lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I J Verschijnt lijdelijk alleen Zondags No. 53. 58ste Jaargang. 1919. 1 Zondag 28 December. Uit de Raadszaal. 0 ‘I VOOR ll - 1 INGEZONDEN. I - td Bolswardsclie Courant A en eigen het de van aan advies i Vergadering op Dinsdag 23 Dec. 1919. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ged. Staten, waarbij en de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Verbolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. i bedrijven verhooging van Burgemeester en 4. van den Ned. onderwijzers, om adres verhooging jaar- van Burgemeester en Deze vergadering, vermoedelijk de laatste in dit jaar, had vooraf al deze bijzonderheid dat er geen publiek aanwezig was. De agenda had een elftal punten, waarvan verscheidene waren die geen discussie deden voorzien, slechts een paar deed eenige gedachtenwisse ling vermoeden, en dat paar is uitgegroeid tot een paar meer, en daar ook de stemmingen over de diverse benoemingen nog al wat tijd vorderden, werden wij van 6 tot 9 uur er mee bezig gehouden. Daarna hadden de raads leden nog reclames H. O. te behandelen als mede suppletoir- en aanvullingskohier, naar we hoorden, zoodat die misschien nog wel eens zoolang werk hadden. Omdat de gezellen ter drukkerij de Kerst dagen gaarne vrijaf hebben, zijn we verplicht een en ander zeer beknopt te vermelden, p Alle leden waren.present, uitgezonderd de heer Wesseling. De notulen werden goedge keurd. te gaan en betuigen. Aangenomen met 9 tegen 3 stemmen tegen de heeren Yssels, Hakze en Pannekoek Loois. 5. Adres hoofden van jaarwedden, met voorstel 1 Wethouders. B. en W. stellen voor, daar 24 Juni afwijzend op dergelijk verzoek is besloten, ook nu dat besluit te handhaven. Na discussie tusschen de heeren Pannekoek Loois, van der Klei, Houtsma, Lunter, Praam sma, Stockmann en den Voorzitter, waarin besproken wordt dat bij de reglementsherzie- ning de pensioenpremiebetaling aan de orde komt en dan ock deze zaak nader onder oogen kan worden gezien, wordt het voorstel B. en W. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen (de heeren Hakze en Yssels.) 6. Resolutie Gedeputeerde Staten, om wijziging en aanvulling der verordening tot regeling van de wijze van uitbetaling jaar wedden onderwijzers, met voorstel B. en W. B. en W. hebben naar aanleiding der op merkingen van Ged. Staten nu voorgesteld, dat de jaarwedde wordt uilbetaald tot en met den dag van overlijden, maar omtrent de ge huwde onderwijzeres in de school, meenen zij dat dit schadelijk voor ’t onderwijs kan zijn en dus willen zij bepalen dat deze niet in school mag blijven. De heeren Pannekoek Loois en Raima be- toogen dat zij bet recht der vrouw hier niet willen achterstellen bij dat der mannen. En zij stellen voor: een gehuwde onderwijzeres 3 maanden voor en na hare bevalling vrijaf te geven met behoud van salaris. Dit wordt bestreden door de heeren Hout sma, Eerdmans, Stockmann, Praamsma en Lunter, terwijl de heer Eisma opmerkt, dat hij geen deel had in ’t nemen van dit advies doch hij met de heeren Pannekoek en Haima instemt. Over het voorstel Haima staken de stemmen, 6 voor en 6 tegen. (Vóór de heeren Haima, Yssels, Roode, Hakse, Eisma en Pan nekoek Loois). Dit punt komt dus de vol gende vergadering weer in stemming. 7. Voorstel Burgemeester en Wethouders, aanstelling controleur gemeentebelastingen en invoering verplichte eigen aangifte. B. en W. wenschen het stelsel van aangifte in te voeren bij den H.O. maar dan is er bij noodig een controleur terwjjl deze dan ook de controle der gemeentebedrijven kan voeren en het onderzoek der reclames. De heer v. d. Klei had dit voorstel wel verwacht, maar hij meent dat het beter is hiertoe niet te besluiten. De moeilijkste periode voor financieels wisselingen is nu waarschijnlijk voorbij, en daar voor 1920 de zaak met den controleur toch geen effect kan hebben, wil hij het nog eerst eens zoo aanzien. De heer Lunter ziet op tegen de hooge kosten van zoo’n ambtenaar, ofschoon hij toch meent dat de moeilijkheden ook in de toe komst niet zullen meevallen. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. 3 stemmen, (de heeren Pannekoek Loois, Haima en Yssels tegen). 8. Verzoek gemeentebestuur 't Bildt, om adhaesiebetuiging inzake adres verlaging prijs melk en melkproducten, met advies van Burge meester en Wet houders. B, en W. achten opvoering van de prijzen dezer producten ongewenscht en stellen voor de gevraagde adhesie te verleenen. De heer Yssels geeft aan, waarom hij en zijn partijgenooten tegen dit advies zijn, le omdat zij niet willen meedoen aan de goedkoope democratie. Daar B. en W. niet wilden meedoen om hier voor de arbeiders wat goedkooper waren te krijgen, hadden zij ook zoo royaal moeten zijn hierop afwijzend te adviseeren, daar het toch niets geeft ook, zoo lang 51 kamerleden ja en amen zeggen op wat de minister wil en in de 2e plaats komt dit advies te laat, want er is al afwijzend beschikt op het adres van ’t Bildt. Na eenige discussie werd het advies B. en W. aangenomen met 7 tegen 5 stemmen tegen de heeren Pannekoek Loois, Roode, Haima, Hakze en Yssels. Adres afd. Bolsward en Wonseradeel Bond adhaesiebetuiging wedden, met Wethouders. B. en W. vinden geen vrijheid hierin mee stellen voor geen adhaesie te Bolsward, 22 Dec. 1919. Zoo is dan de eerste zending Weensche kinderen verl. Zaterdagavond in ons stedeke aangekomen, 10 jongens en 6 meisjes. Zoo spoedig hadden we ze niet verwacht en in allerijl moesten nog de laatste voorbereidingen worden getroffen. Doch dank zij de onschat bare hulp van vele stadgenooten, niet in het minst van de 4 dames der kleedingcom missie en de belangelooze hulp van tal van ijverige handen, kwam alles op tijd gereed en lagen de stapeltjes onderkleeren te wachten, om de magere koude lichaampjes te verwarmen, van de kinderen, die kleertjes noodig hadden. Met ons drieën togen we naar Sneek om de kleinen in ontvangst te nemen, ze stonden reeds klaar, netjes twee aan twee, allen van rugzakken voorzien ea enkelen nog met taschjes en reisdekens in de hand. Moe waren ze, de kinderen, geen wonder, ze waren reeds Donderdagmorgen van Weenen vertrokken en hadden twee nachten ia den trein op de harde banken of op den niet minder harden grond doorgebracht. In de warme tram, die door de goede zorgen van den stationchef gtreserveerd was, maakten ze het zich spoedig gemakkelijk en enkelen waren al gauw, ge leund tegen buurmans schouder, in diepe slaap. Een klein jongetje huilde voortdurend, zijn tenger lijfje schokte van zijn droevige snikken, bij had gedurende de geheele reis geschreid en telkens om zijn moeder geroepen, vertelde men ons. Wij deelden de kinderen zoo goed mogelijk in volgens de verlangens der aanvragers, rekening houdende, voor zoover dat ging, met hun wenschen aangaande geslacht, stand en leeftijd. Dit laatsts bracht nog het meeste bezwaar, want er was geen enkel kind bij, jonger dan 9 jaar en er waren juist veel jongeren aangevraagd! Ook waren er veel meer jongens dan meisjes bij dit transport, terwijl bij de aanvragen het aantal meisjes sterk domineerde. Hoe het zij, we deden ons best en we zochten 16 huisgezinnen uit, waarin we de kinderen zouden plaatsen. Dat we goed gekozen hebben, bleek ons den volgenden dag, toen we de kinderen opzochten om hun volledig adres te vragen en alle gastgevers, In de vacature Oosterbaan wordt na 2 stemmingen en 2 herstemmingen door ’t lot tusschen de heeren Roode en Houtsma, eerst genoemde aangewezen. Voogd Weeshuis; de voordracht bestaat