lieuws» en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 14. 59ste Jaargang. Zaterdag 3 April 1920. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. INGEZONDEN. BEDRIJFSRADEN. VOOR Dit nummer bestaat uit 2 bladen. L STADSNIEUWS. Voetbal. Uitspraak vonnissen Kantongerecht. Rijwiel zonder licht. Bolswardsclie Courant 1 I de Kermis, de Zondags- J. een Stoffel - Oosterend. Leendert van Borrius R. - Welsrijp. Auke Y. - Oosterend. - Molkwerum. Nanne J. - Marten T. W. - Kimswerd. waarom het bij ona gaat, van buitensporigheden op de verleende plaatsruimte, Namens den Bond van Hötel- en Caféhouders «B. en O.”: LEO HETTEMA, Secr. Bolsward, Maart 1920. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar i 5 Cent. radenstelsel verwezenlijkt". ’s-Hertogenboscb, bij Teulings.) Hy vertelt daarin van een beweging, die inderdaad de aandacht verdient, niet zoozeer om wat zij nu reeds is of om wat zij op dit oogenblik aog beoogt, doch om datgene waartoe zij onder den drang der arbeiders uitgroeien kan. De schrijver betoogt dat er thans, na oorlog en revolutie elders, noodig is «een stelsel dat beantwoordt aan de behoeften van dezen tijd". Als zoodanig beschouwt hij «het bedrijfsraden- stelsel dat in ons land staat verwezenlijkt te worden”. Dit stelsel is »een nieuwe en belang rijke stap in de richting van bedrijfsorgani satie". Als zoodanig staat het tegenover «het stelsel dat heerschte, het kapitalistische". Als men vraagt of «de kapitalistische produktie- wijze moet verdwijnen", antwoordt de katholieke hoogleeraar daarop slechts ten deels ontkennend. Hij konstateert dat ook de socialisten natuurlijk het kapitaal niet uit het jjroductieproces willen doen verdwijnen. Hij voor zich wil ook niet het privaat-eigendom van produktie- middelen afschaffen. Maar wel meent hy, «dat aan de kapitalische produktiewijz» een einde moet komen, indien men eronder verstaat het misbruik, dat van kapitaalbezit gemaakt is tot eenzijdig egoistische doeleinden". Hij erkent, «dat de menschelijke arbeid de primaire factor is bij de productie” en het kapitaal slechts een secundaire factor, waaraan vaak «een onevenredige winst wordt toegekend". Ter betering van dien misstand wil hij «een bedrijfsraad, welke voor de helft uit patroons en voor de helft uit arbeiders is samengesteld” met o.a. als taak «om op geregelde tijden gezamenlijk te beraadslagen over den toestand van het bedrijf, over de te voeren prijspolitiek, over de middelen om de voortbrenging op te voeren zonder de arbeidskrachten overmatig te belasten”. Aan de verschillende bedrijfsraden stelt hij daarnaast tot plicht om «harmonisch de belangen der verschillende andere bedrijven en der andere gemeenschapsgroepen, die buiten het eigenlijke bedrijfsleven staan, te behar tigen". In dat oogmerk moet ook voorzien worden door de stichting van een «konsumenten- raad welke den Centralen Raad (van Bedrijven) ter zijde staat". Men ziet dat aan deze drie factoren, arbeiders, ondernemers en konsumenten, als gezamenlijke beheerschers van het bedryf, nog slechts het vierde element der vertegenwoordiging van het overheids- of gemeenschapsbelang in de bedrijfsleiding toegevoegd behoort te worden, om een der beginselen van de dusgenaamde socialisatie te verkrijgen, zooals die van andere zijde wordt voorgestaan. Wel verklaart de heer Aengenent met nadruk dat hij de sociali satie niet wil, maar als wij zien, dat bij op het slot van zijn brochure zijn bedrijfsraden- stelsel omscbrijft als «het sociale arbeidssysteem, in tegenstelling met ’t vroegere kapitalistische systeem omdat in dat nieuwe stelsel de volle aandacht wordt geschonken aan den primairen produetiefactor, den menschelijken arbeid", dan is het toch wel duidelijk, dat hier wat onder de socialisten aan denkbeelden en verlangens omtrent de wijziging der bedrijfsorganisatie leeft, van katholieke zijde dichter benaderd wordt dan uit sommige afwijzingen der socia listische gedachten in de brochure zou kunnen worden afgeleid. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. In bet nummer dato 27 Maart van uw geëerd blad, komt een ingezonden stuk voor van het Drankweercomité, waarop het bestuur van den Bond van Hotel- en Caféhouders Bolsward en Omstreken" gaarne eenigantwoord wil geven. In de eerste plaats hebben wij niets tegen het plan der drankweer om weder een blauwe week te organiseeren. Heusch, dat nemen we haar niet kwalijk. Wij begrijpen de goede bedoelingen, als men niet te ver gaat. Het Comité is hierin, door ons, nooit tegengewerkt, al mochten we soms over die hartverheffende propaganda-optochten enz. niet gelijk denken. Waar dc drankweer nu die blauwe week dienstbaar wenscht te maken aan de actie voor Plaatselijke Keuze, moeten we, van ons standpunt gezien, het goed- en lichtgeloovig publiek wel even inlichten waar het hier om gaat. Plaatselijke Keuze beoogt de zoogenaamde drooglegging van Nederland. In plaatsen waar dit ideaal bereikt wordt, mag hoegenaamd geen alcoholische draak gebruikt worden of 2 nederlagen voor F. C. A. F. C. A. II—Frisia IV 2-3. F. C. A. IFrisia III 35. De eerste wedstrijd, die door de jonge Frisianen gewonnen ward, geeft met den stand 32 de verhouding goed weer. In den wedstrijd F. C. A. IFrisia III, gaven onze stadgenooten al zeer weinig goed spel te zien. Dat deze wedstrijd verloren werd, is o. i. te wijten aan het steeds weer plaatsen van nieuwe spelers in het elftal, die niets meer prestoeren dan de ouden. De wedstrijd bad een zeer vriendschappelijk verloop, zooals we dat trouwens steeds van Frisia gewoon zijn. De uitslag 53, ten voordeele van Frisia, had met een beetje meer geluk ook voor F. C. A. kunnen z(jn. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. Wat thans in Duitschland gebeurt, kan ook voor ons land belangrijke gevolgen hebben. Hoewel de lichtzinnige staatsgreep van Kapp alweer tot het verleden behoort, zijn daarmee hare gevolgen nog niet uit de wereld. Die gevolgen zullen voornamelijk tweeërlei zijn naar alle waarschijnlijkheid. In de eerste plaats is te verwachten, dat Duitschland, nadat het ekonomisch leven pas weer eenigszins op streek te komen scheen, een nieuwe periode van felle inwendige beroering is ingetreden, die noodzakelijkerwijs aan de produktiviteit groote schade zal toebrengen en het geteisterde land wederom met vermeerderd gebrek zal bedreigen. Dat dit voor het herstal der handelsbetrek- kingen met het buitenland, en ook met ons land, van groot nadeel zal zijn, behoeven wy ons niet te verhelen. Maar in de tweede plaats is het wel zeker, dat de toestand der geesten, en vooral die van de arbeidersklasse, thans in Duitschland, onder den invloed van het ge beurde, een snelle en ingrijpende radikaliseering zal doormakan. Voor zooverre die radikali- seering zich zal richten op de volstrekte onder drukking van het militairisme, dat bij deu staatsgreep nog eens den kop poogde op te steken, kunnen wij er ons in het belang van den wereldvrede slechts over verheugen. Evenwel staat het te voorzien, dat ook in de verdere politieke en ekonomische gedachten der Duit- sche bevolking diezelfde radikaliseering zich zal gaan voltrekken, en in dat geval behoeven wij ons geen oogenblik voor te stellen, dat de aaklank daarvan ook in ons land achter wege zal blijven. Wat dit betreft, hebben wij ons slechts te herinneren, wat er in November 1918 gebeurde. Toen de revolutie in Duitschland plaats greep en daar overal arbeiders- en soldatenraden aan de macht kwamen, vertoonde zich aanstonds ook in byna alle andere landen van Europa een sterke styging van het machtsbewustzijn der arbeiders. Tevens kwam er een sterke neiging op, om aan het gestegen machtsbe wustzijn belangrijke concessies te doen. Men heeft zich nog maar eens ’t bekende hoofdartikel van de Nieuwe Rotter damsche Crt. in de gedachte terug te roepen, waarin het in die dagen uit de arbeidersbeweging hier opgestelde radikale urgentieprogram nagenoeg geheel werd aan vaard. Anderzijds herinnere men zich den spoed waarmee hier, gelyk in tal van andere landen, de achturenwet tot stand kwam. Nader hand, toen in Duitschland de revolutionaire beweging geliquideerd werd, is de hervormings- drift