Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 24. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. 1919. Zondag 8 Juni. L Over geneeskundigen. VOOR STADSNIEUWS. BINNENLAND. Ik da. Inspectie, een I 1 nu weer is beroep op en do majeur” van Jan Publiek en oververteld en een grooteren of ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. vanger, de benoodigde lokalen voor Belastingen en Registratie, benevens wachtlokaal voor de Rijksambtenaren. Voor de zeilers uit Holland, die hier eiken zomer hun tenten opslaan, zal 't gemis van dit hotel een groot ongerief zijn. Ons rest nu nog een hotel 1ste rang, dat echter noodig verbouwd dient te worden, zal ’t aan de ver- eischten van een eerste range voldoen. Geld wisselen. Twee vrouwen uit aan den Midlumerweg staande woonwagens, vervoegden zich dezer dagen bij een bakker om een briefje van f 10 te wisselen. Toen het geld op de toonbank lag, werd meteen het briefje weer opgestreken. Bij een winkelier op de Voorstraat werd een dergelijk spelletje vertoondhem werd f 30 afhandig gemaakt. Men zij toch voorzichtig met dergelijk volk. N. Harl. Ct. «Wel mag men zich afvragen hoe het komt dat een vak, waar vooreen lange voorbereiding noodzakelijk is, welks uitoefening maar matige verdiensten oplevert en hetwelk dag en nacht de bereidvaardigheid van den beoefenaar eischt, zoo geringe waardeering ondervindt. Het komt mij voor, dat vooreerst de reusachtige vooruitgang der geneeskundige wetenschap de leeken verontrust en dat ten tweede het groote aantal chronische ongesteldheden «waarvoor geen kruid gewassen is” de oppositie of de geringe achting voor geneeskundig weten en kunnen heeft teweeggebracht. De doctor zegt wijselijk aan een ongeneeselijken lijder niet, dat hij met de noodzakelijke philosophic dit ondermaansche spoedig heeft te verlaten. Bijna niemand, ook niet de zieke doctor zelf, kan over voldoende berusting beschikken om zoo’n mededeeling te verdragen. De geneesheer moet als humaan mensch de hoop op herstel niet verdooven, al is die niet gerechtvaardigd. Hij zal trachten, vaak met succes, verlichting te geven, waar hij niet redden of genezen kan, maar de lijder die zijn krachten voelt verminderen is, niettegenstaande die hulp, ontevreden en probeert het bij den een of anderen wonderdoener, die gewoonlijk als er niets te helpen valt, na eenige «consulten” vertelt, dat de patiënt al te ver been is en te laat onder zijne behandeling is gekomen. Bij de laakbare naïveteit wordt dit dadelijk geloofd de geneesheer heeft bij kleineren kring der bevolking het vertrouwen verloren”. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Bolsward, Juni 1919. Geachte Medeburgers! De oorlog en al de gevolgen van dien zijn oorzaak dat de handel en nijvarheid, ook in ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar a 5 Cent. onze plaats, op den rug liggen. Beteekent dit een zware strijd voor verschillende bedrijven, dit is ook de oorzaak, dat er onder de transport arbeiders groote werkeloosheid heerscht. Circa 100 transport-arbeiders, georganiseerd in onderstaande organisatie’s, moeten hierdoor een groot gedeelte van hun brood verdienen aan het lossen en bestellen van de distributie- turf. Op de conferentie Donderdag 22 Mei gehouden tusschen onze hoofd bestuurders afdeelingsbestuurders en de Brandstoffen-com- missie BolswardWonseradeel werd alles welwillend geregeld en vastgesteld. Decommissie hiervoor onzen welgemeenden dank. Doch nu ontbreekt ons nog de zoo noodige medewerking van de geachte burgerij. Het schijnt dat een tweetal ongeorganiseerden (onder dappere medewerking van den heer H. Kooij) er op uit zijn om onze organisaties zooveel mogel^k tegen te werken. Deze tegen werking bestaat ondermeer ook hierin, dat zij van de burgers de turfbonnen opvragen, om de hierop te verkrijgen turf aan huis te bezorgen. Doch dit bezorgen behoort te geschieden door een twintigtal, in overleg met de Brand- stoffen-commissie hiervoor aangewezen