lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 8 ■ft 1920. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 59ste Jaargang. No. 11. Zondag 14 Maart. UIT DE RAADSZAAL. 'I VOOR Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. I Vergadering op Dinsdag 9 Maart 1920. ■i Bolswardsche Courant een besluit der was het op dien grond af te wijzen ver- Ik sou wel willen vragen hoe groot verbouwing 1. De heer E. om adhesie- meerderen en 3 onderwijzers ver- surnumersir onderwijzer Dit plan zal surplus opleveren van f 6000 per na de toelichtingen dus wel zeer dat den heer A. Banning, zich slechts van Gosliga om een gratificatie en W., daar zij in Dec. en i van school no. 1 werkzaam gratificatie van f 75 te verleenen. Tuinbouw- en Drankweer, verzoekende en Christe- uur, c. van het een aanbeveling ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen* 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder N». 4. Wel had deze vergadering een agenda, doch er zat goed schot in punten kwam eenige wrijving van kwam een motie achteraan, die wel geen een discussie uitlokte evengroot, zoo punten. Dat zijn van die extraatjes, schieden, kan de Commissie zich daarmee vereenigen voorgesteld die bepaling in dien zin te wijzigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. en overschrijving dienst 1919 aan de aar- bepaling ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Benoeming stadsgeneesheer en schoolarts. B. en W. deelen mee, dat voor deze vacatures, ontstaan door het overlijden van één sollicitant beeft aangemeld, nl. de heer S. Andela, arts, alhier. Zij stellen voor hem met ingang van 10 Maart voor 3 jaren te benoemen tot stadsgeneesheer en schoolarts. Met algemeen* stemmen w*rd de heer Andela benoemd. 4. Goedkeuring af- Algemeen Stadsarmenhuis. Op deze rekening zijn geene op- of aanmerkingen gemaakt en B. en W. adviseeren daarom ze goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 5. Voorstel B. en IV. om van de beslissing van Gede puteerde Staten tot niet-goedkeuring der verordening tot regeling der onderwijzersjaarwedden in hooger beroep te gaan. Ged. Staten hebben de goedkeuring onthouden gewijzigde verordening tot regeling der uitbetaling der j wedden aan onderwijzers, op grond dat daarin eene I ontbreekt tot regeling der jaarwedde bij verlof tot afwezig heid van eene gehuwde onderwijzeres. Daar de meerderheid van den raad in de vergaderingen van 2 Oct. en 29 Jan. van meening was, dat de gehuwde onderwijzeressen niet in de school behooren te worden toe gelaten, stellen B. en W. voor van deze beschikking van om advies. den heer Pannekoek Loois c.s. waarin om met 1 Mei e. k. den 8-urigen 45 urige werkweek bij de gemeentebedrijven in flink getal pantan op de en bij slechts een paar gedachten. Maar... er i succes had, echter niet meer dan alle waar je wel niet op rekent, en die je dus als verrassingen hebt te beschouwen. 12 leden, de heer Eerdmana Tegenwoordig waren afwezig met kennisgeving. Voorzitter is de heer Burgemeester, di* de vergadering opent en voorstelt de notulen goed te keuren. Alzoo besloten. Ingekomen stukken, mededeelingen enz. a. Van de plaatselijke Schoolcommissie in hun college voor de vacature Etsma, bestaande uit de heerenW. H. Houwing, S. J. Oosterbaan Hz. en D. Stil. b. Missive van Gasthuisvoogden, houdende voordracht in de vacature ontstaan door ’t overlijden van den heer A. Banning, bestaande uit de heeren J. Haima en H. Eisma. c. Missive van den Bond van Lich. Opv. afd. Bolsward, houdende aanbeveling in de vacature Wijtzes, bestaande uit de heeren A. H. van de Ven en IJ. Kramer. Zullen behandeld worden bij de reap, punten der agenda. d. