Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De gepasteuriseerde volle melk in flesschen van de Coöp. Stoomzuiveifabriek te Lollum, bevatte deze week 3 tot 3.25 pCt. vet. 58ste Jaargang. 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 27. is Zondag 29 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. aangenomen voor ver- W. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/a Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vergadering op Donderdag 26 Juni 1919. 4. voor e. voor d. 1 Juli 1919 wordt de voor rekening der ge- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. Hij had ook dit B. en W. niet verwacht. Dit zal heel bedrag vorderen uit de ge- (De Voorzitter zegt: Ongeveer nog wel niet de algemeene tevredenheid, doch dit zal meer schijn dan werkelijkheid zijn. Het is tegenwoordig zoo wat mode, dat men niet gauw tevreden is. De gemeenteambtenaren worden hier door deze regeling bevoorrecht boven de particuliere, en dan kan men er nog bijvoegen dat de pensioneeiing, die nu geheel voor gemeenterekening komt, ook een zaak van beteekenis is, waarbij nog komt de verkorte arbeidsdag. Het komt Spr. voor dat B. en W. wel wat ver zijn gegaan. De staatscommissie heeft gezegd dat de levensbehoeften sedert 1914 nu 80 a 85 pCt. zijn gestegen, maar er zijn hier salarissen die wel 100 h 125 pCt. omhoog gingen. De financieele gevolgen voor de gemeente moet men ook in ’t oog houden. Een vergelijk van de salarissen in 1914 en wat nu wordt voorgesteld geeft in ronde cijfers f83,000 en f 70.000, daarbij nog de pensioenbijdrage, dus een verschil van misschien f 45.000. Spreker wil zich nog niet tegen het voorstel verklaren, zijn houding zal afhangen van het antwoord. Om te tornen aan enkele onderdeelen vindt hij niet goed, want dan wordt allicht het verband verbroken tussohen de verschillende categorieën. De heer Praamsma is het in vele opzichten met den heer Eisma eens. Hij is dankbaar dat de voorstellen gekomen zijn en men zal afkomen van den toeslag. Hij meent, dat deze regeling al bijzonder lang in de maak is geweest. Bij de algemeene werklieden- en werkgevers organisaties kwam dit veel spoediger in orde, en hij weidt uit over de verschillende vakken, echter de Voorzitter meent te groote uitvoerigheid te moeten remmen. Spreker hervat, na nog eenige aanduidingen, dat dit ontwerp regeling hem niet wil beval len. Er komen dingen in deze becijferingen voor, die de raad niet kan goedkeuren. De baastim merman zal, om iets te noemen, minder verdienen dan de oude half invalide werk lieden der gemeente-reiniging, en daar komt nog bij, dat de timmerman voor eigen gereed schap moet zorgen. Het wil hem dus niet bevredigen dat een vakman, die eerst moest leeren, achter staat bij anderen, die geen voorbereiding voor hun werk noodig hadden. Dan heeft hij principieele bezwaren tegen ’t vervallen van de pensioen-premie, en hij had dat voorstel van B. en W. niet verwacht. Hij stelt verder voorop, dat het loon moet zijn naar prestage en niet naar behoefte. Particuliere patroons vragen ook niet naar de behoeften maar naar wat gepresteerd wordt en hun klanten houden daar ook rekening mee, en dan had de verkorte arbeidstijd nader uiteengezet moeten worden. De raad heeft geen houdvast hieraan, en ten slotte wijst hij ook met den heer Eisma op de groote financieele offers die het van de gemeente vraagt. De laatste jaren sloten al met een te kort en op deze stijging van uitgaven is bij de begrooting niet gerekend. De heer Eerdmans heeft bij het nazien der stukken ook enkele bemerkingen gemaakt, o.a. dat er aan de secretarie nu nog een 4e amb tenaar schijnt te zullen komen. Hij wenscht de motieven