trans port-arbeiders. Wij verzoeken U daarom beleefd en dringend geen bonnen af te geven aan hen die er U om vragen, doch ze in de bus van de Brandstoffen-commissie te werpen, die hiervoor bestemd is. Hierdoor steunt gij ons in ons streven, om den arbeidersstand te verheffen langs den weg van organisatie en bestrijdt gij tevens de werkeloosheid die de gezinnen der transport arbeiders aan het hongerspook overlevert. R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius” Ned. Bond van Transportarbeiders „Ons Belang”. Heerenveen, 5 Juni. De staking van de schildersgezellen behoort weer tot het ver leden. In eene gisteravond gehouden con ferentie zijn beide partijen tot overeenstem ming gekomen. Zoo is het uurloon verhoogd van 85 tot 38 cts.echter zal geen doorbe taling plaats vinden voor de erkende Christel, feestdagen. Hedenochtend is het werk hervat. Frieslands Westhoek, 4 Juni. Het mond en klauwzeer breidt zich hier meer en meer uit. Sommige veestapels hebben het erg, zoowel onder het melk- als onder het weidevee. De veehouder Reitsma te Hichtum verloor op één dag twee runderen aan de ziekte. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 6 Juni. We zijn hier thans zbb ver, dat onze vleeschkeuring tot ’t verleden behoort. Dat slacht thans maar raakuitgeleefd of niet uitgeleefd, tuberculose of niet tuberculose, wrak of niet wrak, te kust en te keur kan men thans gaan. ’t Is te rijmen dat onderhandsche slagers daar thans niet weinig van profiteeren. Want op aanbiedingen van rundvleesch voor 60 ct. tot f 1.per pond, trekt natuurlijk de mindere man los, voor wien een prijs van f 1.60 per pond veel te hoog is. Men begrijpt echter, jammer genoeg, niet, dat men met ’t duurste vleesch verreweg het voordeeligst uit is; dat de goedkoope soorten behalve dat er weinig van in de pan blijft, nog ’t gevaar opleveren de gezondheid vaak zeer te schaden. «Kan ’k geen vleesch van f 1.60 koopen”, hoorden we laatst een moedertje zeggen, «dan komt er bij mij geen vleesch in huis”. Dat alle huismoeders dien wenk ter harte namen. Sneek, 6 Juni. Naar aanleiding van De Haas’ beroep naar Zwolle, had zich hier een commissie gevormd uit de gemeenteleden van den beminden leeraar, die pogingen zou aanwenden, hem hier te behouden. Ds. de Haas heeft echter uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat men van plannen, in verband met dat behouden, zou afzien. Daaruit meent men te moeten opmaken, dat ’t beroep naar Zwolle zal worden aange nomen. Sneek, 6 Juni. Door ’t Rijk is hier ’t hotel «De stad Munster” aangekocht voor f 67000, buiten de overname. In ’t gekochte perceel zullen spoedig worden ondergebracht't Kantoor van den Rijksont- In een van zijn «Hygiënische Brieven” in het N. v. d. DAG bespreekt Prof. Saltet de positie van de geneeskundigen tegenover hunne patiënten. Slechts enkele gedeelten van deze belangwekkende verhandeling kunnen wij, wegens gebrek aan ruimte, hier overnemen «Allereerst wil ik er op wijzen, dat er een mij wel verklaarbare, maar zeker hoogst beden- kelijke oppositie tegen den geneeskundigen stand in de maatschappij schijnt te bestaan en toe te nemen, die er vroeger niet of minder was. Indien men b.v. let op de inrichting van ons staatstoezicht op de volks gezondheid, zoo ziet men dat het omstreeks 20 jaren geleden geenszins het streven was, goed opgeleide en voor de gezondheidsleer in het bijzonder voorbereide geneeskundigen op de volksgezondheid te doen toezien en hun ook de middelen te verschaffen, laboratoria en technische hulp, om dit behoorlijk te doen. Integendeel, het werd in de memorie van toelichting voor de nieuwe wet duidelijk op den voorgrond geplaatst, dat men vooral geen geneeskundigen dienst wenscht, maar eerder een soort van sanitair parlement, waarin dan ook blijkens de benoemingen wel op de «poli tieke kleur” maar niet op vakbekwaamheid werd gelet. Zoo heeft men dus in de officieele wereld het geneeskundige vak der gezondheidsleer op den