Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Aftreden Burgemeester, f K. MOL, Bolsward. 58ste Jaargang. 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 30. I Zondag 20 Juli. Aanbevelend, 1 voob[ BINNENLAND. OER DITTEN EN DATTEN. STADSNIEUWS. de maar onze zware financiëele lasten Moeilijke tijden gaf het Gemeente, de regeling De minister levensmiddelendebat p Si - Blad was loopend fytse en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. weer vasten grond onder de voeten te krijgen. Ziet de Gemeente nu den heer Oberman met een gevoel van leedwezen vertrekken, hem persoonlijk vergezellen' ongetwijfeld de beste wenschen voor zijn voortdurend welzijn. Voor de Gemeente zelf moet men daarbij de hoop koesteren op een waardig opvolger, die met vaste hand de gemeentezaken besture maar ook met omzichtigheid het zoo weet te leiden, dat de crisis van verhoogde lasten allengs moge verdwijnen. Als daarbij de ingezetenen eensgezind zijn en met energie bezield, zal ook de bloei en algemeene welvaart welhaast terugkeeren. De horizon, thans eenigszins verduisterd, zal dan weldra opklaren. Redactie. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van en daarop het jaarverslag, dat dus maar een verslag was over een en toch liet het genoeg zien, dat de toestand der kas versterking der inkomsten noodig maakte. Sedert 1 Januari toch was aan nieuwe ruiten al bijna een bedrag van f 1200 betaald. De rekening van den penningmeester Wartna liet dit meer in de finesses zien. Was op 1 Januari het batig saldo f 4080.81, met dit saldo incluis bedroegen de ontvangsten f 4362.85 de uitgaven - 1389.81 zoodat er nOg een saldo is van f 2973.04 waarbij ook nog een voorschot van den penning meester werd gedaan, zoodat in dit halfjaar de vereeniging f 1107.77 achteruit is gegaan, Jaarvergadering Onderlinge Spiegelglasverzekering. Buitengewone tijdsomstandigheden maken buitengewone maatregelen noodig, dit geldt voor de burgerlijke maatschappij in ’t algemeen, voor de particulieren in ’t bijzonder en ook voor de Vereenigingen. De Onderlinge Spiegel glasverzekering gevoelt ook den drang der omstandigheden, en na eenige aarzeling, omdat men nog steeds de hoop koesterde, dat de zaken weldra een gunstigen keer zouden nemen, werd nu overgegaan tot het voorstellen van premieverhooging. Dinsdagavond in «Den Hof van Holland” werd de jaarvergadering gehouden. Vond deze vroeger altoos in ’t voorjaar plaats, omdat bet boekjaar dezer Vereeniging loopt van begin Augustus tot 31 Juli, vond het bestuur beter de jaarvergadering nu en voortaan in Juli te houden. De opkomst was als gewoonlijk miniem. Buiten het Bestuur waren er nog geen 10 leden present. Gebrek aan belangstelling of een blind vertrouwen in ’t Bestuur, wat moet men er van denken In elk geval een trouwe opkomst der leden is gewenscht staat met vette letters op het convocatielsiljet, en aan dien wensch wordt dus al zeer miniem voldaan. De Voorzitter, de heer K. Falkena Bz. opende de vergadering met de mededeeling waarom de tijd van de jaarvergadering was versteld, n.l. om die te houden aan ’t einde van ’t boekjaar en tevens omdat noodig was, financieele maatregelen te nemen, wegens den enorm hoogen prijs van ’t spiegelglas. De heer Th. H. van der Meulen, secretaris, las de notulen der laatste jaarvergadering 5 Maart eigenlijk halfjaar, Bond van Ongehuwden. (Zeer verkort verslag van de vergadering.) Heden, 9 Juli, werd te Arnhem opgericht een Bond van Ongehuwden. Deze stelt zich ten doel: gelijk loon voor