hiervoor wel te hooren. Het is zeer tegen zijn zin, dat de pensioen bijdrage vervalt, hij heeft steeds voor ’t behoud er van geijverd en in de wet Talma is bij ’t Rijk ook premiebetaling bepaald door Rijk, werkgever en werknemer, voorstel van weer een meentekas. f 3000,—). In tegenstelling met den heer Praamsma vindt hij kindertoeslag heel goed. Er wordt bij een werkman wel gezien naar prestatie, doch ook mag gerekend worden met de be hoeften van hem en zijn gezin. Spreker vond beter dat de toeslag boven 3 kinderen aanving inplaats van boven de 4 en hij heeft ook bij sommige posten der lijst bedenkingen. De Voorzitter verzoekt echter zich voor- loopig tot de algemeene regeling te bepalen, om het verband te doen behouden, dat in dit voor Spr. stelt het maximum van B. en jaar per week f 1 meer, lieden aan de gasfabriek voorloopig de cokes willen toestaan. De Voorzitter beantwoordt daarop de sohillende sprekers. In de le plaats den heer Eisma, die meent dat de loonen hooger zijn gesteld dan noodig was. Wanneer deze loon regeling eerder was ingediend, waren de cijfers wellicht lager, de staatscommissie baseerde haar oordeel van 80 85 pCt. verhooging op den toestand in Aug. vorig jaar, en B. en W. hebben ook rekening gehouden met wat in andere gemeenten is bepaald, en meenden, nu eenmaal hier een regeling zou komen, de salarieering ook op peil moest worden gebracht. Wel hebben ook B. en W. overwogen wat offer dat de gemeente zal kosten, maar de toeslag bleek niet voldoende te zijn. In den beginne werd ook door ons raar tegen die bedragen opgezien, maar in vergelijking met anderen meenden wij, niet anders te kunnen, het is de eisch des tijds. De heer Praamsma heeft heel wat bezwaren voorop gesteld maar Spr. meent, dat die wat te veel de loonactie in het meubelvak ver gelijkt met de loonregeling der Gemeente. Waar bij de vakorganisaties de loonregeling eigenlijk een gedwongen zaak wordt tuaschen werkgevers en werknemers, is dit bij de Gemeente toch anders, ’t Is hier een vrijwillig voorstel van' B. en W. en de Raad staat ook vrij daar tegenover. Op de algemeene opmerking dat men deze regeling gaarne eerder had gezien, moet Spr. antwoorden, dat B. en W. juist meenden dat het beter was, eerst den toestand te overzien ontwerp tusschen de verschillende groepen werd neergelegd. De heer Eerdmans wenscht toch voor te stellen, het salaris van den schoolarts op f 100 te doen blijven en het niet op f 200,te brengen. De schoolschoonmakers daarentegen wenscht hij meer te verhoogen en te brengen op f 400,inplaats van op f 350, De stadsvroedvrouw had f 250,wordt nu voorgesteld op f 325,dat is toch weer lang geen verhooging van 85 pCt. De inspecteur van politie is aangesteld op f 1200,tot f1400,en wordt nu gebracht op f 1600,tot f 2000,Spr. meent dat f 600,verhooging niet noodig is en vindt wat in Franeker wordt gegeven, n.l. f 1400, tot f 1800,ook voor hier voldoende. De werklieden der gasfabriek ontvingen cokes, daar zal nu mee worden uitgescheiden, dat is tegen ’t advies van den Directeur. Spr. meent dat het beter is wel cokes te verstrekken. De omschrijving der werktijden vindt hij niet duidelijk en voor den stadsbode, die in galakleeding behoort te verschijnen, acht hij wel een toelage daarvoor noodig. De heer v. d. Klei merkt op, dat in de commissie der gemeentereiniging omtrent 2 punten geen eenstemmigheid bestond. Hij acht premiebetaling voor pensioen van 2 pCt. al heel billijk en hij was ook voor kinder toeslag. Hij kan met den heer Eerdmans meegaan om na 8 kinderen den toeslag te verleenen. De heer Boersma duidt nader aan, dat bij de reinigingscommissie hij en de heer Kramer met den heer v. d. Klei