschrift, dat wij eenige dagen geleden op gezag van een correspondent aan de grens plaatsten, ziet er vreeswekkender uit dan het bedoeld was. Wel doen voortdurend Spartacisten pogingen over de grens te komen, maar de grensbewaking is zeer scherp en de meesten worden terug gestuurd. Van een naar de grens optrekkenden troep was geen sprake. N. v. d. D. Kolen uit Duitschland. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat wanneer de toestand in de mijnstreken blijft als op dit oogenblik, en de kolenaanvoer blijft ver beteren, er op gerekend kan worden, dat nog in den loop van deze week de kolenaanvoer naar Nederland kan worden hervat al zullen de wenschen naar speciale kolensoorten niet alle bevredigd kunnen worden. Een pseudo-inspecteur van de posterijen. Toen de hulpbesteller E. Muller verleden week onder de gemeente Hengstdijk (Oost Zeeuwsch-Vlaanderen) een postbestelling deed, werd hij aangesproken door een als heer gekleed persoon, die per rijwiel was en die vroeg naar den weg ZaamslagTerneuzen, en die zich inspecteur van de posterijen en telegrafie uit Middelburg noemde en een papier toonde, waarop Inspectie Middelburg en dan... Inspecteur der Posterijen en Telegrafie en een niet makkelijk te ontcijferen naam. Doch tevens zag toen de postbode een brief’waarop gedrukt stond Bolsjewistische Vereinigung Deutschland, terwijl het hem opviel dat de vreemdeling een zeer Duitsch accent had. Toen hem dan ook aangezegd werd zijn tasch te doen controleeren en vooral de aangeteekende brieven en dienst- stukken, weigerde Muller pertinent. Hierop volgde eenige woordenwisseling, maar de pseudo-inspecteur begreep uit de flinke houding van den bode, dat hij het best deed zich zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Alg. H. Medeburgers Aanstaande Maandag 21 April staat geheel Nederland weer in het teeken der Tuberculose bestrijding. Evenals vorige jaren, zal op dien dag en volgende, weer verkocht worden het Tuber- culosebloempje. Richtten we voorheen een woord van opwek king tot U, om eene kleine gave van 10 cent te offeren voor het menschlievend doel, nu gedurende de bange oorlogsjareii de gevreesde ziekte zoo onrustbarend is toege- nomen, is dit zeker onnoodig. Met nieuwe kracht dient de strijd tegen de ziekte weder te worden aanvaard. Helpt ons, opdat wij dit zoo goed mogelijk kunnen doen. Offert allen, rijk uw dubbeltje. Namens de besturen de Voorzitters, D. TERHENNE. Ds. J. P. KLAARHAMER. Secret., Mej. N. HAIMA. Ds. F. J. LOS. BolswardWommels, April 1919. iyHij, die veel weet aan te halen uit de wet, maar die de wet zelf niet nakomt, lijkt op den herdér, die eens anders koeien telt.” naar ^Dhamma Pada.” Ingezonden door een anderen abonné. Bolsward, 15 April 1919. M. de R.l Uit het antwoord van den heer D. B. Eerdmans op mijn ingezonden stukje van 6 dezer, zou men bij oppervlakkige beschouwing tot de conclusie kunnen komen, dat de heer E. van openbaarheid houdt. Het tegendeel is echter gebleken. Immers, de heer Eerdmans treedt als spreker op in een ^openbare” vergadering die geen openbare is, omdat er alleen christelijke midden standers worden toegelaten dus een »onder onsje,” en komt er kritiek, dan wordt van den inzender verlangd zijn naam te noemen. Neen mijnheer E. ^gelijke monniken gelijke kappen”, gij spreekt in een niet openbare vergadering, ik kritiseer op dezelfde wijze. Wil u op mijn stukje niet antwoorden, goed, maar ik vind het alleszins aanbevelens- waardig in z.g. openbare vergaderingen geen taal te bezigen, die moeilijk anders opgevat kan worden als zelfverheffing, en anders denkenden kan krenken. Met dank voor de plaatsing. en een van hen, die ,meer voor die nieuwig heden vuult”. De candidaten op de overige zes lijsten hebben hun candiatuur te danken niet aan hun overtuiging inzake gemeentebeleid of algemeen politiek, maar... aan hun woon plaats. In plaats van door politieke kies- vereenigingen zijn de lijsten ingediend door le. groep kiezers Dorp-Markelo; 2e. groep kiezers Elzen-Herike3e. groep kiezers Stok kom 4e. groep kiezers Stokkumerbroek; 5e. groep kiezers Kerspel Goor; 6e. groep kiezers kerspel Goor Elsenerbroek. Op al deze lijsten staan heel vertrouwelijk liberalen, christelijk-historischen, vrijz.