gelijkwaardigen arbeid. De meeste aanwezigen waren onder wijzeressen, die bij de nieuwe salariswet-De Visser, haar maximum f 500 lager zien gesteld, dan dat der gehuwden. Waar dit stelsel van ongelijke betaling voor gehuwden en ongehuwden bij gelijk waardigen arbeid in de toekomst steeds meer zal worden toegepast, zullen andere groepen van ongehuwde ambtenaren er zeker ook de nadeelige gevolgen van gaan ondervinden. Het zal dus ook in hun belang zijn, zich bij dezen bond aan te sluiten, opdat zij een macht worde, waarmee bij de nieuwe ver kiezingen in 1922, de verschillende politieke partijen rekening moeten houden. Dat velen zich mogen opgeven Parkstraat 91, Arnhem, waar het voorloopig bestuur is gevestigd. (Ingezonden). Dure pachten. van landbouw heeft bij het in de Tweede Kamer gezegd«als men ziet, dat gronden, die voor den oorlog f 10 per H.A. deden, thans f 60 halen, dan behoeft men niet te meenen, dat de duurte spoedig uit de wereld ware te helpen.” De minister voelt dus blijkbaar, dat de opdrijving der landerijen pacht een belangrijke oorzaak der duurte is. Maar waarom aldus een inzender in het Hbld. bevordert de minister dan niet onmiddellijk de instelling eener pachtcommissie, die een einde maakt aan de voortdurende opdrijving der landpacht, door die meer in verhouding te brengen met betamelijke maatschappelijke eischen. De huur- commissies zijn in het beletten van het op drijven der wouinghuur zeer nuttig werkzaam in het volksbelang. Waarom voor een zooveel belangrijker zaak als de verpachting van landerijen niet eenzelfde dwingende wetsbe paling ingesteld F Kolendiefstallen op de rivieren. Reeds geruimen tijd had men belangrijke tekorten ontdekt in de ladingen der uit België komende kolenschepen. Rijkspolitie uit Veere en Zijpe, geholpen door een inspecteur en rechercheurs van den Rotterdamschen distri- butiedienst der politie, een inspecteur van het Rijkskolenbureau uit Den Haag en een hoofd controleur der Steenkolenhandelsvereeniging, hebben naar de oorzaak van die tekorten een onderzoek ingesteld en zich daarom gedurende enkele nachten per boot opgehouden in het Zuid-Bevelandsch kanaal. Op een enkelen nacht werden niet minder dan 8 hoogaartsen en andere scheepjes aan gehouden, geheel ingericht met glijbakken, maten, schoppen enz. voor dezen frauduleuzen kolenhandel, die ruim 45000 K.G. steenkolen aan boord hadden, waarvan geen andere herkomst kan worden opgegeven dan gekocht van een onbekenden schipper. De kolen zijn in beslag genomen. De schippers dezer hoog aartsen wachten op de Schelde de kasten met de kolen op, nemen, langszij liggend, over wat ze bergen kunnen en verkoopen dat heel Zeeland door. Alg. H. De nieuwe Burgemeester van Wonseradeel. De heer W. Beukenkamp, benoemd tot burgemeester van Wonseradeel, is van anti- rev. richting, ruim 40 jaar oud en Fries van geboorte. Aanvankelijk onderwijzer ging hij ■aar Transvaal en mee .optrekkend in den Vrijheidsoorlog der Boeren, geraakte hij onder meer gewond door een beenschot. Na het sluiten van den vrede kwam hij weer hier te lande en studeerde toen in de kennis der gemeentelijke administratie te Ferwerd en te Leeuwarden. Niet langen tijd daarna werd de heer B. benoemd tot burgemeester van Den Ham (Ov.) Dit ambt heeft hij daar 12 jaar lang bekleed. Het Rotterdamsche trampubliek staakt. Na de Rotterdamsche tramstaking een verhoogd tarief, en na het verhoogde tarief een publiekstaking. Zoo is de gang van zaken geweest, volgens het Hbl. De achteruitgang in 't vervoer der