verschilden en hij vraagt aan de zijde van den heer Praamsma, of wat in de particuliere bedrijven niet kan, dan door de gemeente wel mag worden gedaan. De heer de Boer heeft gezien, dat B. en W. een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld, en hoewel het wat lang uitbleef, kunnen de cijfers in dit voorstel in hoofdzaak niet slecht genoemd worden. Echter voor de groepen a tot en met d is heel wat verschil. Er zijn nog waar ’t loon op f 20 per week is gesteld en dat is voor een gezin in dezen tijd onvol doende. Hij vindt billijk ook de perioden van maximum korter te stellen. Waarom moet de stadstimmerman 4 jaren wachten hij het maximum heeft? voor het loon te bepalen gelijk van B. en W. en dan na 1 en voor de werk- zou hij ook nog om de vergoeding, die indertijd gesteld werd op 5 cent per inwoner, te stellen op ct. B. en W. achten de zaak van veel belang en stellen voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen werd dit goedgekeurd. 3. Voorstel B. en IV. wijziging huur- reglement gemeente-woningen. De gemeente-woningen worden verhuurd van 12 Mei tot 12 Mei maar wordt geacht dat dit telkens voor een jaar verlengd wordt indien voor 1 Jan. geen opzegging geschiedt. Door deze bepaling dat de huur stilzwijgend verlengd wordt, is zegeling van de huurcon tracten noodig, doch dit behoeft niet, indien telken jare opnieuw gehuurd wordt, en dus contracten voor één jaar worden opgemaakt. Daarom wordt voorgesteld het zoo te wijzigen, dat geen zegelkosten noodig zijn, en toch feitelijk de bewoners gelijke rechten houden. De wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Algeheele jaarwedden herziening. De geheele omschrijving van dit voorstel alsmede de gevoerde bespreking zou te veel plaatsruimte innemen. In heel korten vorm zullen wij trachten het voornaamste aan te geven. Het voorstel B. en W. geeft voor alle rubrieken ambtenaren en gemeentewerklieden verhooging aan, sommige zeer beduidend, doch de lange lijst der veranderingen werd niet voorgelezen. Bij de regeling wordt rekening gehouden met het aantal dienstjaren, en ook wordt de daurtetoeslag ingetrokken, behalve voor het personeel van het Distributiekantoor wijl dat niet begrepen is in deze regeling der vaste ambtenaren. De regeling wordt geacht te zijn ingetreden met 1 Januari van dit jaar, doch dan wordt, wat genoten is als toeslag en emolumenten, gekort. Met ingang van pensioenpremie geheel meente genomen. In afwachting van een nadere werklieden regeling wordt de werktijd voor de ambtenaren en werklieden der gemeentebedrijven des daags 6 uur en des Zaterdags te 4 uur als ge ëindigd beschouwd, behalve voor de politie en de stokers aan de gasfabriek. Als nieuwe bepaling werd nog gesteld, dat voor ieder kind van een ambtenaar of werkman boven het getal van vier, per week f 1 wordt uitgekeerd tot den leeftijd van 15 jaren, als zij bij de ouders inwonen en geen eigen inkomen hebben. De heer Boersma zegt dat begin dezes jaars deze salarisherziening bij B. en reeds onderhanden was, en dus langer dan 4 maanden onder weg is geweest, hij vindt voor de raadsleden den tijd van onderzoek nu te kort. Hij vindt wel goed het aan den nieuwen Raad, die met September in functie treedt, over te laten, doch in elk geval wenscht hij de behandeling te verdagen tot de volgende vergadering. De heer Terhenne kan dit voorstel om verdaging wel steunen. Hij is pas van de reis terug en had geen tijd deze voorstellen goed na te gaan. Ook de heer Keikes onder steunt het voorstel om de behandeling te verdagen. Met 7 tegen 6 stemmen werd dit voorstel echter verworpen. Tegen stemden de heeren Lunter, de Boer, Eisma, Kramer, v. d. Klei, Eerdmans