Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. DAMES! K. MOL, hoek Schildwijk, BOLSWARD. 58ste Jaargang. 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 49. VINDT U IN RUIME KEUZE BIJ Zooeven ontvangen: HEEREN TRICOT HANDSCHOENEN, prima kwaliteit, ZELFBINDERS en DASSEN. Zondag 30 November. Uit de Raadszaal. VOOR Bolswardsclie Courant I iets bijzonders 9 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. W. met plannen zullen komen, op, dat door PRACTISCHE GESCHENKEN VOOR HEEREN, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. af, waarop de Burgemeester bem geluk wenscht met zijn nieuw ambt, met den wensch dat de Raad een goede keuze zal hebben gedaan, wat hij niet betwijfelt, en bij hoopt met hem op aangename wijze te mogen samenwerken en dat zulks moge strekken tot groei en bloei dezer Gemeente. (Applaus). De heer Haitsma dankt den Raad voor de hem te beurt gevallen onderscheiding, eh dankt zijn benoeming mede aan een hoogere Macht. Hij gevoelt dat zijn taak niet licht zal zijn en vooral voor den eersten tijd roept hij de clementie in, wanneer soms iets mocht haperen. Bijzonderen dank brengt hij aan B. en W. die hem op de aanbeveling hebben geplaatst, en hij roept den steun in van dat college en in het bijzonder van den Burgemeester, waarmee hij hoopt prettig te mogen samenwerken. (Applaus). 2. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleeninggroot f 60.000. B. en W. stellen voor een kasgeldleening tot dit bedrag aan te gaan om de vereischte betalingen op tijd te kunnen doen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Wijziging begrooting dienst 1919. Voorgesteld wordt het bedrag van navorderingskohier ad het f 8374 alsmede de geldleening ad f 60.000 bij de ontvangsten op te nemen en evenzoo eenige posten bij uitgaaf ook samen f 68374 aan te brengen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Benoeming Wethouder. Wegens bedanken van den heer Lunter moet er een wethouder benoemd worden. De heer Eisma wordt benoemd met 5 stemmen, de heer Yssels had 2 stemmen, de heeren Haima en Eerdmans elk 1 stem, terwijl 4 briefjes blanco waren. De heer Eisma neemt de benoeming aan. De Voorzitter acht het een voorrecht den heer Eisma geluk te mogen wenschen, en acht de schakeering in het Dag. Bestuur ge- wenscht. Hij hoopt dat hij de ware man op de ware plaats zal zijn hij is er van overtuigd dat het College B. en W. op aangename manier zal kunnen samenwerken. (Applaus). Tevens wil hij een woord tot den heer Lunter richten, ’t Is hierle roi est mort, vive le roi want hij is met gemengde ge voelens bezield, daar bij nu den heer Lanter moet missen, die door zijn bezadigd oordeel en wijze raadgevingen uitmuntte. Namens den Raad en ook den mede-Wethouder den heer Praamsma brengt hij hem dank voor ’t geen bij voor de gemeente heeft gedaan, opmerkende tevens dat het wel een zonder linge zaak is dat een ervaren Wethouder plaats moet maken voor een nog onervaren Burge meester. (Applaus). 5. Gnderhandsche verhuring kamer gemeente secretaris. Door ’t vertrek van den heer Beijer is de aan hem verhuurde kamer met 1 December beschikbaar. Hoewel de Burgemeester gaarne tijdelijk die kamer wilde betrekken, heeft de heer H. Groenier, die 12 Mei zijn woning moet verlaten, ook aangevraagd die kamer te huren. B. en W. stellen voor de kamer onderhands te verhuren voor f 120 per jaar aan den heer Groenier met ingang van 1 Dec. a.s. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Begrooting 1920. Bij de algemeene beschouwing wijst de heer Eerdmans op een tweetal zaken. Vooreerst is bij de commissie geen beslissing genomen inzake het cijfer van aftrek voor noodzakelijk Vergadering op Donderdag 27 Nov. 1919. Daar de vergadering waarin de gemeente- begrooting aan de orde kwam niet, zooals vroeger wel, om 6 uur doch nu om 7 uur aanving was ons dit al een soort geruststelling dat het wel goed op tijd van stapel zou loopen, te meer daar een der heeren Wet houders ons te voren reeds gezegd had dat ook zijn gevoelen was dat het wel vlug zou afloopen. Wat voor de begrooting aan de orde kwam was ook niet van veel beteekenis dat voorwerk op zoo’n avond is vroegere jaren wel eens veel dreger geweest. Het rapport der begrootingscommissie zag er ook nog al heel gemoedelijk uit evenals ’t antwoord van B. en W. dus alle gegevens waren aanwezig om te kunnen voorspellen dat het behoorlijk op lijd