ook hier te lande snel verminderd. Men kan er echter moeilijk aan twijfelen, of een overeenkomstige beweging over onze grenzen zou hier weer overeenkomstige gevolgen hebben. Onder wat nu in Duitschland, ten gevolge van de ingetreden radikaliseering, vrij algemeen verwacht wordt, is in een of anderen vorm de invoering van een soort radenstelsel. Hier onder kan men zeker zeer verschillende zaken verstaan. In zijn meest radikalen vorm is het in politiek opzicht de vervanging van het parlementaire stelsel door iets als een Russisch Sovjet-systeem, en in ekonomisch opzicht de onteigening van de bedrijfsondernemers en het stellen van de bedreven onder het bewind van arbeidersraden. Het ziet er op dit oogenblik nog niat naar uit of het in Duitschland zoo ver zal komen de in andere richting strevende krachten in de maatschappij schijnen er daar voor te sterk. Wel «chter schijnt het mogelijk, dat op politiek gebied aan arbeidersraden een zeker controlerecht over de parlementaire lichamen en de politieke organen zal worden ingeruimd en dat in ekonomisch opzicht de reeds aangenomen wet op de bedrijfsraden zal worden herzien in de richting van sterker invloed der arbeiders op het bestuur der onder nemingen. Het schijnt verstandig er mee rekening te houden, dat zich dan oek ten onzent vooral wat dat laatste aangaat, een beweging zal openbaren die niet zonder uitzicht op resultaat is. Wanneer wij dit laatste zeggen, denken wij er aan dat ook buiten de kringen der socialis tische arbeiders hier reeds de gedachten en wenschen zich in een dergelijke lijn ontwikkelen. Men leze dienaangaande eens de brochure, bevattende een rede, door den katholieken professor J. D. J. Aengenent op 25 Februari te ’s-Hertogenbosch gehouden bij zijne instal latie als voorzitter van den katholieken bedrijfs- raad in de metaalindustrie. («Het bed rij fs- verkrijgbaar worden gesteld. Zelfs bier en wijn vallen hieronder en wellicht zal menige dame aan haar reukorgaan ook de eau de Cologne of andere parfum moeten ontzeggen. Dit is dus wel zeer ingrijpend en zal zeker lang niet ieders goedkeuring kunnen wegdragen. Boven dien wenscht men deze ideale toestand te verkrijgen op eene wyze die indrsischt tegen de Grondwet van den Staat. Immers, iedere kiezer stemt zijn afgevaardigde mede, naar de Rijksregeering, welke de wetsontwerpen be handelt, verwerpt of goedkeurt, terwijl men op deze manier de wetgeving in andere, wellicht nog omslachtiger banen, brengt. Is dat ook niet weer al te ver gaand Over de wijze waarop de handteekeningen op adressen aan de Kamer soms verkregen worden, zullen we maar zwijgen. Dit is genoeg bekend. Datsommige vooraanstaanden teekenden is nog geen doorslaand bewijs dat die idealen zoo schoon zijn in ieders oogen. Dat de tegenstanders niet zullen rusten, is begrijpelijk. Deze zijn niet alleen de-vergunninghouders, welke hun bestaan geheel of ten deele uit bet gewraakte putten en dus voor bun brood vechten, doch ook de gebruikers die natuurlijk veel talrijker zyn en er nu dadelijk niet van gediend zullen wezen, dat een of andere vereeniging ben in hunne persoonlijke vrijheid aantast. Laat ieder de zaken in eigen huis opknappen, vreemde inmenging geeft meestal last en is ongewenscht. Waartoe is het noodig, een groote menigte menschen, zelfs het gsnot van een glas bier te ontzeggen en deze zoodoende onnoodig ontevreden en baloorig te maken? Tegen onmatigheid moet gestreden worden op allerlei gebied, ook bij drankbestrijding. Wij respecteeren diegenen, welke den Zondag als den dag des Heeren heiligen en dan niet uitgaan, doch moet men de menschen minder achten die in deze eenigszins andere opvatting hebben en naast Zondagsheiliging een gepaste ontspanaing nemen? Veeleer is laakbaar, dat man om kracht in zijn actie te krijgen, de politiek voert om de kerkelijken in het gevlei te komen door te schermen met den Zondag en terwijl men van huis uit van heiliging niets moet hebben. Enfin, ieder doe zijn best, dit is niet laakbaar, mits men eerlijk blijve en binnen de perken. Dan is men niet fanatiek en wij