Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel i 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 37. 58ste Jaargang. Zondag 7 September. «4 Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke tij del ij ken (aftred. ’t als plicht ft;; 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 4 BONNEMENTSPKIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62^2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vacature Oosterbaan. De heer Wesseling verkreeg 6 stemmen, de heer Pannekoek Loois 5 en de heer Yssels 1 stem. By de 2e vrije stemming werd de heer Wesseling benoemd met 8 stemmen, de heer Pannekoek Loois bekwam 4 stemmen. 11. Commissie gem. reiniging (aftr. H. J. Boersma, P. D. van der Klei). Eerst vacature van der Klei. De heer van der Klei wordt benoemd met 10 stemmen de heeren J. Houtsma en M. Yssels hadden elk 1 stem. Vacature Boersma De hear M. Yssels wordt benoemd met stemmen, de heer Pannekoek Loois had ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels Overigens De heer Eerdmans meent dat het meer in den geest der wet is een tijdelijken wethouder te benoemen, waarop de Voorzitter antwoordt dat allebei kan of een loco-Burgemeester, of 3 wethouders. De oudste der drie is dan Burgemeester. De heer Praamsma wijst op art. 90 der gemeentewet, waarbij de vervanging van een wethouder wordt geregeld, maar de Voorzitter meent dat dit niet zoozeer duidt op de ver vanging van den Burgemeester als wel van een wethouder. Allen vinden evenwel goed een wethouder te benoemen. De heer Eisma wordt benoemd met 5 stemmen, de heeren Haima en Yssels hadden elk 2 stemmen en 3 briefjes waren blanco. De heer Eisma verklaart, nu de rechter zijde meent aanspraak te maken op beide wethouderszetels, de benoeming niet aan te nemen. De heer Lunter hoopt, dat de heer Eisma daarop terug zal willen komen. De rechter zijde maakt geen aanspraak op beide wet houderszetels, doch het derde lid van het Dagelijksch Bestuur is nog niet bekend. Wij weten niet wat burgemeester hier komt, dat is nog facultatief. De heer Eisma zegt, dat de rechterzijde reeds de beide vaste- wethouderszetels heeft, en dat is hem een reden als tijdelijk wet houder te bedanken. De heer Stockmann wil hier wel even in ’t midden brengen, hoe de vork in den steel zit. In de gehouden vergadering, dat mag hij hier wel zeggen, is besloten, omdat men niet weet wat Burgemeester hier komt, vooreerst twee rechtsche wethouders te benoemen, want wordt de heer Eisma benoemd dan weet men niet of de verhouding van B. en W. later evenredig is, doch er is afgesproken dat als er een Kath. Burgemeester komt, de Kath. wethouder, wordt het een Anti-Rev. dan zal die wethouder bedanken. De heer Eisma zegt daarop, dat zulks vooraf dan wel bekend gemaakt had behooren te worden, maar ’t is hem nu geen reden, om op 't uitgesproken besluit terug te komen. Dan moet opnieuw gestemd worden. De heer Haima werd nu benoemd met 5 stemmen, de heer Wesseling had 2 de heeren Eisma en Yssels elk 1 stem en 3 blanco stemmen. De heer Raima verklaart geheel een nieuweling te zijn, en vindt het moeilijk op te treden in een zaak, waarvan hij niets afweet. Hij moet dus voor de benoeming bedanken. Bij de nu volgende stemming wordt de heer Wesseling benoemd met 6 stemmen, de heer Yssels had 3 stemmen en 3 briefjes waren blanco. De Voorzitter zegt er niet veel doekjes om te zullen winden. Omdat het maar kort duurt zal hij het aannemen, dankende voor ’t in hem gestelde vertrouwen. Hij merkt op, dat het al een eigenaardig verloop geeft, daar hij, als zijnde de oudste der Wethouders, nu ook verder de leiding dezer vergadering zal moeten hebben. De heer Praamsma is dit niet eens met den Voorzitter, deze is tijdelijk wethouder. De heer Wesseling zegt daarop: Dan is U eigenlijk oudste wethouder, welnu, ik wil er graag af en ruim U gaarne mijn plaats in. De heer Praamsma is nu Voorzitter en zegt volgens de wet geroepen te zijn het presidium te voeren. Hij dankt de leden van den raad die hem met hun vertrouwen vereerden, en momenteel wil hij den heer Wesseling dank brengen voor de leiding van ’t eerste deel dezer samenkomst, daar het voor hem geen gemakkelijke taak was als Voorzitter te fun- geeren, op een plaats en in een positie hem geheel vreemd. Aan de orde komt nu punt 3 der agenda. 