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende’t raadsbesluit tot aankoop van land van het Gasthuis voor bouwterrein. e. Idem, goedkeurende uitbetaling uit bet fonds voor onvoorziene uitgaven, dienst 1919. f Idem, goedkeurende de gemeentebegrooting voor 1920. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van ’t Gemeentebestuur van Schagen, i betuiging aan hun verzoek aan de regeering om invloed der gemeenten bij de benoeming van Burgemeesters. h. Missive van den heer J. Faber, dat hij bedankt als lid der Stadsspaarkas. i. Het jaarverslag der PI. Schoolcommissie. Dit zal bij de raadsleden circuleeren. j. Adres van den Bond van Lich. Opvoeding afd. Bolsward, verzoekende dal er in deze gemeente een gelegenheid wordt gemaakt voor baden en zwemmen. k. Adres van 't Comité van dat worde besloten a. tapverbod op Zondagen lijke feestdagen, b. het sluitingsuur gesteld op 10 tapverbod gedurende de kermis, d. verlaging maximum aantal vergunningen, e. het niet meer verleenen van nieuwe vergunningen. Dit adres wordt gesteund door heel veel plaatselijke eenigingen. Deze adressen in handen van B. en W. l. Esn motie van wordt aangedrongen werkdag en te voeren. Deze motie zal aan 't eind der agenda worden behandeld. PUNTEN VAN BEHANDELING. Beëediging loco-secretaris. van der Wal, le commies ter secretarie, legt in handen des Voorzitters de vereischte eeden af. 2. Verzoek Mej. Y. van Gosliga om eene gratificatie met voorstel B. en IV. Op het verzoek van Mej. Y. i als onderwijzeres, adviseeren B. Januari tijdelijk in de 4e klas was, haar een Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van de commissie voor de-strafverordeningen betreffende gewijzigde politieverordening Daar Ged. Staten van oordeel zijn dat de aanwijzing van een stand- of ligplaats van woonwagens en woonschepen niet door den Burgemeester maar door B. en W. behoort te ge- i en wordt De heer Lunter. Ik vond het wat eigenaardig dat het toen een mooi* oplossing werd gevonden en nu zulks ook het geval is. Door de toelichting krijgt men echter een anderen kijk op de zaak. De heer Praamsma. Ik kan nog wel even toelichten, dat de verandering in deze plannen gegrond is op de wets wijziging die intusschen heeft plaatsgevonden, waarbij de financieele gelijkstelling is gekomen. Dat heeft gemaakt dat nu een andere weg moet worden gezocht. De heer Pannekoek Loois. Ik wensch toch nog wel te vragen of B. en W. er op gedacht hebben, dat er nog een 7e leerjaar bij kan komen. De heer Praamsma. Daarop moet ik antwoorden ja en neen. Op ’t oogenblik gaat het plan niet verder, dan nu de wet eischt, maar komt er een leerjaar bij, dan is er een lokaal beschikbaar, en is men weer klaar. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 8. Adres vereeniging van gas fabrikanten met advies B. en IV. In bedoeld adres, ingekomen 18 Febr. j.l. wordt betoogd dat door de vaststelling van verschillende tarieven voor ga* het gasbedrijf wordt benadeeld, waarom verzocht wordt die verschillende gasprijzen niet te bestendigen. B. en W. merken op, dat in deze gemeente geen differentieel tarief voor gas bestaat en alleen enkele toeslagen worden gegeven. Zij meenen dat er geen termen aanwezig zijn om op het verzoek in te gaan, waarom ze voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen aldus besloten. 9. Aanwijzing rooilijn J. B. de IVitte. Ten behoeve het bouwen van een woonhuis aan den Harlingerweg verzoekt J. B. de Witte permissie om buiten de rooilijn te mogen bouwen. B. en W. verklaren dat daartegen geen bezwaar bestaat •n adviseeren de gevraagde vrijstelling te verleenen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Rechtsgeding baggering Lollumervaart. Over de grondberging bij het baggeren der Lollumervaart is een kwestie gerfezen. De aannemer Y. A. Waterlander te Oudehaske stelde een vordering in wegens schadevergoeding. Bij vonnis der Rechtbank