Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. s I 58ste Jaargang. 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 47 Zondag 16 November. I J Uit de Raadszaal. i 6 der het A. L. J. i B. VOOR Bolswardsche Courant taak volkomen n g i Vergadering op Dinsdag 11 November 1919. op komen energieken de vergadering en had op de notulen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cis. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. 1 der v Gedurende deze laatste besprekingen in de raadszaal was de muziek weer voor’t Stadhuis gearriveerd, en terstond na de sluiting der vergadering vertoonde de nieuwe Burgemeester zich op het bordes aan de groote massa die daar bijeenstond. De muziek hief plechtig het nationaal volkslied aan, waarop Mr. Berger met heldere stem onder ademlooze stilte van daar enkele woorden sprak, ongeveer in dezen zin Burgers van Bolsward! Als nieuwe Burge meester ben ik van verre tot U gekomen. Ik ben voor U nog een vreemdeling, maar dank U zeer voor de getoonde belangstelling. Wij moeten elkaar nog nader leeren kennen het zal mijn atreven zijn de belangen van Bolsward en ook uwe belangen te behartigen, zulks heb ik zooeven ook reeds in de raadszaal betuigd, en daartoe de medewerking van den Raad ingeroepen. Ook op uw aller medewerking wil ik rekenen, want ik hoop te toonen, dat ik het we) meen met deze stad, en al hare bewoners daar en hier, in taal en spraak, in zeden en manieren en ook in de verhouding der partijen. Is daar 7/8 ^er bevolking Katholiek, in deze provincie nog geen Al de Frie.sche gemeenten hebben dan ook een linkschen of rechtscben Burgemeester maar geen enkele Katholiek. En dus te solliciteeren naar dit ambt getuigt van moed. De Friezen zijn be sliste menschen, elk blijft bij zijn partij en met vaste overtuiging en, dit heeft een jaren lange ervaring mij geleerd, toch kan samen werking heel goed gaan. Om Burgemeester hier te wezen, dient U te weten, dat geen partij overheerscht en het ook niet kan, maar door samenwerking kan het belang der Gemeente toch goed gediend worden. De Burgemeester dient daarbij te hebben een helderen blik en een vast karakter. Ik mag het U niet verhelen, dat U met gemengde gevoelens wordt ontvangen en er zijn in den laatsten tijd hier meerdere ver anderingen gekomen, die uittocht gaat nog door. De heer Oberman, uw voorganger, ging heen, na hem acht raadsleden, waaronder de oudste wethouder met zijn ervaring, en helaas ook de Secretaris gaat vertrekken. Er heerscht hier dus gebrek aan geschoolde krachten. Wij hadden daarom gaarne hier een in ’t vak doorkneden Burgemeester gehad. Volgens uw getuigenis heeft U geen studie nog gemaakt van gemeenteadministratie, dat is werkelijk jammer voor en voor Bolsward. Ik wil echter hopen, dat Gij met uwe ontwikkeling U spoedig zult inwerken in deze taak; waar een wil is, is ook een weg en dit is mij reeds ver zekerd, de wil is er, dus zal ook de weg wel gevonden worden. Toen ik begin September als loco-Burge- meester geroepen werd, had ik niet kunnen denken dat dit 10 weken zou duren, ’k Ben maar blijde dat wij toen besloten hebben te trachten de gemeentezaken door te laten loopen. Wij hebben het noodige afgedaan en andere zaken ter bevordering van het gemeentebelang voorbereid. Ik weet daardoor hoeveel tijd en toewijding noodig zijn. De Burgemeester toch is de vraagbaak van velpn, zoowel wat het gemeentebelang alsook particuliere belangen betreft. En vandaar dan ook dat men in den Burgemeester gaarne wil zien den Burgervader. In ruime mate wordt er voor uw taak toewijding gevraagd. Een moeilijke tijd ligt achter ons, maar wat nog komt is ook niet gemakkelijk. Een staf van ambtenaren is wel aanwezig, maar de groote en gewichtige taak berust toch op den Burgemeester. Het is daarom, dat vele vragen zijn gedaan omtrent U. De kennismaking met U was nog te kort om goed te kunnen oordeelen, maar geeft toch reeds een goede hoop voor de toekomst van Bolsward. Wij dragen dan ook de belangen van de stad aan U op. Bolsward, met een roemrijk verleden, maar dat ondanks alles nog niet aan