Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel Zondag 5 October. 58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 1919. No. 4^. 'li Uit de Raadszaal. VOOR B. en W. school kennisgeving. bepaling der bouwveror- 1 Vergadering op Donderdag 2 October 1919. >3 behandeling verzoek om reglement, overhandigden. Adres Afd. Ned. Bond aan den ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents.* Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Adres van ’t Bestuur der School Reho- voor den voorgenomen schoolbouw van een bepaling der bouwveror dening inzake de closets met waterspoeling. h. Adres van huisvrouwen dezer gemeente, verzoekende voor de gezinnen wier inkomen f 800 niet te boven gaat, een toeslag op brandstof, gas en melk, daar de hooge prijzen zulks wel noodig maken. Een adres van adhesie van een groot huisvrouwen alhier, met vorenstaand aan Gemeentereiniging cokes alsmede dat de positie van de Vries wordt verbeterd. p. Adres van de bewoners der Nieuwe Kade, verzoekende dat de boomen kant der huizen gerooid mogen worden, welk verzoek gesteund wordt door de drie doctoren te dezer stede. q. Adres van de ant.-rev. Kiesvereeniging Nederland en Oranje, verzoekende bij de regeling H.O. de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud voor gezinnen te bepalen op f 600 voor op zichzelfstaande personen op f 400 en den aftrek voor kinderen te regelen 1 kind f 40, 2 kinderen f 90, 3 kinderen f 150 enz. r. Adres van de R.K. Kiesvereeniging, adhesie betuigende met vorenstaand adres. f 427.856.94. 435,230.94. f 7374.—. en Wethouders Adres van den Chr. Bond van personeel in publieken dienst, verzoekende een spoedige van het reeds lang ingediend regeling van het werklieden waarvoor zij toen een concept Bij deze raadsvergadering, die eigenlijk als de eerste gewone bijeenkomst van den nieuwen Raad is te beschouwen, gingen de punten der agenda zeer eenstemmig van de hand. Al het voorgestelde van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen en er had ook weinig of geen discussie plaats. Alleen het laatste, de benoeming van een doodgraver, ontmoette eenige moeielijkheid en daar moest ten laatste nog het lot beslissen. De agenda werd daarom vlug afgewerkt, maar er was zulk een karrevracht van inge komen stukken, dat daarmee haast de helft van den tijd heenging, en nog lang alles werd niet gelezen. Er was van den kant van ’t publiek nog al veel belangstelling. Daar dit nummer onzer courant geen groote ruimte voor dit verslag meer beschikbaar heeft, moet alles in wat gedrongen vorm ver meld worden. Tegenwoordig alle 12 leden. Sr is een vacature. Voorzitter is de heer Praamsma. Na opening der vergadering worden de notulen- goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Missive van den heer A. F. de Boer, dat hij de benoeming tot weesvoogd aanneemt. b. Idem van Mej. R. Terhenne, dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan no. 2 aanneemt. c. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende de toelating van den heer J. Haima als raadslid. d. Kantbeschikking van den Commissaris der Koningin, goedkeurende de opheffing van de Bank van Leening. ad. Aangenomen voor e. Procesverbaal van kasverificatie. Ter inzage gelegd voor de leden. f. Voorstel B. en W. om wegens weinige deelname met 1 Januari a.s. de stadsteeken- school op te heffen. Ter inzage om in een volgende vergadering te behandelen. 