lieuws- en Advertentieblad i Bolsward en Wonseradeel. I 1919. No. 29. Redenaties van ’n Leeuwarder. 58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags, 8 r Zondag 13 Juli. I VOOR X. BINNENLAND. 3e4e in den vloed te zinken 4e5e na... nog kind wil ik er wij het reizend publiek booten zoowel Anna Kabel en Willem Beekhuis. Anneke Keestra. Burgerschool te Sneek: Piet Plantinga, T. J. Titia Beekhuis. Frits van der Meer. het huis- 5 l ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. er mij niet van verdenken, dat kinderen een ongebonden troep of een hoop domooren, of wel serie porceleinen poppetjes, verre van dat. Maar ik wil opkomen tegen die onzin nige kuiswerkopdrijverij, waarmee men alleen bereikt, kinderen, die beu zijn van het fleeren” en die eenmaal in de maatschappij gekomen, zich zullen haasten de helft van het ^geleerde” als volkomen overtollige ballast over boord te smijten. ’t Is mij onbegrijpelijk dat er nog niet door een combinatie van ouders aangedrongen is op scherpe beperking van het huiswerk en nog onbegrijpelijker is het mij, dat uit den kring van paedagogen, leeraars en docenten zelve niet een actie is geboren om een korter arbeidsdag voor het kind te verkrijgen. Nog beter zou het zijn dat het school programma werd ingekrompen. Hoe het ook zij, zooals in vele gevallen het onderwijs tegenwoordig wordt geleid is het een straf voor de kinderen inplaats van een zegen. ’t Gevolg is een geslacht een oogenblik volgestopt met onverteerbare wetenschap, gelijk een varkensblaas gespannen, maar die bij ’t eerste speldeprikje de lucht laat loopen en ineenschrompelt tot een armzalig velletje. Deze volstopperij te voorkomen is de taak van mannen en vrouwen die het goed meenen met hunne kinderen en met het onderwijs, waarvan de resultaten hoe langer hoe meer onevenredig zijn aan de massa leerstof, die verwerkt moet worden. Nog eensscherpe beperking van werk is dringend noodzakelijk. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) de R.l De Leeuwarder Courant bevatte in de vorige week het volgend bericht fMet het doel invloed uit te oefenen op «de booge prijzen van vele artikelen is te «Groningen een Ambtenaars Consumenten ver- «eeniging opgericht, welke in 14 dagen reeds «500 leden met 1600 gezinsleden telt.” eens schriften en ten slotte... een oude harmonika, als jongen ten geschenke gekregen, toen een ongeval aan een mijner beenen mij tot een langdurig huiszitten dwong. Ik heb nog geprobeerd een wijsje er op te spelen, maar de vaardigheid was verloren met de jeugd en de hoeken van het instrument lieten suizend de lucht ontsnappen. En toen heb ik eens overdacht, wat nu eigenlijk de schaduwzijde van mijn school jaren was. Want er was een schaduwzijde, een donkere ook, die mij er naar deed haken, dat ik als werker in de maatschappij werd opgenomen. De schaduwzijde was het huiswerk. Ik erken het onomwonden, ’t huiswerk van de school, heeft mij ’t oogenblik doen zegenen, dat ik de schoolbanken kon verlaten.’t Huis werk was voor mij een plaag want ’t dwong mij om na een schooltijd van zes uur nog eenige uren opnieuw over boeken en schriften te gaan zitten. Dat het tegen de natuur van een is, behoeft geen betoog. En nu op wijzen, dat het huiswerk van voor dertig, vijfendertig jaar geen naam mag hebben teganover ’t geen tegenwoordig van de kinderen wordt gevraagd. Er gaat «en stroom van democratie over de wereldde werkman wenscht niet langer te werken dan hoogstens acht uur per dag. En onder dien druk komt er een wet waarbij dit getal uren wordt vastgelegd. Maar van de kinderen wordt steeds meer geëischt. Steeds hooger wordt ’t aantal vakken, steeds omvangrijker de boekentasschen, die mede worden gevoerd en steeds onzinniger wordt de portie huiswerk, die aan de kinderen medegegeven wordt. Onze maatschappij stikt van paedagogen