lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 36. 58ste Jaargang. 1919 Zondag 31 Augustus. TOCH WEER KERMIS. BB» VOOR Bij dit no. behoort een bijvoegsel. zwijgen, als anderen Z. STADSNIEUWS. is 1 i* Dus kermis, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) J Dinsdag meente des deling 1. 2. ABONNEMENTSPRIJS50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar 5 Cent. Wat een en ander zal beteekenen, wat vertier en fleur het zal brengen, men moet het afwachten. Het weer dat deze week erg onstuimig was, zal, mag men hopen, wat mee werken om hen die de kermis niet antigezinc zijn, eenige uitspanning te bezorgen, en onze neringdoenden, die tegenwoordig op zware lasten zitten, wenschen wij een druk bezoek. Redactie. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder 4. een parapluie gewapend op bet pad om te zien... ja eigenlijk om te zien of de demon stratie wel doorging. Op de Cnossenlaan merkten we meerderen op, die zich voort spoedden naar ’t zwemterrein, ook in de verschillende landerijen dwaalden groepjes heeren, dames, kinderen en alles trachtte bijeen te komen op het centrum der uitvoering. Velen waren in een verkeerd land, ze moesten een sloot oversteken, gelukkig werd een plank gelegd en was er ook een bootje, waarmee men over kon gaan. Wij zagen in de verte zelfs dames over een hoog met prikkeldraad voorzien hek klimmen, om maar te komen waar de grootste troep menschen stond te wachten op den wal. We vernamen, dat die dames slecht te spreken waren over de on- heusche bejegening van een der landgebruikers die hen verbood over zijn land te gaan. Die boer stelde blijkbaar meer belang in den grasgroei die tegenwoordig trouwens over vloedig is dan in de drenkelingen redding. Maar wat hield de demonstratie nu eigen lijk in? ’t Beste antwoord hierop zal zijn een beknopt verslag van ’t geen de heer J. F. Boermans de verzamelde menigte ging vertellen en aan- toonen. Voor meer uitweiding is in dit nummer geen plaats beschikbaar. Hij begon dan met de vermelding dat jaarlijks in ons land wel omstreeks 1000 menschen verdrinken, waarvan zeker, indien men met de meest doelmatige hulpmiddelen bekend was, velen zouden zijn te redden. Dit deed Dr. Eecen te Leeuwarden een oproep plaatsen aan alle zwemmers om op 11 Aug. j.l. te Leeuwarden ter vergadering te komen. Daar werd door den heer Meijerink, zwem meester te Haarlem, een lezing gehouden over het redden van drenkelingen, en daar werd tevens de deelneming opengesteld aan een te geven cursus, waarin theoretisch en practised onderricht werd gegeven, hoe men te handelen had, indien er iemand te water raakt. Van 12 tot 17 Aug. is die cursus gehouden en daaraan hebben Spreker en de heer Statema Jr. van hier deelgenomen. Wat zij daar geleerd hebben achten zij van genoegzaam belang om te voldoen aan veler verzoek en hier in 't algemeen eenige wenken te geven en daarna te laten zien, hoe in zulke gevallen, waarbij iemand gevaar loopt om te verdrinken, te handelen is. In Holland, zoo vervolgt Spr. is men op dat gebied beter voorbereid dan hier. Daar zijn vooreerst verschillende personen die na practised hun bekwaamheid te hebben getoond een diploma krijgen en lid worden van een reddings-brigade. Dat wordt, op de wijze als hier bij de brandweer, door een bordje aan den gevel aangekondigd. Die leden zijn tele fonisch aangesloten, en krijgen van een ongeval te water in hun buurt kennis. Ze hebben verschillende reddingsmiddelen bij de hand en die middelen mogen, zoo de man op dat oogenblik niet thuis is, ook door anderen gebruikt worden. Zoo hangt daar voor de hand klaar een bal met lange lijn, een haspel die den drenkeling kan worden toegeworpen om hem zoo in verbinding met den wal te brengen. In Haarlem o a. zijn bij de bruggen reddingsbaken aanwezig en in 3 jaar tijds zijn daarmee in die stad ongeveer 50 personen opgehaald, wat wel pleit voor de doelmatigheid. (In Bolsward zijn bij enkele