lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 58ste Jaargang. 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 51. BERICHT! r. Zondag 14 December. VOOR In ’t nummer van de „Bolsw. Courant”, ver schijnende 1 Januari 1920, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 30 ets. Spoedige toezending van advertenties is zeer gewenscht. De Uitgever. 155 157 165 168 125 126 124 125 124 to«h kannen ALT. INGEZONDEN. Voor het Kantongerecht. Benoemingen. Een raadsel. STADSNIEUWS. Uitslag stemming. Collecte. De Nuts-avond. Bolswardsclie Courant en de goeden raad geven. Veel H y u (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie,) ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen* 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. schreef ik scheen mij toe van buitennissige accoorden J. ALKEMA, A. G. KROEGER, G. I. v. d. PLOEG, H. J. de VISSER, K. A. de VRIES, terwijl een 165 «temmen. y y y y Zitting van Vrijdag 5 Dec. 1919. was 19 Oct. ’s avonds en een beetje ponder De agent getuigt, dat hij wel gezien heeft dat een van de 3 bezoekers een fietslantaarn had*dat de drank betaald werd heeft hij niet gezien, maar, de kastelein zei toen dat hij de bezoekers als reizende personen beschouwde, doch de carbidhistorie, daar is toen niet over gesproken. De 3 bezoekers moesten naar Molkwerum, dat ligt in dezelfde gemeente als Warns en bij beschouwde daarom de fietsers niet als reizende personen, vandaar dat hij proces heeft opgemaakt. De eiach luidt f 6 of 6 dagen. J. B., G. B. en S. K. te Molkwerum waren de 3 bezoekers, in ’t vorige geding behandeld. Ze bekennen, dat ze in het café zijn geweest, maar ze vroegen carbid omdat ze niet zonder licht wilden rijden, en zij hadden er geen erg in dat ze daar niet mochten vertoeven, zij waren reizende personen. Eisch voor ieder f 3 of 3 dagen. J. H. te Bolsward is bekeurd omdat hij cacao verkocht waarin melkpoeder (milka) was gemengd. Het mag niet dat er waar een anderen naam al zoo goed. nu kosten 2 X f 10 of Verder verkregen de heeren: stemmen. e u u aantal stemmen op verschillende personen werden uitgebracht. Onze vroegere stadgenoot de heerP. Bergsma, thans adjunct-Commies, 2e klasse, ter secre tarie te Amersfoort, is benoemd tot adjunct corn mies ter secretarie te Alkmaar. Ook is de heer K. Reinink, volontair ter secretarie alhier, benoemd tot klerk ter secre tarie te Helder. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Toen bij de zittingen in de zomermaanden heel weinig publiek tegenwoordig was, bracht dat ons op de gedachte dat de jeugd misschien al dadelijk rekening hield met het nieuwe wetsontwerp, door de beide Kamers aange nomen, waardoor personen beneden 18 jaar als toehoorders bg de strafzittingen kunnen worden geweerd. Vermoedelijk zullen drukke werkzaamheden toen de reden zijn geweest van het wegblijven, immers later kwamen ze wel weer opdagen, want het is voor sommigen in den wintertijd een aardige tijdkorting, eens te luisteren naar de behandeling der strafzaken. Het overdenken dezer aangelegenheid, en of het al of niet openbaar zijn der straf rechterlijke behandeling gewenscht is, doet ons besluiten als inleiding tot dit verslag een korte historische beschouwing te geven. In de oudste tijden van onze geschiedenis der rechtspleging was de rechtspraak een zaak van geheel het volk dit volk dan te verstaan als de vrijen en eigengeërfden. Men leest, dat onder den Upstalboom de beklaagde zich in het publiek had te verantwoorden tegen de aanklacht, die ook in ’t openbaar ge schiedde. In de Balderkuil heeft men voor korte jaren nog eens een nabootsing gegeven van zulk een oud Germaansche berechting, en daarbij was het dan volgens regel en wet, dat de, gezworenen, na het hoor en wederhoor, uitspraak deden, welke uitspraak vooral berustte op de publieke opinie. In de latere tijden is de openbaarheid