Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 31. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags ö8ste Jaargang. 1919. Zondag 27 Juli. Uit de Raadszaal. VOOR voor 5 - 61000. 5. den Burgerlijken besloot hy deze Vergadering op Donderdag 24 Juli 1919. - 14000. - 5500. - 47000. 30, 40 50, 15, 20 25 een belasting, enz. B. reeds besproken en hierover in te winnen den Hoofdel. Omslag. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Onderzoek geloofsbrieven. De Voorzitter deelt mee dat van de be noemde raadsleden de geloofsbrieven zijn ingekomen. Hij verzoekt de heeren Terhenne, Wierema en Keikes, de stukken te onder zoeken, en schorst een oogenblik de vergadering. De schorsing wordt weer opgeheven en bij monde van den heer Keikes wordt gerapporteerd dat de stukken van alle 13 leden in orde zijn, waarom de Commissie voorstelt ze toe te laten als leden van den raad. Met algemeene stemmen wordt dit goed gekeurd. 2. Wijziging begrooting. Eenige posten van inkomsten en uitgaaf worden gewijzigd, de vermeerdering bedraagt f16.117.23ö, de vermindering f4,050. Algemeen goedgekeurd. 3. Kohieren Schoolgeld. De kohieren van het le en 2e kwartaal schoolgeld bedragen voor school no. 1 f 403.55 voor de school m.u.l.o. f 217.50 ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. no. f28000. Getrokken wordt 25. 13. 9. worden 40, 43, 30 en 1. r u 29, 120, 8, 19 en 50. Eervol ontslag doodgraver. B. en W. stellen voor met ingang 1 Oct. a.s. aan Jobs. Veltman op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als doodgraver. Zijn pensioen bedraagt volgens den grondslag f 417.waarbij 25 pCt. toeslag dus f 521.25. De heer Eerdmans wijst er op, dat Veltman reeds 36 jaren dienst heeft gedaan, maar pas nu de jaarwedde is verhoogd moet hij over den weg BolswardHarlingen op te heffen. Een concept besluit is daartoe gereed ge maakt, Bolsward en Harlingen betalen jaar lijks elk f 250.aan Wonseradeel, dat dan den weg geheel in onderhoud voor hare reke ning neemt. Dit voorstel met de bijlagen ter inzage om in de volgende vergadering te behandelen. o. Adres van het Bestuur van den Alg. Bond ter behartiging der belangen van het personeel in openbaren dienst, verzoekende voor het personeel in gemeentedienst 14 dagen vacantie per jaar en een toelage daarbij van minstens 1/60 der jaarwedde met een minimum van f 30. p. Adres van de plaatselijke Geheelont houdersverenigingen, verzoekende te besluiten dat gedurende de kermis des avonds na 8 uur geen sterke drank zal mogen worden verkocht. g. Adres van D. v. d. Veer, exreiniger, ver zoekende verhooging van zijn pensioen, wijl hij in deze tijden niet in de behoeften van zijn gezin kan voorzien. De Voorzitter stelt voor, deze adressen in handen van B. en W. te stellen om advies. De heer de Boer zou gaarne zien, dat het adres van de Geheelonthouders nu behandeld werd bijv, bij punt 6, omdat er waarschijnlijk voor dien tijd geen vergadering meer gehouden wordt. De Voorzitter verwacht wel nog een ver gadering en dit adres is pas gisteren ingekomen, zoodat er geen gelegenheid was het te over wegen. Alle 3 adressen worden daarop aan B. en W. gerenvoyeerd. r. Nog is ingekomen een missive van Ged. Staten inzake een uniforme regeling op het gewicht en de samenstelling van het brood, alsmede een missive van den Bakkers bond aangaande deze zelfde zaak. De Voorzitter stelt voor, deze te stellen in handen der Commissie voor de strafver ordeningen. Alzoo besloten. Van den Gemeente-ontvanger kwam lijst van oninbare posten inzake honden- enz. B. en W. hebben die zaak stellen voor, het advies van de Commissie voor en f401.60, en f212. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. 