lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L No. 18. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. 1919. Zondag 27 April. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. hjar BINNENLAND. Tjerkwerd. Donderdag kwam iemand van hier uit Bolsward met de stoomfiets, onderweg een wagen passeerende, raakte hij even met het eene been aan de tulle van den wagen en toen hij voorbij was, bemerkte hij helaas, dat het been er bij hing. ’t Bleek, dat het been gebroken was. Franekeradeel, 23 April. Het aantal solli citanten voor bode-timmerman der Achlumer Brandw.-Mij. bedraagt niet minder dan 116. Hemelum, 23 April. In een groot boeren- boelgoed alhier liet een boerenknechtje gelokt door den honig het strijkgeld zich verleiden te bieden op 3 koeien. Toen hem echter bleek, dat ze ’n kleine 300 galden te daar waren, zocht hij het hazenpad. En de verkooper, overwegende, dat zelfs de keizer geen verhaal heeft op een leege portemonnaie, liet deze „Jochum” met rast. Gaasterland, 23 April. Met den kooplust luwt het inzonderheid ten opzichte van lagere klas panden. Hier en in den naasten omtrek werden belangrijke perceelen geveild en na deze weging onmiddellijk ingehouden. Voor roerende goederen en vee geldt deze daling van animo ook. Alleen eerste klas is gewild en duur. Hooi is nataarlijk onbetaalbaar. •- ABONNEMENTSPRIJS50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vleesch. Binnen enkele dagen wordt het conserveer- verbod van vleeschwaren opgeheven. Met het vrijgeven van den algeheelen vee- en vleeschhandel komt ook de handel in slacht- afvallen weer Try. Lentebode. Woensdag hoorde men te Delden den nachte gaal, vijf dagen later dan in 1918. - Sokken en kouten. Bijna alle gemeenten hebben geprofiteerd van de gelegenheid goedkoope sokken en kousen te bestellen bij de Rijkskleedingvoor- ziening. In het geheel zijn 2 millioen paar besteld, of meer dan twee maal de beschikbare hoeveelheid. Van een aantal gemeenten kwamen aanvragen binnen tot 10 paar per inwoner. Eene toewijzing heeft eerst plaats nadat de buitensporige aanvragen tot behoorlyke afme tingen zijn teruggebracht. De aanmaak is thans zoover gevorderd, dat eenige honderdduizenden paren gereed zijn, zoodat de verzending beginnen kan. Eerst wordt de geheele voorraad sokken verzonden. Als maximum geldt hiervoor een aantal van ongeveer honderd paar sokken per 1000 inwoners. Valsche bankbiljetten. Het onderzoek naar vervaardigers en uit gevers der valsche bankbiljetten van duizend gulden wordt voortgezet, en als gevolg daarvan is gisteren een boer uit Formerend gearre steerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Deze had enkele weken geleden op de veemarkt te Hoorn een valsch biljet van duizend gulden uitgegeven. Daarover in verhoor genomen, zei hij zich van de valschheid van het biljet bij de uitgifte niet bewust te zijn geweest, hij had ’t van een veekooper die hij niet kende, ontvangen. Doch dezelfde man betaalde deze week, op de markt te Hilversum, weer met een valsch biljet. Toen vond de politie aanleiding, hem in verzekerde bewaring te stellen. De gearresteerde staat niet gunstig bekend. Thans zijn, ter zake van het opzettelijk uitgeven van valsch bankpapier, hier zeven personen in voorloopige hechtenis. Een drietal heeft bekend bij de uitgifte van de valsche biljetten te hebben geweten dat ze valsch waren. Dank zij hunne verklaringen hoopt de justitie spoedig de geheele bende ia handen te hebben. Alg. H. Alle dingen moatte wenne, oars docht it sa faken bliken dat men er net goed mei akkedearre is en dan kinne der sa maklik forkearde dingen üt helle wirde. Men sjucbt dat nou wer oan de nijerwetske menier om kandidaten to stellen for de gemeenterie. Dat giet nou wet oars yn syn wirken as foarhinne en ’t liket wol dat it ek mar frij- hwet nau stekt. Sa motte bygelyks de kan didaten seis op it gemeentehós forskine om in forklearring to teikenjen, en hwa ’t dat forsommet is kandidaet óf en syn hiele skoan- dere kans om mei gauwen oan ’e griene tafel to sitten, bat er forspile. Gjin wónder