en leeraars en docenten, maar metelkaar zjjn ze nog niet tot de conclusie gekomen dat al dat huiswerk nergens anders toe dient, dan om de leerlingen baloorig of als ze niet baloorig worden, dan overspannen te maken. In dezen tijd, waarin overal de leuze ver korting van den arbeidstijd wordt aangeheven, gaat men den kinderarbeid in den vorm van huiswerk steeds uitbreiden. Zoodanig uit breiden, dat tot laat in den avond door kinderen die de middelbare scholen bezoeken, moet worden gewerkt. Voor de vluggen is het werken, voor de minder vluggen is het blokken. Men zal ik van de wil maken een L. de Vries, A. Overzee. B. Kroon, R. v.d. Baan, H. Zijsling (Baburen). A. Hiddema. Bedankt. Naar wij vernemen, heeft de heer A. L. J. Wijtzes alhier bedankt voor de benoeming tot leeraar aan de Chr. H. B. S. en het Gymnasium te Groningen. Groote Kerk Bolsward. Orgelbespelingen, A. Alt. Seizoen 1919. 3. Was Gott thut, das ist wolgethan; Dabei will ich verbleiben! Es mag mich auf die rauhe Bahn Not, Tod und Elend treiben, 8o wird Gott mich Ganz vaterlich In seinen Armen halten Drum lass ich in nur walten. Dit is het laatste vers van het aloude lied: «was Gott thut, das ist wolgethan”. De tekst is van Samuel Rodigast, de muziek van Nürnberg 1690). In onze kerkboeken vinden we deze melodie bij de gezangen 105 en 197, geen dezer twee is echter goed. De heer Alt begon zijn 3e orgelbespeling met het spelen van bovenstaand Koraal en liet daarop volgen eene bewerking als koraal- voorspel van Leon Baumert. Dit laatste boeide niet, ’t is erg vlak bij den grond. Meer belangstelling vond het overige deel van het programma, te beginnen met Grande piece synfonique, van Cesar Franck. Bizonder mooi werd gespeeld het finale /allegro non troppo”. Concertgever had in 't «.Bijschrift” niet te veel hiervan gezegd. Het was werkelijk zeldzaam schoon. Deel a was,, als zooveel wat van de hand van dezen componist is, mooi, maar lang, zeer lang. Dat is wel jammer, veel van zijn beste scheppingen zijn wat langdradig en daardoor verflauwt op den duur de belang stelling. Een heel mooi muzieknummertje is het Andante. Nu volgden 3 werken van Bossi, die alle terdege insloegen. Het moge dan soms voor velen wat onbegrijpelijk zijn, ’t moet gezegd: ydeze muziek heeft iets over zich dat den hoorder pakt en hem niet loslaat”. Zoo b.v. in Scena Pastorale. Daar zijn een paar zoo mooie motieven aangewend, dat het geheele Door het Hoofdbestuur van den Provin cialen Frieschen Bakkersbond is naar aan leiding dezer concept-verordening aan de Gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin eenige wijzigingen dier verordening worden gevraagd. Deze bond protesteert er tegen, dat het ontwerp aan hen ter inzage is toegezonden en dat niet te voren advies is gevraagd. Het hoofdbestuur meent, dat het als leider van een bond, en vertegen woordigende pl.m. 900 bakkers, het aange wezen lichaam is, om over een dergelijke regeling te adviseeren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Deze mededeeling trok mijn bijzondere aandacht, en ik wensch dat bericht, voorzoover noodig, onder de aandacht te brengen van neringdoenden hier ter stede, omdat ook hier ernstig wordt gedacht iets dergelijks tot stand te brengen. De vereeniging zal zich dan niet alleen bij ambtenaren bepalen, doch zooveel mogelijk alle categorieën van ingezetenen omvatten tot het in- en verkoopen van kleeding, schoeisel, kruidenierswaren, tabak en sigaren, vleesch, groente enz. Ik hoop, dat dit schrijven aan leiding zal geven, dat de verkoopers de prijzen zoodanig zullen stellen, dat een vereeniging als hierboven bedoeld, overbodig zal blijken. Schrijver dezer acht zooiets hier niet ge- wenscht, en het zal zeer zeker in hoofdzaak aan de verkoopers liggen of dit plan tot uit voering zal komen. Is iets dergelijks eenmaal tot stand