Meuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 23. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 58ste Jaargang. 1919. ■I Zondag 22 Juni. DE VROUW. VOOK BINNENLAND. na STADSNIEUWS. van is het hart der hoogste deugden engel of duivel, ver zijn minderde echter bestaan hielpen oude gebruik in nu ook ver gering. Blijft de droogte wordt de kwaliteit echter Beide heen. Widor’s «tweede” vormde het Finale. Is het wonder, na de Italiaansche muziek ver mocht, in den beginne, Widor ons niet te boeien. «Andante” vond ik nu langdraderig, mat tegenover het zoo pas gehoorde Gaudeamus, in den herderszang was de ban verbroken en toen de Passe-pied werd gespeeld, was het weer Widor, de groote Fransche componist. plezier- als het midden gebruik te maken. In ’t geheel wordt het aantal treinen met 30 pCt. vermeerderd en al hebben de spoor wegmaatschappijen in de eerste plaats den toestand op de drukke baanvakken veranderd, de rest van het treinennet profiteert ook van de verbeterde kolenvoorziening. Ten opzichte van de verbinding met het Zuiden des lands valt mede te deelen, dat er niet alleen een directe heen en weer sneltrein AmsterdamMaastricht wordt ingelascht, maar dat wij bovendien nog een sneltrein verbinding AmsterdamNijmegenMaastricht en terug krijgen. Ook de verbinding met het Noorden zal «de zegeningen van het nieuwe spoorboekje” ondervinden. In de richting ZwolleGroningen zullen van 9 Juli af in de plaats van drie, vier sneltreinen per dag loopen; voor een betere verbinding via Enkhuizen en Stavoren wordt eveneens gezorgd. Het zal bij de nieuwe de moed van den man, gevoegd bij de zacht heid en liefde, de fijnvoelendheid en reinheid van de vrouw zullen een schoon geheel moeten vormen, elkander aanvullen en verbeteren, het land en zijn inwoners ten zegen. Frisia. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Friesche Zuidwesthoek, 18 Juni. Er wordt veel kostbaar zonnehooi gewonnen. De oogst valt mee, behalve op perceelen, welke vóór- geweid zijn. Voor de blootgelegde stoppel- weiden is regen dringend noodig. Al 6 h 7 weken is deze uitgebleven. Lemmer, 18 Juni. Met ingang van 16 Juni j.l. is er een belangrijke wijziging ge komen in het goederenvervoer van Amsterdam per «Holl.-Friesl.-Gron.-Lijn”, via Lemmer naar Sneek, Leeuwarden, Heerenveen, Bolsward en Groningen. De goederen voor bovengenoemde plaatsen werden voorheen hier driemaal per week over genomen van de «Holl.Friesl.-Lijn”-boot door de Ned. Tramw.-Mij.; thans zullen ze dagelijks worden overgenomen door de «toorn en motorschepen der Alg. Scheepv.-Mij. «Flevo” alhier, die te dien einde naast haar bestaande dagelijksche diensten LemmerBolsward en LemmerSneek, nieuwe lijnen heeft geopend, n.l. LemmerHeerenveen, LemmerLeeu warden en LemmerGroningen. Op alle nieuwe trajecten wordt een dagelijksche dienst onderhouden. Een en ander geeft voor onze plaats, die zooveel belang heeft bij de scheepvaart, veel bedrijvigheid. Leeuwarden, 20 Juni. Gistermiddag is hier brand ontstaan in een grooten stapel turf, staande aan het Nieuwe Kanaal, ter waarde van f 8000 a f 9000. Tot halfzes Vrijdag morgen is de brandweer met volledig materiaal met de blussching bezig geweest en ook daarna moesten nog met een paar stralen op de waterleiding de telkens weer oplaaiende vlammen worden bestreden. Een groot deel van den turfhoop is verloren gegaan. Sneek, 19 Juni. De veehouder G. W. uit het nabijgelegen Deersum, per motorfiets op weg naar onze stad, kwam door verkeerd uitwijken van een fietsrijder met dezen in ernstige botsing, zoodat beide berijders werden weggeslingerd. Motorfiets en rijwiel bekwamen belangrijke schade, maar de beide personen kwamen er wonder boven wonder goed af. Berlikum, 17 Juni. De eerste veiling van vroege aardappelen zal dit jaar alhier gehouden worden op 26 dezer. Dit is ruim 14 dagen later dan vorige jaren. Door de aanhoudende droogte is de oogst der vroege soorten moedelijk zeer aanhouden, dan uitmuntend. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De Zoutkamper Meiboom. Oudtijds ging men tegen Ulrummermarkt, den derden Donderdag in Juli, het visschers- bedrijf staken, later werd dat tegen Pinksteren. Dan werden alle rekeningen betaald en de balans van het bedrijf opgemaakt. De geheele Pinksterweek was er dan onder de Zoutkamper visschers een feestelijke stemming. Den Zaterdag vóór Pinksteren ging He omroeper door het dorp om hulptroepen op te roepen voor het oprichten van den Meiboom. Aan een grooten tjalkmast werden eenige naar boven steeds dunner wordende masten vastgesjord, tezamen ter lengte van ongeveer 30 Meter en in den top werd een groote Meidoorn vastgebonden (vandaar Meiboom). Daaronder werd op kleinen afstand draaibaar een horizontale sterke lat bevestigd. Aan het eene uiteinde daarvan hing men een mand, waarin een haan, die als voedsel voor een week meekreeg een half brood. Aan het andere einde der lat hing men een mand met flesschen of steenen, om het evenwicht te bewaren. Alle vrijgezellen werkten mede en wie meehielp, mocht van één der herbergen een flesch jenever halen. Een daarvoor aangewezen persoon moest dan het Meiboomsgat graven, waaraan de aanwezigen meehielpen. Hij, die de eerste vlag aan een in den top aangebrachte schijf bevestigde, mocht de lange vlaggelijn als zijn eigendom beschouwen.Tijdens de oprichting en gedurende de geheele feestweek speelde de hoornmuziek. Op de bovenzaal van ’t Groote Kerk Bolsward. Orgelbespelingen, A. Alt. Seizoen 1919. 2. Wer nur den lieben Gott laszt walten Und hofïet auf ihn allezeit; Den wird er wunderlich erhalten In allem Kreuz und Traurigkeit. Wer Gott, dem Allerhöchsten traut, Der hat auf keinen Sand gebaat. Met het spelen van dit mooie koraal «Wer nur den lieben Gott laszt walten”, zette de heer Alt deze tweede orgelbespeling in, terwijl hij hierop liet volgen eene bewerking van deze melodie als koraalvoorspel, van Bach. In het laatste dacht ik zoo bij mezelve: z/hé, die groote Bach neemt het niet zoo nauw met den Kerktoonladder. De 8e noot van den eersten regel moet anders volgens de muzikale schriftgeleerden, geheel «Grieksch” gespeeld worden. Trouwens, ’t klinkt daar ook mooier, de «sol” behoort daar, dat klinkt je zoo duidelijk in de ooren. Maar Bach zet er de «su”, die «der Gemeinde in den Ohren lieget” en ik geloof dat Bach wel wist wat hij deed. Nu volgden er eenige, voor Bolsward nieuwe, orgelwerken. Een drietal Composities van den Italiaan Bossi en een aardig werkje van Thomé. Het laatste is ’n oorbekoorend opus, ’t zit vol mooie klanken en vloeiende trekjes. Men zou het, (bij vergelijking gesproken), Salon-muziek kunnen noemen. De lezer begrijpt dat ik hier ’n lijn wil trekken in de richting der betere zoogenaamde Salon-muziek voor piano. Dergelijke muziek moet niet te lang duren, daarvoor zegt ze niet genoeg. Maar ’t is 'n genot er naar te luisteren, ’t gaat je voorbij, je hoort met plezier, voorbjj, vergeten. De drie Bossi’s hebben het gedaan! Wat is er aandachtig toegehoord, wat was het soms stil in de kerk. Voor velen niet recht be grijpelijk, toch wel weer zóó, dat men moest opletten. Bovenal boeide «Hora Mystica”. Prachtige muziek. Als alle moderne componisten zóó schreven, dan waren we spoedig bekeerd. Ure van wijding, er was wijding, we hadden eene Hora Mystica. O, dat heerlijke orgel,... lezer, vul zelf in wat hier nog bij behoort. De Meester wil niet geprezen zijn. Hora Gaudiosa is minder boeiend, zoo zei het bijschrift, ’k Ben het niet eens met heer Alt in dezen, ’t Is zoo geheel anders, zoo heelemaal aan den anderen kant (om zoo eens te zeggen,) maar toch ook zeer interessant. Zeker, we gevoelden ons nu niet onmiddellijk als lustige Gaudenten, maar ’t publiek gevoelde toch iets van ’t karakter dezer compositie. «Hora’s” gingen niet over de hoofden regeling weer mogelijk zijn die reis ook midden op den dag te ondernemen, in aansluiting op de sneltreinen van