Bieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel Zondag 12 October. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 1919/ No. 42. 58ste Jaargang. DE BLINDEN. Ingezonden Mededeeling. Voor het Kantongerecht. J STADSNIEUWS. I* Wie in 1920 kommies of politie agent wil worden, moet terstond inlichtingen vragen bij P. BOER, Nieuw-Amsterdam. INGEZONDEN. Benoemd. Bioscoop. Bolswardsche Courant VOOR Eibergen 7 Oct. Redactie. ben ik J Aan Bolswardsche zijn gang Met dank Uw dw., G. 0. EISMA. Bolsward, 10 Oct. 1919. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) de Redactie van de Courant te Boleward. Zitting van Vrijdag 3 Oct. 1919. Ik meen hiermede voldoeiwie mijn schijnbaar vreemde, zoo niet lompe, handelwijze verklaard te hebben en ben blij te kunnen opmerken, dat ik Be Bolswardsche Courant door middel van het programma een uitnoodiging heb toegezonden. Aan de per» was het verder dien avond zich bekend te maken. Hoogachtend, J. 0. PENNING. Uit bovenstaande blijkt voldoende, dat er ten opzichte de vertegenwoordigers der pers geen opzet in ’t spel is geweest. Wij verheugen ons daarin en konden trouwens ook niet anders veronderstellen, dan dat men van de feestelijkheden wel gaarne eenige melding wilde gemaakt hebben. Misschien is onze verslaggever den Heeren onbekend geweest, hoewel hij ons Blad reeds lange jaren vertegen woordigd heeft bij dergelijke gelegen heden. Mocht ’t later weer eens voorkomen, dan zal hij de perskaart als legitimatie bewijs bij zich dragen. gelegd was bedoeld en moeite getroost, zich aan ik verzeker U, U had uw plaats behouden en U was den verderen avond met de noodige egards behandeld geworden. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. M. Naar aanleiding van enkele opmerkingen in uw verslag over het feest van de Zuivelschool, zoo vrij U eenige ruimte te verzoeken in uw veel gelezen Blad. Tot mijn spijt bemerk ik uit dat van niet eerder bekend, dan toen ik las. Wel herinner ik i voorste tafeltje 2 heeren zaten, doch uw verslag, er op den feestavond vertegenwoordigers de pers aanwezig waren. Zulks was mij uw verslag mij nu, dat aan het 1 was ik in de veronderstelling, dat dit 2 heeren van het orkest waren. Het briefje door mij neer- derhalve volstrekt niet als zzwenk” hadden de heeren zich even de mij bekend te maken, 5. L. B. te Makkum is gedagvaard om zich te verantwoorden over 't houden van een wedstrijd op het biljard in zijne tapperij, zonder vergunning van den Burgemeester. Beklaagde bekent dat hij de bezoekers van zijn café de gelegenheid bood een harmonica te winnen, maar hij zag er niet in een wed strijd, meer een aardigheid onderling. Wie een dubbeltje inlaag betaalde mocht 20 stooten op ’t biljard doen, en wie ’t hoogste getal punten maakte werd winnaar en eigenaar van de harmonica. Er was vooraf bepaald hoeveel partijen gespeeld mochten worden en ’t was meer te doen om dat muziekinstrument voor een behoorlijken prijs van de hand te doen. De partijen zijn niet eens alle gespeeld, hij die de hoogste punten had, nam de overige dubbeltjes voor zijn rekening en kreeg de harmonica. J. Seek les was de gelukkige winnaar; deze is als getuige opgeroepen en verklaart dat hij eenige partijen heeft gespeeld en ’t hoogste getal punten behaalde. Hij nam de laatste partijen over en werd zoo eigenaar van de harmonica. Hij beschouwt de zaak ook meer als een aardigheid. De heer Ambtenaar meent toch dat bier wel degelijk een wedstrijd is gehouden, en wijl daarvoor geen permissie was aangevraagd eischt hij f 3 of 1 dag hechtenis. De beklaagde kan zich daarmee niet ver- eenigen. Hij maakte er geen reclame voor, en ’t werd als een onderonsje beschouwd. Er wordt ook wel gespeeld om een glas bier of zoo iets, en dan zou dat ook als wedstrijd moeten gelden. 