Bols ward en Wonseradeel. KLEI NS THEE Theehandel Focke S. Klein, Harlingen. lieuws- en Advertentieblad No. 21. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 58ste Jaargang. 1919. Een Nieuw Friesch Yolkssanatorium. I? Wordt verkocht in pakjes van 36 cent per ons, 4ö cent per vierdel. Zondag 18 Mei. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. VOOR GEMENGD NIEUWS. onze eenheid, in OER DITTEN EN DATTEN. den tegen- en dit de bisten sêft to hiel folie tocht, by by de bern ek net. om het (KWALITEIT ALS VOOR DEN OORLOG), IS MOOI GROF VAN BLAD, HEEFT EEN GOUDGELE SCHENK HEEFT EEN VOLLE GEURIGE SMAAK. gewezen, daarmee te wachten tot de wet De Visser er is. Aangenomen werd, voorstel Mr. Gerbrandij, met de regeling tot een nader door den raad vast te stellen datum te wachten. Met ’t tijdelijk tot bnlpschool inrichten van het voormalig Armhuis voor huisvesting van de leerlingen van school I, zal terstond worden begonnen. Is dat zaakje klaar, dan gaat schoo I naar het vertimmerd gebouw thans als kazerne gebruikt. Met den verbouw van school I kan daarna direct een aanvang worden gemaakt. Met betrekkelijk geringe kosten zal deze school in een gewone lagere school met 7 klassen (7 leerjaren) worden veranderd. De Muloschool zal met Sept, zeer waar schijnlijk wel tijdelijk in de genoemde hulp- school komen. ADVERTENTIEPRIJS1—7 regels Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No 4. Voor de vorming van een Fonds ten behoeve van den bouw van een nieuw Friesch Volks- sanatorium blijkt zoowel in als buiten Friesland groote belangstelling te bestaan. In alle plaatsen van onze provincie bijv, zijn sub-commissies (als onderdeel van de gemeentelijke commissies) gevormd of wordt aan de organisatie de laatste hand gelegd. Eenige duizenden dames, jonge- heeren, hebben hun medewerking om de inzameling te doen slagen, van uiteenloopende kerkelijke om ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. in welk een onhoudbaren toestand van gebrek de geheele bevolking zich hier bevindt, en het is onbegrijpelijk hoe de menschen het uithouden zonder wild en geweldig te worden. Ook ik lijd letterlijk honger, en ben ziek van koulijden. Want, het is alsof God dit land met alle geeselen tuchtigen wil, sinds menschen- heugenis is het hier om dezen tijd van het jaar niet zoo koud, nat en voortdurend guur geweest. De temperatuur, welke gemiddeld 14 gr. C. moest zijn, is nog niet boven de 6 gr. C. gestegen. Sinds vijf weken is de zon niet door gekomen. Het regent, hagelt en sneeuwt bijna dagelijks. Zoo ook nog gisteren, den 5en Mei, heeft het vier uur lang gesneeuwd bij heftigen storm en 1 gr. C. temperatuur. En dan wordt nergens gestookt wijl er geen brandstof is. En daar we allen sterk ondervoed en bloedarmoedig zijn, lijden we dubbel van de koude. Ik weet eigenlijk niet, wat mij meer doet lijden, die kou of de honger. Ik heb voortdurend honger, voort durend een bijna onweerstaanbare behoefte weer en nog te eten. Er is echter niet meer te krijgen, en wat we krijgen is zoo weinig en zoo duur, dat men bet niet gelooven kan als men het niet zelf heeft medegemaakt. Twee dunne plakjes vleesch van ’t gewoonste soort, taai rundvleesch, zonder iets er bij, en natuurlijk zonder eenige saus of vet, kosten in de volkskeukens 12 kronen, in de nette restaurants 25 tot 30 kronen. De meeste dagen is er echter heelemaal geen vleesch te krijgen. Dan wordt overal stokvisch of klip- visch, met niets als het water waarin ze gekookt is er bij, voor gezet; en daarbij dan nog tegen extra betaling natuurlijk zuurkool, gort of haver gegeven. Zoo’n ^schotel” kost dan minstens 9 kronen! Aardappelen zijn een zeldzame lekkernij geworden. Ze kosten dan ook, rijkelijk met