i lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. fc 58ste Jaargang. 1919. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 52. Redenaties van 'n Leeuwarder. BERICHT! 3 1 VOOR Zondag 21 December. BINNENLAND. Oer ditten en (latten. In ’t nummer van de „Bolsw. Courant”, ver schijnende 1 Januari 1920, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 30 ets. Spoedige toezending van advertenties is zeer gewenscht. De Uitgever. Bolswarische Courant terloops over de 5 over den hoofdelijken acht ten honderd. aan land een O Sinteklaes, O Sinteklaes, Hwet binn jy for de bern In wond’re goedlike aide baes It is jo oan to sjen: Jy binne in earste bernefrjeon, Oars wiern’ jy wol yn Spanje bleaun. Mar né, jy kamen wol wer oer, En mannich boaike wie en laten we kelijkerwijze ADVERTENTIEPRIJS: 1—-7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en schaduw de land en ’t rondom. Zoo is het ook met ons. Ook ons leven is dikwijls een landschap waarop de zon schijnt met koesterende warmte. Maar dan komen er wolken, kleine wolken, groote wolken, aaneengesloten grijze regenluchten en ons leven is dan zoo somber, zoo troosteloos. Maar er komt een moment waarop de wolk is overgedreven. Er komt een oogenblik waarop de grijze lucht aan de kimmen iets lichter wordt. Dat licht neemt toe, nog meer toe; langzamerhand en onmerkbaar komt weer de zonneschijn en vervult het hart van ’t arme menschenkind met haar licht en baar warmte, ’t Zal wel in het groote plan behooren, dat zonneschijn en wolkenfloers elkaar opvolgen. Al dagen foar jou komst oerstiór En wist him hast gjin rie, Ja! Sinteklaes is wer op til, Hwet ef er nou ris bringe soil... Jy togen mar wer frijhwet mei ’t Wie slim, sa'n poarsje güd, Fij man, hwer krij je ’t al’gear wei En ’t giet ek sa mar foart, Jy sleepten mar, ’t gyng dei oan dei En hwet jy brochten foun syn wei. Nou is ’t altiid in moai ding dat it lok fen in minske net hinget jildt fen greate minsken hwent as ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wij lezen in de Friesche Courant: Blijkens de voorgestelde begrooting 1920 zal de heffing van omslag bepaald worden naar Waar verleden jaar de heffing zes ten honderd was, is de stijging inderdaad zeer aanzienlijk, waartegenover evenwel een hooger aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud zal staan. Ik kan mij voorstellen, dat het verhoogde per centage menigeen koud op ’t lijf valt en dat er velen bereid gevonden worden „de gemeente” katoen te geven, wat hare verkwisting betreft, ’t Zal inderdaad wel eens voorkomen, dat er voor sommige dingen meer geld wordt uitge geven, dan strikt noodzakelijk is. Maar kame raad, hoe staat ’t met je zelf? Heb je zelf je uitgaven altijd beperkt tot 't strikt nood zakelijke? Loopen er ook bij jou niet eens uitgaven onderdoor, die belangrijk lager hadden kunnen wezen, ja die absoluut niet behoefden te worden gedaan, omdat ze eigenlijk volmaakt overbodige zaken betreffen? Kameraad, als jij je vrouw een cadeau geeft, is dat geschenk dan altijd beslist noodzakelijk, sterker nog, is het altijd bruikbaar? Laten we elkaar toch niets vertellen. Wanneer we ons huis eens rondkijken, nou niet precies een week nadat we getrouwd zijn, maar na een eenigszins presentabel aantal jaren, zeggen we dan niet tot ons zelf of lot onze vrouw of tot een vertrouwde vriend of een vertrouwde vriendin, in een oogenblik van openhartigheid: Wat heeft een mensch toch veel goed in zijn huis, waar hij met ’t meeste pleizier buiten kan. Zijn ze u onbekend de huizen, waar je om zoo te spreken, geen vuist induwen kunt. Waar je nauwelijks plaats hebt om te zitten vanwege de vele schoone voorwerpen, die op de meest onsmaakvolle wijze zijn "geëtaleerd”? Dat zit ’m onder alle standen, onder de werklieden zoowel als onder de burgers en de gefortuneerden. De loop der tijden draagt er toe bij om de inventaris steeds te vermeerderen, zoodat tenslotte verschillende kostbaarheden verhuizen naar onbewoonde slaapkamers en tenslotte naar