Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en WonseradeeL tl Be prijzen van Drukwerk. h] 1920. 59ste Jaargang. No. 10. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. Zondag 7 Maart. VOOR BINNENLAND. Bolswardsche Courant t1 Naar wij weder een Centrale Commissie tot het uitzenden Nederlandscbe kinderen naar buiten. Een notaris veroordeeld. De civiele kaner der rechtbank te Middel burg heeft Maandag een notaris uit Aarden burg wegens het niet voldoende bijhouden zijner registers veroordeeld tot 1242 geld boeten van 50 cent, subs, zes maanden hech tenis. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ho. 4. Overreden. Dinsdagmorgen te elf uur is op het emplace ment der Bossche stoomtram te Oss de machinist Gruytbuyzen uit Veghel bij het voortduwen van een wagen uitgegleden en met het hoofd tegen het rad gevallen, waardoor de wagen, terugloopende, hem overreden heeft. De dood trad onmiddellijk in. De ongelukkige laat vier kinderen na. Een gift der Koningin. vernemen, heeft de Koningin belangrijke gift geschonken aan de van van de te Alg. H. aan een der meisje, verdacht brillanten hanger Scholierenfuifjes. Onze Qroningsche correspondent meldt: De burgemeester van Groningen heeft maatregelen genomen, dat partijtjes, soupers inbegrepen, van vereenigingen van scholieren en dergelijken niet langer mogen duren dan tot één uur ’s nachts. Dit besluit is niet een gevolg Groningen gehouden partijtjes. Een storm in een glas water. Een der militaire-politie-autoriteiten in de legerplaats te Zeist schrijft ons naar aanleiding van het bericht, dat in bet Algemeen Demo bilisatie Park groote diefstallen hebben plaats gehad, waaraan vele militairen zich zouden hebben schuldig gemaakt. „Door de militaire politie zijn na een uit gebreid onderzoek gearresteerd 15 militairen, waarvan 4 zich hebben schuldig gemaakt aan de diefstallen, terwijl de anderen deze kleeding hebben gekocht. Na tal van huiszoekingen in verschillende plaatsen van ons land, zijn achterhaald 160 stuks ondergoed groot en klein, eene hoeveel heid, die in eene groote waschmand kan worden opgeborgen. J}eze diefstallen zijn niet in het A. D. P. gebeurd, doch gedurende het vervoer van het „Huis ter Heide” naar het kamp. De controle in het A. D. P. is zóó inge richt, dat ontvreemdingen byna tot de onmo gelijkheden behooren. Alg. H. De hoogste prigzen waren gewoonlijk de ware. Die moesten betaald worden voor goed werk en zoo werden ze opgegeven door drukkerijen, die op bet oogenblik van de aanvraag om orders niet verlegen waren. Anderen deden al wat water in den wijn, rekenden wat krap, maakten vaak zichzelf wat wijs over den tijd, die noodig zou zijn om het werk te maken; ja, licht waren er onder de inschrijvers, die van de winst afzagen en de zuivere netto kosten rekenden, omdat zij behoefte aan werk hadden en op die manier althans hun personeel „aan den gang hielden.” Dat op die manier het vak bsdorven werd, kwam niet bij hen op, of baarde hun geen zorg. Maar de firma, die eenmaal haar drukwerk voor een te lagen prijs had gekregen, wilde liever niet meer betalen anderen drukker, die het ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. te bedenken, dat er heerschte. Firma’s vertrouwden I’ lyking opdracht gaven Af an toe hoort men eens klachten over 't dure drukwerk en het valt ook niet te ontkennen, dat alle drukwerk in de laatste jaren veel kostbaarder geworden is dan het vroeger was. Tot zekere hoogte verwondert dit de verbruikers niet, zij weten, dat de prijzen van het papier zeer gestegen zijn, de loonen verhoogd, de algemeene onkosten van het drukkersbedrijf toegenomen; evenwel heerscht er bij hen een zekere onrust, omdat zij vreezen dat de prijsverhooging grooter is, dan in verband met de stijging der kosten noodig zou zijn. Het feit, dat de drukkere zich nauw aaneengesloten hebben en gekomen zijn tot een gezamenlijke prijsverhooging doet bij de verbruikers het vermoeden ontstaan van een monopolistisch dry ven en opgeschroefde winsten. Geen drukker die niet nu en dan op uitdrukkingen