lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 19. 58ste Jaargang. 1919. 1 - HET 1-MEIFEEST. r Zondag 4 Mei. 4 I I VOOR BINNENLAND. van INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) worden gehouden van 20 Mei tot 1 Juni. Geve ieder wat, gij gegoeden meer, gij armeren minder. En elk kind worde het door de oudere aangeepoord een greep in zijn spaarpot te doen ten behoeve van onze arme tuber culose lijders. Mevrouw BEEKHUISKranenburg. D. TERHENNE. Ds. KOSSEN. Zie achterstaande advertentie. Geen Kermissen. Leeuwarden, 1 Mei. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft tot de gemeentebesturen een aanschrijving gericht, waarin naar aanleiding van een schrijven van den inspecteur van de volksgezondheid Dr. D. J. Hulshoff Pol er ernstig op wordt aangedrongen in bet belang van de volksgezondheid dit jaar de kermissen niet te doen doorgaan. Er wordt op gewezen, dat, hoewel de vrees voor de uitbreiding van de vlektyphus belangrijk begint te verminderen, uiterste voorzichtigheid nog steeds geboden blijft; dat wij behalve dat elk oogenblik een invasie van een andere besmettelijke ziekte uit Duitschland te vreezen hebben, en dat bovendien het aantal gevallen van roodvonk, diphteritus en andere infectie ziekten abnormaal hoog is, wat wijst op een ongunstigen hygiënischen toestand. Frieslands Greidhoek. 1 Mei. Dat door het abnormaal koude Aprilweder de graslanden zeer achterlijk zijn, is te verklaren. En vooral in de lagere streken is dat het gevalzelfs de kleur der landen is min of meer bruin getint geworden door de nachtvorsten. In hooger gelegen streken bijv, de gemeenten Rauwerderhem en Baarderadeel, schijnt de koude niet in die mate invloed te hebben gehad, althans daar loopt reeds melkvee in de weide. De hooischaarschte zal er misschien ook toe hebben bijgedragen dat men het vee wat al te gauw van stal verwijdert, maar deze kleiweidestreek is ook veel voorlijker dan lager gelegen gemeenten. Als er niet spoedig warmte komt, zullen velen ten slotte toch genoodzaakt worden, alle vee los te laten, want de hooi- voorraad is schielijk weggeslonken. Valsch bankbiljet van duizend gulden. Sn eek, 1 Mei. Door de politie werd eer gisteren in beslag genomen een valsch bank biljet van f 1000, dat ter betaling den Gemeenteontvanger werd aangeboden. Dezen kwam het biljet verdacht voor, waarom ’t even werd gezonden naar den correspondent der Ned. Bank, ’t Waardeloos papier bevindt zich thans in handen der Justitie te Leeuwarden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. gereedschappen. Zoolang dat er niet is, zal het nooit geheel goed worden. De opstuwende kracht van ’t proletariaat zal daarop dan ook krachtige invloed uitoefenen. Spreker besluit met een opwekking tot aaneensluiting en om te lezen de bladen der partij om zich te ontwikkelen en zich rijp te maken voor de komende nieuwe tijden. (Applaus). Tjerkwerd. In de gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van bet Waterschap Z/Exmorra c.a.” waren 42 stemmen vertegen woordigd. De rekening van den Secr.-Ontv. werd goedgekeurd in ontvangst op f 25016.50 en in uitgaaf op f 24477.61. Aangewezen werden als leden tot het nazien der rekening van 1919/20 de heeren H. Galama, H. Zijsling Dz. en S. de Boer. De begrooting 1919/2o werd vastgesteld in ontvangst op f 6585.89 en in uitgaaf op f6363. Het maalgeld op f 6 en f 6.40 de H.A. Herbenoemd werd als bestuurslid de heer Joh. W. Bruinsma met 32 van de 42 stemmen. De Instructie van de molenaars werd in zoover gewijzigd, dat er alleen op Zondag gemalen mag worden, als het bestuur dat noodig oordeelt. Hindeloopen, 30 April. De uitslag van de op heden alhier gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad (aantal kiezers 266) is geweest als volgt: Vrijs.-Dem. 39, A.-R. 40, Chr.-Hist. 65, S.D.A.P. 93 stemmen. Gekozen de heer H. M. v. Meekeren, Vrijz.- Dem., D. v. d. Kooij, A.-R., U. H. v. Meekeren en M. Leenstra, Chr.