nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel 58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 1919. No. 28. RAAD van ARBEID, gebied SNEEK 3 J 1 Zondag 6 Juli. 1 VOOR OER DITTEN EN DATTEN. Arbeid RECTIFICATIE. BINNENLAND. L en E j J INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) wel op stond, maar van rechtsvervolging. Makkum had niet ge was op 8 April en ’t Sri “1 Aan het slot van ons Raadsverslag in het vorig nummer was het voorstel over de pen sioenbijdrage der Ambtenaren en Werklieden niet juist omschreven, vandaar dat de stem ming tot een verkeerde conclusie aanleiding gaf. Het voorstel B. en W. om de pensioen- premie geheel voor gemeenterekening te nemen, is verworpen met 10 tegen 3 stemmen, vóór de heeren Lanter, v. d. Klei en de Boer. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. belanghebbenden uit de neven hun belangen te bespreken. 70 personen aanwezig, die uit een bestuur kozen en een lid naar de algemeene vergadering, welke te Amsterdam zal worden gehouden. Het is overigens in Monnikendam al te bemerken dat de Zuiderzee wordt drooggelegd. Er zijn reeds eenige vischhandelaars en visch- rookers die hunne zaken verplaatsen naar IJmuiden. Boeren geldschieters aan de gemeente. Te Markelo (Ov.) besloot de gemeenteraad drie leeningen te sluiteneen van f 40.000 ten behoeve van het electriciteitsbedrijf, een van f 9500 tot dekking van het tekort op het levensmiddelenbedrijf en een van f 80.000 ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. domsrente kunnen bekomen. Het ligt in de bedoeling van de Regeering om ouderdoms rente toe te kennen met ingang van den 65 jarigen leeftijd. Bovengenoemde wetten zullen met ingang van den 8 December 1919 geleidelijk in werking treden. Allereerst de Invaliditeitswet, krachtens welke arbeiders verplicht verzekerd worden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit (arbeidsongeschikt heid) en ouderdom. Deze wet verstaat tot 3 December 1921 onder arbeider- ieder (man zoowel als vrouw) die 13 jaar is of ouder en in loondienst arbeid verricht tegen een loon van minder dan f2000. B.v. arbeiders in landbouw-, tuinbouw-, zuivel-, ambachts-, winkel- en alle andere bedrijven, ook dienst boden, bakers, wijkverpleegsters, winkelbedien den, kantoorbedienden enz. enz. Zij wien door het Rijk een peasioen is verzekerd, als Rijke en gemeente-ambtenaren in vasten dienst zijn daarentegen niet verzekeringsplichtig. Of arbeid in loondienst wordt verricht is niet altijd gemakkelijk uit te maken. In hel algemeen genomen wordt arbeid in loondienst verricht door hem of haar die zich tegenover een ander verbond om in diens dienst tegen loon gedurende zekeren tijd arbeid te verrichten. De wet stelt in uitzicht eene rente, ingeval van invaliditeit en bij 65 jarigen leeftijd. Invalide (arbeidsongeschikt) is hij, die tenge volge van ziekte of gebreken buiten staat is om met zijn gewonen arbeid een derde te verdienen van hetgeen hij gewoonlijk verdiende. In de gevallen, bij de wet bepaald, hebben bovendien zijn weduwe en kinderen beneden 13 jaar recht op een rente (weduwen onder scheidenlijk weezenrente). De verplichte verzekering gaat gepaard met premiebetaling, welke niet ten laste zal komen van de verzekerden maar van de werkgevers. De rente zal verband houden met het aantal der betaalde weekpremiën en het gezamenlijk bedrag daarvan. De premie wordt betaald in den vorm van rentezegels (te bekomen bij alle kantoren der posterijen) welke zegels worden geplakt op een rentekaart. Er moeten 150 weekpremiën (dus 3 jaren) betaald zijn, voor iemand aanspraak kan maken invaliditeitsrente,40 weekpremiën voor weduwen en weezenrente wordt uitgekeerd. Hieruit blijkt dat het voor allen die in loondienst zijn en verzekeringspliehtig zijn, van ontzettend groot belang is dadelijk van 3 December af in het bezit te zijn van een rentekaart. Een volgend jaar treedt in werking de wet op de verplichte ziekteverzekering. Zeer veel administratie is aan een en ander verbonden. Het Rijk is verdeeld