bewoners ook eenige reddingsmiddelen aanwezig, waarop in den tijd van de ijsbanen wordt gewezen.) Een lange haak bij de bruggen zou Spr. gewenscht achten, die was soms noodig. Maar op den cursus werden nog vele andere voorwerpen besproken. Een 10 Meter lange ijshaak, opvouwbaar op de wijze als de duimstok der timmerlieden, een sleepdreg, om gezonken drenkelingen op te visschen, touwladders met lijnen en haken, een in den zak te dragen bal met 20 meter koord en zoo meer, doch er werd ook geleerd hoe zwemmers hebben te handelen als er een drenkeling in gevaar verkeert. Het is dikwerf gebleken, dat zoo’n drenkeling zijn redder vastgrijpt en dat kan voor beiden gevaarlijk zijn, omdat de zwemmer zich dan niet vrij kan bewegen. Nu werd heel practisch aangetoond, hoe de zwemmer zich dan moest bevrijden, en kon men zien hoe bij kop-, arm- en polsgreep te handelen was. Ook het uit het water halen werd besproken, hoe men dat behoort te doen en tevens werd practisch aangetoond, hoe men een bewustelooze moet trachten bij te brengen. De houding van den drenkeling, de reiniging van den mond, de kunstmatige ademhaling 't Zal Maandagmorgen een eenigszins vreemde gewaarwording zijn, het Stadhuis klokje de kermis te hooren inluiden. In vroegere tijden geschiedde zulks op Paarden- marktsdag, en dan gold het voor 14 dagen. Later werd de duur van dit jaarlijksch volks feest ingekort en wis het van Donderdag tot den daarop volgenden Woensdag kermis. In 1914 met de oorlogstoestanden was het begrijpelijk, dat men in die dagen van schrik en angst de kermis niet liet doorgaan, het volgend jaar was er ook nog een meerderheid voor het niet houden te vinden, maar 1916 kwam toch de oude matrone ook onze star weer bezoeken. In 1917 werd ’t weer afgesteld, maar een daarna gevolgd voorstel tot afschaffing kon geen meerderheid vinden. Toch werd, zoo het heette, om aan de gemoedsbezwaren van velen tegemoet te komen, de Zondag er uitgepikt en de duur werd toen bepaald, waneer er eens weer kermis kwam, die te houden van Maandag tot en met Vrijdag. In 1918 ging het weer geheel over. Men wat toen door de schaarschte der levens middelen al blij een beetje behoorlijk voedsel te krijgen, aan feesten en kermis was geen behoefte redeneerde men. Nu wat daarvan waar was, willen wij in het midden laten, alleen stemmen wij toe, dat er wegens den ernst der tijden, redenen bestonden geen kermis te doen houden, ofschoon bij sommige gehouden feestelijkheden geen gebrek aan deelneming was. Het volk, dat heeft ook de gebeele historie geleerd, wil toch ontspanning hebben. Nu in dit jaar 1919 deden B. en W. het voorstel om vooral met het oog op het gevaar van vlektyphus weer geen kermis te doen houden. De Raad echter besloot de kermis wel te doen doorgaan met 7 tegen 5 stemmen. De vrede is er eenmaal zullen de voorstanders gedacht hebben, en al zijn de dagen nog ernstig, al zijn de levensmiddelen nog duur, toch dient men de menschen vrijheid te laten. Op dat standpunt meenen wij ons ook te moeten plaatsen. Hij wiens beurs of geweten geen deelneming toelaat, behoeft niet mee te doen, doch de gelegenheid mag aan hen, die in die opzichten in andere conditie verkeeren, niet ontnomen worden. Het argument van besmettelijke ziekten, dat werd al dadelijk toen beweerd was waarschijnlijk voorgewend, in elk geval werd dat gevaar wat overdreven voorgesteld. nu krijgen wij de opnieuw besnoeide een kermis van 5 dagen, en dan vooral, want daar gaat het om, zonder den Zondag er bij. Wij hebben indertijd reeds doen uitkomen, dat we ook in dit opzicht elk zijn vrijheid gaarne laten, wanneer geen algemeen en open baar belang er mee gemoeid is, maar begrij pen ook heel goed dat onze raad, op het ingekomen adres om de kermis weer op de vroegere dagen te houden, afwijzend beschikte. Dat achtbaar college kan zijn besluiten zoo maar niet weer herroepen, voor eerst gebleken is, dat het niet doelmatig werkt. Misschien