Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L 1920. 59ste Jaargang. No. 7. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. Zondag 15 Februari. UIT DE RAADSZAAL. VOOR Vergadering op Donderdag 12 Febr. 1920. Bolswardsche Courant a. twee 1. berekening waarbjj hij er toe i den Raad voordellen Ik waar I' /9 c. d. ’t Raadsbesluit tot van 't #Stads»tr«ng”. den gang, wij kannen en Smallingerland in Franeker, begint Ik kan onderschrijven wat de heer men levensonderhoud niet te letterlijk Er is voor ons niets anders te bereiken Gsd. S'.aten hebben nu eenmaal het toe- Als men dat niet wenscht, sou om maximum percentage reeds toegepast van bij f 7000. De gedachte die hierbij voorgezeten Dan zal ik dat ook maar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 60 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was, om passen, om daardoor het houden, Het Se punt bij art. 20, regelmatiger verdeeling van de belasting zal ik volgens de oude verordening wille» houden. De Voorzitter. Ik meen toch, dat dit ook alweer verband houdt met de aftreksom. Het een staat in verband met het ander. Ik vrees dat we zoo wel eens iets kannen besluiten, waar we later weer spijt van zouden kunnen hebben. De heer Lunter. Ik meende ook dat de concepttabel wel afzonderlijk kon behandeld worden, maar zie dat er toch ook verband bestaat met den aftrek. De heer Yssels. Nu dan zullen we dat ook maar intrekken. De heer Pannekoek Loois. Bij Art. 2 wordt door ons voorgesteld dat het belastbaar inkomen minstens f 100 moet bedragen. B. en W. hebben het op f 50, mij dunkt dat verschil is niet groot en ’t is er om te doen de kleinste inkomens te ontlasten. De Voorzitter. Zoo blijven wij aan het wel overwegen, maar Wonseradeel slaan reeds een inkomen van f 25 aan, men ook met f 50. De heer Herdmans. Eisma beeft gezegd en moet opvatten. Het idee zit er bij voor, om ook de kleinen een luttel bedrag te laten betalen, maar als nu de aanslag begint bij f 100 belastbaar inkomen, dan snappen Gedep. Staten wel, dat daardoor feitelijk de aftrek booger wordt en het zal niet goedgekeurd worden. Op dat achterdeurtje zal men niet willen ingaan. Beter acht ik het, dit punt te laten rusten en het af te voeren. De heer Pannekoek Loois. moeten insikken. De Voorzitter. Dan rest nog art. 16. Rente van geld zonder vaste bestemming van 4 op 5 pCt. te brengen. De heer Yssels. Nwi pCt. is uit de oude verordening overgenomen, maar de rente is nu hooger. De heer Wesseling. Hel geldt voor losse kapitalen, en dat zal zoo veel niet voorkomen dat die niet belegd worden. De heer Haima. Het zal doelen op sommen, die in Spaarbank of tijdelijk bij een kassier belegd worden, maar voor vast geld in de rentevoet nu hooger. ’t Voorstel Pannekoek Loois aangenomen met 8 tegen 5 de heeren Wssseling, Eisma, Haima, Stockmann en Eerdmans. De Voorzitter. Dan is nog in dat amendement voorgesteld om de middenklasse uit de concepttabel te lichten, en daarvoor in de plaats te nemen het 3e lid van de bestaande verordening. De heer Eisma. Het beteekent niet veel, alleen de rang schikking in klassen is voor de berekening gemakkely ker. Voor wie juist over de streep van een grens is, verschilt het, maar de klassen zijn naar de eischen van billijkheid. De heer Yssels. Het is toch niet rechtvaardig dat iemand naar een hooger cijfer wordt berekend, dan hij inkomen heeft. De oude redactie was mooier. De heer Lunter. Ik zie ook in deze tabel het bezwaar, dat men moet betalen volgens een hooger bedrag dan men heeft. Volgens de oude regel was ’t wel iets meer werk het te berekenen, maar ’t was meer rechtvaardig. Na nog eenige bespreking over de berekening van midden- cijfer, accres en percentage van ’t accres wordt het voorstel Pannekoek Loois c.s. verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Pannekoek Loois, Roode, IJssels en Hakze. Een amendement van de heeren Lunter c.s. is dat de in art. 20 genoemde tabel het wordt