1 Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 58ste Jaargang. 1919. No. 38. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. I o M Zondag 14 September. DE TOESTAND. I F VOOR STADSNIEUWS. a. I Kon. Ned. Gymnastiek Verbond Turnkring „Sneek”. In enkele trekken Ik geloof niet, beteekenis zal doen door een ’n mooi nommer ’t hand- verdiend. b. c. f- a. b. jaar. d. en oudere «Stokoefeningen”. en Rijks- en e. - J 16 jaar. 10 uur. Kogelstooten Heeren 17 jaar en ouder. Wat ’n bedrijvigheid op het terrein. Alweer nieuwe specialiteiten in «vlaggenwedloop, voetbalwedloop, hoepelwedloop”. De jeugdige jeugd toont zich hier op zijn best. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ledare oefening wordt telkens voorgedaan een allerliefst voorwerkstertje, dat zelfs hartelijk applaus verwerft. ’t Schijnt dat er niet genoeg gerepeteerd is met (op) de muziek. Af en toe missen we het afgeronde, dat zoo’n eigendommelijk iets bij orde-oefeningen is. Maar klappen was Hoogspringen Dames 16 jaar en ouder. Verspringen Maisjes 11, 12 en 13 jaar. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Huppelwedloop, meisjes 8, 9, 10 jaar. Lycurgus, Hoogbrug. Dames D.o.s. Lemmer en vrije Dames Hygiëa, Joure )oefeningen. Wilhelmina Paardspringen. Sneek G.V. Hoogrek. Een en al leven. Men weet haast niet waar het oog zich moet wenden. De bevallige houding, bij' een correcte uitvoering van hun oefeningen, der dames van H D.o.s.” en hHygiëa” trekken veel attentie, het hoog- pols-springen van «Turnkring Sneek” is vooral voor de buitenmenschen eene attractie. En, hoe kranig werkt «Wilhelmina” te paard. Bij den jockey-sprong op ’t ongezadelde paard zijn al meerdere Katchen Carré’s in spé, aan te wijzen. ’t Kleine meisjesvolk vecht om ’t leven in den huppelwedloop. Lycurgus houdt de eer hoog aan de boog brug, flink werk. De horden-wedloop is ook ’n voorbeeld van vlugheid. Wat doen ze hun best, die meisjes. Hier zie ik af en toe het echte sans-gêne onzer jeugd, «weg met wat je hindert”. Nu is ook «Sneek” begonnen aan het Hoogrek, een nommer dat altijd bizondere aantrekkelijkheid heeft. Hier kan men durf en kracht toonen. artikelen uit de circulatie verdwijnen om klandestien voor nog veel hoogere prijzen te worden verkocht dan ze thans zijn. Dat is natuurlijk, omdat de prijszetting de artikelen in handen brengt van obscure elementen. Wat is er dan te doen tegen de dure prijzen Slechts één ding, n.l. meer produceeren. Alleen overvloed kan lage prijzen geven, en daa niet overvloed van een enkel artikel, want door gebrek aan andere zou men het overvloedige zoo sterk koopen, dat het ook schaarsch worden zou. Kortweg komt de zaak hierop neer, dat de beier van straks weer 35 palen in de 12 uren moet inslaan en liefst nog wat meer. Want als dit alle heiers doen en ieder in zijn vak, dan zal er overvloed komen en zullen de hoogere loonen ook meer waard worden. Ik heb er niets geen zin in te prediken en zeg de dingen, zooals ik ze zie, wel wetende, dat er alleen verandering komen kan door dat men gedwongen zal worden tot het goede. Hoe dat gebeuren zal kan dat geschetst worden, dat de regeering iets van om het prijsniveau te verlagen, omdat ik geloof dat men in Den Haag wel begrijpt, dat dat dit waanzin is. Goed. Men wet dat ons land heel wat uit het buitenland noodig heeft, speciaal uit Amerika. Betalen gaat niet vlot. Immers, hoe zouden dollars anders gestegen kunnen zijn tot f 2.68. Ik zie ze nog veel hooger gaan en daarmede zullen evenredig alle uit Amerika betrokken artikelen duurder worden. Wat zeggen wil, dat alles equivaleerend hooger in prys zal komen. En dan zal lang zaam maar zeker de koopkracht gaan afnemen, hetgeen reeds thans blijkt, naar mij mede- deelingen uit enkele handelskringen berichten. Het gevolg moet zijn werkeloosheid op zeer groote schaal. Is men inmiddels zoover gekomen, dat men inziet dat communisme