Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 10 Augustus. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. 1919. No. 33. BERICHT. 1 DE VREDE. VOOR BINNENLAND. zijn grondgebied STADSNIEUWS. OER DITTEN EN DATTEN. den Bond voor as de lijer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regel» 50 Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Set bureau van dit blad is tele fonisch aangesloten onder No. 4. In verband met de invoering van den VRIJEN ZATERDAGMIDDAG, zal de Bols- vardsche Crt. Zaterdags vroeger verschijnen. Advertentiën over meer dan één kolom worden gaarne V r ij d a g s ingewacht, of uiterlijk Zaterdags voor middags 9 uur. Familieberichten en kleine advertentiën, na dien tijd ontvangen, zullen nog zooveel mogelijk worden opgenomen. De Uitgever. bleek hij de dupe geworden te zijn van een jrgrap pen maker”. Inmiddels zegt de heer B. eenige verbintens aangegaan te hebben. Hij heeft de zaak in handen gesteld van de justitie te Utrecht, die den afzender op het spoor is. De heer B. vordert f 2000 schadevergoeding. Alg. H. Als de drank is in de man... In een Amsterdamsch café zaten een paar mannen zich danig te goed te doen aan het nat, dat de zinnen vertroebelt. Al spoedig begonnen ze te pochen en beroemden er zich op, dat ze niet minder dan twee moorden op hun geweten hadden. Voor de zekerheid en ter geruststelling van de omstanders werden ze in een zekere bewaring genomen om... hun roes uit te slapen en toen ze weer helder waren bleek het heele verhaal dronkemanspraat te zijn geweest. Gelukkig! De minsken dy’t hjar biljet fen ’e gemeente- bilêsting thiis krigen hawwe, binne gewaer wirden dat in gemeentehüshalding tsjinwirdich ek mar tige hwet nimt, en in hopen ljue setten in pear greate eagen op en sloech it hert tsjin ’e kiel oan, do’t hja hjar pompier iepene hiene om ris to fornimmen ho’t men it mei hjar foar hie. Der waerd earst tocht oan in forsin, minsken dy’t oars in sintmannich bitelleu, waerd nou dudlik makke dat men nou in oantal gounen fen hjarren ferge, en ljue dy’t oars in mannich tsjientallen to offerjen hiene, wirde nou oanslein yn ’e bünderten. De frouljue dy’t alle dagen’t binauwde swit al ütbrekt om sahwet op in gnappe menear roun to kommen, hja stieken de hollen by- elkoarren en spyllen mei iepen kaert, troch elkoarren sjen to litten hofolle hja bijdrage moasten yn ’e kosten fen de gemeentehüs halding, en wirden alsit is in great skandael, en: hja koene wol dronken west ha, joegen wol aerdich dudlik blyk ho ef men oer de oanslach tocht, en in inkelden ien sette oan hjar wirden kreft by troch de ütrop>hja moatte lang wachtsje foar dat se it krije I” Och it is nou ienkear gjin wonder dat de lésten great wirde, nou’t alles sa djür is, it iene moat altiid neffens it oare. De dokters wolle ek net efteroan komme, hja wolle mei de tiid mei, en sadwaende hawwe bja bisluten hjar ^tarieven” to forheegjen, in bislüt, dat for in hopen siken wol ris minder goede ge- folgen hawwe kin. Net omdat it in sintmannich mear komme scil to kostsjen as dokter komt, mar omdat in hiel poarsje it nau prebearje scille sünder dokter, en it kin wol ris in fette tiid wirde for de fabrikanten fen haerlemmer- oalje en abdijsjerp, pinkpillen en mear sokke spillen, dy’t yn mannich hüsgezin trochstrings to finen binne. De minsken binne nou ienkear sa, dat se graech seis in bytsje dokterje en mei hüsmiddelsjes piele meije, en it is frjemd, mar ho’t de kwalen ek binne, de minsken for- wachtsje altiid wondere fortüten fen switten. Im men dy’t it sünder dokter redde wol, hat gewoanliks genoch ljue om him hinne dy’t him tsjinje wolle mei goede rie, en dan is de rie altiid weroan »Jy moatte mar ris goed switte, hwent it is kleare kjeld”. De kjeld hat it al folie dien, pine yn ’t boarst hat, as yn ’e kiel, ef dat er misselijk is, sadat er oan gjin iten tinke kin, it is altiid kjeld, en der wirdt al gau pield mei gleone thé, ef mei sealjemólke, en de pesjint swit mei gauwens dat er de oare deis sa slop is as in dweil, sünder dat derom noch altiid