het spoor ligt, rekent op U in de toekomst. Voor uw ambt is noodig wijsheid en verstand. Dat God ze U geve en dat het moge blijken dat uw komst alhier een zegen zij. Dat Bolsward onder uw bestuur groeie en bloeie En hiermede overhandig ik U de onder- scheidingsteekenen van uw ambt en verzoek (J ’t presidium dezer vergadering te aanvaarden. De Burgemeester neemt nu plaats en spreekt ongeveer het volgende: Mijnheer de Loco-Burgemeester, heeren Wethouders en leden van den Raad, alsmede allen, die hier blijk geven van belangstelling 1 Het is niet zonder ontroering dat ik de wel willende woorden van den vorigen Spreker heb aangehoord, en nu opsta in dit oude en eerbiedwaardig gebouw om mijn gewichtige taak te aanvaarden. Er liggen dagen achter ons van ontzetting en droefenis, en hoewel ons dierbaar Vaderland nog is gespaard, ligt toch een deel van Europa in puinhoopen. En ziet, ook naar de streken, mij bijzonder dierbaar, wilde een vreemde hand zich uitstrekken, maar de Nederlandsche Leeuw heeft fier zijn klauwgeheven.enmethardnekkig- heid werd de stem van Oranje gehoord: »Ik zal handhaven”. De Hooge Landsvrouwe houdt het oog op geheel haar gebied en heeft mij, den Limburger, toevertrouwd’t gewichtig ambt van Burgemeester der Gemeente Bolsward, waarvoor ik Haar mijn innigen dank betuig. Ik weet dat de taak mij toevertrouwd, niet gemakkelijk is, maar de welwillende woorden ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 6 2^ Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van 16 Oct. no. Gemeente is benoemd Mr. B. Berger. b. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende 's raads besluit, tot verkoop der boomen aan de Kade. o. Idem, houdende goedkeuring van navorderings kohier Hoofdel. Omslag. d. Missive van J. v. d. Werf, houdende dankbetuiging voor de verhooging van zijn salaris. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. e. Adres van het Bestuur der R. K. Vereen, voor Vacantie kolonies, verzoekende subsidie. Missive van Voogden van het Weeshuis, houdende voordracht voor de ontstaande vaca ture in hun college, bestaande uit de heeren D. B. Eerdmans aftr. Voogd en Wijtzes. g. Adres van de hoofden van bedrijven in publieken dienst, er op wijzende dat voor enkele ambtenaren de onbillijkheid der salaris regeling in verband met anderen is opgeheven, doch voor adressanten die nog bleef bestaan in ’t verband volgens’t oorspronkelijk voorstel B. en W. en nog is, als in hun vorig adres werd gemotiveerd. h. Adres van den Chr. Bond van personeel in publieken dienst betuigende instemming met het voorstel om een centralen raad van onderzoek te benoemen. Deze stukken, voor zoover noodig, in handen van B. en W. om advies. i. Missive van Voogden van het Armenhuis houdende aanbeveling voor de periodieke vaca ture, bestaande uit M. J. Wartna aftr. Voogd en M. v. d. Oever. Mededeeling van B. en W. dat uit de 22 sollicitanten voor Gemeente-Secretaris eerst een zestal is opgemaakt, waaruit nu worden aanbevolen: H. Haitsma alhier en A. van der Wal te Sneek. Deze stukken zullen in een volgende ver gadering behandeld worden. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Installatie Burgemeester M.r. B. Berger. De Voorzitter verzoekt de drie oudste leden van den raad, de heeren v. d. Klei, Eerdmans en Eisma den Burgemeester binnen te leiden. Hieraan voldaan zijnde plaatst de heer Berger zich voor den Voorzitter en spreekt deze ongeveer het volgende: Mijnheer Berger! Het oogenblik is aan gebroken, waarop Gij het ambt van Burge meester dezer Gemeente zult aanvaarden. Veler oogen zijn daarbij op U gericht, en even zoovele vragen komen op in de harten der aanwezigen. In de eerste plaats wil ik U feliciteeren met de benoeming tot Burgemeester dezer Gemeente en wil hopen dat dit een goede keuze zal zijn geweest. Ik sprak reeds dat er vragen rezen en Gij, die van ’t zuiden van ons land naar ’t noorden zijt gekomen, zult het billijken dat ik dit opmerk. Er bestaat Deze buitengewone vergadering bracht be grijpelijkerwijs ook een buitengewone drukte mee. Vooreerst woei de vlag van den gevel van 