Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseradeeL Zondag 19 October. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 43 58ste Jaargang. 1919. De strijd tegen de duurte. VOOR Ik gram per 50 gram de duurte niet zal de meest krasse „Het wondere ambt”. man is dominee. Zijn traetement is met vrije woning, ’s Morgens staan 6 uur op. Onze oudste, die 10 jaar As men it foar in diel jierren hie oer de greate dtfiningen dy ’t er dien waerden, dan wie al gau ris it praetsje fen ’e minsken, dat men it dochs noait sa fier bringe koe om de minske fleanne to litten, en dat scoe, sa ’t er dan sein waerd, ek noait ütfoun wirde. Dat praetsje rekke sa swietsjes wei fen de baen, do ’t de iene fieanmesine nei de oare ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bij het gemeentebestuur van Smallingerland bestaat, naar gemeld wordt, het voornemen om van gemeentewege reparatiewerk aan schoenen enz. te doen verrichten. Telefoongesprekken intercommunaal 45 cent per 3 minuten. Locaal (binnen 15 K.M.) 35 cent. Er wordt J.l. Zondag ziju door de 8. D. A. P., den Bond van Arbeiders-coöperaties en het Neder- landsch Vakverbond op 19 plaatsen van ons land vergaderingen tegen de duurte belegd. Te Leeuwarden werd in de zalen-Redenhuis een dier vergaderingen gehouden. Twee zalen waren goed bezet. De voorzitter zei, dat Leeuwarden meer bad kunnen presteeren. Een drietal sprekers voerde het woord. Aan't eind werd een vrij langademige motie aangenomen, waarin van de regeering geëischt werden krach tige maatregelen, waardoor de arbeiders tegen redelijke prijzen in het bezit gesteld kunnen worden van voedingsmiddelen, brandstoffen, kleeding, schoeisel, enz. De motie oordeelt het mede noodig, dat de regeering krachtige maat regelen neemt tot bestrijding van den winst- handel, opdat de verbruikers niet langer het slachtoffer zijn van op winst beluste handelaren; juicht het toe, dat de regeering voornemens is de verbruiks coöperaties van werkkapitaal te voorzien, waardoor deze beter in staat zullen zijn de groote taak, die voor haar weggelegd is, in het belang der verbruikers te vervullen keurt af elke poging, die door ambtenaren en anderen wordt gedaan, om door de oprichting van consumentenvereenigingen of andere orga nen afbreuk te doen aan de bestaande coöp. verbruiksbeweging; verzoekt de regeering met den meesten aan drang haar financieelen steun alleen te ver- leenen aan de bestaande ooöp. verbruiksbewe ging en daartoe in overleg te treden met de Centr. coöperatieve bonden en de coöperatieve groothandelsvereeniging »De Handelskamer” verwacht, dat deze steun zoo rijkelijk mogelijk Onder de winkeliers in Friesland moet een vereeniging tegen ^prijsbederf” bestaan. Ver koopt een winkelier tegen lagere prijzen dan de afgesprokene, dan wordt hij een tijdlang uitgesloten van levering van waren door hande laren en grossiers. ABONNEMENTSPRIJS50 Cents per 8 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. medegedeeld, dat thans reeds gewerkt wordt om een nieuw ontwerp samen te stellen voor een tweede verhooging der tarieven. Verwacht toch wordt, dat door de eerste verhooging de kosten van de bedrijven niet gedekt zullen worden. Men schat het tekort op ongeveer 14 millioen gulden. Het Orgaan van den Ned. P. en T. Bond deelt mede, dat het in het voornemen der Regeering ligt ook de pakketposttarieven te verhoogen. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft 4200 paren Amerikaansche schoenen gekocht, die binnenkort tegen f 10 per paar onder de ingezetenen zullen worden gedistribueerd. Mijn f 1400 we om telt, is de schoenpoetser-generaal. Dat is zijn dagelijksch werk. Eu ik moet zeggen geen hotelknecht kan ziju werk verbeteren. Terwijl ik de slaapkamer doe en onze tweede jongen (van 9) me daarbij helpt, bijv, door vuil water weg te brengen en schoon te halen (alles is bij ons gelukkig gelijkvloersch) maakt mijn man boterhammen voor ons allen en zet thee. Lach nu niet. Geen Amerikaan zou hem tenminste uitlachen. Daarna ontbijten we. school. En ik verder De Landelijke Bond tot bestrijding van de