gekomen, dan zal verlaging der prijzen noodwendig moeten volgen en is voor de neringdoenden een groote concurrent binnengehaald. Met dank voor de plaatsing. STADSNIEUWS. Geslaagd. Tot de H. B. S. te Sneek werden nog toegelaten: Tjitte Swart en Jan van Rije. Tot het Gymnasium: Bijtje Kaan, Johanna Tijdens en Douwe de Muinck Keizer, allen leerlingen der openbare school voor M.U.L.O. en G. Oberman, leerling der school «Rehoboth” alhier. Tevens werden tot de H. B. S. nog toege laten Piet Andriesma en Ferdinand van den Oever, beiden leerlingen der Roomsch Kath. M. U. L. O. school. Bevorderd. Aan 't Gymnasium te Sneek werden de volgende Bolswarder leerlingen bevorderd: Van le2e klas n 2e3e u voorwaardelijk, Piet Keestra. Van 3e4e klas Wolvega, 10 Juli. Een vischventer geraakte met paard en kar in de gracht aan den stationsweg. Paard en kar waren met vereende krachten spoedig weer op het droge. Met de bot, die nog leefde, ging het niet zoo gemak kelijk, daar ze van de herkregen vrijheid gebruik maakte. Lemmer, 10 Juli. Daar het in den laatsten tijd nog al eens voorkomt dat hier ’s morgens reizigers uit den omtrek of per tram aan komen, die met de dagboot van «de Holl.- Friesl.-Gron.-lijn” naar Amsterdam denken te reizen, maar teleurgesteld worden, maken er attent op, dat de van deze lijn alleen ’s nachts varen, van hier als van Amsterdam. Steenwljk, 8 Juli. Onder de groente handelaren, die hun groenten van de veiling alhier betrekken, is een staking uitgebroken. De staking omvat ongeveer 60 handelaren uit deze gemeente, Meppel, Blokzijl, Wolvega en andere omliggende plaatsen. Aanleiding tot het conflict is geweest het heffen van mandengeld door de kweekers. Een van de eerste gevolgen is, dat de huismoeders de groenten, die tot nu toe schrikbarend duur waren, thans voor ongeveer de helft van den prijs kunnen koopen. Hsmelumer Oldeph. c.a. 10 Juli. Be paalde zich het mond- en klauwzeer eerst alleen bij de koeien, thans zijn in het alge meen de schapen en varkens ook aangetast. Vele dieren sterven, waarbij zich het eigen aardige geval voordoet, vooral bij de koeien, dat de beesten plotseling sterven door ver stikking. Bij de slachting blijkt dan de slokdarm vol slijm te zitten, terwijl de blaren zich tot in den hals bevinden. Joure, 9 Juli. Een paar Zigeuner-vrouwen kwamen heden in den winkel van den anti quair L. alhier, z.g. om dubbeltjes en kwartjes van een bepaald jaartal in te wisselen. Toen zij vertrokken waren, vermiste de echtgenoote van den heer L. een bedrag van f 4. Men zij op zijn hoede! Ferordening gewicht en samenstelling van brood. Leeuwarden, 10 Juli. Door Ged. Staten is aan de bij den provincialen keuringsdienst in Friesland toegetreden gemeenten een ont- werp-verordening op het gewicht en de samen stelling van het brood in overweging gegeven. Gedeputeerden schrijven, dat het zich laat aanzien, dat binnen niet al te langen tijd de regeeringsmaatregelen betreffende het brood zullen worden opgeheven. In verband daar mede achten zij het van groot belang, dat er over de geheele provincie een gelijkvormige regeling tot stand komt betreffende het gewicht en de samenstelling van het brood. De nood zakelijkheid hiervan is overtuigend gebleken uit de door den provincialen keuringsdienst reeds opgedane ervaringen. In 1916 werden reeds verordeningen op het gewicht vastgesteld. Thans vragen de bakkers, vooral met het oog op oneerlijke concurrentie, ook de samenstelling gelijk vormig te regelen. Gedeputeerden stellen zich voor, dat de inwerkingtreding der verordening zal moeten wachten totdat de regeeringabemoeiïngen inzake de broodvoorziening zijn ingetrokken. II Wij ontleenen onderstaande aan de Friesche Courant. Onlangs schommelde ik in een kast waarin oude boeken en voorwerpen, die niet meer voor gebruik in aanmerking kwamen, waren opgeborgen, 