in 39 gebieden. In elk gebied wordt gevestigd een Raad van Arbeid. Deze bestaat uit een Voorzitter, 4 werkgevers- leden en 4 werknemers-leden. De Voorzitters zijn reeds benoemd en is ondergeteekende aangesteld voor het gebied Sneek, waartoe behooren de gemeenten: Baarderadeel, Barra- deel, Bolsward, Doniawerstal, Franeker, Frane- keradeel, Gaasterland, Harliagen, Hemelumer- Oldephaert en Noordwolde, Hennaarderadeel, Hindeloopen, IJlst, Lemsterland, Rauwerder- hem, Sloten, Sneek, Stavoren, Terschelling, Wijmbritseradeel, Wonseradeel en Workum, samen tellende ongeveer 130000 inwoners. Het Bureau van den Raad van Arbeid te Sneek, tijdelijk gevestigd in het voormalig ziekenhuis aan den Westersingel aldaar, zal binnenkort blijvend worden gevestigd in het daarvoor van den heer S. Heerema te Sneek aangekoeht pand, Jousterkade, hoek Kleinzand. In het gebied Sneek arbeiden duizenden menschen in loondienst in den zin der Inva liditeitswet. Deze allen moeten zooveel mogelijk voor 3 December a.s. beschreven worden niet alleen, maar van wege den Raad van Arbeid tevens voorzien zijn van een rentekaart. Een reuzenarbeid is aan een en ander ver bonden. Het betreft een massa-beschrijving, waarmede thans reeds geleidelijk aanvang wordt gemaakt. Het ligt in de bedoeling van ondergeteekende om zooveel mogelyk allen, die vermoedelijk verzekeringsplichtig worden en wonen in het platteland en in de kleinste steden een formulier van aanmelding, waarin tal van vragen te beantwoorden, over de post te doen teekomen. Zij die zoo’n formulier ontvangen, gelieven dit nauwkeurig in te vullen en te onderteekenen. Achten zij zich daartoe niet in staat, dan beveelt ondergeteekende zeer aan, een goed vriend in den arm te nemen om hem daarin bij te staan. Na invulling gelieven zij den werkgever, dien zjj op den dag van beant woording dienen, te verzoeken de aan bet In navolging van andere landen o.a. Duitsch- land, waar reeds sedert jaren wettelijke rege lingen betreffende arbeidsverzekering zijn getroffen, zijn in 1913 ook in ons land vastgesteld de Radenwet, Invaliditeitswet en Ziekenwet. Aan deze wetten zal de naam van wijlen Minister Talma verbonden blijven, daar inen ze in het spraakgebruik kortheidshalve aanduidt met de „Talma-wetten”. De inhoud dier wetten is aan de groote massa nog geheel onbekend behalve één bepaling, krachtens welke de 70 jarigen, die aan de daaraan voorafgaande tien jaren ten minste 156 weken loondienst (zooals de wet loondienst opvat) kunnen bewijzen, zonder premiebetaling ouder- Hwet waerd der ó.tsjoen nei hwet wetter, Men heard’ it alle dagen wer: It is to skrok, ’t moat noadich»reine, Hwent oars forwirdt it allegear; ’t Koe wol in fjirtsien dagen reine, 8a waerd der sein troch mannichien, ’t Wie goed for minsken en for bisten Hwent oars kaem alles om, miskien, en einliks, ja bjer, nei in skoft fen fdle droechte, dêr kaem dan in moaije reinbui, en do ’t er al aerdich yn ’e bakken wie, waerd der noch al sein dat it net folie joech, en men hearde fen dizze en jinge nog al ris grütsjen fen in goed wike oan ien stik reine as ’t hwet jaen scoe, mar it hoefde salang net to dürjen, do hie elk en ien syn nocht al fen ’t reinen óf en yn sté fen fjirtsien dagen hiene de minsken mei fjouwer dagen hjar nocht al skiën. Nou binne der in hopen sechjes oangeande it waer en it scoe to winskjen wêze dat dy mar net nei komme. Sa wirdt er sein: de simmer is mei reinen ynset, en dat jowt fest in wiete simmer. In oarenien wit to tortellen dat it reinde op 8t. Jan, en as ’t dan reint, dan reint it fjirtich dagen oan ien, nou, it is mar to hoopjen dat it St. Jan-praetsje net opgiet, hwent dan scoe ’t de measten wol ris to wiet wirde kinne, tomear omdat de minsken de dingen altiid sa fen ’e forkearde kant bisjugge. Do ’t it droege, wie ’t slim, hwent der groeide net genóch, sa ’t men sei, mar dan seach men wer foarby ho moai as’t op it hea waerre. Nou ’t it efkes wiet is, nou sit men yn noed oer it hea, der ’t op ’t heden gjin avensaesje yn sit, mar men sjucht wer