't stadhuis, maar ook de beide lantaarns van ’t bordes, die de laatste jaren geen dienst meer deden, waren dien avond ontstoken, en niet met de vroegere vleermuisbranders, doch met het witte gloeilicht, dus ook al gemo derniseerd. De muziek maakte bij den aan vang der vergadering een tournee door de stad, en dat bracht natuurlijk een groote massa op de been. Ook in 't stadhuis was ’t vol. De toeloop van ’t publiek was op de raadszaal groot. Om ruimte te winnen had men de perstafel in een hoekje geplaatst, en de beschikbare ruimte was dicht bezet, terwijl ook nog velen teleurgesteld moesten worden. Alle 13 leden waren tegenwoordig. De heer Praamsma als Voorzitter opende vroeg of men aanmerkingen Dit was niet het geval en aizoo werden ze goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Missive van den Commissaris Koningin, berichtende dat bij Kon. besluit 30 tot Burgemeester dezer maakten aan ’t hoofd dezer gemeente te staan. (Applaus). De heer Eerdmans. M. de V.U zult mij als vertegenwoordiger van de Anti-Revo- lutionnaire partij niet kwalijk nemen, dat ik zeg, dat ik den voorzitterszetel liever door een ander persoon had zien ingenomen. De heer Oberman was lid van de A.-R. Partij, wat ons een genoegen was, daar hij blijk gaf serieus met ijver en toewijding die taak te kunnen vervullen, wat de algemeene goed keuring heeft weggedragen. Daar door zijn vertrek een vacature der A.-R. Partij open kwam, meenden wij, niet zonder eenig recht aanspraak te hebben op de benoeming van een partijgenoot. Wij hebben ook getracht een geschikt candidaat te vinden en meenden daarin geslaagd te zijn, door een reeds gevestigd Burgemeester aan te bevelen, iemand dien wij meenden voor Bolsward geschikt te zijn. Onze pogingen zijn niet gelukt. Thans is de vacature vervuld door de benoeming van Mr. B. Berger. Dat woord lag mij op ’t hart, doch niet met de bedoeling, dat ik nu U niet welwillend zou willen tegemoet komen. Het is ook mijn beginsel te berusten, nu de beslissing is gekomen. U hebt reeds verklaard te willen werken in het belang onzer stad. Gewis dit is geen gemakkelijke taak. De partij, waaruit de Burgemeester is, draagt in zekeren zin de verantwoordelijkheid mee van het gevoerd beheer, en de Katholieke partij heeft nu die verantwoordelijkheid. De oorlog is voorbij, de distributie grootendeels opge heven, dat verlicht de moeilijkheid van uw ambt, maar toch de moeilijkheden die nog bleven, zijn vele. Er komen nog vraagstukken van groot belang op den voorgrond. Laat ik noemen: het woningvraagstuk, dat ook hier op afdoening wacht, de financiën zal zeker ook inspanning eischen, en wat dit beduidt kan blijken uit den Hoofdelijken Omslag, die voor korte jaren hier f 30.000 bedroeg, doch ’t nu loopende jaar tot f 110.000 steeg en voor het volgend jaar op f 130.000 wordt geraamd. De financiëele toestand is dus niet rooskleurig en toch staan nog belangrijke uitgaven te wachten, daar inzake de loonre geling en de werkeloosheid een oplossing moet worden gezocht. De kwestie is, met beleid en wijsheid te besturen, wat ik U van God toewensch. Wij hebben hier nu een Katholieken Burgemeester. Enkel de weg volgens Gods Ordonnantiën leidt ten goede. Die kunnen U den rechten weg wijzen wat in ’t belang is der Gemeente, wat met mij eens zult zijn. (Applaus.) De Voorzitter. Daar niemand meer het woord verlangt wil ik sluiten. Bij de beide vorige sprekers, hoewel van verschillend standpunt, heb ik toch een welwillendheid opgemerkt, wat mij genoegen doet.’ Ja, ik ben een Roomsche Burgemeester doch niet een, waarin men moet zien een geestdrijver. Daar behoeft men zich niet druk over te maken. Het berichtje in de krant, dat mij vooruit is geloopen, heeft mij niet verheugd. Ik verklaar Roomsch te zijn, voor mij zelf ben ik Roomsch tot in mijn vingertoppen en mijn plichten zal ik waarnemen, doch niemand zal gekrenkt worden in zijn overtuiging. Dat mijn benoeming voor eenigen een teleurstelling was, zal mij een prikkel zijn om mijn taak volkomen naar den eisch te ver vullen. (Applaus,) Sluiting der vergadering. Ik ben er zelf van doordrongen dat ik wel eens zal te kort schieten, maar toch heb ik het gewaagd, rekenende op uw aller steun. De tegemoetkomende wijze waarop ik ben ontvangen waarborgt mij dat ik niet te vergeefs daarop mag bouwen. De Secretaris zal in de dagen van ons samenzijn mij nog veel kunnen leeren. Doch ook van U, heeren Wethouders en leden van den Raad, verwacht ik den noodigen bijstand, en dat wij door eendrachtige samen werking het heil der Gemeente bewerken, en bouw daarbij op de overtuiging der bestaande Friesche degelijkheid. God geve mij steun, en niet weinig zelf vertrouwen heb ik, daar ik U een geschenk ga aanbieden dat groot is, dat is mijne liefde, de liefde die niet zich zelf zoekt maar wie geen offer te groot is. Ik hoop dat het ook ver buiten deze zaal zal klinken, dat ik ge komen ben eerder om te dienen dan om te heerschen. Regeeren is eigenlijk dienen. De keten, mij op de schouderen gelegd, zij het symbool van mijne liefde, en lief’e overwiut alles. Wij weten niet wat de toekomst bren gen zal, maar ik hoop en zal er naar streven dat men zal kunnen zeggen, dat mijn komst over dezen drempel een zegen was, dat men later zal getuigen, bij was geen Burgemeester hij was de Burgervader. (Applaus). De Voorzitter vervolgt: M. H. De eerste taak moet zijn dank te brengen aan den Loco-Burgemeester, voor ’t geen bij in de 10 weken van zijn bestuur heeft gedaan. Ik heb nu van nabij gezien, hoe hij de belangen heeft behartigd, en daarvoor breng ik een hartelijk woord van dank. Ook tot den heer Wesseling, die als tijdelijk wethouder de belangen van de Gemeente beeft behartigd, richt ik een woord van dank. Het volgend punt der agenda luidt: 2. Benoeming Ambtenaar van den Burger lijken Stand, vacature M. Oberman. De heer Mr. B. Berger wordt benoemd met algemeene stemmen. De heer Bunter vraagt daarop het woord en zegt ongeveer bet volgende: Het zij mij vergund, M. de V.U op dit oogenblik met een kort woord geluk te wenschen met de onderscheiding tot hoofd dezer Gemeente te zijn benoemd. Ik wil daarbij de hoop uitspreken, dat U hier moogt vinden wat Ge U hebt voorgesteld. Veel zal er gevraagd worden van uw toe wijding en als Gij deze geeft, dan moogt Ge aanspraak maken op onze medewerking. Het ambt van Burgemeester vraagt den ge- heelen mensch, het gaat er om de belangen te dienen en ’t gezag hoog te houden, en daarbij zullen allen die ’t wel meenen U terzijde staan. Moge het U gegeven zijn onder Gods zegen te arbeiden tot heil dezer plaats en hare ingezetenen, en dat Ge een waardig opvolger moogt worden van uw geachten voorganger. (Applaus.) De Voorzitter. Ik dank U voor deze ge sproken woorden. Ik heb wel eens een oogen blik gedacht, zal ik de taak kunnen vervullen, die op mij wordt gelegd, doch met genoegen verneem ik dat de steun van U en anderen mij graag zal worden verleend. De heer Eisma. M. *de V.In deze ver gadering meen ook ik ’n enkel woord te moeten spreken, mede uit naam van den heer Haima, die met mij de vrijzinnige partij in dezen Raad vertegenwoordigt. Dat ik het eigenaardig vind, dat U geheel van uit Venlo geroepen werd, hier als Burgemeester op te treden, daarin zal U geen onvriendelijkheid zien, maar de afstand tusschen Limburg en Friesland is groot, en weinig aanraking hebt Gij met ons gehad. Gij zijt voor ons een vreemdeling, echter mag dat geen reden zijn om U niet tegemoet te komen. Uw wetenschappelijke opleiding is ons een soort van geruststelling, dat U zonder vooroordeelen zult zijn. Wij hebben in de bladen een vereerend getuigenis omtrent U gelezen, en het eindigde met een gelukwensch aan Bolsward U tot Burgemeester te krijgen. Ik wil er even den nadruk leggen, te wenschen dat U een Burgemeester moogt zijn, en daardoor het belang van Bolsward zult dienen, om te steunen de belangen van mannen en vrouwen van alle richtingen. Ik heet U daarom hartelijk welkom, en hoop zin U terug te vinden de karaktereigen- inwoners gelukkig wil maken. van den Loco Burgemeester geven mij moed. toch een groot en veel verschil tusschen de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1