R. E. T. M. is opvallend. Een conducteur had op één dag vier blanco- ritten, anderen constateerden een ontvangst van f 13, terwijl ze bij een overeenkomstige dienst onder het 71/2 cents-tarief tusschen de f 20 en f 23 beurden. Ook de fooien zijn enorm gedaald. Vroeger ontvingen de conduc teurs per dag gauw een paar gulden aan fooien, thans noemen ze een dag van een kwartje een rijken dag. 1 It is tsjinwirdich in tiid, dy 't hwet dwaen lit, moat dat djür bitelje. Greate leanen, greate trakleminten, dat is yn us tiid de rop, en om liken as alear for yens neiste gau ris in hantaest wirk to dwaen en der neat fen naem omdat men it wol oan tiid hie, die tiid is foarby. Do des tiids wie ’t mear ik scil er jo woi ris in deugd wer for dwaen. Bn sa wist de iene de oare op ’e tiid aerdich to helpen. Nou binne der noch wol minsken dy ’t mei alle nocht in hón utstekke om in oar fit ’e bran to helpen, mar gewoanliks moatte alle bezigheden al goed bitelle wirde, en in hopen skamje hjarren net, om as bja de kans skoan sjugge, fen in oar syn forlegenheid misbrük to meitsjen. Dat wirde foaral de ljue gewaer dy ’t folie mei de fyts finderweis binne en yn in Hol- lansk krantsje dielde immen fen ’e wike der it ien en oar oer mei. Hja wieme mei in kloftsje fen sa’n tweintich man oan ’t fytsen, en sa as ’t yn ’e regel giet, wierne der ónder it selskip ek wol in mannich dy 't it spil, trochdat alles sa djür is, net al to sekuer yn oarder hiene, en sa die him al gau it gefal foar dat immen mei in lekke ban it hiele kloftsje wachtsje litte moast, oan ’t salang de ban makke wier. Ta gelok wierne hja tichtte by in fytsmakker, dy ’t de ban plakte, en der nei ’t sin fen ’e berider sabwet de helt to folie for naem, mar men makke gjin spil der oer, de man waerd bitelle en der wie ’t mei üt. Mar in oaren ien fen 't selskip foun dat dochs wol in öfsetterij en koe dat mar net goed ba dat dit sa mar tfinder «protest” ófrinne scoe, en derom foun hy er hwet op ut. Hy woe fen ’e fytsman wol in nije belle hawwe, sines wie neat mear wirdich; nou de baes scoe de persoan wol foarsjen. Mei gauwens siet der in nije belle oan 't stjfir dy ’t klonk as in klok, en do 't de fytshanler de priis sein hie, do sei de persoan dy ’t de belle hie; Ik scil him wol oan him bitelje, en hy wiisde op ’e man fen ’e lekke ban, dan kin dy in bytsje werom krije fen it jinge der oan jo to folie bitelle hat, en dermei sprong er op ’e fyts en sette mei kögelsfeart óf, en de man koe beech springe ef leech, hy wie de skilie kwyt. It wie nou just net in hiele moaije menear fen dwaen sa as men it oanlaei, mar de banplakker hie for syn öfsetterij dan dochs in aerdige bistraffing. Mar om op ’e dj Arte terêch to kommen. For niks, ef for in bitankje wol hast nimmen mear in slaech dwaen, mar as ’t mei ’t sin giet, dan kin der noch safolle barre sónder fortsjinst. Sa binne der ljue dy ’t for de aerdichheid in hiele dei in great diel fen ’t Jan yn sa’n dei besiikje, bja lizze einen óf op ’e fyts, dy ’t se, as ’t fen hjarren ferge waerd, net ófiizze scoene, ef der moast al in hiel poarsje for bitelle wirde. Garen jouwe hjarren fen wal mei in skip en sile oeral hinne, mar by stil waer sjugge hja der ek net tsjin op om in heale dei yn ’e line to gean ef mei de kloet to arbeidzjen Zaterdagavond, pas nadat ons verschenen, verspreidde zich als een vuurtje het sensationeel nieuwtje: Onze Bur gemeester gaat heen, met 1 Augustus al, hij heeft in Hilversum een villa gekocht. Achteraf vernemen wij, dat dit nieuwtje waarheid