lieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseradeeL Firma H. C. DE HAAS, Thee- en Koffiehandel. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 23. 58ste Jaargang. 1919 a VOOR Zondag 1 Juni. STADSNIEUWS. OER DITTEN EN DATTEN. er I kinne de nei sette, as i Kempen, heeft een kerkzanger INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. hebben getroost, mogen worden echte propa- gandadagen voor onze mooie voetbalsport in het algemeen en de Bolswarder voetbalbewe- ging in het bijzonder. Met dank aan U Mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur der F. C. „ACHILLES”. Aan baar en K.. de Vries, een een En strük yn as mei bünte Uit voorraad te leveren: Geurige Chineesche Thee, per ons f 0.40. Ceylon Thee, per ons f 0.35. Pecco Souchon, per ons f 0.30, en tevens weder de bekende soorten prima KOFFIE. Mijnheer de Redacteur. Onze voetbalvereeniging F. C. „A.” heeft evenals vorige jaren gemeend ook dit jaar hare zoo langzamerhand met Pinksteren tra ditioneel geworden jaarlijksche Seriewedstrijden tot sluiting van het seizoen te moeten orga- niseeren, meenende dat dit de meest doel treffende en mooiste wijze van voetbalpropa- ganda voor Bolsward is, juist door de voort durende afwisseling in clubs en spelers en daardoor in het te vertoonen spel. Voor de regeling dezer dagen, alsmede de nadere bijzonderheden, zie men de advertentie in dit blad benevens de groote aanplakbiljetten. Het is te hopen, dat het weer zoodanig mag meewerken, dat deze dagen, dank zij alle moeite en het werk, dat de F. C. „A.« leden en vele voetbalenthousiasten zich daarvoor Den Heer Redacteur van de Bolswardsche Crt. Vriendelijk verzoek ik eenige plaatsruimte in uw blad ter beantwoording van de vraag van dokter Beekhuis Is samenwerking tusschen Katholieken en Protestanten mogelijk (Inzake ’t Nieuwe Friesche Volkssanatorium). Een opmerking vooraf: De tegenstelling Katholiek en Protestant is minder juistalle niet-katholieken als protestanten te bestempelen geeft een onjuiste uitbreiding aan dit begrip. In het algemeen verlangen de Katholieken uit kracht van hunne beginselen voor hunne kinderen, zieken, zwakken enz. katholiek onder wijs, katholieke verpleging. Zij hebben voor dit beginsel getuigd door de oprichting van bijzondere scholen, ziekenhuizen, verplegings- gestichten enz., door het offeren van duizenden, ja millioenen guldens, ja meer nog, door de vrijwillige opoffering van den geheelen mensch in honderdtallen liefdezusters en broe ders. „Wat baat het den mensch als hij de geheele wereld wint, doch schade lijdt aan zijne ziel.” Diverse ervaring op dit gebied is wel de voorname grondslag voor dit standpunt. Met dit verlangen hebben andersdenkenden rekening te houden als ze bij Katholieken aankloppen om steun voor neutrale inrichtingen. Op onverdeelden steun en sympathie mag dan a priori niet gerekend worden. En in dit bijzonder geval: Wij Katholieken verlangen voor onze tuberculose-lijders bij voorkeur opne ming in een Sanatorium dat rust op den vasten grond der Christelijke Charitas, waar aan katholieke liefdezusters de verzorging en verpleging wordt opgedragen en waar het zieleleven bij den priester een gestagen steun ontmoet. Hier is de Roomsche religie een onwaardeerbare hulp, dis niet alleen haar troost- brengen laat bestaan in preeken van berusting en overgeving, maar uit een volledig toedeelen van wat de Katholieke kerk bezit aan troost- kracht en opbeuring tot levens- en lijdensmoed in de gebeden, de Sacramenten en de Christelijke liefde. De psychische rust is een belangrijke voorwaarde vooreen lichamelijk genezen.” (Dr. Noyons prof, te Leuven.) Op de verschillende „geruchten” die dokter Beekhuis ten oore kwamen, wil ik niet ingaan. Alleen wat betreft de patiënte, die nu in Sneek verpleegd wordt wensch ik op te merken, dat deze inderdaad geen klachten