Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. hl 1920. 59ste Jaargang. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. No. 12. Zondag 21 Maart. „GEEN STRIJD”. 1 VOOR BINNENLAND. Uitslag Voetbalwedstrijd. Jaarvergadering van den Bond van Hotel- en Caféhouders. STADSNIEUWS. Bevorderd. Tuinbouwwintercursus. Korfbal. Bolswardsche Courant, ■11 R.-K. Ziekenverpleging zakte ineen toestand vervoerd, het Waterschap Stad Sloten" te 1 Geen liefhebberij De eenige sollicitant voor de betrekking van hoofd der O. L. School te Hollnm op Ameland heeft zich weer teruggetrokken. Goederen per luchtschip vervoerd. om kwart over drie arriveerde een Engelsch vliegtuig, mede- voor ongeveer f 7000 aan stuk- over één was het toestel waren ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Set bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Intusschen zijn voorloopige plannen beraamd welke houding de leden bij onverhoopte in williging van het tapverbod zullen aannemen. Het verzonden adres luidt: Aan den Gemeenteraad van Bolsward. Edel Achtbare Heeren, Ondergeteekenden, Ysbrand Klazes Galama en Leo Anthonius Hettema, beiden Hotelhouder alhier, in deze vertegenwoordigende den Bond van Hotel- en Caféhouders Bolsward en Omstreken” geven met eerbied te kennen dat zij kennis genomen hebben van het aan Uwen Raad gericht adres van het Drank- weercomité, houdende verzoek tot tapverbod op Zon- en Feestdagen enz., vervroegd sluitings uur en beperking van vergunningen; dat zij er op meenen te moeten wijzen, dat een dergelijk verbod aan verschillende café houders groot nadeel in hun bedrijf zal brengen en als broodroof dient beschouwd te worden dat bij tapverbod ook andere personen groot ongerief zullen ondervinden, daar zeer begrijpelijk geen kastelein genegen zal zijn, zijne zaak voor kerkgaand of doortrekkend publiek op die dagen open te houden dat de vergunninghouders hunne vergunnings rechten bij vooruitbetaling moeten voldoen en hun bij het verleenen der vergunning het recht is gegeven voor alle dagen van de week, wes halve zy het onbillijk achten dat per jaar een zeventigtal dagen worden uitgescbakeld, temeer waar hier ter plaatse drankmisbruik weinig voorkomt en de vergunninghouders over het algemeen dit euvel willen voorkomen; dat de vergunniugslokalen extra worden belast in de personeele belasting, waaronder thans ook de biljardbelasting, zoodat eene onnoodige belemmering in het bedrijf ook te dien opzichte zeer onrechtmatig zou zijn dat een dergelijke bepaling inbreuk maakt op de persoonlijke viijheid en ieders vrijen wil, wat niet strookt met het vrijheidsbegrip van den tegenwoordigen tijd, terwylclandestiene verkoop in hooge mate te verwachten is; dat, wanneer bepalingen komen waardoor het nemen van een behoorlijke ea gepaste ontspanning op Zon- en Feestdagen wordt tegengewerkt, er groote kans bestaat, dat vooral jeugdige personen zich meer op straat ophouden en uit verveling overgaan tot baldadigheden en hinder van het publiek, terwijl het gebruik van sterken drank zich naar andere, wellicht minder gewenschte plaatsen, verlegt, zoodat het middel wel eens erger dan de kwaal zou kunnen worden; dat het sluitingsuur hier niet abnormaal laat is en dus gerust gehandhaafd kan worden; dat het bepalen van het aantal vergunningen enz. reeds geregeld is bij de Drankwet en de bevoegdheid daaromtrent reeds bij den Raad berust, zoodat dit buiten beschouwing kan blyven (Art. 4, 2e lid); dat men aan adhaesiebetuigingen van ver- eenigingen niet te veel waarde moet hechten, wijl deze vaak de meening verkondigen van enkele bestuursleden, doch van lang niet alle leden, zooals onlangs ook in Leeuwarden ia gebleken dat het ten slotte hoog tijd wordt, een dam op te werpen tegen den vloed van draconische eiscben van sommige fanatiekea, welke steeds schreeuwende om vrijheid, anderen aan ketenen willen leggen. Redenen waarom zij Uwen Raad met den meesten aandrang verzoeken bedoeld verzoek te wijzen van de hand. Hetwelk doende, Namens den Bond van Hotel- en Caféhouders „Bolsward en Omstreken” (get.) GALAMA, Voorzitter. n HETTEMA, Secretaris. Bolsward, Maart 1920. w F. C. A.