Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 35. 53ste Jaargang. 191 A. Zondag 24 Augustus. Uit de Raadszaal. VOOR U lh 1. Bolswardsche Courant W. met algemeene zege moge 1. de ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. agenda, die deed zijn afgedaan, over reeds niet was, Vergadering op Donderdag 21 Augustus 1919. aan- S. J. T. een was te aannemer en stemmen tegen 2, de heeren de Boer, wordt op het verzoek Wal meent toch dat het geen sterke drank te een goede uitwerking op, dat niet alleen sterke drank maar alle alcoholhoudende dranken dan verboden moeten worden, en dan zou voor wie ’s avonds uitgaan dat verboden zijn, terwijl hier de laatste jaren slechts sporadisch van was en van ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 7. bestaat uit de dames R. Terhenne, Bolsward, J. Groenveld, Bolsward, Th. E. van dor Mei, Aalsum, en S. van der Veen, Oenkerk. De heer D. Terhenne hield zich buiten stemming. Mej. R. Terhenne werd benoemd met 10 stemmen, Mej. Groenveld had 2 stemmen. 8. Benoeming weesvoogd. De voordracht bestaat uit: D. Terhenne, 2. A. F. de Boer, en W. met: 2. <9. Andela. 1918, zijnde gwuld door B. Plantinga en De heer Terhenne stemde niet mee. De heer A. F. de Boer wordt benoemd met 7 stemmen, de heer Terhenne had 3 stemmen, de heer 8. J. T. Plantinga 1 stem en 1 briefje was blanco. De Voorzilter deelt mee, dat de heer Wierema in een vorige vergadering een vraag heeft .gedaan inzake de rioleering, waarop nog antwoord van B. en W. zou komen. De zaak is grondig onderzocht en resultaten daarvan zijn in een dossier verzameld hetwelk bij de stukken ter inzage heeft gelegen. De heer Wierema verklaart, blijde te zijn, de vraag te hebben gedaan, en uit het onderzoek is de omvang van de kwaal gebleken. Het meer bij gemeentewerken, dat men iets hoort mompelen en soms de verkeerde de schuld krijgt. Hg betreurt in dit geval den schadepost voor de Gemeente, maar verheugt zich dat het niet te wijten is aan nalatigheid der Gemeente en ook niet aan den leverancier, maar aan het syndicaat dat de cement leverde. Hij verheugt er zich over dat de naam gan den fabrikant, een industrieel onzer Gemeente, ongerept blijft. De Voorzitter voegt daarbij dat ook B. en W. zich op het standpunt van den heer Wierema hebben geplaatst. Daar het vooruit te zien, dat de cement niet goed I jaren lid goede kwaliteit niet onderscheiden, gaan opzichter, fabrikant vrij uit. Toch wenscht hij voor te stellen B. en W. te machtigen, om wat nog mocht blijken onvoldoende te zijn, op kosten der Gemeente te herstellen. Met algemeene stemmen wordt dat goed gekeurd. De agenda is daarmee afgeloopen. De Voorzitter, de heer Kramer, verheft zich daarop van zijn zetel en zegt ongeveer het volgende Mijne Heeren! Vergun mij dat ik nog een oogenblik het woord neem. Het is de laatste raadvergadering voor den zoogenoemden ouden Raad, de laatste avond voor velen onzer dat wij als raadsleden vergaderen, verandering der verkiezingen, door de beoogde doel niet zij, die zioh aan te gaan, vóór 8 zullen vinden. De heer p. d. verbod om na 8 uur mogen verkoopen wel i zou kunnen hebben. De Voorzitter merkt belangen van Overheidspersoneel heeft voor dat personeel 14 dagen vacantie verzocht met toelage van minstens f30. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschikken, wijl in de instructies en regle menten het verlof geregeld is, en daar een herziening daarvan binnenkort aan de orde komt, en ook de tijd voor verlof voor dit jaar grootendeels is verstreken. Met algemeene stemmen afwijzend beschikt. 