Bolsward en Wonseradeel. I Nieuws- en Advertentieblad i 58ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 48. 1 I9i*y. Hulp aan Oostenrijksclie kinderen. w Zondag 23 November. Uit de Raadszaal. VOOR lijst 1 1 -1 E Bolswardsche Courant kohieren schoolgeld 3e gelden wijken Vergadering op Donderdag 20 Nov. 1919. niet goedkeuren. Hij zou ook liever de toeslagen af willen, maar in dezen abnormalen tijd moeten de menschen geholpen worden. Hij wil niet hooger dan inkomens van f 600. van roode smetten vrij, zei B. en W. stellen voor dezen aankoop met de kosten te vinden uit de exploitatie der gasfabriek. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Adres J. C. de Groot, verhuur land met advies B. en IV Ofschoon B. en huring in ’t belang gemeente achten, w W. onderhandsche ver- van het land en ook der ijl dan meerdere zorg aan het gehuurde wordt besteed, meenen zij toch geen uitzondering te mogen maken, en willen dus afwijzend op het verzoek beschikken. Evenwel willen zij bij de volgende landver huringen een bepaling maken, dat bij goed beheer de kans op verdere onderhandsche huur mogelijk wordt. De heer v.d. Klei is verhuring, doch nu B. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. school no. 1 ten bedrage van de m.u.l.o school op met algemeene stemmen invorderbaar verklaard. Compiabilileitsbesluit dienst 1918. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Hts. 4. ning van den heer Yssels vindt hij foutief, de toeslag op gas en cokes bedragen minstens al f 28000. Hoewel bij met het advies B. en W. niet accoord gaat, kan hij toch het voorstel Yssels ook van nog nog gaan In gemeenten de heer Yssels, werd nog wel geld voor toeslag gegeven, hij wil echter betoogen dat zij die niet van roode smetten vrij zijn, dan ook de verantwoordelijkheid moeten aandurven om lid van ’t Dag. Bestuur te wezen. Spr. wil ook een voorstel doen. Voor inkomens tot f 600 een toeslag van f 1 op de vijf eerste brandstofeenheden, voor dit inkomen den toeslag op gas op 2 cent te laten blijven, maar die f 400 belastbaar inkomen hebben of minder, 4 cent toeslag te geven, dan komt hij op een toeslag van f 11220 Dal van B. en W. kost al f 2940 dus het zijne ruim f 8000 meer. Dat zal de hoofdel. omslag niet te veel bezwaren en toch zullen de menschen die in den grootsten nood verkeeren, er iets mee gebaat zijn, en wil de heer Eisma het een fooi of een aalmoes -noemen, de gemeenschap zal er dankbaar voor zijn. De heer v. d. Klei stemt in met den heer Houtsma, en wil diens voorstel steunen. De heer Eerdmans wenscht zijn standpunt ook uiteen te zetten, en vindt het geen gemakkelijke zaak die thans aan de orde is. Hij stemt in met den heer Yssels, dat helpen niet noodig moest zijn, en zulke adressen niet behooren in te komen. Spreker komt echter tot een andere conclusie. Door toeslag te geven en toe te geven wordt een behoorlijke loon- standaard tegengehouden, vandaar dat hij het eens is met B. en W. dat geen toeslag moet worden gegeven. Echter men noemt dezen tijd nog abnormaal. Spr. meent, dat de hooge prijzen wel lang zullen blijven en dus de duurte eigenlijk normaal wordt, daarom moeten de loonen daarmee in overeenstemming zijn. De Gemeente en ook het Rijk zijn niet aangewezen om hierin te voorzien. De almachtige Staat strookt niet met Sprekers beginsel, en dus zal hij meegaan met B. en W. De heer Praamsma merkt op, dat’t voorstel B. en W. reeds van verschillenden kant bezien werd. Allen hebben volgens hun overtuiging gesproken, maar de inzichten zijn nog ver schillend. In den oorlogstijd moesten de zwakkeren geholpen worden, maar nu is allengs de verhouding tot de loonen zoo geworden, dat daarmee de uitgaven gedekt kunnen worden. In een blad van recenten datum werd betoogd dat de prijs der levensmiddelen thans ongeveer 85 pCt. hooger is dan vóór den oorlog, en de loonstandaard is ook wel zooveel gestegen, bij sommigen wel 100 pCt. Het is dus eigenlijk een cirkelgang. Dat de arbeiders pogingen doen om hun toestand te verbeteren is hun