6. A. K. te Stavoren is opgeroepen om dat zijn schapen in den tuin van den brug wachter F. Tiemstra de koolplanten hebben afgegeten en den boel vertreden hebben. De beklaagde is niet tegenwoordig, maar de getuigen wel, en ook een getuige a decharge. Eerst wordt gehoord de brugwachter, in wiens tuin de schade werd aangericht. Deze verklaart dat 2 schapen van bekl. hem schade hebben berokkend. Het touw, waaraan de schapen vast zaten was zoo lang, dat ze een boek van zijn tuin vernield hebben. J. van Dijk, wegwerker bij het spoor, ver klaart als getuige, dat hij niet de schapen in den tuin gezien heeft, maar wel waren planten afgeknabbeld en ’t was op den grond te zien dat er schapen in geloopen hadden. Omdat er daar geen andere schapen waren, moeten het die van beklaagde zijn geweest. Als getuige a decharge wordt gehoord J. de Boer, die is de zetboer van den bekl. Hij heeft de schapen zoo vast gezet, dat ze niet in den tuin konden komen, maar een knoop in ’t touw is door anderen, denkelijk kwajongens er uit gedaan. Nu is aan Tiemstra gevraagd, wat hij voor schadevergoeding moest hebben, doch die vroeg veel te veel. Er waren 18 koolplanten afgebeten en er is f 3 vergoeding aangeboden, wat dubbel en dwars genoeg was. Getuige Tiemstra zegt daarop nog dat de koolplanten heel duur waren, en er was veel meer stuk getrapt. Hij vraagt nu f 8 schade vergoeding. De heer Kantonrechter zegt, dat het, nu de behandeling is aangevangen, te laat is, om een eisch voor schadevergoeding in te stellen, dat diende hij dan vooraf te doen. Wil hij nu nog dien eisch instellen, dan moet er opnieuw een actie worden ingesteld, en dat brengt veel onkosten mee. Hij raadt in beider belang aan, de zaak in der minne af te doen, en geeft het woord aan den heer Ambtenaar. Deze eischt f 8 boete of 4 dagen. De heer Kantonrechter geeft nogmaals den raad de zaak af te maken, en als hij daar voor ’t nitspreken van het vonnis kennis van krijgt, zal daarmee rekening worden gehouden. 7. H. B. te Huizum is bekeurd, wijl hij zieke koeien (mond- en klauwzeer) heeft behandeld en daarvoor geld heeft gevraagd en aangenomen. Bij advertentie in de L. C. werd reclame voor dien pseudo veedokter ge maakt, door aanbevelingen van veehouders. Bekl. bekent dat hij koeien heeft behandeld. Hij kreeg het middel van iemand uit N.-H. die er daar veel succes mee heeft gehad. Het was eigenlijk te doen om dit middel aan den Staat te verkoopen want de Minister vroeg, wie een afdoend middel kon beschikken. De veeartsen staan eigenlijk nog machteloos ten opzichte het mond- en klauwzeer. Hij bekent, dat hij geen bevoegdheid heeft als veearts, maar hij meende in het belang van den veestapel te handelen, door het middel aan de veehouders aan te bieden. Die het beproefd hebben, waren over den uitslag best voldaan. Als getuige wordt gehoord A. v.d. Meer uit Wonseradeel. Deze verklaart, dat bekl. zijn koeien heeft behandeld en die waren met een dag of vier weer hersteld en ook weer op de volle melk. Het kostte f 10 per koe. Omdat den heer Ambtenaar genoegzaam gebleken is dat bekl. bij verschillende boeren onbevoegd geneeskundige hulp bij het vee heeft verleend en zulks tegen betaling, eischt hij 7 X f 100 boete of 7 dagen hechtenis voor ieder der gevallen. De bekl. vraagt een lichte boete. Hij heeft geen ruime middelen, en dat hij zoo’n prijs voor de behandeling vroeg was omdat het middel zelf duur is en een heel dure spuit er bij noodig is. Hij meent dat hij de vee houders een dienst heeft bewezen, en ’t was vooral om ook in Friesland het bekend te maken. De overige beklaagden waren niet verschenen. Uitspraak Vrijdag 17 October. Aan de Bijz. School voor Christ. Volks onderwijs alhier is tot onderwijzer benoemd de heer G. H. de Visser, thans in gelijke betrekking te Sexbierum. De Directie van het Meppeler Bioscoop- Theater heeft ook hier succes gehad met de opvoeringen op Zaterdag. Zondag