Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. f 59ste Jaargang. Zaterdag 17 April 1920. No. 16. VOOR i De Meimaand nadert. Vereeniging „Groene Kruis”. Bolsward—Hennaarderadeel. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. INGEZONDEN. Voor het Kantongerecht. STADSNIEUWS. Geslaagd. DuitscheenOostenrijksche kinderen Bolswardsche Courant Offert allen, rijk en arm, oud en jong, uw dubbeltje. tijd en wet i 5e. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) door u aangezocht voor een Debater 13 dezer, onze ver een propaganda- ’t Is wel opmerkelijk hoe haast bij elke zitting van ’t Kantongerecht in den laatsten tijd het getal te behandelen overtredingen geregeld veel hooger is, dan zulks in de laatste het afleggen eener getuigenis u beleefd plaatsruimte voor zoodat bij van kan worden vrijgesteld. 6s. M. van R. te Witmarsum reed 19 Febr. ’s avonds zonder licht op de flets. Bekl. bekent, maar deze vrouw zegt dat haar moeder plotseling ernstig ongesteld was geworden. Zij kreeg daarvan bericht en haar was niet thuis, zoodat zij van en daar was was bij haar voor 't rijden zonder licht is f 5 en voor 't niet afstappen f 6 of Zitting van Vrijdag 9 April 1920. Medeburgers! Aanstaande Woensdag 21 April staat geheel Nederland weer in het teeken der Tubercu losebestrijding. Evenals vorige jaren, zal op dien dag weer verkocht worden het Tuberculoss-bloempje. Richtten we voorheen een woord van opwekking tot U, om een kleine gave van 10 cent te offeren voor het menschlievend doel, thans, nu gedurende de bange oorlogs jaren de gevreesde ziekte zoo onrustbarend is toegenomen, is dit zeker onnoodig. Met nieuwe kracht dient de strijd tegen de ziekte weder te worden aanvaard. Helpt ons, opdat wij dit zoo goed mogelijk kunnen doen. Namens de besturen: de Voorzitters: G. 0. EISMA, L. FEITSMA. Secret.: Mej. N. HAIMA, Ds. F. J. LOS. Bolsward Wommels, April 1920. Bolsward, 15 April 1920. Hel Drankweer-Comité, de heer Secretaris S. J. Sixma, alhier. WelEdele Heeren 1 In antwoord op uw schrijven van heb ik de eer u te berichten, dat eeniging zich te hoog acht, om middel te gebruiken, als door u bedoeld. Ons bestuur ziet geen heil in dergelijke bijeenkomsten en wil geen publieke vermake lijkheden erganiseeren ten koste van een ernstige zaak. Wilt U kennis nemen van het doel en streven onzer Vereeniging, dan willen wij U gaarne daartoe de gelegenheid geven en invi- teeren wij U op onze ledenvergadering, welke a.s. Donderdag 22 April avonds 9 uur, bij den heer Stoop wordt gehouden. Namens het Bestuur der Bond van Hotel- en Caféhouders ,,B. en O.”: (w. g.) L. HETTEMA, Secr. Wij willen over deze zaak geen woorden meer vuil maken, maar laten met gerustheid het oordeel aau het publiek. Foor het Drankweer-Comité: S. J. SIXMA, Secretaris. In Den Haag is geslaagd voor costumière Mej. A. de Jong in het Weeshuis alhier. Verleden Maandag z(jn onze tijdelyke gasten, de 16 Weensche kinderen, vertrokken en Woensdagavond zyn er 39 Duitsche in onze stad binnengekomen, om er gedurende minstens 5 a 6 weken een liefderijk tehuis te vinden. Wie Maandagmorgen aanwezig was bij het afscheid van onze Weensche vriendjes en vriendinnetjes, die zal hebben gezien, hoeveel moeite het hun pleegouders kostte, de kinderen weer te laten gaan, in die on bekende toekomst, naar de stad, waar de ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/1 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Cent. en de bij verstek ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. eigen rijwiel de burea een ter leen bekwam, geen lantaarn bij. Haar broer en die had wel licht op. Met de verdediging rekening houdende, luidt de eisch f 8 of 3 dagen. 