lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 26 October. J 1919. No. 44. 58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags I Uit de Raadszaal. W. wordt aangenomen Mevr. H. Bruins-Kingma en J. Faber- en en ingeloopen zegt hij, dat moet 'f ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de gascommissie stellen voor te besluiten tot den over te gekomen van voor ’t gas een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 VOOR en vergrooting kolenberging noodig te maken, wat zeer duur zou uitkomen, wordt deze installatie voorgesteld. Met algemeene stemmen aangenomen. 6. Adres rooiïng boomen Kade met advies B. en IV. Omdat de boomen langs de huizen aan de Kade en de Klippen ’t licht in de woningen benemen en hinderlijk voor de bewoners zijn, stellen B. en W. voor aan de Kade 87 en op de Klippen 13 boomen te rooien en te verkoopen. De heer Houtsma is voor het rooien, maar met het oog op de werkeloosheid zou hij het in eigen beheer willen uitvoeren en dan de gerooide stammen verkoopen. Daar dezen winter volgens het zeggen niet door het Steuncomité wordt geholpen, moet er toch iets voor die menschen op gevonden worden, en ze zullen liever er voor willen werken, dan het als gave te ontvangen. De Voorzitter meent, dat de heer Houtsma de draagkracht van zijn voorstel niet heeft overwogen. Vroeger is het wel zoo geschied, maar dan kostte het rooien soms driemaal zooveel als het hout opbracht. Daarom werden in latere jaren de boomen op stam verkocht. Door onkundigen laten rooien is duur in loon en het hout wordt vaak minderwaardig. Toch willen B. en W. eenigszins aan den wensch tegemoet komen, en in kleine perceeltjes die boomen verkoopen, dan is er meer kans dat meerderen er wat werk van bekomen. De heer Houtsma is daar nog niet mee content en heeft heel wat tegen verkoop op stam, maar zijn voorstel vindt geen steunen is dus vervallen. Het voorstel B. en met algemeene stemmen. 7. Voorstel B. en IV. opheffing teekenschool. In de vorige vergadering hebben B. en W. het voorstel ingediend om met Januari a.s. de teekenschool op te heffen, en dat voorstel komt nu in behandeling. De heer v. d. Klei heeft met eenige bevreemding dit voorstel vernomen. De teeken school gaf vroeger goede resultaten. Hij heef vernomen dat juist de laatste jaren, toen wegens beperking van brandstoffen op andere scholen Woensdagsnamiddags school werd gehouden, dit invloed had op het bezoek der teekenschool. Hij vraagt, of die onderwijzers zoo maar kunnen worden ontslagen en hij vindt het ook vreemd, dat het personeel der teekenschool heel niet geraadpleegd is. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. wel degelijk overleg gepleegd hebben, ’t Is juist op advies van ’t hoofd der school dat dit voorstel is gekomen, en er is dus ook hierin wel correct gehandeld. Wat de onder wijzers betreft, die worden ontslagen, doch hun dienstprestaties tellen bij het pensioen later mee. De heer v. d. Klei wil geen beschuldiging tegen B. en W. instellen maar zijn grief is, dat nu ’t hoofd uitscheidt, ook meteen de teekenschool moet opdoeken. De heer Lunter antwoordt hierop nog, dat bij B. en W. de vraag is gerezen, toen de heer Groenier ontslag vroeg, of het noodig was die school te doen voortbestaan en na overweging en onderzoek bleek de school niet meer noodig te zijn. Er wordt nu op alle scholen onderwijs in teekenen gegeven. De heer Haima vraagt of het wel zeker is, dat de onderwijzers van deze opgeheven teekenschool toch later die dienstprestatie bij hun pensioen kunnen rekenen De Voorzitter antwoordt dat volgens het gevoelen van hen bij de tegenwoordige uitleg ging der wet, zulks het geval is. Er zijn echter bij de onderwijswet nog heel wat zaken die nog nader geregeld moeten worden. De stukken omtrent deze teekenschool zijn reeds opge zonden, en wij meenen stellig dat het is, als ik verzekerde. Het voorstel tot opheffing wordt aangenomen met alg. stemmen. 