de sykte fordreaun is. En as nou in doktersgong djürder wirdt as foarhinne en de pillen en drankjes geane ek noch ris gans yn priis omheech, dan kin ’t wol ris bislaen dat troch in hopen de dokter net earder helle wirdt as dat it to let is, troch dat de minsken hjarren seis mei allerhanne switmiddels sa ünder 'e foetten holpen ha, dat in dokter hjar net wer op ’e proppen kr^je kin. t Frisia. Een valsch telegram. De heer A. C. Brandwijk, aannemer te Tiel, ontving Vrijdag j.l. uit Amersfoort een telegram, waarin hem gemeld werd, dat hem als laagsten inschrijver, den bouw van 82 gemeentelijke woningen gegund was. Bij zijn bezoek aan Amersfoort, den volgenden dag, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ze liggen nog versch in ons geheugen, de schoone zonnige dagen van Augustus 1914, toen de natuur vrede en liefde ademde, toen velden en boomen een rijken oogst beloofden, toen vacantiemenschen zich gereed maakten om uit te rusten van hun dagelijkschen arbeid.Maar hoe wreed werden we opgeschrikt door het bericht: ^het is oorlog!” ’t Was nog wel ver heelemaal in ’t Oosten, maar alom dreigde een heftige krijg los te barsten. Onze jonge mannen werden te wapen geroepen, met spoed, en elk oogenblik vreesden we, dat het ook hier zou komen, het oorlogsspook. Overal stonden groepjes menschen met angstige gezichten, met koortsachtige haast greep men naar de nieuwsbladen en schier eiken dag stonden er weer nieuwe oorlogsverklaringen in, tot geheel Europa schier in den strijd betrokken was. Vreeselijke jaren zijn het geweest, waarin de menschen in dieren schenen veranderd te zijn, in duivelen, die uitgingen om te dooden en te vernielen, die niets dan jammer en ellende brachten, jaren waarin 't menschdom al dieper wegzonk in een poel van barbaarsch- heid en zedeloosheid. Nooit zal ’t te beschrijven zijn, hoeveel onmenschelijkheden er gepleegd zijn, hoeveel er geleden is buiten onze grenzen, nooit zal men kunnen berekenen, hoeveel schade er is aangericht. Millioenen menscheu- levens zijn weggerukt, millioenen eertijds gezonde en krachtige jonge menschen werden gruwelijk verminkt en voor hun gansche leven ongelukkig gemaakt. Zelfs niet bij benadering is het getal treurende vrouwen en kinderen op te geven en de hö’nger, die er geleden werd, gaat alle verbeelding te boven. Het waren verschrikkelijke jaren, waaraan we met afgrijzen terugdenken en komt er eens een wijzer geslacht dan dat van dezen ^verlichten” tijd, dan zal dat zich niet kunnen begrijpen, hoe men zoo dwaas, zoo misdadig heeft kunnen zijn. Eerst had men nog de hoop, dat het niet lang kon duren, maar dagen werden maanden en maanden jaren, en steeds verwoeder werd de slachting, steeds bitterder de wraak. Een enkele maal sprak men van vrede, maar het kanongebulder overstemde dat lieflijke geluid de nood steeg bij den dag, ook in de landen buiten den oorlog. Toen kwam door de inmenging van Amerika vrij onverwachts nog de wapenstilstand. Weer groepen van menschen op straat, weer een haastig grijpen naar de kranten, weer een traan in sommige oogen, maar nu van vreugde, want nu zou het einde er spoedig zijn, nu zou de zon weer doorbreken en kwamen er weer betere tijden. Maar de vrede wilde niet komeniets anders kwam de revolutie. Tronen waggelden, vorsten werden verdreven, met oude tradities werd gebroken. Oproer hier en elders, schrik en angst bij al wat van rust houdt en eenig bezit of macht had. De uiterste linkerzijde greep naar de macht en het volk, zoolang geknecht, nam bloedige wraak over wat het zoo lang onthouden was. En de groote mogendheden, die den strijd hadden gewonnen, stelden de voorwaarden waarop de Europeesche middelstaten den vrede konden bekomen. Hard waren die voorwaarden, vooral voor het fiere Duitsche volk, dat nog slechts kort geleden gedroomd had van een wereldheerschappij. Zijn regeering, de nieuwe, had bezwaren, protesteerde, wilde afdingen, maar de anderen bleven onverbiddelijk. Op permachtig waren ze en dat wilden ze toonen; de ander was afgemat, moegestreden, lamge slagen, maar