had omtrent den geneesheer-directeur, doch dat de „geest” die er heerschte haar als Katholiek dikwijls onaangenaam aandeed (zacht uitgedrukt) en zij zich o.a. genoodzaakt zag omtrent den aard der gevoerde gesprekken zich te beklagen bij de directrice, hetgeen verbetering bracht. Dr. Beekhuis zal nu inzien waarom onze sympathie voor de oprichting van een nieuw neutraal Sanatorium in Friesland niet onver deeld kan zijn. Waar echter voldoende wordt gewaarborgd dat Katholieken, faute de mieux verpleegd wordende in het nieuw te stichten Sanatorium, ten allen tijde spoedige geestelijke bijstand zullen kunnen verkrijgen, en wij als christenen wel mogen en moeten doen aan allen, niemand uitgezonderd, daar hoop en vertrouw ik dat ook de Katholieke Friezen hunne gave, groot of klein, niet zullen weigeren. Zij zullen dan veel lijden helpen verzachten, al is het dan niet in de eerste plaats van geloofsgenooten. In de hoop dat U, Mijnheer de Redacteur, voor deze uiteenzetting een plaats in Uw blad zult over hebben, teeken ik hoogachtend S. ANDELA, Arts. Bolswahd, 25-5 ’19. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Diploma boekhouden. Bij het te Utrecht gehouden examen werd het diploma van practised boekhouden voor de Vereeniging van Leeraren behaald door onze stadgenooten: Mej. A. van der Klei en de heeren P. Brouwer en Johe. v. d. Oever. Liefdadigheidswedstrijd. Donderdag j.l. werd op het Sportterrein alhier de aangekondigde voetbalwedstrijd ge speeld ten bate van het op te richten nieuw Friesch volkssanatorium, welke wedstrijd werd opgeluisterd door een concert van het Stedelijk Muziekkorps, alhier. De op de aanplakbiljetten genoemde ver eeniging „L. V. C.” van Leeuwarden zond een paar dagen te voren telegrafisch bericht van verhindering, doch gelukkig werd een elftal van de sympathieke Leeuwarder vereeni ging „Friesland” bereid gevonden hare belang- looze medewerking te verleenen. Aan het bestuur van F. C. „A.” een woord van hulde voor haar volharding. Wat den wedstrijd zelve aangaat, de sterkste heeft gewonnen. Wel was het krachtverschil soms miniem en waren er zeker oogenblikken dat F. C. „A.” de sterkste was, doch de uitvallen van „Friesland” waren over het algemeen door de meerdere routine harer voorhoedespelers (speciaal dienen in dit opzicht haar centervoor en linksbinnen genoemd) gevaarlijker. De achterhoede van F. C. „A.” speelde als geheel haar gewone spel. Met hare voorhoede was dit echter iets anders; de rechterflank leverde voor de rust goed spel en ook de linksbuiten gaf verschillende goede voorzetten, doch voor doel gekomen schenen de heeren de kluts kwijt te zijn, zoodat verschillende prachtkansen niet benut werden. We geven de elftalcommissie van F. C. „A.” dan ook in overweging, hare rechterwing te wijzigen, daar deze, zooals ze voor half time, beslist het a.s. de van Het programma bevatte vele zeer goede nommers. En meerdere van deze werden ook heel goed ten gehoore gebracht. Ik verwijs naar no. 2a „Lofzang”, waarin het p.p. op „heilig” zeer te loven viel, naar het Friesche zangstuk „God is Ijeafde,” naar 4b „Bede,” 6b „De Leeuwerik,” naar het typisch getoonzette „Kerstnacht.” Men bespeurde al heel spoedig dat er flink gestudeerd was, de verschillende nommers zaten er goed in. Het koor „Vader, verhoor ons” (4a) kon me niet bevallen. Dat is ’n heel platte compositie, zoo onbeduidend mogelijk, in ’t geheel niet passend bij de woorden. Misschien kwam het wel daardoor dat het nornmer ook minder mooi werd voorgedragen. De Vereeniging is op den goeden weg. Er werd doorgaans zuiver gezongen, ook de nuanceering gaf getuigenis van flinke voor bereiding. Als ik een raad mag geven, dan zou ik aanbevelen iets meer te letten op de komma’s in den tekst der liederen. Zonder de oplettendheid dienaangaande te overdrijven, mag men toch de indeeling der woorden