Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Firma H.C. DE HAAS, Thee- en Koffiehandel. No. 22. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 58ste Jaargang. 191a ’t Nieuwe Friesche Voikssanatorium. Zondag 25 Mei. Geurige Chineesche Thee, per ons f 0.40. Ceylon Thee, per ons f 0.35. Pecco Souchon, per ons f 0.30, en tevens weder de bekende soorten prima KOFFIE. n VOOB Cempost. 900 Aan het VERSLAG van den toestand en de exploitatie van den Ge- meente-reinigingsdienst te Bols ward, over het jaar 1918, ontleenen wij het volgende: u de Rijks- f strooisel-mest Kosten desinfectie Administratie Onvoorzien pakken. 2000 2304 Hoogachtend, Arts H. BEEKHUIS. nog in voorraad over dit jaar 90000 K.G. los Op 1 Jan. waren Aangekocht werd Salaris en loonen Verstrekkingen de werklieden - 606, Onderhoud - 508,56® Kosten van paarden - 1642,15 Aanschaffen gereedschappen - 3463,83® Aankoop en vervoer van turf- - 9145,27 - 483,15 - 636,10 - 149,— f 33657^87 -3481,12® Uit voorraad te leveren.' Batig saldo INGEZON DEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Is samenwerking tusschen Katholieken en Protestanten mogelijk Hiervan werd afgeleverd Zoodat op 31 Dec. nog aanwezig was 1087 Lasten zijn in de rekening verant woord, terwijl de rest de balans ten goede komt. Tutfstrooiselmest. Uitgaaf. f 17023,80 aan en gedeeltelijk met paard en een ijzeren praam ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels" 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. molm Verkocht werden 77 pakken, 211 schuiten en 359 lasten mest. Op 31 Dec. waren nog 550 pakken in voorraad, terwijl nog 103® lasten de balans ten goede komen. De prijzen van de mest stegen tot een ongekende hoogte. Dit was een gevolg van den oorlog en het dientengevolge wegblijven van de kunstmest. Tengevolge de gemaakte hooge prijzen voor de mest is over 1918 een batig saldo. Het jaar 1918 zal, vanwege de financieele uitkomst, dan ook wel eenig blijven in de annalen van den Gemeente-reinigingsdienst. Toen de wapenstilstand intrad in Nov. 1918 was het met den verkoop van meststoffen naar hoogen prijs voor goed gedaan. Gelukkig voor de financiën der Gemeente- reiniging alhier was de nog te leveren compost en molmmest in den herfst van 1918 en ook die van het voorjaar 1919 voor het meerendeel vóór den wapenstilstand intrad, reeds naar hoogen prijs genoteerd, hetwelk de rekening over 1919 ook nog ten goede zal komen. De prijs van de compost daalde in den herfst van 1918 eensklaps tot op f 10. per last en de molmmest tot op f 20.per last. Worden de bestaande prijzen van de turf- strooisel niet belangrijk verlaagd of de prijs van de molmmest weer verhoogd, dan zal het bedrijf van het maken van turfstrooiselmest aan de Gemeente-reiniging alhier tijdelijk moeten worden stopgezet, omdat met de thans geldende prijzen niet loonend kan worden gewerkt. Lasten compost. Op 1 Januari was aanwezig 200 Gedurende het jaar werd gemaakt 1100 Samen 1300 1137 163 Bij het rondgaan met de lijsten der collectrices blijkt het, dat er bij vele Katholieken weinig sympathie bestaat voor het streven naar een grooter en beter Sanatorium. Hoe is dit feit ontstaan Was het de bezorgdheid, dat het gebouw zou verrijzen op een plaats, waar niet ten allen tijde spoedig Geestelijke bestand kon worden ingeroepen? Het Hoofdbestuur heeft met nadruk de verzekering gegeven, dat hiermee wel degelijk rekening zal worden gehouden. Kr gingen geruchten, dat Katholieke patiënten (en er werden twee metnamegenoemd) onheusch door den geneesheer directeur van Heremestate te Joure