Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. s i Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. 1919. No. 40. Zondag 28 September. Winkelier en Consument. DURE HUIZEN. 111 B 9 "oer ditten en datten. VOOR STATEMA. BINNENLAND. I J INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) - van werkeloosheid belang hiermede spoedig aan te ■7 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ff el bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder ff o. 4. en grossier zijn Geschikte gelegenheid al veel gewonnen zijn. Zou de Gemeente weldra een gedeelte bouwterrein tegenover de Kade kunnen af geven Ook ter voorkoming was ’t van vangen. Bolsward. ff et Bestuur van het Bureau, S. HOOGLAND, Voorzitter, E. van DIJK, Secretaris. Door de gewijzigde omstandigheden wordt meer en meer crisis-personeel ontslagen. Daarom heeft de Afdeeling Eriesland van den Alge- meenen Ned. Bond van Crisis-Ambtenaren een plaatsingsbureau opgericht, waarvan het secre tariaat is gevestigd Doelestraat 4 te Leeu warden dat zijne bemiddeling kosteloos verleent. Een door dit bureau uitgegeven lijst met namen en inlichtingen van ingeschrevenen wordt gaarne franco toegezonden. Wij stellen ons voor, dat patroons en instellingen die personeel behoeven, van de bemiddeling van dit bureau een nnttig gebruik zullen kunnen maken. Een nieuw huis is thans duur, doch ook de oude kosten thans veel geld. Ook doordat er meer vraag is dan aanbod. om te bouwen zou van een Centraal laten wachten, en thans komt de reactie, waarvan in de eerste plaats de winkelier dupe wordt. Internationaal ontwaart men ont stemming tegen den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. De over de geheele linie gegeven loonsverhooging houdt geen gelijken tred met de duurte, vandaar ontevreden heid, die zich in de eerste plaats uit tegen den winkelier. Ia de schakel fabrikant-grossier-winkelier staat de winkelier uitsluitend in nauw contact met het publiek. Fabrikant ’t publiek onbekende grootheden daarom komt de geheele ontevredenheid over de tegen woordige toestanden, de geheele teleurstelling over hetgeen de vrede niet bracht, op den winkelier en kleinen handwerksman neer. Het publiek zoekt een uitweg, roept heftig om coöperaties, wil verbruiksbonden stichten en pruttelt over ’t niet ingrijpen der Overheid. Dit laatste wordt natuurlijk aangewakkerd door partij-organen, die meenen daardoor hun politieke doeleinden, w.o. socialisatie, werkelijk heid te doen worden. Doch daarnevens doen ook de meest bezadigde couranten door het opnemen van ingezonden stukken en krekel zangen mede aan de algemeene hetze, zoo zelfs, dat op dit oogenblik de woorden afzetter in één adem worden winkelier en genoemd. Het wordt tijd dat al deze zaken ernstig onder de oogen worden gezien en met aandacht de middelen worden overwogen om in deze toestanden verbetering te brengen. Bij al dat geschetter en dien onbewezen laster vergeet men algemeen een voorname factor, nl. iedere winkelier is op zijn beurt consument en heeft dus evenzeer van de duurte te lijden als zijn medeburgers in de maatschappij. De sigaren handelaar heeft den groentenhandelaar noodig, de groentenhandelaar den manufacturier, de manufacturier den slager, de slager den kruidenier, en zoo gaat het door. Het publiek schijnt te meenen dat de winkelier in het eene vak bij zijn collega in een ander artikel goedkooper terecht kan. Niets is natuurlijk minder waar. Daarbij komen de verhoogde uitgaven van huren, belastingen, telefoon, gas, waterleiding en vooral de loonen, die alle op den winkelier juist om zijn zaken veel meer drukken dan op andere menschen in de maatschappij. En toch ziet men in alle lagen der maat schappij een stelling nemen tegen den winkel stand, die een onderzoek naar die ontstemming alleszins wettigt. Maar hoe? Het komt ons wenschelijk voor te trachten het publiek te overtuigen, dat de algemeene hetze tegen den winkelier ongemotiveerd