Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 59ste Jaargang. Zaterdag 27 Maart 1920. No. 13. VOOR Oer ditten en datten. BINNENLAND. Uitgever Firma B. Cuperus Az., Bolsward. Weduwen- en Weezenrente Invaliditeitswet. C. Achilles". INGEZONDEN. Nieuwe afdeeling. „F. Kaatsvereeniging „Bolsward". Een jubilé. STADSNIEUWS. Kinderherst.-Vac. kolonies. Bolswardsehe Courant juist 16 jaar geleden zijn, dat hem niet onopge- voor ABONNEMENTSPRIJS: 60 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. April 1920 is het (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) n en zal worden B. Vad.: Maandag op Dinsdag we getroffen door eigenaardig natuurverschijnsel. Omstreeks we aan het Noor- van den hemel talrijke lichtende i aan den horizon achter een Hier ter stede is opgericht eene afdeeling van de Nederlandsche vereeniging van Christ, kantoor- en handelsbedienden, aanvankelijk met 12 leden. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. Visser, voorzitter, T. Brouwer, secretaris en G. Aukema, penningmeester. Van de grens. Woensdagavond is te Zevenaar een kolentrein aangekomen uit het Ruhrgebied. Blijkbaar zijn dus de rails daar niet opgebroken. Wel schijnen af en toe de roode troepen op de treinen te schieten. Een Nederlandsch ma chinist, die met schietgeweer werd bedreigd, keerde naar Nederland terug. Hedenmorgen is alles rustig. Aan de grens te Babberich sprak ik iemand, die per rijwiel uit Emmerik kwam. Hij vertelde, dat daar Isekend gemaakt was, dat Dinsdag de electrische centrale te Wesel vernield was door Spartacistische ele menten. Gisteravond was er echter weer licht. De treinverbinding ZevenaarWesel is hersteld. Ook uit Munster zouden weer treinen vertrekken. De regeeringstroepen schijnen te Wesel versterking te hebben gekregen. Afdeelingen zijn aangerukt langs het door de Belgen bezette gebied. De commandant van de roode troepen had Dinsdagavond de overgave van Wesel geëischt, doch de bezetting der stad weigerde. De Duitsche grenswacht vertelde, dat hij alleen nog telefonische verbinding had met Emmerik; verder is de telefonische verbinding verbroken. De Duitsche grenswacht bestaat, behalve uit militaire douane-beambten, slechts uitéén rijksweersoldaat in burgerkleeren, met als eeuig kenteeken een witte band om den arm. Hij is ongewapend. In Wesel heerscht, hoewel alles er schaarsch is, geen hongersnood. Woensdag 7 geleden, dat hier ter stede werd opgericht Van algemeens bekendheid mag worden geacht, dat arbeiders die na 8 December 1919 den 65-jarigen leeftijd bereiken, onder bepaalde voorwaarden recht hebben op ouderdomsrente, wij meenen echter nog even te moeten wijzen op het bij art. 379 der Invaliditeitswet bepaalde, n.l. dat by het overlijden van een verzekerde arbeider lijn weduwe en (of) weezen aanspraak kunnen maken op weduwen- respectievelijk weezenrente indien voor of door den verzekerde 15 premiën zijn betaald. Is nu de rentekaart van 3 December af steeds juist bijgehouden, dan kuanen op 13 Maart hierop 15 zegels zijn geplakt ter voldoening der verschuldigde premie. Indien dus na dien datum een arbeider overlijdt, laat dan de weduwe of wel de ver tegenwoordiger der weezen nagaan of er op de rentekaart reeds 15 zegels voorkomen. Is dit het geval dan moet zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot indiening van eene aanvraag om Weduwen en (of) Weezenrente. De loopende rentekaart moet bij de aanvraag worden overgelegd. Bevinden zich op de rente kaart nog geen 15 zegels, alleen doordat de werkgever verzuimd heeft te plakken, dan behoort daarvan mededeeling te worden gedaan aan den Raad van Arbeid welke dan wel zorgt, dat alsnog de verschuldigde premie wordt ingevorderd. Voor zooveel noodig wordt hierbij nog vermeld datde Weduwe aanspraak kan doen gelden op rente a. indien zij