Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. NEDERL. KAATSBOND- 59ste Jaargang. Zaterdag 10 April 1920. No. 15. De Meimaand nadert. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. J VOOR STADSNIEUWS. 1 Tooneel voorstelling. Schaakwedstrijd. Reciteerwedstrijd. Grasverpachting enz. Bolswardsclie Courant Afzonderlijke per den Nederlandschen de 59 aangesloten een dankbaar ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een huis is niet het Op den 2den Paaschdag voerde de gunstig bekend staande tooneelvereeniging rW. I. K.” alhier op, het blijspelIn den Mist naar het Engelsch van Darnley. De opkomst was wel niet groot, maar toch was de Doelezaal behoorlijk gevuld. Wij wisten vooraf dat de verzorging van dit tooneelstuk bij deze vereeniging in goede handen was. Als haast bij elk blyspel moest het spelen de attractie brengen. Los en innig spel moet het succes geven, en daaraan werd hier ten volle voldaan. Een fraaie verlichting van het podium, de goede aankleeding van ’t tooneel, een gepaste grimeering, voor zoover die noodig was, voeg daarbij dat elk zijn rol kende «n begreep, en met toewijding speelde, ziedaar de gegevens waaruit te concludeeren valt dat de opvoering beviel, want de klucht boeide en wekte de belangstelling. Toch meenen we dat ook bij dit gezelschap stukken met wat degelijker inhoud en van wat meer practische strekking beter zullen' bevallen. Wij lezen in de geschiedenis van tooneel en letteren dat in ons land op het laatst der 17e eeuw de heeren A. Pels en Dr. Meijer het nationaal tooneel wilden ver beteren zij stelden zich aan 't hoofd van een letterkundig gezelschap dat zich noemde »Nil volentibus ardium,” d.i. ,Willen is Kunnen.” Het voorbeeld vond op vele plaatsen navol ging en bijval, maar ’t was ongelukkig meest nadoen van Fransche vormen en ideeën. Er kwam weinig oorspronkelijks en nationaals voor den dag, doch wel ontaarding van 's lands zeden een spoedig verval was daarvan 't gevolg. Juist de gelijkluidende naam dezer Kamer en mede het feit dat ook een buitenlandsch tooneelproduct was gekozen, bracht ons zulks in de gedachte. Dit opgevoerde brok leven uit de groote Engelsche wereldstad, waarbij tot goed begrip van den toestand vooraf een verklaring noodig werd geacht omtrent het verburen van gemeubileerde apartemeaten, leverde de stof voor deze klucht gebaseerd op de gelijknamigheid van twee buren, die beiden zoo’n intrek hadden gehuurd en later hun vrouw daar verwachtten. De volledige om schrijving van den inhoud zou te veel plaats ruimte vergen, maar de klucht is gegrond ep de gelijknamigheid der huurders, waardoor de later gearriveerde echtgenooten beiden meenden thuis te zijn in dezelfde woning. Door een toevallige ontmoeting in den mist met een dame van het tooneel, kwamen er wel drie dames mee annex. Inplaats van een spoedige opheldering werd het door de bemoeiingen van een detective nog veel ingewikkelder en kwam de echte bewoner John Smith nog in een moeielijker positie. Aardige en echte comische momenten kreeg men te zien en te hooren in deze drie nog al omvangrijke bedrijven. De ontknooping scheen ten slotte zoo indruk wekkend, dat de man van 't kleed er een oogenblik zijn functie bij vergat. Alle rollen werden, dat hebben we trouwens al veoraf laten gaan, vlot gespeeld, en toch er waren moeielijke momenten in overvloed. De dilettanten schenen hier eigenlijk beroeps- menschen te zijn. Misschien had de detective iets kalmer en bezadigd behooren te zijn, doch ook hij, evenals al de medewerkende dames en heeren, hebben eer van hun werk. Aan Mabel, de vrouw van den hulpprediker, werd voor haar subliem spel een bouqnet ver eerd aan 't einde van het stuk. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. handhaving der spelregels. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten, dat de scheidsrechter door de betrokken afdeeling wordt aangewezen, doch dat deze benoeming bekrachtigd moet worden door het H.B. De afd. Harlingen had ter bevordering van het samenspel der parturen voorgesteld om aan het H.B. op te dfagen een voor het heele seizoen bindende lijst aan te leggen, waarvoor de kaatsers zich in vaste parturen kunnen doen inschrijven. Dit voorstel viel als hl te bindend niet in den smaak men wenschte den kaatsers, die zelf bet best kunnen weten of ze bij elkaar hooren, dien dwang niet op te leggen. Voor een goed en steeds beter samenspel achtte men wenschelijker het veel vaker uit komen van club tegen club, vereeniging tegen vereeniging te bevorderen. Harlingen trok ten slotte z’n voorstel in, met instemming der vergadering, de hoop uitsprekend, dat er zoo weinig mogelijk verandering in de partuur- formatie plaats heeft, waar trouwens de V. v. K. zelf ook reeds naar streeft. Een voorstel Leeuwarden van dezelfde strekking ging den- zelfden weg. Langdurig werd gesproken over het voorstel- LeeuwardenDe alg. verg, spreke zich uit over het bestaansrecht van de Vereen, v. Kaatsers. Velen waren van oordeel, dat een vereeniging in een vereeniging een gevaar kan zijn voor de sport, doch waar de jeugdige V. v. K. getoond heeft in alle opzichten met den N. K. te willen samenwerken voor de belangen der kaatssport, daar is er geen reden om haar niet te willen erkennen. Slechts als haar besluiten indruischsn tegen het alg. reglement, dan kan er een botsing komen; één strijdpunt doet zich reeds voor, doch men hoopt en vertrouwt dit door een nadere bespreking alsnog te kunnen oplossen. Op voorstel van Amsterdam, ondersteund door nog enkele buitenafd., werd besloten tot instelling eener commissie, die zal onder zoeken a. de mogelijke reorganisatie van den Bondswedstrijd op Pinkstermaandag; b. de mogelyke instelling van competitie-wedstrijden en daarmee in verband staande indeeling van het kaatsgebied in districten. Als plaats voor den Bondswedstrijd in 1921 werd aangewezen Bolsward, terwijl Berlikum de meeste stemmen op zich vereenigde voor de Jong Nederl. partij in 1920. Alg. H. Te Franeker werd j.l. Zondag de 24ste algemeene vergadering van i’ Kaatsbond gehoudenvan afdeelingen waren 35 vertegenwoordigd, uit brengende 97 stemmen. De Bondsvoorzitter, de heer W. Weatra, gaf in zijn openingswoord een terugblik over het kaatsseizoen 1919. De rekening van den secr.-penningm. werd goedgekeurd ib ontvang en uitgaaf op resp. f 3685.17 en f 3151.43,een voordeelig saldo dus van f 533.74. Met zoo goed als algemeene stemmen werden herkozen tot leden van het H.B. de heeren D. de Zee en W. K. Postma, terwijl in de vacature Brouwer werd gekozen de heer A. F. Gerbens te Menaldum. De heer Yntema van Harlingen hield hierop de eerste van de drie inleidingen, welke op de agenda waren geplaatst, en wel over Kaatsen door de jeugd”. Spr. wees op de steeds toe nemende criminaliteit ook onder de jeugd, een gevolg van den demoraliseerenden oorlog, van te veel vrijen tijd, gebrek aan voldoende speelterreinen, bioscoop, prikkellectuur enz. Door sport moeten we de jongens onttrekken aan die verderfelijke invloeden, ook het kaats spel kan het teveel aan vrijen tijd zoo mooi aanvullen, doch daarvoor is een goed speel terrein noodig. De afdeelingsbesturen moeten hiertoe krachtig soeewerken en de jeugd op leiden in goede sportmanieren. Spr. beval tenslotte aan het vroeger ook wel beoefende z.g. muurkaasten en het perkspel, waaraan door een groot aantal jongens tegelijk kan worden deelgenomen. De heer F. Wiersma van Amsterdam hield een interesante causerie over De wijze van beoefening van het kaatsen in verschillende plaatsen in Zuid- en Noord-Holland en hoe daar te komen tot de beoefening naar de spel regels van den Nederl. Kaatsbond”. Hij ver telde hoe het balspel (zij het dan ietwat anders) in vroeger eeuwen sterk