te Leeuwarden werd het verzoek der gemeente Wonseradeel om Mej. N. Dorhout te Velp in vrijwaring te mogen oproepen, afgewezen. De raad van genoemde gemeente besloot van bedoeld vonnis niet in hooger beroep te gaan, doch wel besloot die raad een rechtstreekscbe procedure aan te gaan tegen Mej. Dorhout. Deze handelwijze lijkt B. en W. hier het meest aan- bevelenswaardig toe en zij stellen voor instemming te betuigen aan dat raadsbesluit. De heer Yssels vraagt inlichtingen, hij is in die zaak geheel onkundig. De Voorzitter. De aannemer Waterlander heeft schade geleden, doordat hem belet werd baggerspecie op het land van Mej. Dorhout te bergen. De gemeente werd aangesproken voor schadevergoeding en die wil dat nu weer verhalen op Mej. Dorhout. De heer Lunter. Het procedeeren gaat altoos met kosten gepaard, het is hier wel voorgekomen dat de gemeente by winnen, toch nog moest betalen. Als men vooruit al ziet dat er geld by moet, is het beter niet te beginnen. De heer v. d. Klei. Ik ben ook tegen het advies, er is hier al zooveel ervaring mee opgedaan, dat ik toen gezegd heb: ik geef mijn stem niet weer voor een procedure. De Voorzitter. Het zal toch een eigenaardigen indruk geven ten opzichte der Gemeente Wonseradeel. Wy zitten daar nu eenmaal mee in één schuitje en moaten er wel mee doorgaan. De heer IVesseling. Ik zou wel willen vragen hoe groot de som is, waarover het gaat. De Voorzitter. Het bedrag is f 1700 voor de 3 gemeenten samen. Men veronderstelt dat de zaak gewonnen wordt, daarom wordt het aangepakt. De heer Praamsma. Ik heb ook de idéé dat pleiten altijd geld kost, maar er is ook’n ander standpunt, namelijkWat is recht? En men meent wel dat bier de gemeentebesturen in hun recht zijn, daarom ben ik ook van gevoelen, dat wij hier een kwade kan* moeten wagen, want ander* zouden de brutalen het altoo* maar wagen te dwarsboomen. De Voorzitter. Ik kan ook niet méégaan met de meening dat men het er nu maar bij moet laten zitten. Het le proces moeten we in elk geval mee betalen, doch nu wordt een vordering ingesteld het terug te krijgen, en daar kan men Wonseradeel niet alleen voor laten zitten. De heer IVesseling. Ja, als men eenmaal a heeft gezegd, moet men ook b zeggen. Ik vind met B. en W. dat het rationeel is, dat we nu het recht moeten zoeken. De Voorzitter. Ja, ’t zou precair »yn, nu Wonseradeel niet mee te stemmen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Yssels, Hakze, v. d. Klei en Pannekoek Loois. 11. Ged. Staten in hooger beroep te gaan en Kroon uit te lokken. Aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Panne koek Loois, Hakze en Roode. 6. Adres Bond van Chr. Landbouw- Zuivelarbeiders met advies B. en IV. In de vergadering van 1» Febr. is ingekomen een verzoek om van gemeentewege een uitkeering te verstrekken aan de leden dier organisatie boven 60 jaar, wyl die van de rijks- uitkeering zijn uitgesloten bij werkeloosheid. B. en W. meenen wel, dat het billijk is dat ook aan die leden een uitkeering wordt verleend, doch achten den raad in dezen niet competent. Zij meenen dat zulks dan meer is te beschouwen als armenzorg. Zij stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, en adressanten den raad te geven zich tot den Minister van Arbeid te richten om opheffing van die beperking te verzoeken. De heer Yssels zegt zich met dat advies niet te kunnen vereenigen. Het is met die landarbeiders wat een ander geval, die waren in 1919 nog niet georganiseerd. Er is nu al getracht bij den Minister om toch uitkeering te krijgen, maar dat is mislukt. Toen werd getracht het van de ge meenten te krijgen, en deze willen *e nu weer naar minister Aalberse terug sturen. Dit advies komt eigenlijk al te laat, want de werkeloos heid neemt gelukkig nu alweer wat af. Ik weet ook