den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt of overschreden. b. indien zy aangericht door het werpen van de gasfabriek te Axel door een vliegenier tijdens den oorlog. Ren natuurverschijnsel. Uit Leiden schrijft men aan het In den nacht van buiten wandelend, werden een kwart over een ontdekten der quadraat bundels, die aan den horizon achter wolkenmassa te voorschijn kwamen en lood recht over den hemel verder verliepen. Ze wisselden sterk in aantal en in lichtsterkte. Nadat we ongeveer vijf minuten dit schouw spel hadden gadegeslagen, nam het aantal bundels zoo toe, dat de Noorderhemel één groote, heldere lichtgloed werd. Dit duurde misschien lt/2 it 2 minuten. Geleidelijk nam alles weer af en om kwart voor twee zagen we niets meer. Staking opgeheven. De staking bij de firma Lichtendahl is opgeheven. Een verzoek van de stakers, om uitbetaling van de dagen, waarop gestaakt is, werd door de firma afgewezen, waarna zonder eenige voorwaarde van den kant der stakers het werk werd hervat, Harl. Ct. Woensdagavond had de aangekondigde Alg Ledenvergadering plaats van de Kaatsvereen. „Bolsward”. De opkomst was zeer miniem. Van het kleine SOOtal leden waren, behalve het bestuur, slechts zeven aanwezig, wat niet wegneemt dat de discussies zeer animeerend gevoerd werden. De beschrijvingsbrief van den Nederl. Kaatsbond bevatte nog al belangryke voor stellen, die in den breede werden besproken. Den afgevaardigde werden de opdrachten ge geven, en voor sommige voorstellen vrij mandaat. Tot afgevaardigde naar de vergadering te Franeker werd bij acclamatie benoemd de heer W. M. Brandenburg. Daar de Kaatsvereeniging dit jaar 35 jaar heeft bestaan, werd nog in breede lijnen aan gegeven hoe dit jubileum te gedenkei t.z.t. dienaangaande nog wel iets gepubliceerd. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder N». 4. Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoeken wy opname van onderstaande. dan de Burgerij van Bolsward. Het Drankweer-Comité heeft besloten ook dit jaar weder een Blauwe Week te organi- seeren (1722 Mei) en deze speciaal dienstbaar te maken aan de actie voor Plaatselijke Keuze. Het zal U bekend zijn dat’n initiatief-voorstel Rutgers c.s. is ingediend bij de Tweede Kamer, om ta komen tot opneming van Plaatsehjke Keuze in de Wet. Waar dit voorstel door vooraanstaanden van alle partijen is onder- teekend, is dit voor ons een bewijs te meer, dat onze strijd ingang vindt ia breede lagen van het Nederlandsche volk. Voor ons is dit een heerlijke gedachte, te weten, dat na jaren van strijd en ten koste van vele opoffe ringen, ons ideaal binnen ons bereik komt. Maar nog rest ons een krachtig doorgezette propaganda, want onze tegenstanders zullen ook niet rusten. Ge hebt dat ook hier ter plaatse reeds kunnen opmerken. Niet zoodra is ons adres inzake tapverbod van alcoholh. dranken op Zondagen en Christel, feestdagen, ’t sluitingsuur gesteld op 10 uur, tapverbod ge durende de kermis, enz. bij den Raad ingediend, of van de zijde van den Bond van Hotel- en Caféhouders „Bolsward en Omstreken” wordt dit beantwoord. Hun argumentatie als dat wy „fanatiek” ayn, dat wij door ons adres de baldadigheid van de jongeren zullen in de hand werken, kunnen wy gerust onbeant woord laten. Wy zullen in onze Blauwe Week toonen waar de jongeren het best beveiligd zijn. Om deze propaganda krachtig door te zetten moet er veel geld zijn. Het is daarom dat in den loop der volgende maand een dames commissie U een lijst zal presenteeren. Geeft blijk van uw sympathie door flink te teekenen. Voor het Drankweer-Comité, 8. J. SIX MA, Secretaris. Jubileum Gebr. Bervoets. Op 14 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de firma Gebr. Bervoets haar eerste kleedingmagazijn opende te Sneek. Noodlottig ongeluk. Te Scherpenisss overleed Woensdag 54 jaar oud de heer