uit: D. B. Eerdmans, aftredend en A. L. J. Wijtzes, aangevuld door Burg, en Wethouders met Y. T. de Boer en D. B. Feenstra. De heer Eerdmans wordt herbenoemd met 8 stemmen. Voogd alg. Stads-Armenhuisde aanbeveling bestaat uit: M. J. Wartna, aftredend M. van den Oever. De heer Wartna wordt herbenoemd met 7 stemmen. Voogd St. Anthony Gasthuis-, de voordracht bestaat uitT. Y. de Boer, aftredend en O. B. Eerdmans. De heer T. Y. de Boer wordt herbenoemd met 8 stemmen. Lid Stadsspaarkasde aanbeveling bestaat uitJ. C. Cuperus, aftredend en S. J. T. Plantinga. De heer Cuperus wordt herbenoemd met 8 stemmen. Leden Commissie voor Lichamelijke Opvoeding-, de aanbeveling bestaal uit Vacature Wijtzes: A. L. J. Wijtzes, aftr. en A. H. van de Ven. De heer Wijtzes wordt herbenoemd met 8 stemmen. Vacature J. M. Kingma: D. Banning en W. Brandenburg. De heer W. Brandenburg wordt benoemd met 7 stemmen. Dan nog benoeming lid Plaatselijke com missie van schooltoezicht-vacature Schoonhof. De aanbeveling beslaat uit: F. J. Bruinsma, S. J. Oosterbaan en J. J. Reinders. Bij herstemming tusschen de heeren Reinders en Bruinsma, wordt eerstgenoemde benoemd met 8 stemmen. Schorsing de/ openbare zitting. De heer Houtsma kan met het advies mee gaan, maar de heer Pannekoek Loois weet dat in 1914 te Leeuwarden een controleur is f aangesteld en dat daardoor de gemeente zeer gebaat werd. De heer Haima stemt in met den heer v.d. Klei, dat de grootste moeielijkheden wel voorbij zullen zijn. Voor een 1400 aanslagen op het kohier vindt bij een duren ambtenaar niet noodig. De heer Eerdmans meent dat het voor 1920 toch al te laat is, en wil daarom wel 1 eigen aangifte doch blijkt het later dat een controleur noodig is, dan kan ’t nog altoos. Na nog heel wat discussie tusschen de heeren Pannekoek Loois, Stockmann, Praamsma, Lunter, Eisma, Eerdmans en den Voorzitter wordt het voorstel B. en W. aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. (Tegen de heeren Haima, Eerdmans, Lunter en v. d. Klei.) 8. Voorstel B. en W., aanvraag machtiging Gedep. Staten opheffing gemeenschappelijk beheer over den Weg BolswardHarlingen en vast stelling concept besluit. Het voorstel om den weg in onderhoud en beheer bij de Gemeente Wonseradeel te brengen, dat reeds lang in den molen is geweest, zal nu eindelijk zijn beslag krijgen. Er zal nu machtiging gevraagd worden door alle 3 betrokken gemeenten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen 9. Ingekomen stukken. Adres van 8. Hengst, om zijn perceel vHet Looierserf” weer te mogen a. tuingrond in huren. b. Adres van ’t Bestuur der »Hanze” om verhoogde subsidie voor haar bandelscursus. In handen van B. en W. om advies. c. Missives van de dames Cuperus-Taconis en Bruins-Kingma dat zij de benoeming tot lid der Dames-commissie voor de handwerken aannemen. d. Missive van den heer G. Keikes, dat hij de benoeming tot lid der plaatselijke Commissie van schooltoezicht niet aanneemt. e. Dankbetuiging van deR.-K. vereeniging voor vacantiekolonies voor de haar verleende subsidie. f. Idem van ’t Stedelijk Muziekkorps voor de verhoogde subsidie. g. Missive van den heer H. Eisma, dat bij bedankt als lid der plaatselijke commissie van schooltoezicht. h. Resolution van goedgekeurd zijn de kasgeldleening kohieren van schoolgeld. i. Van de plaatselijke schoolcommissie, een aanbeveling in de vacature in hun college wegens aftreding van den heer Schoonhoff en het bedanken van den heer Keikes voor die benoeming. De aanbeveling bestaat uit de heeren: F. J. Bruinsma, 8. J. Oosterbaan en J. J. Reinders. j. Van Ged. Staten, een voorstel op gebied van den keuringsdienst inzake broodverordening. In handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel B. en Wverdeeling gemeente in stemdistricten. Wijl voortaan ook de vrouw geroepen wordt het kiesrecht uit te oefenen, waardoor het getal kiezers verdubbeld wordt, en niet meer dan 1000 kiezers per stemdistrict mogen komen, stellen B. en W. voor, de stad in vier districten te verdeelen, wijken A en B met stemlokaal het Gemeentehuis, wijken C en D in het Armenhuis, E en G in bet Convent en wijk F met de schippers in het Wilhelminalokaal. Dit werd met algemeene stemmen goed gekeurd. 