is. Daartoe is noodig het instellen van een commissie van beroep, waar alle gevallen van vermeende prijs opdrijving kunnen worden aangebracht en onderzocht. Blijkt dan, na nauwkeurig onder zoek, dat de klacht gegrond is, dan moet daaraan, door publiciteit, een einde worden gemaakt. Dusdanige commissie moet bestaan uit een paar vakmenschen en een paar consumenten, waaraan een accountant moet worden toegevoegd. Niets zal den georganiseerden middenstand aangenamer zijn dan de totstandkoming dezer commissie te bevorderen, omdat ze een der gelijk onderzoek absoluut niet schroomt en krachtig wil medewerken om ongewenschte toestanden tegen te gaan. Te dien einde is reeds overleg gepleegd met den rijksmidden- standsadviseur voor het N. en O. des lands alhier, om tot een zoo onpartijdig mogelijke samenstelling dezer commissie te geraken. nei ’t hyngstespil töge. Earst to Ljouwert, hwer ’t it joun op joun propfol siet. De ljue hiene hjar gounen der graech for oer om in joun yn in gleonhjitte tinte to sitten en to switten, dat in hopen it krappernöch krigen. As ’t mei ’t sin giet, hwet kin ’t dan al hwet lije. Yn in tiid, nou ’t alles dien wirdt om sykten to bistriden, nou ’t men wirket for folkssounens, nou ’t alles Antsmet wirde moat, hwet mar in bytsje Ander fortinking stiet, smyt men faek ek noch alle forsichtich- heid foart, en it iene is sims sa mei ’t oare yn striid. In bern mei net nei skoalle as it net yninte is, hwent der bistiet gefaer for pokken, mar yn in hynstespil mei alles, yn inte ef net, as binne de ljue heal yn’e tarring, en de minsken wirde der sa’n joun yn in aide tinte set, sa ticht yoelkoar, as wiemen ’t turven die loege waerden. Hwa ’t in goune ef trije bitellet, komt op in kjessen, hwer ’t faeks de foarige joun in gammelige lijer him op dtswit hat. Mar it is 'n hyngstespil, fen Carré ek noch wol, en freze for bismetting dêr wirdt net ienris om tocht, men jowt mei nocht de hege yntree, sAnder to kleijen dat ’t dj Ar is. Do ’t fen ’e wike op ’t Hearenfean de earste foarstelling jown wirde scoe, kaemen de mins ken by hAnderten opsetten, mar do ’t it tiid wier fen bigjinnen, wier de tinte noch net ré en de hynsders wierne der ek noch net. Do seagen de ljue it oankommen, as ’t noeh wêze scoe, dan koene hja net mei ’t spoar werom, en sadwaende kearden dy mei ’t léste spoar torech, sAnder hwet sjoen to hawwen as de tinte. Garen lieten de trein mar sjitte en binne nei ófrin nei hAs ta kuiere, som migen treddelAre. De ljue hawwe de nacht rest der for oer en jowe mei nocht in daelder ef in pear goune, en dan klaget men ek noch oer de binaude tiid. Frisia. Om de djArte fen alle soarten dingen tsjin to gean, wirdt fen alles dien. Bounen en forienings wirde oprjuchte, en men giet nei hwertroch dy hege prizen Antsteane en dan scil ’t preboarre wirde om de prizen wer mear op it gewoane peil to bringen. As nou de ljue, dy ’t hjir mei belêstige binne, seis mar net al to prizich binne, hwent dan koe de priisforoaring de forkearde kant wolris utgean, dat it mear yn ’e hichte gyng as omleech, en dan scoe der faeks ek wer in boun oprjuchte wirde moatte om dy djArte tsjin to gean, en op sa’n menear waerd alles ho langer ho djArder, en de minsken scoenen ’t net mear foarelkoarre balde kinne, en by gebrek oan 't noadige omkomme. Mar safier is ’t daliks noch net. Fen krapte oan’t aller- noadichste is alhiel nog gjin sprake, oars hiene de minsken ut Fryslan net by tAzenen ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De duurte der levensmiddelen is nog steeds onrustbarend, schrijft de Fran. Crt. In alle kringen gordt men zich aan, om dezen «draak met duizend koppen” te bevechten, speciaal door hoogere loonen te bedingen. Maar de duurte is een draak met alle slechte eigen schappen van zoo’n creatuur. Hier slaat men het een kop af, maar elders steekt het on middellijk den snuit weer op. De loonen zoowel als de prijzen der levensmiddelen stijgen. Ze houden