D. Kleppe, sinds 1913 burge meester dier gemeente. Toen hy Dinsdag stond te kyken naar het lichten van een te water geraakte autobus viel hem een ijzeren katrol op het hoofd, waarvan een schedelbreuk het gevolg was. Schadevergoeding bommen op Axel. De Engelsche regeering heeft zich thans ook bereid verklaard de schade te vergoeden, bommen op^. Engelsch narenbond die reeds 12.000 leden telt en voor dit jaar o.a. op f 205.000 aan contri- butiën rekent. De N. C. A. B. die 12 Dec. 1909 werd opgsricht accepteert den klassen strijd en sloot zich mede dientengevolge in den loop der jaren aan by het N. V. V. dat circa 250.000 leden telt. Volgens spreker is de ambtenaar, wat bezol diging als werktijd aangaat, steeds achteraan gekomea en slechts een sterke en machtige organisatie is in staat eventuaele eischen kracht bij te zetten. Dat het N. V. V. en de S. D. A. P. één zijn, meende spreker ten stelligste te moeten ontkennen, immers de 8. D. A. P. werkt op politiek terrein, terwijl het N. V. V. hieraan niet meedoet en slechts de sociale belangen behartigt. In Juni 1916 werd een congres gehouden waar eene salarisregeling werd vast gesteld en tevens de noodzakelijkheid werd bepleit van eene permanente staatscommissie teneinde de Regeering voortdurend van advies te kunnen dienen. De Staatscommissie is gekomen, hoewel zonder vertegenwoordiging der organisaties daarin. Voorts wijdde Spreker nog een enkel woord aan den tegenwoordigen toestand, waarbij hij het tegenwoordige Duitschland vergeleek met een in aanbouw zijnd huis, waarin de timmer man, behanger enz. nog aan het werk zijn en derhalve nog een chaos gelykt, doch waaruit wellicht iets beters te voorschijn kan komen als het gereed is,'.dan het voorheen was. Na nog eens op het nut van modern orga- niseeren te hebben gewezen, beëindigde de Spreker zijn door een betrekkelijk klein, doch zandachtig gehoor gevolgde rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd geen gebruik gemaakt, en te circa 10 uur, werd de vergadering door den Voorzitter met een woord van dank aan den spreker gesloten. Dat hat wol in kibich Ijipke west derre yn Oentsjerk; dat hat him net steurd oan waer en wyn en kjeld, mar hat it sahwet bigrepen hawn dat it nei mids Maert bigonn to lüken, en wol de Ijip syn goede namme omheech balde, dan tsjinnet er om dy tiid in aesiker de gelegenheid to jaen om in ai to finen, en sa hat dan in Ijippepear yn ’e kriten by Oentsjerk bij wien en wiette syn nêsterij yn oarder brocht, en hja hawwe in aeisiker bliid makke mei him twa aeijen fine to litten, ien for de koninginne en ien for de kommesaris. Sjuch det binne in pear adressen hwer't men hiel goed wit, hwet er mei ’t stjflren fen sa’n earste Ijipaei bidoeld wirdt. O ja, de fynder gint it fen herten oan de hege persoanen, dy ’t er it aeike persint jowt, mar it sprek- wird fen in tsjilling iltstjilre om in einfflgel to fangen, is der gewoanliks wol by to pas to bringen. Nou as de bidoeling mar bigrepen wirdt dan is der neat to dwaen, mar oars kin sa’n persintsjejaeudery wol ris hwetsnen forrinne. Sa waerd foar jieren op in doarpke it earste Ijipaei foun troch in arbeider, dy’t der de nije dokter, dy’t er krekt komd wie to wenjen, mar ris mei forearje woe, och faeks joech dy ek sa folie wol as de komme saris, en dan koed er foartdaliks de „fooi” mar barre en kosten fen forstjflren hied er ek net. Sa pandere de arbeider de jouns, gnap forklaeid, mei it aeike op dokters hüs ta. Op syn skiljen kaem de faem foarre en do wie 't: „Wolle jy minhear de groetenisse wol fen my dwaen, en siz dat ik him dit Ijipasi, it earste, persint jow. De man bleun stean, en de faem bracht it aeike yn ’e hüs, en kaem do ringen wer by de bringer en sei: minhear foun it hiel freonlijk fen jo, en ik moast jo foaral bitankje”. Ja, sei de man, mar dat is de bidoeling