niets geeft, maar wel alles beroerder maakt, dan zal allengs de maatschappij in betere banen komen. De beste knechts zullen aan ’t werk kunnen blijven, en uit dit feit alleen zullen zij leeren inzien, dat zij meer moeten produceeren, wanneer de groepen, die aan ’t werk blijven zulks leeren inzien, dan zijn we op den weg der genezing. Wij zijn pas in het begin-stadium der ziekte, terwijl velen meenen, dat we de crisis al achter den rug hebben. Handelsbelangen. Gymnastiek uitvoering ter gelegenheid van het 4<0-garig Bestaan der Gymn. Ver. „Lyeurgus,” te Bolsward op 10 September j.l. Een uitgezóchte dag. Prachtig weer, men kon ’t niet mooier begeeren, een dag, geknipt voor ’n openlucht-feest. Nu ik zoo begin te schrijven, denk ik, wat is er een enorme voorbereiding, een beraad slagen en uitwerken benoodigd geweest om alles zóó in te richten, als geschied is. Daar was alles in orde, perfect. Men kon maar beginnen en afwerken, elk was op zijn post, niets vergeten 1 Een kleine honderd jongens meisjes stelt zich op voor (Gymnastiekschoel, Lagere school groepen). Onderwijl bepaalt zich aller attentie op het Pols-hoogspringen wat ’n hoogte, en wat wordt die hoogte mooi genomen, zeer, zeer mooi. In vak D «vertoont” men Tremplin- hoogspringen, «Lyeurgus” houdt de toe schouwers bezig door mooi werk aan het Hoogrek, no. 1. Barnum and Bayly bijna te veel om bij te houden, en alles zoo echt flink, zoo echt gymnastiek, nooit ontaardende in acrobatiek. Wat een voorraad levenslust en levenskracht. En hoe onberispelijk de orde. Zonder veel commandeeren gaat alles zoo geregeld mogelijk, ’t Jonge volkje is wel vroolijk, maar houdt zich vrij kalm. Steeds binnen de perken, vol orde en regelmaat. (Ook ’n vrucht van het gymnastiek-onderwijs.) En de ouderen o, die weten wat te doen staat. Door werken, door optreden en door gepaste houding, toonen dat de ernst van het oogenblik beseft wordt. Toonen dat turnen mannen maakt, geen kwajongens, toonen dat men is V. V. V en V. Als men begint met no. 6, «Alg. vrije oefeningen” door dames Turnkring «Sneek”, Rijksgroepen en Gymnastiekschool, wordt het stiller op ’t veld. Geen wonder. Honderd jonge dames, allen in gelijk turn- costuum, op zichzelf al ’n bekoorlijk iets. En dan dat stramme werken, als «English dans Girls”, elke beweging gelijk, ’n stuk «weibliche Schönbeit”, en echt Friesche bevalligheid en flinkheid. Gedurende het feest ontving «Lyeurgus” een telegram van hulde van haren oud- directeur Sutherland-Rooyaards. Na een wijle te hebben gepauseerd, werd er weer begonnen. a. Hinderniswedl., Dames Turnkring «Sneek”. b. Dames Bolsward, Knotsoefeningen. e. Jongens, Halterzwaaien. d. Meisjes, Bruggen. e. Meisjes, Stokoefeningen. f. D.o.s. en Hygiëa, Rythmische oefeningen. Bij den hindernis-wedloop moesten twee horden gepasseerd worden en een balanceer- oefening gemaakt. Vooral het laatste was nog al lastig, springen ging best. Een aardig, variant nommer, waaraan de dames met genoegen deelnamen. Dat was te zien. Hierbij onder scheidde zich bizonder HWilhelmina”. De knotsoefeningen gelukten niet zoo heel bizonder, er was geen goed contact tusschen de muziek en de bewegingen. De dames van «D.o.s.” en «Hygiëa” maakten ’n prachtstel Ryth. oefeningen, waarvan de zoo moeilijke «in zessen” zeer correct en bevallig werden uitgevoerd. Daarnaast werkten de meisjes der gymnas tiekschool, Stokoefeningen op muziek, 'n klein balletnommertje. Wonder, op ’t publiek maakt dat soort oefeningen meer indruk, dan het werken aan toestellen. Zoo bij de tegelijk werkende damesclubs D.o.s/’ en «Hygiëa”. Ze werken kranig in de soms nog al gecom pliceerde oefeningen. Bravo, voor deze dames en hun directeur, den heer Jongejan. Nu stroomt de School-gymnastiekjeugd het terrein binnen. Och, wat is er klein goed bij. Ook dsze algemeene vrijs-oefeningen gingen er glad door. Wat vonden al die moeders en vaders dat