—L. 8. C. 0—1. Als om 2 uur scheidsrechter Hettema begin nen fluit, speelt F.C.A. eerst tegen den wind in. L. 8. C. valt het eerst aan en een prachtscbot gaat juist naast. Een 2de aanval door L. 8. C. ondernomen, wordt voor F. C. A. noodlottig, de goed geplaatste voorset wordt in een doel punt omgezet en L. 8. C. leidt met 10, F. C. A. valt nu beter aan en zit voort durend voor het vijandelijk doel, doch door slecht schieten en 't goede verdedigen van L. 8. C. blijven doelpunten nit. Een pracht- sohot en een mooien kopbal door den nieuwen ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van twijghout, dat voeren werken tot de Zuiderzee. De zomertijd. Met 5 April a.s. gaat de zomertijd in, om 27 September dezes jaars weer te eindigen. De Koningin heeft aan den burgemeester van Katwijk een som gelds ter hand gesteld om dit te verdeelen onder de weduwen, wier mannen gedurende den oorlog op zee zijn omgekomen. De drooglegging der Zuiderzee. In opdracht van het Rijk heeft de Neder- landsche Heidemaatschappij onder Vriezen veen 50 H.A. grond aangekocht, welk terrein bestemd is voor de teelt moet dienen bij uit te drooglegging van Een klein verschil. Destijds is gemeld, dat de heer A. Brouwer, de verdwenen ontvanger van »de Zeven Grietenijen en Brussel is gearresteerd. Hij zou toen nog f 40.000 in zijn bezit hebben gehad. Naar men thans meldt, heeft de arrestatie plaats gehad door den rijksveldwachter uit Heerenveen, die pl. m. 14 dagen in België heeft vertoefd om hem op te sporen. Op den gearresteerde werden echter slechts 14 francs gevonden. Een klein verschil dus met het eerstgenoemde bedrag 1 Een oplichter. Te Delft heeft zekere Immers vele inge zetenen opgelicht door hen diets te maken, dat hij bonnen voor brandstollen over had en bereid was deze te leveren, mits men hem het geld daarvoor in voorschot wilde geven. Hij liet daarna evenwel niets meer van zich hooren. De recherche heeft den oplichter gearresteerd. Door het schietmasker. Toen ’n slager in de Koningstr. te Hilversum Donderdagmiddag een koe het schietmasker wilde opzetten, stootte bet dier hem door een onverwachten ruk het masker uit de hand, waardoor dit op den grond viel en het schot afging. De kogel trof den knecht P. Hagen, woonachtig te Kortenhoef, in den buik. Hij en werd in hoogst ernstigen naar de R.-K. Ziekenverpleging men het best door ernstige opvatting van de taak waarvoor men geroepen is. Daarom thans geen strijd en stakingen doch samen werking om te geraken tot hooger productie en daling der-prijzen. Slechts hierdoor wordt de gemeenschap gediend. I V L J I V’ e w - De Bond van hotel- en caféhouders Bols ward en Omstreken” hield Dinsdagavond hare jaarvergadering in ^de Doele”. Onder meer werd besloten een adres aan den Raad te richten, om het verzoek van het Drankweer Comité om tapverbod op Zon- en Feestdagen enz. niet in te willigen, wijl er voor velen groote bedrijfsschada van te ver wachten is. Men hoopt dat de meerderheid van den Raad zal inzien, dat ook bij drankbestrijding matigheid past. Donderdag te Soesterberg voerende goederen. Om kwart uit Londen vertrokken. De goederen bestemd voor een Amsterdamsche firma. Zij werden in twee auto’s naar de plaats van bestemming vervoerd. Diefstal van aangeteekende stukken. Gedurende den laatsten tijd is het eenige malen gebeurd, dat uit brievenbussen van verschillende kantoren te Rotterdam kennis gevingen van aangeteekende stukken zijn ontvreemd. De dieven haalden dan, nadat zij een valsche handteekening onder de ken nisgeving hadden geplaatst, de brieven aan het postkantoor af. Op deze wijze zijn twee Rotterdamsche firma’s voor resp. f 5000 en f 600 benadeeld. Bij de publieke verhuring der pastorie- landen te Wittewierum (Gron.) was de op brengst f 3505, tegen f 2920 in het vorig jaar, dus vrij belangrijk meer, terwijl byna overal elders een daling plaats heeft. Wagens slapte in het bedrijf heeft de firma Roorda te Harlingen aan een 40 man van baar personeel ontslag aangezegd. Van geheele stopzetting, zooals werd verteld, is echter geen sprake. Op het Bornrif bij Ameland is een Duitsche mijnenveger gestrand. De 15 man equipage werd door de Hollumer reddingsboot gered. Goedkooper tabak te wachten In Maas en Waal en in de Betuwe is de handel in het nieuwe tabaksgewas vrij lusteloos. De prijzen loopen nog steeds achteruit. Te Driel bij Arnhem boden de handelaars onlangs f 30 per 100 pond; thans is er in ’t geheel geen vraag meer. Te Ochten zijn in den loop van de vorige week de meeste partijen ver kocht voor f35; verleden jaar kregen de planters voor hun goedje van f 145 tot f 150. Als een gevolg van de lage prijzen zal dit jaar, vooral in Maas en Waal, de tabaks cultuur belangrijk ingekrompen worden. In plaats van tabak, zal nu vlas geteeld worden voor rekening van de Nijmeegsche vlasfabriek. Het groote vraagstuk dat steeds weer be sproken wordt in onze dagen en waarover men voortdurend schryft is de arbeids- en loon- kwestie. Meer dan ooit te voren worden vergaderingen en conferenties gehouden, allen met hetzelfde doel, n.l. korter werktyd, hooger loon. Jammer is bet echter dat men sicb niet ontziet het meest drastische middel n.l. staking toe te passen om zijn eiseben door te zetten. Immers, zelfs al leidt de staking tot het gewenschte resultaat, er gaat mee ge paard dat de verhouding tusscben patroon en personeel ongetwijfeld minder wordt; maar al te vaak verdwijnt alls sympathie en dit moet nadeelig zijn, niet alleen voor de zaak, doch ook voor het personeel. Een vriendschappelijke verhouding toch, komt beide partijen ten goede. Dat door den arbeider gestreefd wordt naar lotsverbetering is niet alleen begrijpelijk, doch ontegenzeggelyk zijn eerste plicht. In de tyden die achter ons liggen is maar al te veel armoede en gebrek geleden, wat ni et noodig was hier op aarde is stellig voor ieder een plaats en een bestaan, zoodat de jammer en ellende waarvan men zoo dikwijls getuige is, in onze maatschappij niet thuis kan behooreo. Men moet echter bij het stellen van eischen niet vergeten dat ook voor alle werkgevers de tijden niet meer zijn wat zij voorheen waren. Rondom ontdekt men stilte en malaise in zaken en de toekomst lijkt al zoo duister, speciaal wat het oude Europa aangaat, dat men de toestanden wel eens ernstiger mag opnemen dan men maar al te vaak geneigd is te doen. Te veel maakt men zich van de tegen woordige kwesties af door te zeggen het zal wel losloopen, het kwam tot nu steeds in orde. Laat er iets waars in dit gezegde zijn, de tijden leeren om dubbel waakzaam en actief te zijn. Is derhalve de eisch hooger loon en korter werktijd steeds te motiveeren In de eerste plaats is de groote vraag, gaan we zoo in de goede richting. Hierop moet geantwoord worden neen. Zeker, een goed loon is voor den werkman een vereischte, hij heeft recht op een bestaan, indien hij zijne werk zaamheden op de juiste manier vervult. Wat ziet men echter tegenwoordig? Met loonsverhooging gaat steeds stijging der artike len die voor het levensonderhoud noodig zijn, paralel. Indien men nu al 100 pCt. meer verdient, doch 150 pCt. meer noodig heeft voor zijn onderhoud, geeft dan ten slotte eene verhooging iets? Het is duidelijk, wij moeten eene andere richting uit, en deze is zeer juist afgeteekend, n.l. hoogere productie. Slechts indiea er wederom overvloed van koop waar komt, zullen de prijzen dalendit staat vast. Thans echter zien we overal een tekort aan artikelen dientengevolge steeds stijgende prijzen en indien op den weg van tegen woordig wordt voortgegaan, gaan we vast en zeker den ondergang tegemoet. Zien wy slechts naar de landen rondom ons bet één na het ander gaat