foarby dat it reinwetter in hiel leger rüpen wei spield hat, dy ’t oars faeks hiele koalfjilden öffretten hiene. Men moest de dingen hwet mear fen ’e goede kant bisjen, dan wie for in hopen it libben lang sa swier net. Nou ’t de turf wer frij is, sitte de mins ken noch to krimmenearjen dat dy turfdistre- biisje de turf sa djür makke hat, en hja reiteje der mar net oer iltpraet hofolle jild der mei forgriemd is. Nou is der fensels wol hwet fen oan. In hopen ljue dy ’t mei skriuweu oan ’e kost kamen, hawwe nou al wiken gitten om de „Zomerrantsoenen” yn oarder to bringen, it is op in rekkenjen gien en ütsiferjen, oan ’t einliks de zaken foar- elkoar wiene, der koene kaerten printe wirde, en de minsken waerden dan njünkenlytsen de kaerten oan hüs bisoarge, en hja koene der op gewaer wirde hofolle „eenheden” hja fen ’e simmer krije koene. Nou is alle wirk om ’e nocht west, dat is to sizzen: dy ’t it wirk diene binne der skoan for leanne, mar de hele flauwe droktemakkerij hat neat to bitsjatten hawn, men kin turf krije safolle as men hawwe wol, en de hele kaerteboel kin men wol weidwaen. Der reitsje nou in hopen minsken net oer dtpraet, mar och, lit üs leaver bliid wêze, dat men nou net mear mei de pet yn ’e han om in turfbon hoeft to rinnen, en as men prottelje wol, lit men it dan dwaen omdat de turf sa heiselike djdr is. Mar dj Ar scille de measte spillen wol bliuwe. Men ropt algemien om hege leanen en in koarte arbeidsdei en dan kin ’t net oars, ef it jinge der oan ’e merk komt moat djAr bitelle wirde en de gefolgen binne, dat immen alearen mei in fortsjinst fen tsien goune yn *e wike, krekt sa fier kaem as immen dy ’t yn ’e tsjinwirdige tiid fiif en tweintich for- tsjinnet. Frisia. slot vau het formulier opgenomen werkgevers- verklaring in te vullen en te onderteekenen waarna de verzekeringsplichtige het formulier in mede toegezonden couvert gelieve te sluiten en op de post te bezorgen. Sneek, 1 Juli 1919. De Voorzitter van den Raad van in het gebied Sneek, J. H. H. PICCARDT. Sneek, 2 Juli. B. en W. werden eergisteren avond door den Raad gemachtigd, een op roeping te doen voor hoofd van de met 1 Sept. a.s. te openen Muloschool. Voor ’t tegenwoordig hoofd der U.L.O. school, wiens inrichting tegen 1 Sept. a.s. een gewone lagere school (wijkschool) met een teruggang in zijn salaris van f 250 wordt, is dit met recht een teleurstelling. Had zich voor de Mulo een niet voldoend aantal leer lingen laten inschrijven (thans ruim 200) dan was de school van den heer de Boer (U.L.O. school) behouden gebleven. Prov. Staten. Dinsdag is de zitting der Prov. Staten door den Commissaris der Koningin geopend. De geleofsbrievea werden onderaocht de leden, na beëediging geïnstalleerd. In de Woensdag gehouden zitting heeft plaats gehad de verkiezing van Gedeputeerden. Herkozen werden de heeren H. Pollema (anti-rev.), B. W. Okma (chr.-hist.). Th. M. Th. van Welderen baron Rengers (Vrijz.), en P. Hiemstra (soc.dem.) Gekozen werden in de vacatures-Hannema en Van der Zwaag de heerenH. Eisma (vrijz.) en K. de Jong (soc.dem.) Tot suppletoir lid werd gekozen de heer L. Zandstra (soc.dem.) De volgende vergadering is bepaald op Dinsdag 8 Juli. Staking bij de tram. Te Rotterdam wordt weer gestaakt bij de tram, nu niet door het personeel, maar door het publiek. Men vindt de tariefverhooging met 71/2 ct. te hoog. Op lijn 3, een der drukste van het net, was deze week de drukste wagen er een met 21 menschen. Een ander bad geen man bij zijn afreis, en twee, zegge 2 menschen bij het terugkomen. Men zie trouwens de trams in den loop van den dag maar aan, zegt de Maasb., vroeger herhaaldelijk tot bersten toe gevuld, is er thans vaak met gemak een rustig plaatsje te krijgen. Het is waar, algemeen is deze „staking” nog lang niet, maar toch is de houding van een deel van het publiek teekenend voor de stemming der Rotterdammers tegenover deze prijsopdrijving van een tramrit. Het Zuidereee-vraagstuk. De regeering zal aan de visschers schade vergoeding verleenen in verband met het