hopen gematigd te blijven. Wij laten aan het publiek over, hoe het denkt over onze voorstelling inzake d* baldadigheid der jeugd in verband met ons adres aan den Raad, terwijl wij de beschuldiging ver van ons werpen, als zouden wij beweren «dat de drankweer de baldadigheid in de hand werkt”. Toe, Drankweercomité, leest U die clausule nog eens, met nuchter verstand, over. Wij gelooven en weten zeker, dat er onder de drankbestrijders hoogstaande personen en goede paedagogen zijn aan wien de jeugd veilig toevertrouwd is, maar daarover willen we niet redetwisten. Deze zaak behoort trouwens in de eerste plaats bij ouders en voogden thuis, die hierin hunne eigen over tuiging zullen volgen. De groote zaak, is de beteugeling allerlei gebied. Met dank voor Gezien het resultaat van dezen wedstrijd, gelooven wij niet dat F. C. A. den 2den Paaschdag het tot een prijs zal kunnen brengen, tenzij eenige oude krachten bereid mochten zijn dezen dag mede te spelen. Zou het niet mogelijk zijn, dat F. C. A. a.s. Maandag oitkomt met de volgende combinatie I. Wolke, R. v. d. Meulen, J. Geertsma, J. Wy'rna, o. e.a., M. Brandsma, Job. v. d. Oever. D. v. d. Werf, P. Flapper, G. Schuurmans, N. J. Popma, Hondema. Met dit elftal is de kans op prijs lang niet uitgesloten 1 Anne B. - Welsrijp. Hielke P. - Oosterend. Herre K. - Eemswoude. Meindert v.d. W. - Eemswoude. Enne H. - Koudum. Rein de B. - Workum. Teatske v.d. B. Blauw huis. Jan L. - Arum. Hendrik 8. - Burgwerd. Yeb R. - Burgwerd. Taeke de J. - Burgwerd. Ruurd v.d. B. - Exmorra. Albert v.d. V. - Bayum. Jurre v.d. E. - Witmarsum. Tjerk van ’t Z. - Nijland. Roel H. - Koudum. Andries v. d. M. - Harlingen. Willem W- Hennaard. Pieter Y. - Witmarsum. Jan A. - Bolsward. Frederik B. - Bolsward. Hans V. - Kims werd. Jacob 8. - Waaxens. Jelle 8. - Nijland. Jacob H. - Workum. Gooitzen Z. - Bolsward. Cornelia E. - Bolsward. Roel H. - Koudum. Reinder A. Arum. Uiltje v. d. M. - Parrega. Sipke de J. - Koudum. Cornelia V. - Stavoren. Gosse P. - Exmorra. Aadries v.d. M. - Bolsward. Ane H. - Almenum. Gerben D. - Warns. Stefanus H. - Workum. Hendrik v.d. M. - Molkwerum. Klaas H. - Warns. Jan T. - Warns. Rinke v. d. V. Koudum. Epeus C. - Bolsward. Pieter van D. - Tzum. Pieter L. - Kolderwolde. Harmen O. - Oosterend. Theunis T. - Gaastmeer. Hen drik de B. - Wommels. Rienks B. - Win- sum. Ynze v.d. Z. - Witmarsum. Sybren K. - Pingjum. Anne I. - Witmarsum. Sjoerd de B. - Parrega. Nanne J. - Wor kum. Klaas V- - Stavoren. Tamme de V.- Koudum. Jacob L. - Bolsward. Sytze K. - Pingjum. Yeb. K. - Burgwerd. Geert N. - Oosterend. Meindert v.d. V. - Parrega. Epke v.d. V. - Parrega. Eize W. - Leeu warden. Harmen G. - Bolsward. Mindert E. - Wommels. Stoffel van R. - Warns. Riemke 8. - Oosterend. Rients E. R. - Oosterend. Leendert van D. - Wommels. Frans v. d. M. - Bolsward. Regnerus 8. - Tjum. Folkert A. - Hidaard. Sjouke D. - Tjerkwerd. Rommert B. - Harich. Anne G. - Oosterend. allen veroordeeld tot f 2 of 2 dagen h. Fetze O. - Schettens. - - - Haije D. - Oosterend. Douwe F. Workum. allen veroordeeld tot f L of 1 w. tuchtschool. Siemen F. - Molkwerum. veroordeeld tot f 2 of 1 w. tuchtschool. Politieverordening Nanne J. - Workum. veroordeeld tot f 1 of 1 w. tuchtschool. Andries de W. - Bolsward. veroordeeld tot f 2 of 2 dagen h. Niet stemmen. Jacobus v.d. W. - Exmorra. ontslag v. rechtsvervolging. Karel G. - Koudum. Jau A. - Koudum. veroordeeld tot f 2 of 2 dagen k. Leerplichtwet. Auke H. - Bolsward. Yke B. Witmarsum. veroordeeld tot f 3 of 3 dagen h. Klaas F. - Bolsward. Hans v.d. L. - Makkum. veroordeeld tot f 4 of 4 dagen h. Eeltje M. - Bolsward. veroordeeld tot f I of 1 dag h. Voertuigen zonder licht. Gerrit v.d. E. - Witmarsum. veroordeeld tot f 1 of 1 w. tachtschool. Hans de B. - onder Kimswerd. Ribbertus V. - Arum. Ribbertus V. - Arum. veroordeeld tot f 2 of 2 dagen h. Burengerucht. Gerrit A. - Witmarsum, veroordeeld tot f 3 of 3 dagen h. Dronkenschap. Watze B. - Harlingen. Klaas P. - Bolsward. Jacob L. - Bolsward. Dirk A. - Sneek.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1