van wrevel en verzet bij de klanten rekenen moet. Ten onrechte. Zelfs wanneer het waar zou zijn, dat de drukker zijn prijzen verhoogt met meer dan hij zelf meer betalen moet, zelfs dan is daarvoor een verklaring te vinden, die elk weldenkend mensch bevredigen zal. Vóór den oorlog was het drukkersvak in 't algemeen een armelijk bedrijf. Met uit zondering van enkele ondernemingen, die hetzij door bijzondere relaties, hetzij door een voor- deelige uitgave, in een gunstige positie ver keerden, waren de winsten niet alleen gering, maar in den regel onvoldoende. Natuarlijk lag de schuld daarvan voornamelijk bij de drukkers zelven, die hun product voor een ontoereikenden prijs afstonden, ofschoon ook het publiek de prijzen drukte, door gebtek aan belangstelling voor goed drukwerk en wegens de ingewortelde meening, dat, aan gezien drukwerk toch maar weggegeven wordt, de qualiteit er niet veel op aankomt. Vandaar eindeloos gepingel op de prijzen, waarvoor de drukker uit concurrentievreee maar al te vaak placht te buigen. De voornaamste reden was evenwel gebrek aan inzicht bij vele drukkers. Een van de moeilijkste onderdeelen van het bedrijf is de prijsberekening. Vooreerst moest rekening gehouden worden met de kosten van papier, dan met de arbeidsloonen, met de kosten van vouwen, snijden, binden, perforeeren, verpakking, frankeering, die voor elke opdracht afzonderlijk moesten worden berekend boven dien moest aandacht geschonken worden aan factoren, die voor een slecht rekenmeester minder in ’t oog vielen, namelijk de algemeene kosten en de afschrijving op materiaal en machines. Het gevaar van vergissing was dus met denkbeeldig en evenmin dat van transigeeren met de prijzen, wanneer dit in bepaalde gevallen noodig scheen om een bestelling te veroveren. Men moet wel een groote concurrentie en personen, die aan hun timmerman zonder prijs verge el voor honderden guldens, hielden ’n inschrijving onder een half dozijn drukkers voor een bestelling van een paar tientjes en gaven deze aan den snuggeren bol, die het laatste kwartje er af genomen had. Misschien kwam de vreemde gewoonte wel uit wantrouwen voort, want (het moet gezegd worden) de prijzen, die ook bij belang rijke orders werden opgegeven, liepen hemels breed uit elkaar. Verschillen van twintig en dertig procent waren geen zeldzaamheid. Het publiek begreep er niets van. Waren de hooge inschrijvingen overdreven of de lage onvoldoende Men loste het raadsel nist op, maar profiteerde van de goedkoopste aanbieding en verloor meteen weer wat respect voor een bedrijf, waarin het zoodanig aan vastheid van prijzen haperde. Zsl mij verweten worden, dat ik de ge heimen van de keuken verklap? Dat zou toch onrechtvaardig wezen, omdat daarmee een goed doel beoogd wordt, het publiek er van te overtuigen, dat de vroegere pryzen ontoereikend waren, de tegenwoordige goed en niet te hoog zijn. Wie op dit oogenblik bij flinke, dat wil zeggen bij de organisatie aangesloten drukkerijen prijs vraagt, zal zeer geringe verschillen zien allen zijn genoodzaakt naar een vast, voor allen geldend tarief te rekenen, dat tot in onderdeelen door de organisatie is uitgewerkt. Is dat niet beter dan de fantasieprijzen, die vroeger in rekening werden gebracht Vanwaar dan vroeger die groote verschillen Dat alles is nu voorbij. Wat de drukker voor zyn afnemer doet, brengt bij hem naar billijkheid in rekening, ook de zoogenaamde kleinigheden: proefdrukken, extra correctie, laten staan van zetsel; met het bestaan van drukkerytjes op afbetaling is het gedaan. Breed uitgewerkte tarieven beschermen den drukker tegen zich zelf, wanneer hij neiging mocht hebben de prijzen te knypen. Elke prijsopgaaf moet hij gedetailleerd inschrijven in een boek, dat overlegd moet worden, wan neer een conmissie van contröle bet opeischt. Levering beneden den prijs kan (en wordt wel) met zware boeten bestraft. Sommige menschen praten over het verloren gaan van de vrije concurrentie, over aan banden leggen van het bedrijf en meer zulk fraais. Het resultaat van de aaneensluiting