Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel KLEIN’S THEE Theehandel Focke S. Klein, Harlingen. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 58ste Jaargang. No. 20. 1919. Wordt verkocht in pakjes van 36 cent per ons, 45 cent per vierdel. Zondag 11 Mei. üit de Raadszaal. ■i VOOE om W., rekening-courant tot wijziging der verordening op het onderwijzend van van 13 op dus weet men 9- lo. 2o. Vergadering op Donderdag 8 Mei 1919. de Werklieden ons Doel", ver- de Burgerwacht o ver en van een school in het en Won- e. en kas De rekening Sneek over 1918. Voorstel van B. en W. tot opheffing der scholen no. 1 en no. 2; om ontslag te verleenen aan het onder wijzend personeel 3o. tot oprichting gebouw Hoogstraat; 4o. tot m.u.l.o. 5o. personeel 6o. schoolgeld 7o. Een agenda van 11 punten, een behoorlijke dosis ingekomen stukken, een en ander gaf weer een knap stukje ter behandeling. Wat in hoofdzaak aangeboden, behandeld, besproken en besloten werd, volgt hier onder. De Burgemeester was afwezig, de heer Kramer was alzoo Voorzitter. Alle 13 leden waren present. De notulen werden zonder aanmerking goedgekeurd. Ingekomen was a. Resolution van Ged. Staten houdende goedkeuring der kohieren hondenbelasting, schoolgeld en het suppletoir kohier van hoofde- lijken omslag. b. Idem goedkeurende de verhuring van een schoollokaal. c. Een ministerieel schrijven dat een rijks- subsidie volgens f 250 per H.A. aan deze gemeente wordt uitgekeerd voor volkstuintjes. d. Resolutie goedkeurende overdracht van eigendommen aan Wonseradeel, en J. v.d. Weij. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. Proces-verbaal van de opname der boeken i van den gemeente-ontvanger. van den weg Bolsward verplaatsing van de school voor naar het gebouw in de Kerkstraat; tot wijziging der jaarwedden voor het ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per 'post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. (KWALITEIT ALS VOOR DEN OORLOG), IS MOOI GROF VAN BLAD, HEEFT EEN GOUDGELE SCHENK HEEFT EEN VOLLE GEURIGE SMAAK. m. Adres van de Wed. A. Kroes, ver zoekende, nu haar man, die een toelage uit de gemeentekas ontving, overleden is, zij als wed. een tegemoetkoming mag ontvangen. Al deze stukken en adressen in handen van B. en W. om advies. De heer de Boer dringt inzake het adres der werklieden aan, dat het advies niet te lang zal uitblijven, waarop de Voorzitter antwoordt dat spoedig wederom vergadering zal worden gehouden en dan die zaak aan de orde kan komen. n. Adres Mevr. C. Kingma-Falkena ver zoekende wegens vertrek naar elders baar te ontslaan als lid der Damescommissie voor de handwerken. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Goedkeuring rekening Alg. Stadsarmen huis en werkinrichting. De Commissie, die deze rekeningen heeft nagezien en onderzocht, rapporteert dat alles in orde werd bevonden en zij adviseert tot goedkeuring. De rekening van het Armenhuis met een batig saldo van f 1245.185 die van de werkinrichting met een nadeelig saldo van f 1335.41. Met algemeene (12) stemmen goedgekeurd. De heer Praamsma hield zich buiten stemming. 2. Ontslagaanvrage Armmeester H. de Bruin, met advies B. en W. Het advies luidt (gelet op het advies van Armmeesters, die betuigen dat de Bruin ruim 9 jaren de functie op loffelijke wijze heeft vervuld) om ’t wegens ongesteldheid gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Foorstel B. en Gemeente- Ontvanger. Het wil B. en W. gewenscht voorkomen dat de gemeente in rekening-courant komt te staan met de Ned. Bank, dat maakt tijdelijke geldleeningen onnoodig, terwijl het overtollig kasgeld daar kan worden gedeponeerd. B. en W. hebben een ontwerp-verordening gereed gemaakt. De heer Eisma kan dat voorstel gedeeltelijk toejuichen en vindt het een stap in de goede richting daar de Gemeente er niet dan voordeel van kan krijgen, doch hij vraagt of ook bij de Friesche Bank is geïnformeerd. Na bespreking stelt de Voorzitter voor, dit punt aan te houden om nog een nader onderzoek in te stellen. Dit wordt goedgekeurd. 