niet over het hoofd zien. Laat de Vereeniging in het Friesche stukje „God is Ijeafde”, in den laatsten regel van het eerste vers en in „len stimme, ien liet”, van het 2de, eens opletten op de rustteekens in de zinnen. Dan wordt dit aardige liedje nog beter gezongen dan nu. De verhouding der stemmen is vrg goed. De Sopranen kunnen zich een weinig inhouden en als de Bassen dan iets voller toon kunnen ontwikkelen, zal het geheel beslist aan klank winnen. De Solist, de heer Jac. van ons allen zeer voldaan. Welk i bij uitnemendheid. Zijn geluid vult de geheele ruimte, zonder dat er van bizondere krachtsontwikkeling sprake is. Mooie voordracht, keurige intonatie en een zeer duidelijke uitspraak maakten dat genoten werd bij zijn zang. Het allermooiste was „Danklied” (5a), dat met bizondere toewijding werd ten beste gegeven. Zoo ook „Groot is de Heer” (7b), prachtig, in één woord. „Des Heeren huis”, dat mooie lied van Verhuist, dat lang niet algemeen genoeg bekend is, sloeg natuurlijk ook in, de begeleiding leent zich nu juist niet zoo goed voor orgel, ofschoon de heer Alt die begeleiding keurig ten gehoore bracht. „Waar gij henengaat” van Erdelman, pendant van Hildach’s Op. 8, is geschreven voor zang, begeleiding en viool. Het orgel verzorgde de beide laatste factoren. Voor het register dat de viool moest imiteeren, had iets anders m.i. 't mooier kunnen doen. Dit lied, (Uitgave Land, Harlingen) deed het ook goed. De Tenor zette in met „Recitatief en Aria” uit „de Schepping”. Van Kempen bewees hier ook een goed oratorium-zanger te zijn. Wij zullen dezen zanger zeer gaarne eens weer hóoren zingen, vooral als hij een zoo duchtig partner heeft als de heer Alt, die alles zoo keurig begeleidde. Summa Summarum, ’n goed geslaagde uitvoering. Er moet me echter een woord van ’t hart over een deel van het publiek. In de omgeving waar ik zat, waren er verscheidenen, die beter hadden gedaan, niet naar de kerk te gaan. Ze praatten soms op hinderlijke wijze, namen van de voorspelen en interludiums niet de minste notitie en toonden dat zij zich verveelden. Wat doen zulke lieden dan naar eene uitvoering van gewijde muziek te gaan? Hun horizon reikt niet verder dan tot het uitgalmen van eenen psalm, (wat ze dan ook uitstekend verstonden). Wil men dan toch uitgaan, late men dan andere gelegenheden frequenteeren. Wat hier werd aangeboden was te goed om het te beschouwen als een aanleiding om eens gezellig uit te gaan. En dan zooiets bederft de stemming bij dat gedeelte van het gehoor, dat komt om de zaak. Natuurlijk treft de uitvoerende vereeniging in dezen absoluut geen schuld. haren directeur, den heer woord van aanmoediging en compliment voor de uitvoering zelve. Ws. Dizze wike habbe wy Meimoanne op syn moaist sjoen, en it is net to folie sein, det it den de moaiste tiid fen ’tjieris. De sinne lit syn gouden strielen oer de büntbeblomme Jannen, it koeltsje bringt lytse, boarllike weaehjes op it wetter, de beammen stean yn hjar allermoaiste pronk, triljende forjiersloften hingje oer ’t hiele gea, en it liket det yn ’e fiere fierte de huzen fen ’e groen tille. De kijkes rinne fredich yn ’e finne en op ’e sleatswal stiet it hynsder sleau en tofreden, krekt as stie it dêr to prakkesearjen ho ef ’t mflehlik is, det alles yn in pear dagen sa’n oar oansjen krige hat. Troch de beamtflken skarrelt hjir en dêr in lyster, dy’t nou en den hjar sang hearre litte, as woe se ds taroppe det hja ek blidens mei ’t moaije waer utsjonge moatte. Hwet mear fen yen of lit de koekdt him hearre, dy’t altyd mar oppast det er net to nei by de minsken komt. Alles docht der nou sines ta, om ’t gea om yen hinne in moai oansjen to jaen. Hwet is der folie moais om yen hinne, as men it mar sjen wol. Men hoeft siker gjin fiere reis to meitjen om naturmoai to bisjen. It ienfaldich blomke yn in reidswal, it niigjend