Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 11 1920. 59ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 5. Zondag 1 Februari. r UIT DE RAADSZAAL. VOOR Vergadering op Donderdag 29 Jan. 1920. Bolswardsche Courant i. Tegenwoordig de heeren Groenier en Groeneveld, dank de hen aangeboden herinnering bij het voor voor ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per S maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. k. Adres van de Nederl. Chr. Land- en Tuinbouwver- eeniging, er op wijzende dat bij werkeloosheid aan personen boven 60 jaar geen uitkeering geschiedt van rijkswege, waarom verzocht wordt dit van gemeentewege te doen. Al deze adressen in handen van B. en W. om advies. l. Het jaarverslag der Commissie tot wering van School verzuim over 1919. Ter visie voor de leden van den Raad. PUNTEN VAN BEHANDELING. Beslissing voorstel Haima-Pannekoek Loois uitbeta ling jaarwedde gehuwde onderwijzeres bij bevalling. Over bet voorstel Pannekoek Loois en Haima om te be palen, dat aan de gehuwde onderwijzeres 3 maanden voor en na hare bevalling verlof wordt verleend, staakten de vorige vergadering de stemmen. Opnieuw in stemming gebracht wordt dit voorstel ver worpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Pannekoek Loois, Eisma, Haima, Roode, Hakze en Yssels. Het voorstel B. en W. in de vorige vergadering ingediend, omtrent de wijziging der verordening tot regeling der uit betaling van onderwijzersjaarwedden wordt nu aangenomen met 8 tegen 5 stemmen; tegen de heeren Haima, Roode, Hakze, Yssels en Pannekoek Loois. 2. Foorstel commissie voor de strafverordeningen tot vaststelling brood-verordening De Commissie vindt, op gronden in de van Ged. Staten gezonden missive, wel gewenscht dat in de verschillende gemeenten een uniforme regeling geldt omtrent het gewicht en de kwaliteit van bet brood, en vindt het vaststellen van een norm een gebiedende eisch, zoodat geadviseerd wordt de voorstellen daaromtrent aan te nemen. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 3. Alsvoren tot wijziging politie-verordening In verband met het inwerkingtreden der wet op woon wagens en woonschepen, dient in onze algem. politie-veror- dening eenige wijziging en aanvulling plaats te vinden. De Commissie doet hiertoe het voorstel. Wordt aangenomen met algemeene stemmen. 4. Adres overname muziektent met voorstel B. en IF. Het verzoek van het Stedelijk Muziekkorps om overname der muziektent door de gemeente heeft B. en W. overleg doen plegen met H.H. Weesvoogden, wijl die toezegging hebben gedaan over het aanbrengen van een muziektent in het Park, doch daarop is geantwoord dat zij deze tent niet wenschen over te nemen. B. en W. stellen daarom voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Eerdmans. Ik heb bij het inzien van dit advies even gedacht dat toch die tent wel in ’t algemeen dient ter veraangenaming van het publiek. Het korps houdt de oefe ningen in 't schoollokaal, doch bij de uitvoeringen wordt toch de tent wel gebruikt. Ik gevoel er daarom wel iets voor dat de gemeente die tent overneemt. Er staat echter dat dit kan tegen de getaxeerde waarde, doch die kan nu wel hooger zijn, dan de bouwkosten indertijd waren. Ik zou dus willen overnemen op voorwaarden dat de bouwkosten, vergoed worden, verminderd, voor elk jaar dat de tent heeft gestaan, met 1/20 deel daarvan. De heer Pannekoek Loois. Ik zou daaraan willen toe voegen, dat ik bang ben dat het muziekkorps daarop niet zal willen ingaan. Ik meen te weten, dat zij niet zooveel waarde hechten aan het bezit dezer tent en ze waarschijnlijk dan publiek te koop wordt aangeboden. Ik kan evenwel meegaan met het advies B. en W. De heer Stockmann. Ik heb van terzijde gehoord dat H.H. Weesvoogden niet ongenegen waren de tent over te nemen, doch dat zij deze geen passend millieu vinden in