der strafzittingen opgeheven en vóór 1848 bestond die in ons land niet meer. Men beschouwde de belichting der misdaad als een leerschool van het kwaad, van leugen en van geslepen heid. In dat jaar kwam de wet tot openbare behandeling der crimineele zaken (voorbe houden* enkele speciale gevallen op zedelijk gebied) tot stand, omdat, naar men meende het een deugdelijke rechtspraak waarborgde. En werkelijk heeft oudtijds de geheime, aan geen critiek van derden bloots'aande terecht zitting wel eens tot ergerlijke misdrijven geleid. De verdachte was menigwerf aan de willekeur zijner rechters overgeleverd, wat te erger was, wijl toen de lijfstraffen werden toegepast. Die straffen waren in de middeleeuwen echter wel openbaar. Kaak, schandpaal, en schavot waren voor het publiek toegankelijk, en de aanloop nog in de vorigeeeuw, bij dieruwe rechts pleging werd een reden om ze af te schaffen, daar men toch begon in te zien dat het geen doel meer had ze als afschrikwekkend voor beeld te stellen voor anderen. Maar toen is de openbaarheid verleend aan de behandeling der strafzaken voor balie of rechtbank, het werd toch als een positief recht beschouwd, dat het publiek had op de behandeling van strafzaken toe te zien. Vele strafzittingen zijn toen als een amusement beschouwd, als een min of meer boeiend tijd verdrijf. De rechtspleging zal echter al heel weinig gebaat zijn met dit allegaartje op de publieke tribune. In het buitenland leest men gedurig van sensationeele schandaalprocessen wat ook al weer wijst op den minder goeden invloed van deze openbaarheid. Veel hangt in zulke gevallen af van de wijze waarop door de rechtbank de zaak wordt aangepakt. Als door een waardige en ernstige behandeling de strafzittingen vrij worden gehouden van een emotievol of hartstochtelijk karakter, en dan voortaan de genen die, zoo men ’t noemt, nog niet droog achter de ooren, zijn geweerd worden, dan is al heel wat gewonnen. Bij deze zitting van 5 Dec. waren verschei dene toehoorders die te groot waren voor servet en te klein voor tafellaken, maar soms De heer Faber gevoelde zich gedrongen tot het schrijven van een stukje „in hoofdzaak” omdat hij zich verwondert over mijn oordeel betreffende de door hem op zijn concert van j.l. gespeelde Pavane van Ravel. Ik onder stelde immers dat het publiek «an deze com positie wel niet veel begrepen zou hebben. En ik bekende eerlijk... ikzelf ook niet. Het stuk zoo een aaneenrijging zonder logisch verband. En nu legt de heer Faber mij recensies voor uit Het Nieuws en het Handelsblad over diezelfde Pavane, doch uitgevoerd door het Concert- gebouw-orkest onder leiding van Peter van Anrooy. En kijkde recensenten der groote pers blijken Ravel’s Pavane niet alleen begrijpelijk maar zelfs mooi te vinden. Hoe kan nu in trouwe het oordeel van vakgenooten zóó uiteenloopen Ja, waaraan zou dat nu liggen? Bij de Woensdag gehouden stemming van vijf leden van het Kiescollege der Ned. Her vormde Gemeente werden 295 stemmen uit gebracht, waarvan 2 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 147 stemmen bedroeg. Gekozen werden de heeren N. van der BAAN, met J. E. de BOER, H. EISMA, W. van NUS, S. RADELAAR, Reciteerwedstrijd. Bij den gehouden reciteerwedstrijd te Gaast- meer op 10 Dec. j.l. (uitsluitend voor prijs winnaars), behaalde onze stadgenoot, de heer F. van der Spoel, in de afdeeling „Luim”, den Isten prijs, eene gouden medaille. Wegens bijzondere omstandigheden is de collecte voor de Vereeniging tot Werkver schaffing aan hulpbehoevende Blinden een paar dagen uitgesteld. Was de eerste avond van het „Nut” in dit seizoen interessant, wijl daar een demon stratie van het draadloos licht en de telegrafie werd gegeven, de 2de bijeenkomst op j.l. Dinsdag was ook echt leuk te noemen. Met den Voorzitter Ds. Kossen betreuren ook wij het, dat de opkomst niet talrijker was. Er was voor ieder, maar vooral voor liefhebbers van het naspeuren der geheimen van de natuur, te genieten. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN uit Haarlem wist zijn auditorium te boeien. Op eenvoudige wijze, zonder er eenigen ophef van te maken, wist deze natuurvorscher inte ressante mededeelingen te doen over vogels, planten enz. en hij gaf op ongekunstelde wijze zijne hoorders en hoorderessen een rijk dom van wetenswaardigheden, aan de hand van voor het meerendeel heel duidelijke kiek jes, door hem zelf of door een ander natuur liefhebber gemaakt, waarbij uitkwam hoe ze vooral de vogelwereld bespied hadden. Een zeer groot aantal photo’s werd op het doek vertoond door de welwillende medewer king van Dr. Beekhuis. Wie geen oog of oor heeft voor de schoonheden en wetenswaardig heden der levende natuur om zich, moet het op deze wijze wel worden. Voor de eenvou digste zaken, als een weidebloempje, of het gewone gevogelte, dat ook in onze dagelijk- sche omgeving vaak onopgemerkt door ons wordt voorbij gegaan, wist hij zooveel inte ressants te vertellen, dat in menigeen de lust zal zijn opgewekt om wat meer acht te geven op de dieren- en plantenwereld. Vooral ook zal men bet nu begrijpen, dat het zoogenaamde buitenleven in dezen tijd zulke uitbreidingen aanucemt. Men bevordert, door wat meer zich te begeven in de vrije natuur, niet slechts zijn gezondheid, men zal er een intensen honger door opdoen naar vermeerdering van kennis, wat een echt levens genot wordt. Het watertourisme ook in onze provincie verdient warme aanbeveling, doch ook een gewone wandeling langs veld en wegen, mits met geopend oor en oog, zal een genoegen scheppen, ver verheven boven ’t vertoeven in zalen, huizen en dergelijke. Wij hebben grooten lust van de bijna 80 interessante kiekjes die vertoond werden, iets te zeggen, doch dat zou zonder die kiekjes zelf niet tot zijn recht komen. Hier en daar een greep doen, zou voor de lezers misschien nog een attractie kunnen zijn, indien wij bijv, eens gingen vertellen hoe bij de koekoek, de reiger, de lepelaar, de roerdomp, de sterntjes en vele andere vogels alle zorg wordt besteed aan hun nest of jongen, hoeveel fraais er voor een kenner valt op te merken bij soms heel gewone planten, doch ook daarmee zouden we reeds de ons toegestane plaatsruimte overschrijden en toch het zou nog verre beneden de werke lijkheid blijven. Wij willen een heel wat schik hadden, en moeite hadden zich rustig te houden, zoodat ook al een paar malen de hamer van den rechter in beweging kwam om stilte te eischen, tot ten laatste de wiarxchuwing kwam: stil of de zaal uit. Wij bij onze lessenaar hadden ook meerdere malen hinder van dat troepje, daar ze door hun beweeglijkheid en onbeleefde nieuwsgie righeid wat er werd opgeteekend, het opnemen van het verslag bemoeilijkten, ook doordat het goed verstaan van ’t geen er behandeld werd wel eens schipbreuk leed. Bij onze komst werd het zaakje, waarover in de vorige zitting reeds gesproken is, van een viertal inwoners «an Warns behandeld. We vernamen nu nog juist dat de eisch was tegen elk der beklaagden f 6 of 6 dagen. P. H. te Bolsward, wiens zaak ook de vorige maal werd geschorst, om de politie te hooren of hij al of niet beschonken was ge weest. Beklaagde is er nu niet, maar de politieagenten verklaren dat bekl. wel degel^k te diep in ’t glaasje had gekeken, en hij was ook door hen aangesproken, wat de beklaagde zich bij de vorige zitting niet kon herinneren. De eisch is nu, als we goed hebben verstaan, f 3 of 3 dagen. E. K. te Witmarsum heeft gereden zonder licht op de fiets en daarvoor luidt de eisch f3 of 3 dagen. J. P. H. te Sneek reed 8 Nov. hier door de stad op een vreemsoortige fiets op vier wielen met stoombeweging. De agenten zagen het aan voor een auto of een stoomfiets en wilden het rijbewijs wel