ongeveer gelijken tred; de eerste komen in doorsnee als het hinkende paard nog wat achteraan. Het is de bekende geschiedenis van den vicieuzen cirkel. En de consumenten, ten einde raad, zoeken een uitweg en probeereu het met coöperatieve inkoopvereenigingen. De regeering wijdt ook de troonrede zegt ’t haar volle aan dacht aan het duurte-probleem. Ze heeft zelfs zooals men weet, een staatscommissie te dier zake benoemd. Misschien vindt die commissie, wier werkzaamheden zijn begonnen met een wat men zou kunnen noemen algemeene enquête, de oplossing, ’t Is te hopen, maar dan liefst spoedig. Want de ontevredenheid is stijgende en als de commissie met de be kende Hollandsche degelijk- en langzaamheid gaat delibereeren, bestudeeren, rapporteeren enz., ja dan zou het duurte-vraagstuk in tusschentijd wel eens op andere wijze opgelost kunnen zijn. Men zou hierbij een voorbeeld kunnen nemen aan het buitenland, waar, zooals iu Zweden, Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika, krachtige maatregelen en uitste kend werkende wetten tegen woeker en onre delijke prijsopdrijving in 't leven zijn geroe pen. Want in den pas geëindigden oorlog is geen enkel land aan de plaag van de woeke raars ontsnapt, ook niet de onzijdige staten. Vele gewetenlooze parasieten, die men in ons land met den naam O.-W.-ers bestempelde, hebben ten koste van de groote massa soms enorme rijkdommen vergaard. Die O.-W.-koorts is ook nu nog niet verdwenen en de prijzen van vele gebruiks-artikelen zijn sedert het sluiten van den vrede eer gestegen dan ge daald. Dat is tegen de schier algemeene ver wachting en het publiek leeft in de stellige overtuiging, dat het nog altijd gevild wordt en voor vele noodzakelijke levensbehoeften afzetters-prijzen betaalt. Er heerscht daardoor groote ontstemming en onrust in de wereld en er ontwaakt een krachtig, georganiseerd verzet tegen de onrustbarende duurte, waarmee bijna ieder gezin te worstelen heeft. De winkeliers-stand, die in direct contact staat tot de afnemers, begint hier en daar leelijk in de klem te geraken. Tijdens de algemeene misère is het hun over ’t algemeen zeer goed gegaan en in den distributietijd heeft zich heel wat kwaad bloed gezet tegen vele neringdoenden, die dikke winsten maakten en de vriendelijke beleefdheid van vóór den oorlog tegenover de klanten meer en meer aan hun laars lapten. De menschen hadden hèn immers noodig! Ook in dit opzicht was de verhouding verbroken en de wereld op haar kop gezet. Thans komt de reactie. Het vertrouwen is in ernstige mate geschokt en het verzet breekt zich baan, bedreigt niet zoozeer fabrikant en grossier als wel den winkelier, die volgens veler oppervlakkige beschouwing ook nu nog een van de directe oorzaken is der heerschende duurte. Anderen, ook de oprichters van som mige (tijdelijke?) consumenten-vereenigingen, wenschen het verbroken vertrouwen te her stellen en door onderlinge samenwerking tot een bevredigende oplossing te komen. Of het lukken zal F De tijd zal het leeren en mis schien ook in dit opzicht een economische revolutie brengen, zooals wij er de laatste jaren reeds enkele hebben beleefd. In de Zwolsche Crt. vonden we een inge zonden stuk van het bestuur der Midden- stands-vereeniging «Handel en Industrie” aldaar, waarin de kwestie op zakelijke, heldere en objectieve wijze onder de oogen wordt gezien. De inhoud van dit schrijven, dat overname ten volle waard is, luidt als volgt Ernstige tijden beleven wij en nog ernstiger gaan wij wellicht tegemoet. Al de lasten gedurende den oorlog heeft men gedragen, gerugsteund door de gedachte«als straks de vrede komt, zal er wel een betere tijd aan breken”. De vrede is gekomen, de betere tijd echter niet. Integendeel. De kolossale prijzen val, waar het publiek van droomde, heeft zich Eervol ontslag. Aan den heer 8. 