Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I 1919. 58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 46. Zondag 9 November. VAN DE VOLKERE. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. INGEZONDEN. 0 f BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gouden Jubileum. Eene onderscheiding. Begeving Leen. Concert. Willy Hora Adema, Jan Faber. Solswardsche Courant Te (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 50 Cts. Vervolgens naar plaatsruimte. en koffie is voorloopig en wil, zijn talent 33 aan royale gemeenteraden. ran het feit, dat verschil- er in den jongsten tijd Het Wiesbadener Tageblatt van 18 Juni 1913 zegt: #de medewerking dezer Zangeres wekte met recht bizondere belangstelling op”. De Residentie-bode, (9 Nov. 1916), schrijft: ^het gezongene wees op echt sentiment, waardoor woord en toon in volkomen harmonie tot ons kwamen”, terwijl Hofstad van dit concert zegt: »wij stonden hier tegenover een echte kunstenaars ziel, die zich in allen ernst en eenvoud gaf, een persoonlijkheid, die iets te zeggen had, die ons boeide, en ontroerde”. van aanschouwelijke proeven, zoodat men niet alleen hoort maar ook ziet. Het succes dat de heer v. d. Volkere overal behaalt is enorm, vooral ook omdat hij zich niet slechts bepaalt tot zijn populair-weten schappelijk onderwerp, doch tevens een denk beeld weet te geven van de vele verborgen krachten welke er in de schepping werken. Dat een en ander voor hoofd en hart een genotvollen avond wordt, spreekt vanzelf. De entree van f 0.50 voor niet-leden is zeker niet te hoog en kon met het oog op de hooge kosten ook niet lager gesteld worden. Ons Nutsdepartement we herinneren ons dit zeker wel van vroeger berekent nimmer hoogere prijzen dan strikt noodzakelijk zijn om de kosten te dekken, teneinde zulke voordrachten binnen het bereik van ieders beurs te brengen. Mogen daarom meerderen onzer medeburgers voor wie een contributie van f 3 per jaar geen bezwaar is zich opgewekt gevoelen zich bij den heer Rinkes voor het lidmaatschap op te geven. Ons Departement met zijn slechts 40 leden maakt tusschen die van andere plaatsen geen schitterend figuur. A. ALT. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62t/j Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Rei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder JVo. 4. Onze Hollandsche bladen zijn alle vol lof. Zoo lees ik in de Nieuwe Rotter dammer Courant van 9 Nov. 1916: z/een veelbelovende verwachting; stem en muzikaal talent degelijk ontwikkeld”. Van concerten gegeven te Haarlem, Leeu warden, Utrecht, lees ik mooie verslagen. Genoeg we kunnen, aan de hand dezer kritieken, die alle van bevoegde hand zijn, nu verwachten dat hier eene geboren Bolswardsche zal komen zingen, eene Zangeres, waarvan we nu reeds mogen zeggen, dat zij eene eerste kracht is. Voor onze goede stad dus iets bizonders, dat we op prijs moeten stellen. En daarbij Jan Faber is ’n uitstekend begeleider, dat weten we allen, summa summarum vhet kan een avond worden zooals er in jaren niet een is geweest”. Gaarne bevelen we dit concert bij muziek liefhebbers aan en zeer aangenaam zal het ons zijn als op de lijst, die circuleert, zooveel handteekeningen zullen worden geplaatst, dat het concert kan doorgaan. Ws. Arme kleine. Dezer dagen werd te Leeuwarden met den trein van 2.19 uit de richting Zwolle aan gebracht een vierjarig knaapje, lezen we in tiet Volk. Het kind reisde geheel alleen en droeg op zijn hoedje een briefje, waarop zijn naam was vermeld en het adres te Leeuwarden, waar het moest worden zzafgeleverd”. Eenige vrouwen, die in dezelfde rijtuigafdeeling zaten, hadden zich over het kind ontfermd. Het bleek, dat zijn vader hem in den trein te Arnhem had gezet en dat aan het adres, hetwelk op zijn hoedje was vermeld, zijn moeder te Leeuwarden woont, die gescheiden van den vader leeft. De vader had voor het kind zelfs geen spoorwegkaartje