recht, maar men moet ook het oog vestigen op andere categorieën, zooals de ouden van dagen en invaliden. Voor dezen wordt thans ook al beter gezorgd. Door de wet Talma werd f 2 aan de ouden uitgekeerd dat is nu f3 en in onze stad is dat aantal reeds 400. Met December komen daar nog nieuwe bij, ik meen 360. Die uitkeering kost alleen voor hier dan f 1080 meer per week en zal per jaar f 56160 bedragen. Dat volle bedrag moet door de bevolking worden opgebracht. Dan worden door de overheid de georga niseerde werkloozen beslist geholpen, 90 dagen lang een uitkeering van f 1.50 per dag, wat denkelijk zal stijgen tot f 2.50 per dag. Dat is toch al een mooie tegemoetkoming, en daarbij zijn bijna allen betrokken, die in de termen vallen waarvoor deze toeslag nu wordt gevraagd, want van de 1347 aanslagen H. O. komen 941 voor met een bedrag van f 800 of minder. Dan, daar heeft de heer Eisma al opgewezen, is dit kohier nog gebaseerd op 1917 en in dien tijd zijn vele inkomens verhoogd, zoodat er van zouden genieten, die er nu niet meer bijbehooren, wat toch een onrechtvaardigheid is. De toeslag op gas zoover die er nog is, willen B. en W. nog behouden, maar meer kan de gemeente, meent 8pr. ook niet doen. De hoofdelijke omslag is nu geraamd op f 129.000, daar nog een 25 duizend bij te kinderen gratis moet huisvesten, doch indien noodig, kan men voor kleeding hulp krijgen. Dan werd nog besproken, dat men de kinderen dagelijks enkele uren naar een lokaal (vermoedeiijk in het Weeshuis) zal kunnen zenden daar kunnen ze onder leiding gezellig samen zijn. Dit idee vond evenwel geen onverdeelden bijval, daar er ook stemmen opgingen om ze geheel in de huisgezinnen op te nemen. De meerderheid vond evenwel een wijkplaats toch wel gewenscht. Degenen, die ’t niet noodig hebben, behoeven er natuurlijk geen gebruik van te maken. Enkele dames hebben op zich genomen, de kinderen in dat lokaal gezellig bezig te houden. De stad zal, evenals indertijd voor de inzameling van gelden voor een Friesch Sana torium, in 12 wijken worden gesplitst, en in elke wijk zullen 2 dames een presenteeren. Een voldoend getal dames heeft zich daarvoor aangemeld. De heer Burgemeester sprak aan ’t slot der vergadering een woord van dank tot de vergadering. Hij rekende het voor Bolsward een eer, dat het niet achter bleef in hulp betoon aan noodlijdenden. Hij vindt zulk werk eervol, en dankt daarom ook hetVoor- loopig Comité voor het initiatief in dezen, bijzonder ook Mevr. Beekhuis voor de leiding dezer vergadering, en besluit met de betuiging dat het hem aangenaam is Eere-Voorzitter te mogen zijn. Het doel dezer vergadering is hem zeer sympathiek en gaarne verleent hij zijn steun hieraan. Wederom was er een talrijke menigte aanwezig om deze raadszitting bij te wonen. Het punt duurtetoeslag zal de grootste belang stelling voor hen hebben gehad, althans het viel eenigen moeielijk zich van bij valsbetuigingen te onthouden, toen door een paar sprekers de arbeidersbelangen werden bepleit. De punten 5 en 6 hebben nog al heel wat discussie uitgelokt. Het overige ging heel vlug van de hand, en ook het getal ingekomen stukken was, ik mag wel zeggen abnormaal klein. Alle 13 leden waren tegenwoordig. De Burgemeester fungeerde als Voorzitter, opende de vergadering en stelde voor de notulen goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming alzoo besloten. Ingekomen stukken: a. Schrijven van den heer Lunter, dat hij bedankt als Wethouder. b. Dankbetuiging van Jans, fitter der gasfabriek, voor deverhoogingzijnerjaarwedde. c. Schrijven van S. Gerritsma, zijn leed wezen betuigende, dat hem geen vermindering van pachtsom is toegekend. ac aangenomen voor kennisgeving. d. Adres van Afd. Onderwijzersvereniging adhesie verzoekende met een adres van den Bond van Nederl. onderwijzers. e. Missive van Ged. Staten met nota van bemerkingen waarom de verordening inzake uitbetaling onderwijzers niet is goedgekeurd. d en e in handen van B. en W. om.advies. f. Missive van Gasthuisvoogden, houdende