mooi, ’t Is ook zoo’n prettig gezicht, als je jongen of je meisje daar zoo parmantig de bewegingen maakt. En wat kan zoo’n klein ding allerliefst knoeien”. Na een serie stokoefeningen door jongens, kwam het slotnommer: «Estafette-loop” door h.h. uit den turnkring «Sneek”. Een inspannend iets, zoo’n Estafetteloop, die veel vraagt aan volhoudingsvermogen, kracht en vlugheid van de deelnemers. De baan is, n.b. 80 meter lang; 40 heen, 40 terug. En ’t overgeven van het vlaggetje is iets wat nog al invloed heeft op tijd en tijdverlies. Na deze moeilijke demonstratie werden de Reeds vroeg kwamen de verschillende clubs opzetten, dat gaf al dadelijk ’n prettige drukte. Aanwezig waren de vereenigingen «D. O. 8.” te Lemmer, «E. G. G. V.” te Balk, «Ontwikkeling” te Langweer, «Vriendschap en kracht” te Joure, «Hygiëa” te Joure, «Sneek Gym. V.”, «Wilhelmina” en «Lyeurgus,” alhier. Op den gezetten tijd werd er begonnen, ’t Programma voor den morgen luidde als volgt: 9 uur. Wedstrijden: a, Driekamp voor Dames en Heeren Turn kring «Sneek”. (voor damestwee vrije oefeningen, een brugoefening en hinderniswedloop. No. 7a). (voor heerentwee vrije oefeningen, een brugoefening en estafetteloop. No. 10). Hoogspringen Heeren 17 jaar en ouder. Vèrepringen Jongens 14, 15 en 16 jaar. d. Snelloop 40 Meter Jongens 11, 12 13 jaar. Korfbalvèrwerpen Meisjes 14, 15 en Men zou haast gaan zeggen, dat wij van den ontwikkelingsgang der wereld het stadium der loonsverhoogingen en arbeidsduurverkor tingen zoo langzamerhand te boven gaan komen. En nu is het aardig op te merken, hoe men langzamerhand hier en daar gaat inzien, dat door al dat fraais het duizendjarig vreugderijk nog niet gekomen is. Wat men met de eene hand erlangt, moet men met de andere weder uitgeven. Dies natuurlijk groote tot aller grootste ontevredenheid. Men moet eenigszins philosophisch zijn aangelegd om dit met schouderophalen te laten passeeren. Mijns inziens kan men zich zonder schroom eenige philosophic toemeten, omdat de ontevredenheid langzaam maar zeker ons daar brengt, waar wij moeten zijn. Natuurlijk zijn we zoo ver nog lang niet, maar we komen er wel. Dat wil zeggen, de feiten „zullen de geneesheer Worden, die stinkende wonden uitsnijdt. Ik heb me deze week geoccupeerd met drie brochures, waarvan ik de lezing in de volgorde die ik noemen zal, zeer hartelijk kan aanbevelen, omdat men daardoor zich allengs zal voorzien van de philosophische kalmte, welke momenteel noodig is. De eerste brochure, welke ik zou aanraden te lezen, is die van dr. Herman Gorter. Zij is niet humoristisch bedoeld natuurlijk? maar het is af en toe onmogelijk zijn lach in te houden. De heer Gorter heeft zijn brochure opgedragen aan «Lenin” zoodat men daaruit alleen reeds weet, hoe laat het is. De heer Gorter is schoolmeester en profeet tegelijk, en speelt tegelijk nog voor Cassandra op den koop toe. De tweede brochure is van den even strijd- vaardigen als strijdlustigen dokter Van Dieren. Ik ken den heer Van Dieren persoonlijk niet en zie gaarne in hem een goed, eerlijk en zelfs bekwaam man. Wat wil hij echter met zijn boeken, die doorloopend de socialisten en hun stellingen aanvallen Gelooft hij werkelijk socialisten te bekeeren Dat kan hij niet meenen en daarom spreekt hij voor hen, die geene bekeering van noode hebben. Van groote beteekenis acht ik de brochure slechts om het enorme materiaal, dat er in bij elkaar is gebracht en dat op politieke vergaderingen opgeld kan doen. De derde brochure is van mr. Anton van Gijn, een afdruk van de artikelen door den professor geschreven voor de Haagsche Post. De heer Van Gijn lijkt mij de eenige, die de kwesties, waarom het tegenwoordig gaat, in het hart raakt. Hij houdt zich niet bezig met het bestrijden van personen en zelfs hun stelsels attaqueert hij niet als zoodanig. De heer Van Gijn plaatst zich op den bodem der feiten en concludeert kort en bondig, dat er ellende voor de deur staat, wanneer men niet werken wil. Dat is de waarheid en die komt hoe langer hoe meer om den hoek kijken. Ik wil een gewoon voorbeeld nemen. On langs werd bericht, dat een heier thans 8 palen verwerkt, tegen vroeger in denzelfden tijd 35. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen dat diezelfde heier thans tweemaal zooveel verdient als voor den oorlog. Dat wil zeggen, dat heiwerk momenteel op bijna 9-maal de prijs komt van vroeger. En met alles is het zoo of ongeveer zoo gesteld. En nu vindt die heier, die tweemaal zooveel verdient, het zonderling, dat hij er nog be roerd aan toe is op den koop toe. De men- schen, die dat heel natuurlijk vinden, zijn nog met een lantaarntje te zoeken. En daaraan schrijf ik het ook toe, dat men het hier en elders nu weer eens voor de variatie in een andere richting zal gaan zoeken. Er zijn menschen, die dom genoeg zijn om te meenen, dat men verbetering van den toestand krijgen kan door kunstmatig de prijzen laag te houden, d.w.z. door aan fabrikant, handelaar, detaillist enz. de winst te ontnemen of te besnoeien. Men gaat nu van de verkeerde stelling uit te meenen, dat er over het algemeen onbe hoorlijke winsten worden gemaakt. Onge twijfeld zijn de winstmarges grooter, maar dat moeten ze ook zijn, nu ieders persoonlijke uitgaven buitengewoon gestegen zijn, even goed als van den straks genoemden heier. Maar après tout wordt de prijs gemaakt door vraag en aanbod. En vast staat, dat het aanbod door de bank niet aan de vraag beantwoordt. Vandaar dat de prijzen stijgen. Nu wil men de prijzen officieel lager stellen. Prachtig, maar dan zal men zien, dat massa’s b. Handbalvèrwerpen Jongens 14, 15 en 16 jaar. d. 11 uur. a. Duitsche driesprong Jongens 11, 12 en 13 jaar. b. Slingerbalvèrwerpen Dames 16 jaar en ouder. c. Kastiebalvèrslaan Meisjes 11, 12 en 13 jaar. We waren te laat aanwezig om van hetgene er nu verricht is,- een getrouw relaas te geven. Men informeerde ons dat er in den Driekamp best werk was geleverd. We zagen nog het «hoogspringen” voor dames (16 jaar en ouder), dat gaf menig mooien sprong te zien, ook het sliugerbal- vèrwerpen was 'n prestatie die er mocht zijn. Uit den aard der zaak was er nog niet veel publiek, dat komt vanmiddag, na de Pauze. ’e Mid da g s. Eén uur. Op de Nieuwmarkt stellen zich de deelnemende turnclubs op, om straks eene sportatieve wandeling, optocht, te houden door de stad. Voorwaarts-marsch. En route! ’n Eenig mooi gezicht, zoo’n gymnasten-optocht. Wat ’n geheel van echt gezond, kranig, jong menschenmateriaal. Ziet dat stappen, die houding, datik zal mijn best doen. Al die levenslust, die levensmoed, dat blije, dat ordelijke I Dat is jong Nederland, dat wordt de toe komst. Dat is hoopvol Nederland. Hoe veel mooier die daar voorbijgaande gymnasten dan een passeerende troep soldaten. Bij de Turners alles vrijen wil, orde door nwillen orde houden”, ginds veel onwil, tegen zin en «onnut”. Meisjes, jongens, dames, heeren toe komstige burgeressen en burgers van Neder land, een bondsklap voor uw mooie prestatie. Er was te weinig muziek in den stoet. In dezen optocht waren drie muziekkorpsen geen weelde geweest. ’t Gaat naar het Sportterrein, voorafgegaan en gevolgd door een groote menschenmassa. Op het terrein aangekomen brengt men den vaandelgroet en dan wordt er begonnen. «Algemeene vrije oefeningen, heeren Turn kring Sneek, Rijksgroepen en Gymnastiek- school.” Op de tonen van de muziek worden er verscheidene ordeoefeningen ten beste ge geven, die aller bijval verwerven. Als dit nommer is afgeloopen, wordt het druk op het terrein. In verschillende vakken begint men onder scheidene oefeningen door meerdere clubs: Polsstokhoogspringen, Turnkring Sneek. Hindernis wedloop, meisjes 14, 15, 16 Bolswardsche Courant T i 1 9- c. x E E I c.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1