4. Uitlotingen. in de leening: 1 Aandeel 1 1 4 Aandeelen voor de leden Missive van van Leening richting, welke geen reden heeft. Na het overlijden van den boekhouder 8. J. Pekema is de inventaris opgemaakt, en zijn later verschillende posten ingelost, de overige verkocht. Volgens een opgemaakte lijst hebben eenige panden meer opgebracht dan er op geleend was, welke gelden door de inbrengers konden ingevorderd worden. Niet ingevorderd is daarvan een bedrag van f 34.42. B. en W. stellen voor die lijst in handen van een der ambtenaren ter secretarie te stellen om tot 12 Febr. 1920 nog de ge legenheid tot opvordering open te stellen, en verder om de Bank van Leening op te heffen en H. H. Commissarissen eervol ontslag te verleenen, en den Borg en Commissarissen van hun beheer te dechargeeren. Zal in de volgende vergadering behandeld worden. n. Schrijven van het Gemeentebestuur van Wonseradeel om het gemeenschappelijk beheer wegens invaliditeit ontslag vragen, wat voor hem een groot nadeel beteekent. Hij zou wel billijk vinden dat zijn pensioen blijvend werd vastgesteld op f 521.25. De Voorzitter vindt met het oog op de toekomst gevaarlijk dit nu te doen. Wordt de toeslag eenmaal teruggetrokken, dan zou het misschien grond hebben om er dan over te’ beraadslagen voor hem een uitzondering te maken. Na nog eenige bespreking tusschen den Voorzitter en den heer Eerdmans, wordt het voorstel van den laatste niet ondersteund en is alzoo vervallen, waarop het voorstel B. en W. met alg. stemmen wordt aangenomen. 6. Adres verlenging kermis met advies B. en W. B. en W. merken in hun advies op, dat in 1917 op een voorstel van den heer Eerdmans om de kermis af te schaffen afwijzend is beschikt, maar toen is besloten den duur te verkorten en den Zondag er uit te nemen. Het wil B. en W, voorkomen dat het verzoek om de kermis nu weer op den ouden tijd te houden, niet voor inwilliging vatbaar is, waarom zij voorstellen afwijzend op het adres te beschikken. De heer Boersma meent dat het wel in het algemeen belang is, de kermis op den ouden voet te houden. Het argument van B. en W. kan hij niet goedvinden, als van de 52 Zondagen 1 wordt uitgezonderd om anderen genoegen te doen, dan is dat geen ontheiliging, en het zal de pachtsom, der staanplaatsen verhoogen, wanneer de Zondag er bij is. Het besluit is toen met geringe meerderheid (7 tegen 6 stemmen) genomen, daarom zal hij tegen dit advies stemmen. De heer de Boer zegt, dat hij niet kan inzien wat voordeel die Zondag zal aanbrengen, men beweert dat het is in 't belang van vreemdelingenbezoek, maar de meeste menschen in den omtrek komen op Zondag toch niet, en hij is er voor dat het eens genomen raads besluit wordt gehandhaafd. Het advies B. en W. wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1, de heer Boersma. 7Voorstel B. en W. vaststelling nieuw tarief bruggelden. B. en W. stellen voor, de bruggelden te verhoogen, wijl het onderhoud der bruggen en de wedde van den brugwachter Harlinger- brug meer uitgaven vorderen, en de bruggelden in vergelijking met andere gemeenten hier laag zijn. Voorgesteld wordt bij Harlinger- en St. Jans- brug met ingang J October te heffen van Vaartuigen tot 49 ton daags 1 Oct.’snachts20ct. 50 tot 99 H 100 tot 1 49 h 150 en meer M Als nacht wordt gerekend van 's avonds 8 tot 's morgens 5 uur. De pachter der St. Jansbrug, die nuf 121 pacht geeft, is dan genegen f 200 per jaar te betalen. De heer Praamsma zon beter vinden dat dan ook het bruggeld van de andere bruggen werd herzien, de belangrijke brug Nijezijl en die over de Workumervaart konden dan ook behandeld worden en dan met Januari voor alle bruggen een uniforme herziening. De Voorzitter moet dit ontraden. Voor de Nijezijl is het oudtijds zoo vastgesteld dat Bolsward daar ’t recht van tolheffing heeft, daar behoeft geen concessie voor aaugevraagd te