en Oosterbaan. De behandeling komt dus nu aan de orde, en de heer Eisma geeft zijn voldoening te kennen, dat het voorstel er eindelijk iser is laug genoeg op gewacht, en door belang hebbenden werd het met ongeduld verbeid. De abnormaal hooge bijdrage van den toeslag dient te verdwijnen. Spreker heeft den indruk gekregen, dat B. en W. geen schrielheid kan worden aan gewreven, maar zij met kwistige hand uit den vollen buidel hebben gegrepen. Uit de ingekomen missives (want de hoofden der bedrijven zijn hierover geraadpleegd) blijkt De agenda voor deze vergadering was niet groot, slechts 4 punten er op, en dan nog 3 van ondergeschikt belang (over het meerdere of mindere belang mag ik eigenlijk niet oordeelen,) laat mij dus zeggen, 3 punten, welke wel zonder veel moeite of tegenstribbeling de revue zouden passeeren, en dus bleef er dan eigenlijk één punt over, waar ik wel van verwachtte, dat het wat tijd in beslag zou nemen. Die verwachting is niet teleurgesteld, en ten volle bevredigd. Van half 8 tot half elf zijn de heeren er druk mee bezig geweest. De algemeene jaarweddenregeling van het personeel en de ambtenaren der Gemeente, het is mij dan ook geen kleinigheid. Het gaat over ongeveer 60 personen, welker jaarwedde moet worden herzien. Dat kostte veel tijd van voorbereiding en nu ook bij de behandeling dienden verschillende zaken besproken te worden, want hat is een kostbare zaak voor de Gemeente. Alia 13 heeren waren op het appèl. De notulen werden goedgekeurd, en als I n g e- komen werd meegedeeld a. Dat Mej. F. van Ringh, wegens drukke werkzaamheden, bedankt voor de benoeming tot lid der Damescommissie voor de hand werken. Dat de heer A. Banning dank betuigt zijne herbenoeming tot stadsgeneesheer. Dat Mej. E. Holwerda dank betuigt de herbenoeming tot stadsvroedvrouw. Dat de heer 8. J. Oosterbaan bericht, dat bij de benoeming tot voogd van het Weeshuis aanneemt. Deze stukken werden kennisgeving. e. Het rapport van den deskundige over de administratie der Gemeentereiniging. Dit wordt voor de leden ter inzage gelegd. f. Een adres van ingezetenen onzer Gemeente, berichtende, dat zij met ingenomen heid het besluit tot het doen doorgaan der kermis hebben vernomen, maar nu verzoeken die weer op den vroegeren duur te herstellen, n.l. van Donderdag tot den Woensdag d.a.v. en voor den Zondag der kermis ook de winkelsluiting op te heffen. Dit wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. ff- Dan was er nog een verzoek van het bestuur der school voor Chr. Volksonderwijs, om nog een lokaal van de oude muziekschool in gebruik te mogen bekomen. Daar met 1 Juli men dat lokaal graag gereed heeft, is aangedrongen op spoedige behandeling. B. en W. adviseeren gunstig, op voor waarden als reeds nog een paar lokalen van dat gebouw in gebruik zijn, en na verleende urgentie, wordt tot inwilliging van het verzoek besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging begrooting 1918 en 1919. Voorgesteld wordt om tot dekking van de onkosten der maatregelen wegens den oorlogs toestand een bedrag van f19000 onder ont vangsten en ook onder uitgaven een daarvoor noodig bedrag in de begrooting op te nemen. En op den dienst 1919 betreft de wijziging eenige posten in ontvangst en uitgaaf beide tot een bedrag van f8247.016. Beide voorstellen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel B. en W. verhooging bijdrage Provincialen keuringsdienst. Volgens circulaire van Ged. Staten zijn de kosten van den prov. keuringsdienst thans veel hooger dan in 1914 geraamd werd, en daarom wordt verzocht in beginsel te besluiten Bolswardsche Courant - A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1