8. Frankena, assistent bij ’s rijksbelasting, is met ingang van 1 November 1919, eervol ontslag uit den dienst verleend. Feest Rijks-Zuivelschool. Aan het programma van de feestelijke her denking van het 15-jarig bestaan van de Rijks-Zuivelschool op 1 October a.s. ontleenen wij het volgende Voormiddags 101/2 uur. Samenkomst in het «Hof van Holland” te Bolsward van alle deelnemers aan het feest. Na kort welkomstwoord van den Voorzitter, bezoek aan de Rijks-Zuivelschool. Fotografische opname van alle deelnemers voor het schoolgebouw. Vervolgens bezoek aan de vee-tentoonstelling, dien dag door de Friesche Maatschappij van landbouw, afdeeling Bolsward, te houden. Namiddags 12 uur. Gemeenschappelijke koffietafel in het «Hof van Holland” van oud-leerlingen en hunne dames. Namiddags 24 uur. Alg. leden-vergadering van de Vereeniging van oud-leerlingen van de R.Z.S. te Bolsward. Van 26 uur nam. wordt er te Bolsward een keuring van tuigpaarden gehouden, wat de dames, gedurende de vergadering, eenige afleiding kan bezorgen. Namiddags 68 uur. Gemeenschappelijk diner in 't hotel Wiebes” van dames, oudleerlingen, leerlingen en genoo- digden als Directeur, personeel en oud personeel van de Rijkszuivelschool. ’s Avonds 81/2 uur. Aanvang van den feestavond waarschijnlijk in «de Doele”. Het programma bevat onder andere een blijspelletje, eenige voordrachten en tableaux etc., uit te voeren door Bolswarder dames en leerlingen van de Rijkszuivelschool. Een en ander wordt afgewisseld door het 15 personen sterk Bolswarder Orkest «Andante”, directeur de heer Timmer. Verder gal er gelegenheid gegeven worden te kunnen dansen, lijkheid tot oprichting Bureau voor inkoop. Brooddronkenheid. Men meldt uit Delft aan het ffbld. De hooge loonen die thans aan losse werk lieden worden uitgekeerd, weten sommigen niet beter te besteden dan voor een goed deel in sterken drank om te zetten. Dronkemans- tooneelen, waarbij dikwerf het mes wordt getrokken, zijn aan de orde van den dag. Zoo gebeurde het gistermiddag dat een beschonken sjouwer op den Zuidwal een ijzeren stoephek afrukte en uit pure baldadigheid wierp door een spiegelruit van een woning. De politie arresteerde den dader die zich nu wegens vernieling zal hebben te verantwoorden. Rijstprijzen. De maximum-prijs voor rijst is opgeheven, behalve voor rijst die door bet Rijk beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van zieken en zwakken. De minister zegt, dat invoer van rijst bij het voortbestaan der huidige maximumprijzen ten zeerste bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk wordt, daar de laatste zich bewegen beneden de op de wereldmarkt geldende prijzen. Naar de minister hoopt, zal, mede als gevolg van de opheffing van den max.-prijs, in de naaste toekomst meer rijst geïmporteerd worden dan tot heden het geval was. Importears hebben zich verplicht van den nieuwen invoer 10.000 balen te leveren aan de Regeering. Deze zuilen ten behoeve van zieken en zwakken tegen de oude prijzen ter beschikking der gemeentebesturen komen. STADSNIEUWS. Benoemd. De heer D. Beijer, secretaris dezer gemeente, is in gelijke betrekking benoemd te Woerden. Geslaagd voor het diploma candidaat-gemeentesecretaris, de heer R. de Jager, ambt, ter secr. van Hennaarderadeel, leerling van den heer D, Beijer. Be kolenvoorziening. De directeur der Rijkskolendistributie heeft in een vergadering van den Nijverheidsraad medegedeeld, dat voor de naaste toekomst in de behoefte aan kolen voor de nijverheid ten volle kan voorzien worden en dat ook de verdere vooruitzichten, in aanmerking genomen de kolenschaarschte over de geheele wereld, niet ongunstig zijn. Congres Middenstandsbond. In den a.s. winter zal een buitengewoon congres van den Middenstandsbond gehouden worden, ter behandeling van de volgende onderwerpen: 1. Het euvel der opzettelijke wanbetaling en de middelen ter bestrijding daarvan. 2. Het Coöperatie-vraagstuk, waaronder ook wordt opgenomen het voorstel: De moge- Bolswardsche Courant »oor t- F A- s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1