3. Benoeming commission: I. Gascommissie (aftr. S. J. Oosterbaan, G. C. EismaJ. Eerst de vacature Eisma. De heer G. C. Eisma wordt benoemd met 9 stemmen, de heer Pannekoek Loois bekwam 2 stemmen, de heer Haima 1 stem. De Voorzitter vraagt of de heer Eisma genegen is, de benoeming aan te nemen, waarop deze antwoordt dat, naar hij meent, bij benoeming tot lid eener raadscommissie niet gevraagd wordt omdat men beschouwt dat te aanvaarden. De Voorzitter stemt zulks toe, hij had hieraan niet gedacht. Een groote Nul. De Bolswardsche Tooneelvereeniging ,W. I. K.”, trad Zondagavond jl. in de Doelezaal voor ons op met «Een groote Nul”, blijspel in 3 bedrijven, naar het Duitsch van Gustav Schefranek, door Jac. de Vos. Deze tooneelclub brengt in toepassing haar devies «willen is kunnen”. Ik had het genoegen nu al eenige keeren een barer feestavonden bij te wonen, en het telkens kunnen constateeren dat hier een ernstig, een zeer ernstig «willen” aanwezig is. En dat «willen” «kunnen” tot gevolg heeft, dat bewees iedere prestatie dezer vereeniging. Voor dit jaar was in studie genomen «Een groote Nul”, zooals boven gezegd, 'n aller aardigst blijspel, geheel volgens oud, beproefd recept geschreven. Natuurlijk, ook ’n «schwiegermama”, zonder deze gaat het niet, maar nu niet een mannenhatende, onheilbrengende vogel verschrikker, o neen, een geheel ander type. Jonge weduwe, met lieve dochter, deze ten huwelijk gevraagd door ’n jongen docter. Mama acht zich te jong om schoon moeder te worden, ze wil toestemming geven als ze eerst weer is hertrouwd en dus meer officieel en meer waardig kan optreden. Zonder dat geen permissie. Kunnen jelui (jelui zijn de huwelijks- candidaat en zijn vriend) mij binnen zoo’n tijd ’n geschikt echtgenoot verschaffen, dan is de zaak in orde. Moeilijk probleem voor de beste vrienden. De eene, niet de jonge minnaar, maar zijn collega, die spookbang voor dames is, vooral als deze op trouwen uit zijn, gaat aan den slag. Gebruik makende van een toevallige omstandigheid, ’n neef van zijn vriend komt uit de lucht vallen, doet hij alle moeite dezen aan de jonge weduwe te verbinden. De lezer begrijpt dat dit aanleiding geeft tot allerlei verwikkelingen, tot allergrappigste scènes, tot totaal onmogelijke situaties, juist daarvoor is het ’n blijspel, nietwaar. Verder komt in het stuk voor ’n Duitsch professor, nu die waren allemaal vergeet achtig, alleen tot iets nut in hun studeerkamer of laboratorium, daarbuiten totaal on mogelijke menschen. Dan nog ’n paar allerliefste jongedames, ’n echt leuke huishoudster, die ook al haar «Sélentium” weet te spreken en «vanzelf” ’n kamerkatje en ’n kellner. Voila, le tableau de la troupe! ’t Is ’u kostelijke avond geweest. Wat klopte alles en wat ging het vlot. Met het tooneel en de aankleeding daarvan was kolossaal gewoekerd, de regie was in zeer goede handen, (in de bus) en het spel... voor dilettanten éénig. Leuk, heel, heel leuk. Wat is er gelachen, wat hebben we ’n schik gehad Het stuk leent zich bovenmate voor rederijkers, het helpt zoo mee, doordat het zooveel lieve, kostelijke tooneeltjes brengt. Zoo bijvoorbeeld het telkens verstoorde champagnefuifje, met de speech van juffrouw Winkler, het verschijnen der beide dames Wartenegg in het ontvangsalon der h.h. doctoren, boe kostelijk datHertha, draai je nog eens even om”. Verder releveer ik de rookscène, het verpletterende «ja” aan’t eind van het 2e bedrijf, met dien leuken «stand”, het zingen van de h.h. Professor Lorenz en Heinz Gründel