9- both, om ontheffing i. aantal adres. Adres van de R. K. Werkliedenver- eeniging, adhesie betuigende met het vroeger ingekomen adres der werkliedenvereeniging ^Eendracht zij ons doel” inzake het verleenen van toeslag op zwarte brandstoffen, waaraan zij toevoegen het verzoek om den toeslag op gas met nog 2 cent te verhoogen en voor kinderen beneden 3 jaar goedkoope melk beschikbaar te stellen. k. Adres van den heer Th. Groeneveld verzoekende met 1 Jan. a.s. eervol ontslag als onderwijzer aan de school voor m.u.l.o. l. Adres van ’t Bestuur der Tuinbouw- vereeniging, verzoekende voor een te houden cursus in Groenteteelt, 2 schoollokalen, 2 avonden per week. m. Adres van den heer D. Beijer, ver zoekende wegens benoeming te Woerden, zoo spoedig het kan, ontslag als Gemeentesecre taris, met een missive van den Wethouder te Woerden dat er daar groote behoefte is aan de spoedige vervulling der bestaande vacature. n. Adres van S. Gerritsma, pachter der Ymswoldertille, verzoekende vermindering van pacht, wijl er veel minder scheepvaart door de brug is dan voorheen. o. Adres Ned. Bond van personeel in openbaren dienstenbedrijven, verzoekende dat de werklieden van de gasfabriek en de wordt verstrekt den bruggaarder lager kon zijn. Ook vraagt de commissie of er een instructie bestaat voor den accountant, die de controle voert en de commissie heeft geen kennis kunnen nemen van diens rap porten, maar stelt voor de gemeenterekening enz. goed te keuren. Ontvangsten Uitgaven Nadeelig saldo B. en W. antwoorden, dat volgens rapport van den boekhouder der Gemeentereiniging de opmerking juist is. De posten huur en voorschot woningbouw worden op het volgend dienstjaar verantwoord. Dat zooveel rente voor tijdelijk kasgeld noodig was, komt doordat de raad het voorstel B. en W. om een voorloopig kohier van hoofdel. omslag uit te geven, heeft verworpen. De accountant voert zonder instructie de controle, zijn rapporten zullen voortaan over gelegd worden. De heer Eerdmans merkt tegen dit antwoord van B. en W. op, dat het niet opgaat dat B. en W. zich achter een besluit van den raad verschuilen als tijdiger de- belastings- biljetten waren gekomen, zou er zooveel kas geld niet geleend behoeven te worden. De Voorzitter antwoordt hoe het komt dat de biljetten zoo laat uitgegeven worden. Op den duur zal dat beter worden. De rekening wordt goedgekeurd met alge meene (9) stemmen, de heeren Praamsma, Lunter en Wesseling, wethouders, stemden niet mee. 12. Benoeming doodgraver, de alphabetische aanbeveling van Burgemeester en Wethouders bestaat uit: W. R. de Jong, G. Pietersma, R. v.d. Wal. De heer Yssels verklaart verbaasd te zijn dat de 3 op de aanbeveling geplaatsten dezelfde kleur hebben als de leden van het Dag. Bestuur. Hij hoopt dat in de toekomst niet naar kleur maar naar capaciteiten gerekend wordt. Hij moet overigens zeggen de 3 op de aanbeveling zijn er wel geschikt voor, ze zijn er als voor geboren. De heer v. d. Klei had de aanbeveling ook wel eens anders verwacht, hij is al lang raads lid en ’t is nu de 2e maal dat een Katholiek wordt aanbevolen. Hij vindt het wel wat straf, dat de eerste keer al dadelijk er aan merking op wordt gemaakt. B. en W. zullen zeer zeker met de capaciteiten steeds rekening houden. De Voorzitter antwoordt dat het hem spijt, dat de heer Yssels hier wat anders achter zoekt. Wegens leeftijd moesten heel wat van de 61 sollicitanten worden uitgezonderd, en verder is gelet op geschiktheid, en na her haalde schifting zijn deze 3 overgebleven, ’t Verheugt Spreker echter, dat de heer Yssels ze wel voor heel geschikt verklaart. Bij eerste stemming verkregen W. R. de Jong en G. Pietersma elk 4, R. v. d. Wal 3 stemmen en B. Bonnet 1 stem. De 2e vrije stemming had precies denzelf- den uitslag. Bij herstemming tusschen de Jong en Pietersma verkregen beiden 6 stemmen. Het lot moest nu beslissen en was ten gunste van G. Pietersma, zoodat die benoemd werd. De Voorzitter deelt nog mee, dat in de Commissie voor den weg BolswardHarlingen een vacature bestaat, door ’t ontslag van den heer Oberman. Wijl die zaak ten einde loopt, dient er een opvolger benoemd te worden, waarvoor urgentie wordt gevraagd en verleend. De heer J. Haima wordt benoemd met 11 stemmen, de heer Praamsma had 1 stem. Sluiting der vergadering. STADSNIEUWS. Feest Rijks-Zuivelschool. Bolsward