is, dat het vak weer billijke winsten afwerpt, in staat is een goed loon te betalen en naar behooren af te schrijven voor onderhond en vernieuwing. Ik zeg, dat daarmee het vak vooruitgebracht is, opgeholpen uit den kuil van ongebonden concurrentie waarin bet lag te sterven. En dat tenslotte het publiek daar van prof teert, omdat het op goed drukwerk rekenen kan. Er is een tyd geweest, dat de afnemers zich niet bekommerden over de vraag, of 't drukwerk slordig was of keurig: „als ’t er maar opstond,” zeiden ze, „’t is toch maar om weg te geven.” Daarin is wel verbetering gekomen. Men ziet in, dat een flinke onderneming voor haar dagelijksche behoeften en propaganda net drukwerk noodig heeft en het met minder niet doen kan, omdat de onderneming ook naar dat drukwerk beoordeeld wordt. Aan alle kanten dus winst voor iedereen. Wel verre van de organisatie der drukkers te vreezen, moet men zich er over verwon deren, dat zij al niet veel eerder tot stand gekomen is. In elk geval: de nu geldende prijzen zijn billijk, de vroegere waren ontoe reikend en schiepen een armelijk bedrijf. J. O. P. Mijnongeluk. In de mijn Willem-Sophie te Spekholzer- heide werd Dinsdag een Daitsche bouwer onder vallend gesteente verpletterd. Geen rijwielbelasting, doch extra contributie. De heer G. F. van Weseuhagen, No. 14747, arts te Amstelveen, schreef aan den secretaris penningmeester van den A. N. W. B., Toeristanbond voor Nederland „Ingesloten f2.welk bedrag ik jaarlijks wensch toe te voegen aan myn contributie. Dit is, wat ik aan belasting voor mijn rijwiel moet betalen. Nu deze belasting is afgeschaft, meen ik, dat ieder lid het aan belasting te betalen bedrag aan den Bond moest afdragen. Gezien de voordeelen, die men overal van den A. N. W. B. geniet, is dit niet meer dan onze plicht”. Wij hopen, dat velen dit voorbeeld zullen volgen en in de e. v. nummers een lange lyst van Bondsleden vermeld kan worden, die vrijwillig den vroegeren belastingpenaing aan den Bond afstaan en alzoo een extra contributie van f 2.betalen. Diefstal. Dinsdag is uit bet IJ een vlot van 18 palen ontvreemd, ter waarde van f 1000. Aangehouden. Dinsdag ie op ontbieding politiebureaux gekomen een van diefstal van f 400, een en verschillende voorwerpen. Oorlogswintbelasting. De Minister van Financiën heeft Dindag- middag in de Tweede Kamer medegedeeld dat geen voorstel is te verwachten tot continueering vandeOorlogswinstbelastiag over het jaar 1919. Bij den voetbalwedstrijd Nederland- Denemarken, die in April te Amsterdam ge houden zal worden en 90 minuten zal duren, is de entrée-prijs voor den eersten rang f 7.20 of 8 centen per minuut! In drift. Een looper van de melkinrichting „De Vooruitgang” te Arnhem kwam een bewoner van de Heerenstraat aldaar om betaling manen. Hij sarde den nalatigen betaler zoodanig, dat deze hem met een stuk hout een slag op bet hoofd toebracht. In het ziekenhuis is de looper aan de gevolgen overleden. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. De N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek „Fok ker” heeft gedurende de Jaarbeurs te Utrecht de gelegenheid geopend vliegtochten te maken. Zeer vele liefhebbers hebben zich reeds aan gemeld en van de gelegenheid geprofiteerd. Jhr. mr. Michiels van Verduynen, de onlangs benoemde Nederlandscbe gezant te Praag, is op zijn post aangekomen. Voor een nieuw Raadhuis te Sliedrecht, waarvoor een prijsvraag is uitgeschreven, zijn 84 ontwerpen ingekomen. Het grensverkeer te Roosendaal. Het grensverkeer op het station Roosendaal wordt met den dag drukker. Talrijke vreemde lingen passeeren den doorlaatpost. De passencontröle is thans aanmerkelijk strenger geworden. Diegene, wiens pas niet in orde is, wordt onverbiddelijk teruggezonden. Aan dezen scherpen maatregel is het te danken, dat tal van ongewenschte personen buiten het land zijn gehouden. Hoe druk het verkeer voor Parijs is, getuigt wel dit, dat verscheidene reizigers, die reeds dts avonds hier arriveeren voor den eersten trein, geen onderdak meer kunnen vinden in