met hun Karpaten-dans. Ik zou nog veel meer kunnen noemen, maar och, waar moet ik dan beginnen en ophouden. Alle medespelenden deden hun best, de oudere garde leverde werk dat «af” was, en de jongeren toonden te «willen”. Zij hebben ’t er ook goed afgebracht en zullen, zoo door gaande aan «willen” „kunnen” paren. Mijn hartelijk compliment aan de Bols wardsche tooneelvereeniging «W. I. K.” en haren regisseur. Er was betrekkelijk weinig publiek. Door omstandigheden kon «W. I. K.” den Woensdag avond niet krijgen, de Doelezaal was dan bezet, en deze Zondagavond scheen niet de gewilde te zijn. Jammer voor de wakkere, „dappere club. Zou men nog niet eens eene voorstelling kunnen geven? Zeer waarschijnlijk zal er dan, dunkt me, doordat er zoo een goeden roep van den eersten keer uitgaat, veel belangstelling zijn. En ik geloof dat velen, die Zondagavond op ’t appèl waren, dan weer zullen verschijnen, Zoo’n appel smaakt naar meer. Ik beveel dit mijn idéé in ernstige overweging aan bij de dames en heeren van «W. I. K.” Ws. Groote Kerk Bolsward. Orgelbespelingen, A. Alt. Seizoen 1919. VII. Op de samenstelling van het Programma voor deze 7e orgelbespeling heeft zeer zeker de verjaardag der Koningin invloed uitge oefend. Het week nog al wat af van de gewone inrichting. Het koraal en de daarbij behoorende bewerking als koraalvoorspel waren voor ditmaal weggelaten. Daarvoor in de plaats werd gespeeld «Variatiën over Wien Neer- landsch bloed”, van Samuel de Lange. ’t Was een feestelijk begin en de vreugde werd nog verhoogd door den feestmarsch van B. de Vries. Om weer wat te kalmeeren kregen we nu te hooren eene «Pastorale” van Paul Wachs. Over dit nummer werd ongelijk gedacht. Ik 11 1 stem.. III. Commissie strafverordeningen G. Keikes, D. Terhenne. Eerst de vacature Keikes: De heer Eerdmans verkreeg 6, de heeren Yssels en Haima elk 2 stemmen en de heeren Eisma en Houtsma elk 1 stem. Bij de 2e vrije stemming werd de heer Eerdmans benoemd met 6 stemmen, de heeren Yssels en men en Vergadering op Dinsdag 2 September 1919. Wij beleven vreemde tijden, ook op het gebied van het bestuur der Gemeenten. De geheele Raad afgetreden, meer dan de helft vervangen door andere heeren, en daarbij komt nog dat er hier geen Burgemeester is, en de wethouders ook zijn afgetreden. Bij deze vergadering waren 12 raadsleden present, de heer de Boer is vertrokken, en daarvoor moet eerst een ander komen. Er is gelukkig nog reserve, doch nu pas aan het begin der vier-jarige periode zijn er reeds twee verwisselingen noodig. Als dat zoo door gaat, zal de voorraad op zijn, ver voor de periode verstreken is. Het was een opmerkelijk verschijnsel, zooveel nieuwe gezichten aan de groene tafel te zien, en daarbij waren de oude raadsleden ook meest op een geheel andere plaats verzeild geraakt. Want men weet het, de plaatsing gaat niet meer naar anciënniteit, hetopschui vingssysteem is uit. Bij voorafgaande loting was elk een plaats aangewezen voor de geheele vier jaren. Valt er iemand uit door overlijden of bedanken, dan krijgt zijn opvolger dezelfde plaats van zijn voorganger. Het zal wel weer wennen, maar ’t geeft eerst wat een ongewoon gezicht. Vreemd was ook bij deze raadszitting het ongewone uur en de ongewone dag, en ook was ’t vreemd, dat er zooveel publiek bij tegenwoordig was. Het nieuwe en ongewone trekt altoos en zoo waren Dinsdagmorgen misschien wel een vijftig toeschouwers en luisteraars, die getuige wilden zijn van deze eerste vergadering van den nieuwen Raad. Onder die toeschouwers merkten we op vogels van diverse pluimage; van alle leeftijden, rangen, standen en richtingen waren er aan wezig, dus dat klopte weer heel goed met de evenredige vertegenwoordiging. Alleen vrou wen waren er niet, dat wordt nog voorbe houden voor de toekomst. De heer Wesseling als oudste in jaren van de gekozen raadsleden was Voorzitter, en opende de vergadering met de