achtergrond geplaatst, maar ook onder de burgerij toont men weinig waardeering voor de geneeskunst. Kwakzalverij is zeer algemeen in de gratie bij menschen van allerlei politieke of godsdienstige overtuigingmenig geneesheer kan, wat de financieele resultaten aangaat, niet tegen den kwakzalver op. Nu is wel de uitoefening der geneeskunst als beroep aan bepaalde voorwaarden verbonden. Slechts hij of zij, die het artsexamen heeft afgelegd, mag lijders behandelen, maar iedereen weet, dat de kwakzalver slechts weinig nadeel van deze wettelijke bepaling ondervindt. Hoogstens een boete, die de gezondbidder, kruidkundige of magnetiseur gemakkelijk betaalt of door een «dankbaren patiënt” laat betalen. Men her innert zich ook de oppositie, toen in het begin van den oorlog de geneeskundigen hun tarief voor ziekenfonds-patiënten verhoogden. Iedereen mag en moet, zoo betoogt ongeveer de burgerij, meer loon trekken, als het leven duurder wordt, maar als de docter aan deze niet onbegrijpelijke beweging wil meedoen, foetert de maatschappij dat deze wensch onbe schaamd is.” Volkssanatorium. Dinsdagavond kwam de Commissie voor de inzameling van gelden voor het nieuwe Friesche volkssanatorium met de dames die met de inteekenlijsten hadden gewerkt, nog eens bijeen in de voorzaal van «de Doele”. De Voorzitter, de heer D. Terhenne, verklaarde, dat het hem een genoegen was de Dames die zich met zooveel ijver hadden bezig gehouden met de collecte te dezer stede, nog weer hier bijeen te zien. Hij kon allen de verblijdende tijding brengen, dat het resultaat van hun werken en streven schitterend was geweest en Bolsward zeer zeker, een goed figuur zal maken bij de andere plaatsen onzer provincie. Dat stemt tot dankbaarheid, te meer nu van enkele kanten en voornamelijk van Katholieke zijde, bezwaar was gemaakt tegen de plaats waar het nieuwe Sanatorium zal gesticht worden. Spreker heeft grooten eerbied voor de Katholieke liefdadigheid, die op verschillende wijzen in daden wordt getoond, en de kwestie van inzicht in dezen moet worden geëerbiedigd. Gelijk reeds door het Hoofdcomité is uitge sproken zal stellig er rekening mee gehouden worden, dat er voor geestelijken bijstand ge legenheid zal bestaan. Na de gevoerde polemiek tusschen de heeren Beekhuis en Andela in de krant is daar geen verdere toelichting noodig. ’t Verheugt Spreker, dat ook verschillende Katholieken alhier flink hebben geteekend. Op de verschillende lasten is ingeschreven voor een gezamenlqk bedrag van ruim f 2200. Na aftrek van enkele noodzakelijke onkosten, bleek het zuiver bedrag, dat aan het Hoofd comité kan worden overgemaakt, te bedragen f 2182.86. Deze som overtreft dus nog de som indertijd van hier bijeengebracht voor Heeremastate. Den dames werd een warm woord van dank gebracht voor hun bemoeiingen, maar ook moet dank worden gebracht aan allen die hebben bijgedragen tot de verwezenlijking van dit schoone doel. Dankbaar wil de Voor zitter nog even aanstippen de royale bedrage vanwege de Directie eener groote industrieele onderneming te dezer stede. Van ’t Gasthuis en de andere stichtingen alhier is nog geen bijdrage ingekomen, maar wat die wenschen af te staan, zal gevoegd worden bij de reeds genoemde som. Spreker wilde daarna de dames wel op wekken om mededeeling te doen van opgedane ervaringen, en hij gaf als voorbeeld reeds een paar gevallen, die hij terloops had opgevangen. Het was n.l. een paar dames gelukt dat zij' een bejaard man, die hen dacht af te schepen met het gewone: «Min kin oeral wol oan jaen!” te bewegen een kwartje voor dit doel beschikbaar te stellen, doch toen de dames dat zilverstukje dachten in ontvangst te nemen, was het«Né, nou noch net, mar as bikend is hwer it gebouw komt to stean, en as er dan in kwartsje to koart sjit, dan scil ik it jaen”. Een ander geval was ’t bij een oud vrouwtje, die begreep het woord sanatorium verkeerd, want zij antwoordde op de vraag om een bijdrage«Neen hoor 1 ik geef niet voor