hij moest nog meer vernederd worden. Alles moest hij missen: de koloniën de oorlogsvloot, de handelsschepen, een deel De vliegdemonstraties. Heerenveen. Het weer was nü uitstekend geschikt en het terrein flink droog en om kwart over tienen cirdelde de tweedekker reeds in groote banen sierlijk door de lucht terwijl reeds van alle kanten belangstellenden toestroomden. Het beloofde een schitterende dag te worden. Doch helaas, toen luitenant- vliegenier Jongbloed op het Thialfterrein neer wilde strijken - ’t was ruim half elf geworden - brak een spandraad van den motorkap die daardoor met de schroef in aanraking kwam die in drie stukken uiteensloeg. De machine móést nu dalen, vlug, was gelukkig niet hoog een honderd meter en boven een weiland. Een botsing op het grasveld, een opspringen waardoor net een sloot gepasseerd werd, en het vliegtuig stond stil. Ongedeerd konden de heeren Jongbloed en zijn waarnemer de heer Bak uitstappen. Wat 'n pech èn voor Heerenveen èn voor den heer Jongbloed want met deze machine kon niet meer gevlogen worden. Onmiddellijk dringend aan Soesterberg om een andere machine vragen was ’t eenige wat men kon doen en ’t werd gedaan met succes, al werd het geduld van de duizenden toeschouwers zeer op de proef gesteld. Te kwart over drie ronkte een tweedekker boven het terrein en streek vlug neer. De inzit tenden stegen uit, de heer Jongbloed stapte in en binnen 5 minuten was de groote ^vogel” weer ’t luchtruim in en kon de demonstratie voortgang hebben. Het was als altijd weer ,een frappant gezicht het toestel stijgende, dalende, zwenkende, op een wiek gekanteld of vlak liggend, door de ruimte te zien schieten, wonderlijk mooi. En zoo is deze vliegdag dan toch nog maar prachtig geëindigd. Jouster Ct. Goedkoops groenten. Men schrijft uit Broek op Langendijk aan het Alg. H.: Nog steeds hoort men hier en daar in ons land klachten dat de groenten zoo duur zijn. Nu binnen enkele dagen volop roode, gele, witte- kool en wortelen en spoedig daarna uien op de veilingen in deze omgeving zal worden aange voerd, zal vrij zeker aan die klachten tegemoet gekomen kunnen worden. Wanneer de voor- teekenen niet al te zeer bedriegen zal er voor het buitenland zeer weinig kooplust zijn. Frankrijk, Engeland, Zwitserland, België en de Scandinavische Rijken zijn altijd maar af nemers voor een klein gedeelte, nagenoeg alles ging naar Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije. Ook voor ons land werd tot 1914 zeer weinig van bovengenoemde artikelen gekocht, doch door het distribueeren van regeerings wege is bet gebruik enorm toegenomen en voor onze streek zal ’t van zeer groot belang zijn als het binnenland als een belangrijk afzet gebied kan worden behouden. Oostenrijk-Hongarije en de daarvan afge scheiden landen kunnen als afnemers wel geheel uitgeschakeld worden door de lage koers van hun geld en de moeilijkheden daarheen bij het vervoer, doch hoogstwaarschijnlijk zal ook Duitschland maar voor een klein percentage gegadigde zijn en dan voor niet te hoogen prijs. Door de lage Markenkoers moet alles 4 a 5 maal duurder betaald worden dan voor den oorlog, waarbij nog komt de veel hoogere spoorvracht, zoowel hier als in Duitschland. Wortelen en tuinboonen bijv, voorheen ge zochte artikelen voor Duitschland zijn dit althans de laatste weken heelemaal niet meer. De tuinboonen kosten op de veilingen per kilo nog zoo van tot 4^2 cent, maar de wortelen kunnen ’t per kilo niet hooger brengen dan 2x/2 cent en rekent men naar deze beide artikelen, dan zullen ook de verschillende koolsoorten op de veilingen ook wel geen hooge prijzen opbrengen. Soliede huizen In 1914 werden aan de Stationstraat te Pijnacker tien woningen gebouwd. Deze zijn nu onbewoonbaar verklaard wegens den slechten bouw en de slechte drinkwatervoor ziening. Ambtenaarsbond. Na gehouden vergadering werd den 4den Augustus j.l. opgericht te Bolsward eene afdeeling van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond met aanvankelijk 12 leden. Als bestuur werden gekozen de heeren