Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel 3 I I I 8 No. 45. 58ste Jaargang verschijnt tijdelijk alleen Zondags. HET NIEUWE P0STTAR1EF. 1919. 3 5 B Zondag 2 November. N VOOR BINNENLAND. 5 het van ten hoogste het verloren tuigage terug Achter. ?V2 10 15 20 25 20 25 cent. n cent. n cent. u Voor brieven van het gewone tarief. Briefkaarten: Binnenland Met antwoord betaald Stadsbriefkaarten opgeheven Gedrukte stukken: tot en met 50 gram van van van 1V2 3 ^/2 6 een bedrag van Tllz cent, v 7J/2 cent. 5 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. STADSNIEUWS. Van de Volkere. Naar wij vernemen heeft het Nutsdepar- tement Bolsward uitgenoodigd de heer J. C. v. d. Volkere te Amsterdam om hier Maandag 10 November een zijner interessante voor drachten te komen houden op natuurkundig gebied. Het onderwerp zal ditmaal zijn „Draadlooze telegrafie en draadloos licht," alles aanschouwelijk voorgesteld door hoogst belangwekkende proefnemingen. De avond is, behalve voor de leden, ook toegankelijk voor het publiek tegen betaling van f 0.50. Zonder twijfel kan er een volle zaal worden verwacht. Coöperatieve veevoedermalerij. Daar in de oorlogsjaren schromelijk geknoeid werd met veevoederartikelen, werden niet zelden minderwaardige producten geleverd en dan nog dikwerf tegen hoogen prijs. En nog steeds worden er zoovele surrogaten van veevoederstoffen gefabriceerd en verkocht dat de veehouders niet zelden merken, dat zij de dupe worden van winstzoekende handelaren. Geen wonder dat velen de handen ineenslaan om zich tegen dit misbruik van vertrouwen te wapenen. De Katholieke Boeren- en Tuindersbond, die zijn vertakkingen reeds over ons gebeele land heeft, begint ook in onze provincie meer actief op te treden. Op een vergadering jl. Vrijdag te Leeu warden gehouden, is besloten voordezeprovincie een coöperatieve malerij in te richten en wel te Bolsward, nl. de fabriek van den heer J. E. v. d. Werf. Voorloopig hebben zich een 200-tal vee houders aangesloten, doch overal wordt nog aangedrongen op versterking der gelederen. De aankoop van grondstoffen geschiedt op groote schaal in combinatie met de afdeelingen in de andere provinciën. Die aankoop staat onder leiding van den Handelsraad te Arnhem, en de groote quantums worden gesteld onder controle van de Rijksproefstations. Waar zoo menige industrie onze stad uitgaat, is bet toch weer een verblijdend bericht, dat Bolsward als zetel voor deze provinciale malerij is gekozen. Bovenstaande gegevens zijn in hoofdzaak ontleend aan een uitvoerig artikel, voor komende in Ons Noorden van de hand van een vroegeren stadgenoot, den heer S. v.d. Werf thans te Heeg, Voorzitter der Voorbereidings commissie. 5 cent. 10 ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Brieven: tot en met 20 gram boven 20 t./m. 100 boven 100 t./m. 200 gr. boven 200 t./m. 1000 gr. boven 1000 t./m. 2000 gr. Stadspost voor brieven van niet meer dan 20 gr. zwaarder gewicht geldt Het vraagstuk „redding van gezonken schepen” opgelost. Zooals iedereen weet werden er gedurende den oorlog, door Duitsche onderzeebooten, mijnen en andere middelen, honderden schepen van verschillende grootte, in den grond geboord. Tengevolge der ontzaglijke verliezen in schepen gedurende den oorlog, en de betrek kelijk verminderde aanbouw, is de Britsche rang van voornaamste koophandel voerende Natie, door Amerika aangevallen geworden en deze heeft haar aanleg van scheepsbouw kolos saal uitgebreid. ludien het mogelijk ware de meerderheid dezer gezonken schepen op te lichten en tegelijkertijd een aantal schepen te bouwen, de Britsche productie van voor den oorlog naderende, dan zou dit hen weer in den vorigen rang herstellen. Reeds