het Park. Komt daar evenwel een tent, dan hebben wij deze niet noodig, maar daar dit nog wankelend staat, meen ik dat het verstandigst zou zijn, dat B. en W. nog eens aan weerszijden gingen trachten tot overleg te komen. De heer Praamsma. Daar zie ik het nut niet van in. De toezegging van het Weeshuis is geen vage zaak, neen het is een feit. Reeds 4 jaren wordt door de tijdsomstan digheden er mee gewacht, maar de heeren zullen zorgen dat er een tent in het Park komt. Dat was ook de reden dat B. en W. meenen met dit advies te moeten komen, door het verzoek tot overname af te wijzen en kalm af te wachten. De heer Eerdmans. Al komt in de toekomst een tent in ’t Park, dan vraag ik mij toch af of het wel wenschelyk is alleen in het Park een tent te hebben. Die uitvoeringen daar zijn niet voor allen toegankelijk, maar die in het plantsoen wel, en ik zou er daarom prijs op stellen dat die tent daar disponibel bljjft. Er kan dan beurt om beurt in Park en plantsoen een uitvoering worden gegeven dat was de reden dat ik de tent wilde behouden, en ik moet dat voorstel handhaven. De heer Stockmann. Wat dat voorstel van den heer Eerdmans betreft, wil ik opmerken, dat wij mi. geen twee tenten noodig hebben. Het is daar in ’t plantsoen een lawaai van de jeugd. Ik druk daarom B. en W. nogmaals op ’t hart om de zaak nog eens te overleggen. Het voorstel Eerdmans vindt geen ondersteuning, dat van B. en W. wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1, de heer Eerdmans. 5. Adres verhooging subsidie handelscursus met advies B. en JF. Het zal de lezers bij het terhandnemen van dit Blad terstond in ’t oog loopen, dat het raadsverslag op een andere wijze is gezet, dan voorheen. De kolommen zijn breeder geworden, en dat vindt zijn reden hierin, dat dit courantenverslag meteen moet dienen als officieel verslag dezer Gemeente. De hooga drukkosten, die thans gevraagd moeten worden, hebben B. en W. doen besluiten een middel ter bezuiniging te zoeken. Door van het verslag der courant overdrukken te laten maken, worden de hooge kosten van zetten bespaard, en krijgen de raadsleden toch een verslag, waarin later de behandelde punten zijn na te gaan. Wijl voorheen de krant slechts het voornaamste der discussiën bevatte, moet dit thans iets meer in détails en dus meer volledig worden gemaakt, zoodat onze abonnees daarvan meteen kunnen profiteeren. Mocht voor een enkelen keer de tijd ontbreken, het geheele verslag te kunnen opnemen, (want tusschen de raads vergaderingen, meestal des Donderdags, en het verschijnen van het blad des Zaterdagmiddags, is voor het uitwerken, zetten en drukken de tijd wat kort) dan zal toch steeds een beknopte opgave der behandelde punten en genomen besluiten in het e. v. nummer verschijnen, terwijl dan het ontbrekende een nummer later gecompleteerd zal worden. Deze eerste vergadering van dit jaar heeft reeds een agenda van 20 punten, echter daarbij zijn vele, die niet veel tijd vorderden en tot geen discussie aanleiding gaven. Het verslag werd daardoor niet te uitgebreid om het nu reeds geheel op te nemen. Tegenwoordig waren alle 13 leden. Foorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en voorstelt de notulen goed te keuren. Alzoo zonder hoofdelijke stemming besloten. De Foorzitter zegt daarop: M. H. 1 Laat ik mogen beginnen met U, getrouw aan de oude traditie, M. H., bij de eerste vergadering, die in 1920 wordt gehouden, veel heil en zegen toe te wenschen. Moge het nieuw begonnen jaar voor U allen in het bijzonder, moge het voor deze gemeente in het algemeen een voorspoedig jaar zjjn. Moge het ons gegeven zijn in eendracht en vrede samen te werken tot heil onzer stad moge het ons gegeven zijn, wanneer onze inzichten tegenover elkander staan, wanneer de verschillende groepeeringen naar beste weten hun wenschen en verlangens naar voren meenen