-demo- craten en r.-katholieken naast en door elkaar 1 rDie politiek is maar raorigheidwieluu kunt goed mit enaor; ’t is bie ons een lief- hebberiee”, zegt de Markelo’er 1 De niet-etemmers van de Statenverkiezingen. Dezer dagen wordt aan niet minder dan 20,000 personen te Amsterdam per circulaire gevraagd, wat de reden geweest is, dat zij bij de verkiezingen der Provinciale Staten niet gestemd hebben. Schriftelijk of mondeling kunnen zij zich dan verantwoorden bij het verkiezingsbureau. Het aantal kiezers voor de Provinciale Staten bedroeg ongeveer 147,000. Het aantal geldige stemmen was 107,000 voorts waren er onge veer 11,000 van onwaarde. Ruim 5000 hadden reeds vóór de verkiezingen meegedeeld niet te kunnen verschijnen, of bevonden zich buiten het land. Acht-urige werkdag bij de Spoorwegen. Door de Directies der spoorwegmaatschap pijen zijn reeds in December van het vorige jaar maatregelen getroffen voor de herziening der dienst- en rusttijden, op dezen grondslag dat in het spoorwegbedrijf een maximum van 8 uur per etmaal voor doorgaanden arbeid zal gelden. De voorstellen zullen waarschijnlijk reeds in de volgende maand bij de regeering aan hangig worden gemaakt. Rantsoenen. Van 22 April tot 20 Mei kunnen de vol gende rantsoenen van Regeeringsgoederen worden verstrekt: Rijst 1/2 K.G.; Peulvruchten lx/2 K.G. (1 K.G. bruine boonen, witte boonen, kievits- boonen of dergelijke), bovendien t/2 K.G. capucijners of dergelijke; Aardappelen 20 K.G.; Vleesch (goedkoop) 1 K.G. (voor spe ciaal aangewezen gemeenten); Jam 0.6 K.G.; Kaas 0.3 K.G.; Suiker 1 K.G.; Geconden seerde taptemelk 2 K.G.; alles per hoofd. Sago en pakmeel 60 K.G. per 1000 inw; Kindermeel, kinderen tot x/2 jaar 0.6 K.G.; van ll22 jaar 1.2 K.G.; Maizena, kinderen tot J/2 jaar 0.3 K.G.; van t/22 jaar 0.6 K.G. alles per hoofd. Vermicelli en macaroni 100 K.G. per 1000 inw.; Spek 0.8 K.G.; Harde kalizeep 0.2 K.G. per hoofd met Rijkstoeslag,. 4 öf 0.1, öf 0.2, of 0.3 K.G. (naar keuze van de gemeente) per hoofd zonder Rijkstoeslag. Voor het extra rantsoen kalizeep gelden dezelfde prijzen en bepalingen als de vorige keer. Hij kwam per motorfiets van een boeldag te Norg en reed wegens den mist zonder licht. Onder Noordhorn week hij uit voor een aan den weg staanden woonwagen. Hij merkte echter niet het paard op, dat naast den woon wagen stond en reed bovenop het dier, met het ernstig gevolg, dat hij onderstboven sloeg ■en onmiddellijk dood was. Met een toevallig daar aanwezig rijtuig werd hij naar een nabij gelegen café vervoerd, waar een geneesheer den dood constateerde. Het lijk is later met hetzelfde rijtuig naar zijn woonplaats Kollumer- pomp overgebracht. De heer H. was een welgesteld geacht landbouwer. Hij laat een achter. Vermelding verdient nog, dat dit binnen enkele jaren reeds het derde ongeval met doodelijken afloop is, dat motorrijders uit Kollumerland is overkomen. Sneek, 17 April. De politie heeft hier verbaliseerd twee jongens, die uit een vracht kar op de Prins Hendrikkade, een kistje met kievitseieren hadden gestolen. De eieren spoorde de politie op bij een winkelier. Sneek, 17 April. Gisteravond is hier op gericht een Christelijke Manufacturiersver- eeniging. Bestuursleden werden de h.h. Dokkum voorzitter, D. W. Dikland secretaris en Eringa penningmeester. Samenwerkende bakkerij. Heerenveen, 18 April. De zaak zal worden doorgezet: op de gisteravond gehouden bakkers vergadering is in beginsel besloten tot oprichting van een samenwerkende bakkerij. Er is, zooals in een vorig bericht vermeld, onderzoek gedaan naar de werking van der gelijke bakkerijen te Dieren en te Zutphen, in de eerste door de in de vorige vergadering benoemde commissie van drie personen, maar voorts ook door een aantal andere bakkers patroons, die zich, naar te begrijpen valt, met eigen oogen wilden overtuigen. De com missie heeft in de gisteravond gehouden ver gadering rapport uitgebracht. Omtrent de bakkerij te Dieren kan nog weinig positiefs worden meegedeeld, omdat zij nog slechts kort