den zolder. En komt ’t in ons eigen leven niet her haaldelijk voor, dat we in zeker opzicht geld verkwisten, door te koopen wat we niet bepaald noodig hebben? Ik geef toe, dat ’t ook zijn goede zijde heeft niet altijd te rade te gaan met de uiterste practischheid. We moeten van die oogenblikken hebben waarin we eens een domheid doen, net precies als groote men- schen van die aanvechtingen hebben en die aanvechtingen ook omzetten in daden, om weer eens als een jong veulen te doen. Maar goed, ouwe jongen, wanneer je tegen over je zelf zoo weekhartig bent om die onge motiveerde uitgaven goed te praten, trek dan niet zoo wanhopig van leer, als in een groot complex buiten het bereik van het direct eigen belang, eens iets uitgegeven wordt, dat misschien lager had moeten wezen of misschien een betere bestemming had behooren te krijgen. Zeker, zeker, ’t is niet goed en ’t geeft pas er tegen op te komen, maar niet te hard met de hand op de borst slaan, want waar achtig, ’t komt ons allen wel eens over en wij zijn dan nog de meest geïnteresseerden. Maar nu die stijging. Ja kameraad, wat dacht ge dan, dat deze geweldige tijd aan onze gemeente voorbij zal gaan zonder een groote sprong in de uitgaven? Kijk je porte- monnaie eens aan, wat is ie soms mooi rond, nietwaar. En kijk diezelfde portemonnaie een paar dagen later aan, is ie dan niet vlak als de Lünenburger heide? Hebt ge nooit gehoord van de economische betoogen uwer zeer gewaar deerde levensgezellin? En hebt ge niet ja geknikt, volkomen overtuigd dat ’t budget zal moeten worden verhoogd? Zeker men is er o zoo men nog en Koning; het Groningsche uit de Personeele belasting. Met 1 Januari a.s. treedt de gewijzigde wet op de personeele belasting in werking. De grondslagen haardsteden en rijwielen zijn dan vervallen, terwijl als nieuwe zijn opge nomen: biljarten en pleiziervaartuigen. De gemeenten blijven ingedeeld in 9 klas sen. De grenzen waarbij de belastbaarheid van perceelen naar de huurwaarde en de belast baarheid van het meubilair aanvangt, zijn echter naar boven verschoven. Daardoor is als het ware de algemeene huurstijging reeds in de nieuwe wet verdisconteerd. In de 9e klasse d.z. de kleinste dorpen zal de belasting naar den grondslag huurwaarde niet worden geheven, als de belastbare huurwaarde niet hooger is dan f 50 (voorheen f 25); het mo bilair blijft in die gemeenten onbelast als de belastbare huurwaarde niet meer bedraagt dan f 80 (voorheen f 40). De huurwaardebelasting, tot dusver 8 pCt. van de belastbare huurwaarde, na aftrek van een onbelastbaren norm, is in het vervolg 10 pCt. De belasting van het meubilair is in zoo verre veranderd, dat de heffing begint bij een verkoopwaarde van f 200 (oud f 140). De maximum-kinderaftrek is van 12 pCt. eens een inviel en licht weg verder. Maar achter die wolk, daar viel weer een straal van warm zonlicht op de aarde en gaf alles weer gloed en kleur en bezieling. Steeds verder rukte ’t zegevierend licht voorwaarts steeds haastiger spoedde zich de wolk- over het landschap en spoedig straalde zon weer als voorheen op het herwonnen was weer licht en leven en warmte bevreesd, dat ingezetenen die door hunne inkomens aanzienlijk in de gemeente-huis- houding bijdragen, onze stad zullen verlaten om een oord op te zoeken waar ze goedkooper kunnen wonen. En 't is een feit, dat er zijn, die ons daarom den rug toedraaien. Maar als we die mogelijkheid willen ontzeilen, dan zullen we vele noodzakelijke maatregelen moeten nalaten. Onder noodzakelijke versta ik ook bepaald noodige maatregelen. Want er zijn noodzakelijke maatregelen, die alleen nood zakelijk zijn, omdat de strooming nu eenmaal die kant uit is. Noodzakelijk noem ik b.v. de verplaatsing van het aschland. Noodzakelijk zegt men, is voor Leeuwarden een abbatoir maar dat vind ik meer gewenscht dan nood zakelijk en als ik dictator van Leeuwarden was, zou ik ’t voorbands eens probeeren met een verscherpte controle op de slagerijen en de clandestiene invoer. Maar dat de