gekocht. Het knaapje werd te Leeuwarden aan de politie overgegeven. Nieuwe belastingen. Ze worden weer klaar gemaakt, ontwerpen voor nieuwe belastingen. De minister van financiën deelt er een en ander over mede in zijn memorie van antwoord op de besprekingen over het le hoofdstuk der Staatsbegrooting. Ingediend zullen worden een ontwerp tot heffing eener weeldebelasting waarvan de' opbrengst op 10 millioen gulden per jaar wordt geraamd; een fiscale herziening der invoer rechten met een opbrengst van 131/2 mill., uitbreiding der zegelbelasting opbrengst vijf millioen. Een belasting op cacao is in ver- gevorderden staat van voorbereiding. Belas tingen op duurdere soorten chocolade en op automobielen worden opgenomen onder de weeldebelasting; die op facturen, cognosse menten en vrachtbrieven in de zegelbelasting, terwijl een belasting op vaartuigen afzonderlijk wordt voorgesteld. Verder is in voorbereiding een reclame-belasling waaronder echter adver tenties niet zullen vallen, aangezien de Minister, vooral in het belang van de kleine pers, van de voorgenomen advertentiebelasting heeft afgezien. Over het heffen eener lucifers- belasting ia de Minister in onderbandeling met de fabrikanten, over een belasting op het registreeren van vee met het Ministerie van Landbouw. De belasting op thee van de baan. Een waarschuwing Naar aanleiding lende gemeenteraden toe zijn overgegaan de belooningen van het ambtenaarspersoneel in eenigen vorm belang rijk te verhoogen zonder dat men zich reken schap heeft gegeven van de geldelijke gevolgen welke zoodanig besluit na zich sleept, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken eenige wenken gegeven ter voorkoming van eene ontwrichting van de gemeente-financiën. Een onafwijsbare eisch wordt het in de eerste plaats genoemd, dat in onverbrekelijk verband met een besluit tot toekenning van loonsverhooging worden aangewezen de mid delen tot dekking. Niet in een min of meer vagen vorm, maar aldus dat hetzij worde vastgelegd uit welke reeds beschikbare in komsten de uitgave zal gekweten worden, hetzij een nieuwe bron van inkomsten worde gecreëerd, voldoende om het toe te kennen bedrag in zjjn geheel te dekken. Dr. Paul Bekker schrijft in de Frankf. Zeitung van 17 Dec. 1913: »een opmerkelijk begaafde Zangeres, van wie het donker getimbreerd orgaan uitmunt door zijn klokken-toonachtigen, vollen en helderen klank”. goed onderwijzer is, eenvoudig goed les geeft, daarvan kunnen den dag komen. In de tweede plaats schijnt het den Minister geen onredelijk verlangen dat dergelijke be slissingen nimmer worden genomen dan na degelijke voorbereiding. Gewenscht wordt dat als de gemeente een zaak wil overnemen, die tot dusver door particulieren was vervuld, dit ook niet geschiede door een eenvoudig besluit ad hoe, maar dat behoorlijk de wettelijke voorschriften, welke de gemeentelijke bedrijven beheerschen, worden in acht genomen. Mocht een verzoek om Rijkssteun in welken vorm dan ook inkomen, dan zal bet gemeen telijk financiëel beleid aan bovenbedoelde regelen worden getoetst. Brandstoffen. Aan groep B (kantoren enz.), C (openbare gebouwen en ziekenhuizen enz.), D (publieke vermakelijkheden), zal thans het volle rantsoen brandstof verstrekt mogen worden, inplaats van als tot dusver resp. 65, 75 en 65 procent. Voor deze meerdere verstrekking zal giet- Cokes worden beschikbaar gesteld. Ongelukken. Maastricht is gisteren de 13-jarige Pieter de Boer bij het spelen in de vesting werken onder een instortenden leemberg be dolven en gedood. In de Willemstraat te Haarlem is een oude man door een snelrijdende auto overreden. Deerlijk verminkt werd hij in stervenden toestand naar het hospitaal vervoerd. Een vergiftige menschenbeet. De toestand van den Nederlandschen loods, wien vorige week door een Belgisch vodden koopman de rechterpink is afgebeten, is zoo ernstig geworden, dat opneming in ’t zieken huis noodzakelijk