Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1920. 59ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 8. Zondag 22 Februari. OVERZICHT 1919. INGEZONDEN. I VOOR STADSNIEUWS. i 9 I Ju BINNENLAND. De séance-Morini. k aar I ging ook ons 57 voor een 't Verandert snel, want telkens komt Er weer wat anders bij, Zoo kregen velen Zaterdags Des middags ook al vrij. Ik ben niet meer van dezen tijd, Veel gaat mijn blik voorbij; Wat and’ren soms zeer intresseert, Is heel niet wat voor mij. Een paar gevallen kies ik nit, Die meld ik nog dit jaar, Wat verder aangeteekend staat Komt nooit... of ’t volgend jaar. Er zyn nog heel wat zaken meer, Die op mijn kerfstok staan, Maar alles op te balen nn, Dat tal wel moeilijk gaan. Dan wordt mijn vers gewis te groot, En ook te saai, ben 'k bang, Want als men iets op rijm vertelt, Wordt het gewoonlijk lang. zestig jaar, nitgekeerd, ouden dag bei. Met de financies, hoor ik soms, Staat het er ernstig voor, Het nieuw bewind zal vragen nu Hoe komen wy er door? Daar waren drukke jaren bij, Er viel heel wat te doen, De distributie in volle kracht, Haast alles op rantsoen I Toevallig gingen er nog twee Verlaten onze stad, Zoodat men met Septembermaand Een achttal nieuwe had. Het weer had beter kunnen zijn, Toen men uit varen toog, Maar alhoewel de zon niet scheen, Het bleef dien dag toch droog. Daar was bij d’ouden menigeen, Die werkte daar met eer, Doch nu de tijden kentren gaan, Beviel het hun niet meer. zoo bekwaam redenaar ais Ds. zulke actueele dingen zal spreken, ieder op werd en telepathie of Ik denk meer over vroeg’ren tijd, Toen ’t nog mijn zomer was, Doch alles is nu anders baast, Een mensch veroudert ras. Men viscbte onderweg soms ook, Het leek een wedstrijd wel Daar waren echte visschers bij, Die hielden van dat spel. j over ’t geen hier te degenen, op wie de van hypnose is Al wie is vijf en Krijgt het nu Waar onder vele oudjes zijn, Die men eerst had geweerd. Een aardig afscheid namen zij, Men scheidde zeer tevrêe, Wijl men op negen Juli eerst Een afscheidstochtje dêe. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ’t Speet mij, dat na den crisistijd Hij ons verlaten heeft, Ik meen, dat ook de toekomst Nog bange zorgen geeft. Toch zou ik zeer ondankbaar zijn, Als ik niet daadlijk zei, Dat het pensjoen voor Verhoogd werd voor ons Ik troost mij als in 't klokkenlied En houd dus goeden moed: ^De nieuwe bezems vegen schoon, En dan komt het wel goed”. Dus allen ’t beste beentje voor, Met moed den plicht betracht, Met eendracht en wat goeden wil, Wordt veel tot stand gebracht. Hij heeft in bijna negen jaar. Dat hij 't bestuur hier had, Met energie en knap beleid Zyn taak steeds opgevat. Die reg’ling was een reuzentaak En bracht veel zorgen aan, Maar hy, als hoofd van deze stad, Heeft flink zijn beat gedaan. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ’k Weet niet of veel gevangen werd, Gebakken en gekookt, Maar een der heeren ving eea aal, Die was al reeds gerookt. Ik wensch daarom U allen heil, Veel zegen in dit jaar! Eu tot besluit... een vriendengroet Van d’ ouden Thomasvaer. Ja, ’s menschen heugnis lijkt mij kort, Gelijk ik dikwerf zag, Nu in den tijd van haast en stoom Leeft men meer bij den dag. ’t Werd echter toch heel gauw bekend, En toen bleek ook meteen, Dat Burgemeester Oberman, Gezien was bij elkeen. Bij ons gemeenteraad had ook Dit jaar een wis’ling plaats, Zes oudjes werden omgeruild, Voor zooveel nieuwe maats. Principes wierp men over boord, Elk ging voor zijn plezier, Er heerscht’ een broederlijke geest, De tocht gaf veel vertier. Ook kwam de arbeidswet tot stand, Met werkdag van acht uur, Het is nog niet geheel van kracht. Maar ’t komt toch op den duur. Want er gebeurde meer dit jaar Nog in ons goede stad, Waarvan nog geen der klokken sprak, Geen hunner 't over had. Men ging gezellig varen nog, En deed een stoomboottocbt, Waarop men onder and’ren ook Het plaatsje Grouw bezocht. Dat nieuws, daar hoorde men van op, Geen had zoo iets gedacht. Zij mochten ’t niet vertellen nog, Daarmee moest nog gewacht. Drie gulden was het elke week, Maar 't is gebracht op vijf, En bij de duurte, die nog heerscht, Was ’t noodig, buiten kijf. Men schertste en lachte onderweg, Men had soms volop schik, De harmonie steeg heel ten top, Op menig oogenblik. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/J Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Hooger loon en minder werk, Zoo als de klok reeds zei, Dat is de leus van onzen tyd, 't Is wis’ling van 't gety. En in de week van Sinterklaas, Werd het getal vergroot Van die de rente valt ten deel; Een mooie hulp in nood! Dat was een zonderling geval, ’t Was een verrassing, hoor! Ook toen de Burgemeester zei, Dat hy er ging van door. V. (Slot.) Was ’t lied der klokken hiermee uit, Mijn taak is nog niet af, En ’t overzicht was niet compleet, Als 'k nog geen toegift gaf. Het komt nu beter tot zyn recht, En ’t is nu zoo het moet, ’t Woord ^loondienst” heeft men nu [geschrapt, En dat was ook maar goed. Wie echter man in bonis is, Die bleef nog uitgescbift, Voor zulken is 't niet noodig toch, Het is en blijft een gift. Bolswardsclie Courant, De wet van Talma kreeg nu Ten laatste haar beslag, De arbeid heeft voortaan nu recht Op steun voor ouden dag. Bozum, 16 Febr. De veehouder A. B. van Schillaard, gisteren na het kerkgaan alhier zich per rijtuig naar huis begevende, had het ongeluk, in de onmiddellijke nabyheid van ons dorp, met paard en wagen in de sloot terecht te komen, doordat het paard schrok voor een voorbij rijdende motorfiets. Door het inslaan van de ruiten wisten de acht inzit tenden zich, zij het ook met «enige verwon dingen, uit hunne netelige positie te redden, zoodat dit ongeval enkel materieele schade veroorzaakte. Ameland. Naar wij vernemen heeft de kapitein van de Liberty Flo bij den officier van justitie te-TLeeuwarden een klacht inge diend tegen deu burgemeester-strandvonder te Terschelling wegena het verkoopen van goe deren, die door visschers waren aangebracht. Fran. Ort. Toerisme in Zwitserland. De Schweizerische Verkehrszentrale te Zürich, het officieele door de Bondsregeering gesub sidieerde lichaam voor het toerisme in Zwit serland, heeft gemeend, nu het internationaal verkeer weer intens begint op te leven, ook Nederland in zijn bemoeiïngssfeer te moetan betrekken. Tot dit doel heeft het tot zijn vertegenwoor diger aangewezen bet Internationaal Verkeers bureau te Amsterdam. Falsche guldens. Te Lemmer heeft de politie twee valsche guldens in beslag genomen. Zy zijn, evenals die welke omstreeks drie weken geleden daar ter plaatse in beslag genomen zijn, netjes afgewerkt, ook het randschrift ontbreekt weer niet. Was de eerste echter blauw van kleur, deze zijn wit en fijn verzilverd. Midden-Eurojoeesche Import- en Export-Mij De recherche te 's-Gravenhage heeft proces verbaal opgemaakt wegens oplichting tegen de beheerders van een maatschappy, welke den naam draagt van Midden-Europeesche Import en Export-Maatschappij. Zij die door deze Maatschappij meenen te zijn bedrogen, kunnen zich met de noodige papieren aanmelden aan het bureau der Centrale Recherche te 's-Gravenhage. Noodlottige twist. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de Kloosterstraat te Roosendaal Mathysen, bijgenaamd »de Peuzel”, door zijn schoonzoon Jac. Schrauwen, na een korte woordenwisseling met een broodmes in het hart getroffen. Matbijsen was op slag dood. De dader heeft zich eenige uren na den doodslag ten politie- bureele aangegeven en volledig bekend. Carnaval te Roosendaal. Men meldt uit Roosendaal De carnavalsdagen zijn, hoewel er niets te doen was, zeer rumoerig verloopen. Was men Zondag van vechtpartijen verschoond gebleven, Maandag is de schade ingehaald. Aan alle zijden der stad is gevochten en kabaal ge maakt van belang, Het aantal gevallen van dronkenschap ra legio. Het politierapport staat vol van alle mogelijke processen-verbaal. Een groot geluk is het, dat er nergens verlof tot dansen is gegeven. Dan ware het nog zooveel te erger geweest. De afdeeling Hengelo van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft zich met 48 van de 57 uitgebracbte schriftelijke stemmen verklaard tegen het stelsel van Plaatselijke Keuze. Woensdag 25 Febr. a.s. ’s avonds 8 hoopt Ds. Hagen, Oud-Veldprediker, in de Ger. Kerk a.d. N. Hofstraat te spreken over het onderwerp *De zaak des Koningsis haastig”. Ds. Hagen is bekend om