2. Circulaire Ged. Staten, jaarwedden regeling Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, met advies der Wethouders. Ged. Staten stellen voor Burgemeester f 2850 tot f 3450, Secretaris f 2550 tot f 3150 en Ontvanger f J 700 tot f 2000. De Wethouders kunnen zich met de voor gestelde regeling vereenigen, doch wenschen de 3 jaarlijksche verhoogingen te veranderen in jaarlijksche en merken ook op, dat de klas 7 in verhouding tot de andere klassen f 150 hooger behoort te zijn. De heer Yssels wil er in meegaan, echter moet bij opmerken dat deze hooge ambtenaren ook al zijn net als de gemeentewerklieden, en niet tevreden zijn met wat aangeboden wordt. De heer Praamsma antwoordt, dat’t advies is van de Wethouders en de betrokken ambtenaren er buiten staan. Het advies wordt aangenomen met 9 tegen met algemeene stemmen. Verzoek Coöp. Vereen, tot aankoop en bewerking v. landbouwbenoodigdheden Bolsward en Omstreken"om afstand grond aan Sneeker- vaart, met voorstel B. en W. Daar van die Coöperatie een aanvraag inkwam om 3000 M2. grond aan de Sneeker- vaart, stellen B. en W. voor hen te machtigen het land tusschen stadsgracht en Sneekervaart van Gasthuisvoogden op taxatieprijs over te nemen, en dan in beginsel te besluiten tot den aanleg van een brug en straat. Kosten hiervan worden geraamd op f 40.000. De coöperatie verlangt 3000 M2. wat f 4 f 12.000 zal bedragen. Verder kan dan worden overgegaan tot het uitgeven van bouw terrein. De heer Houtsma vraagt of dit werk niet als werkverschaffing kan worden beschouwd, dan is er misschien rijkssubsidie voor te bekomen. De heer Eerdmans brengt hulde aan B. en W., dat zij zoo spoedig met deze voorstellen komen, terwijl er voorheen zoo lang over gehandeld is zonder eenig resultaat. Na discussie tus schen den Voorzitter, en de heeren Eerdmans, Lunter, Eisma, v. d. Klei, Stockmann, Praam sma, Haima en Pannekoek Loois, waarbij er vooral op gewezen wordt dat bij dit voorstel om B. en W. te machtigen tot den aankoop, dan toch vooraf met de huurders van het land een vergelijk moet worden getroffen. Het voorstel om in beginsel met de zaak voort te varen, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. Adres ontheffing Bouwverord. (Art. 18, laatste lid, met voorstel van B. en W.) Dit betreft een verzoek van’t schoolbestuur Rehoboth om voor de in aanbouw zijnde school vrijstelling van een bezwarende bepaling inzake de inrichting der privaten. Wordt overeenkomstig advies B. en W. met algemeene stemmen besloten het verzoek in te willigen. 11. Diverse benoemingen. Lid gascommissie, vacature G. C. Eisma. Daar de heer Eisma voorzitter der gas commissie is geworden, moet er een nieuw lid benoemd worden. Na 2 stemmingen en een herstemming moet het lot beslissen tusschen de heeren Pannekoek Loois en Houtsma. Eerstgenoemde werd toen als lid aangewezen. Lid schattingscommissie, vacature M. Oberman. De heer P. van der Wal werd benoemd met het lot tegen den heer Haima. Commissaris Weg BolswardSneek, vacature M. Oberman. De heer B. Berger werd benoemd met 8 stemmen, de heer Haima bad 4 stemmen. Leden Houckemaleen, vacature D. B. Eerd mans en S. J. Oosterbaan. De heer Eerdmans wordt herbenoemd met 7 stemmen, de heer L Roode had 3, de heer Yssels 1 stem en 1 briefje was blanco.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1