dus dat de nieuwe raad er later anders over denkt en dan kan het met behoud van waardigheid veranderd worden. Dat zal dus de tijd ons leeren. Nu is het hier Maandag kermis en Zater dag d.a.v. is het weer uit. Wat er komt? Ja, dat zal de tijd ons de volgende week reeds leeren. Wij hebben wel vernomen, dat enkele houders van spellen, kramen en vermakelijk heden er van afzien hier heen te trekken. Zij vinden dat voor 5 dagen, waarbij de voor hen gewoonlijk beste dag ontbreekt, te be zwaarlijk. Stoomcaroussel, wafelkraam, een schommeltent, de cakewalk en bioscoop hebben met den gewonen draaimolen plaatsing bespro ken, naar ons werd ingelicht, en er zullen ook wel nog eenige kleine tenten, disschen enz. in de rij komen, en ook een schouw burg moet op komst zijn. In fde Doele” zal gelijk reeds aangekondigd werd, de bekende Directie der Meppeler bioscoop gedurende de kermis voorstellingen geven. Dan heeft men, gelijk men zal weten, Maan dag volksvermakelijkheden voor de jeugd en des avonds vuurwerk. Woensdag is het de groote kaatspartij, Donderdag wordt een hard draverij gehouden. M. de R! Uit het raadsverslag van 21 Augs. blijkt, dat de schade die zal ontstaan door de mis lukte rioleering, voor rekening van de gemeente komt, wat zeker eenige duizenden guldens zal bedragen. Uit de besprekingen is af te leiden, dat de grondstof waarvan de buizen en kolken zijn gemaakt ondeugdelijk is, en successievelijk vernieuwing van deugdelijk materiaal zal moeten plaats hebben. Er wordt in het verslag gesproken, dat de nalatigheid (bedoeld wordt zeker levering van slechte cement) te wijten is aan het syndinaat dat de cement leverde. Mijn woordenboek verklaart syndicaat als samenspanning van kooplieden om de prijzen op te drijven en de concurrentie te dooden. Met de ondervinding hier opgedaan zou bij een herdruk bijgevoegd kunnen worden, en slechte waar aan niet-deskundig en in handen te spelen. Dat de gemeente goederen van dergelijke kantoren gaat of laat betrekken, is m.i. af te keuren, terwijl strenge keuring van materialen een gebiedende eisch is. In de vergadering werd gezegd, dat het vooruit niet was te zien, dat de cement niet goed was, maar hebben de gemeente architect en de cement-industrieel geen andere middelen om materialen te keuren dan hun gezicht? dan mogen ze m.i. geen aanspraak maken op den titel, dien ze voeren. Met dank voor de plaatsing. Redding van Drenkelingen. De aangekondigde demonstratie bij en in de Sneekervaart achter Spreeuwenstein heeft ofschoon het weer ongunstig was, toch voort gang gehad. De overvloedige regen op Dinsdag middag deed verwachten dat de zaak in het water zou vallen, maar tegen 't aangegeven uur keek de zon met een nog wel wat bleek glimlachje door ’t wolkenfloers, dat door een stevige bries langs ’t luchtruim werd voort gedreven. We begaven ons daarom ook met BINNENLAND. Sneak, 28 Aug. In de raadszitting van Maandag j.l. werd een adres gelezen van den heer 8. de Boer, hoofd van school no. 1 alhier, waarin deze zijn verzoek, om over plaatsing naar de eerlang te openen Mulo- school intrekt. De heer de Boer zou vrijzeker aan l.g. inrichting zijn benoemd; maar de verplichting, om alsdan te bedanken voor directeur-leeraar der Rijksnormaallessen heeft hem ongetwijfeld doen besluiten de Muloschool er aan te geven. Sneek, 28 Aug. In een druk bezochte bijeenkomst van Vrijzinnig Hervormden werd heden avond ds. de Haas een prachtig her inneringsgeschenk aangeboden, n. 1.: een bureau-ministre, een boekenkastje en een prachtig album met de namen der gevers. De beroepen leeraar werd toegesproken door den Voorz. der Ver. van Vrijz. Herv., Dr. de Graaf, door den heer Nieveen, lid van ’t Comité, en door den heer D. Bouma. Alle toespraken bewezen, hoe gaarne men Ds. De Haas hier had behouden. De toegesprokene dankte voor ’t stoffelijke blijk van belangstel ling, verklaarde dat hij noode zijn gemeente naren ging verlaten, maar dat plicht hem had geboden naar Zwolle te gaan. Sneek, 28 Augs. Zoo ’t nu staat, heeft ozne Kaatsvereeniging haar grootsten bloeitijd gehad. Samenwerking tusschen leden en Bestuur er in den laatsten tijd niet beter op geworden. Aan wien de schuld, laten we liefst in ’t midden, maar eigendunkelijk handelen van den bestuurskant heeft de band tusschen leden en leiders alles behalve versterkt. En nu komt daarbij, dat de Internationale dit jaar ook niet kan worden gehouden. 