6. Adres Drankweer Comité sluiting drank gelegenheden tijdens de kermis om 8 uur, met advies B. en W. Ook op dit adres wordt door B. en W. afwijzend geadviseerd, wijl het misbruik van sterken drank niet van dien aard is, dat een dergelijke maatregel noodig wordt geaeht, te meer daar verschillende personen daardoor in hun bedrijf belemmerd worden en toch het zou worden bereikt, daar drank te buiten wenscben uur voldoende gelegenheid die mij hun vertrouwen schonken. Een reeks van jaren heb ik met opgewektheid mogen medewerken. De werkzaamheden hebben mijn volle tevredenheid verworven en aangenaam was mij steeds de ondervonden medewerking. Ik wil dan ook niet heengaan zonder woord van dank te hebben gebracht. terug te kunnen I Mijnheer Kramer, die heden als Voorzitter een zege moge in de eigenaardige positie verkeert, uw eigen afscheidswoord te moeten spreken, breng ik bijzonderen dank. Wat de heeren Lunter en Boersma gezegd hebben, daaraan refereer ik mij, en verder hoop ik dat de raad op den door ons ingeslagen weg van samenwerking moge voortgaan en hun werk strekke tot groei en bloei der Gemeente. (Applaus.) De heer Praamsma. Een enkel woord moet ook mij nog van ’t hart. Toen ik voor 17 jaren deze zaal binnentrad waren er een 12- tal andere heeren, slechts een 3-tal van nu was er toen ook. Velen zijn er vertrokken, nu zullen weer verschillende vertrekken, maar dit moet ik getuigen, altoos kenmerkte zich ons samenzijn, zoowel in publieke ver gaderingen als in Commission, door onderlinge waardeering. Deze samenwerking daar is be hoefte aan. Velen besloten zich niet weer verkiesbaar te stellen, dat heeft .mij dezen zomer gespeten, want men leert elkander kennen en waardeeren. Anderen, misschien even bekwaam, zullen komen, maar men kan elkaar toch niet zoo goed, en nu ook de in welvaart moge kapitein is vertrokken, hoop ik dat de nieuwe leden het ideaal zullen huldigen, Bolsward 3. Beschikbaarstelling bedrag voor garantie fonds gymnastiekbetooging Van de Gemeentelijke Commissie en de Afd. van den Bond voor Lichamelijke opvoeding is een adres ingekomen om subsidie voor een openluchtuitvoering. B. en W. hebben hierbij hun advies gevoegd om evenals het vorig jaar f 50 toe te staan voor een eventueel garantiefonds. Voor de behandeling wordt urgentiegevraagd en verleend. Het advies B. en stemmen aangenomen. 4. Adres D. van der Veer om toeslag op zijn pensioen, met advies B. en W. Van der Veer vroeg verhooging van pensioen. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschikken, wijl het pensioen van Rijkswege wordt uitgekeerd en dus niet door de Gemeente verhoogd kan worden. Om den toeslag te verhoogen gaat ook moeilijk, wijl dat dan voor alle gepensioneerden zou dienen te geschieden. Met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. 5. Adres A.C.O.P. verlof gem. personeel I wj: a]9 raa(]g]ec[en vergaderen. Door de met extra toelage met advies B. en W. I verandering der verkiezingen, door de even- Het Algemeen Comité ter behartiging der I redige vertegenwoordiging zal straks een andere van Overheidspersoneel heeft voor Raad hier zitting nemen. Dit werpt een eigen- aardigen blik op de zaak, het is een unicum dat. de volle Raad aftreedt. Ik had voorzeker niet gedacht, te zijn geroepen een woord van afscheid als Voorzitter te moeten spreken. Niemand onzer had kunnen denken, dat onze Burgemeester zoo spoedig zou heengaan. Er zijn hier bij de leden van den Raad meerderen die reeds verscheiden jaren zitting hadden, en dus hun sporen reeds hadden ver diend en lange jaren de gemeentezaken mee hebben geregeld. Ook zijn er die nog korter tijd lid zijn, maar wij allen zullen met vol doening terug kunnen zien op ons werk. Ik, een der ouderen, niet de oudste der leden, kan ^toch getuigen dat de discussiën altoos zeer bezadigd en flink gevoerd werden. Wel pittig soms, maar toch nooit sloeg het over tot minder aangename verhoudingen. Met ernst sprak men zijn gevoelens uit, met waardeering werd ieders meening aangehoord, men sprak rond uit en kwam vrij uit voor zijn meening. Nog in de vorige vergadering bij het af scheid van den Burgemeester is het terecht opgemerkt, dat men geen blad voor den mond nam, maar vrij uit sprak, met waardeering I jaren van ieders meening. En mijne Heeren 1 dat was ook onze roeping. Rond en eerlijk dient men zijn meening te kunnen uiten, door discussie komt men tot een goed inzicht. Het is trouwens aller streven er hier de laatste jaren slechts sporadisch I geweest het belang van onze goede