worden, doch ’t zou bedenkelijk zijn, nu voor verhooging concessie te vragen. En de bruggen Workumervaart, daar denken B. en W. over om als weer concessie moet worden aangevraagd, ook verandering aan te vragen. De heer v. d. Klei vindt vooral in den zomer 8 uur wat vroeg om dan al nachttarief te heffen. Hierop antwoordt de Voorzitter dat B. en W. daarbij rekening hielden met de veranderde tijdsomstandigheden. Niemand wil thans na 8 uur nog werken en de schipperij mag dan ook niet beslag gaan leggen op de brugwachters of als zij dan nog door de brug wil, dan er ook voor betalen. Het voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Benoeming Ambt, van den Burgerlijken Stand. De aanbeveling bestaat uit: 1. H. Haitsma en 2. F. van der Spoel, bode. De Voorzitter deelt mee, dat H. Haitsma van Wonseradeel is benoemd tot le ambtenaar aan de Secretarie alhier. De heer Haitsma wordt benoemd met 6 stemmen, de heer v. d. Spoel bekwam 5 stemmen en 1 briefje was blanco. 9. Benoeming onderwijzer School II. De voordracht bestaat uit: 1. R. Reinalda, Bolsward, 2. P. Boersma, Drachten en 3. W. van der Hoop, Leeuwarden. De heer Praamsma vraagt, of, nu het plan bestaat tot opheffing van 2 scholen over te gaan, het wel gewenscht is nu tot een vaste benoeming over te gaan. Hij vindt een tijdelijke benoeming beter en voor den onderwijzer is het, wat pensioen en salaris betreft, precies eender. De Voorzitter vindt dat een verkeerd inzicht van den heer Praamsma. Vermindering per soneel zal niet plaats hebben en het wordt wel Sept* van het volgend jaar eer de reorga nisatie in werking treedt. Na nog eenige bespreking tusschen den heer Praamsma en den Voorzitter wordt de heer Reinalda benoemd met 11 stemmen, de heer v. d. Hoop verkreeg 1 stem. 10. Benoeming onderwijzer School M.U.L.O. In overleg met het hoofd der school wordt aanbevolen J. Jarings van Uithuizen. De heer Eerdmans merkt op, dat Ged. de beslissing omtrent de reorganisatie verdagen, is het nu wel wenschelijk toch een onderwijzer aan deze school te benoemen waarop de Voorzitter antwoordt dat de bedenking van Ged. Staten alleen betreft het leerplan het bezwaar is tegen ’t leerplan, omdat het zingen was weggelaten. Tegen de benoeming bestaat dus geen bezwaar. De heer J. Jarings wordt met algemeeue stemmen benoemd. 11. Eervol ontslag Mej. A. J. Huisman als onderwijzeres aan School II. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen met ingang 15 Augustus. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Na de behandeling der agenda zegt de heer de Boer, dat hij vernomen heeft dat voor Rehoboth in het lokaal dat de vorige vergadering is afgestaan, banken uit school no. 1 worden gehaald, zoodat er daar haast niet genoeg zijn, terwijl in School II wel over zijn. Hij vraagt of het niet beter is dat ze dan uit School II gehaald worden De Voorzitter verwondert zich zeer over deze vraag. Het afstaan van banken is geschied in overleg tusschen architect en ’t hoofd van school no. I. Er worden alleen oude banken afgestaan, dat is de reden, dat ze niet uit School II worden genomen. Hij begrijpt niet, waar de heer de Boer die inlichtingen gekregen heeft, maar ’t zal met den architect besproken worden. B. en W. worden gemachtigd sollicitanten op te roepen voor doodgraver, De Voorzitter wil, ofschoon de heeren het zullen weten, hier officieel nog mededeelen dat hij om particuliere redenen ontslag heeft gevraagd als Burgemeester, zoo mogelijk op 1 Augs. a.s. Sluiting der vergadering. STADSNIEUWS? Harddraverij-Vereeniging. Zaterdagavond hield deze Vereeniging haar jaarvergadering, ’t Bezoek was heel dunnetjes, kleiner dan we het bij deze Vereeniging gewoon zijn. Toch was de vergadering wel geanimeerd. De Voorzitter, de heer Tb. Popma, opende met zijn spijt