bij f 6000 in plaats De heer Lunter. heeft was, om wat vroeger de maximumberekening toe te vermenigvuldigingscijfer iets lager De heeren Lunter en Praamsma en ook de Voorzitter komen daar tegen op, het wordt hier anders berekend, maar de aanslagsom is vrü goed gelijk. De heer Stockman. Ik zou de berekening hier wel iets eenvoudiger wenschen, de tabel van progressie voor lagere inkomens iets lager, en voor de hoogeren wat meer. Het vermenigvuldigingscijfer kon ook eenvoudiger. De Voorzitter. Ik meen, dat we eerst moeten uitmaken de voorstellen bij amendement ingediend. Ik moet nogmaals aanraden, die voor heden in te trekken. De heer Lunter. Ik meen, dat de bepalingen over aftrek uitgeschakeld kunnen worden, maar de tabellen kunnen heden avond wel gereed gemaakt worden. De heer Houtsma. Ik zie ook wel in, dat de geheele verordening in gevaar wordt gebracht als we hooger aftrek stellen. Ofschoon die evenwel hoog noodig is, wil ik er ook er heden van afzien, doch vlei mij met de hoop dat men het spoedig weer zal aanvatten en wij dan bij de Kroon mogen slagen. Wij trekken nu aan ’t kortste eind. De heer Yssels. Door draadlooze telegrafie ingelicht, kan ik namens de fractie het amendement ook intrekken, echter art. 2 kleinste belastbaar inkomen f 100 en art. 16 rente niet belegde gelden inplaats vau 4 op 5 pCt. te rekenen kan toch wel behandeld worden. De heer Eisma, ’t Beste is dat de aftrek nu onveranderd wordt aangenomen, maar ’t andere der verordening kan heden wel worden afgedaan. Ik wil evenwel nog opmerken dat men niet te sterk moet staren op het woord „Noodzakel^jk” levensonderhoud. Ged. Staten weten ook wel, dat wel f 800 noodig is ja f 900 eigenlijk nog te laag zou zijn, maar ’t geldt hier meer het beginsel, dat de kleineren ook een kleinigheid behooren bij te dragen, bun deel hebben in de groote gemeenschap. De heer Pannekoek Loois. waardoor een komen, zou Had de eerste vergadering van dit jaar een agenda van 20 punten, deze tweede was op heel bescheiden voet; want er stonden slechts twee punten vermeld. Ons bleek evenwel dat niet het getal, maar het gehalte of den aard der te behandelen punten gewicht in de schaal legt. Met deze vergadering heeft de Raad zich bezig gehouden van 71/4tot 10 uur. De H.O. is een zaak van gewicht, dat is iets dat de burgerij telken jare aan den lijve, althans aan de beurs voelt. Geen wonder dat de behandeling dus heel naarstig wordt ter hand genomen, wanneer men met de verordening bezig is. Wij zullen trachten in een niet te uitvoerig verslag de hoofdpunten der discussie aan te geven. Waar dit jaar ons krantenverslag in boekformaat wordt overgedrukt, is het in dien vorm gemakkelijk te bewaren, om later nog geraadpleegd te kunnen worden. Diegenen, welke prijs stellen op het bezit vau zulk een afdruk, kunnen die tegen den prijs van f 1,50 voor den geheelen jaargang bekomen. Bestelling aan het bureau dezer courant is, met het oog op de regeling der oplaag, spoedig gewensebt. Tegenwoordig waren alle 13 leden. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering voorstelt de notulen goed te keuren. Thans is f 800 wel noodzakelijk, i het heden in te i en onder protest beslissing door de Het is zoo niet prettig werken De vorige maal is ’t ook om den aftrek op hooger bedrag wordt aangestuurd, omdat ook B. en W. dat hadden gewild, maar toch worden die amendementen ook betreurd, omdat, als ze worden aangenomen, er geen goedkeuring op wordt verkregen. Om niet volgens de oude wijze het kohier H. O. weer op te moeten maken, is spoedige goedkeuring noodig, daarom zou ik de heeren den raad willen geven, die amendementen in te trekken. Wordt de verordening goedgekeurd, dan zijn we voor dit jaar nog er mee klaar, doch kunnen we daarna de actie om hooger aftrek te krijgen weer instellen. Het is niet te doen om pressie op de heeren uit te oefenen, maar het is om nog dit jaar volgens de nieuwe verordening te kunnen werken. De