waren behandeld. Ik heb mij de moeite getroost deze twee patiënten op te zoeken. De eene patiënte, die thans in Sneek verpleegd wordt, deelde mij persoonlijk mee, dat ze in geen enkel opzicht iets tegen de behandeling van den geneesheer kon meedeelen of ooit iets dergelijks had verteld. Wel vond ze in Sneek het eten smakelijker toebereid, maar men vergete niet, dat ze in den herfst van 1918, de moeilijkste tijd voor de voedselvoorziening, in Heremastate werd verpleegd, waar ze toch geregeld één pond per week aankwam. De tweede patiënte, die ik hier vond in eene omgeving, die spotte met de meest eenvoudige eischen van eea goede verpleging, was nooit in Heremastate geweest! Z/Ja maar”, werd er toen van Kath. zijde gezegd, ,bij de vacantie-kolonie werd ons toch de samenwerking onmogelijk gemaakt!” Ook dit gerucht dient te worden tegen gesproken. Door de afdeeling Bolsward werden geregeld telken jare kinderen van alle gezindten gezon den naar de koloniehuizen, toebehoorende aan het Centraal Genootschap te Egmand a. Zee. Enkele jaren gingen de Katholieke kinderen (op verzoek van dokter Andela) naar de in richting van den pastoor te Egmond aan de Hoef en niet naar het gebouw van het Cen traal Genootschap. Toen in de jaarvergadering over 1917 bleek, dat er een te kort in kas was en de verpleeggelden waren opgeslagen, werd er besloten in 1918 alle kinderen, zoo wel Kath. als Protestantsche, naar ’t Kolonie- huis van het Centraal Genootschap te zenden, omdat dit ongeveer f 5.per kind goed- kooper was dan de Kath. inrichting te Egmond aan de Hoef. Tal van andere plaatsen, bijv. Sneek, hebben altijd de Kathol, kinderen naar de huizen van het Centraal Genootschap ge zonden, immers een der drie directrices is zelve Katholiek en het wordt de kinderen er in alle opzichten gemakkelijk gemaakt hun Kath. plichten te vervullen en trouw ter kerke te gaan. (De R.K. kerk vraagt f 50. kerkegeld van het Centraal genootschap.) Directie en toezicht. De opzichter J. de Boer bleef met de directie en toezicht belast. Hij werd in 1917 als zoodanig wederom voor een tijdvak van 8 jaren herbenoemd. Hij zorgt voor den goeden gang van zaken, houdt toezicht op de werklieden en het werk, is belast met den verkoop der mest, de correspondentie, de boekhouding en de financieele administratie. Eens in de maand doet bij rekening en verantwoording aan de Commissie. Reglement en weekloon. Het loon van den timmerman-voorman werd met 1 Januari 1918, van f 14, gebracht op f 17 per week. Dat van de vaste werklieden werd gebracht van f13 op f15. Het loon van de tijdelijke werklieden werd bepaald op f 14. Boven dit loon werd 12 pCt. bijslag ver leend en 2 pCt. kindertoeslag. Met Juli werd deze bijslag verhoogd tot 16 pCt. en 3 pCt. Het salaris van den Opzichter-Directeur was f 1200, met toeslag tot een maximum van f1500. Ongevallen, ziekte en verlof. Verzuimd werd wegens ziekte 1 89 werkdagen; u Algemeen overzicht. In het jaar 1918 is aangekocht. Reeds jaren achtereen was voor dat doel een post op de begrooting geplaatst, doch wegens de voortdurende stijging der prijzen bleek de uitgetrokken som steeds te laag te zijn. De Commissie meende dit jaar niettegen staande den hoogen prijs tot aanschaffing te moeten overgaan. Daar een paard wegens invaliditeit en ouderdom van de hand moest worden gedaan, is op de begrooting voor 1919 een post uit getrokken voor aankoop van een paard. Niettegenstaande de hooge prijzen van benoodigdheden is in 1918 toch’t benoodigde materiaal aangeschaft en alles voldoende onder houden. Huis, schuur, overkapping, pramen, wagens, wallen