Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1920. No. 9. 59ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. Zondag 29 Februari. KI INGEZONDEN. VOOR STADSNIEUWS. Concert 25 Februari, 1920, Doele Bolsward. Jaarvergadering „Groene Kruis.” Bond voor Staatspensionneering. Rede Ds. Hagen. A - <r ar Bolswardsclie Courant draagkracht. de onder ons beheer staande wij hebben onze kraehten in de nadeelige gevolgen zooveel (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) dat het maar dan aandrang dient Andreoli ons ten beste gaf, waren er een paar mooie, zoo bijv. „Liebe Schatz, sei wieder gut” de drie twee Hol- Hol en onze plicht, waar de be de gasbedrijven door de gemeente- onze handen zijn gelegd, met alle die bedrijven op te komen en te wat onze bedrijven en heeft om te krijgen waarheid van al had aangestipt, dat De wet is doen zich zoo zoo nit- men er De 411 Me]. Andreoli, mr. Jüng, Jan Faber. Een groot programma, veel zang en geen tekstboekjes. Het concerteerend ensemble zag tegen de hooge drukkosten op. Nu werd telkens, in een inleidend woord, de iuhoud der te zingen liederen bekend gemaakt. Zange res en zanger zouden hun best doen zoo duidelijk mogelijk te zyn. IX Er werd begonnen met een serie liederen voor sopraan, van Robert Franz. Doktor Franz is een der eerst aanwezende liederen componisten geweest: „Seine Lieder bezeichnen den Höhepunkt des Deutschen Lieder, nach jeder Hinsicht”. Onder het zestal dat mej. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De nuttige werking van bovengenoemde vereeniging noopt ons aan deze vergadering van Vrydagavond een bijzonder woord te wijden. Het zal gewis onnoodig zyn, nog eens aan te stippen, wat goed door Het Groene Kruis in velerlei opzicht, vooral voor de mingegoede klas, wordt verricht. Dat alles mag genoegzaam bekend verondersteld worden, doch wij willen wijzen op de groote kosten die vooral in deze tijden, die hulp en bijstand aan zieken en lidenden meebrengt. Ofschoon dat ook wel bekend zal zyn, mag niet in loondienst zijn, zich wel verzekerd hebben, en die ’t nog niet deden, moeten den tijd niet laten voorbijgaan, want na het ver strijken van de overgangsperiode is de kans glad verkeken. Dan kan het niet meer. Voor de zangeres nog van Schumann en ir Vrij heid” van C. v. Rennes. De afd. Bolsward van bovengenoemden Bond hield Woensdagavond eene openbare vergade- dering op de bovenzaal van 't Hotel Huizenga. De opkomst was niet groot, ruim 30 personen, waaronder ook eenige dames. De Voorzitter, de heer D. Steensma, opende de bijeenkomst met er op te wijzen, dat de Afdeeling gewoonlyk hare jaarhjksche propa- ganda-vergadering houdt met een spreker uit te noodigen en dan als toegift een toepasselijk tooneelstuk, Deze keer meende het Bestuur zich er toe te moeten bepalen alleen een spreker uit te noodigen, omdat dan de werke lijke belangstellenden in de zaak van 't Staatspensioen zich vertoonen. Dat de opkomst nu niet grooter is, is wel jammer, te meer daar de heer Ds. D. N. Zuithoff zich bereid verklaarde, de ouderdoms- en invaliditeitswet te bespreken. Hij vertrouwt dat het voor allen een leerzame avond zal zijn. Ds. Zuithoff begint met mee te deelen, dat hij als onderwerp heeft genomen: Bij het graf van ons Staatspensioen. Hij koos dezen titel opzettelijk, omdat velen meeuen dat de zaak van 't Staatspensioen thai s eigenlijk in orde is, nu inplaats van op 70 reeds op 65- jarigen leeftijd een uitkeering wordt verstrekt, de uitkeering iets hooger werd dan eerst en ook het woord „loondienst” er af ia. Toch is er geen overwinning bevochten, integendeel er hapert zooveel aan, dat over weinige jaren er weinig meer van overgebleven zal zijn. De wet Talma van 5 Juni 1913 is na telkens verschoven en meermalen gewijzigd te zijn, eindelijk ingevoerd. Er zijn hierbij eigenlijk twee wetten saamgekoppeld, de ouder dom swet en de invaliditeitswet. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. hen die reeds op leeftijd zijn, en overigens er voor in de termen vallen, is het een heel voordeelige zaak. Voor jongeren is bet minder profijtelijk, en daar door veranderde omstan digheden en wellicht latere wetswijziging er later vermoedelijk wel betere voorwaardeu be dongen kunnen worden, wil spreker dezen niet anineeren. Hij gaat eenige gegevens uit de tarieven na, om te doen zien, dat de ouderen veel voordeeliger uitkomeu dan die op jongeren leeftijd met de verzekering aanvangen. Daar van de vrijwillige verzekering lang geen algemeen gebruik zal worden gemaakt, zal in latere jaren de beteekenis dezer wet zeer afnemen, ja, komt de oude toestand voor velen weer terug van oud en arm. Vervolgens wordt nagegaan de regeling der premieëu bij verzekering voor meer dan f 3 per week, om dan te wijzen op de uitkeering bij invaliditeit en ouderdom, evenwel zeer ingewikkeld, er velerlei gevallen voor, en alles is voerig in de wet omschreven, dat... baast niet wijs uit kan worden. artikelen omschryven eigenlijk zooveel, dat zelfs de ambtenaren soms niet weten, hoe het is en moet zijn. Eenige hoofdlijnen worden door spreker nagegaan, waaruit al genoegzaam blijkt, dat er zich bij de verschillende bedryven zoo velerlei zaken voordoen, dat wel de werkman is verzekerd, maar omtrent de premiebetaling enz. zoo’n rompslomp van bepalingen en arti kelen zijn opgesteld, en men toch nog steeds voor vragen staat, waarop geen antwoord is te geven, ja er reeds beslissingen door den Centralen raad zijn genomen en nog meerdere zullen moeten volgen. (Ofschoon spreker in zijn betoog heeft ge tracht eenige verduidelijking in den chaos aan te brengen, en daarin ook zijn gehoor wel bevredigde, is toch het ons onmogelijk in een kort bestek dat goed weer te geven, terwijl de ruimte in dit nummer der krant al weer zeer beperkt is. Tot de Voorzitters van de Raden van Arbeid kan men zich echter wenden om inlichtingen, dus kan ieder in elk speciaal geval zich daar vervoegen.) Spreker wyst in zijn slot er op, gewenscht is dat van alle kanten, in vereenigde organisatie een te komen om wat vereenvoudiging van deze wet. De Bond van Staatspensionneering heeft dan ook reeds wijziging zijner statuten voor gesteld, en wil daarbij lo. staatspensioen voor den ouderdom en 2o toekenning van nood zakelijk levensonderhoud voor allen die geestelijk of lichamelijk invalide zijn, de kosten te vinden uit belasting naar Van de daarna gevolgde bespreking en ge legenheid om den spreker nadere inlichtingen te vragen, werd nog al tamelijk druk gebruik gemaakt. Hierbij bleek dat voor losse arbeiders, naaisters, werksters enz. het veel moeite in de zegels in hun boekjes geplakt en bleek ook weer opnieuw de ’t geen de spreker in zijn rede er zich nog heel wat haken en oogen bij deze wet voordoen. In een slotwoord spoorde spreker nogmaals aan tot een krachtige en algemeene actie om te verkrijgen dat de wet veel vereenvoudigd worde. De Voorzitter bracht ten slotte een warm woord van dank aan den gevierden spreker die zooveel had gedaan om het onduidelijke duidelijk te maken, en besloot met den wensch dat uit het graf waarin nu het staatspensioen begraven ligt, een krachtige actie moge ont staan om toch nog te komen tot algemeen Staatspensioen. wat aan doet. In de beide liederen Aan den Raad der Gemeente. De endergeteekenden, vertegenwoordigende de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land, hebben de eer het navolgende onder Uwe aandacht te brengen. Met steeds toenemende zorg hebben wij den invloed gadegeslagen, welke de tijdsomstandig heden hebben op gasbedrijven en gespannen om mogelijk te keeren. Dit heeft evenwel niet kunnen beletten, dat die gevolgen noodzakelijke verhoogingen der gasprijzen hebben gebracht, welke haar invloed op den omvang van het bedrijf hebben doen gelden, waardoor de vaste lasten zwaarder op de productie drukken en de gasfabrieken