-Hist. en J. J. v. Elselo, J. Meines en W. B. Mulder, S.D.A.P. De Raad, die de laatste jaren steeds rechts is geweest, is dus om4 links en 3 rechts. Hond- en klauwzeer op de veemarkt. Leeuwarden, 2 Mei. Heden werd door het veeartsenijkundig toezicht onder voor de markt bestemde runderen mond- en klauwzeer geconstateerd. Twee koeien werden in beslag genomen. De vereischte maatregelen werden getroffen. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een nieuw Friesch Volkssanatorium. In Friesland zal met groote kracht de strijd worden aangebonden tegen den vijand van onze volksgezondheidde tuberculose. Het zijn de tuberculose patiënten, die het meest onder het oorlogswee hebben geleden en voor wie thans zoo spoedig mogelijk plaats moet worden gemaakt in een nieuw te bouwen Friesch Volkssanatorium, nu Herema State te Joure helaas te klein blijkt te zijn. De 65 beschikbare bedden daar zijn steeds bezet, waardoor patiënten te lang op opneming moeten wachten. Hét doel is, dat gelijk op Herema State, niet minder ook in de nieuw te bouwen stichting, menschen zullen worden onderge bracht, behoorende tot alle mogelijke rich tingen en gezindten. Nu Herema State te klein is geworden, rust op Friesland de taak een kapitaal bijeen te brengen. Dat fonds moet honderdduizend gulden groot zijn. Draagt elk ingezetene, in Friesland, klein en groot, arm en rijk, gemiddeld één kwartje bij, dan komt één ton bijeen. Men heeft verder zekerheid te mogen rekenen op krachtigenffnancieelen steun van rijke stich tingen, gemeenten, provincie en rijk. Het Sanatorium zal op het hooge zand en in een boschrijke omgeving verrijzen. De Provinciale inzameling van gelden zal wind door de gelederen. Evenals de golven der zee gestaag tegen de dijken klotsen en daar teruggeslagen worden, zoo is ook de strijd tegen ’t kapitalisme een aanhoudende vaak vruchtelooze strijd. Evenals de golven echter niet ophouden de dijken te beuken, moet ook de strijd volharden, de deining van ’t water versterkt de volgende golven en bij hevigen wind overwint ten slotte het water. Zoo ook zal de vroegere vaak vruchte looze actie de nieuwe strijders bemoedigen om telkens weer hun strijd voort te zetten, begeesterd met nieuwen moed. Het arbei dende volk sluit zich meer en meer aaneen, het worden de ploegers en de zaaiers, die later zullen brengen de vruchten, den oogst. Spr. vlechtte daarop een gedicht van Adama van Scheltema in zijn betoog, waarin vooral gewezen wordt op de mannen van de daad. Dat gedicht, vervolgde hij, roept in de herinnering terug de groote vergadering van 1889 te Parijs, waar de leus van Carl Marx werd aangeheven^Proletariërs aller landen vereenigt U”. Die vergadering was een her innering aan de groote revolutie van 100 jaar vroeger, toen de feodale macht van adelen geestelijkheid is gebroken, en kreeg de zooge naamde 3de stand de macht in handen. Daaruit is geworden de bourgeoisie, het tegen woordige kapitalisme. In 1889 kwam de 4de stand bijeen om zich te verzutten tegen dat kapitalisme, want van de leuze: Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap” is weinig terecht gekomen, de 4de stand bleef afhankelijk van de bezittende klasse. Er moet komen een ware gelijkheid en broederschap, en dat moeten bewerken de mannen van de daad. Er is daar te Parijs besloten om den eersten dag van Mei te be stemmen tot een demonstratiedag. Op dien dag weerklinken luid de eischen van de arbeiderspartij. Dat is nu al 30 jaren ge gaan, eerst zwak, maar allengs krachtiger. De laatste oorlogsjaren verzwakte weer die beweging, doch thans wakkert de wind weer flink aan. Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, verkorte arbeidsdag dat zijn zaken, die al bijna overal zyn verkregen of in den naasten tijd zullen komen. Wij staan, zoo vervolgt Spr. aan den voor avond van verbeteringen, en er is gekomen een proletariaat, dat rijp is voor de her vormingen. De propaganda van de vakbe weging brengt organisatie en daardoor ver betering. Er kan gebouwd worden op een solidariteitsgevoel, waarbg het geldtéén voor allen en allen voor één. Het proletariaat wint veld, de bezittende klasse merkt dat. Met het merkbare doel om de Christelijke arbeiders uit onze gelederen te