bevat, in zooverre althans, dat door den heer Oberman ontslag is aangevraagd, zoo mogelijk met 1 Augustus en tevens lekt nu uit, dat j.l. Woensdag op de .boottocht onder geheimhouding de raad met dat a.s. vertrek in kennis was gesteld, en ook Zater dagmorgen het aan de politie is meegedeeld, ook weer onder de roos. Schijnbaar was hat er dus op gemunt, dat de plaatselijke pers dit bericht nu eens niet mocht bekend maken aan de burgerij. Welnu, de zaak blijft er dezelfde om, en het was Zondag ook al overal bekend geworden. Dit vooraf over de zonderlinge en onver klaarbare handeling te onzen opzichte, en verder is er ook in het uittreden van onzen Burgemeester iets wat bevreemding wekt. In de bijna 9 jaren dat de heer Oberman hier als hoofd der gemeente in functie was, had hij getoond, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Aanvankelijk in Oct. 1910 met gemengde gevoelens hier ontvangen, heeft hij zich doen kennen als een degelijk en onpartijdig bestuurder, die de belangen der Gemeente en hater ingezetenen met energie behartigde en waardoor hij aller achting wist te verwerven. Veel heeft hij in die korte jaren hier veranderd en weten te verbeteren, Gemeente is in die jaren ook voor financiëele lasten komen te staan, voor het hoofd der de regeling en distributie der levensmiddelen, doch al ging niet alles zooals men ’t wenschte, bij vele andere plaatsen vergeleken, was het hier nog al draaglijk. In meerdere gevallen wist hij als Burgemees ter den raad te bewegen tot besluiten, waar uit zich zelf, de raadsleden niet toe zouden zijn overgegaan. In de dure reorganisatie der politie en den bouw der gemeentewoningen bijv, werd door de meeste raadsleden slechts schoorvoetend toegastemd. Dat de distributie daarenboven onze gemeente heel wat kostte, dat ligt geheel aan den drang der omstandigheden. De royale herziening der tractementen van ambtenaren en werklieden der gemeente is mede te wijten aan de tijdsomstandigheid, maar blijft toch een voortdurend zware financieele last, zoodat het budget onzer gemeente zoo schrikbarend is gestegen, dat menigeen denkt: Waar moet dat heen? En toch is de raad meegaand geweest. De Gemeente zit dus nu met de bezwaren. Kou men nu denken, dat juist nu zorgen en werkzaamheden der distributie ver minderden en dus het ambt van Burgemeester veel verlicht werd, nu pas zulke zware finan cieele verplichtingen der gemeente zijn opge legd, in eens het bericht komt, dat de kapitein het schip verlaat. Mocht men niet de hoop koesteren, dat hij bet commando aan zich zou houden, tot de schuit door de branding was en in veilige haven gebracht? Of wordt tegen ’t voortzetten der reis opgezien, nu de helft der equipage wordt vervangen door nieuwe en ongeroutineerde matrozen? Nog een reden geeft bevreemding voor dit plotseling, onverwacht en men moet haast zeggen overhaastig vertrek. Met 1 Sept, treedt da geheele raad af. De nieuwe raads leden moeten beëedigd worden, maar door wien? Wethouders zijn er dan nog niet. Wie is waarnemend Burgemeester dan? ’t Lijkt wel een samenloop van omstandigheden. De wagen schijnt in ’t moeras vast te raken, de voerman weg, de passagiers moeten maar zien dat se switte. Hja moasten ris fen in modder- skipper frege wirde om in hantsje to helpen, hwet scoe ’t slim wêze, mar sin en wille, kinne folie tille. Frisia. - Bolswardsche Courant 3 Ontvangen prachtige keuze OVERHEMDEN en ZELFBINDERS. Alle maten in JONGENSHEMDEN met vaste, slappe boord.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1