dat hjir en der nog al ris in misset begien is. Och, de ljue dy’t for de kandidaten op in boeredoarp hawwe to soargjen binne follen- tiids al gewoane fakljue, arbeiders, in pear boeren, yn alle gefallen minsken, dy ’t sa troch in dei mei hjar tinzen meat by ’t wirk binne as by de wetboeken, en sa barde it hjir en der noch al ris dat de stelde kandi daten der ek alhiel net oan tochten om nam me to setten op ’t Grietenij hós. Mar der is dan altyd wol immen dy ’t in bytsje mear wit as sluchtwei hinne, en sa waerden op rjue plakken, de riedsleden „yn spé”, noch op haren snaren by hjar wirk weihelle en nei ’t stêdshós kommedearre en mannichien moast syn wirk yn ’e steek litte en der in hiele reis om meitsje, en makke sa foartdaliks al kennis mei de biswieren dy’t oan ’t froedmanskip forboun wieme, en nou wieme se it noeh net ienris, en mannichien tocht al by him seis: hwet bin ’k dochs yn ’e goedicbheid bigoun. For ljue dy ’t er spyt fen hiene dat se it tawird joun hiene om op ’e lyst to kommen, wie ’t in hiele meirinder en utkomst as men hannele hie sa as yn inkele gemeinten, troch de lyst troch in net kiezer yn leverje to litten, hwertroch disse ónwettich forklearre waerd. Yn Ljouwerterediel wie ’t de lyst fen ’e 8. D. A. P. dy *t dit lot óndergean moast en yn Gaesterlan dy fen de A. R. partij. Oars wol hwet sneu. Men had er faek óren oan bistege om geskikte kandidaten to finen, der is oer haspele, oer kreaud sims, hwa 't op nommer ien scil en hwa op nommer twa, der is alle wirk fen makke om immen, dy ’t for de eare bitankje woe, noch oer lo heljen om yn ’t bilang fen ’e partij him seis doch to jaen for de goede saek, de iene gearkomste nei de oare is bilein, men is faek mei hjitte hollen nei hós gien, koe nachts net sliepe fen al dat gepraet, en mannichien tocht oan kandidaten as er yn ’e sliep foei en waerd dermei to wekker, mar al njunken- lytsen, ’t rekke dan dochs klear, en op ’t eintsje bisliit de hiele lyst ónwettich foar- klearre, alle wirk om ’e nocht, suver in griis fen sa’n skoandere rige kandidaten, it hiele aventór sa mar foart. Ja it is wol hwet sneu, mar men hat ek safolle fiven en seizen en derby it kin de master misse, en derom de moed mar net forlize en to nei mar better oppasse. It is wol wier hjer, alle dingen moatte wenne. Frisia. de beer F. v. d. Spoel op met fen in aid faem”. Dit was stukje en goed voorgedragen maar v. d. Spoel was niet bij stem, en altoos veel afbreuk aan het succes. Daarna „Duitsche Polke” en met die dans trad de pauze in. Omdat de dansnummers zeer veel tijd eischten, daar ze alle in 3 of 4 parturen moesten worden gegeven om elk een beurt te krijgen, werden in ’t 2e gedeelte de voor drachtennummers achtereenvolgend afgewerkt, om na afloop daarvan nog eens volop z’n hart op te halen aan den dans. Evert en Tjamke droegen heel leuk voor hoe ze al hun hoop hadden gebouwd op een lot in de Haagsche loterij. Beiden (v.d. Spoel en juffrouw Jorritsma) wisten hun luchtkas- teelen zoo met energie voor elkander op te bouwen, dat men haast zou denken dat het voorgevoel bij hen werkelijkheid zou worden.. Toen de tegenslag kwam, wisten ze toch nog al spoedig elkaar te troosten. Jammer dat Evert zoo verkouden was, niet in figuurlijken maar in echten zin, bij den zang is dat lastig. Zijn vrouwtje zong echter als een lijster. Mej. Kingma, Hartwerd en Mej. T. Statema alhier gaven elk nog een aardig zangstukje, maar de zang is gewoonlijk moeielijk te ver staan, vooral bij eerstgenoemde was zulks het geval. Deze liedjes zijn gemaakt door een Fries, die in Den Haag vertoeft, Elgersma genaamd. Ze munten uit door eenvoud en schalkschheid. Ook het paar liedjes onlangs bij de vergadering voor Staatspensioen doof Mej. Statema ge zongen, behooren tot die collectie. Bleeker van Greonterp liet het publiek nog eens gul lachen, toen hij liet hooren hoe een huismoeder bij de wieg van haar jongste spruit het Wien Neerlandsch bloed zong en daarbij telkens werd onderbroken door uitvallen van en op haar ander kroost. Twee deftige heeren, gedopt en met witte handschoenen