duurte hield j.l. Zaterdag te Utrecht een algemeene vergadering, die door afgevaardigden der verschillende afdeelingen uit alle oorden des lands werd bijgewoond en waarin zijn vastgesteld statuten en huishoudelijk regle ment. Uit de discussie over de werkwijze van den Bond bleek, dat slechts in een zeer klein aantal gemeenten de handeldrijvende middenstand bereid werd gevonden om met de plaatselijke afdeelingen van den Bond in overleg te treden. Zeer velen, meenden zich vierkant tegenover den Bond te moeten plaatsen. Vooral die winkeliers, die gedurende de oorlogsjaren reuzenwinsten hadden gemaakt (de aanslagen in de gemeentel, inkomstenbelasting toonden dit aan) waren tot geen overleg bereid. Ook heerschte algemeene ontevredenheid over de steeds voortdurende duurte van ver schillende noodzakelijke levensbehoeften en werd aangetoond, dat verschillende door den minister van landbouw genomen maatregelen de duurte bevorderden. Zoo werd o.a. door deskundigen betoogd, dat de verhooging van de melk- en boter- prijzen door niets werd gemotiveerd, terwijl ook de toegestane uitvoer van aardappelen mede oorzaak was geworden, dat thans geen aardappelen meer tegen redelijken prijs ver krijgbaar waren. Het dagelijksch bestuur werd met den meesten aandrang verzocht onmiddellyk aan de Regeering den onhoudbaren toestand ken baar te maken, terwijl een tweetal moties, uit den boezem der vergadering gekomen, met algemeene stemmen werden aangenomen. In de eerste werd met klem geproteseerd tegen de onnoodige prijsopdrijving van aard appelen, melk, boter, kaas, suiker en rijst. Ze dringt er bij de Regeering op aan, de prijzen dezer artikelen ten spoedigste tot een normaal peil terug te brengen en rijst en suiker in ruimere hoeveelheden beschikbaar te stellen. In de tweede motie werd uitgesproken, dat, indien er niet ten spoedigste verandering komt in de afwijzende houding der handeldrijvenden om tot medewerking te komen, de Landelijke Bond tot bestrijding van schromen tot 't nemen van maatregelen. OER DITTEN EN DATTEN. Het onweer. Te Barneveld is tijdens een hevig onweder de bliksem tweemaal in den toren geslagen, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Ook in N. Holland en elders is vee door den bliksem gedood. Te Bussum bracht een kweeker 150 volle bos wortelen op de Bussumsche groentenveiling. Ze konden niet meer dan 2 cent per bos opbrengen. Na inhouding brachten ze in onderhandschen verkoop ten slotte 2l/2 cent op. Den volgenden dag vroegen de Bussum sche groenten venters er 30 cent voor. Voor eenige weken ging het precies zoo met de boontjes: veilingsprijs 6 cent, consu mentenprijs 20 cent. De jongens gaan naar aan het huishouden. Er is natuurlijk veel te doen. O.a. veel kousen te stoppen, want onze jongens loopen meesten tijds op klompen en je weet niet hoe dat slijt. Mijn man gaat naar zijn studeerkamer. Soms moet hij mij helpeu, o.a, als wij de wasch hebben. We bezitten een waschmachine en daar bij oersterk is, kan hij prachtig een uur of anderhalf aan den slinger van dat werktuig staan. Lach weer niet. Hij zegt dat het. geen schande is en dat de apostel Paulus een naaier van tentzeilen was en er zelfs trotsch op was met eigen handen de kost te verdienen. Behalve zijn domineeswerk schrijft mijn man nog in kranten. Maar och, dat geeft finantieel zoo weinig. Raad eens wat hij krijgt voor een stichtelijk artikel in zekere Kerkbode. Net precies één guldenen daar moet dan nog enveloppe, papier en 10 cent porto af. Ja, wel terecht noemt men zijne betrekking »het wondere ambt”. Betsy in de H. P. Opschudding in de kerk. Het Dordrechtsche Nwsbl. vertelt, dat eenige leden van de vereeniging Calvijn te Dordrecht, toen zij vernamen, dat de bezoldiging’van hun predikant van 60 op 80 gulden per maand was gebracht, een verzoek om lotsverbetering indienden voor het gezin van den man, met het schoonhouden der kerk aan het Kromhout belast. Deze zelf is bedlegerig en hulpbehoe vend, zoodat zijn vrouw behalve haar man verplegen, ook de kosterswerkzaamheden ver richten moet. Zij geniet daarvoor een salaris