enz., is alles in goed onderhouden toestand. Dit kon niet worden gezegd toen in 1896 de exploitatie van den pachter werd overge nomen. Integendeel toen was het losse materiaal alles oud en het overige slecht onderhouden. Om geleidelijk het resultaat van thans te bereiken zijn meer dan 20 jaren van buiten gewone financieele uitgaven noodig geweest. In die ruim 20 jaren zijn al de oude houten pramen door nieuwe ijzeren verwisseld en is door aanbouw van de zuidelijke overkapping met steenen muur de exploitatie zeer veel verbeterd. Noemen we nu nog den aanleg van de werf, den bouw van een verbrandings- inrichting en van een schaftlokaal, nieuwe ruime stallen voor de paarden en het bevloeren van de reed naar het terrein en de aansluiting aan het buizennet der gasfabriek, dan mag zeker worden geconstateerd dat een en ander zeer veel ten goede is veranderd en verbeterd. Het personeel moest sedert de overname uitgebreid worden wegens meerdere werkzaam heden toch heeft de Commissie dit jaar geen enkele klacht bereikt. Wordt eventueel de 8-urige werkdag inge- Terwijl de kinderen, die in 1918 zouden worden uitgezonden, reeds waren uitgezocht, het keelslijm was opgestuurd voor diptherie- onderzoek, ja, de gelden reeds waren betaald, kwam er een aanbod in van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo om het meerdere bedrag voor de verpleging in de inrichting van den pastoor te betalen. In een hoffelijk schrijven werd er door bet Bestuur van de afdeeling Bolsward geantwoord, dat het aanbod voor 1918 te laat kwam, maar dat voor de verpleging in 1919 deze aan bieding in een ledenvergadering gaarne zou worden behandeld. Dokter Andela, die mij opzocht vóór de vergadering, waarin deze questie zou worden behandeld, verzekerde mij, dat hij zich volkomen met het antwoord van ons bestuur kon vereenigen. In gevolg van ons antwoord kwam er van de Kath. vereeniging van den H. Vincentius van Paulo een brief terug, die ik nu maar, om een zachte term te gebruiken, zéér on heusch zal noemen. Het slot van dit schrijven luidde ongeveervook dit jaar ons verzoek direct inwilligen óf uwe vereeniging zal het voelen in de vermindering der contributie I” Inwilliging was ons niet mogelijk en de angst voor die contributie-vermindering was zoo groot niet, aangezien het bleek, dat er van Kathol, zijde niet eens het verpleeggeld van één kind werd gecontribueerd, terwijl wij toch geregeld 2 a 3 Kath. kinderen uitzonden I Thans is er van R.-K. kant een eigen ver eeniging opgericht en indien daardoor meer kinderen herstel kunnen vinden, dan juichen wij deze oprichting van harte toe. Er bestaan geen plannen tot het oprichten van een Friesch Katholiek Sanatorium en daarom is samenwerking van Kath. en Protest, tot het oprichten van het nieuwe Voikssana torium niet alleen wenschelijk, maar nood zakelijk. Er is zooveel, wat ons verdeelt, laten we toch hierin de handen ineen slaan, gedachtig aan het spreekwoord ^Eendracht maakt Macht”. Van harte hoop ik, dat vele Katholieken na deze uiteenzetting het goede voorbeeld van enkelen hunner zullen volgen en diep in hun beurs tasten voor deze zoo belangrijke zaak. Onze penningmeesteresse mej.TruidaPostma, onderwijzeres aan de Manaschool, zal zeker de gaven nog gaarne in ontvangst nemen. Mijnheer de Redacteur, in de hoop, dat U deze regelen zult willen opnemen, teeken ik mij, voerd met den vrijen Zaterdagnamiddag, dan zal het personeel aan den reinigingsdienst waarschijnlijk met nog een werkman moeten worden vermeerderd. Dat één werkman daar voor voldoende