mededeeling, dat volgens missive van den Minister van 18 Juli j.l. hij geroepen is deze vergadering te presideeren tot de benoeming van Wet houders heeft plaats gehad. Ingekomen is een schrijven van den heer de Boer, dat hij wegens vertrek naar elders bedankt als raadslid. Hierin zal volgens de wet voorzien worden. Eerst moeten de raadsleden beëedigd worden, daarom komt aan de orde punt 1. Beëediging raadsleden. De Voorzitter legt zelf eerst af de zuiverings- en ambtseed, en daarna worden de andere h.h. beëedigd in deze volgorde: Eisma, Lunter, Haima, Praamsma, Houtsma, Pannekoek Loois, v./d. Klei, Roode en IJssels. Negen heeren geven de voorkeur aan den eed, drie heeren legden af de belofte. De opgenoemde volgorde is tevens de volg orde der plaatsen rondom den Voorzitter, echter met dien verstande, dat de Wethouders zetelen naast en aan de rechterzijde van den Voorzitter. De Voorzitter spreekt daarna, dat nu de heeren de eed of belofte hebben afgelegd, zij zijn geroepen tot het gewichtig ambt als lid van den Raad. Hij hoopt dat de uitkomst zal bewijzen, dat van ieder getuigd kan worden, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Wij kunnen nu niet anders dan zeggen, dat wat de Raad zal doen, moge ten goede komen aan onze goede stad Bolsward. 2. Benoeming wethouders. De heer S. E. Lunter wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Praamsma verkreeg 1 stem en 3 briefjes waren blanco. De heer Lunter verklaart onder dankzegging voor ’t in hem gestelde vertrouwen de be noeming aan te nemen. Als 2de wethouder wordt benoemd de heer S. J. Praamsma met 6 stemmen. De heeren Eisma en Haima hadden elk 1 stem en 4 briefjes waren blanco. De heer Proamsma neemt ook onder dank betuiging de benoeming aan. De Voorzitter merkt op dat de raad in een vreemd parket zit daar er geen Burgemeester is. De raad kan dus een loco-burgemeester aanwijzen hoewel die niet heel veel vreugde van die benoeming zal hebben, daar de be noeming van een Burgemeester wel spoedig zal volgen. Haima respectievelijk 3 en 2 stem- 1 briefje was blanco. Vacature Terhenne. De heer J. Haima wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Yssels had 3 stemmen, de heer Houtsma 1 stem. IV. Commissie muziekkorps (aftr. S. J. Oos terbaan, D. Terhenne. Eerst de vacature Oosterbaan: De heer B. J. Stockmann wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Roode had 2, de heer Houtsma 1 stem en 1 briefje was blanco. Vacature Terhenne: De heer Pannekoek Loois wordt benoemd met 8 stemmen. De heer Roode bekwam 4 stemmen. Na afloop der agenda vroeg nog de heer Houtsma het woord en zei ongeveer het vol gende M. H.Ofschoon het jongste lid dezer vergadering zijnde, neem ik de vrijheid even beslag te leggen op den tijd. De eerste keer dat wij bijeen zijn, meen ik te moeten zeggen, hoe ik mijn taak als raadslid wensch op te vatten. Ofschoon ik behoor tot de Katholieke partij en mij reken tot de volkspartij, beschouw ik dat toch in de beteekenis als vertegen woordigende alle standen van de bevolking. Welke wegen ik daarbij zal inslaan wordt aangegeven in het Katholiek program, daarin wordt in lijnen de houding aangeduid, hoe te handelen en ik vind dat een zuiver en gezond program, waarbij ook het oog wordt gehouden op de economisch zwakken. De eischen daarbij omschreven vinden in mij een warme voorstander. Hoewel reeds zware offers gevorderd zijn, meen ik toch dat de economisch zwakkeren nog recht hebben op den steun van overheidswege. Er worden geen eischen gesteld in strijd met het algemeene belang, en te eischen om den eisch, vind ik een goed vertegenwoordiger onwaardig. Het program is gebaseerd op deze twee woordenrecht en liefde, en ik hoop daarbij op de medewerking mijner medeleden, en dat zulks onder Gods onmisbaren zegen mag strekken tot het algemeen welzijn. Sluiting der vergadering. STADSNIEUWS. V Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1