heer Yssels. Wanneer wij doen wat u graag wil, M. de V. kunnen we de heele verordering wel achterwege laten. Ik weet wel, wij kunnen er den geheelen avond wel over boomen, wij krijgen toch den hoogeren aftrek er niet door, maar ik vraag mij dan tech af: Maken Ged. Staten de verordening of doet de Raad het? Al» we 't nu zoo laten blijven dan blijft alles weer bij ’t oude, de vorige maal bij Burgemeester Oberman was ’t ook te laat om nog er tegen in te gaan, en dat is nu weer zoo. De Voorzitter. U behoeft niet ongerust te zijn, als deze verordening nu eerst zoo is goedgekeurd, wordt spoedig een actie om nog hooger aftrak in ’t werk gesteld. De heer Yssels. Ik vind dat het prestige van hoog moet worden gehouden, en wij met onze i moeten komen. De Voorzitter. Ik -zou het beter achten nu zoo veel tot stand te brengen als we kunnen, en dat is een goede raad dien B. en W. geven in het belang der inwoners ook. Wat hebben we aan een verordening, als we vooruit wel weten dat die niet goedgekeurd wordt? De heer Eerdmans. Met genoegen heb ik gelezen de amendementen voor hooger aftrek. Ik vroeg mij ook af, is wat B. en W. voorstellen, voldoende? Maar nu betwijfel ik het toeh zeer of de Kroon wel hooger bedrag zal goed keuren de Minister heeft te kennen gegeven, dat niet te veel voor noodzakelyklevensonderhoud moetwordenafgetrokken doch deze Regeering is wel genegen voor groote gezinnen iets verder te gaan, en dat voorstel der Kath. fractie uit dezen Raad kan ik goedvinden. Echter ik gevoel dat dit voor 1920 niet zal kunnen dienen, en dus moeten we hier van kwaden het beste kiezen, dat is met de verordening B. en W. meegaan, om dan nader nieuwe voorstellen te doen volgens hetgeen wij wenschen. De heer Lunter. IJssels, dat wij bezwaren dat opent en Alzoo besloten. Ingekomen stukken: Resolutie van Ged. Staten, goedkeurend» het suppl. kohier H.O. voor 1919. b. Idem, houdende goedkeuring van onderhandsche verhuring van een gedeelte Idem, houdende goedkeuring der schoolgeldkohieren. Missive van de onderwijzers de Graaf en Radelaar, dat zij hunne benoeming alhier aannemen. e. B. en W. deelen mede, 10. dat de Firma B. Cuperus Az., 20 afdrukken van 't verslag, ais overdruk uit de Bolswardsche Courant, in boekformaat wil leveren h f 0,75 per pagina. 2°. dat inzake de iugekomen adressen om salarisverhoo- ging, 45-urige werkweek enz., door B. en W. overleg zal worden gepleegd met de daartoe ingestelde Commissie krachtens raadsbesluit van 20 Nov. j.l. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. De heer Yssels. Moet die commissie nog iugesteld worden? De Voorzitter. Ja, het wordt als een artikel in het nog te behandelen reglement opgenomen, dat in het vervolg geen wijziging in de reglementen mogen worden gemaakt, dan na gehoord te hebben de commissie. f. Adres van J. de Boer, opzichter gemeentereiniging, verzoekende herbenoeming, wijl met 12 Mei a.s. zijn benoe ming expireert. In handen van B. en W. om advies. g. Adres van een hier gevestigde Ver. tot verbetering van Volkshuisvesting, verzoekende voor ’t bouwen van flinke woningen 5000 M2. grond van de Gemeente als bouwterrein tegen billijken prijs. Eveneens in handen van B. en W. k. Een verzoek van Heeren Weesvoogden, over een stukje weiland, vele jaren verhuurd aan Wed. A. Jorna, doch dat, nu het land daarbij is verkocht, blijkt’t geen reed te hebben. Voor de plaats van Wed. Jorna is het afgelegen en van geen belang. De kooper van 't naastgelegen land wil bet stukje koopen voor f 2100, wat Weesvoogden meenen in’t belang van hun stichting te zijn. Ingevolge Art. 21, ver zoeken zij machtiging van den Raad. De heer Eerdmans. Ik zou gaarne zien, dat dit urgent behandeld wordt. Hiertegen heeft niemand bezwaar, en de gevraagde machtiging om dit hoekje grond te verkoopen wordt verleend met algemeene stemmen. (De heer Eerdmans hield zich buiten stemming.) PUNTEN VAN BEHANDELING. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot vaststelling verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar hst inkomen. In verband met bet raadsbesluit tot aanstelling van een controleur der Gemeentebelastingen en invoering van eigen aangifte, hebben B. en W. een ontwerp verordening gereed gemaakt, waarbij tevens beschikking wordt genomen op het adres der Kiesvereeniging //Nederland en Oranje” omtrent aftrek voor levensonderhoud en progressieve kinderaftrek. Teneinde de goedkeuring der verordering niet te doen ver tragen, hebben B. en W. den aftrek zoo hoog genomen als de uiterste sommen die Ged. Staten hiervoor willen goedkeuren. Door de 4 Kath. raadsleden, alsmede door de 4 leden der S.D.A.P. fractie zijn amendementen ingediend op het ont werp, in welke beide amendementen in hoofdzaak wordt bedoeld den aftrek hooger te stellen. De Voorzitter. Voor de gelegenheid tot algemeene beschou wingen te geven, zou ik enkele mededeelingen willen doen, en wel dat in dit concept ontwerp eigenlijk met den aftrek niet is gegaan zoover als B. en W. hadden willen gaan, maar bij informatie is ons gebleken dat Ged. Staten geen hooger^ bedrag goedkeuren, dan nu door ons is voorgesteld. Het verheugt mij nu eenigszins dat in de amendementen Ik ben het toch wel eens met den heer ons niet direct gevangen moeten geven. De die hoogere aftrek niet gewenscht is, dat zijn wij met Ged. Staten niet eens. Maar aan den anderen kant is 't ook onaangenaam met de oude verordening nog te moeten blijven zitten. De nadeelen daarvan wil ik niet onderschatten. Ik wil evenwel vragen, of B. en W. de toezegging geven dat zoodra daze verordening is goedgekeurd, zij het initiatief zullen nemen voor nieuwe voorstellen en die direct behandeld zullen worden. Want anders staan wij een volgend jaar weer voor een gelijke kwestie dat het te laat is. De Voorzitter. Ik kan wel zeggen, dat U spreekt in onzen geest, wij waren van plan hooger te gaan. Het is reeds bij B. en W, besproken, ook in verband met den controleur is het beter nu te zorgen dat de nieuwe veror dening er komt. De heer Lunter. Mij dunkt dan kunnen die cardinale punten, die dus eigenlijk door Ged. Staten zijn aangegeven, hoewel het mij tegen de borst stoot, wel achterwege gelaten worden, om de verordening verder in orde te maken. De heer v. d. Klei. In het gesprokene van den heer Lanter ligt, dat de practische raad van de» Voorzitter wel zal worden opgevolgd, maar ik ontken toch dat f 650 voor aftrek levensbehoeften genoeg is. Het zal echter wel ’t verstandigst zijn trekken, maar ik doe dat noodgedwongen en hoop dat in den loop des jaars een I Kroon zal worden uilgelokt. voor den raad, afgekeurd. De Voorzitter. op 't oogenblik. zicht op de gemeenten, men een bespreking met de Kamerleden moeten houden verandering der staatswetten te krijgen. De heer IJssels. B. en W. zeggen toch dat zij verder willen gaan. Zij gaan nu tot een aftrek van f 650, wij stellen voor f 700, dat is toch al niet een groot verschil. Kan dat art. 20 volgens ons amendement niet gehandhaafd De Voorzitter. U schijnt mij verkeerd begrepen te hebben. Dit is 't hoogste wat we kunnen goedgekeurd krijgen. De heer IJssels. Het streven» is om een uniforme aftrek in deze provincie te krijgen. In Franeker en Leeuwarde'n stond de aftrek meen ik ook maar op f 500. Ik heb bij de Ged. Staten ook vrienden, en zal eens booren wat daarvan komt. De heer Praamsma. Het licht door den Voorzitter in dezen gegeven, is het juiste licht. Wij moeten hier van twee kwaden het meest wensebelijke kiezen. Er is als wij deze verordening goedgekeurd krijgen, geen gemeente in Friesland waar de aftrek hooger staat. Hooger bedrag wordt beslist niet goedgekeurd, en ik zou ook aanraden, dit zoo maar aan te nemen en dat wij nu niet op de amendementen ingaan. De heer IJssels geeft een berekening waarbjj hij er toe komt, dat de aanslag in Franeker belangrijk hooger is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1