beoefend werd in heel Nederland, in België, Frankrijk, Engeland enz., oorspronkelijk vooral onder de hoogere standen en niet het minst door de adelijke dames. Langzamerhand echter is het balspel achteruitgegaan en verdwenen, naar men wil voornamelijk door de grootere weddenschappen. In Amsterdam werd zoo sterk gekaatst (zooals thans de jeugd trapt met wat haar maar voor de voeten komt), dat in de 14e eeuw bij oorkonde verboden werd binnen de wallen op straten en pleinen te kaatsen. In het laatst van de 18e (eeuw werd in de steden niet veel meer gekaatst wel op het platteland, zooals nog in sommige plaatsen en er zijn bereids pogingen gedaan om aanknooping met den N. K. te zoeken. Het voorstel van het H. B. yDe alg. verg, spreke zich uit over het bestaansrecht van vereenigingen van volksvermaken of commissies buiten het verband van den Ned. Kaatsbond”, lokte een uitvoerige discussie uit. Ten slotte werd met 70 tegen 22 stemmen deze motie aangenomen: De algemeene vergadering van den Nederl. Kaatsbond, gehouden op 4 April 1920 ta Franeker, gehoord de inleiding van den Bonds voorzitter en de daarna gevoerde debatten van oordeel, dat uit een organisatorisch en financieel oogpunt een fusie van Vereenigingen voor Volksvermaken en (of kaatscommissies) met de ter plaatse bestaande Bondsafdeelingen noodzakelijk is, met dien verstande, dat des- verlangd de zelfstandigheid van elke vereeni ging en (of) commissie blijft gehandhaafd; bet wenschelijk achtend, dat de vereenigingen voor volksvermaken en (of) commissies worden opgenomen in het verband van den Ned. Kaatsbond draagt het Hoofdbestuur op, in samenwerking met de bestaande ter plaatste gevestigde Bonds- atdeeling een samenspreking aan te vragen met de besturen der vereenigingen voor volks vermaken en (of) kaatscommissiën worden opgenomen in het verband van den Ned. Kaatsbond, waarbij tevens de fioancieele re- sulaten dier V. v. V. en kaatscommissies ten nutte komen aan de behartiging dar kaats sport daar ter plaatse. Ook het voorstel van het H.B. tot het aan stellen van Bonds-scheidsrechters op de door de afdeelingen te houden wedstrijden, vond geen onverdeelde instemming. Men wilde baas blijven in eigen huis, al werd toegegeve», dat vooral in sommige plaatsten met gestreng heid toegezien moest worden op een betere En wat dat zegt dat weet men. Moge het aantal trouwlustigen niet zoo groot zijn als wellicht vroeger, mogewoning- schaarschte menig jong paartje nopen tot uitstel der huwelijksvoltrekking, nu de voor jaarszon weer schijnt, houden velen zich onledig met de inrichting van hun huis. En dit is nu juist niet de gemakkelijkste taak. Vroeger trof men in menig buis veel waardelooze prullen aan. Men bezette zoowel in salon als woonkamer, tafel, kasten en schoorsteen met allerlei dingen, als inktstellen, beeldjes, aschbakjes, bloembakjes en vaasjes, alle van die licht breekbare voorwerpen, die de huismoeders veel werk bezorgden 1 Het waren echte stofnesten, die het zeer nood zakelijk maakten een stofdoek in de nabijheid te hebben. Maar het heette nu eenmaal mooi, allerlei ditjes en datjes rte pronk” te hebbsn, ook al zou weglaten der prullen de schoonheid van het geheel niet schaden. Bezag men den inhoud der kamer, dan viel het oog op ’n klein tintelend tafeltje, topzware beeldenstander met minder fraai beeld, fladderige kleedjes en dan... wankele stoelen. 