gemeente voor hare huishouding een vrij wat hooger huishoudgeld noodig heeft dan verleden jaar, nou dat is mij zoo helder als een zomermorgen waarop de zon schijnt aan een blauwe lucht. O ja, ik weet wel dat je zult zeggen de zon schijnt nooit aan een gedekte hemel... nou je hebt gelijk, maar ik laat ’t staan, want ’t doet mij goed in deze harde tijd van de lekkere zomer te spreken. Was ’t maar geen leugen Maar ter zake. Laten we nu niet eens mopperen omdat de hoofdelijke omslag weer naar boven is, maar laten we eens bedenken dat er o zoo weinig landen in Europa zijn, waar men nog zoo betrekkelijk onbezorgd leeft als in ons land. Laten we even deuken Oostenrijk, aan Hongarije, aan Duitsch- en nog aan vele andere landen, waar hoofdelijke omslag van 8 °/0 tot in lengte van jaren behooren zal tot het rijk der fabelen. Al ontken ik de bezwaren niet, laten we niet vergeten dat ’t resultaat van deze ellendige tijden niet aan ons is te wijten dankbaar zijn, dat we betrek- er nog zoo goedkoop afkomen. En dan bad ik ’t zoo zon. Ik heb als jongen daarbuiten wel staan kijken en ook nu doe ik het nog, naar de lichteffecten, die voorbijtrekkende wolken aan het landschap meedeelen. Wanneer zoo’n wolk 't licht der zon onderschepte, dan stak daar de omgeving zoo treurig af bij het land waarop de zon nog stond te stralen. Maar ’t duurde niet lang, of die groote wolk griste ook daar de heldere zonneschijn weg en ook daar was ’t eensklaps somber en droevig. En wolkschaduw dreef over 't land en zooals vijandelijk leger ’t beloofde land veroverde, zoo greep de wolk ’t van ’t land, steeds meer, steeds oan ’e oerfloed, dat en ek fen bern, dat sa wie, dan wieme de measte minsken der net sa bést oan ta en seoene der mar inkelen wêze, dy 't hjar tofreden fielden op ’e wrMd. Mar men sjucht it tage- lok fakernöch, dat by ljue mei in deistich stikje brea meat libbenswille to finen is as bij in hopen hwer ’t allegearre ut ’e breede fiertsien gean kin, en it is mear as ienris opmirken, dat ya mannige sjofele klinte it jouns- en middeismiel lekkerder is as yn man nich great kestiel. It leit him net oan 'e oerfloed, dat is ek in hiel gelok for de bern, hwent hwet seoene der dan mar in bytsje berntsjes bliid wêze kinne as Sinteklaes der by Ians west hat. In hopen alders is ’t wol ris yn ’e wei dat se hjar boikes net mear jaen kinne, mar ho faken bart it net, dat in famke mei in doaske mei kraeltsjes ef mei in foech neazich popke folie blider is as in rikeljeusbern mei in stik boartersgüd dat in mannich ryksdaelders jildt. Dat wol derom net sizze dat elk it op it goedkeapst oerleit yn 't stik fen ’e sinteklaespersintsjes. Sinte klaes giet wol for goed en rejael, mar hy is ’t fen in oar syn sinten, en sinten skine der dan ek wol to wéten. Dat it reisgjin mei ’t spoar wer folie djfir- der wirden is, wie alhiel gjin reden om de minsken forliden Freed ut Ljouwert to kearen. It streamde fen minsken en Ljouwert wie amperoan to lyts. Der wie ek wol op rekkene, hwent it tai keapljue dy ’t hjar waer op ’e striette to keap oanbiede wie dis kear ek bfitenwenstich great, en de iene prize syn spullen al Idder oan as de oare. len fen dy Ijeu hald er al ia ndvere menear fen dwaen op nei om folk to lokjen. Hy top sa Ifid as er koe it oeralde ferske fen sinterklaes, en hwer ’t dan ek in turf en in stok by oanhelle wirdt, en hieltiid hokken der in rest minsken om him gear. Derwirdt wol ris sein dat greate minsken hjar hiele libben eigliks berneftich bliuwe, nou, as men jier op jier sa’n greate kliber minsken nei de stêd reisgjen sjucht om der hwet fen Sinteklaes to keapen, dan bigjint men dat sizzen al hast to Ijeauwen. En as dan it feest ófroun, is dan wirde in hopen gewaer dat it mei ’t dtjaen wol hwet oer de hege skoen gien is, it kaem botternoch oan. En derom aide Sinteklaes, Jy binne for de bern, En for in oar, in goed aid baes. Mar, ’t is sa faek te sjen Jy meitsje in hopen gled oerstjdr, Jy binne for de Ijeu to djflr. Frisia. opgevoerd tot 14 pCt. De