eigliks net, op sa’n menear kin 'k it by elken- ien wol kwyt, dan hie 'k it ek wol nei 't earmhüs bringe kind. Nei noch efkes praten, hwer ’t de dokter ek oan to pas kaem, die ’t bliken dat dokter mear forstan hie fen sike minsken as fen easte Ijipaeijën, mar do ’t er de bidoeling wiste fen ’t „persintsje” kaem de saek wol yn oarder. It liket wol det de fügels fen ’t Maeitiid in goed foarbyld jaen wolle oan ’e minsken hwet iver en warberens oangiet. Ljippen binne al ier en bitiid oan 't lizzen en op plakken wirde de einaeijen ek al by nêstfollen foun. En hja hawwe by al hjar iver sa’n fleorich sin, dat in hiel poarsje minsken dy ’t alles fen ’e tsjistere kant oansjugge wol winskje mochten dat se hwet hiene fen ’e wille dy’t er yn ’e fflgelwrald smakke wirdt. Frisia, blijvend- invalide is en dat de Weezen recht hebben op de rente indien zij nog niet den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. bovengenoemde vostbalclnb. Ter gelegenheid van dit jubileum is besloten 2e Paaschdag groote serie-voetbalwedstrijden te organiseeren, waarvoor alle le klasse clubs zijn uitgenoodigd, welke aangesloten zijn bij de F. V. B. Zondag a.s. speelt F. O. Ategen Frisia 3 van Leeuwarden, aanvang half twee. Te 12 uur F. O. A. 2 tegen Frisia 4. Woensdag 31 Maart a.s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer F. de Jong, in dienst trad bij de zaak, welke thans gedreven wordt door de firma De Groot Eerdmans. Deze dag zal zeker merkt voorbijgaan. Men meldt ons uit Doetinchem Te ’s-Heerenberg leeft de bevolking in groote vrees voor de komst van het Duitsche roode leger. De vrijwillige landstorm is opge roepen. Militaire wielrijders zijn reeds aange komen. Verdere militaire versterkingen worden verwacht. Alg. H. Mevr. Rackwitz-de Jongh, eerste violiste van het Residentieorkest, zal Prinses Juliana les in het vioolspel geven. De lessen zullen deze week beginnen. Op den 18 Mrt. in „de Doele” gehouden ledenvergadering van de Kinderherst.-Vacantie kolonies afd. „Bolsward”, werd na inleiding en lezing der notulen, het jaarverslag gelezen. Daaruit bleek, dat in 't afgeloopen jaar door de vereeniging 17 kinderen (waarvan 3 voor eigen rekening) werden uitgezonden, waarvan 5 nog na-verpleging genoten. In 1918 1919 werd voor’t eerst gelegen heid geboden, ook ’s winters kinderen ter verpleging op te nemen. Van die gelegenheid werd door de afdeeling „Bolsward” gebruik gemaakt; zij zond in de maanden Januari en Februari 8 kinderen naar „Rivierhuis” te de Steeg. Betrekkelijk een groot aantal kinderen genoot dit jaar weer van lucht, goede ver pleging en goede vötding, doch feitelijk nog te weinig, want velen moesten thuis blijven, omdat de kas geen meerdere uitgaven toeliet. De inkomsten waren f 859.41, de uitgaven f 848.S9ll2, zoodat er een batig saldo bleef van f 15.5 l>/2. Het voornemen bestaat dezen zomer 10 kinderen uit te zenden, terwijl de afd. de hoop koestert, dat tij krachtig finantiëel gesteund zal blijven worden. Vergadering N. C. A. B. Maandagavond werd op de bovenzaal van het café Stoop eene openbare vergadering gehouden, belegd door de afd. Bolsward v. d. Centr. Ned. Ambtenaarsbond. Als spreker trad op de heer Noordhoff, lid van het Hoofdbestuur te Amsterdam. Na de gebruikelijke opening begon de Spreker zijn rede met er op te wijzen dat de moderne beweging, wat de ambtenaarswereld betreft, nog maar 11 jaar oud is, en de N. C. A. B. de 2e bond in deze richting is die werd opgericht. Voor dien tyd had men verschillende categorale bonden en hondjes, die zonder eenig program werkten en speciaal letten op eigen belangen zonder zich verder om de gemeenschap te bekommeren. Verschillende ambtenaren kwamen tot de overtuiging dat er een sociaal voelende bond moest komen en thans vinden we een ambte-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1