en Maandag. Het bezoek was nu flink te noemen, Zondag moesten zelfs verscheidene personen terug, daar er geen plaats meer onbezet was. De film »Op Hoop van Zegen” naar Heyermans’ bekend tooneelspe! heeft ook hier de attentie getrokken en het bleek de toeschouwers, dat de beoordeelingen der pers elders niet te veel zeiden. Al moge men in de le bedrijven op het tooneel den gang van zaken wel zoo goed kunnen volgen, voor de beide laatste bedrijven geeft de film veel meer werkelijkheid dan het tooneelspel zulks kan doen. Hier zag men den storm op zee, hoe de - woeste golven het ranke vaartuig belaagden, boe de schipbreukelingen omkwamen. En dan bewonderde men tevens’t artistieke spel van de bekwaamste acteurs en actrices. Al hoorde men hun stemmen niet, men zag uit het doen en op hun gelaat, wat ze wilden zeggen. Waarlijk, hier werd hooge kunst gegeven. En ook de voorafgaande stukjes, zzDe visch- vrouwen aan het strand” en het comische Wat zal de toekomst ons brengen Ziedaar een vraag, die nu op aller lippen komt, nu wij een nieuw tijdperk zijn ingetreden. En vooral wordt die vraag geuit door onze blinden. Immers, reeds vóór de vier bange jaren was ’t voor hen een treurige toestand, die dringend verbetering eischte en deze werd nog zorg wekkender, daar door gebrek aan grondstoffen velen onzer blinden gedoemd zijn tot nietsdoen. Lezers, blind zijn en niets te kunnen doen, dus ook, hoe weinig het helaas zij, geen verdiensten te hebben en dat in een tijd, waarin de levensstandaard zoo ontzettend hoog is opgevoerd, is verschrikkelijk. Is het wonder, dat de hierboven aangehaalde vraag door hen met een gevoel van huivering wordt gedaan? Immers, zij missen den voor hen zoo dringend noodigen krachtigen financieelen steun en vooral in Friesland, waar geen blinden centra zijn en dus de aandacht der zienden niet genoeg op de blinden en hun wereld gericht kan worden. Daarom vragen wij U, wordt donateur der Vereeniging zzFriescbe Blindenkring”. Volgt het voorbeeld van Mevrouw Quarles van Ufford-Buma (beschermvrouweder Vereen.) en anderen na. Helpt toch mee, opdat het ideaal der Vereeniging verwezenlijkt worde n.l. het stichten en in stand houden van een fonds, dat deze leden-Vereeniging een flinke steun kan verleenen. Helpt mee de blinden in staat te stellen lid van de Vereeniging te worden. Er is plaats voor alle blinden uit de provincie zonder onderscheid van godsdienstige gezindte of staatkundige richting. Wij vragen blinden, die te goeder naam en faam bekend staan. Lezers denkt aan het schooue woordWat gij den minste mijner broederen doet, dat hebt gij mij gedaan. Wij vragen van U, naast hartelijke woorden, een daad. Namens het Bestuur, Mej. F. BERGSMA, Secr. Akkrum. Er was wel een behoorlijk quantum be klaagden opgeroepen voor deze zitting maar er waren niet veel verschenen. Toch kunnen wij er een met ander een behoorlijk artikeltje van maken, te groot om bet in ’t vorig nummer, waar raad en zuivelschool om plaats vroegen, op te nemen, ’t Komt nu wel wat laat voor ’t licht, maar dat is te wijten aan de tijds omstandigheden, zoo als er nog steeds veel daaraan wordt toegeschreven. Wij zullen echter geen economische be schouwing gaan houden, want als we over de hooge prijzen van levensbenoodigdheden moesten spreken, zou het een heel relaas kunnen worden. Wij zullen het daarom maar enkel over de behandelde strafzaken hebben, en toch, de eerst aan de orde komendez aak stond ook al met de tijdsomstandigheden in verband. De winkelier H. D. te Bolsward had zich te verantwoorden over den verkoop van gort- grutjes terwijl er boekweitengort werd gevraagd. Uit de behandeling bleek dat terwijl een controleur van de prov. keuringscommissie in den winkel was, een meisje kwam om een pond boekweitengort, en er door den bediende gegeven werd gortgrut. Dit meisje was, dat kwam