te moeten brengen in het belang van het algemeen, moge het ons dan gegeven zijn uit de tegenstrijdige opvattingen van eerlijke en vroede mannen, de middelen te vinden, die ons brengen tot het doel, dat we allen op het oog hebben: de groei en bloei van Bolsward. (Applaus) Mededeeling van Ingekomen stukken. a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende het voorstel van den Raad tot het doen van een rechtstreeksche betaling uit het fonds voor onvoorsiene uitgaven dienst 1919. b. Idem, goedkeurende de verleende subsidie aan de vacantie- kolonies. Missive d. Klei, ook over 1919 verhooging te verleenen, wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Wesseling, Praamsma en Eisma. 6. Fertoek gemeentebestuur van Utingeradeel om adhesie betuiging met voorstel B. en IF. Dit verzoek behelst om adhesie te betuigen met een adres om nitkeering van rijkswege als vergoeding voor meerdere werkzaamheden, voortvloeiende uit de crisisomstandigheden. B. en W. echter meenen dat niet alleen de ambtenaren die werkzaamheden krachtens hun ambt en betrekking verricht hebben, maar ook vele particulieren belangloos hun tijd en krachten beschikbaar hebben gesteld, en zij vinden geen termen om het verzoek van Utingeradeel te steunen. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 7. Alsvoren gem. bestuur Smallingerland met voorstel B. en W. Ingevolge art. 10 der wet van 24 Mei 1897 ontvangen de gemeenten van het Rijk elk jaar een uitkeering van een vierde der jaarwedden van Burgemeester en Secretaris, mits niet meer dan f 600. Daar deze vergoeding wordt beschouwd als vergoeding voor de diensten ten opzichte de Rijkswetten en deze diensten zeer vermeerderd zijn, stemmen B. en W. met het Bestuur van Smallingerland in, dat een aanzienlijke verhooging noodzakelijk is, waarom wordt voorgesteld de gevraagde instemming met de motie van die gemeente te betuigen. Met algemeene stemmen aangenomen. 8. Concessies tolheffing. Bij Kon. Besluit van 10 Maart is concessie verleend tot tolheffing op den trekweg te Huilkenstein en Hoptille en Burgwerd voor 3 jaren en 29 April 1916 verlenging van concessie voor doorvaartsrschten Ymswoldertille en de brug te Parrega en ook overtochtsgelden over laatstgenoemde brug. Nu blijkt dat verzuimd is verlenging der concessie aan te vragen in 1917 en 1919. Toch wordt die verlenging gewenscht, waarom voorgesteld wordt die alsnog aan te vragen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Adres S. Hengst huur tuingrond met voorstel B. en 1F. Het erf van de Stadswerkinrichting is indertijd verhuurd c. Missive van den heer Wijtzes, dat hij bedankt de benoeming tot lid der gemeentelijke commissie Lichamelijke Opvoeding. d. Missive van betuigende voor verlaten van hun werkkring. e. Missive van de Familie, dat de heer Brussen, onder wijzer aan school no. 1, is overleden. De Foorzitter stelt voor, deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden, wat wordt goedgevonden. f. Missives van de heeren J. J. Reinders, P. van der Wal, D. B. Eerdmans, L. Roode, M. J. Wartna, Y. T. de Boer en W. Brandenburg, dat zij aannemen de benoe ming, respectievelijk als Lid der schoolcommissie, lid der schattingscommissie, lid van het Houckemaleen en Voogd van het Weeshuis, lid Houckemaleen, Voogd van het Alg. Armenhuis, Voogd van het Gasthuis en lid der commissie voor Lichamelijke Opvoeding. Al het vorenstaande aangenomen voor kennisgeving. g. Adressen om verhooging van salaris van: J. deBoer, opzichter der gemeentereiniging, J. van Straaten, gemeente- architect, J. H. Tolle, directeur der gasfabriek, van der Vliet Inspecteur van politie, de ambtenaren ter Secretarie en den Bode, alsmede van de Agenten van politie. Al deze verzoeken in handen van B. en W. om advies. h. Adres van den R.K. Bond van Overheidspersoneel #St. Paulus” verzoekende met het oog