aanhangende modder- aarde bezwaard, 8 a 9 kronen het K.G.! Een portie groenten van 2 deciliters kost 4 kronen. De rest is l’avenant. Die groente bestaat uit allerlei soort rapen, en dan dage lijks, steeds en overal, zuurkool, gort en haver op allerlei wijzen toebereid, en dikwijls tezamen gegeven. Somwijlen krijgt men dat tweemaal per dag te eten, daar van de drie artikelen nog groote voorraden uit de levensmiddelen depóts van het oorlogsbestuur over zijn. Alles is geheel of bijna zonder vet toebe reid, reden waarom men, een uurtje nadat men gegeten heeft, weer knagenden honger heeft, en een bijna onbedwingbare aanvechting in zich voelt opkomen om het een of ander eetbaars, dat voor de hand ligt, steelsgewijze weg te kapen. Ik heb dan ook somtijds zulk een honger, dat ik de restjes brood (we krijgen maar 160 gram per dag) van de tafeltjes weggap om ze snel te verteeren, en dat ook ik, evenals de inheemschen, allerlei trucs benut om nog achterbaks een extra portie van het een of ander machtig te worden. Het is waarlijk geen menschwaardig bestaan I De Commissie (Intern. Voedingscommissie), waarvan ik nu deel uitmaak, doet wat ze kan om van Amerika en elders zoo snel mogelijk levensmiddelen naar hier te brengen; maar om meer dan 2 millioen uitgehongerde menschen eenigszins te kunnen tevreden stellen, zijn ontzaggelijke hoeveelheden noodig, waarvoor nog geen transportmiddelen beschik baar zijn. Onder zulke omstandigheden was het on verantwoordelijk van ons departement van buitenlandsche zaken, dat het zich maar steeds Oost-Indisch doof hield voor al de dringende verzoeken van de kolonie alhier, krachtig gesteund door ons gezantschap, om de Neder landers zonder verder verwijl van uit het Vaderland te voorzien met het dringendst noodige; evenals zulks al sinds twee jaar door Zwitserland en de Skandinavische rijken ten opzichte van hunne landgenooten geschiedt. Het heeft een rechtstreeksche klacht en dringende bede aan de Koningin behoefd, om onze regeering in deze tot haar plicht te brengen. Nu wordt er eindelijk in Holland voor iederen Nederlander alhier een kistje gereed gemaakt met ik geloof10 K.G. verschillende levensmiddelen, die we in den oop van deze maand hopen te ontvangen. Om ons echter toch nog ook daarbij min of meer te negeeren, wil Den Haag die victualiën niet afzenden, vóórdat ze in Nederland betaald zijn. We hebben alzoo ieder een adres in Nederland moeten aangeven, waar het depar tement het verschuldigde bedrag voor die zending kan incasseeren. Verbetering. Sneek, 16 Mei. In ons blad van de vorige week was in een raadsberichtje uit Sneek een groote zinstorende fout geslopen, wegens ’t ontbreken van ’t woordje pgeen”. Men leze dus: dat de gezondheidstoestand in de gemeente rgeen” redenen tot bezorgd heid geeft. Sneek, 16 Mei. Een beeld van woordigen tijd. Een slager trok met een vette koe, wier komst van verre reeds werd aangekondigd door tromgeroffel, door de stad, van huis tot huis vragende, of mevrouw er ook wat van wou hebben, beslist niet duur. Nu ’t vleesch was, vergeleken met de gewone prijzen, ook niet duur. Maar ’t was niet van de ware koe; deze, fluistert de wereld, had men gehuurd. Sneek, 16 Mei. ’t D. B. onzer gemeente is met den Minister correspondeerende over overname onzer H. B. S. Is de Minister daartoe bereid, dan komt ’t stichten van een nieuwe H. B. 8. voor rekening van de Gemeente welk zaakje, allicht een ton zal moeten kosten. Hoe onze nieuwe Raad daar dan over zal denken. De tijd zal ’t leeren. Sneek, 16 Mai. In de raadszitting van gisterenavond kwam aan de orde ’t voorstel van B. en W. betreffende de uitvoering der verordening tot regeling van ’t openbaar lager onderwijs. Van rechtsche zij werd er