Groningen en Leeuwarden. De treinen van en naar Friesland rijden voortaan in Noord-Holland over Alkmaar, met uitzondering van den eersten ochtendtrein naar Amsterdam. Over Amersfoort zullen de treinen van en naar Zwolle en die van en naar Apeldoorn niet meer gecombineerd loopen, maar afzon derlijk. De laatste sneltrein naar de residentie zal, dank zij de binnenkort in te voeren wijzigingen, des avonds te tien uur uit Amsterdam ver trekken, en om 10.26 uur ’s avonds bestaat er van uit Den Haag nog gelegenheid A’dam te bereiken. Deze trein verlaat het station Rotterdam te 9.40 uur. Het is een bizonder eigenaardige orgel bespeling geweest. Zelden is er zoo met be sliste aandacht geluisterd, zelden was het publiek zoo rustig en zoo vol belangstelling. Alles werkte dan ook mede. Prachtig weer, uitgezocht voor ’n tocht per fiets hotel Broekema te Zoutkamp is nog ’t zoldertje aanwezig, waarop de muzikanten zaten. De haan in den Meiboom moest natuurlijk «Zoutkamp boven” kraaien, waarop men zoozeer was gesteld, dat men naar de oudtijds beroemde kermis te Leens een haan in een korf meenam, die ook daar het «Zoutkamp boven” moest kraaien. De Meiboom werd den Zaterdag Pinksteren weer afgetakeld. De belangstelling in den Meiboom en de laatste jaren vau zelfs vrouwen mede, om het eere te houden. Ongeveer 60 jaar geleden werd de laatste Meiboom opgericht. Hij bleef 14 dagen staan, een week over den tijd en de overheid verbood in het vervolg ’t plaatsen. N. v. d. D. Duitsche steenkolen. Reuter seint uit Parijs: De Nederlandsche regeering heeft een mede- deeling gezonden aan de Vredesconferentie, waarin zij er aandacht op vestigt dat Nederland feitelijk afhankelijk is van Duitschland voor den aanvoer van de noodige steenkolen en mitsdien aan de Vredesconferentie verzoekt dat de Nederlandsche belangen zullen worden be schermd bij de regeling van de Duitsche steenkolenquaestie. Levensmiddelen naar Duitschland. De N. Ct. verneemt dat het bericht, dat de uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland grootendeels stilstaat, geen betrekking heeft op den uitvoer van Nederlandsche levens middelen naar Duitschland. Wat den uitvoer van hier te lande uit de Geassocieerde landen geïmporteerde levensmiddelen betreft, ook deze gaat door, doch heeft op het oogenblik te kampen met moeilijkheden, die echter niet van ernstigen aard zijn. Op gevaarlijken weg. De 11-jarige knaap, die heimelijk de woning zijner pleegouders te Deventer had verlaten met medeneming van f 60, is door de politie te Rotterdam aangehouden en naar zijn woon plaats teruggebracht. Een groot gedeelte van het geld had de jongen versnoept. Duurder vischakten. De minister van landbouw, is, naar de Visscherijcourant verneemt, voornemens, den prijs der vischakten te verhoogen, en te be palen op f 25 voor groote akten, f 10 voor kleine akten, f 1 voor hengelakten. Geweren van verlofgangers. ’t Haagsche Correspondentiebureau schrijft Wij vernemen uit goede bron, dat het weder in enkele bladen vermelde bericht, als zouden nog steeds 20 a 25.000 geweren of karabijnen, die door verlofgangers hadden moeten worden ingeleverd, achtergehouden of zoek zijn, ten eenenmale onjuist is. Een eenvoudige controle, bestaande in het vergelijken van het aantal bij den troep en in de magazijnen aanwezige wapenen, met het totaal aantal, dat door de wapenfabriek vóór en tijdens de mobilisatie is afgeleverd, heeft aangetoond, dat het aantal niet ingeleverde geweren uiterst gering is. Uitbreiding van den Tramdienst. Er komt een zeer aanzienlijke verbetering in den treinenloop, deelt het Hndbl. mee. De op 9 Juli in te voeren nieuwe dienst regeling zal de gelegenheid geven, zoowel aan aan beroepsreizigers, ook weer op van den dag van den sneltrein dat hij gaat hij mishandelen. Hij, de man, veroorlooft zich vóór het huwelijk soms uitspattingen, en toch blyft hij een achtenswaardig man, maar als zij, de vrouw, dat doet, dan spreekt de wereld er schande