lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. No. 25. 1919. I Zondag 15 Juni. k üit de Raadszaal. f I VOOR /P. rekening courant en 1 W. wordt verworpen Vergadering op Donderdag 12 Juni 1919. en denkelijk nog geld Het staat hem ook niet aan, een strook grond onbeheerd en W. van de Commissie vergadering om Voordracht weesvoogd, bestaande uit: en 8. Andela, aangevuld door en J. E. van ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. verzoek in te gaan en 610 M2. grond aan die vereeniging te verkoopen h f 4.maar dat de gemeente dan de rioleering, afrastering enz. zal in orde maken. De heer Praamsma betoogt op uitvoerige wijze, dat het hem genoegen doet te zien dat B. en W. de industrie hier willen bevorderen, doch hij is geërgerd over de daarbij gestelde voorwaarden. Er wordt f 2400 voor den grond betaald, maar dat wordt ook uitgegeven voor het in orde maken van het terrein. En voor de uitgaven is dat een raming, zoo rekbaar als elastiek, zoodat de Gemeente hier den grond afstaat moet bijpassen, dat daar nog blijft liggen. De heer Eisma heeft ook den indruk ge kregen dat wat voor den grond gebeurd wordt, weer moet worden uitgegeven voor de werken daar, en als dat wat tegenvalt, moet er zelfs geld bij. De industrie bevorderen is best, maar men moet toch niet te toegevend zijn. De Voorzitter antwoordt, dat zij de industrie willen bevorderen, maar nu gaat het niet op de bijkomende werken, die op den weg der Gemeente liggen, op die vereeniging te schuiven. De verandering der rioleering moest toch eerlang geschieden, de grond ligt thans waardeloos, en dus wordt door deze gelegenheid daar de zaak opgeknapt zonder kosten. Als men de werkzaamheden door de vereeniging liet betalen, zou dit den koopprijs verdubbelen. De heer Eerdmans merkt op dat ’t terrein zeer ongeschikt ligt voor een dergelijke fabriek. De vaart heeft daar bij de brug een bocht en als daar schepen laden of lossen, is dit lastig voor de doorvaart. Veel geschikter is het terrein van ’t Gasthuisland en Spreker meende, dat die vereeniging daar zou bouwen, dat heeft hij met een der heeren uit Leeuwarden besproken. De Voorzitter antwoordt, dat hierover wel met den architect is gesproken, maar de vereeniging heeft verzocht dit verzoek om afstand van grond enz. ter tafel van den Raad te brengen. De heer Oosterbaan wil het schoonheids- oogpunt maar laten rusten, doch er op wijzen, dat als de raming van uitgaven met de koopsom overeenstemt, er waarschijnlijk wel de helft bij komt en daar kan hij niet meegaan, waarop de heer Praamsma voorstelt om den grond te verkoopen voor een kleinigheid, bijv. 50 ct. per M2. maar dan de vereeniging de werkzaamheden als verplichting op te leggen. Dit is alleen, opdat de Gemeente er geen geld op zal behoeven toe te geven. De heer Keikes wil gaarne meewerken om de industrie te bevorderen, en zou den grond er voor willen geven, maar het kan hier nog heel wat kosten toegeven, en dan uit schoon- heidsoogpunt wil hij er even op wijzen, dat elke poort nu een ontsiering zal moeten hebben. De 8t. Janspoort de gasfabriek, de Sneeker- poort een terrein voor karren en nu de Blauw poort een fabriek met nauwe toegang naar ’t Oordje. Beter zou hij ’t vinden, dat de toe gang naar ’t Sportterrein verbeterd werd en men direct van de brug af daarheen een toe gang kreeg. Na nog heel wat bespreking voor en tegen het voorstel B. en Wwordt het amendement Praamsma (50 cent voor den grond en dan de fabriek alle onkosten), aangenomen met 7 tegen 5 stemmen; tegen de heeren Oosterbaan, Lunter, Kramer, v. d. Wal en Keikes, en het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Keikes, Oosterbaan en Wierema. 12. Ontslag en benoeming lid damescom missie. De voordracht bestaat uit: 1. H. Bruins- Kingma en 2. P. van Ringh. Aan Mevr. C. Kingma-Falkena, wordt met algemeene stemmen ontslag verleend. Mej. F. van Ringh wordt daarna benoemd met 7 stemmen, op Mevr. Bruins-Kingma, waren 4 stemmen uitgebracht en 1 briefje blanco. 