wordt geacht, vindt zijn oorzaak hierin, dat bij den reinigingsdienst reeds jaren op inkrimping van den werkduurisaangestuurd. Moge de reinigingsdienst steeds meer en vollediger beantwoorden aan de taak, die de burgerij van haar mag verwachten. Inkomst. Compost f 19788, Turfstrooiselmest - 15701,48®. Diverse inkomst - 1649,51. f 37138,99®. wegens ongevallen 42 h verlof 74 in totaal 305 Wegens ongevallen werd door Verzekerings-Bank over 42 werkdagen uitge keerd de som van f92.71 zijnde 70°/o van het loon. Aan de werklieden werd het volle loon uitgekeerd, terwijl de uitkeering van de R.-V.-B. in inkomst werd gebracht. Dienst. In den ^dienst” kwam geen verandering, dan alleen dat de Zaterdagnamiddag zooveel mogelijk werd ingekrompen en getracht werd, zonder schokkende overgang, geleidelijk naar den 8-urigen werkdag met den vrijen Zater dagnamiddag te geraken. Het verwisselen der plétonnen geschiedde met 2 pramen wagen. Het ophalen van de aseb eveneens. Het ledigen der zinkputten bad dagelijks plaats met een praam en enkele dagen boven dien per paard en wagen. Gedurende den winter moesten 2 paarden worden gehuurd tegen f 6.per paard en per dag. De compostbereiding bad zoo zorgvuldig mogelijk plaats. Door 2 personen werd de asch doorgezocht en met de beer dooreen gemengd. De reiniging van straten en urinoirs werd dagelijks verricht door een werkman welke daarmede was belast. Het gewone onderhoud van gebouwen en materiaal geschiedde in den regel in eigen beheer, behalve het verf- en smidswerk. Voor het onderhoud der pramen is de laatste jaren een los werkman (scbeepstimmerkneeht Albert Heslinga) in dienst gehouden, welke het winterhalfjaar in hoofdzaak werkzaam was in de molmmestbereiding. Bolsward, 24 Mei 1919. M. de Redacteur 1 Evenals voor eenige jaren ten bate van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, heeft onze voetbalvereenigingF.C.» A.”gemeend ook dit jaar op Hemelvaartsdag weer een Liefdadigheidswedstrijd te moeten organiseeren en wel ten bate van dat mooie en algemeene streven, n.l. de oprichting van een nieuw en grooter Friesch Voikssanatorium. Het 'Stedelijk Muziekkorps alhier zei gaarne zijn welwillende medewerking toe, zoodat, indien het weer meewerkt, een aangename en mooie middag mag worden verwacht. Het is hier niet het doel nog nader de motieven voor de oprichting uitsen te zetten, doch enkel er den nadruk op te vestigen, dat onze beide vereenigingen gemeend hebben te moeten toonen, hoe sport en kunst hier willen meewerken ten bate van hen, die helaas reeds zooveel moeten ontberen en aan die personen, die hiervoor steeds al hunne krachten beschikbaar stelden, hunne sympathie voor en verlangen tot steun aan dat mooie streven te bewijzen. Voor de nadere bijzonderheden aangaande regeling etc. verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit blad, alsmede naar de groote aanplakbiljetten. Evenwel meenen wij alle inwoners van Bolsward e.o. te mogen verzoeken van hun sympathie voor het mooie streven der beide vereenigingen blijk te willen geven door een trouwe en veelvuldige opkomst, waardoor zooveel mogelijk aan de Commissie kan worden afgedragen. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat verschil lende corporatie’s en personen, wier mede werking in dezen noodig was, daarvoor gratis hun bemiddeling hebben aangeboden, waardoor zeer zeker bevorderd wordt, dat de noodzakelijke onkosten tot een minimum worden beperkt. De entrée voor dezen wedstrijd is gesteld Bolswardsche Courant, i n 1 r i i u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1