zijn arbeid onder de militairen gedurende de mobilisatie. Over dien arbeid en tevens over den ernst onzer tijden en het dreigend revolutie-gevaar zal hij spreken. Waar een Hagen over i wekken we ieder op om deze vergaderiag te bezoeken. Waarschijnlijk zal een openingswoord door Ds. Op ’t Holt en een slotwoord door den Weled. Heer G. v.d. Ploeg worden ge sproken. HET COMITÉ. De Doelezaal was ook Dinsdagavond weer flink bezet, toen de telepaath en hypnotiseur Morini een demonstratie gaf van zijn ongewone kunst. Het woord telepaath zal vermoedelijk beteekenen het op afstand merken of gewaar worden van iemands gedachten. Door aan voeling van de vingertoppen merkt hij of zijn handeling of beweging in overeenstem ming is of niet, met hetgeen van hem verlangd wordt. Hij scheen als het ware dan te voelen wat hij moest doen. Wij hebben wel een» hooren spreken van een zesde zintuig, maar wat men Dinsdagavond zag uitvoeren, deed denken aan een bijzonder waarnemings vermogen. Het ongewone trekt steeds den mensch, en zoo was ieders aandacht ten hoogste ge spannen toen de heer Morini zijn kunst ging toonen. Er werd door sommigen op een briefje een verlangen uitgedrukt. Het werd soms aan ’t publiek vooraf meegedeeld, als de heer Morini, vergezeld van twee getuigen, eerst verwijderd was, en aan de band van dengene die de boodschap had bedacht, werd het door hem al tastende volbracht. Ook wel was de wensch geheel onuitge sproken en toch werd het uitgevoerd geblinddoekt nog wel. Zoo werd eerst een streng kralen uit een damestasch te voorschijn gebracht. Een porte feuille uit den zak van een der aanwezigen gehaald. Een aanwezig persoon met blauwe das om werd gedacht en de heer Morini haalde den bewusten persoon op het podium. De horloges van twee heeren werden ver wisseld, een huissleutel werd aangewezen, een circulaire onder de zitting van een stoel opge spoord en daarna volgens verlangen in de piano gelegd, en zoo meer dergelijke. Wel bleek de een beter geschikt als medium, dan een ander, maar toch werd steeds tot ieders verbazing de verlangde taak volbracht. Het was geen gedachten lezen, zooals men hier vroeger wel eens heeft gezien en gehoord, het betrof hier enkel het uitvoeren van een gevormde gedachte. Wanneer de persoon, die als ont werper van de boodschap of ’t verlangen dienst deed, zijn gedaehten scherp begrensde tot hetgeen de heer Morini moest uitvoeren, was het spoedig volbracht. Wanneer er soms iets haperde, bleek het dat de persoon die als geleider diende, zijn gedachten iets gewijzigd of minder scherp belynd had. Met die verschillende phantastische demon straties vloog de tijd om, want men was altijd in spanning hoe het zou afloopen. Het tweede deel van den avond zou aan hypnose gewijd worden. Dit vreemde woord beteekent slaapwandelen. De hypnotiseur wist eenige daarvoor gevoelige personen uit te vorschen en een tiental heeren werd op ’t podium achtereenvolgend in een soort mag- netischen slaap gebracht. Een kip zou eerst ook onder suggestie gebracht worden, maar dit dier was in de voor haar ongewone omgeving te onrustig en die proef had weinig of geen succes, maar de heeren, de een trouwens meer dan de ander, raakten onder den invloed. De meesten werden topzwaar, velen hunner misten het vrije gebruik hunner ledematen. Bij een paar van hen was de uitwerking zelfs zeer kras. Deze demonstratie met die 10 heeren af zonderlijk was op ’t laatst echter wat een tonig en kon dan ook niet altoos de volle aandacht van 't publiek boeien. Toen de rij der tien was gepasseerd, werden de toereu iets frappanter, toen hij /Ie meest gevoeligen nog eens extra ging bewerken en aan zijn invloed, soms zelfs op verren afstand, ging onderwerpen. Het slot was echter dat alle tien gearmd op de rij staande, allen zoo begonnen te suize bollen, dat het leek of het een troepje aan geschoten pleiziermakers was. Toen steeg de hilariteit ten tep en ’t was ook reeds na middernacht, dat was ook de finale. Men staat versteld zien gegeven werking van uitgevoerd, staan zelf ook even verwonderd als al de toeschouwers. De mensch is met al zijn wetenschap toch nog voor een groot deel in raadselen gehuld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1