stad te misbruik in de Kermis wordt gemaakt van I bevorderen. Daaraan hebben we onze krachten sterken drank. I gegeven, ’t was al ten bate onzer goede stad. Met 11 stemmen tegen 2, de heeren I NeX de gevolgen van onze daden en be- v. d. Wal en de Boer, wordt op het verzoek giuiten zullen zijn? Ja, soms hebben we wel afwijzend beschikt. I ja moeten zeggen, hoewel we graag neen Benoeming onderwijzeres. De voordracht I gezegd hadden. De oorlogstoestanden hebben I ons knellende banden gelegd, maar toch in I ’t groote en in 't kleine, voor allen was bet I ons streven het leed door de oorlogstoestanden I gebracht, zooveel mogelijk te verzachten. Wij zullen, althans de meesten onzer, elkander op deze plaats niet weer ontmoeten. Toch is het aangenaam er aan denken, dat wat wij besloten, zijn voor Bolsward. De nieuwe raad, zal onze plaats gaan in nemen, wij wenschen dat die met wijsheid begaafd zij en met de bezadigdheid zal optre den, die wij hebben betracht. Mijne Heeren! Gij, die als raadslid heen gaat, ik breng U dank voor ’t geen ge voor Bolsward hebt gedaan, en wensch dat Gij een aangename gedachte zult mogen behouden aan deze raadszaal. In ’t college B. en W., waarin ik ook lang zitting had, bestond wel eens verschil van meening, maar steeds is er naar getracht dat er eenheid kwam in de adviezen bij den raad ingediend. Ik dank de raadsleden voor de medewerking aan ’t Dagelijksch Bestuur verleend. En ook U, mijnheer Lunter, die als wethouder eenigen tijd met mij samenwerkte, mijn dank. Den heer Boersma, die slechts een paar ver gaderingen als wethouder meemaakte, maar ook als oudste raadslid, breng ik mgn dank. M.H.! Wij gaan heen met den wensch, dat Bolsward zal bloeien en toenemen. Dat er rust en orde blijve heerschen en het zal gaan, als het tot heden is gegaan. (A pplaus.) De heer Lunter. Een kort woord M. d. V na het door U gesprokene. Ik wensch mijn dank te brengen aan U, die bij den nieuwen raad niet zult terugkeeren, daar Ge wegens leeftijd niet weer in aanmerking wenschtet te komen. Gij, die naar ik meen een 18 tal van den raad zijt geweest, en een groot deel er van als wethouder hebt ge fungeerd, ik breng aan uwe wijze van wetken alleszins lof. Uit naam van den raad en van de geheele gemeente meen ik U te moeten danken voor wat Gij hebt gedaan, en ik hoop, dat Gij nog geruimen tijd met belangstelling zult mogen terugdenken aan ’t geen gij als wethouder en raadslid voor de Gemeente hebt gedaan. (Applaus.) De heer Boersma. M. H. Daar ik zoo vaak de openbare vergadering van den raad mocht bijwonen, wensch ik een enkel woord in ’t midden te brengen. Vooral wensch ik U, mijnheer Kramer, als wethouder en raadslid hulde te brengen voor de wijze waarop Gij de zaken hebt behartigd. U en ik, beiden aan de grens van ’t leven, wij zullen als raadslid heengaan, maar Gij vooral kunt de overtuiging meedragen, dat Ge niet tevergeefs hebt geleefd. Van harte wensch ik U nog een aangenamen ouden dag. De heeren, die met mij heengaan uit den raad, dank ik voor de medewerking en vriend schap mij betoond. Niet alleen in de openbare vergaderingen, doch ook in Commissieverga deringen ondervond ik welwillendheid en vriendschap. In die vriendschap houd ik mij bij u allen M. H. aanbevolen. Nog een zestal van dezen raad, onder een anderen gezagvoerder, zal de reis voortzetten. Een zevental manschappen is reeds aange monsterd om mee te gaan. Ik hoop dat het moge gelukken het scheepje in de goede richting te besturen. Hen die gaan en hen die blijven, het ga U allen wel. Mijnheer de Secretaris, de Burgemeester heeft bij zijn afscheid een waardeerend woord tot U gericht. Met dien spreker ben ik het eens. U, die krachtens uw ambt de vraagbaak van de raadsleden zijt, ik meen dat niemand te vergeefs zich tot U heeft gewend. U bent nog jong en koestert wellicht hoogere idealen. Ik wensch U toe dat die verwezenlijkt worden, maar zoo lang Gij in Bolsward zijt, hoop ik dat Gij aller steun moogt blijven. En de ingezetenen, die mij gedurende 21 hun vertrouwen hebben geschonken, dank