't Geheel gaf een onrustigen.onharmonischen aanblik, maar vast stond, dat moeder de vrouw veel bezigheid kon vinden met het op de plaats zetten en afstoffen van haar meubeltjes. Erger nog, ’t was het meest verkieselijke, dat niemand een voet binnen het vertrek zette, want alle beleid was wel noodig om zonder iets te beschadigen door de kamerruimte zich te bewegen. Men had een mooie kamer, niet voor gebruik geschikt. En moeht de pronkkamer al gebruikt moeten worden voor logeerende oom en tante, wee hun, vanwege die bedompte bedstede. Een mooie kamer. Daar hield men vroeger van. Tegenwoordig is men wijzer en schaft men dat overtollige vertrek af, of richt het voor gebruik in. Wil men een schoon geheel in huis hebben, dan kiest men een eenvoudige meubileering. Geen imitatie heeft men noodig. Ze is toch onsterk en dikwerf leelijk. Vandaar dan, dat een opgelegde mahoniehouten kast plaats moet maken voor een eiken. Men zorgt daarbij, dat de verkooper ons geen opgelegd eiken in de hand stopt. En voorts kiest men voor krom gezaagde en uitgesneden meubelen, die alle stevigheid missen, stoelen enz. met rechte lijnen. En men hangt den wand niet vol met allerlei schilderijtjes. In geenen deele. Een paar schilderijen met houten lyst geen vergulde van kalk zijn voor een wand voldoende. Op den vloer duldt ge geen matten als stofnesten, noch namaakzeil. Is er geen geld voor zeil van zeer goede kwaliteit, dan laat men liever de schilder den vloer verven. Voor de ramen hangt men geen vitrages, die tot de lorren behooren, maar een psar waschechte gordynen. Eenvoud is het kenmerk van 't ware. ’t Spreekwoord zegt het. Daarom, wie een huishouden gaat opzetten, verspille geen geld voor etagèretjes, beeldjes, uitgesneden stoeltjes en andere misbare voor werpen. Geen lorren is men noodig. Degelyk beddengoed, flinke linnenkast, houten stoelen met leeren of rieten matten, eenvoudig klokje, ouderwetsche stoven of voetbankjes, daar heeft men iets aan. 't Geheel moet frisch en levendigend zijn. Alles moet voor gebruik geschikt zijn. Wat heeft men aan een melkkan in den vorm van een zuil. Wat voor levendigheid brengen houten bloemen in den kamer Geenerlei De inrichting van werk voor iedereen. Smaak is daarvoor noodig. Maar dan is huisinrichting werk. ’t Leert karakters kennen. De grootst mogelijke verscheidenheid wordt daarbij aangetroffen. De uitslag van den schaakwedstrijd van den Frieschen Schaakbond is als volgt: le klasse, le prijs S. Rijpma te Bolsward; 2e pry’s T. Cnossen te Oudega; 2e klasse, le prijs J. de Graaf te Burgwerd; 2e prijs ds. G. Brink te Oosterlittens; 3e klasse, Ie groep, le prijs Tj. Reitsma te Wommels; 2e prijs H. Bonsma te Oosterlittens; 2a groep, le prijs S. Cnossen te Oudega; 2e prijs J. Heeres te Bolsward. Vanwege de vereeniging »Halbertsma” te te Warga werd Zondag j.l. een reciteerwed- stryd gehouden, waaraan in de afd. Brnst 8 en in de afd. Luim 7 personen deelnamen. In de afd. Ernst behaalde onze stadgenoote Mej. M. Steensma met 116 punten den len prijs met ^Bernesmert”; mej. T. Wijnstra van Akkrum den 2en met rÓan 't Mounle- dykje” en de beer H. Klom, alhier, den 3en met rWaarom de mottige niet kwam”. In de afd. Luim behaalde de heer Klom boven genoemd bovendien den len prijs met ^Rekke en dochs mis” met 111 punten. w Woensdag werd ten Raadhuize verpacht het grasgewas van eenige perceelen aan de gemeente beboerende, alsmede het recht van tolheffing op de Leeuwarder trekweg. Voor 5 jaren werd verpacht: Het erf bij de Gemeentewerkplaats. Gepacht door 8. Hengst voor f 67.25 jaar, vorige pacht f 30, Voor 1 jaar het grasgewas van: a. den weg Bolsward naar Hichtum. Gepacht door A. Dijkstra voor f73, vorige pacht f 75.50. A. den Stadswal van Sneekerbrug tot Sint Janspoort. Gepacht door Y. Wiarda voor f 14.50, vorige pacht 16, e. den Stadswal van St. Jans- tot en met Blauwpoort. Gepacht door T. vaa der Zee voor f 12.75 vorige pacht 17.25. d. de Cnossonlaan. Gepacht door F. Blinksma voor f 0.85, vorige pacht f 0.40. den Trekweg tot Gronzertille. Gepacht door R. Ettema voor f 28, vorige pacht f 27.50. f. Grasgewas om den Tuinbouw bij Cnos- senlasn. Gepacht door F. Blinksma voor f 16.50, vorige pacht f 18.50. g. Het Julianapark. Gepacht door A. Dykstra en P. Hilarides voor f 156,vorige pacht f 175,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1