evenals zoovele andere bedrijven den ver- derfelyken kringloop moeten mede maken van stijgende prijzen ten gevolge van de stijgende lasten, verminderden verkoop ten gevolge van stijgende pryzen en daardoor weer verhoogde kostende prijzen, die opnieuw prijsverhoogiugen na zich steepen. Toch meenen wij, dat zulks niet behoeft voort te duren, mits bij de te volgen gedrags lijn in het oog gehouden wordt, dat een gas bedrijf een koopmansbedrijf is en als zoodanig geleid moet worden. In vele gemeenten echter wordt dit, ondanks de vertoogen van de Directeuren, ondanks de adviezen van de in het Gemeentebestuur zitting hebbende zaakkundigen, voorbijgezien en wordt daarentegen bij de gevolgde prijs bepaling een politiek element op den voor grond geplaatsten de gasfabriek gebruikt om bepaalde groepen van verbruikers verlichting van hun lasten te geven. Wij, die tevens gemeente-ambtenaren zijn, zijn de eersten, die erkennen, dat de minder draagkrachtigen in de moeilijkheden van hun bestaan gesteund moeten worden, doeh wij meenen, dat het gemeenschapsbedrijf niet daarveor mag dienen op de wijze, waarop dit in vele gemeenten geschiedt. Moge het al goed gevonden worden, dat een eventueel saldo voor dergelijk doel wordt gebruikt, het vaststellen van een tarief, waardij de veel-verbruikers, welke mogelijk maken, dat de kostende prijs voor een ieder daalt, meer betalen moeten om de weinig-verbruikers te ontlasten, is voor de levensvatbaarheid van het bedrijf absoluut verderfelijk. Immers wordt het veel-verbruik aldus belet of tot kleinen om vang teruggebracht en dientenge volge het verbruik in bet algemeen verminderd, waardoor de bovenomschreven noodlottige kringloop begint. De veel-verbruikers worden op deze wijze object voor de heffing van eene indirecte be lasting, hetgeen niet anders ten gevolge kan hebben dan vermindering van de lust tot vestiging of gevestigd-blijven in de gemeente, waar men ten bate van anderen hoogere dan de normale lasten moet dragen. Dit geldt niet slechts de z.g. beter-gesitueerden, doch ook de industriëeleu, die voor hun bedrijf ruime hoeveelheden gas van noode hebben. Wij achten het langen van bestoren in kracht voor strijden tegen alles, i dus de gemeente benadeelt. Mocht in Uwe gemeente nog de oude prijs politiek gevolgd worden, dan verzoeken wij U dringend dezen weg te blijven volgen. Mocht in Uwe gemeente met dit stelsel gebroken zijn en sn een differentieel tarief zijn ingevoerd, waarbij de veel-verbruiker ten bate van den weinig-verbruiker wordt be nadeeld, dan verzoeken wij U met den meeaten aandrang, terug te keeren van den ingeslagen weg en vóór alles het Gemeente belang in het oog te houden door aan de gasbedrijven weer de gezonde bestaansmoge lijkheid te verzekeren. Het Bestuur der Vereeniging van Gasfabrikanten, in Nederland, Jlamens het Bestuur, w.g. TE RN EDEN, Voort. w.g. RUTTEN, Secr., van Hugo Wolf, ging het best, deze werden mooi gezongen, zonder bizondere stemuitzetting. Als mej. Andreoli zacht zingt en niet in de hoogte verwijlt, doet haar stem het best. De Aria uit „Tannhauser”, (2e bedrijf 1 tooneel) „Dich tbeure Holle grüss zich wieder”, boeide niet bizonder, ik miste de overweldigende vreugde, alsof een zonnestraal door donkere wolken breekt, in de tweede strophe. In de duetten voor Sopraan en Bas was de zangeres goed op haar plaats. Deze 4 mooie melodieuze liederen werden met groote toewijding gezongen, de hooge stem paarde zich zeer goed aan de Bas. Bizonder interessant waren hier „Gruss aus der Feme” en „der Schmerz”. Wat een lieve compositie, dat laatste, met de zoo in ’t gehoor vallende croma- tische afdaling. Deze Duetten vielen bij 't publiek in goede aarde en verwierven een luid bravo. Verder zong „Peter-liederen” landsche liedjes „Zonneliedje” van Peter, in zijn liefdesmart, werd goed ga- teekend, maar de twee laatste zangen be koorden me niet. Ze werden zeer onduidelijk gezongen-met de