ik daarvoor. Men dulde dat ik voor de toekomst dezen wensch uit: Dat de oud-Bols- wardsche geest, de geest van algemeene samen werking, herleve. Verdeeldheid aan kant, Eendracht in ’t land.” Met Gysbert Japiks zeg ik: Sljucht en Rjucht as dy fen Boalsert. (Applaus.) De heer Keikes. Daar ik behoor tot de genen, die voor ’t laatst de raadsvergadering meemaken, wil ik ook dank brengen degenen, Voor deze vergadering een voorzien dat het wel vlug zou en dat is ook uitgekomen. Te kwart zeven aangevangen, was het te acht uur afgewerkt. Daarna kwam nog het afscheidswoord, want bet was voor het meerendeel der leden de laatste maal dat zij ter vergadering in deze zaal waren. Dat vorderde nog een half uurtje. Wij zullen een en ander nader mededeelen. Alle 13 heeren waren tegenwoordig. De heer Kramer was Voorzitter en opende de vergadering. De notulen werden goed gekeurd. Ingekomen stukken: a. Een missive van de Automobielclub, berichtende dat inzake de herhaalde verzoeken om tegemoetkoming ter verbetering van snel- vervoer, door hen een vaste post daarvoor bestemd is, maar dat aan het verleenen van subsidie steeds de voorwaarde verbonden wordt dat de Gemeenten minstens de helft der kosten moeten bijdragen. b. Resolutie van Ged. Staten goedkeurende het raadsbesluit tot toelating der gekozen leden van den Raad. c. Missive van de Commissie van den weg Bolsward-Harlingen dat aan den heer J. Haima eervol ontslag is verleend als secre- taris-ontvanger van den weg, en dat tijdelijk als zoodanig is aangesteld Mej. N. Haima. d. Resolutie begeleidende Kon. Besluit dat aan den heer M. Oberman op 1 Augs. eervol ontslag is verleend als Burgemeester van Bolsward. a.-d. Als kennisgeving aangenomen. e. Adres van W. van der Werf, verzoe kende voor zijn zaak in motoren enz., hoek Hengstepad, een ingang op zij te mogen maken van 2 meter breedte. f. Adres van H. Groenier, verzoekende met ingang van 1 Jan. 1920 ontslag als hoofd van school no. 2 en als hoofd der teekenschool en herhalingsonderwijs. g. Adres van J. van der Werf, gymnastiek leraar alhier, er op wijzende dat zijn salaris van f 650 werd gebracht op f 850 25 pCt. toeslag, (welke toeslag over Juli niet is uit betaald) zoodat zijn verhooging ongeveer 80 pCt. bedraagt, wat niet evenredig is aan de verhooging der andere ambtenaren, en waar elders per jaarlijksch lesuur van f 150 tot f 100 wordt betaald, zijn belooning op slechts f 65 kan berekend worden. Hij verzoekt daarin verbetering te brengen en tevens bij het reorganisatieplan van het onderwijs het onderwijs in lichaamsoefening voor de lagere scholen in deze gemeente geheel in te voeren. h. Adres van de Werklieden-vereeniging ^Eendracht zij ons Doel” kennis genomen hebbende van de gestelde prijzen voor zwarte brandstoffen, welke prijzen zoo hoog zijn, dat de werkende klas ze niet kan aanschaffen, waarom ze verzoeken, daarop toeslag te ver leenen. Al deze adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies ,bij het laatste tevens de Brandstoffencommissie te hooren. i. Missive van B. en W. begeleidende de I Gemeente rekening overl918metdebescheiden. I Deze rekening wordt in handen gesteld I der begrotingscommissie over I de heeren Eerdmans, Eisma en van der Klei. I PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Beëediging Loco Secretaris. De heer H. Haitsma, benoemd tot le I ambtenaar ter Secretarie, dient, om ook als I loco-Secretaris te kunnen optreden, beëedigd I te worden. De heer Haitsma is daartoe bereid en legt I in handen des Voorzitters de voorgeschreven I zuiveringseed en de eed van trouw aan de I wetten des rijks af. 2. Onderzoek geloofsbrieven J. Haima. De heeren Keikes, Terhenne en Wierema worden verzocht die stukken te onderzoeken. (De vergadering wordt geschorst).. Na heropening der zitting rapporteert de I gebeurt Commissie bij monde van den heer Keikes dat de stukken in orde zijn bevonden en geconcludeerd wordt den heer Haima toe te laten. Met algemeene stemmen aangenomen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1