4. Voorstel B. en TV., tot verhuring woning Bagijnestraat D 10 aan politie. De woning van de Wed. T. W. Dijkstra is beschikbaar, en daar de Burgemeester gewenscht acht dat de politie op verschillende oorden der stad woont, komt het gewenscht voor die woning aan een der agenten te verhuren. De prijs wordt gesteld op f 80 per jaar. De heer Keikes vraagt wat die woning nu doet, waarop geantwoord wordt f 65. Het voorstel met algemeene stemmen goed gekeurd. 5. Adres A. Schumacher om huur van het gedeelte Sladsstreng met advies B. en W. Adressant verzoekt opnieuw voor 10 jaren een bij hem in gebruik zijnd deel van het Stadsstreng groot 500 M2. onderhands te mogen pachten tegen f 50 per jaar. B. en W. hebben geen bezwaar tegen dit verzoek, doch vinden beter het af te staan tot 15 Maart 1922, opdat dit stuk grond dan gelijk met het andere bij hem in gebruik zijnd deel vrij komt. Alzoo besloten met algemeene stemmen. 6. Adressen subsidie Burgerwacht met advies B. en W. In de vorige vergadering is meegedeeld bet ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. toch niet kunnen en deze regeering is ook ontstaan uit de revolutie, dat leert de 80- jarige oorlog. Wanneer zal die Burgerwacht gebruikt worden De heer Lunter meent nog er ook op te mogen wijzen, dat de Burgerwacht de revolutie wil keeren. Zij beoogt de handhaving van een geordende regeering. Zij zal niet optreden als ’t niet noodig is, maar dient, om in geval van nood aller goed te beschermen. De subsidie wordt toegestaan met 12 stemmen tegen 1, de heer de Boer. 7. Foorstel B. en W. tot wijziging der verordening tot verdeeling der Gemeente in stemdistricten en tot aanwijzing der plaatsen waar de stembureaux zitting zullen houden. Voorgesteld wordt om inplaats van voor het 2e stemdistrict de muziekschool te bestem men als stemlokaal,, de Vrouwenzaal van het Armenhuis daarvoor aan te wijzen, die er voor beschikbaar wordt gesteld en veel ge schikter is voor dit doel. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Voorstellen B. en Winzake verlaging gasprijs, regeling toeslag op gas en adres industriëelen. B. en W. stellen voor den prijs van het gas, die thans 17 en 18 cent bedraagt, te verlagen tot 15 cent voor gewoon en industrie- gas en tot 16 cent voor muntgas. De heer De Boer juicht het toe dat er verlaging komt, maar voor de laagste klas is het nu weer een wassen neus, hij zou den toeslag willen handhaven, zoodat de prijs werd 11 cent voor die beneden f 400 zuiver belastbaar inkomen hebben, 13 cent voor hen met f 400 tot f 800 belastbaar inkomen en daarboven 15 cent. De Voorzitter antwoordt, dat aan de orde is de bepaling van den gasprijs in't algemeen, dat andere komt straks. De heer Lunter merkt daarbij op, dat de toeslag buiten de Gascommissie om gaat, het voorstel is nu den prijs te stellen op 15 cent in het algemeen. De heer Terhenne verwondert zich er over dat er geen nadere motieven voor de verlaging worden aangegeven. Vroeger is op zijn vraag naar den kostprijs gezegd dat die 16 cent was, maar hoe is het thans? De heer Lunter antwoordt hierop, dat ook nu de kostprijs nog nagenoeg 16 cent is, doch omdat in ’t begin van het jaar de prijs iets te hoog is genomen, adviseert de Commissie