't Heetta eerst dat de zuidelijke broeders moeilijk een pas los konden krijgen, om over de grenzen te komen. Thans blijkt ’t dat het Bestuur de risico der te maken kosten, aan den wedstrijd verbonden, niet durft te aan vaarden. Hoe ’t echter zij, er dreigt onweer. De penningmeester, die zeker de bui zag aankomen, heeft reeds ’t bijltje er bij neer gelegd. Mocht zij» voorbeeld niet door meer bestuursleden worden gevolgd, want dan lijdt het geen twijfel, of de kaatssport zal, bijaldien de Kaatsvereeniging hier wordt opgedoekt, bij ons ook zoo langzamerhand wel tot ’t verleden gaan behooren. Sneek, 26 Augs. In de Raadszitting van gisterenavond was aan de orde Nader voorste van B. en W. betreffende den aanleg van een Sportterrein. In een vorige zitting was een voorstel van B. en W. gevallen, vooral door toedoen van de rechtsche partij, die hevig uitvoer tegen den breeden opzet van dat plan (kosten van een tribune o.a. f 18000). Thans kwamen B. en W. met een meer bescheiden plan. Maar wijl het grootste dee der vergadering oordeelde dat dit plan eerst rijpelijk diende te worden overwogen, besloot men de behandeling ervan uit te stellen tot de nieuwe Raad in de volgende maand bijeen komt. De zitting werd bijgewoond door een zeer groot publiek, dat de deur tot ver in de corridor uit stond. Onder de hoorders bevond zich ook een groot aantal jonge meisjes, wie punt 21 van de agenda (bewust voorstel) bijzonder scheen te interesseeren. ’t Jeugdig volkje dat nog nooit een Raads zitting had bijgewoond, scheen nog weinig begrip te hebben van aan het woord zijn. En dat zwijgen werd er niet beter op, toen bedoeld punt langer op zich liet wachten dan de beenen van ’t jonge volkje gedoogden. Vandaar dat eenigen haar uithoudings vermogen prijs gaven en in de vergaderzaal der vroede mannen neerzaten, om in liggende houding (o tempora, o mores 1), luisterden of ook niet luisterden naar ’t geen de heeren achter de groene tafel te berde brachten. Toen ’t besluit in deze kwestie was gevallen, toen men wist dat ’t geduld nog eenige dagen op de proef moest worden gesteld, toen trok de heele tribune, (onder welke ook vele werklieden in gemeentedienst, die voorloopig teleurgesteld werden in een voorstel om bijslag op hun belooning), af, onder een vervaarlijk geschreeuw, waartusschen zich minder vleiende woorden bevonden, aan ’t adres van hen, die voor dadelijke behandeling hunner belangen niet waren te vinden. Vergadering Gemeenteraad. a.s. vergadert de Raad dezer ge morgeus ten 10 ure ter behan- van de navolgende punten. Beëediging raadsleden. Benoeming wethouders. 3. Benoeming commission I. Gascommissie (aftr. 8. J. Oosterbaan, G, C. EismaJ. II. Commissie gem. reiniging (aftr. H. J. Boersma, P. D. van der Klei). III. Commissie strafverordeningen (aftred. G. Keikes, D. Terhmne. IV. Commissie muziekkorps (aftr. 8. J. Oos terbaan, D. Terhenne. Najaarspaardenmarkt. De gewone jaarlijksche paardenmarkt op den 4den Maandag in Augustus had dit jaar weer een behoorlijken aan voer. Er zijn nagenoeg 180 paarden aangeboden, en vele goede exemplaren waren aanwezig. Men kon het de dieren wel aanzien, dat er thans goede weiden zijn. De prijzen varieerden naar gelang de kwali teit en leeftijd nog al veel, maar gelijk alles thans, waren ze duur. Er is nog al een tamelijk vluggen handel geweest, en er werd van ongeveer f 300 tot boven de f 1000 voor betaald. - r Bols wards olie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1