terstond op dat it der by del fait giet syn gong mar, der komt him neat fen oer. Oan ’e goede rie, om bihanneljen, wirdt net sa greate minsken net en De bern hawwe de les alle dagen foar eagen en master docht ek noch syn bést om by de bern Ijeafde for de dieren oan to bringen, mar by alle goede lessen dogge de jonges hjar bést om to kladsjen yn ’e heechste beammen, as er mar in nést yn is, dat üthelle wirde kin. Gjin nestke wirdt üntsjoen as dat fen in fink ef in ekster, fen in lyster ef fen in roek is, it is hjarren like folie, en nou meije de jonges fen hjar seis tinke dat ze hele helden binne om sa beech to kladsjen en sa’n poarsje aeikes gear te fanneljen, it binne siker gjin heldendieden, en hja scoene mear in man dtmeitsje, as hja de sjougffigels in hjar wezen lieten en hjar de aeien net finthellen. Nou is op dit gebied by inkele masters de ^theorie” sims ek hiel oars as de vpraktijk”. As men de bern oan ’t forstan bringt dat ek de ffigels it libben Ijeaf is, as men it hat oer de iver dy’t de ffigels bitoane by ’t bouwen fen hjar nést, en ho kinstich as dat nést yn elkoarren sit, sa moai, dat gjin minske it nei dwaen kin, en as dan de bern op it herte boun wirdt, dat men dy bisten foaral net pleagje moet, dan scoe men tinke dat sa’n master mei neat en nimmen safolle op het as mei de ffigels. Mar as dat in master is, dy’t ek in lapke tün hat, en hy sjucht efkes letter dat in mannich protters yn in béd mei grouwe earten omskoerre, dan docht it al gau bliken dat it eartebêd de master heger leit as de protters, en mannich protter moat troch 't lead fen ’e master it libben der by litte, en de sêfte bihauneling is sa mar forgetten. Sa giet it op alle gebied yn ’e wrald, immen kin faken in groat wird dwaen, hjir oer en der oer, mar sa gau as syn eigen bilang der mei yn ’e knipe komt, dan haldt de man him stil, ef hy praet rjucht oarsom, al nei dat it ütkomt. Frisia. dames en toegezegd Personen politieke richting maken zich op, sympathieke plan te verwezenlijken. Een nieuw sanatorium moet er komen. We moeten ons wapenen tegen den ergsten vijand van onze volksgezondheid. Tengevolge van den wereldoorlog is de tuberculose speciaal onder de volksklasse toegenomen. Wij, Friezen, moeten thans onze uiterste krachten inspannen. In de rij der middelen om deze ziekte te bestrijden staan in de eerste plaats sanatoria. Laat ons daarom het vredeswerk bij uitnemendheid: den strijd tegen deze volks ziekte, ter hand nemen en milde gaven teekenen op de lijsten, welke van 20 Mei tot 1 Juni in geheel Friesland zullen wor den aangeboden. Herema-State is niet in staat tijdig te voldoen aan de talrijke aanvragen, welke telkens binnenkomen. De Friezen moeten dus een kapitaal bijeen brengen, waaruit kan worden geput voor den bouw van een sanatorium in een hoog gelegen boschrijke streek van onze provincie, dat daar zal verrijzen als symbool van liefde voor den naaste. Te wapen dus Yn hast alle doarpen, al binne se ek noch sa lyts, kin men hjir en der in boerd fine mei de wolmienende rie der op: ^Spaar de vogels, behandel de dieren met zachtheid”, en hwer ’t men it bedoelde- boerd noch al gau ris oan in skoalle fine kin, moat men wol tinke dat de formoanning yn 'e earste pleats oan ’e bern jown wirdt. Nou, dat scil wol goed bidoeld wêze, mar it wie faeks ek wol goed dat mannich folwoechsen man it boerd ris finder eagen balden waerd, hwent as men sa nou en dan ris sjucht, ho 't karrehounen en kedden it fintjilde moatte, dan wirdt de //zachtheid” net bot yn tapassing brocht. En as mannige boer Freeds for syn plesier nei Ljouwerdt rijdt en it net hawwe kin dat in oar reauw him foarby strykt, dan wirdt faken de swipe der oer lein en de happe most rinne, hirder