triolen figuren in „Zonnelied” werd te nonchalant omgesprongen. Mr. Jung, de zoo bekende Bas-zauger, riep de toegevendheid in van het publiek, omdat hij zijn stem niet goed in de macht had, wegens eene lichte keelaandoening. Af en toe bespeurden we, dat de zanger moeilijk zong, maar hy heeft zich bovenste best gehouden, in weerwil dan van het niet gedisponeerd zijn. De drie Balladen van „Löwe’ waren prachtig, mooie tekst, vooral in „Nachtliche Heer- schau”, zoo ook „Hochzeitslied” van Goethe en „Heinzelmannches” van Kopisch. Löwe, de bekende Ballades-componist, heeft deze versen schilderachtig betoond, karakteris tiek is telkens weer de pianopartij, (die, tusschen twee haakjes zij 't gezegd, een goede pianist zelfs de handen vol geeft.) En zanger èn begeleider deden hiar hun best en vormden zoo een zeer goed geheel. Soms was de piano wat te sterk. In de straks reeds genoemde duetten toonde Mr. Jung bovenal zijn zaugers-talenten. „Auf dem Kirchhof” van Brahms, werd met veel toewijding gezongen en er werd met aandacht geluisterd. De „Ernste Gesaoge” deden het niet zoo goed. Tot slot kregen we een aardig „Tweezang” van 0. v. Rennes, 'n eenvoudig, maar lief nummertje. De heer Faber heeft ’n heel stuk werk verricht. Hij had eene moeilyke taak, de meeste muziek had hij maar kort te voren ontvangen van veel voorstudie kon geen sprake zijn. Maar Faber is nu eenmaal ’n begeleider, die er kan en mag zijn. Hij heeft .op dat gebied zijne sporen verdiend. Ook dezen avond toonde hij veel slagvaar digheid. Zoo’n zanger kan je soms voor ’n moeilijk probleem zetten, dan moet men maar zien dat men zichzelven en den zanger of de zangeres redt. Jan Faber heeft wel een compli ment verdiend voor zijne medewerking. Aan ’t begin der 2de afdeeling speelde hij a. „Polichinelle” van Rachmaninoff en b. „Hochzeitstag auf Troidhaagen” en hij deed dat best. Ws. Woensdag j.l. trad Ds. Hagen, Oud Veld prediker, op in de Ger. Kerk a.d. Nieuwe Hofstraat om te spreken over ’t onderwerp: „De zaak des Konings is haastig". Na opening der vergadering door Ds. Op ’t Holt, bekwam spreker ’t woord. Daar het doel dezer bijeenkomst niet alleen was om te wijzen op den ernst onzer tijden, maar ook om te komen tot oprichting eener burger-afdeeling van „Pro Rege”, verklaarde spreker eerst de beteekenis van deze woorden. Voor ons hebben ze een dubbele beteekenis. Met „Pro Rege” bedoelen wc niet alleen om te strijden „voor den Koning", maar ook om op te komen voor de zaak onzer geliefde Koningin. Inzonderheid in onze dagen van beroering en revolutie rust op ons allen de plicht pal te staan voor de zaak van Koning Jezus en de zaak van ons Vorstenhuis. Daartoe is een goed, vertrouwd leger nood zakelijk. Dat leger moet meer hebben de liefde van ons hart. Vroeger beeft ons volk, ook ’t Christenvolk, ons leger en vloot losgelaten, thans heeft 't leger ons volk losgelaten. Op ons rust de plicht te zorgen voor onze jongens in dienst, opdat ze niet lichamelijk en geestelijk ten ondergaan. Op onze Chnstensoldaten rust de plicht om in dienst een zoutend zout te zyn. Hen daarin te steunen is 't doel van „Pro Rege”. Komt de revolutie, wat God verhoede, dan is ’t de dure plicht van ons allen om ons als één man rondom den troon onzer vorstin te scharen en te strijden voor de zaak van Koning Jezus en de zaak onzer geliefde Koningin. De pakkende rede van den Oud Veldprediker werd door de groote schare, die 't Kerkge bouw vulde, met aandacht gevolgd. Staande de verg, werd een afdeeling „Pro Rege" opgericht. Aanvankelijk traden reeds 130 leden toe, zoodat deze avond uitstekend geslaagd mag heeten. Deze zangeres maakt den indruk eene goede school te hebben doorloopenze heeft eene stem met nog al wat om vang, maar er is iets dat hinderlijk is: in de hoogte haalt ze te veel geluid en dat geluid is dan soms hard, den totalen iudruk beslist schade

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1