7e. W. van R. te Wons is de broeder van de vorige beklaagde. Die deed bij die reis naar huis ook een proces op, want zijn lantaarn had gekleurde zijlichten. De zaak werd, wijl bekl. afwezig was, niet behandeld. 8e. P. M. te Ruigelollum en J. de B. te Pingjum hadden ook ieder een procesver baal te hunnen laste wegens rjjden bij nacht zonder licht. Beide bekl. zijn afwezig maar de getuigen, marechaussees, worden gehoord en daarna luidt de eisch voor ieder f 5 of 5 dagen. 9e. J. de J. te Workum is drogist. Den 25 Febr. werden in zijn verkooplokaal een paar ongeijkte maten gevonden. Bekl. stemt toe dat die maten bij hem ten huize waren, doch niet in 't verkooplokaal. ’t Waren oude maten van zijn voorganger overgenomen. Ze werden niet gebruikt voor maten. De eene was door den leerjongen als pot voor z(jn rijwiellak gebruikt en de andere diende bij bet spoelen. Beklaagde wist niet eens, dat ze bestonden, en ie waren niet in den winkel, maar ia de werkplaats, die door schuifdeuren van den winkel is afgesloten. Om hierover den verbalisant te hooren, wordt deze zaak tot de volgende zitting ver daagd. 10e. De laatste is heden een jonge dame uit Burgwerd, S. A., die 15 Febr. ’s avonds ruim 10 uur met een fiets zonder licht reed, en aangeroepen werd om af te stappen, waar aan ze geen gevolg gaf. De marechaussee, die zijn rijwiel bij zich had er haastig achteraan en toen kreeg zij dubbel proces. Bekl. bekent dat zij geen licht had, ze reed achter haar broer, die wel de lantaarn op had. Het roepen heeft ze wel gehoord, maar ze dacht aan een grap van kameraden van haar broer, en reed daarom door, volstrekt niet om te ontkomen. Ze schrok erg, toen de marechaussee haar op zij reed, ’t Was er haar niet om te doen om te ontkomen. De beambte wil dat laatste wel aannemen, maar het bevreemdt hem toch wel wat, dat zij in het licht van de lantaarns niet gezien heeft dat het geen grap was maar wel degelijk ernst. De heer Ambtenaar wil de verdediging van beklaagde in aanmerking nemen, echter zij wist dat ze in overtreding was doordat ze en dan was ’t toch voor aan den aanroep gevolg te Schreven we in ons vorig nummer en knoopten hier een kleine redenatie over het inrichten van het huis aan vast. Thans meenen we geschikt eens iets te kunnen zeggen over een tweede gevolg van het naderen der Meimaand n.l. de schoonmaak. Als in de natuur alles herleeft en het voorjaar aan- kondigt, hetwelk dit jaar al bijzonder voorlijk geschiedt, komt ook het hart van de vrouw des huizes in opstand en tegelijk met de eerste zonnestralen wordt het verlangen naar schoonmaken weer wakker. Gelukkig is de zeepdistributie aan kant en is er de laatste dagen volop water gekomen zoodat er geen eekele reden is om niet met het opknappen van de woning te beginnen, vooropgesteld tenminste dat men geschikte hulp kan vinden wat tegenwoordig alles behalve gemakkelijk gaat. Gewoonlijk wordt met zolders, slaap kamers en dergelijke minst voor het gebruik noodzakelijke appartementen begonnen, doch het komt van kwaad tot erger zoodat ten laatste alles in huis van zyn plaats is en een sopje krijgt. Je mag die dagen voor de aardigheid een uurtje eerder opstaan dan gewoonlijk om te helpen het een of andere te verplaatsen enz. en werkelijk ziet manlief lang niet zwart als hij maar goed en wel er uit is om zijne gewone bezigheden te verrichten. Kom je echter weer thuis dan staat er maar al te vaak iets te wachten om verzet te worden dat de vrouwelijke krachten te boven gaat. Als je dan tenslotte rood van inspanning en blazend en puffend wat wilt eten dan ontdek je of dat de boel koud of verbrand of iets dergelijks is ook al omdat de tyd ontbrak de noodige aandacht aan het eten te besteden* en blij ben je dat je weer kunt vertrekken om’s avonds eerst terug te keeren wanneer tenminste de werkvrouw verdwenen is. Van rust na den arbeid