bleek. De dader, die aanvankelijk op vrije voeten was gesteld, is daarop weder gearresteerd en naar bet huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Dinsdag 4 November was het 50 jaren geleden dat de Firma Gebrs. Kingma bestaat. In 1869 te Makkum opgericht, werd in 1896 te Bolsward en in 1916 ook nog te Leeuwarden een kantoor dezer Firma geopend. In al de jaren dat deze Firma haar zaken deed, werd door de reëele en soliede wijze van handelen steeds meer het vertrouwen gewonnen, en vooral in de laatste jaren heeft bat Kassiers- en Bankierskantoor een uitge- breiden werkkring verkregen. Een welgemeend woord van felicitatie met het gouden jubilé mag ook van de Redactie van ons Blad niet achterwege blijven. Denzelfden dag van het jubilé is te Makkum opgericht de N.V. *Kingma’s Bank”, gevestigd te Leeuwarden, met kantoren te Leeuwarden Bolsward en Makkum. Tot commissarissen der vennootschap zijn benoemd de heeren T. H. Kingma te Makkum, A. P. F. Poggenbeek, directeur der Bank- associatie te Amsterdam, gedelegeerde, mr. H. H. van den Berg, directeur der Bank-associatie te Amsterdam, gedelegeerde, 8. van der Burg, notaris en lid van de Provinciale Staten van Friesland te Makkum en J. H. Kingma te Bolsward. Tot directeur is benoemd de heer J. M. Kingma te Leeuwarden. De vennootschap vangt haar werkzaamheden aan met een maatschappelijk kapitaal, groot één millioen gulden, waarvan geplaatst en volgestort een bedrag van f 500.000. De echtgenoote van onzen vroegeren plaats genoot Ds. J. H. Lammertsma, werd dezer dagen door Z. M. den Koning van België begiftigd met de Koningin Elizabeth-orde ter erkenning van haar toewijding aan Belgen, betoond tijdena hun verblijf te Axel. Woensdag had alhier ten overstaan van collatoren van het Wybingaleen het verge lijkend examen plaats gehad ter begeving van een beurs van dat Leen. Gebeneficieerd is A. J. Jansen, leerling 4e klas eener H. B. 8. te Amsterdam. De gebeneficieerde is vrij in de keuze van het vak van studie. Er waren 14 sollicitanten. Collega Faber, die zich onlangs definitief heeft geproclameerd als muziekleeraar, is voornemens zich eerlang weer eens in het publiek te laten hooren. Hij heeft daaraan groot gelijk. Als men zelf kan oordeelen over de talenten van een onderwijzer bij gelegenheid dat hij in bet openbaar optreedt, zal men, als men content over het gehoorde huiswaarts is gekeerd, eerder zijn kind aan hem toe vertrouwen, dan in het geval dat men alleen »van hooren en zeggen” met iemands talenten bekend is. Zeker, bij solo-spel valt niet juist te constateeren of de muziekmeester paedagogische eigenschappen bezit, of hij met de ver schillende leerlingen, elk met zijn of haar eigenaardigen aanleg en karakter, steeds het gewenschte resultaat zal kunnen bereiken. ’t Is evenwel niet tegen te spreken dat de leeraar, die den moed heeft in ’t openbaar te toonen wat hij kan en wil, zeker is van deze zijde van zijn talentuitvoerend kunstenaar te zijn”. Of men gezegd, of men eerst later de resultaten aan En dat zal wel goed in orde komen. Aldus, Jan Faber geeft, bij genoegzame deelneming, een concert, op Zaterdag 22 of Dinsdag 25 November a.s. Hij stelt zich voor ten geboore te brengen o.a. Sonate Op. 26, van Beethoven, waarin voorkomt ^Marcia funebre sulla morte d’un Eroc”, en verder werken van Schumann, Rachmaninoff en Ravel. Een mooi programma dus, en daarbij in aanmerking genomen, dat onze Bolswardsche pianist feitelijk nu zijn maiden-speech als vakman zal afsteken, kunnen we dus een zeerverzorgdeuitvoeringverwachten. Als partner heeft concerigever zich verzekerd van de medewerking van Mej. Willy Hora Adema, concertzangeres te ’s-Gravenhage. Deze zangeres is eene Bolswardsche van geboorte en heeft er hare schooljaren door gebracht. Voor mij liggen ettelijke kritieken over het optreden dezer begaafde Zangeres, zoowel uit buiten- als uit binnenland. A.s. Maandagavond 8 uur zal hier op uitnoodiging