af zou zijn. Wij troostten ons dan ook met de gedachte dat waar op vele plaatsen de verkorte arbeidsdag is ingevoerd, dit ook hier zoo zou zijn En toch ondanks al die schoone vooruitzich ten is het half een geworden. Het voorwerk en ook het rapport der Commissie dragen geen schuld aan deze teleurstelling maar toen daarna elk voor zich de gelegenheid kreeg om over een of ander punt der begrooting wat op te merken, te vragen of verandering voor te stellen, toen had je de poppen aan ’t dansen neen dat is voor hier geen passende uitdrukking laat ik liever zeggen toen had haast ieder wat op de lever, dat moest worden afgeschud. Wij zullen slechts aanstippen wat besproken en besloten werd, want voor de details is geen tijd en geen plaatsruimte beschikbaar, en het bleef ook meestal bij een praatje of het vragen om inlichtingen, slechts een paar malen was een stemming noodig. Er was ook dezen avond wel eenig publiek tegenwoordig doch niet zoo veel, als we dit wel in den laatsten tijd gewoon werden. En dat er al was, verdween allengs, ja na de pauze, want er is ook even adem geschept, kwam geen der belangstellenden terug. Ja nog sterker, een der gewone verslaggevers was op 't laatst ook stilletjes verdwenen. Alle 13 leden waren, en trouw tot het einde, op ’t appèl. De Burgemeester is voorzitter en opent de zitting, waarna de notulen werden goedgekenrd. Ingekomen stukken. a. Ben schrijven van den heer H. Haitsma, dat hij onder dankzegging de benoeming tot Secretaris aanneemt. b. Een schrijven van den heer Douma, dat hij de benoeming tot onderwijzer niet aanneemt wegens benoeming te Drachten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Missive vanGed. Staten, bekend makende dat zij voor Bolsward, dat in de 7e klasse is ingedeeld, voorstellen de jaarwedden van den Burgemeester te bepalen van f 2850 tot f 3450, van den Secretaris van f 2550 tot f 3150 en van den Gemeente-ontvanger van f 1700 tot f 2000. d. Verzoek van ’t Gemeentebestuur van ’t Bildt, om adhesie te betuigen aan een door hen gezonden adres aan de regeering om ver laging van den maximumprijs van melk, boter en kaas. Beide stukken in handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Beëediging Gemeente-Secretaris. De heer H. Haitsma legt in handen des Voorzitters de bij de wet voorgeschreven eeden levensonderhoud bij den hoofdelijken omslag en den kinderaftrek, waarvoor adressen zijn ingekomen van 2 kiesverenigingen en het 2e punt betreft den woningbouw, waarin ook dringend herzien moet worden. Er bestaat wel een mooi uitbreidingsplan, maar daar deze zaak in hooge mate urgent is, wil hij een post op de begrooting brengen van f 1000, niet dat die som toereikend is, maar meer dat daarin het beginsel wordt uitgesproken dat B. en De heer Praamsma merkt bijzondere omstandigheden de raad er nog niet nader van heeft gehoord. Dit staat in verband ook met andere zaken, o.a. de heffing van Hoofdelijken omslag, waarvan de heffing dient gewijzigd te worden en de uitbreiding der stad, daarvan is, zooals in een vorige ver gadering ook al gezegd is, veel en toch weinig te zeggen. Ook daarmee staat meer in verband. Heden is ingekomen een verzoek van de Coöperatieve vereeniging om terug te komen op den verkoop van grond bij de Blauwpoort. Er is bij B. en W. al aan gedacht daarvoor een permanente commissie te benoemen, om dat in ’t Dagel. Bestuur nog al wisselingen voorkomen, maar een en ander dient spoedig tot oplossing te komen. De heer v. d. Klei betreurt het dat de heffingsverordening H.O. nog niet in behan deling kwam Jn voor woningbouw zou hij ook wel weer een Commissie willen zien, want de vorige commissie is uiteengegaan. De zaak is inderdaad urgent. De heer Stockmann wjjst er op dat art. 243 der Gemeentewet het recht geeft om van inkomen uit vermogen hooger bedrag voor den H. O. te vorderen dan voor inkomen uit arbeid of bedrijf. Hij vindt dat daar veel voor te zeggen is, en wil het onder de aan dacht van B. en W, brengen. Thans komt het rapport der Commissie in behandeling. De Commissie bestaande uit de heeren Eisma, Pannekoek Loois en Stockmann merkt op, dat de jaarwedden van Burgemeester, S crelaris en Gemeente ontvanger niet ver hoogd werden, wat niet in overeenstemming is met de herziening der andere salarissen. Voor een volontair van den gemeente-architect wordt f 250 uitgetrokken, waarom gevraagd wordt of die hulp wel noodig is. Ook