bestaat, maar die te Zutphen werkt reeds zes jaar en het resultaat is zoodanig dat de Heerenveensche bakkers tot samen werking hebben besloten. Er zal zooveel mogelijk spoed worden betracht. Als ’t kan hoopt men tegen den herfst gereed te zijn. De nadere regeling moet nog geheel in elkaar worden gezet. Vóór- en nadeelen zijn breedvoerig overwogen, we hebben daaromtrent reeds een en ander meegedeeld. Wel is waar boet de bakker zijn persoonlijke zelfstandigheid in, maar daartegenover staat, dat hij niet bezorgd behoeft te zijn, dat bij eventueel sterfgeval zijn weduwe zonder broodwinning achterblijft, de bakkersgemeenschap blijft door gaan met aan haar de benoodigde hoeveelheid brood ten verkoop te verstrekken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een rijke gemeente. De Raad der gemeente Blankenham (O.) besloot met algemeene stemmen, op het verzoek van Ged. Staten, om de verhoogde jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger niet 1 Jan. ’19, doch 1 Jan. ’18 te doen ingaan, afwijzend te beschikken, zulks op grond van de overweging, dat de financieele toestand der gemeente een buitengewone uitgaaf van f 400 niet toelaat. Trampersoneel in Friesland. Het personeel der Nederl. Tramweg Mij., aangesloten bij de Nederlandsche Vereeniging van Spoor-en Trampersoneel, heeft te Heeren- veen vergaderd, waarin de nieuwe loonregeling der directie werd besproken. Algemeen werd deze streng afgekeurd, als zijnde veel te laag. Op scherpe actie werd aangedrongenafge vaardigden gaven de verzekering, dat onder het personeel de verbittering groot is en men niet voor een staking zal terugdeinzen. Besloten werd een en ander ter kennis van de directie te brengenover 14 dagen weer te vergaderen en dan een definitief besluit te nemen. Alg. H. Een gemeente zonder politiek. Dit dorado bestaat volgens het Hbl. in Overijsel, n.l. te Markelo. Wel zijn daar voor de gemeenteraadsverkiezing acht lijsten ingeleverd, doch van deze acht zijn slechts twee politieke lijsten, n.l. één Christelijk- Historische en één S.D.A.P.-lijst, d.w.z. één orthodox-conservatief van de ^olderwetscheluu” en 'k sjong yn ’t skoft, se finder 't kofjedrinken. as ’t ljurkje yn ’e loft. Joure. Blijkens het jaarverslag van het Friesch Volkssanatorium ^Herema-State” al hier waren er op 1 Jan. 1918 aanwezig 67 patiënten. Verpleegd werden in dat jaar 146 patiënten, er vertrokken na geregelde behan deling 66. Op 1 Jan. j.l. waren aanwezig 46 patiënten. Het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt is 170. Volgens den geneesheer- directeur is dit jaar zonder twijfel het zwaarste en moeilijkste geweest, dat de stichting sedert haar wording heeft doorgemaakt. Het Sana torium was voortdurend bezet. Er is een nadeelig saldo van f 3791.93. Joure. Op de heden Donderdag gehouden vee- en paardenmarkt waren aangevoerd: 46 paarden, 86 koeien, 44 schapen, 18 varkens en 2 geiten. Mede in verband met het ^achterlijke” weer, doch vooral ook omdat veel verminderde prijzen voor melk en boter verwacht worden, was er weinig handel, bij zakkende prijzen. Jouster Crt. Noodlottig ongeval. Kollummerpomp, 17 April. Gisteravond omstreeks half 12 is de ongeveer 40-jarige landbouwer E. B. Hoitsema van hier door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. IT FRYSK NET TO SJONGEN ’k Sjong myn sankjes alle dagen, ’k Sjong se ier en ’k sjong ’k Sjong se ’k Sjong se ’k Sjong ze fleurich moarns yn ’t nocht’ren, ’k Sjong by ’t wirk ’k Sjong ’k Sjong ’k Sjong se simmerdei en winters, 'k Sjong by rein ’k Sjong by kjeld ’k Sjong by stilte ’k Sjong fen romte ’k Sjong fen wille en fen leed, ’k Sjong fen oarloch ’k Sjong fen disterbusjeneed. ’k Sjong fen minsken en fen bisten, ’k Sjong fen goed en ’k sjong fen kwea, ’k Sjong fen fisk en 'k sjong fen bólle, ’k Sjong fen büter, tsis en brea. ’k Sjong altyd En as 'k sims forkalden bin, Wol, den moat ’k fen need wol fluitsje, Oan’t ’k wer fleurich sjonge kin. Mar as ik heal kin, den sjong ik Yn ós Fryske tael, jawis 1 En nou wolle s’ ek noch sizze, Det it Frysk net sjongsum is! April ’19. Fran. Ct. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1