reid oan 'e marswal, ’t sjongende ljurkje yn ’t loftblau, it is allegearre moais foartby en it jildt yen neat, en it iene mei ’t oare kin yn al syn ienfald it herte sa woldiedig oan- dwaen, det men noait in fiere reis hoeft to meitsjen, om mear nocht to krijen. den de Meimoanne beam en moaiste grien klaeit, en it gea blommekleuren oergetten is, den wirde de jonge frijende pearen grien mei en sadwaende is de Meimoanne de tiid hweryn mannige herten forboun wirde en mannich jong pear giet den mei in holle fol idealen en it herte fol moed en Ijeafde de takomst tomiette, en men dreamt yen in takomst fen nocht en wille, sünder biswieren, sünder lést, en it libben wirdt fen ’e moaiste kant bisjoen en fen ’e takomst wirdt it moaiste forwachte. ’t Is mar goed dat der foartdaliks net to folie oer biswieren tocht wirdt, hwent den scoe daliks de moed yn ’e hakken gean kinne, mar it giet ek yn ’t libben as yn ’e Maei- moanne, ’t is net altyd moai waer en sinne- skyn en ear ’t dizze moanne to'nein is, kin ’t noch wolris waeije ut it Noarden by in grouwe grize loft, det men de kraech fen 'e jas noch wolris opsette wol. En sa blide jonge ljue hjarren der mar det de sinne fen lok en seine wolris efter de wolken giet, en den wirdt men it gewaer det it op ’e houlikswei ek oars kin as moaiwaerje. Inkelen wirde dat al gewaer foardet se goed en wol fen wal binne. Hja hawwe gjin hinne- kommen. Ja, it hüs wier wol hierd, mar de biwenners wolle der net ut, oars wol, mar de ljue yn hjar takomstige wente wolle net fen 't sté, en sa rekket de iene mei ’t oare yn ’t üngeryf, en al wirdt der al driigd mei pelysje en doarwaerder, it jowt yn folie ge tallen neat, de nije hierwet is sadanich, dat de hierder faek mear to sizzen hat as de forhierder en mannich op trouwen steand pear forwinsket de dnhannelbre biwenners, forwins- ket de hierwet en alles hwet mar oanüeding jowt det men net yn syn wente komme kin. Sa komme faken de swierrichheden al foardet men der oan tinkt. Frisia. niet weer samengesteld was beste tot zijn recht kwam en voor de Seriewedstrijden bare speciale zorg aan voorhoede, die steeds het zwakste punt F. C. „A.” is, te besteden. Werkelijk, wanneer F. O. „A.” de a.s. Pinksterdagen een flinke voorhoede weet in het veld te brengen kan deze onder leiding van een speler als Jorna en geruggesteund door een verdediging als die van Donderdag j.l. zeker succes behalen. We hopen dan echter het doel van F. C. „A.” verdedigd te zien door haar ouden geroutineerden keeper J. O. Geertsma, die daarvoor zoo geheel berekend is en tal van malen toonde dat dit zijn plaats is, doch die tot nu toe zoo dikwijls verhinderd was. De doel verdediger van Donderdag j.l. leverde goed werk, doch is door z’n spel en uit houdingsvermogen een speler, die F. O. „A.” slechts noode in het veld kan missen. Over het geheel was dit een der slechtste wedstrijden, gedurende dit seizoen te Bolsward gespeeld, bijwijlen scheen de geestdrift, die verschillende wedstrijden, mits binnen de perken blijvend, dikwijls zoo mooi en spannend voor spelers en toeschouwers maakt, totaal te ontbreken. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat f 40. netto aan het Comité voor het Friesch Volks sanatorium kon worden afgedragen. Broerekerk, Bolsward. Chr. Zangvereeniging „de Lofstem”. Concert, Hemelvaartsdag 1919. Aangemoedigd door het succes van eene vorige uitvoering, ook op Hemelvaartsdag, had de Chr. Zangvereeniging „de Lofstem” andermaal een concert georganiseerd op dien feestdag van dit jaar. Een zeer talrjjke schare belangstellenden was opgekomen, de kerk was geheel bezet. Voor deze gelegenheid had de Vereeniging zich de medewerking verzekerd van de h.h. Jac. van Kempen, Tenorzanger, te Bloemendaal en A. Alt, organist aan de Groote Kerk. Bolswardsclie Courant ti 1 ’t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1