voordracht inzake een periodieke vacature in bun college, bestaande uit: Y. T. de Boer, aftr. voogd en O. B. Eerdmans. g. Missive van het Bestuur der Stads spaarkas, houdende aanbeveling ter vervulling eener periodieke vacature, bestaande uit J. C. Cuperus, aftr. lid en S. J. T. Plantinga. Deze missives worden ter visie gedeponeerd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling kwartaal 1919. Het kohier van van f 385.35 en f 153.wordt goedgekeurd en 2. Het voorstel tot rechtstreeksche betalingen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, ten bedrage f 526.37, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Aankoop pakhuis D. Terhenne. Het pakhuis van den heer D. Terhenne is Woensdagavond werd in de bovenzaal van yDe Wijnberg” de vergadering gehouden van het plaatselijk Comité, om hulp te bieden aan de noodlijdende jeugd van Weenen en de landen daaromheen. De opkomst was talrijk, wij warén niet in de gelegenheid het getal aanwezigen na te gaan, niet dat er een ontel bare menigte was, maar de plaatsing van onze tafel was zoo, dat men de schare niet goed kon overzien. Mevrouw Beekhuis opende met een woord van welkom te richten tot de aanwezigen, in ’t bijzonder tot den Burgemeester, waarvan men het zeer waardeerde dat hij aan de uit- noodiging gevolg had gegeven. Mevrouw wees er op, dat eigenlijk al in verschillende kringen dezer stad plannen waren gerijpt, om zich het lot der hulpbehoevende kinderen aan te trekken. Een commissie van de Broerekerk heeft reeds een inzameling gehouden, en toch wilde men van die zijde ook nog meedoen in deze algemeene commissie. Ook van Vrij zinnige en Katholieke zijde was men reeds begonnen met voorbereiding, doch algemeen wordt nu beter gevonden één gemengde com missie te hebben en dat deze zich met het Centraal Comité in verbinding stelt. Daarom wordt nu deze vergadering belegd, en ’t is een verblijdend verschijnsel dat zoovele Dames en ook eenige Heeren zijn opgekomen. Mevrouw stelde daarop voor, den heer Burgemeester te benoemen tot Eere-Voorzitter, wat met acclamatie werd aangenomen en ook door den heer Berger werd aanvaard. Het eerste werk dient nu te zijn uit dit groote comité hier aanwezig een kleiner comité als Dagelijksch Bestuur te benoemen, met zooveel mogelijk evenredige vertegenwoordiging der verschillende richtingen. Om een zeer tijdroovende stemming te voorkomen, wordt overeen gekomen, dat 2 Vrijzinnigen, 2 Katholieken, 1 Gereformeerde, 1 Orthodoxe en 1 Doopsgezinde zitting zullen hebben, en wijst elke partij daarvoor personen aan. Alzoo kregen in bet Dag. Bestuur zitting: Mevr. Beekhuis, Mej. N. Haima, de heeren A. F. de Boer en A. Andriesma, Mej. W. C. Kuipers, Mevr. Keikes en Ds. Kossen of zoo deze verhinderd is, Mevr. Steensma. Mevr. Beekhuis deelde vervolgens mede, dat men plan heeft met lijsten de stad rond te gaan, waarop men kan teekenen voor geld, voor kleeren of kleedingstoffen en verder of men genegen is een of meer kinderen in huis te nemen. Het geld wordt liefst terstond ontvangen, en na heel wat bespreking wordt overeenge komen, dat daarvan ten spoedigste 80 pCt. zal worden opgezonden naar het Centraal Comité, ten einde mede te helpen voorzien in den grooten nood in de Donau-landen. De 20 pCt. of misschien ook minder, wordt voorloopig als reserve bestemd voor eventueele ongevallen, ziekte, enz. De kleeren en kleedingstoffen die men beschikbaar wil stellen zullen worden afgehaald. In de naaischool, onder leiding van Mej. Brems, zal van de stoffen kleeding worden vervaardigd, vooral en bij voorkeur ondergoed. Ook grootere kleedingstukken zijn welkom, die zullen versteld en voor kinderen passend worden gemaakt. Dames, die daarbij assistentie willen verleenen, worden zeer gaarne daartoe in de gelegenheid gesteld. Wat de huisvesting van kinderen betreft, deze zullen nog wel eenigen tijd uitblijven, doch men moet rekenen op een verblijf van minstens 10 weken. De kinderen worden vooraf medisch onderzocht, en men kan ge slacht, godsdienst en leeftijd naar