treft het dit jaar bijzonder met het weer, wat de feestelgkheden in open Incht betreft. Nu, hetheeft in dit opzicht ook dikwijls pech gehad. Wat dit feest van de Zuivelschool betreft, komt ons nog in herinnering de opening dezer school op Zaterdag 1 Oct. 1904. ’t Was toen een echte regendag. Toen de feestcommissie dien dag zich van de school naar de stad begaf, goot het, alsof ’t water met emmers werd neergegooid. Maar heden was het bijzonder fraai weer voor den tijd van ’t jaar en toch ook weer juist op het kantje af, want te halfzes was het mooie er al af, en die naar elders moest, had op den terugweg regen en wind. De dag echter was uitlokkend en het was Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding. De Voorzitter antwoordt de heeren dat de verhooging evenals bij de anderen wordt geacht 1 Jan. 1919 te zijn ingegaan, en bij de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs zal er ten opzichte het gymnastiek onderwijs wel een goede oplossing komen en misschien een ruimere uitbreiding nog. Met algemeene stemmen het advies B. en W. goedgekeurd. 3. Voorstel Burgemeester aanvulling leervakken M.u.l.o. Op verlangen van Ged. Staten behoort het leerplan der school voor m.u.l.o. aangevuld te worden met het vak zingen. Daartegen bestaat geen bezwaar, waarom wordt voorgesteld dit te wijzigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel Burgemeester en Wethouders aanstelling onderwijzers voor handelskennis en teekenen aan de M.u.l.o. school. Daar voor het uitgebreider leerplan der school voor m.u.l.o. nu ook handelskennis en teekenen moet worden onderwezen, wordt voorgesteld tijdelijk daarvoor aan te stellen respectievelijk de heeren J. Driebergen en J. H. Bachofner. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Adres aan de Koningin toepassing art. 26 novies, Lager Onderwijs wet. In dit adres wordt met het oog op de vermeerdering van personeel aan de school voor m.u.l.o. voor handelskennis, teekenen en handwerken, voor die onderwijzers alsmede voor die der teekenschool de rijksbijdrage aan gevraagd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel Burgemeester en Wethouders regeling uitbetaling jaarwedden onderwijzers. De verordening regelende de uitbetaling der salarissen aan de onderwijzers per maand, en hoe te handelen bij ziekte, militaire dienst, ont slag en bij overlijden, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 7. Foorstel Burgemeester en Wethouders bezoldiging correspondent arbeidsbemiddeling. Het voorstel luidt om voor den correspondent der arbeidsbemiddeling een beloouing te bepalen van f 50 per jaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Adres Hoofd school II om eervol ont slag met advies Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren het ontslag te ver leenen op de meest eervolle wijze met ingang Jan. 1920. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Voorstel Burgemeester en Wethouders benoeming J. Kroles brugwachter Hooghout. Voorgesteld wordt J. Kroles te benoemen op een belooning van f 250 per jaar en op nader vast te stellen instructie. De heer Eerdmans vraagt waarom hiervoor geen sollicitanten zijn opgeroepen, en de heer v. d. Klei vraagt of de brugwachter persoon lijk steeds de brug moet bedienen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat bij wijze van proef de Vries eerst beide bruggen zou bedienen, dit bleek onmogelijk en toen heeft Kroles die brug tijdelijk voor de Vries bediend. De veiligheid eischt voorziening, en hij is genegen het voor deze som waar te nemen. Persoonlijk is dat niet juist noodig, maar hij draagt de verantwoordelijkheid. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Adres Fr. Mij. van Landbouw om gebruik van een schoollokaal met advies Bur gemeester en Wethouders. Deze Maatschappij verzoekt voor een te houden wintercursus een schoollokaal te mogen gebruiken. Het advies van B. en W. luidt om dit toe te staan op de voorwaarden als ’t vorig jaar. Met algemeene stenhmen goedgekeurd. 