te betuigen dat niet meerderen zijn opgekomen, daar het heden een nogal belangrijke agenda geeft. De Secretaris, de heer Andriesma, leest daarop de notulen, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter wijdt vervolgens een gevoelvol woord van waardeering aan het overleden bestuurslid den heer J. Schuurmans, de man wiens adviezen steeds getuigden van belang stelling in de zaak van paardensport maar ook bleken weldoordacht te zijn. Ook in het nu volgende jaarverslag memo reerde de Secretaris met eerbiedige hulde, hoe wijlen de heer Schuurmans steeds een werkzaam aandeel nam in de taak welke het Bestuur heeft te vervullen. Zijn nagedachtenis, zoo besloot hy deze betooging, zal bij het Bestuur en de Vereeniging in eerbiedige en dankbare herinnering blijven. Verder werd een verslag gegeven van de welgeslaagde keuring van Tuigpaarden, welke in vereeniging met de Friesche Maatschappij Wel had de agenda voor deze vergadering een behoorlijk aantal punten, en ook was er een goede dosis ingekomen stukken, maar een en ander liep vlug van de hand en voor half negen was alles de revue gepasseerd. Trouwens de punten, die heden behandeld werden, liepen niet zoo in de papieren als de vorige maal, toen de herziening der salaria heel wat gewicht in de schaal heeft gelegd. De heer Oosterbaan was afwezig, de andere 12 heeren waren present. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, berichtende dat de beslissing van hun college aangaande het raadsbesluit tot reorganisatie van het lager onderwijs wordt verdaagd. b. Idem, begeleidende het Kon. Besluit tot goedkeuring der verordening inzake de tantièmes-belasting. c. Idem, goedkeurende het besluit tot verkoop van grond aan de coöperatie. d. Idem, goedkeurende de wijzigingen der begrootingen 1918 en 1919. e. Missive van dankbetuiging voor de verhooging van dejaarwedden vandeambtenaren ter Secretarie. f. Idem van het politiepersoneel. g. Missive van Ged. Staten dat ’t raads besluit tot verandering reglement van orde voor kennisgeving is aangenomen. h. Resolutie van idem, goedkeurende het primitief kohier van hoofdelijken omslag dienst 1919. i. Missives van het personeel in publieken dienst en van den Chr. Bond van werklieden in openbaren dienst, hun dank betuigende voor de herziening van hunne loonen. j. Adres van de hoofden van de bedrijven der gemeentewerken, dank betuigende voor de herziening hunner jaarwedden, echter moeten zij wijzen op een teleurstelling, dat ’t voorstel van B. en W. om invoering van een premievrij pensioen niet door den Raad is aangenomen. Evenals zulks voor de werklieden het geval was, was door B. en W. ook hun salaris berekend op de basis van premievrij pensioen, doch nu is de verhouding tusschen beide categorieën verbroken, waarom zij verzoeken de regeling ook voor hen nog te herzien. k. Adres van J. Jans, baas-fitter der gas fabriek, dank betuigende voor de herziening van zijn salaris, echter verzoekende dat alsnog te willen verhoogen met het bedrag dat hij moet storten voor zijn pensioen. De Voorzitter zegt naar aanleiding dezer adressen, dat B. en W. meenen, het geen zin heeft deze in handen van hun college te stellen,-»u de raad in de vorige vergadering inzake de pensioenpremie een ondubbelzinnig standpunt innam en reeds een beslissing heeft genomen. Zij willen voorstellen dit direct te behandelen en er afwijzend op te beschikken. Zonder .hoofdelijke stemming alzoo besloten. l. De exploitatierekening van de arbeiders woningen der gemeente over 1919. Ter visie voor de leden van den raad. m. Missive van Commissarissen van de Bank van Leening om op te heffen die in- van bestaan meer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsclie Courant u v u u s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1