wenscht de Commissie de positie der losse werklieden te veranderen. Er is f 2000 voor hout aan wallen geraamd, maar er zijn ook veel put deksels die om herstelling vragen. Voor cokss in de broeikas van ’t park is f 200 uitgetrokken, welk bedrag de Com missie hoog voorkomt, en ook wordt de vraag gesteld of de brandbluschmid'ielen wel goed in orde zijn. Dat de subsidie voor de Ambachts school te Sneek hooger wordt, vindt de Com missie heel goed. Bij ontvangsten bleek der Commissie dat de H. O. al weer belangrijk moet klimmen en wel tot f 129.000, dit moet wel een aan sporing zijn tot de grootst mogelijke zuinig heid. Een herziening der verordening op de heffing acht de Commissie gewenscht en het stelsel van eigen aangifte bevalt in andere gemeenten goed. Met het advies van B. en W. om afwijzend te beschikken op adressen om verhooging jaarwedde gemeente architect en politiepersoneel gaat de Commissie accoord, maar om ook afwijzend te beschikken op de aanvraag om subsidie voor vacantie-kolonies wil haar niet bevallen. Zij vindt een subsidie van f 200 goed besteed. Begrootingen Stads armenhuis, gasfabriek en reiniging, gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen, B. en W. antwoorden, dat zij instemmen met een verhooging der salaria van de 3 ambtenaren welke niet verhoogd zijn in jaar wedde in dit jaar. (Inmiddels is van Ged. Staten reeds een voorstel in dien geest in gekomen en bij Ingekomen stukken vermeld). De architect vroeg voor hulp een opzichter- teekenaar op een salaris van f 1800. B. en W. vonden, een volontair voldoende. Omtrent losse werklieden wenschen B. en W. ook verandering, definitieve voorstellen komen binnenkort in den Raad. Een onderzoek naar de putdeksels wordt ingesteld en de losse deksels worden geleidelijk vervangen door vaste. De cokes voor de broeikas is beslist noodig. 100 H.L. a f 2 is al heel zuinig berekend. Van het brandcollege kwam bericht, dat de spuiten beproefd en in orde zijn, maar aanschaffing, van een motorspuit is in ernstige overweging. Wat werd opgemerkt ten opzichte bet betrachten van zuinigheid, zit ook steeds voor bij B. en W. Herziening van de heffing H. O. is ook bij B. en W. in overweging. In hoeverre het stelsel eigen aangifte daarbij gewenscht is, zullen B. en W. overwegen. Wat de subsidie aan de vacantiekolonies betreft, meenen B. en W. dat zulks aan het particulier initiatief behoort te worden over gelaten, en de gemeentekas daarmee niet bezwaard mag worden. D» begrootingen Armenhuis, Gasfabriek en Reiniging. De heer Stockmann vindt het bij de Gas fabriek geen goede maatregel dat de water- gasinstallatie en aankoop pakhuis zoo maar uit het reservefonds der fabriek betaald worden. Hij vindt het geen goede boekhouding. Door deze uitbreiding en aankoop wordt het activa verhoogd, en op deze wijze is het eigenlijk geen zuivere boekhouding. Door de heeren Lunter, Eisma en Praamsma wordt dit toegelicht en vooral de laatste wijst er op dat juist indertijd besloten werd een reservefonds te creëeren, om bij buitengewone omstandigheden een spaarpotje te hebben. Dat is eigenlijk op verzoek van Gedep. Staten begonnen. De heer Stockmann wil zich er niet tegen verzetten, doch een juiste wijze van boekhouden vindt hij bet niet. De 8 begrootingen zoo pas genoemd, worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het rapport der commissie wordt nu punt voor punt behandeld. De jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger zullen later aan de orde komen, dus daar kan men nu overheen stappen. De volontair van den architect bevalt aan de commissie niet, omdat die zoo licht aan groeit tot een vasten ambtenaar. Wanneer er aan de hand is, kan tijdelijke hulp gevraagd worden. De heer Lunter vertelt dat de architect alleen niet alles goed kan nakomen, en 't schrijfwerk afdoen, daarom willen B. en W. hem een jongmaatje toevoegen, zooals dat bij de gasfabriek ook wel gebeurt. De heer Wesseling deelt niet het bezwaar dat dit jongmaatje hier later vaste ambtenaar wordt, maar veel schrijfwerk kan door een jongen wel afgedaan worden. De heer Praamsma licht nog toe dat nu dikwerf de stadstimmerman gezonden wordt om hier of daar toe te zien en die is noodig bij zijn werk te blijven, zoodat een jongmaatje, die zijn opleiding krijgt, goede diensten kan bewijzen. Bij stemming wordt het voorstel afgewezen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1