van en noemt men haar met een slecht woord. En in het huwelijk nog ver oorlooft menige man zich nog dingen, die een vrouw niet ongestraft kan doen. Tot voor kort nog was de schande een gevallen meisje groot en ging de vader vrij uit; men mocht zelfs den dader niet zoeken en op haar schouders alleen rustte de zware plicht van de verzorging van wat er voortkwam uit den omgang met hem, dien ze vertrouwde en die haar bedroog. Zij werd door ieder nagewezen en verkwijnde, hij mocht vrij de wereld ingaan en den staf over haar breken en nieuwe slachtoffers maken. Maar gelukkig, daar is een eind aan gekomen, de wet beschermt nu de ongehuwde moeder en zoekt en straft den schuldigen vader. Er is meer verbetering gekomen. Lang, eeuwen en eeuwen lang, stond de vrouw wettelijk op één lijn met gevangenen, idioten en krankzinnigen. Van haar inkomen en bezittingen vroeg en nam de regeering een deel, maar zij had niets te zeggen. Bij wijze van uitzondering mocht één barer sekse aan het hoofd der regeering staan, maar anders werd ze onmondig gehouden. Steeds meer mannen kregen het kiesrecht, steeds meerderen mochten mede achter de groene tafel zitten, eerst de edele, toen de rijke, daarna de boer en burger en eindelijk ook de werkman, maar de vrouw werd buiten gesloten, ook al was ze van adel, al was ze rijk en begaafd, meer nog soms dan de man. Zijdelings kon ze, door bijzondere omstandig heden, soms invloed uitoefenen, heerschen zelfs, volgens de wet was en bleef ze een kind. Dat is nu anders geworden, gelukkig. De vrouw, dikwijls fijner voelend en scherper oordeelend dan de man, heeft het kiesrecht gekregen, heeft haar intrede gedaan in ver gaderzaal van land en provincie en gemeente. Zij heeft, na langen en harden strijd, geholpen vaak door den man, de plaats veroverd, die haar toekwam. Niet langer kan de eene sekse onbeperkt gebieden en heerschen over de andere. De vrouw is vrij geworden, meesteres over eigen lichaam en geest, de aanrander wordt gestraft. Mij dunkt, er kan niets dan goeds uit deze gelijkstelling voortkomen, want de wijsheid en doortastendheid, de kracht en Raadselachtig wezen; hoog verheven, ver boven den man, aangebeden door bedelaars en vorstenafgod soms vau een geheel volk en dan weer diep verlaagd, verguisd, ver treden in het stof, weggeworpen en mishan deld meer dan eenig dier. Slavin van den man, geketend aan zijn zegewagen, meegesleept, op zijn glorietochten, en ook heerscheres over de machtigsteo der aarde, die het lot van velen in haar handen heeft. Toonbeeld van zachtheid en liefde, groot in zelfopoffering en zelfverloochening, onuitputtelijk in geduld en rijk aan vergevensgezindheid en daarnaast een furie die niet te temmen is, onovertrefbaar in wreedheid en wraakzucht. Ondoorgrondelijk vrouw; in haar wonen de en de vuilste zonden, ze is een liefelijke godin of een helsche furie, slaehtoffer van eigen hartstoch ten, voert mannen naar de hoogste hoogten van het geluk en naar de diepste diepten der ellende. De eerste der vrouwen, Eva, was de onder geschikte van den man, zijn mindere; zij wordt ons geteekend als de zelf verleide ver leidster, die heel het menschdom ten val bracht. En sinds dien tijd is de vrouw ge bleven de mindere, de afhankelijke, de on mondige, die volgens wet en traditie den man heeft te gehoorzamen, onderdanig te zijn en te volgen waar hij verkiest haar te leiden. Maar ook bleef zij menigmaal de. gedwongen verleidster, de moedwillig verleide, de naar lichaam en ziel verkrachte. Zoodra de vrouw trouwt mist ze haar naam en wordt ze genoemd naar den man, die haar om wat redenen dan ook verkoos boven de anderen, en sterft die man, dan nog behoudt ze zijn naam. Haar bezittingen worden de zijne bij het huwelijk, haar ver diensten vloeien in zijn zak, al weet ze ook, dat hij die zal verkwisten, al is het zeker ze in vuile wellust zal verleren, al ze ook gebruiken om haar straks te ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1