VoorzitterA. Feenstra (Posterijen). Secretaris: P. H. Pijning (Dir. Belastingen). Penningmeester: W. Htffma (Posterijen) te Bolsward. Algem. Plaatsvervanger: J. de Vries (Dir. Belastingen) te Workum. Algemeens Ledenvergadering van de Kaatsvereeniging „Bolsward”. De j.l. Donderdagavond gehouden algemeene Ledenvergadering was ondanks de opwekking onder de Agenda geplaatst, matig bezocht. Behalve 5 bestuursleden waren 14 leden opgekomen. De nieuwe voorzitter, de heer D. Banning, opende met een kort woord de vergadering, zijn spijt uitsprekend over de kleine opkomst. Uit het uitvoerig verslag van den Secretaris, den heer W. Brandenburg, stippen wij aan dat dit jaar reeds 2 leden-partijen werden gehouden en met veel succes. Tevens dat het ledental stijgende bleef en nu 290 bedraagt. Verder dat de Secretaris deel uitmaakt van de Commissie voor de bevordering van de Athletiek onder de Kaatsers, welke Commissie is ingesteld door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Kaatsbond. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer K. H. de Vries, wees een batig saldo aan van f 867.370. Tot Bestuurslid werd herbenoemd de heer L. J. Timmer. Aan H.H. Weesvoogden werd namens de Kaatsvereeniging en de Afdeeling Bolsward van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding aangeboden een som van f 1000, met verzoek deze som te willen aanvaarden als bijdrage tot een door H.H. Voogden te stichten fonds om daaruit te kunnen bestrijden de kosten verbonden aan den bouw van een vaste tribune op het Sportterrein, welke zoowel bij zomer- als winterfeesten gebruikt zal kunnen worden. Van H.H. Voogden is bericht ontvangen, dat voorshands niet aan dit verzoek kan worden voldaan en dat getracht dient te worden de aangeboden som belangrijk hooger te doen zijn. De wenschelijkheid is uitgesproken om het Sportterrein grooter te maken. Aan H.H. Weesvoogden is hiervan reeds mededeeling gedaan via het Bestuur van Lichamelijke Opvoeding. De Groote Kaatswedstrijd zal gehouden wor den op Woensdag 3 Sept, a.s., wanneer ten minste de Vredesfeesten te Arnhem geen spaak in het wiel steken. Daar zal n.l. door 4 parturen Friesche kaatsers een demonstratie gehouden worden. Deze kunnen, wanneer dit Donderdag 4 Sept, plaats heeft, niet aan deze partij meedoen. Voor dezen wedstrijd is een groote tribune gehuurd van de Permanente Commissie te Franeker, bevattende ruim 500 zitplaatsen, welke tribune ook zal dienen voor het te houden Gymnastiekfeest. De leden-kaatspartij wordt dit jaar Zondag vóór de Kermis gehouden, dus op 31 Aug. a.s. Een partij van jongens van leden wordt overwogen. B. van zijn grondgebied en onnoemlijk groote schatten. Geknakt was de Duitsche macht, totaal gebroken. En toen het talmen voort duurde, toen volgde het ultimatumalle voor waarden aannemen, ook de meest vernederende, of onze legers rukken voorwaarts, onze slag schepen naderen, onze vliegtuigen zullen uwe steden verwoesten. Wat moest Duitschland? Alleen stond het, machteloos, zonder wapens, zonder vloot, zonder leger; binnen zijn grenzen nog altijd het oproer en overal de honger, die steeds nijpender werd. Toestemmen was vernederend, was het doodvonnis, weigeren zou nog erger worden, zou de dood zelf zijn. En zoo werd besloten de harde voorwaar den aan te nemen, opdat de vrede toch maar zou komen en erger verhoed. Maar vreugde was er niet in het land, klokken werden niet geluid en geen feesten gevierd. Er was rouw en droefheid in het land, droefheid in de harten en haat en bitterheid, want dit was geen vrede van recht en billijkheid en toenaderende vergeving, maar dit was een vrede van overmacht, een vrede van geweld. En niemand wilde het contract teekenen, want ieder schaamde zich zijn naam te zetten onder een zoo vernederend stuk, dat door al de verdere eeuwen heen Duitschlands verbrij zeling zal vermelden en tevens spreken van de wraak der Entente, die zelfs nu nog den dooden leeuw niet vertrouwt, maar heimelijk nog vrees voor hem koestert. Frisia. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1