8. Adres inzake cokes en kleeding personeel gasfabrie^ en reiniging met advies B. en IV. Het wil B. en W. voorkomen, dat waar bij de jaarweddenregeling juist besloten werd geen uitkeering van cokes en voor kleeding te doen, het geen zin beeft dat nu te herroepen. De heer Houtsma kan zich daarmee ver- eenigen. Hij is er tegen loon in natura te geven. De belooning moet voldoende zijn voor de voorziening der behoeften, en is dit niet het geval, dan zal hij er voor zijn het en Wsalaris baasfilter De heer v. d. Klei is niet tegen dit advies maar meent toch dat vroeger wel verlaging is toegestaan, en deze tijdsomstandigheden waren niet te voorzien. De Voorzitter antwoordt, dat bij stremming van passage enz. wel voor een of meer maanden de pacht wordt kwijtgescholden, zulks staat ook in de voorwaarden, maar hier is van zoo iets geen sprake en trouwens de scheep vaart wordt ook al weer beter. Het advies van B. en W. wordt met algem. stemmen aangenomen. 3. Adres Tuinbouwvereeniging om gebruik schoollokalen met advies B. en IV. Het advies om voor de te houden winter- cursussen voor tuinbouw en groenteteelt twee schoollokalen in bruikleen af te staan 2 avonden per week, wordt op dezelfde voor waarden als het vorig jaar toegestaan met alg. stemmen. 4. Voorstel B. enz. gasfabriek. Op voorstel der Gascommissie adviseeren B. en W. daar bij de algemeene loonsver- hooging het verband met andere ambtenaren verbroken is, de wedde v.d. baasfitter f 75, van den klerk en den meteropnemer-geld- ophaler elk met f 50 per jaar te verhoogen. De heer Houtsma kan zich daarmee wel vereenigen, maar hij wil er op wijzen dat de losse werklieden ook in geen goede positie zijn gekomen, hij wilde die ook gaarne hooger gesteld hebben, tenzij de Voorzitter een hem bevredigend antwoord kan geven. De heer Yssels is van een tegengestelde meening als de heer Houtsma. Hij vindt de verhooging voor de ambtenaren niet genoeg en zou ze elk graag f 100 hooger willen stellen. De Voorzitter wijst op de tegengestelde conclusie van deze twee sprekers. Wat de heer Houtsma betreft, deze schijnt de zaak te verwarren en geen onderscheid te maken tusschen los en vast personeel. Bij de her ziening is dat reeds besproken en behandeld en ’t gaat niet aan, daar nu al weer ver andering in te brengen. Maar door de in diening van het voorstel inzake de pensioen bijdrage, is het loon voor de werklieden f 1 hooger gebracht dan eerst was voorgesteld, docb toen zijn deze 3 ambtenaren uitgeschakeld voor de verhooging, en daarom hebben B. en W. ben door dit voorstel weer gelijk met de anderen gebracht, ’t Is dus eigenlijk geen loonsverhooging, maar een herstel van een achteruitstelling toen. Na discussie tusschen de heeren Houtsma, Yssels, Lunter, Eerdmans en den Voorzitter wordt in stemming gebracht het voorstel Yssels om f 100 hooger te gaan. Dit wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Yssels, Hakze, Roode en Pannekoek Loois. Daarop wordt het voorstel B. en W. aan genomen met 12 stemmen tegen 1, de heer Yssels. 5. aan cent wordt. De beer Lunter antwoordt, dat de installatie van f 50.000 van veel grooter capaciteit is dan hier noodig is. De inrichting van f 10.000 is voldoende en er wordt garantie op gegeven ook. En verlaging van den gasprijs moet men er ook niet uit verwachten, ’t is meer om verhooging der productie te doen. De Voorzitter licht nog toe, dat het getal aansluitingen zoo toeneemt, dat in den wintertijd de fabriek misschien niet voldoende gas kan produceeren. Om nu geen tweede stel retorten Voorstel B. en IV. tot aanleg van een water gasinstallatie. Op voorstel van B. en W. den Raad aanleg van een watergasinstallatie. De heer Houtsma is hier wel voor, met belangstelling heeft hij dit voorstel ingezien, en er uit vernomen, dat het den gasprijs iets zal kunnen verlagen. Hij heeft gezien dat er offertes zijn gedaan die zeer uiteen loopen, en wel van f 50.000 tot f 10.000. De Directeur stelt voor die laatste te nemen, maar wordt daar garantie op gegeven Met de rioleering zijn wij er niet weer. De heer Yssels wil naar aanleiding van het gesprokene van den heer Houtsma even er op wijzen, dat het goedkooper worden van illusie is, want het watergas geeft minder warmte. Met een becijfering toont hij dat het verschil in prijs hoogstens 1/2 Mevr. O. Cuperus-Taconis aftr. lid O. Houwink-Korthoff. g. Adres van de R.