13. 8. E. Lunter B. en W. met 8. J. Oosterbaan der Werf. In de vacature ontstaan door het afgaan van den heer G. v. d. Werf Dz., wordt bij 2e stemming (bij de le stemming was een briefje te veel), benoemd de heer 8. J. Oosterbaan met stemmen, de heer Lunter had 3 stemmen en een briefje was blanco. De heer v. d. Wal wees er op, dat de een vaste plaats hebben? Hierop antwoordt de Voorzitter, dat dit gelijk blijft als voorheen, maar ’t opschuifsysteem der raadsleden vervalt. Goedgekeurd met 10 tegen 1 stem, de heer de Boer. 3. Voorstel B. gemeente-ontvanger. Het voorstel der vorige bij Gebr. Kingma met de Ned. Bank in rekening courant te staan, wordt door B. opnieuw aan de orde gesteld. De heer Eerdmans merkt op, dat in de vorige vergadering besloten werd om ook bij de Friesche Bank inlichtingen in te winnen. De Voorzitter antwoordt, dat ’t de bedoeling zal zijn geweest te overwegen of ook de andere Firma te dezer stede daarvoor in aanmerking zou komen, doch voor B. en W. bestaan geen reden daarvoor. Eenige jaren geleden heeft die Firma verklaard niet gesteld te zijn op de relaties met deze gemeente, en zoolang dat niet is ingetrokken, ligt het niet op den weg van B. en W., om te vragen of zij nu wel weer genegen ia. De heer Eerdmans begrijpt, dat het besluit om informaties in te winnen niet is uitgevoerd, en hij wil daarom voorstellen dat dat toch nog geschiedt. De heer Wierema zou liever zien, dat de discussiën hierover gesloten werden, personen die niet meer bij den Raad behooren, en overleden zijn, moet men er buiten laten. De Voorzitter zegt echter, dat het geen persoonlijke zaak betreft, maar het gaat bet College van B. en W. aan, en daar bestaat communiteit. Nu die Firma heeft verklaard geen prijs te stellen op het aanhouden der relaties, moeten niet B. en W. gaan, maar behoort die Firma zich tot B. en W. te wenden. De heer Praamsma is het met die redeneering eens, hoewel de heer Eerdmans gelijk heeft, dat men mocht verwachten dat er informaties waren ingewonnen. De heer Kramer zegt, dat hij het heeft opgevat als de zaak nader te zullen overwegen, misschien heeft hij zich de vorige maal niet juist uitgedrukt, maar hij wist dat het College B. en W. in dezen volkomen homogeen was. Het voorstel Eerdmans om nog informaties in te winnen, wordt niet ondersteund, en daarop wordt het voorstel B. en W.aangenomen met algemeene stemmen. 4. Reorganisatie onderwijs. Daar het niet mogelijk is met Sept. a.s. de reorganisatie van het lager onderwijs in werking te doen treden, wenschen B. en W. voorloopig alleen over te gaan tot wijziging van het m.u.l.o. zoodat kan worden opgeleid voor de m.u.l.o.-diploma’s a en b. De Voorzitter deelt mee, dat de verandering der gebouwen niet voor den aan vang van den nieuwen cursus (1 Sept.) gereed kan zijn, maar voor m.u.l.o. kan het geschikt worden, door tijdelijk een schutting in het eene lokaal aan te brengen en nog een onderwijzer aan te stellen. Van „Volksonderwijs” is intusschen een adres ingekomen, maar dat kan met de nadere regeling van het lager onderwijs aan de orde komen. De heer Keikes vraagt, met het oog op de nieuwe wet, of de aanspraak op de volledige salarissen van het Rijk behouden blijft of dat zulks ten laste der gemeente komt. De heer Lunter antwoordt, dat bij de tegenwoordige regeling reeds geen schade door de gemeente wordt geleden en de nieuwe wet is nog milder in dat opzicht, en toch in onze gemeente dient een onderwijsregeüng te zijn in overeenstemming met de eischen des tijds. Na nog eenige bespreking wordt ’t voorstel B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. 5. Adressen inzake electrioiteilsvoorziening met rapport B. en W. Naar aanleiding der ingekomen adressen en een onderhoud met den Directeur van den Prov. dienst, stellen B. en W. voor, een crediet van hoogstens f 1000 toe te staan voor het doen van een onderzoek en 't maken van plannen inzake aansluiting bijdeElectrische Centrale. Met algemeene stemmen aangenomen. 