van f 2 per week plus vrij wonen en vrij licht. Vroeger had zij bovendien hulp van twee schoonmaaksters, doch den laatsten tijd niet meer. Den predikant die tevens voorzitter is van de vereeniging was deze aanvraag onaangenaam. Zondagmorgen, zoo verhaalt het blad, in de godsdienstoefening, is dominees ergernis tot uiting gekomen. Midden in zijn voorrede heeft hij gezegd, dat men sensuur zou moeten oefenen op de kosteres, die al negen jaren lang strijd voert en bij de socialen loopt en ten tweede op die (volgt een met name genoemde broeder der gemeente, die den zieken koster zooveel mogelijk naastenliefde bewijst) die aan het schelden is. Deze openlijke beschuldiging was den man in quaestie te erg. Hij stond op en schreeuwde den kanselredenaar toe: Dominee, dat is niet waar, U lastert, heb alleen een werkvrouw gevraagd. De kosteres, de vrouw van den aangevallen broeder der gemeente, en een paar andere vrouwelijke lidmaten, kregen’ het met de zenuwen te kwaad en moesten worden bijge holpen, wat bij eerstgenoemden nogal eenigen tijd vergde. Andere aanwezigen verlieten hun zitplaatsen en het kerkgebouw. Deze exodus van een vijf-en-twintigtal meest weenende personen liet natuurlijk niet na, belangstelling te trekken. De anti-duurte-beweging werkt gestadig door en de invloed er van wordt reeds sterk merk baar. Blijven de duurmakers (fabrikanten, grossiers, scheepvaartmaatschappijen enz.) vol harden bij bun systeem, dan visschen ze eerlang achter het net, want wordt door de consu menten en in verschillende groote steden hebben de gemeentebesturen hun tusschen- komst reeds aangeboden in ’t groot recht streeks in ’t buitenland gekocht, dan wordt de dure tusschenschakel ook voor het vervolg overbodig. Amsterdam, Groningen en andere gebeenten hebben reeds een groote partij schoenen in Amerika gekocht, solide van kwaliteit en veel goedkooper dan het schoeisel hier. Meerdere gemeenten zullen nu wel volgen. Het resultaat is reeds, dat vele schoenwinkeliers een stuk van de prijzen hebben laten vallen. De Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten richt zich per advertentie tot de winkeliers. Het is een laatste waarschuwing. Wilt ge, zegt ze, alsnog rechtstreeksche massa-bestelling van schoenen in Amerika verhoeden, zorgt dan ten spoedigste zelve voor gunstiger aan biedingen. Die advertentie heeft reeds uitwer king gehad. Er zijn tal van aanbiedingen tot lager prijzen ingekomen; ook aanbiedingen, die op heele andere artikelen dan schoenen betrekking hebben; aanbiedingen ook van scheepvaartmaatschappijen, die tegen redelijke tarieven om de gunst vragen, om de massa- bestellingen uit Amerika te mogen halen. Zoo zou van Amerikaansche zijde aangeboden zijn de levering van groote hoeveelheden puikbeste stof, om kleeren van te maken. Het moet de stof zijn, waar de uniformen voor het leger van werden vervaardigd en die nu overbodig is geworden. Zij zou hier moeten worden overgeverfd, doch ook na die bewerking nog veel goedkooper blijven, en veel beter van kwaliteit zijn dan de stoffen, waarmee wij ons nu moeten kleeden. Maar degeen, die met de aanbieding gekomen was, schijnt van zijn stoffen bij den handel niets te hebben kunnen plaatsen. Men had hier stoffen genoeg heette het. De oude, duur ingekochte voor raden moeten natuurlijk eerst van de hand worden gedaan. zal worden verleend, opdat het mogelijk is, niet alleen dat de verbruiks coöperaties haar bemoeiingen kunnen uitstrekken tot een meer omvattend terrein, maar ook, dat zij door in het groot de levensmiddelen en andere ver- bruiksartikelen te importeeren en zoo noodig te produceeren, in veelal sterkere mate kunnen medewerken om de verbruikers te beschermen tegen woekerwinsten, die vooral door den groot handel worden gemaakt. De verhooging van den melkprijs tot 20 cent per liter heeft te Sappemeer de veront waardiging opgewekt der huismoeders. Dezen hebben haar maatregelen genomen en de melk venters gedwongen tot den terugkeer der karren naar de fabriek. Tevens is langs de huizen steun gezocht in het niet-koopen der melk. Algemeen wordt