kwamen daarna hun duo Ak’lik forfeelsum” zingen. (De heeren v.d. Spoel en Koopmans). Door overdreven saai te doen werd hier succes behaald. De verkoudheid hinderde hier niet, integendeel paste geheel in ’t cadre van deze voordracht. De heer Rijpma van Blauwhuis kwam daarna nog uit met een stukje van W. Dijk stra, waarin van een koningszoon werd verteld die tot zijn 17e jaar van ’t daglicht werd afgesloten, en toen hij daarna in de wereld kwam kijken, was alles hem vreemd. Deze voordracht was duidelijker te volgen dan no. 1, waarmee deze declamator de rij opende. Tot slot zong v.d. Spoel nog „Op de fiets”, maar ondanks alle inspanning woe de kieal joun net omliek. De geheele avond droeg het stempel van gezelligheid en de Krite zal gewis wel eens weer iets dergelijks uithalen. Er werd na afloop nog dapper gedanst. Gymnastiekuitvoering. Donderdagavond werd een openbare uit voering gegeven van de Gymnastiekvereeui- gingen „Lycurgus” en „Wilhelmina” met medewerking van adspirantleden en leerlingen der Gymnastiekschool. Toen na den opmarsch alle deelnemers op het tooneel bijeen stonden, zag men hoe groot ongeveer het getal was, ongeveer, want het was er zoo ineenge drongen en vol, dat men ze niet kon tellen. De heer Vis als voorzitter van Lycurgus opende met een gepast woord de uitvoering. Het deed hem genoegen dat de zaal zoo geheel gevuld was, wat een bewijs is, dat men in Bolsward belangstelling toont voor ’t gymnastiekonderwijs. Daar 1 April Lycurgus 40 jaar heeft bestaan, had men plan dit te vieren bij de groote gewestelijke uitvoering van ’t Noordergewest, doch om de financiëele bezwaren kon dit plan niet ten uitvoer gebracht worden. Toch is het een verblijdend teeken dat er hier is een krachtige opbloei van de lichame lijke oefening, doch dat kan ook niet anders onder de krachtige leiding van den Directeur den heer J. v. d. Werf, die de plaats van zijn eminenten voorganger volkomen waardig is. De pittige leiding en correcte uitvoering zijn de kenmerken van diens werk, en 8pr. hoopt, dat er dezen avond iets goeds zal kunnen worden getoond. De heer J. v. d. Werf voegde daar aan toe, dat wegens de beperkte ruimte op het tooneel en de talrijkheid der klassen en afdee- lingen bij de uitvoering iets moet geschipperd worden, zoodat om elk een beurt te geven soms ie en 2e klas krachten moeten worden samengevoegd. Daarom zullen beide uitvoe ringen, die van Zondag en deze, door wisseling van personen het mogelijk maken, dat allen een behoorlijke beurt bekomen. Het strijkorkest „Andante” gaf bij den opmarsch en ook verder gedurende den avond hare muzieknummers ten beste, wat aan de uitvoering een eenigszins feestelijke stemming gaf. De vaandels der beide vereenigingen prijkten met tal van behaalde medailles en stonden aan weerszijden van ’t tooneel opgesteld. Toen voor de vrije oefeningen van Lycurgus het doek omhoog ging, aanschouwde men Lemmer, 24 April. De Zuiderzeeboot „Flevo” lag ter reparatie aan de werf van de firma Gebr. De Boer alhier. De machinist van deze boot, H. Dijkstra van hier, zou even een beitel smeden in de smederij van deze werf, toen de beitel uit de tang en in zijn rechteroog vloog. Hij werd onmiddellijk om geneeskundige hulp naar Leeuwarden ver voerd, waar het den oogarts bleek, dat het oog verloren was. Een nieuw volkssanatorïum voor tuberculoselijders. Leeuwarden, 25 April. In eene gister alhier gehouden vergadering zijn de plannen besproken voor de stichting van een nieuw volkssanatorium voor tuberculoselijders in de plaats van Herema-State dat beter aan de eischen van ligging en omgeving moet voldoen dan het bestaande. Besloten werd, dat van 20 Mei tot 1 Juni over heel de provincie eene inzameling van gelden gehouden zal worden. Door particulieren moet minstens f 100.000 bijeengebracht worden. Daarna zal men zich wenden tot stichtingen, ge meenten, provincie en rijk om steun. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Brutaal. Bewoners van de Wijnhaven te Rotterdam berichtten gisteren de politie, dat drie per sonen bezig waren een in die haven liggend schip te lossen, terwijl zij, naar men ver moedde, daartoe niet gerechtigd waren. Toen de recherche ter plaatse kwam, ontdekte ze, dat reeds voor een bedrag van f 17.000 aan koopmansgoederen uit het schip was gehaald en geborgen in een pakhuis aan de Banket- straat door drie z.g. kooplieden. De goederen waren eigendom van een inwoner uit Sliedrecht. De kooplui werden gearresteerd. Alg. H. Niet zoo ’t hoort. Te Havelte werd de anti-rev. lijst voor de gemeenteraadsverkiezing ongeldig verklaard, daar ze door een 14-jarige jongen werd inge leverd. STADSNIEUWS. Reciteerwedstrijden. Onze stadgenoote Mevr. G. BijlDe Jong behaalde op den Ree. Wedstrijd te Groningen 21 April, gehouden in het Concerthuis (Poele- straat) in afd. Luim den len prijs f 25 met Kindersproke (89 van de 90 punten.) In afd. Ernst den 2en prijs f10 met De Speelpop 811/a Pnn^ van 90 met slechts 1/2 punt verschil met den len prijswinnaar. Verder behaalde onze oud-stadgenoote Mej. T. Hengst thans te Leeuwarden, op den Ree. Wedstrijd te Veendam den 21sten April j.l. met Ballade den 2en prijs een Oud-Holl. Boekenkast (53 punten van de 60) (slechts 1 punt verschil met den len prijswinnaar. Tevens behaalde onze stadgenoot de Heer K. Bakker op den Ree. Wedstrijd te Koudum 21 April j.l. in afd. Ernst den len prijs Verguld Zilveren Eerekruis met de recitatie De tocht van den Christen Jongeling naar het hof van den Koning der Eere 93 punten. Foardrachtenjoun. De Krite Boalsert gaf den 2en Paaschdag een voordrachtenavond ten beste voor hare leden en gasten. Deze voordrachten werden afgewisseld door dansen. Het bezoek was goed, het midden der zaal was als dansvloer ruim gehouden, maar de kanten en einden waren dicht bezet. Na de opening door den Voorzitter, werd de le voordracht gehouden door Jobs. Rijpma van Blauwhuis, die optrad met Sinnekreft van Jan fen ’e Gaestmar. Deze schildering van den vroegen morgen, met een ontboezeming van een melker, die in een boot naar de koeien roeide, was een aardige schets en werd ook behoorlijk goed voorgedragen. Daarop kwamen de dansers los en natuurlijk dat behoort zoo bij de Krite, de Fryske skots was nommer een. Er waren heel wat liefhebbers en liefhebsters van dit dansje, maar vooral bij de jongeren zagen we meerderen die deze zoo eenvoudige dans niet konden. Ja, zoo gaat het, diezelfden waren met de latere moeiiijker dansen goed op de hoogte, en de oude Fryske is niet meer in tel. Met de taal gaat het vaak ook zoo, de vreemde talen worden bestudeerd maar ’t Friesch wordt niet beoefend. Geheel zuiver aan de graat gevoelen we ons zelf ook niet, we zouden dit verslagje in ’t Friesch geven, maar we zaten met de spelling, even erg dus als de Friesche skots niet kennen en de moderne walsen wel. Mej. Kingma van Hartwerd trakteerdeons daarna opeen zangnummertje „Memme slotsje” en Mej. T. Statema op een dito „To let of to ier? Beiden zongen wel aardig, vooral het laatste stukje was leuk, maar ’t publiek, voornamelijk achteraan, was wel wat druk. Blijkbaar meer gesteld op dans dan op zang stukjes. De Mazurka die volgde, kreeg dan ook zooveel deelnemers, dat het wel in 4 kloften gescheiden moest worden. Daarna kwam de heerBleeker van Greonterp met ons te vertellen, „Wherom Geale net stimde”. Inplaats van Geale kwam zijn vrouw, een slonsig gekleed forsch gebouwd arbeider- vrouw met zilver oorijzer op en knopjes in de ooren, en kwam op allergeestigste en toch heel eenvoudige wijze vertellen dat Geale het spit in den rug had en zij daarom zou stemmen want zij waren ingelicht dat de eene candidaat voor goedkoop brood en de andere voor pensioen op 65 jaar zou zorgen, en omdat beide zaken voor hen begeerlijk waren zou zij ze beide maar zwart maken, doch zij mocht niet stemmen, de veldwachter weerde haar van de stembus. Er is wat om dat echt leuke stukje, dat vol geestige zetten zat, gelachen. De nu gevolgde dans Veleta werd weer druk beoefend en toen kwam onze stadgenoot „In forsin ook een leuk de heer dat doet ADVERTENTIEPRIJS: 1—-7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1