op de verminderde waarde van ’t geld een verhooging van f 4 per week, en vaststelling van georganiseerd overleg. i. Adres van den Bond van personeel in openbaren dienst en bedrijven, verzoekende lo. dat het loon per week f 5 hooger worde gesteld, 2o. 45 uren werktijd, 3o. pensioen bijdrage voor rekening der Gemeente te nemen alsmede 4o. spoedige behandeling van reglementsherziening. Adres van den Chr. Bestuurdersbond van personeel in publieken dienst, erkentelijk voor de reeds verleende loons- verhooging, toch opnieuw verhooging verzoekende, wijl ze niet in staat zijn de ontstane achterstand te dekken. ,zDe Hanze” vroeg voor den handelscursus een verhoogde subsidie over 1919 en 1920 om de salaris der leeraren te kunnen verhoogen. B. en W. merken op, dat in 1914 besloten is jaarlijks een subsidie van f 300 te verleenen, overeenkomend met de subsidie van Rijk en Provincie. Omdat door dit onderwijs voorzien wordt in een behoefte, stellen zij voor, dat over 1920 het subsidie verhoogd wordt tot f 550, maar om dat voor 1919 ook te doen, daarvoor vinden zij geen vrijmoedigheid. De heer v. d. Klei. Ik heb met aandacht en genoegen dit advies gelezen, maar daar B. en W. erkennen, dat door dezen handelscursus werkelijk in een bepaalde behoefte wordt voorzien, had ik toch gaarne gezien, dat ook over 1919 de verhooging wordt verleend, en zou dit nu nog willen voor stellen. Bij de leeraren is eenigszins de verwachting gewekt, dat nu de Minister bereid werd gevonden 50 pCt. in de verhooging bij te dragen, de gemeente hiertoe ook bereid zou zijn. Daar dit onderwijs als een aanvulling is te beschouwen van de m.u.l.o. scholen, ware het reëeler van B. en W. geweest ook voor 1919 verhooging toe te staan, te meer daar aan dezen cursus uitstekend personeel werkt. Verschillende heeren ondersteunen het voorstel v. d. Klei. De heer Eerdmans. Ik heb gaarne gehoord de woorden van den heer v. d. Klei. Daar het Rijk 50 pCt. verhooging geeft, de Provincie het ook wel doet, daar mag de Gemeente niet achterblijven, want deze cursus heeft geen andere inkomsten dan subsidie en een weinig schoolgeld, en ik heb ook de overtuiging dat deze cursus uitstekend werkt. De heer Yssels. Ik kan wel meegaan met het gesprokene van de heeren v. d. Klei en Eerdmans en wil dat voorstel steunen. De heer Praamsma. Het spijt snij, dat dit voorstel ver schillende heeren niet bevredigt. De heer v. d. Klei bracht wel een woord van lof aan B. en W. maar was ’t niet eens met hen, dat het over 't verloopen jaar niet werd toegestemd. De heeren meenen misschien dat de verhooging van ’t Rijk afhankelijk is van de verhooging van provincie en gemeente. Dit is niet het geval, die verhooging komt er evengoed om. Het is niet door ons afgewezen omdat bet als onbillijk beschouwd wordt, neen, maar de finasciën der gemeente laten niet toe die som beschikbaar te stellen. Helaas er is reeds te zien dat de dienst 1919 met een belangrijk tekort sluit, en daarom meenden B. en W. niet verder te mogen gaan dan het voor 1920 toe te staan. Er komt bij, dat ook voor de Ambachtsteekenschool dan ver hooging dient te komen, en zoo zou bet bedrag nog grooter worden. De heer v. d. Klei. Na de toespraak van den heer Praamsma, meen ik toch te moeten opmerken, dat dit geen reden is nu Rijk en Provincie erkennen dat deze cursus een groot belang is, de gemeente, waarvoor het belang toch in de eerste plaats geldt, dat belang niet erkent. Het zou reëel zijn dat het belang gewaardeerd werd. De Foorzitter. Het advies getuigt toch zeker wel van waardeering, maar B. en W. hebben door dit adres zoo eenigszins de idee gekregen, dat het voor 1920 werd gevraagd, en als het voor 1919 er bij kwam, zou het ook wel aangenaam zijn. De redactie van het adres gaf aanleiding tot die gedachte. Hst voorstel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1