is er veel gedaan geworden om een klein gedeelte dezer schepen te herwinnen, maar de methode tegenwoordig in gebruik is langzaam, kostbaar en moeilijk. Eenige proefnemingen van groote waarde en belangrijkheid werden onlangs uitgevoerd op het stoomschip vMain”, hetwelk door het geschut van een Duitsche duikboot in de Luco Baai, in het Zuiden van Schotland, gedurende den oorlog, gezonken was. De reddingswerken werden door de Ardrossan Salvage Co., Glasgow, uitgevoerd, welke onder nam, eenige plooibare pontons, ontworpen, gepatenteerd en vervaardigd door de firma Vickers Limited, Barrow-in-Fürness, te be proeven. De pontons zijn van speciaal Zeildoek en Kabels gemaakt en wegen wanneer kompleet, slechts een ton, doch met lucht gevuld en onder water, zijn zij in staat honderd ton op te lichten. Gedurende de proefnemingen werden twee dezer 100 ton pontons gebruikt, aan het achtergedeelte van het schip vastgemaakt en door middel van een luchtdrukker op eene kleine sleepboot, opgeblazen. Het schip werd op 19 dezer langzaam opgelicht en gestrand, gereed om uitgepompt te worden. De ruwe behandeling die de zeildoeken pontons weerstonden was merkwaardig. Een groot voordeel dezer zeildoeken pontons is dat zij, wanneer niet in gebruik, in eene kleine omvang kunnen gepakt worden en in het ruim van het reddingschip geborgen, slechts behoeven uitgehaald te worden wanneer noodig voor gebruik. De gewone schuiten of lichters, gebruikt voor het opheffen van schepen zijn zeer duur, zoowel in initiale kostprijs als in het gebruik. Zij moeten gesleept worden naar de omgeving der operatie en indien slecht weer mocht opkomen, dan loopen zij groot gevaar van schade. Het komt dikwijls voor dat reddingsoperatien noodig zijn om te bekomen. Door de ondervinding gedurende de proef nemingen opgedaan, zijn de ontwerpers over tuigd dat pontons van 200 tot 300 ton licht vermogen, op dezelfde wijze kunnen vervaardigd worden. Wanneer deze uitvinding gebruikt wordt, is het praktisch mogelijk, elk schip op te lichten dat door den duiker kan genaderd worden en waar hij zulke noodzakelijke dingen als schakels, enz., kan vast maken, hetgeen op zichzelf eene gemakkelijke taak is en zoodoende kan het kostbaar en langzaam proces, vroeger gebruikt, terzijde gesteld worden. Met nog meerdere ondervinding, zijn de ontwerpers overtuigd dat de pontons op grootere schaal kunnen gebouwd worden en dan zal het mogelijk zijn zulke schepen als de ^Lusi- tania” aan te vatten. Bij voorbeeld, zij kunnen gemaakt worden om elk 500 ton te lichten een vloot bestaande uit 80 pontons zou voldoende zijn om het schip zoo ver te lichten dat het in ondiep water kan gesleept worden. Het kan daar gerepareerd en uitgepompt worden en daarna met hoog water vlot gemaakt. Op 1 November treedt, naar men weet, een nieuw verhoogd posttarief in werking. Hieronder volgt een beknopt overzicht. Een verdere verhooging is in voorbereiding, terwijl volgens vrij betrouwbare geruchten binnenkort ook het minimum telegraaftarief met 10 cts. zal worden verhoogd. Sneek, 28 Oct. Bij de op heden gehouden aanbesteding van 32 woningen met een winkel huis, plus rioleeringen bestrating, voor rekening van de Gemeente, was laagste inschrijver E. Statema, aannemer te Bolsward, voor f 195.100. De hoogsten waren De Graaf en H. Velsink alhier voor f 215.777. De begrooting bedroeg f 207.500. Aan den laag- sten inschrijver, bovengenoemd, is ’t werk direct gegund. Het nieuwe Volkssanatorium voor tuber culoselijders in Friesland, zal te Appelscha in de nabijheid der duinen en bosschen gesticht worden. Hepk. Adv. BI. Wel zuinig, maar niet krenterig. Geen enkel mensch behoeft zich in dezen tijd van prijsopdrijving machteloos te