een sanatoren, der zijn al torens genoeg I Dergelijke soms frappante ervaringen wilde spreker graag meer hooren, maar de tongen der dames kwamen niet los. Alleen merkte een der dames op dat haar was gevraagd, waarom in Heeremastate geen vrije bedden waren, gelijk indertijd dit plan was, en tevens of ze van iemand, die met zijn gave wilde wachten tot de plaats der stichting bekend was, later nog de bijdrage konden invorderen. De Voorzitter antwoordde, dat hij wel wist dat op Oranje Nassau-oord enkele vrije bedden waren, op uitdrukkelijk verlangen van de Koningin-Moeder, doch dat daarvoor zooveel aanvraag is, dat feitelijk niemand er op kan rekenen. Van Heeremastate’s plannen in dien zin is hem niets bekend, maar hij denkt wel, dat allengs de tuberculose-verpleging rijkszaak zal moeten worden, omdat het dan pas kan worden een volkszaak in de rechte beteekenis des woords. Ofschoon Heeremastate lage tarieven heeft, is het voor een arbeider toch nog te duur. Bij het einde der vergadering wordt nog maals dank gebracht aan aller medewerking, en wordt de cent van den schooljongen die vandaag nog was bezorgd evengoed op prijs gesteld als de flinke bedragen, door vele meergegoeden ingeteekend. Het verheugt Spr. dat ook gebleken dat in Bolsward een naastenliefde en Christenplicht niet vruchteloos wordt gedaan. Met genoegen vernemen wij dat door heeren Wees voogden nog f 100 is gegeven voor het nieuwe Sanatorium. Groote Kerk Bolsward. Orgelbespelingen, A. Alt. 1. Zoo zaten we dan weer met elkander in de Groote Kerk, wachtende op den aan vang dezer le orgelbespeling in dit seizoen. En ’t was of we er voor 14 dagen ook nog gezeten hadden... ’t is anders zoo’n langen tijd, van einde September tot begin Juni. Maar men ziet al die bekende gezichten weer, al die zelfde menschen, waarvan velen zich weer van hetzelfde plaatsje hebben meester gemaakt. Velen, elkander meest onbekend, toch één hier, één in waardeering en belangstelling van het werk van den talentvollen organist der Groote Kerk. En na ’n wijle wachten... daar klonk het «Luther’s Kerstlied”, tekst en muziek beide van hemzelven: «Van uit den hemel daalde ik neer, En goed en nieuw is ’t wat ik leer. Zoo goed en schoon op Uwen weg, Dat ik 't u heden leer en zeg”. In een 15 tal coupletten wordt nu verder de Kerst-geschiedenis, soms ontroerend schoon, verteld. De zang eindigt met den jubelkreet: Lof, eer zij God op hoogen troon; Hij schenkt ons zijnen een’gen Zoon; Daarover juicht de Eng’len-schaar, En zingt: «Heil, dit is ’t nieuwejaar”. Der traditie getrouw volgde nu eene bewer king als koraal-voorspel van dit lied. En dan als het orgel-recital plechtig is geopend met koraalspel, volgde er voorheen een groote «Bach”. Dit jaar laat Concertgever de Duitsche klassieken in portefeuille en is het woord meerendeels aan de Fransche com ponisten. Nu werd gespeeld: «Fantaisie (op. 16) van César Franck. César Franck is een man van beteekenis. En toch kan hij ons niet altijd voldoen. Bij veel bizonder aantrekkelijke momenten treffen we in zijne muziek ook onderdeelen, die ons zoo koud mogelijk laten, of vreemd aandoen. stel me voor dat de composities van dezen Franschen toonkunstenaar altijd eene eerste klas-uitvoering verlangen. Hij vergt veel van de» executant, die ’t aandurft z(jn werk ten gehoore te brengen, op technisch gebied, maar bovendien vereischt deze muziek iemand, die geheel is doorgedrongen in den stijl van den tijd dat Franck is begonnen te schrijven. Zijn die beste factoren niet aanwezig, dan geloof ik dat het werk geen indruk zal maken. Nu, ’t behoeft niet te worden gezegd, onder de handen van Meester Alt kwam het tot zijn recht, ofschoon het midden-deel me niet bijzonder bekoorde. Het dichterlijk op gezette «Adagio” was weer ’n echt, typisch mooi orgelwerkje. Daarna werden 3 werken van Saint-Saëns ten gehoore gebracht. 1. Rêverie du soir, 2. Berceuse en 8. Rhapsodie brétonne. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1