het staken van den aankoop van melk toegejuicht. Natuurlijk wordt voor zuigelingen en zieken een uit zondering gemaakt. de loft ynstoude, en de ljue waerden der stil fen, do 't se seagen dat de minsken sa for- nuftich wierne seis boppe de wolken to kliuwen. Mar fen ’e wike forklearre immen noch ris wer it seine hwet er foar in great dieljieren ek sein waerd, nl. dat de minske oan ’t nou ta noch gjin fleanen ütfoun hie, en dat er it ek wol noait safier bringe scoe. Do waerden de earen opskoerd, en men wist net goed hwet men oan ’e man hie, ’t wie krekt ef er dreamde, net fleane? ho koe de man it sizze 1 Wist er dan net dat er nou al wiken oanien yn Amsterdam ef leauwer boppe A’dam flein waerd dat men der forsteld fen stie? O ja, dat wist de man hiel goed, mar dat der dien wirdt hat noch noait fleanen west sei er. Dat is deabidaerd yn in ding sitten gean, en sAnder dat men in ban ef in foet hat to biweegjen, bringt in skroef en sok spil yen om heech, mar dat is gjin fleanen, dan moat men seis yn ’e biweging fleanen sei de man, der moatte wjukken by to pas kotnme, gjin greate mesinen, mar wjukken. As men in fAgel de wjukken öfnimt, kin er dan fleane iié ef ja. Né, wier ’t antwird, dan is ’t fleanen mei ’t bist dien. Do frege de man en as men nou sa’n fügel sender wjukken mei in fieanmesine om heech gean lit, fljucht er dan? Nou ne, eigliks net. Do sei de man, mar as nou in minske itselde docht, fljucht dy dan al? Dat waerd in min spil, de man krige sahwet gelyk mei syn sizzen dat by al it gerop fen ’e fleankinst de minske it noch noait ta fleanen bringe kind hat. Scil der sprake wêze fen fleanen, dan moat de minske him greate wjukken oan bine, en der mei slaen lyk as in eibert en sa de loft yn driuwe. Nou is der, do ’t yndertiid sahwet oer fleanen bigoun waerd to praten ek wol ris hwet mei pield. Der wierne fen dy inkele utfiners dy’t mienden dat it koe. Der waerden fen dy reuze Herken ynelkoar set, forsjoen fen triedden en fearren, en dy waerden dan festmakke oan earmen en skonken, en men miende dat it fleanen op die menear lokke scoe. Mar it mat krekt lyk as bij de flearmAzen, earst moast men op de hichté wêze, sa fen ’e plotte groun koe men yen net opjaen. Wie men op in hichte kladdere, dan die ’t al gau bliken dat it wol aerdich woe, mar it minste wie, it woe altiid mar ien kant ut, allinne mar nei Anderen ta, de oare kant lit woe net goed, mar nei Anderen ta dat gyng sa skoan, eiglik forgees to hird, hwent de fleaner wie ornaris folie gauwer op ’e groun as er fen doel wie, en hy kaem ek wol ris net sa sêft del, sadat de rjuchte aerdichheid der net oan wie. Hwa ’t dos echt fleane wol, moat noch dtfine om de oare kant ek fit komme te kinnen dan is ’t klear. Nei Anderen ta dêr is men nou wol efter, nei boppen dat mekearret noch, en dat scil ek wol spanne as men it safier kriget, sAnder mesinespil. Frisia. BINNENLAND. Snaak, 16 Oct. Door ’t Kiescollege der Hervormde Gemeente werd hedenavond tot predikant beroepen: ds. J. A. Bruins te Stiens, met 17 stemmen. Op ds. v.d. Heide van Britswerd, werden 14 stemmen uitgebracht. De nieuwe Posltarieven. De verhoogde posttarieven zullen 1 Nov. in werking treden. Ze worden dan als volgt: Brieven (binnenland) tot en met 20 gram 7x/2 cent, 20 tot en met 100 gram 10 cent, 100 tot en met 200 gram 15 cent, 200 tot en met 1000 gram 20 cent, elke 1000 gram meer 5 cent. Binnen den bestelkring tot en met 20 gram 5 cent. Briefkaarten 5 cent. Drukwerken tot 500 lx/2 cent, 500 tot 1000 gram 20 cent, elke 1000 gram meer 5 cent. Nieuwsbladen per 50 gram of gedeelte daarvan x/2 cent. Monsters per 50 gram of gedeelte daarvan 2x/2 cent. Postpakketten tot 1 K.G. 20 cent, 13 K.G. 25 cent, 35 K.G. 30 cent. Postwissels voor elk bedrag van f 12.50 5 cent. Aanteekenen van brieven, briefkaarten, drukwerken etc. 10 cent extra. Expressebestelling van brieven, briefkaarten, drukwerken enz. 15 cent extra. Telegrammen tot en met 10 woorden 40 cent, iedere 5 woorden meer 5 cent. Dringend 3 maal tarief. Bolswardsche Courant. -J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1