eens zien, doch dit had de berijder niet bij zich en daarom werd er procesverbaal van opgemaakt. Bekl. is present en zegt nog nooit op een motor te hebben gereden. Zijn voertuig is een gewone 3 wielige fiets waaraan een auto- wiel was bevestigd voor de beweging. De agenten moesten nu gehoord worden, doch zijn niet aanwezig. De behandeling wordt even geschorst om den verbalisant te doen komen. Toen deze er was, werd de zaak vervolgd en verklaarde de agent dat hij het voertuig beschouwde als een motorfiets met voorspan. Dat was ook bet gevoelen van zijn collega, die er ook bij heeft gezien. Beklaagde zegt dat het geen motorfiets was, en nu moet de andere agent ook gehaald worden, dus weer een poosje oponthoud. De tweede agent heeft het ook als een stoomfiets aangezien met een paar wielen er bij om den last te dragen. Na heel wat gepraat is toch de heer Amb tenaar niet overtuigd dat het proces-verbaal de omschrijving juist heeft en vraagt daarom vrijspraak. L. B. te Makkurn is verlofhouder, doch de politie vond 27 Sept, onder de toonbank der tapkast een flesch waarin brandewijn. Die flesch werd meegenomen en de caféhouder kreeg proces. Bekl. is het lang niet eens met wat hem ten laste gelegd is. Het was zijn eigen Zaterdagavondborrel, doch het was geen brandewijn maar kwast met spuitwater. De flesch, die verzegeld was, wordt nu geopend. Niet alleen dat het etiquet aangeeft dat er brandewijn in de flesch was, de geur is ook die van brandewijn. Beklaagde mag ook eens ruiken en ja, hij verklaart dat het vocht nu anders riekt, dan toen het bij hem onder de toonbank stond. Hij schijnt er dus zoowat op te zinspelen dat de politie er wat anders in gedaan heeft om hem er in te laten loopen. Dit wordt onaannemelijk beschouwd en eisch luidt f 25 of 25 dagen. R. G. te Warns had 18 Oct. half 12 des nachts nog bezoekers in zijn café, en de politie kwam daarom eens een kijkje nemen. Eu ja, er waren 3 bezoekers die elk een borreltje voor zich hadden. Beklaagde verdedigt zich, en doet ’t voor komen dat hij door zijn goedgeefschheid en hulpvaardigheid nu terecht moet staan. Het geval volgens hem heeft zich zoo toegedragen Er werd bij hem op de glazen geklopt en toen vroeg men of hij ook een weinig carbid bad. Wel ja, daar kon hij ze wel aan helpen, en dat deed hij, maar de carbid was voor, en daarom liepen de drie mannen, die eerst bij de achterdeur waren, mee naar voren, en daar werd de lantaarn gevuld. Hij wilde er eigenlijk niets voor hebben, maar ze gaven 2 kwartjes. Toen was hij ook royaal en zei, dan tracteer ik, en zie, zoo besluit hij, ze zijn misschien geen 10 minuten in huis geweest en juist toen kwam de politie. i verkocht gemengd. verkocht wordt onder is die waar dan ook op zich zelf nog Eisch voorwaardelijk 6 dagen hechtenis met proeftijd van 2 jaar. I. de G. te Stavoren laat wat te luidruchtig den invloed.” Bekl. zegt wel een borreltje te hebben gedronken, maar hij was niet dronken, en wat vroolijk waren al de anderen ook. Hij heeft wel een beetje geroepen maar niet gezongen. Deze zaak wordt verdaagd tot de volgende zitting om dan den verbalisant te hooren. W. F. te Bolsward heeft 27 Oct. ’s avonds op den Sueekerweg, op het gedeelte in Wonse radeel, gereden op een rijwiel zonder licht. Bekl. bekent, de lantaarn was stuk, die was in Sneek bij den maker. Die verontschuldiging is niet geldig daarom luidt de eisch f 3 of 3 dagen. J. IJ. te Arum deed in Nov. even een ritje op de stoomfiets van zijn broer. Hij kon geen rijbewijs toonen en spoorde dus maar haastig door, toen de politie hem gelastte af te stappen. Dit ritje kan 10 dagen. De overige beklaagden waren afwezig en er waren er toch ruim honderd. Die zullen later wel een schriftelijk bewijs ontvangen, hoe hun overtreding afliep. Uitspraak der vonnissen 17 December a.s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1