't Was zoo’n echte ouderwefsche kast, zoo’n diepe, donkere, onder de hoekkeper van het dak weggebouwd. En terwijl ik zoo zocht en niet kon vinden wat ik hoopte te zullen vinden, rolde mij mijn jeugd tegemoet. Oude kennissen, lang vergeten, maar die me nu weer op slag zoo eigen waren als vele jaren geleden. Daar had ik in mijn hand Jack Rustig, die alles beredeneeren wou. De grijze band met de ouderwetsche figuren keek mij soo vertrouwe lijk aan, als hadden we elkaar eerst gisteren voor 't laatst gezien. Pieter Simpel, de wraak van een Indiaan, Robinson Crusoë, majoor Delgrès, ja zelfs ’t oeroude prentenboek «Vrouw Dribbel en hare bigge” uit den tijd dat ik nauwelijks de eerste letters voor elkaar kon brengen, ze waren er! Stuk gelezen, want de mooien er onder gingen vier, vijfmaal, maar ze waren er prompt. Nieuwsgierig sloeg ik er enkele open en wat ik las was mij zoo bekend, als had ik ’t gister gelezen. Mijn geheugenfilm werkte weer patent. Och eigen lijk is de jeugdfilm van opname de scherpste. Ik zag de platen en meteen dat ik de platen zag, wist ik de aanhaling, die er onder moest staan. Nu herinner ik mij, dat ik zonder ze te zien eens de volgorde had gekend met de onderschriften en toch had ik ze niet van buiten geleerd, maar gelezen, herlezen en nog eenige malen herlezen, omdat ze zoo mooi waren. Daar viel mij een oude schrijfmap in handen. U kent «e wel van jaren geleden, zwart met gedrukte zilveren figuren opgemaakt en een klein slot er op. En in die oude schrijfmap zaten voordrachten. Ha, ha, ik sprong dus eenige jaren over. Er waren ook dramatische onder: Straks scheen ze Het lieve kind. Help, hemel, help, ze zal verdrinken! Snel als de wind Sprong haar een jongeling ’t Duurde een oogenblik... Wie was haar redder? Wel dat was ik! En dan kwamen er nog een heele boel verzen, met telkens aan ’t slot: «Wel dat was ik!” En heel treurig was ’t laatste cou plet, waarin zij zegt dat zij hem niet bemint: Wie was die man? Wel, dat was ik! Maar ook voordrachten van andere strek king, waarin ’t ging om een kus of ook wel toasten, aan’t schoone geslacht natuurlijk, en aan de petroleum en aan de schoonmoe dersVerrukkelijke tijd, waarvan men de waarde eerst leert kennen als bij lang voor bij is. Er kwam meer. Praktische meetkunde, waarin gerekend werd met duimen, palmen, ellen, roeden, bunders en koe’seten, maar ook meetkundige leerboeken mat die awarte figuren, waarop de lijnen en de hulplijnen in wit waren uitgespaard. Ook die boeken keken mij bekend aan, maar de herinnering was niet zeer aangenaam. Kwam de algebra met zijn 7 grondformules (misschien zijn er ook 8 of 31, ik weet het niet meer) en ik bekeek nog eens met een meewarig oog de gebiedende wortelteekens, die hun scepter uitsloegen over een geheele getallenreeks met de noodige a2 en b2 en x’ en y'en er tusschen. Ze keken mij nu nog nijdig aan, maar nu lachte ik, want ik had lekker niks meer met hen te maken Vaderlandsche geschiedenis, waarin opnieuw werd vastgelegd, dat de Friezen en de Bata vieren de oadste bewoners van de oude venen waren, opklimmend langs de oude graven, hertogen en koningen, naar de middeleeuwen en vervolgens naar de stadhouderlijke tijd perken tot aan den Franschen tijd om te besluiten met den tiendaagschen veldtocht en de omwenteling van 1848. Toch wel weer e«ns leuk een oog te werpen op die bonte rij. Dan kwamen de schriften voor huiswerk. Opstellen, waar ik'altijd al zoo’n voorliefde voor had. Uitwerken van voorstellen, zaliger nagedachtenis, werktuigkundige betoogen, schei kunde nu nog onbegrepen, natuurkunde nu beter gekend dan toen, schriften en nog u be6e Aan de Hoogere Van le2e klas Boonstra, J. Jorritsma, A. Hiddemaen Antje Vis. Van 2e3e klas L. Plantinga, Bolswardsclie Courant u M i ,1 IJ I ll I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1