natuurlijk geen sprake want alles wat niet hoog noodig is voor direct gebruik staat verscholen onder lakens enz. en als je een vrije stoel vind in de overhoop gebaalde vertrekken ben je gelukkig. Het minst zyn wel diegenen er aan toe die hunne werkzaamheden thuis verrichten. Zoolang je werkkamer nog niet aan de beurt is, kan je de kalmte nog bewaren, neemt de voorstelling hier echter een aan vang, dan is het voorgoed mis. Je verzoekt beleefd niet aan bureauladen of iets dergelijks te komen, (desnoods verbied je het), maar alsje, omeen oogenblik van de drukte bevrijd te zijn, er ait wipt, komen ze op je kamer tot de ontdekking, dat de bureauladen reeselijk stoffig” zijn en wordt op advies van de vrouw des huizes maar al te vaak besloten deze ook even een beurt te geven, met het bekende resultaat, dat alles door elkaar wordt gehaald en je eeuige uren werk hebt om weer wat orde op zaken te stellen. Het best is blijf kalm, want de huisvrouw is die dagen reeds extra nerveus en och last is er genoeg in de wereld. Eigenaardige gevallen doen zich bij schoonmaken soms voorwaar een mannenhoofd al te vaak niet bij kan. Een matrae, kleed of iets dergelijks wordt eerst hoogst voorzichtig onder toezicht der huisvrouw naar beneden getransporteerd en dan wordt er met mattenkloppers uit alle macht op losgeslagen en dan vraag je je wel eens af waarom wordt de boel nu niet rechtstreeks het raam uitgegooid, des te minder behoefde men te kloppen. Een voordeeltje zijn de dure tijden, want anders zat je minstens vaak nog eenige weken langer in den rommel vanwege de behangers, stucadoors, enz. enz., welke werkzaamheden je thans eens een jaartje langer dan anders laat overgaan. Is alles schoon en weder in orde, reken niet dat je dan eens rustig van al het „schoone” kunt genieten, want de een al meer moe dan de ander en zijn de huis- genooten allen weer wat tot zichzelf gekomen, dan is alles intusschen bijna weer geworden zooals het voor de schoonmaak was. Summa summarum resultaat nihil. ze in i Bonder licht reed, zichtiger geweest i geven. De eisch of 5 dagen 6 dagen. Uitspraak van deze behandelde zaken op Vrijdag 23 April a.s. M. de R. Wij verzoeken onderstaande. Aan de ingezetenen van Bolsward! De Bond van Hotel- en Caféhouders „Bols ward en omstreken” heeft in het nummer d.d. 3 April een antwoord meenen te moeten geven naar aanleiding van het ingezonden stuk van het Drankweer-Comité inzake de te voeren actie voor Plaatselyke Keuze in de Blauwe Week van 1722 Mei. Wij hebben gemeend daarop niet te moeten antwoorden, maar integendeel aan de Heeren de gelegenheid te geven hun argumenten in eene openbare vergadering tegenover de onze te stellen. Daarover is gecorrespondeerd en wij zijn zoo vrij van deze correspondentie hier een woordelijk overzicht te geven. Bolsward, 13 April 1920. Aan den Bond van Hotel- en Café houders Bolsward en Omstreken”, Secretaris de heer L. Hettema. Mijne Heeren! Naar aanleiding van Uw ingezonden stuk d.d. 3 April in de Bolswardsche Courant, in antwoord op dat van het Drankweer-Comité inzake de actie voor Plaatselijke Keuze, heeft ondergeteekende gamens voornoemd Comité de eer u voor te stellen een Openbare Ver gadering te beleggen in de Doele, waar als Spreker zal optreden een persoon, terwyl wij dan zullea zorgen. Met belangstelling zien wij Uw geëerd antwoord, met vermelding van tijd en uur, uiterlijk 20 April tegemoet en teekenen inmiddels hoogachtend, Foor het Drankweer-Comité (w. g.) S. J. SIXMA, Secretaris. jaren 't geval was. Wij hebben daar al eens meer op gewezen en ook elders werd er meer malen de aandacht op gevestigd, want dit verschijnsel doet zich haast overal voor. Of het komt doordat het getal verordeningen en wetten zich uitbreidt, of dat de menschen zich minder om een bekeuring bekommeren, dan wel dat het toezicht verscherpt wordt, valt moeilijk voor ons uit te maken. Vermoe delijk leggen alle drie door ons aangestipte categorieën hierbij wel eenig gewicht in de schaal. 