achteraf uit, door den controleur ge zonden, die eens wilde zien en hooren hoe het toeging met den verkoop van dat artikel, en nu kon hij dan ook constateeren, dat er waren verkocht werden onder een verkeerden naam, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. De beklaagde, als hoofd van het bedrijf, is aansprakelijk, en moest dus terechtstaan. Hij verklaart, dat toen dit feit gepleegd is, hij op reis was, maar het zal wel geschied zijn, gelijk het in’t verbaal staat opgeteekend. De boekweitengort kostte 40 cent en was velen te duur, daarom had hij ze niet in voorraad, maar de gortgrut werd algemeen door ’t publiek nog bij den ouden naam van vroeger genoemd, toen er trouwens geen gort grut gemaakt werd. Wanneer iemand in den winkel komt en boekweitengort vraagt, wordt gezegd dat dit artikel er thans voor gebruikt wordt, dat vervangt de boekweit. Omdat in dit geval het bier een klein meisje was, werd het betoog van dit tijdelijk vervangingsartikel niet gehouden door den bediende, maar er werd ook niet den prijs van boekweit voor betaald. Het kind heeft 30 cent betaald, terwijl de boekweitengprt toen 40 cent kostte. Van vervalsching of bedrog meent hij, is geen sprake. Hij krijgt van de klanten elders wel bestellingen, die vragen nog wel boek weitengort, uit oude gewoonte, hoewel ze wel weten dat het tegenwoordig gortgrut is, maar de prijs is ook naar die van gort geregeld. De heer H. W. de Kruijff, Directeur der Prov. Keuringscommissie verklaart, dat het tegenwoordig veel voorkomt, dat er waren onder een verkeerden naam verkocht worden, en hij daarom een der controleurs had gezonden, om te onderzoeken hoe het toeging. Daar de bediende, die de waar verkocht, niet als getuige is verschenen, wordt de behan deling verdaagd tot de volgende zitting. 2. H. M. te Zurich had als hoofd van een bedrijf niet gezorgd voor een arbeidskaart van een werkvrouw en een jongen, die daar geregeld werkten. De bekl. is niet verschenen, doch de getuige Akke de Jong, de werkvrouw, vertelt dat zij aan de zuivelfabriek alle dagen de kaasdoeken moet reinigen en »Jan”, waar over ’t geding ook loopt, is bij het kaasmaken. Van de arbeidskaarten weet zij natuurlijk niet af. De overtreding is bewezen en de eisch luidt: 2 maal f 5 of 2 maal één dag. 3. 8. v. d. W. te Makkum had op de scheepstimmerwerf ook de arbeidskaarten niet in orde. De eisch luidt 4 maal f 4 of 4 maal 2 dagen. 4. IJ. de H. te Schraard werd door de politie betrapt op het schieten met een geweer op den openbaren weg. Bekl. bekent. Hij had pas het geweer gekocht en we] met het doel het schadelijk gedierte op eigen land te verdrijven. Op 26 Juli schoot hij op een ekster, toen de politie hem over ’t mat kwam. Eisch f 5 of 5 dagen met verbeurdver klaring van ’t in beslag genomen geweer. Een dure ekster alzoo, maar wie zou ook denken dat de politie zoo dicht in de buurt was J/, de R.l Als U ’t mij vergunt, zou ik gaarne een enkel woord van aanbeveling in uw blad willen neerschrijven voor de tweede opvoering van zzEen groote Nul” door de tooneelver- eeniging (/W.I.K.” op Woensdag a.s. Ik had het genoegen de eerste opvoering van dit aardige blijspel bij te wonen en vond den inhoud zoodanig en de spelkwaliteit van dien aard, dat ik het geringe bezoek betreurde en ^W.I.K.” in overweging gaf het stuk nogmaals ten tooneele te brengen. Door veler inteekening daartoe in staat gesteld, zal dit nu a.s. Woensdag zijn. Ik hoop, dat de tooneelliefhebbers, die nog geen kaarten hebben genomen, deze tweede gelegen heid nu niet zullen laten voorbijgaan. Het streven van »W.I.K.” verdient steun en waardeering. Moge die waardeering a.s. Woensdag-avond door een volle zaal blijken! Ik houd mij overtuigd, dat niemand zich naar vde Doele” zal beklagen, voor de plaatsing, Hoogachtend,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1