ten onder en indien er nog iets te redden valt, dan zal het eenigste middel zijn harde en intensieve arbeid, opdat in het heerschend wersldtekort kan worden voorzien. Door het afdwingen van hooge loonen en soms onzinnig korte werktijden wordt niets meer bereikteerst moet het oude Europa weer in goede banen geleid worden, dat is de eerste plicht die op öns rust en is alles weer juist op zijn plaats, dan zal men kunnen zien wat langs vreed- zamen weg te bereiken valt, wat loon en arbeidstijd betreft. Ook dient er wel aan gedacht dat, indien men 8 uur per dag werkt met het doel 16 uur te rusten, men dan ook verplicht is gedurende dien werktijd iedere minuut productief te maken, opdat de zaak, waarin men werkt in staat worde gesteld te concurreeren en zich staande te houden. Men mag zijne rechten opeischen, doch de plichten moeten daartegenover geen oogeublik uit het oog verloren worden. Het een gaat niet zonder het ander en men dient tevens niet te vergeten, dat patroon en personeel op elkaar zijn aangewezen; dat dus samenwerking tusscben die twee partijen van het grootste belang is. En in de moeilijke tijden die komen, zal een goede verstandhouding meer dan ooit te voren noodig blijken te zijn. Thans te onderzoeken aan wien de schuld van al de tegenwoordige ellende ligt is werkelijk niet dienstig, eerste plicht is meds te werken aan de wederopbouw van Europa en dat doet Aan de middelbare technische school voor bouwkunde te Sneek is o.a. bevorderd van klasse I naar II K. de Boer, en van klasse II naar III E. Statema, beiden alhier. Woensdag, ’s avonds 6 uur, werd in een der lokalen van school no. I, alhier de laatste les gegeven van den tuinbouwwintercursus, welke, onder de leiding van den heer H. de Bruin van Tzum, als hoofd- en den heer Schoemaker van Arum als hulponderwijzer, door de Bolswardscbe Tuinbouwvereeniging de twee laatste winterhalfjaren was gebouden. Aan al de deelnemers: D. Boermans, H. de Bruin, N. Bijvoets, 8. Bijvoets, H. Con radi, H. Faber, J. Jonker, D. Kamstra, M. Koopmans, P. Molenaar, W. Plantinga, R. Prins en H. van der Zee, allen van hier, kon, wegens het <met vrucht” volgen van den cursus, een diploma worden uitgereikt. Eenige woorden van dank en waardeering klonken na afloop der les, zoowel der onder wijzers, namens de leerlingen als van genoemd bestuur. Staking. By de Coöp. Vischrookerij te Harlingen is een staking onder de bokkingrookers en haring- speeters uitgebroken. Voor de eersten was een weekloon van f 40 per week vastgesteld, doch tengevolge van de slechte vangsten kon dat niet bereikt worden. De haringvisschers by de Pollendam van de firma Lichtendahl zijn ook in staking gegaan, terwijl de visschers van H. de Vries door blijven visschen, daar deze het bedongen loon ontvangen. Nader vernemen wij, dat aan de Coöperatie de looneisch is ingewilligd. Hij lustte het zelf ook. Een visscher van een der op het Noorder- hoofd te Harlingen liggende schepen had een vat wijn opgepikt. Na er een 80 liter afgetapt te hebben, vulde hij het met water aan en gaf het toen aan als strandgoed. Daar het alcoholgehalte lang niet gelijk was met dat der andere reeds aangegeven vaten, bleek dit bedrog. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Of de rechter ook water bij de wijn zal doen? Een jubileum. Zondag 21 Maart zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer D. van den Berg in dienst is getreden by de firma Gebr. v. d. Meer te Harlingen. Waar vooral in dezen tijd de dienstbetrekkingen van niet te langen duur zijn, is dit feit van groote beteekenis. Wij gelooven dan ook wel, dat het den j ubilaris op dien dag niet aan blijken van belang stelling en waardeering zal ontbreken. Te Heerenveen werd Zondag een vergadering gebouden van de korfbalclubs in Friesland. Ér werd besloten dat de Friesche korf halbond zich bij de Nederlandscbe korf halbond zal aansluiten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1