't Getal rechtszaken heden Vrijdag bedroeg al weder ruim honderd. Dertien dezer vielen onder de rubriek kinderzaken, en deze werden in besloten zitting afgedaan. Van de andere gedingen betrof het rijden zonder licht verre weg het grootste deel. Vele beklaagden waren niet present en dan wordt er eenvoudig verstek verleend, zonder dat er meer van vernomen wordt, te zeggen bij deze zitting. De beklaag den vernemen er wel nader van, en krijgen de afloop later thuis gesteurd met vermelding wat ze mogen betalen of hoelang ze op rijks kosten uit logeeren mogen gaan. Behandeld werden heden: le. G. S. te Witmarsum, die 31 Dec. in den vroegen morgen met een vrachtwagen reed zönder licht, en evenzoo 2e T. de H. van Schraard die 28 Dec. 's morgens vroeg geen licht op den melkwagen had branden. Deze twee zaken waren in de vorige zitting aangehouden om de getuigen (marechaussees) te hooren. De bekl. waren niet tegenwoordig maar de getuigen wel, en die verklaarden dat zij de overtreding hebben geconstateerd. Eisch le f 5 of 5 dagen 2e f 6 of 6 dagen. 3e. A. F. te Pingjum is winkelier en in zijn wiakel werd 15 Jan. een gewicht aan getroffen met afkeuringsmerk. Bekl. bekent dat het gewicht bij hem in beslag is genomen, doch het was hem onbekend dat het afgekeurd was. De schipper heeft alle gewichten mee gehad om ze te laten ijken, en hij meende dat alles goed was. ’t Is voor hem een raadsel. De gewichten zijn al eens uitgeleend, mogelijk dat hij toen een verkeerd heeft terug gekregen. De beambten zjjn al eens eerder bij hem geweest te zien, en toen hebben ze aiets meegenomen, maar nu kwamen ze weer en vonden er een met heel onduidelijk het afkeuringsmerk. De heer Ambtenaar acht het van belang dat er op toegezien wordt of de gewichten en maten in orde zijn, echter rekening houdende met het verweer, eischt hy f 2 ef 2 dagen en verbeurdverklaring. 4e. H. v. d. B. te Oosterend. Bij dezen bakker werdeu 4 koperen gewichten in beslag genomen (16 Jan. j.l.) die het laatste ijkmerk niet haddei. Bekl. bekent, maar hij is 't vorig jaar van Bolsward gekomen naar Oosterend, waar voor Mei reeds geijkt was, zoodat zijn gewichten er bij doorgeraakt zijn. Dit is geen voldoende verontschuldiging, de gewichten hadden dan naar 't ijkkantoor te Leeuwarden opgezonden moeten worden, en de eisch luidt 4 X f3 °f 4 X 8 dagen met verbeurdverklaring. Bekl. zou graag de gewichten terug hebben en hij is er bij ongeluk ingeloopen. De heer Kantonrechter antwoordt, dat de nu eenmaal verbeurdverklaring vraagt. P. H. te Pingjum heeft met te zware vracht laten rijden over den weg van bet Waterschap „Pingjum”. Bekl. bekent, maar wist niet dat het op den weg van ’t waterschap niet mocht. Van gemeentewegen was ’t hem bekend. De knecht E. v. d. Zee, die den wagen bestuurde, moest als getuige gehoord worden. Hij heeft, als zijnde een ongeloovige, bezwaar den eed af te leggen, en wil zich daarin niet schikken. Eerst wordt nu den anderen get. gehoord, T. Jorritsma de wegwerker en molenaar. Ook deze verklaart zich ongeloovig, maar is toch bereid den gevorderden eed af te leggen. Hij verklaart daarna dat er op den wagen 25 korf aardappelen vervoerd werden, een vracht die te zwaar was voor de smalle wielbanden. Of het den boer bekend was wist hij niet te zeggen maar later reed hij met kleiner vracht. Eisch f 5 of 5 dagen. Doordat beklaagde bekend heeft en de 2e getuige zijn getuigenis heeft afgelegd, is de overtreding voldoende bewezen en behoeft de Ie getuige niet nader te worden gehoord,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1