verkiezing opgeven, en zooveel mogelijk zal met den wensch der aanvragers rekening worden ge houden. Mevrouw beveelt echter wel aan, niet enkel meisjes aan te vragen, dat is op vele plaatsen zoo overheerschend, dat er voor de arme jongentjes weinig animo schijnt te bestaan, en toch deze dienen evengoed geholpen te worden. De leeftijd der kinderen varieert van 5 tot 15 jaren. Het Dagel. Bestuur behoudt zich de vrijheid voor, op de huisgezinnen eenige controle uit te oefenen, want het mag niet een exploitatie worden, dat men de kinderen gebruikt als voor onderhandsche en W. dit in de toe komst mogelijk willen maken, zal hij met dit advies meegaan. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 5. Adres duurtetoeslag met advies B. en IV. B. en W. plaatsen zich op ’t standpunt, dat getracht moet worden dat uit de ge meentekas niet weer een dergelijke groote uitgaaf moet worden genomen als in de oor logsjaren het geval is geweest. Wel zijn vele artikelen nog duur, maar de loonen zijn ook belangrijk gestegen. De toeslag op gas, zooals die nog bestaat willen ze voor den wintertijd nog bestendigen, maar overigens op het verzoek afwijzend beschikken. De Voorzitter deelt mee, dat heden een brief van het ex-steuncomité is ontvangen, waarin bericht wordt, dat nog een bedrag aanwezig is in hun kas, dat misschien dezen winter nog kan dienen om eenigen steun in den vorm van toeslag te geven. De heer Yssels heeft er versteld over gestaan, dat B. en W. twee maanden werk hebben gehad om met dit afwijzend advies te komen. Spreker vindt het treurig, dat zulke adressen om toeslag moeten ingezonden worden, en de arbeiders moesten zooveel verdienen, dat ze zich konden redden. De voorspelling dat na den oorlog de prijzen zouden dalen is falikant uitgekomen, wel was er eerst een neiging tot daling, nu gaan ze een stijgende richting nemen. Door de maximumprijzen op te heffen is de gelegen heid om te graaien wat er te graaien is, weer opengesteld. De gemeente is, nu we nog in een overgangstijdperk verkeeren, geroepen om te helpen, die meening wordt ook in Christ, en Kath. arbeidersorganisaties gedeeld. Spreker wil voorstellen voor gezinnen met f 800 en minder belastbaar inkomen op de eerste 6 brandstofeenheden een toeslag te geven van f 1.30, op de melk van Dec. tot eind Maart 4 cent per liter voor 1 liter daags, en op ’t gas den toeslag 2 cent te verhoogen en te brengen op 4 cent per stère. Dat kost volgens zijn berekening ruim f 18000 en daardoor worden 1200 gezinnen gebaat. Namens alle arbeiders beveelt hij zijn voorstel aan. De heer Stockmann weet dat de toestand niet rooskleurig is, maar de Hoofdel. Omslag reeds geraamd op f 129.000 nog meer te verhoogen zal de inkomens te veel bezwaren, niet de groote, maar vooral ook de middel matige inkomens, waarvoor de strijd om het bestaan ook zeer moeielijk is. De werklieden genieten over 't algemeen thans een flink loon, en hij vindt dat een goed beleid eischt om een gereserveerde houding aan te nemen ten opzichte de toeslagen. Die op gas welke er nog is te laten blijven voorloopig, daar kan hij in meegaan. De heer Eisma is ook geen bewonderaar van toeslagen, en heeft er ’t vorig jaar al op aangedrongen dat men moet zien te geraken uit dien ongezonden toestand. Hij wil wel vragen: helpen we de menschen er wel mee? De heer Yssels berekent f 18000 voor 200 gezinnen, dat is dus voor ieder slechts f 15 en toch kost dit de gemeente reeds f 18000. Een loonsverhooging van f 50 werd al een fooi genoemd, maar dan moet f 15 wel als een aalmoes beschouwd worden. Dan moet men ook nog in ’t oog houden dat de inkomens van het nu geldende kohier gebaseerd zijn op 1917. Velen hebben thans veel hooger loon, maar zouden toch nog profiteeren van den toeslag. Ook daarom kan hij zich vereenigen met het voorstel B. en W. De heer Houtsma acht het niet in het Er wordt ook nog op gewezen, dat men de bedrage van f 2963. den H. Omslag laag te houden. De bereke- schrijden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1