ge voelen in den strijd tegen de duurte. Want elkeen heeft daarin een machtig wapen in de hand. Dat wapen heet: zuinigheid. Niet de zuinigheid van tegenwoordig, de opper vlakkige, egoïstische, slechts op het meest directe eigenbelang gerichte, maar, laat ik het noemen, de ouderwetsche, die niet duldt, dat er ook maar een snipper verloren gaat, die gebruikt had kunnen worden. Maar laten we niet krenterig worden. Dat nooit! Want dan ware het beter verkwistend te zijn. Handelsblad. In verzuim. Een schande is, dat dit wetsvoorstel noodig is en de kerkgenootschappen zelf niet in de behoeften der predikanten voorzien. Er zijn tal van rijke kerken, tal van gemeenteleden ook, die zelf voor traktementsverhooging geld zouden kunnen geven, zooals b.v. in Sneek is geschied. Maar men heeft nu eenmaal niet veel respekt voor geestelijken arbeid en maakt zich met bijbelteksten van de zaak af. Schaper in de 2e Kamer. Op den buik liggende journalisten. Bussum heeft een nieuwen burgemeester gekregen, een anti-revolutionair. Men leze nu hoe onmiddellijk het <neu- trale” blad De Gooi- en Eemlander er bij is om den nieuwen gemeentelijken heerscher, van wiens kwaliteiten voor zijn ambt het blad nog absoluut niets weet, te bewierooken. Het blad komt met deze persoonsbeschrij ving, in den trant waarmee vorsten door een slaafsche pers opgehemeld worden »Voor zoover zijn uiterlijk aangaat domi neert een keurige korrectness. De lange rechte gestalte wordt voortreffelijk gekleed door het grijze kostuum, waarin ’n modest ruitje leven brengt, door de donkere das vroolijkt een kleurig patroontje en op de slippen blinkt een'parel, fijntjes en voornaam. De sterke handen, die tot eenig siersel den trouw- en zegelring hebben, in welken laatsten het familiewapen der De Bordes kunstig gesneden is, blijven, tijdens het spreken in rust, tenzij een gebaar de woorden verduidelijken moet. En het hoofd, waarin de blauwe oogen vol belangstelling zijn, spreken van lust tot onderzoek waarin de mond met de energieke lijnen, koel en berekend-voorzichtig, welwillende woorden zegt het hoofd is dat van den kerngezonden man. Gebruind zijn de wangen, cleanshaven is het gelaat ’n Amerikaansch gezicht en het blonde haar kan den schedel niet geheel meer bedekken. Deze midden-veertiger maakt volkomen den indruk van te zijn een lichamelijk en geestelijk gezond man, die groote lijnen weet te trekken en in het oog te houden.” Walgelijk, zulke journalisten die subiet voor den eersten den besten machthebber op den buik liggen. Het Volk. Voetbal. Frisia 3F. O. A. 1 2. Het leek Zondag jl. niet schitterend voor F. O. A., want met 9 spelers trok ze op naar Leeuwarden, om den strijd aan te binden tegen Frisia. Doch heel onverwacht werd F. O. A. verrast door een lOen speler, wat tot besluit een applaus verwierf. Zoo stelde F. C. A. zich op met 10 man. F. O. A. won den opgooi, en verkoos eerst tegen den wind in te spelen. Direct werd flink aangepakt met het gevolg, dat na een half uur spelen F. O. A. de leiding nam. Frisia begon toen de zaken beter aan te pakken en goed gesteund door den wind, die over het strijdperk woei, deed ze F. C. A.’s doel trillen. Maar de verdediging was ditmaal in prachtform en gaf Frisia geen kans. Verscheidene hoekschoppen tegen F. C. A. liepen op niets uit, deze gingen over, naast, of werden weggewerkt. Zoo kwam de rust met 1 0 voor F. 0. A. Na de thee, als F. C. A. wind mee krijgt, is het voortdurend een aanval van de onze en een verdedigen van Frisia, die haar geheele elftal in de goal zette om doelpunten te voorkomen, wat hun steeds gelukte. Heel onverwacht werkte Frisia zich los, met het gevolg, dat door een F. C. A.