-K. Vereen, van per soneel in publieken dienst, adhesie betuigende aan het voorstel der raadsleden om een cen trale commissie van overleg te benoemen. h. Adres van J. de Groot, huurder van 5 H.A. land van de Gemeente, waarvan de pacht 1 Nov. 1920 is afgeloopen. Daarop is zeer noodig mest, maar als hij dat moet bewegken zou hij gaarne den pachttijd met 2 of 5 jaren verlengd zien. i. Adres van het Stedelijk Muziekkorps, verzoekende dat de gemeente de Muziektent die feitelijk ten algemeenen nutte strekt, van haar op taxatie zal overnemen. j. Adres van hetzelfde korps, verzoekende de subsidie van f 500 te verhoogen, wijl dat Korps de uitgaven voor kapelmeester, tenu enz. in dezen tijd niet kan bestrijden. Al deze adressen in handen van B. en W. om advies. ‘PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Adres Verlaging pacht IJmswoldertille met advies B. en IV. Op het verzoek van den brugwachter Ger- ritsma om verlaging der pacht adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken, wijl de pachter zelf de risico heeft te dragen van de meerdere of mindere scheepvaart. loon hooger te stellen. Loon in natura ligt echter niet in de lijn der vakorganisatie. De Voorzitter antwoordt dat de heer Houtsma zich tot het punt van behandeling dient te bepalen, doch deze reageert daarop, dat hij niet buiten de orde ging, en wat hij heeft gezegd, wel degelijk verband hield met het punt van behandeling. De heer Pannekoek Loois is het in principe met den heer Houtsma eens, dat geen goederen in natura behooren verstrekt te worden, maar in deze buitengewone omstandigheden meent hij, dat het wel noodig is, en de menschen zonder dit niet behoorlijk kunnen rondkomen. En wat de kleeding van de mannen der reiniging betreft, deze behooren toch netjes voor den dag te komen. Wat den brugwachter de Vries betreft merkt hij op, dat f 550 voor een volledig bestaan onvoldoende is. Om de positie te verbeteren hadden B. en W. hem de bediening van de andere brug er bij opgedragen, en nu dat niet ging, mist hij dien bijslag. Hij wil voor stellen het salaris f 100 te verhoogen. De heer», d. Klei merkt op, dat kortge leden deze zaak ook aan de orde is geweest. Hij is nog van gevoelen, dat aan de werklieden bij de reiniging kleeding moet worden ver strekt. Hij kan het voorstel Pannekoek Loois wel steunen. De heer Lunter komt tegen dat voorstel op. De brug werd vroeger verpacht, maar omdat de bediening niet ging zooals het behoort, besloot men tot eigen exploitatie gaan. Er is nu een flinke woning en de belooning is naar verhouding het werk ook flink. Als er nog meer gegeven moet worden, is het beter weer te gaan verpachten. En de salarisregeling is pas in orde gebracht, men wilde met verouderde dingen breken en geen loon in natura geven, ’t Is met overleg der vakorganisatie geregeld en in orde gekomen, nu moet het ook uit zijn. Het voorstel Pannekoek Loois wordt onder steund door de heeren Hakze en Yssels. De Voorzitter wil voor de stemming nog opmerken, dat hetgeen de heer Lunter aan voerde adrem is. De heeren Houtsma en in principe ook Pannekoek Loois stemden toe dat belooning in den vorm van goederen in natura niet meer behooren te geschieden. Er is pas besloten het af te schaffen, het loon is nog f 1,hooger geworden dan eerst was voorgesteld, het zal dus wel voldoende zijn. En de brugwachter heeft voor het weinige werk, in den goeden tijd slechts 70 a 80 schepen per week door te laten, een goede belooning. Als het nog hooger moet, zal het belang der gemeentefinanciën weer verpachting noodig maken. Het amendement Pannekoek Loois inzake den brugwachter wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. (Vóór de heeren Pannekoek Loois, v. d. Klei, Hakze, Yssels, Houtsma en Roode). Diens voorstel om cokes en kleeding te verstrekken, wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. (Vóór dezelfde heeren, uitgezonderd de heer Houtsma). Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen tegen dezelfden, die vóór het vorige voorstel stemden. 9. Eervol ontslag Th. Groeneveld als onderwijzer m.u.l.o. school. B. en W. stellen voor het gevraagd ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen tegen 1 Januari 1920. Aangenomen met algemeene stemmen. 10. Eervol ontslag D. Beijer als Secretaris Amt. Burg. Stand. B. en W. stellen voor het gevraagd ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met ingang van 1 Dec. a.s. of zooveel vroeger als dit om den dienst zal kunnen. De heer Eisma vraagt of die datum is gesteld met het oog op de komst van den nieuwen Burgemeester. De Voorzitter antwoordt, dat diens komst nog onbekend is, officieel is nog geen bericht ontvangen, maar B. en W. hebben 1 Dec. gesteld, dat is nog 2 weken voor den uitersten termijn waarop het ontslag moest gegeven worden. Met bet oog op den nieuwen Burge meester die zich eerst met den Secretaris over de zaken kan verstaan, heeft men het zoo bepaald. De heer Eisma dankt voor de mededeeling. Het voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na de behandeling der agenda zegt de heer Vergadering op Donderdag 23 October 1919. Het is wel opmerkelijk dat bij de laatste raadsvergaderingen telkens een groot aantal personen komen luisteren naar de behandeling der agenda. Moet men dit toeschrijven aan een verhoogde belangstelling in de zaken van de gemeente en het openbaar belang, of komt het voort uit een zekere nieuwsgierigheid om de nieuwe raadsleden te hooren. Dit zal moeilijk zijn uit te maken, maar een feit is het, dat waar vroeger geen of heel enkel eens personen uit het publiek kwamen luisteren, er nu wel een 40 tal ja misschien meer komen opdagen. Bijzondere punten van attractie stonden er nu niet op de agenda naar wij meenen, en toch waren er velen die tot het einde der vergadering zich met een staanplaats moesten vergenoegen, en van zeven tot ongeveer half tien daar te staan is nog al een in spanning die getuigt dat men er wat voor over heeft. Onze raad is nu weer voltallig. De heer Praamsma was Voorzitter. Na de opening der vergadering werden de notulen goedgekeurd, en daarna werd direct geïnstalleerd de heer Hakze. Door de heeren Pannekoek Loois en Stockmann binnengeleid, plaatste deze zich voor den Voorzitter en legde in diens handen de ,/belofte” af, voorgeschreven bij de wet. De Voorzitter wees er daarna op dat nu aan de formaliteiten was voldaan, en hij kon plaats nemen, maar gevoelde behoefte er op te wijzen dat in de raadszaal de practijk aan ’t woord behoort te blijven, want die staat boven de theorie. Hij hoopt dat de heer Hakze in vriendschap met zijn medeleden zal meewerken tot heil en in ’t belang der gemeente. Alle 13 leden waren nu present. Mededeeling werd nog gedaan van de volgende Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, dat op de wijzigingen der verordening van de plaatse lijke belasting geen bezwaren zijn ingeko men, en ze dus zijn goedgekeurd. b. Eveneens goedgekeurd de besluiten omtrent het m.u.l.o. c. Missive van G. Pietersma, dat hij de benoeming tot doodgraver aanneemt. d. Missive van J. Driebergen, dat hij de tijdelijke benoeming als onderwijzer in handels- wetenschappen aanneemt. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. e. Het verslag der Ned. Vereeniging van Gemeenten inzake het Distributiededrijf, waaruit blijkt dat overal dit bedrijf met groot verlies beeft gewerkt. f. Van de Plaatselijke Commissie van schooltoezicht, houdende aanbeveling in de periodieke vacature bij hun college, bestaande uit de heeren: G. Schoonhoff aftr. lid, F. J. Bruinsma en G. Keikes. En in de Damescommissie voor de hand werken a. Donker. b. i i R i l.tt.—-iwr——-in r» 11 «nryn—KM^wwwginaKww^w Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1