van het Dept. Bolsward der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen optreden de heer W. C. v. d. Volkere te Amsterdam meteenpopulaireenaanschouwelijke voordracht over draadlooze telegrafie en draad loos licht. De heer v. d. Volkere ik weet dit doordat ik zelf vaak voor Nutsdepartementen optreed is een zéér gezocht spreker. Niet alleen in de kleinere plaatsen doch ook in de groote steden van ons land trekt hij stampvolle zalen, en nog in de afgeloopen week trad hij op in de groote zaal van het Amsterdamsche concertgebouw voor een schare van ruim 5000 menschen. En wel met hetzelfde onderwerp dat hij hier zal behandelen. Zijn voordracht is steeds glashelder en ook voor den minst-ontwikkelde begrijpelijk. Bovendien gaat alles wat hij beweert vergezeld De tiid is, nei dat der jierren oanien for striden is, sa njunkeulytsen oanbritsen dat er hjir en der in bigjin makke wirdt mei in wirkdei fen acht Oren, en ’t gerop om it mear algemien yn to fleren, wirdt mei de dei Iflder. Alearen waerd der sa net om tocht, dan bodden de ljue fen’t moarns ier oan’t jouns let, en hja haldden der in fleurich sin by. As dat kaem dat de minsken do safolle dommer wieme as ’t minskdom fen ’e tsjin- wirdige tiid, of dat it kaem dat se do mear nocht oan arbeidsjen hiene as nou, ’t is min om it krekt to sizzen. As ’l kaem fen dommens, dan kriget men net in hiel heech tinkbield oer ’t forstan fen ’e lytse bazen fit de tsjinwirdige tiid omdat dy yn ’t skreppen en yn ’t meitsjen fen lange dagen al folie oerienkomst hawwe mei de wrotters fen alearen. Der binne der Onder dy’t de wirkdei helte langer meitsje as der nei de trant fen ’e tsjinwirdige tiid wêze raoat, en it kin ek net oars. Nim mar ris in smid op in lyts doarpke, dy’t mei in greate jonge sahwet pielen hat, en dy man scoe middeis om fjouwer fire sizzeik bald er mei op, ik haw acht Uren oan ’e gong west, ik wol net mear, en de minsken seoene noch mar oanrinne mei aide kacbelspipen, en baes smid forsiikje om dy daliks to meitsjen om’t de kachel set wirde moat, en in oar scoe gjin iten siede kinne foar as de ring net makke waerd en in boer scoe in forgeese reis mei 't hynsder makke ba, dan koe de man ’t wol prebearje om mei acht firen op in dei op to halden, mar dan scoe der syn achte doarpsgenoateu wol sa tsjin him krije dat er fen syn acbtfirendei grif net volle wille bilibbe. En sa hat de man him to skikken yn syn lot, om for de klanten ta de lette joun fit in ’t spier to wêzen. It giet mei in doarpsschoen- makker al krekt lyk sa, de iene driuwt mear as de oare om sa gau as it kin de skoen werom to krijen en baes kloppet en plugget en skrept him seis hast oer de kop ta de lette joun fit en hy tinkt faekik hjit wol baes, mar ik bin eiglik de feint fen alle doarpsljue. Mar it scil grif net fen dommens komme dat dy doarpsbazen sokke lange dagen meitsje, hwent as dat sa wie, hwet moasten dan de doarpsdokters wol dom wêze, hwent net allinne dat dy faken fen de lere moarn oan ’e lette joun ta yn ’e skrep binne, mar hja moatte faken ek noch yn ’e nacht de doar fit en gjin storm en reinboien binne yn steat hjar binnen doar to halden, en de lingte fen bjar wirkdei is al min fêst to stellen, hja dogge by nacht en by dei, en as hja ’t op tou setten om net langer to wollen as acht üren, dan kaemen er forskate ljue yn ’e forlegenheid to sitten. Der binne yn fis tiid minsken dy mar stiif en strak fol balde dat acht Oren wirktiid noch fiersto lang is, mar in gewoan minske tinkt dan al dat sa’n ien grif net ien fen ’e iverichsten is. ’t Skeelt in bult ho’t men oer ’t wirk tinkt. Hwa it wirk ta ’n lést is, dy scil 't altiid to folie wêze, mar immen dy’t it wirk mei nocht docht en it as in segen biskóget dat er arbeidzje kin, dy scil der net tsjin opsjen dat er jouns by de lampe ek noch in ban fitstekke moat om in oar fit ’e forlegenheid to helpen. Frisia.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1