en langer as er mei skik kin, en alhiel ófjakkere komt it bist troch- wiet fen swit oan, en de bihanneling dy’t de happe oandien wirdt, is ek o sa fier fen sêft. It skynt wol dat de wearde fen in nofteren keal heger taksearre wirdt as fen in hynsder. Hwa ’t hwet to hirdhannich mei in kealle- bolle omsmyt, ef hwa ’t ien ef twa keallen tofolle yn in karre hat, dy kriget it to kwea mei de rj achter, mar hwa't in hynsder jaget Wantoestanden Men schrijft van de Oostelijke grenzen aan de Arnhemsche Courant De aanhouding van een hulp-kommies, die voor twee jaar uitgezet, toch zijn betrekking te Dinxperlo kon blijven waarnemen en zich nu aan ontrouw schuldig maakte, heeft in deze streek veel opzien verwekt. Uit dit staaltje moet wel blijken hoe lichtvaardig aan personen zoo’n post van vertrouwen als hulp- kommies wordt verleend. Reeds lang is het evenwel aan personen die de grenstoestanden kennen, gebleken, dat vele hulp-kommiezen in plaats van de smokkelarij te beteugelen, deze juist aanmoedigen. Hoe is het mogelijk, dat verschillende hulp-kommiezen bij hun bescheiden toelage zoo royaal voor den dag kunnen komen? En dan valt het op, dat verschillende personen, die van het smokkelen een beroep maken en daarvan geen geheimen maken, nog nimmer werden betrapt, terwijl de kleine smokkelaars het moesten ontgelden. Onhandig mag het heeten, dat de hulp- kommiezen hun onderkomen vinden in de huizen van menschen, die zich met smokkelarij ophouden. Men begrijpt, dat men in derge lijke kosthuizen zijn voordeel trekt van de wetenschap, over de gedragingen van den kommies en vooral als de verhouding tusschen den hulp-kommies en zijn hospes al te ver trouwelijk wordt. Meer belasting. De Tweede Kamer heeft zijn goedkeuring gehecht aan twee wetsontwerpen, waarvan voor de Rijksinkotnsten een vermeerdering van ll1/2 millioen gulden wordt verwacht. Het eene wetsontwerp betrof de wijziging der Zegelwet, waarvan eene opbrengst van 4 millioen gulden wordt verwacht. Het quitantie-zegel, dat thans 5 cent bedraagt, wordt verdubbeld, meerdere opbrengst een millioen de overige 3 millioen zullen moeten komen uit de beursbelasting, welke daarmede verdubbeld is. Het tweede wetsontwerp betreft de ver- hooging van de tarieven der posterijendaaruit denkt men 71/2 millioen te halen. De dienst geeft een geraamd tekort van 14 of 15 millioen, in hoofdzaak gevolg van salarisverhoogingen, enz., zoodat de Regeering meent zeer billijk te zijn, slechts de helft uit tariefverhooging te halen. De andere helft moeten intusschen de belastingbetalers toch ook opbrengen. Het port der brieven beneden 20 gram zal na invoering dezer wijzigingen in den vervolge 71/2 cent bedragen (5 cent in het lokaal verkeer). Briefkaarten zullen op 5 cent komen. De minister heeft medegedeeld, dat zegeltjes verkrijgbaar zullen worden gesteld h 1/10 ct. per stuk, die men op een brief zal moeten plakken als men dien op Zondag besteld wil hebben. Dit zal zijn een eerste stap om te zien hoever men kan gaan met de afschaffing van de Zondagsbestellingen. Smokkelaars. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben de b.g. kommiezen in het zgn. Ruur- losche broek geschoten op twee smokkelaars, die ondanks het #halt” roepen zich voort spoedden. Een van de twee is door een buik schot levensgevaarlijk getroffen. De nood in Weenen. Aan een particulier schrijven van een Neder- ander in Weenen ontleent het N. v. d. D. iet volgende over de treurige toestanden aldaar: Zoo ellendig en armzalig als ik mij nu voel heb ik mij nog nooit bevonden, ook niet in de dagen van grooten nood. Men moet dat zelf doormaken om het te kannen beseffen Bolswardsclie Courant fc

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1