dat 15 cent nu als de uiterste verlaging kan gelden. Deze gasprijs wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Omtrent den toeslag meenen B. en W. dat die nog niet geheel kan vervallen en stellen voor die met zuiver inkomen beneden f 400 een reductie van 2 cent voor de eerste 25 M3. en 2 M3. per gezinslid. Daarvoor wordt dan 13 cent per M3. betaald. De heer de Boer zegt dat dat heele stuk waarop die bepalingen worden aangegeven, eigenlijk niets zegt. Hij vindt dat de toeslag dient te blijven als nu en voor de laagste klas de prijs wordt 11 cent, middenklas 13 cent en de anderen 15 cent. De heer v. d. Klei beeft ook gezien dat het voor degenen die een zuiver inkomen hebben van f400 tot f 800, de tegenwoordige middenstand, hooger wordt en 15 cent komt. De heer Lunter antwoordt dat niemand er door verhoogd wordt. De heer v. d. Klei is er toch ook voor om voor de lagere inkomens den toeslag hooger te brengen, en ook de heer v. d. Wal wil dien kant op. De heer Eisma is er tegen om de reductie grooter te maken, men moet langzamerhand uit dien toestand zien te geraken, de toeslag kan niet steeds doorgaan. Verschillende artikelen komen in den vrijen handel o.a. ook petroleum, en dan is de prijs voor allen gelijk, zoo moet ook voor het gas weer voor allen één prijs komen. Als het zoo doorgaat als dit amendement wil, kan bij elke volgende verlaging wel weer een voorstel komen om dan met den toeslag er ook weer beneden te gaan. De heer Praamsma had over dit punt geen lange discussie verwacht, wijl men moet trachten naar de normale toestanden te komen. Met den toeslag is men lang op den verkeerden weg geweest. Door loonsverhooging moet ook de werkman in staat gesteld worden de waren te koopen, hij moet het niet ontvangen in adres van het Bestuur der Burgerwacht een subsidie van f 200 en toen is ook mee gedeeld een tegenadres van vereeniging ^Eendracht zij zoekende geen subsidie aan te verleenen, wijl die volgens hunne tuiging geen reden van bestaan heeft nimmer zal hebben. Nader zijn nog ingekomen een adres van den Soc. Dem. Vrouwenbond, van de afd. Typografenbond en van de afd. Tempelieren, alle om te verzoeken op het adres der Burgerwacht afwijzend te beschikken. Burg, en Weths. adviseereu het verzoek om subsidie toe te staan, wijl naar hun oordeel de zaak van algemeen belang geacht kan worden en ook uit moreel oogpunt steun verdient. Zij stellen voor f 200 subsidie toe te kennen. Den heer De Boer komt het voor dat B. en W. niet consekwent te werk gaan, daar in de vorige vergadering een aanvraag om subsidie geweigerd werd, wijl die midden in het jaar kwam, en deze nu wordt wel goed gekeurd. Op grond dat het voor de veiligheid noodig is dat hier een Burgerwacht bestaat, kan hij er niet meegaan, daar het politiekorps, een rijksveldwachter alhier en de marechaussee die niet ver af zijn, daar wel voor zorgen. Hij begrijpt niet hoe men die gewapende groep nog we) volgens advertentie aanbeveelt als te zijn in het belang van vrouwen en kinderen. Goede voeding, kleeding, bestrijding der tuberculose en der werkeloosheid, dat zijn zaken van meer belang. En dan wil hij ook nog vragen waar dient die f 200 voor, en wat moet de Burgerwacht een reglement is niet ter inzage gelegd. De heer Terhenne zegt dat men verschillen kan ten opzichte de wenschelijkheid van de Burgerwacht, dit is begrijpelijk. Spreker is er geen groot voorstander van, doch ziet in, dat de omstandigheden er toe kunnen leiden een preventieve maatregel te nemen. In het advies heeft hij niet het inzicht van de leden van het Dagelijksch Bestuur kunnen vernemen, en ook zou hij gaarne een nadere