6. Voorstel B. en W. niet doen doorgaan kermis. Naar aanleiding van een circulaire van den Inspecteur der volksgezondheid waarin wordt gewezen op het gevaar van verspreiding van besmettelijke ziekten, en mede van een Een uur vóór ’t gewone aanvangsuur op geroepen, dit zou doen denken aan een heel drukke vergadering, doch voor de verslag gevers was dit niet het geval, de gewone proportie, die altoos nog al mee kan doen. Bijzondere uitgebreidheid hadden de discussiën niet en dat de vergadering te 6 uur aanving zal wel geschied zijn met het oog op de behandeling van het kohier hoofdelqken om slag, dat in geheime zitting daarna aan de orde kwam. Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren Terhenne en v. d. Klei waren afwezig, eerst genoemde met kennisgeving en laatstgenoemde kwam te 7 uur binnen, het extra aanvangs uur was zijn aandacht ontsnapt. De notulen werden goedgekeurd en mede- deeling werd gedaan van de volgende Ingekomen stukken: a. Resolution van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de onderhandsche verhuring van een gedeelte Stadsstreng, een gemeente- woning, verpachting vischwater, het navorde- ringskohier H. O. voor 1917 en 1918 alsmede den afstand van eventueele rechten op de Workumervaart. b. Het verslag 1918 Lichamelijke Opvoeding. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van Johs. Veltman, doodgraver, verzoekende met het oog op zijn leeftijd met 1 Oct. a.s. eervol ontslag, en tevens dat hij behalve zijn pensioen ook een toelage mag ontvangen, om behoorlijk te kunnen leven. In handen van B. en W. om advies. d. Adres K. Brouwer om wegens vertrek naar Wildervank, eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter deelt mee dat wegens benoeming tot Commies aan de Secretarie te Wildervank door B. en W. aan hem eervol ontslag als le ambtenaar ter Secretarie werd verleend, op 1 Augsof eerder als het kan. B. en W. stellen voor, het ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand ook op gelijken datum te bepalen. Met algemeene stemmen aangenomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging begrooting 1918. Verschillende posten worden verhoogd en verminderd, bij de inkomsten waren het de Gasfabriek en de Gemeentereiniging die beide een aardige meevaller opleverden, samen wel f 31.503, maat uit de verdere posten der lijst bleek er heel schoon plaats te zijn voor dat geld, daar de verhoogingen der uitgaven samen f32.566.50 bedroegen, doch door nog eenige verhoogingen samen f 1063.50 kwam de verhoogde uitgave juist in evenwicht met wat gasfabriek en reiniging opleverden. Met algemeene stemmen werd de wijziging goedgekeurd en ook dat van ’t fonds voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 2302 werd afgeschreven. 2. Voorstel B. en W. tot aanvulling vjh. reglement van orde voor den raad. Waar met Sept. a.s. een nieuwe samen stelling van den raad plaats vindt, stellen B. en W. voor, daar de geheele raad periodiek aftreedt, het plaatsnemen der leden door het lot te laten beslissen. De heer Praamsma vraagt of bij latere tusschentijdsche wisseling de opvolger dan den zetel van zijn voorganger inneemt. De Voorzitter antwoordt, dat zulks voor de hand ligt. Telkens als er een geheel nieuwe raad benoemd wordt, wordt de plaatsing door 't lot aangewezen, en dat geldt dan voor de geheele periode. De heer de Boer meent, dat de nieuwe raad dat behoort uit te maken, en hij vond het bijeen zitten der partijen wenschelijk. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat dit reglement van orde ook dan van kracht is, en blijft gelden tenzij men wil wijzigen. Bij de eerste vergadering dienen de raadsleden dan ieder een voor hen bestemde plaats te hebben. En het zitten der partijen naast elkaar zou meer na- dan voordeelen opleveren. De heer de Boer wil er toch een voorstel van maken. Dit vindt geen ondersteuning en is alzoo vervallen. De heer Eerdmans vraagt of de Wethouders circulaire van den Commissaris der Koningin, die in verband daarmee wijst op de verant woordelijkheid van den Raad in dezen, stellen B. en W. voor, de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Ingekomen is een adres van de Vereen, de Centrale propagandist, waarin de circu laire van den Inspecteur als zeer overdreven wordt voorgesteld, en wordt verzocht te besluiten om de kermis wel te doen doorgaan. De heer Boersma heeft de stukken hierop betrekking hebbende met belangstelling gevolgd. Het gaat er niet om, of men voor- of tegen stander van de kermis is, maar bevordering van vreemdelingenverkeer ligt zeer zeker op den weg van bet gemeentebestuur. In Leeuwarden en Sneek is besloten de kermis wel te doen doorgaan, en Spr. zou er prijs op stellen dat de meerderheid van den Raad niet meegaat met het voorstel B. en W. De kermis is hoofdzakelijk voor de jeugd, de oorlogsjaren zijn achter den rug, ingezetenen en nering doenden kunnen er van profiteeren, hij zal tegen stemmen. De Voorzitter wijst er op, dat de Commissaris der Koningin er vooral de aandacht op vestigt, dat de Raad een groote verantwoordelijkheid op zich laadt, door te besluiten de kermis wel te doen doorgaan. Het is daarom dat B. en W. hun advies in dien geest hebben gedaan, niet om de beginselkwestie. Daar omtrent is vroeger al uitgemaakt, dat de kermis hier in stand blijft. De heer Van der Klei (die juist bij de behandeling van dit punt ter vergadering is gekomen) zegt, dat de Raad indertijd heeft beslist, dat er jaarlijks wel kermis zal ge houden worden, tenzij de omstandigheden het anders gewenscht maken. De circulaires van Commissaris en Inspecteur hebben op dit advies van B. en W. grooten invloed gehad. Er zijn ook getuigenissen van hoogstaande mannen, die dat besmettingsgevaar niet zoo ernstig opnemen, en daar de kermis een bron van inkomsten is voor velen, wil hij tegen ’t advies stemmen. Het voorstel B. en met 7 tegen 5 stemmen. Tegen het voorstel, alzoo vóór de kermis hebben gestemd, de heeren Eisma, Wierema, Oosterbaan, Boersma, de Boer, Lunter en van der Klei. 7. Adres Afd. Bolsward en Wonseradeel Bond Ned. Ond. inzake wijziging lager ouder- wijswet met advies B. en W. Het adres der onderwijzers om den Raad te verzoeken te bewerken dat gemeentebesturen de salarisregelingen anders mogen maken dan in ’t algemeen bij het Rijk wordt bepaald, heeft van B. en W. het advies uitgelokt, dat de behandeling der onderwijswet in de Kamer reeds zoover is gevorderd, dat het geen resultaat meer kan hebben, waarom wordt voorgesteld, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 8. Adres Wed. A. Kroes om toelage, met advies B. en W. Op het ingekomen adres van de weduwe A. Kroes om eene jaarlijksche toelage, nu haar man overleden is, wordt door B. en W. voorgesteld haar f 60 per jaar toe te kennen, gelijk zulks ook verleend is aan de weduwe Lammertsma, en zoolang de toeslagregeling blijft bestaan, haar ook de gewone 25 pCt. toeslag te verleeneu. Met algemeene stemmen aangenomen, 9. Adres G. A. Heldoorn om eervol ontslag als onderwijzer, met adnies B. en W. De heer Heldoorn vraagt wegens zijn benoeming te Harlingen, eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 2. B. en W. adviseeren het gevraagd ontslag te verleenen met ingang van 1 Juli a.s. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Adressen Stadsgeneesheer en Vroedvrouw om herbenoeming, met advies B. en W. Het advies luidt om gunstig op de ver zoeken te beschikken en met algemeene stemmen wordt eerst de heer Banning en daarna Mej. Holwerda herbenoemd. 11. Voorstel B. en W., overdracht grond aan Coöperatieve Ver. tot aankoop en bewerking van landbouwbenoodigdheden. Op het in Januari ingekomen verzoek om den grond vóór het huis Knetemann bij de Blauwpocrtsbrug van de stad aan te koopen, kwam nu het voorstel ter tafel om op dat 1 tl Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1