huurwaardegrens, waarbij kinderaftrek wordt verleend, is ver hoogd. Voor paarden en rijtuigenverhuurders en ondernemers van personenvervoer is voortaan geen belasting meer verschuldigd, tenzij zij paard(en) voor eigen genoegen houden. Motorrijwielen blijven belast als onder de oude wet. Automobielen thans naar de waarde en niet meer naar het aantal paardekrachten. Voor drie-wielige motorrijtuigen bestaat een apart tarief van f 15. Auto-verhuurders moe- tea van hunne auto’s betalen naar van het normale belastingbedrag. De belasting van pleiziervaartuigen houdt verband met de waarde. Ieder houder «an zulk een vaartuig wordt belastingplichtig, uitgezonderd voor roeibaoten en zeilbooten met geen grooter zeiloppervlakte dan 16 M2. welke vrij blijven. De waarde, zoowel van auto’s als pleizier- jachten moet door den eigenaar worden opge geven. Als waarde wordt aangenomen de som, die gerekend wordt te kunnen worden bedongen bij verkoop onder normale omstan digheden. Biljarten worden belast: in koffiehuizen enz. met f 20, die in woningen met f 50 en op andere plaatsen met f 85. Het college van zetters heeft onder de gewijzigde wet geheel afgedaan. De aanslagen worden in het vervolg vastgesteld door den inspecteur alleen. Iets nieuws is verder de uitbreiding van het instituut van strafoplegging buiten den rechter om, zooals de oude wet dit kende in het verdubbelen der belasting voor rij wielen en het verhoogen der belasting met 50 procent voor motorrijtuigen, welke niet behoorlijk waren aangegeven. Zoowel voor dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleizier vaartuigen als voor biljarten, die in strijd met de wet niet zijn aangegeven, zal het bedrag der belasting worden verdubbeld. Men meldt uit IJ 1st aan De Standaard, dat de eens zoo drukke scheepstimmerwerf aldaar, eenige jaren geëxploiteerd door de Gebrs. Zwolsman, is verkocht aan de firma S. O. de Vries. Men verwacht echter niet, dat de nieuwe eigenares het bedrijf op den- zelfden voet zal voortzetten. Dan verdwijnt te IJlst na meerdere andere, opnieuw een scheeps- bouwwerf, welke langer dan een eeuw te goeder naam en faam bekend stond. Oorzaak is, dat de sluis te Stavoren en de brug onder Heeg niet meer den bouw toelaten van flinke zeewaardige schepen. Vroeger was er te IJlst geklop en gehamer op niet minder dan zes flinke werven. De eene na de andere is ten ondergang gedoemd. Inzake het vergiftigingsgeval na het gebruik van soep door een gezin te Leeu warden is door den prov. keuringsdienst een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de vergiftiging niet is te wijten aan de voor de soep gebruikte rijst. In het gebouw der Friesche biljartclub te Leeuwarden heeft de jaarlrjksche ontmoeting plaats gehad tusschen 6 Groninger en een zelfde getal Friesche spelers om den zilveren lauwerkrans, welke driemaal achtereen, of vijfmaal in het geheel moet gewonnen worden, zal bij eigendom van een der deelnemende vereenigingen worden. Friesland bleef in dezen wedstrijd overwinnaar met 4722 punten. Gro ningen, dat ditmaal een minder sterke ploeg had gezonden dan het vorig jaar, toen het met grooten voorsprong won, behaalde 4570 punten. Het Friesche zestal bestond uit de heeren Kroes, Van Kammen, Terpstra, Boersma, De Windt, heeren Feenstra, Abronda, De Both, De Schep per, Wigboldus en Niehoff. De hoogste serie (59) werd gemaakt door den heer Kroes. In de Tweede Kamer is behandeld een motie-Dresselhuys, waarin wordt uitgesproken, dat op de militaire uitgaven aanzienlijk zal moeten worden bezuinigd, waarom in afwachting der algeheele herziening van de militaire organisatie, in elk geval het contingent der lichting 1920 belangrijk moet worden ver minderd. De motie werd verworpen met 46 tegen 37 stemmen, nadat ze door den Minister van Oorlog onaannemelijk was verklaard. Een motie-Marchant, houdende beperkingen der begrootingscijfers tot het strikt on vermijdelijke, is verworpen met 59 tegen 23 stemmen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1