toelichting hebben waar die som voor noodig is. Met den heer De Boer is hij het eens, dat B. en W. inconsekwent zijn door dit midden in het jaar nu wel toe te staan. De heer Eerdmans wil wel verklaren er veel voor te gevoelen dat de Burgerwacht hier is opgericht, hoewel hij hoopt dat het niet noodig is geweest. In ’t algemeen kan ook de geest van revolutie naar hier over waaien en dan moet niet een kleine minderheid trachten het heft in handen te krijgen. De Burgerwacht bedoelt allereerst revolutie te voorkomen, en wil georganiseerd zijn tegen verzet. Om vrede en orde te handhaven is die wacht in ’t leven geroepen en dat acht Spr. een groot belang voor de stad, ook om de inwoners, ook vrouwen en kinderen te bescher men. De som is noodig voor onvermijdelijke uitgaven, voor zaalhuur, een bode, adver- tentiën enz. en het bestuur meent met f 200 rond te kunnen komen. De heer van der Klei wil zijn stem gaarne geven aan dit voorstel, niet omdat hij bang is dat de Burgerwacht noodig zal zijn, maar als er troebelen kwamen, zou het een zegen zijn dat er een Burgerwacht is. De heer v. d. Wal wil ook zijn stem er aan geven. Had Troelstra zijn rede niet gehouden, of had hij die teruggetrokken, dan zou die beweging niet gekomen zijn, doch men heeft hem verheerlijkt en nog niet wat er van komt. Men noemt het nu militairistische mid delen, neen zegt hij, daar moeten wij ook niets van hebben, maar het is noodig als men aangevallen wordt, klaar te zijn. De Voorzitter zegt nog dat de Burgemeester het noodig acht dat hier een Burgerwacht is en als die als hoofd der gemeente en van de politie dat noodig oordeelt, dan meenen de wethouders daarin te moeten toestemmen. Het mag inconsekwent schijnen een andere aanvraag te weigeren en deze toe te staan, maar dat komt daar vandaan dat deze uitgaaf nu een noodzakelijk iets is geworden. De heer Eerdmans heeft reeds aangegeven waarvoor dat geld noodig is; de heer de Boer vroeg waarom geen reglement was te zien, doch dat is een regeling, die aan het hoofd der ge meente is toevertrouwd. De heer de Boer antwoordt, niet gehoord te hebben waarom die Burgerwacht moet dienen. Om de revolutie te keeren dat zal zij tot vaststelling verordening op het Openbaar Onderwijs. 8o. tot benoeming personeel. Deze punten ter visie voor de leden van den Raad. h. Adres van den Chr. Bestuurdersbond afd. Bolsward, verzoekende een belangrijke verlaging van den gasprijs, daar in ’t afgeloopen jaar door de gasfabriek een winst is gemaakt van f 26000, de prijzen der kolen al aardig gedaald zijn en nog lager zullen gaan en omdat het voor de arbeidende klasse zoo lastig is, telkens zoo belangrijk te moeten bij betalen. Zal worden behandeld bij punt 8 der agenda. i. Adres van Mej. E. Holwerda, ver zoekende herbenoeming met Augustus a.s. als Stadsvroedvrouw. Adres van den heer A. Banning, verzoekende met Augustus a.s. herbenoemd te worden als Stadsgeneesheer. k. Adres van de Gemeentelijke Werklieden en afdeeling Bond van Arbeiders in openbaren dienst, dank betuigende voor verhooging duurtetoeslag, maar verzoekende aan ieder f 75 ineens uit te keeren om hen direct te hulp te komen in hun benarden toestand, met memorie van toelichting. l. Adres van de afd. Bolsward seradeel van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, verzoekende dat het gemeente bestuur bij de regeering gaat aandringen dat bij de salarisregeling der onderwijzers de klassificatie der gemeenten vervalt en dat de gemeenten de bevoegdheid krijgen hooger salaris te stellen dan de algemeene ryksregeling; ook met een memorie van toelichting. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1