- back een der Frisia-spelers in den rug werd aangevallen wat een strafschop opleverde, hetwelk door Frisia werd benut. Stand 1 1. Frisia verdedigde toen hardnekkig om een nederlaag te voorkomen, maar ze kon niet beletten, dat D. v. d. Werf aan F. C. A. de overwinning bezorgde. En met 2 1 goals won F. C. A. welverdiend. Het terrein was na de regenbui een ware modderpoel geworden en was het niet meer mogelijk om staan te blijven. Was Frisia’s keeper niet zoo goed geweest, dan was de uitslag anders geworden. De nieuwe spelers van F. C. A. zijn voor het elftal een goede aanwinst geweest en belooft in de toekomst iets goeds te vertoonen. Het 2e elftal van F. O. A. verloor in een goed gespeelde wedstrijd met 21 van L. S. C. 2 van Sneek. Programma voor Zondag a.s.: Van 12 2 F. C. A. 2-L. V. C. 2 (Leeuwarden). Van 2 4 F. C. A. 1-F. V. C. 1 (Leeuwarden). Het elftal van Zondag a.s.: Ing. Wolke. Doel. R. v. d. MeulenM. Brandsma. J. WijmaR. v. BurenJoh. v. d. Oever. Midden. D. v. d. WerfH. de Vriesde Jonghe KI. PopmaHondema. Voor. 50 t./m. 100 gr. 100 t./m. 150 gr. 150 t./m, 200 gr. en zoo verder ll/2 cent per 50 gr. boven 500 t./m. 1000 gr. boven 1000 t./m. 2000 gr. Nieuwsbladen: per 50 gram t/2 cent. bij abonnementsfrankeering: per 55 gram i/2 cent. van 55 tot en met 150 gram 1 cent en verder voor elke 50 gram 1/2 cent. Monsters: per 50 gram 21/2 cent. Zeepost brieven: tot en met 20 gram elke volgende 20 gram Grensverkeer brieven België en Duitschland: tot en met 20 gram elke volgende 20 gram Strafport wordt thans tweemaal het bedrag ontbrekende portbedrag. Het bedraagt ten minste 2t/2 cent. Aanteekeningen: zonder waarde-aangifte, boven het gewone port, 10 cent, met aangegeven geldswaarde tot een waarde van f 500 2^ cent, en 2^ cent voor elk bedrag van f 100 b. f 500. Expresse bestelling: boven het gewone port 15 cent extra. Postwissels: tot en met f 12.50 5 cent; en verder 5 cent voor elke f 12.50. Boven f 500 voor elke f 100 of gedeelte daarvan 10 cent. Postsewijzen: 3 cent als recht voor elk formulier en 1 cent voor formulierkosten. Postquitanties: 6 cent voor f 1.-; 10 cent voor een bedrag hooger dan f 1. Bovendien bij de afrekening van ’t geïnde 5 cent voor elke f 12.50, boven f 50 echter 5 cent voor elke f 25, boven f 500 eindelijk 10 cent voor elke f 100. Verder verdient het de aandacht, dat des Zondags slechts die brieven en briefkaarten worden besteld, welke van het etiket Bestellen op Zondag, zijn voorzien. Dit etiket is op de postkantoren verkrijgbaar tegen 1 cent per 10 stuks. Tevens wijzen wij er op, dat de prijzen van verschillende formulieren, zooals die voor postwissels en telegrafische wissels, met 1 Nov. één cent zal bedragen, terwijl er een nieuw formulier is ingevoerd voor adreswijzi ging, hetwelk lx/2 cent kost. Telegrammen kosten tot en met 10 woorden 40 cent, elke 5 woorden meer 5 cent. Dringend driemaal het tarief. Telefoongesprekken (intercommunaal) 45 ct. per 3 minuten. Postzegels zijn verkrijgbaar van 1/2, 1, l1/^ 21/,, 3, 4i/s, 5, 7i/2, 10, 121/2, 15, 17*/2, 20, 22i/2, 25, 30, 50 cent, f 1, f 2.50, en f 5. De postzegels van 2 ct. worden afgeschaft. Oude briefkaarten worden niet ingewisseld, men dient ze dus door bijplakking van zegels geldig te maken. Brieven naar het buitenland blijven nog 121/2 cent kosten voor de eerste 20 gram, voor de volgende 20 gram 7*/2 ct. Brief kaarten naar het buitenland 5 ct. Gedrukte stukken per zeepost als in het binnenlandscb verkeer, naar en over andere landen 2x/2 ct. per 50 gram. Postpaketten naar Indië per zeepost, 85 ct. (tot 1 K.G.) f 1.20 (tot 3 K.G.) en f 1.75 (tot 5 K.G.) (Knip dit uit en plak ’t op II) 1 1 Bolswardsche Courant H H H r u i J E ‘«I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1