11. Behandeling gemeente rekening 1918. De commissie die de rekeningen heeft nage zien, maakte bij die der reiniging de op merking, dat van den inventaris een bedrag van f 1313 is afgeschreven, zoodat de winst niet f 5171.126, doch f 3148.125 wordt. En bij de gemeenterekening vraagt zij of de ,/Hanze” maar 1 schoollokaal gebruikt, daar slechts f 75 bij ontvangsten staat en of het woningbouwvoorschot niet is ontvangen Verder wijst zij er op, dat voor tijdelijke leening ruim f 2600 rente is betaald, wat bij vroeger uitgifte der belastingbiljetten veel t. Adres Afd. Ned. Bond van Onderwijzers afd. Bolsward en Wonseradeel, adhesie be tuigende met het vroeger ingekomen adres van Volksonderwijs, inzake de voorstellen tot reorganisatie (met memorie van toelichting, groot 24 pagina’s). u. Adres van de raadsleden Houtsma, v. d. Klei en Stockmann, verzoekende dat hier wordt benoemd een centrale commissie van overleg, die de zaken het dienstpersoneel betreffende kan onderzoeken in overleg met de organisaties (met concept reglement, van 7 pagina’s). Al deze stukken in handen van om advies. v. Adres van het Bestuur van de Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, verzoekende een subsidie van f 200 uit de Gemeentekas. w. Adres van de hoofden van den technischen dienst in Friesland, opmerkende dat bij de herziening der jaarwedden bij die der architecten onvoldoende rekening is ge houden met de staging der levensbehoeften, waarom voor de verschillende gemeenten een lijst is opgemaakt, waarbij voor Bolsward ook aanmerkelijke verhooging wordt verzocht. x. Adres Vereen. Chr. politiebeambten, verzoekende voor de agenten een aanvangs salaris van f 1400 met 4 verhoogingen van f 100; het politiediploma nog f50 met aan- teekening f 100 verhooging bovendien. ij. Adres van den Alg. Politiebond, verzoekende loonsverhooging voor de agenten met aanvangssalaris f 1600 en 4 verhoogingen f 100 met premievrij pensioen. z. Adres van ’t Bestuur der Sneeker Ambachtsschool verzoekende verhooging der subsidie en die te bepalen op f 20 per leerling uit deze gemeente. .z2. Adres van de prov. vereeniging voor vreemdelingenverkeer, er op wijzende dat de gemeenten in Friesland daar belang bij hebben en ook de vereeniging daarom kunnen sub- sidieeren, waartoe zij ’t verzoek doet. En dan ten laatste nog als toegift op het reeds aangegeven volledige alphabet: de Gemeente- begrooting over 1920 met de daarbij behoorende begrootingen van gasfabriek, reiniging en Armenhuis. De Voorzitter stelt voor de adressen v tot z2 te behandelen bij de begrooting en die begrooting in handen te stellen eener commissie waartoe worden aangewezen de heeren Eisma, Pannekoek-Loois en Stockmann. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Onderzoek geloofsbrieven G. Hakze. De heeren Eerdmans, Roode en Houtsma worden verzocht de stukken te onderzoeken. Nadat hieraan was voldaan werd gecon cludeerd het benoemde raadslid- toe te laten. Met algemeene stemmen aangenomen. 2. Adres gymnastiekonderwijzer omtrent jaarwedde met advies Burgemeester en Wet houders. B. en W. adviseeren, het verzoek om ver hooging salaris toe te staan wijl adressant ten onrechte in minder goeden toestand kwam als anderen. Zij stellen voor het salaris op f 1300 te bepalen. Voor de invoering van gymnastiekonderwijs achten B. en W. den tijd nog niet gekomen, wijl er een algemeenerijksregeling is te wachten. De heer Yssels kan zich daarmee vereeni- gen, doch vraagt of daar nu ook terugwerkende kracht aan wordt gegeven, en de heer Eisma wil er op wijzen, dat als men tot de behan deling over dat gymnastiekonderwijs overgaat, het wenschelijk is, zich te verstaan met de Bolswardsche Courant s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1