niet hoavele personen bet bier betreft, maar ik ben er op tegen, om ze weer naar den Minister terug te zenden, dat is wel goedkoop, maar die raad, daar hebben ze niets aan. De heer Houtsma. Ook ik vind bet advies minder gelukkig. De qualificatie dat het armenzorg is, bevalt mij niet. Er is wel een andere motiveering. Zij hadden indertijd zich kunnen verzekeren bij Voorzorg. Ik zou daarom liever zien dat het verzoek wordt afgewezen op grond, dat zij de gelegenheid verzuimd hebben om zich te verzekeren. Dat voorstel Houtsma om wordt ondersteund. De heer Praamsma merkt op, dat het niet de bedoeling was in 't advies iets hards te leggen, echter de zaak is zuiver, zooals de heer Houtsma het voorstelt, zij hadden zich kannen verzekeren. De heer Lunter is niet overtuigd, dat die landwerkers zich konden aansluiten, echter het gaat ook niet op om bet op de gemeente te schuiven, waar het rijk te kort komt, 't Is hier rykszaak en geen gemeentezaak. De heer v. d. Klei weet dat ook de landarbeiders zich konden aansluiten bij eene of andere vereeniging, en dan konden ze ook bij Voorzorg aangenomen worden. De Voorzitter acht hiermede dit punt voldoende besproken en brengt het voorstel Houtsma in stemming. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen( de heeren Lunter en Eisma). 7. Reorganisatie Lager Onderwijs. In de vergadering van 8 Mei 1919 zyn door het toen malige Dag. Best, voorstellen inzake de reorganisatie van het onderwijs ingediend. Het tegenwoordige college B. en W. heeft die plannen in studie genomen, en heeft gezien dat het toenmalige plan duur uit zou komen voor de Gemeente. Bij vereeniging van de beide lagere scholen zou het Rijk vergoeden 1 hoofd, 5 verplichte onderwijzer* en 1 surnume- raire, volgens 't leerlingental van 15 Jan. j.l. zynde totaal 294. De meerdere onderwijzers zou de gemeente uit eig*n middelen moeten betalen en de bijzondere schelen hebben dan ook aanspraak op vergoeding uit de Gemeentekas voor even zooveel aan die scholen verbonden onderwijzers boven het aantal welke volgens art. 59 door’t rijk aan de gemeente vergoed worden. Dan komt ook nog 3/< van de verbouwing der school voor gemeenterekeuing en daarom is met den districtsschoolopziener en de pl. schoolcommissie een conferentie gehouden en een nieuw idee gerijpt, n.l. de beide standen scholen te veranderen in twee wijkscholen. Dan is geen verbouwing noodig, terwijl dan vergoad worden 2 hoofden en 8 onderwyzers, wijl bij een even groot getal leerlingen dan voor elke school aanspraak gemaakt kan worden op 1 hoofd, 3 onderwijzers en een surnumerair onderwijzer. B. en W. adviseeren daarom 2 hoofden te benoemen, wijl de heer Groenier pensioen heeft en de heer Keikes het met 1 Aug, a.s. zal aanvragen. Definitieve plannen tot wijziging der verordening zullen dan weldra ter tafel worden gebracht. De heer Lunter. Ik hoor dat de districtsschoolopziener zich nu met deze plannen vereenigt, doch indertijd vond die dat eerste plan ook een mooie oplossing. Dit is dus wel wat vreemd. Om de kosten is het wellicht beter dezen weg op tetgaan, maar heb ik goed verstaan, dat er nu 2 hoofden en 8 onderwijzers kunnen komen? De heer Praamsma. Ja, als *r voor elke school minstens 144 leerlingen komen, is ééu hoofd plicht en kan bij elke school nog een er bij, die ook volledig wordt uitbetaald, voor de Gemeente een jaar ongeveer. Dit zal aannemelijk voorkomen. De heer Lunter. Maar er was toen ook een i bedoeld met het oog op de Ambachtsteekenschool. De Voorzitter. Ja, die verbouwing gaat nu niet door, er wordt daarvoor een ander lokaal bestemd, namelijk de oude Fransche school en de Districtsschoolopziener heeft verklaard zich geheel met het nu gemaakte plan te kunnen vereenigen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1