droogmaken van de Zuiderzee. Er zijn echter nog anderen, zooals scheepsmakers, rookers, zeilmakers, vischventers, enz., die ook uit hun bedrijf zullen geraken. Dezen zullen nu een actie gaan voeren om schadevergoeding. Te Mon nikendam werd deze week al een vergadering gehouden van bedrijven om Er waren hun midden afvaardigden om in het tekort aan kasgeld te voorzien. Alles tegen pCt. Een der raadsleden vraagt hoe de voorzitter denkt deze leeningen te plaatsen. De voorzitter antwoordt: „Bij particulieren zonder inschrijving”. Daarop merkt een ander raadslid op, dat de boeren geld genoeg hebben en blij zullen zijn hun kapitaal bij de gemeente te kunnen plaatsen. De andere gemeenteraadsleden (bijna allen boeren)... glimlachen. STADSNIEUWS. Geslaagd. Zonder nader mondeling examen zijn tot de H. B. School te Sneek toegelaten: Johanna v. d. Baan en Nicolaas Oosterbaan, beide leerlingen der openbare school voor M.U.L.O., J. v.d. Werf leerling v.d. R.K. School en B. Eerdmans, leerling van de Bijz. Christ. M.U.L.O. School alhier. Voor het Kantongerecht. De zitting van gisteren (Vrijdag) had'een getal strafzaken te behandelen, als bij ona weten nimmer te voren in ééne zitting voor kwam n.l. 119. Er is een nieuwe rubriek overtreders gekomen door de nieuwe kieswet, die de kiezers de verplichting oplegt, deel te nemen aan de stemming voor een wettig uit geschreven verkiezing. Die rubliek gaf bij deze zitting het respectabel getal van 104 beklaagden. Wij hebben de lijst eens nageteld en zagen dat van Bolsward 11 kiezers zich hadden te verantwoorden voor hun nalatig heid, Witmarsum leverde 19, Kimswerd 28, Pingjum 17, Makkum 11 en andere plaatsen kleinere getallen, maar toch samen 104. De andere overtredingen samen waren dus dit maal al heel klein, slechts 15. Ondanks dit ongewoon groot getal straf zaken was de zitting toch vlug afgeloopen, om reden slechts zeer weinigen verschenen waren. Wij kregen niet meer te hooren dan 5 beklaagden, allen wegens het niet vervullen van hun stemplicht op 3 April j.l. bij de verkiezing voor de Provinciale staten. Als Ambtenaar van ’t Openbaar Ministerie fungeerde bij deze zitting de heer J. Houwing, alhier. L. S. v. d. B. van Makkum verdedigde zijn nalatigheid bij het stemmen met de be wering dat hij geen stemkaart had ontvangen, en omdat hij nog niet lang in Makkum woonde, dacht hij, dat hij niet op de kiezers lijst voorkwam. Het bleek, dat bij er de eisch luidt ontslag J. M. de Jong van stemd, wijl hij ziek bed moest houden. Hij had de griep, en kan als ’t moet daarvan een bewijs van dokterkrijgen. Eisch: ontslag van rechtsvervolging. E. B. te Pingjum heeft niet aan de stem ming deelgenomen, wijl hij lezen noch schrijven kan, en dus de namen der candidaten niet kan onderscheiden. Bovendien was hij 3 April bij zijn familie in Drente. Eisch ontslag van rechtsvervolging. S. V. te Pingjum heeft niet gestemd, vooreerst omdat hij geen belang stelt in de verkiezingen, maar hij kreeg een stemkaart voor Witmarsum, en hij woont sedert Mei 1918 te Pingjum. De reis naar Witmarsum had hij er niet voor over, trouwens, voegt hij er bij, ook naar het stembureau te Pingjum was ik niet gegaan, of ’k had blanco gestemd, ik stem nooit. Eisch: f 3 of 2 dagen. „Best mei ien oarder”, is beklaagdes ant woord op dezen eisch. K. v. W. te Kimswerd is ook gedagvaard wegens het niet deelnemen aan de stemming op 3 April. Beklaagde zegt: Ik heb wel gestemd, n.l. te Arum, doch ik denk dat ik te Pingjum had moeten stemmen. Ik kreeg een kaart voor Arum en heb daar gestemd. Het zal wel een vergissing geweest zijn, maar te Arum is mijn stemkaart aangenomen. Eisch: Ontslag van rechtsvervolging. Jawel, zegt beklaagde, maar ik vraag ver goeding, ik heb om hier te komen, mijn werk moeten verzuimen, en dan moeten ze zich maar niet vergissen. Dit is iets, waar de rechter in dit geval zich niet mee heeft te bemoeien. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag 18 Juli a.s. e Bolswardsche Courant ,5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1