houden, worden de burgerwachten ingesteld, maar dat ontmoedigt ons niet, zegt. Spr. De sterkte van onze geestverwanten en partijge- nooten in alle plaatsen en in alle landen, waar overal dezelfde geest heersoht als hier in deze zaal, dat geeft beteekenis aan onze partij en aan dit 1-Meifeest. Spreker gaat vervolgens nog over algemeen kiesrecht ook voor vrouwen uitweiden, over den achturen arbeidsdag, over den tegenstand daartegen om ten slotte te komen tot de kern der bewegingde opheffing van privaat bezit. Wat van den volkerenbond terecht zal komen, moet nog afgewacht worden, wellicht is het een overeenkomst, die later weer voert tot een vernietigenden strijd als sedert 1914 is gevoerd. Als die overeenkomst te Parijs de kiem in zich sluit voor een nieuwen oorlog, als de eisch van ontwapening niet wordt uitgevoerd zoo, dat het voldoende waar borg geeft voor de toekomst, dan zal het proletariaat moeten ingrijpen om tot een goede wereldorde te komen. De internationale banden zijn weer aaneen geknoopt, wij worden voorbereid op groote en ernstige tijden zijn wellicht gebeurtenissen op komst. Ook in ons land is de zaak onzeker. Wat is er geworden van de toezeggingen dezer regeering Heel weinig, zegt Spr. Een heffing van belasting ineens, daar wil de minister niet aan, een indirecte belasting op eerste levensbehoeften, daar wordt op aangestuurd. Wat geeft loonsverhooging, vraagt Spr. als de levensstandaard dat weer te niet doet? De arbeider wil ook iets aan zijn leven hebben, de behoeften stijgen. De voorrechten der hoogere standen moeten worden te niet gedaan. De arbeidskracht moet niet verkocht worden aan den meestbiedende, de gemeenschap moet het beheer hebben over den bodem en de Het zangkoor gaf voor de pauze nog een tweetal liedjes te hooren, en ’t bleek ook nu weer, dat ze goed gekend werden. Tot slot van den avond werd een tooneel- stukje gegeven van Heijermans. In deze dramatische schets werd het huishouden van een werkmansgezin getoond op 1 Mei. De kinderen zouden met Oom naar ’t feest, moeder moest strijken om wat mee te verdienen en vader mocht niet een dag vrij van de fabriek. Oom had er een feestdag van gemaakt ook zijn makker Ari, deze laatste bad, omdat hij gsen verlof kon krijgen vrij genomen. Op wat heel ruwe wijze gaf hij te kennen dat hij in erge mate onverschillig was. Een schoen maker uit de buurt, die een lange dagtaak moest maken, en op 1 Mei ook nog werkte, kreeg heel wat te hooren. Een aardig tafe reeltje gaf het, toen een kinderoptocbt een paar maal voor de deur voorbijtrok en men de kinderen een rondedans zag maken. Het dramatische van de schets werd ver kregen doordat de huisvader, die niet vrij mocht hebben, een ongeluk kreeg in de fabriek. De stoomzaag sneed hem een arm af, en dat juist op 1 Mei. Het bericht hiervan wekte groote consternatie in dit gezin. Eerst op oom en later op de echtgenoote, en achter eenvolgend gingen beiden in agitatie verdwijnen om in ’t Gasthuis naar den toestand te informeeren. De wijze waarop Ari dat ongeluk aan de vrouw meedeelde was niet gemakkelijk, maar ’t had toch beter gekund, en het slot van het stuk was ook onbevredigend, toen Ari de beide kinderen, die onder zijn toezicht bleven, iets zou vertellen om hun aandacht af te leiden. Van dat vertellen kwam niets, maar Ari had er ook heel geen slag van. Het stukje maakte door dit onbevredigend slot geen diepen indruk. De Voorzitter sloot te ruim elf uur den feestavond, met dank te brengen aan den spreker, de spelers, zangers, muzikanten en ook aan de talrijke aanwezigen die, door hun groote opkomst dit 1 Meifeest zoo goed hadden doen slagen. Hij vertrouwde dat deze avond een blijvenden indruk zal nalaten, en wijst er op, dat het een jaar zal zijn van zwaren strijd. Ook bij de stembus voor den gemeenteraad moeten alle partij- en geestverwanten hun plicht vervullen, dan is er kans dat 3 personen van hun richting een zetel in den raad bekomen. Stemt dan, zoo besloot hij, no. 1 van onze lijst, allen die iets begrepen hebben van de rede en de demonstratie van heden. Stemt