de hotels, soodat deze dikwijls den nacht in de le en 2e klasse restauratiezalen moeten doorbrengen. Alles getuigt echter van eene, zij het lang zame, heroprichting van het internationale verkeer, dat, werd het niet door alle mogelijke passenformaliteiten belemmerd, al spoedig gelijk voorheen zou bloeien. De transportstaking. Wy vernemen, dat de Fransohe regeering welke door kolengebrek in haar land ten zeerste gedupeerd is door het stilstaan der overlading te Rotterdam van de kolen, die de Rijnprovincie levert, besloten heeft Fransche werklieden naar Rotterdam te zenden om dezen arbeid over te nemen. Deze zijn reeds heden of morgen hier te verwachten en zullen onmiddellijk aan het werk gaan. Alg. H, Onveiligheid op het platteland, In den nacht van Zondag op Maandag werd ingebroken in het buis van den wethouder J. Vos te Giethoorn. De inbreker werd daarbij, terwijl hij bezig was een kast open te breken, op heeterdaad betrapt. Hij is naar Heerenveen overgebracht. Mijnongeluk. Woensdagnacht is te Heerlen in deStaatsmyn „Emma” tydens het vervoer een ongeluk ge beurd, waarschijnlijk tengevolge van het breken van een kabel. Hierbij werden zeven mynwerkers gewond, van wie vier levens gevaarlijk. een volgenden keer en zocht dus een voor dien prijs wou doen. Gewoonlijk vond hij dien welperioden van drukte en slapte zijn niet voor iederen drukker gelyk. Zoo hadden de prijzen altijd neiging tot dalen, nooit tot stijgen. Daar kwam nog iets by. De wetenschap pelijke basis was totaal onvoldoende. Menige drukker was er wel van overtuigd, dat zijn letters en machines sleten en dus op ’n zekeren tyd vernieuwd zouden moeten worden, maar al zag hij het voor zijn oogen, een weten schappelijk berekende kostende prijs, waarin behoorlijke afschrijvingen waren opgenomen, ontbrak. Er werd dus gerekend, zoo goed en zoo kwaad als het ging en natuurlyk kwam bet altijd op kwaad neer. Zoo kon het gebeuren, dat een lichtvaardige rekenmeester „op" was tegelijk met zyn materiaal. De benoodigdheden in een drukkery slijten snel, groote afschrijvingen zijn das noodig, te meer omdat ook smaak en mode spoedig wisselen. Reserveeren is dus de alpha en de omega van drukkerswijsbeid, reserveeren voor moderne machines en voor de laatste lettersoorten. Wie alleen op zijn bestaan van heden let en niet overhoudt voor de toekomst, is onfeil baar ten doode opgeschreven. Er was nog een ander struikelblok voor den bona fide drukker, de concurrent op afbetaling. Een typograaf, die een sommetje had geërfd of bespaard, of daaraan door vriendelijke menschen geholpen was, kocht een kleine installatie op afbetaling in huur koop. Marcheerde het zaakje, dan was hij in staat de termijnen van afbetaling te voldoen; zoo niet, dan kwam de leverancier en nam het heele boeltje weer mee, om er een ander gelukkig mee te maken. De drukker trok zich dat niet altijd bijzonder aan. Hy werd weer typograaf en verdiende den kost. Maar intusschen had hij een jaar of twee, drie Set terrein onveilig gemaakt door lage prijzen en afgeraffeld drukwerk; een en ander was alweer niet geschikt om het respect van het publiek voor het vak te verhoogen. Dat werd waarlijk niet onder stoelen of banken gestoken. De besteller van drukwerk zag er volstrekt niet tegen op, als hij de eerste proef bad gekregen, om een gewichtige of ongewichtige reden maandenlang met af drukken te treuzelen. Miste de drukker al dien tyd zijn kostbaar materiaal, hij durfde er gewoonlijk niet aan te denken, dat verlies in rekening te brengen; de besteller betaalde dat niet. Wel verlangde hij proefdrukken, die er natuurlijk keurig moesten uitzien en dus papier, inkt en vry wat arbeidslooa kost ten, maarin geen geval in rekening gebracht mochten worden. „Zulke kleinig heden,” meende de klant, „moeten toch niet betaald worden”. En de drukker verdroeg dat alles om de concurrentie en zag al zuchtend aan, hoeveel hij op deze en andere manieren haast iederen dag doen moest, zonder dat iemand hem daarvoor vergoeding gaf.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1