rood! (Applaus.) Donderdag is hier ter stede het l-Meifeest gevierd met meer beweging dan ooit in vroegere jaren. Er werd een optocht met muziek en vaandels gehouden en toen ruim 7 uur die optocht zich in beweging zette, was er zeer veel volk op de been. De eigenlijke feestviering had plaats in rDe Doele” en die was voor deze gelegenheid eigenlijk te klein. Het talrijke publiek kon haast geen plaats bekomen, doch toen te half negen allen zoowat te stoel en te bank waren, opende de Voorzitter, Ds. ZUITHOFF, de bijeenkomst met het welkom toe te roepen aan de talrijke schare. Het verheugt Spr. dat deze 1-Meidag onder zooveel gunstiger omstandigheden kan gevierd worden.als de laatste jaren. Het wapengeweld is tot stilstand gebracht, maar toch leven we nog in een overgangstijdperk. De partijen der internationale in de ver schillende landen hebben elkander weder- gevonden, en op het in Februari a.s. te houden congres zal de verbroedering geheel hersteld zijn. Een demonstratie van deze afdeeling, als onze stad zoo pas heeft aanschouwd, zal doen inzien, dat het sociaal gevoel veld wint, en dit zal voor velen werken als een opwekking om mee te strijden. De tegenstanders zullen ook een goeden indruk gekregen hebben. Degenen, die uit de omstreken zijn opgekomen om aan onze demonstratie mee te helpen, onzen besten dank. Met den wensch, dat deze avond zal meewerken om velen op te wekken mee te strijden voor ons ideaal, opent Spr. de vergadering. Toen ging het doek op en stonden op het tooneel een 8-tal dames in ’t wit gekleed met roode sjerpen, geschaard om het vaandel der S. D. A. P. Dit was een aardig gezicht, voor velen een verrassing, want hel programma gaf voor dit no. een paar vraagteekens. De dames zongen daarop een toepasselijk lied, echter viel die zang niet mee. De voorbereiding was denkelijk wat te haastig in haar werk gegaan. De Voorzitter lichtte nu dit nummer toe. Het initiatief van een eigen vaandel der afdeeling is er reeds, maar het vaandel zelf moet nog komen. Deze banier is van een zuster-afdeeling in bruikleen, want om een extra vergadering te houden voor de inwijding van het vaandel is te kostbaar, en het was heden zoo gepast, bij de demonstratie en deze feestviering het vaandel te hebben, vandaar dat zoo gehandeld werd. Een vaandel toch vertolkt de gevoelens der harten, de roode kleur is de kleur van bloed, niet die van geweld en bloedvergieten, het is ’t symbool van levenskracht, gelijk het bloed onze levenskracht is. Ook is het de kleur van den komenden dag, van de nadering eener betere maatschappij. Het rood aan de kimmen wijst op de komst van de zon, en zoo wil de sociale partij op de puinhoopen van deze samenleving een betere vestigen, waar de zon van geluk voor allen opgaat. Hoe dat ideaal tot stand zal komen hangt af van de omstandigheden; het kapitalisme bindt ons nog met stoffelijke en geestelijke ketenen, maar hoe die ketenen geslaakt zullen worden, hangt af van het kapitalisme zelf. De roode vlag wappert weer in alle steden en landen, ondanks tegenwerking van de duistere machten. Deze begeesterende woorden wekten geest drift en enthousiasme in de geheele zaal. Het zangkoor ^Voorwaarts” zong vervolgens twee liederen. Het 1 Meilied en het Vrij heidslied werden beide heel goed gezongen. Hier was getuigenis van studie, vooral het refrein van ’t vrijheidslied klonk fraai. En nu kreeg men de feestrede van den heer H. de Boer propagandist in dit gewest. Deze spreker weet klem aan zijn woorden bij te zetten, en toonde zich welbespraakt te zijn. Wij vonden echter in het laatste gedeelte te veel herhalingen. Dat verzwakt bij het auditorium steeds den indruk. Het eerste deel beviel ons in dat opzicht beter. Wij zullen om niet te uitvoerig te worden, den inhoud van de rede in hoofdtrekken aangeven. Spreker merkte op, dat de woorden des Voorzitters reeds geestdrift gewekt hadden, hij hoopt dat ook zijn rede de belangstelling mag wekken. De beweging der socialisatie is thans heftiger dan de laatste tyden, er waait een frissche i'fl Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1