Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L I i Ij p L f. 59ste Jaargang. Zaterdag 24 April 1920. No. 17. UIT DE RAADSZAAL. 3 I Uitgever: Firma B. CUPERUS Az.» BOLSWARD. j 3 VOOR 8. k. f I 1. B. 1 f I LL J. Faber: Vergadering op Donderdag 22 April 1920. <111 Bolswardsche Courant m j aan Wethouder» tot vaststelling en voor- voor ding m. over 1919 van den weg Bolsward-Sneek. de Commissie voor Lichamelijks Opvoe- en van 't ingekomen adres nog van ingrijpenden van 't Bestuur der voor de van den Minister van tolheffingen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder N». 4. van Waterstaat, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. W. vinden zulks billijk, omdat die regeling ook voor Scholen I en II geldt. Met algemeens stemmen goedgekeurd, die verhooging te vragen. 4. 2. Wijziging broodverordening. In de vergadering van 29 Januari was ook een brood- gewicht van »260 gram” toegestaan. Ged. Staten verzoeken dat te laten vervallen. B. en W. vinden dat goed, en de Raad ging er in mes met algemeene stemmen. 3. Adres toepassing art. 26 novies der L.O. wet met voorstel Burgemeester en Wethouders, Het bestuur der Chr. Sshool voor lager en m.u.l.o. op Gereformeerden grondslag verzocht ingevolge art. 26 novies der Onderwijswet, aan de Koningin te verzoeken, dat het handwerksonderwijs, wat 8 uur per week buiten de schooluren wordt gegeven, met f50 per wekelijksch lesuur te beloonen, en dus f 400 meerdere Rijksbijdrage aan die School te verleenen. B. en maar De Voorzitter. van drankmisbruik wetsontwerp beoogt is soonlijk ben ik van werden bereikt wat de eene gemeente droog zal liggen, terwijl dit met naastgelegene niet het geval is. Ons advies ie zoo, omdat de zaak ons nog al aard voorkomt. De heer Roode. Gelijk ik zeide, ik zal er mij niet druk over maken, maar de drankgelegenheden zyn oorzaken mee van de drankellende. De heer Stockmann. Ik wil opmerken dat beperking van drankmisbruik my zeer sympathiek is, doch alle vergunningen weg te doen, en die na 1894 zijn verleend zonder vergoeding, dus de heele boel weg, dat ia mij te kras. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen (de heeren Yssels, Pannekoek Loois en Roode). 9. Adres Drankweercomilé met advies B. en W. (Op dit punt en 't volgende wordt in het volgend no. een meer gedetailleerd verslag gegeven, ’t Was eerst ons plan het af te doen maar ’t loopt over de hooge schoenen. Geen tijd om het uit te werken en ook geen tijd en ruimte om alles te zetten en te bergen in dit nummer.) Nu zeggen we alleen dat het beredeneerd advies van B. en W. drie com pres getypte pagina’s beloopt, waarop de heer Roode een pleidooi hield van misschien wel 10 ’t maakt veel verschil van wat kant Adhesiebetuigen ie geen middel om te er my niet druk over maken, daar er en al over de 100 Het vooruitzicht Adres van de Vereen, tot verbetering der Volkshuis vesting verzoekende voor de 32 door haar te bouwen woningen 25 pCt. by te dragen in het jaarlijksch tekort der exploitage. Dese adressen in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter deelt mede, dat nog zijn ingekemen van den Bond van Café- en Hotelhouders alhier, en van den Friesohen Bond van Café-, Hotel- en Societeithouders adressen wijzende op de onbillijkheid van 't ingekomen adres van het drank- weercomité, en ook nog een nader adres van het Drank- weercomité is ingezonden, waarby een wijziging wordt gemaakt, dat het tapverbod in hun adres moet worden be schouwd als geldende voor alcoholhoudende dranken. Deze 3 adressen worden behandeld bij punt 9 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING. Aanwijzing transformatoren voor electrificatie. en W. stellen voor om de twee transformatoren i de electrificatie dezer gemeente te doen plaatsen Een achter het postkantoor en een naast Café Stoop. De heer v, d. Klei zou liever die laatste naast de Wijnberg geplaatst hebban, waarvan ook sprake is geweest, doch de Voorzitter en de heer Praamsma lichten in, dat dit de geschiktste plaatsen zijn en om 't uitzicht niet te veel te belemmeren, wordt het gebouwtje naast den heer Stoop iets langer en smaller gemaakt. Goedgekeurd met 11 stemmen tegen 1, de heer v, d. Klei. Adres toepassing artikel 59 decies der L.O. wet met advies Burgemeester en Wethouders. Door het Bestuur derzelfde School wordt verzocht de jaarwedde ad f 460 aan den onderwijzer K. Kremer, tijdelijk werkzaam aan die School (1 Juni30 Sept. 1919) uit de gemeentekas te mogen ontvangen, wijl aan School no. I ook een onderwyzer boven het wettelijk minimum werkte en dan de Byzondere Scholen ook aanspraak hebben op vergoeding voor haar overcompleet personeel krachtens art. 59 der wet. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen aangenomen. 5. Vaststelling rekening stadswerkinrichting Op de rekening zijl geen op- of aanmerkingen gemaakt en B. en W. stellen voor dese goed te keuren met een nadeelig saldo van f 3022.988. De heer Stockmann. Ik meen dat er een voorraad touw is, en dat bet nadeelig saldo dan feitelijk maar f 1700 is. De Voorzitter. Ja, maar dat touw is onverkoopkaar, zoodat- wij dat nu niet kunnen rekenen. De rekeniag goedgekeurd met algemeene stemmen. 6. Vaststelling kohier hondenbelasting. Het kohier hondenbelasting (bedrag wordt niet genoemd) wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 7. Wijziging begrooting dienst 1919. B. en W. stellen voor de begrooting te verhoogen met f 16431,79. De heer Eerdmans merkt op dat dit punt niet bij de stukken lag en de raad er geen kennis van kon nemen. De Voorzitter. Als dat zoo is, dan is 't beter dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Alzoo besloten. Verzoek adhaesiebetuiging motie Rutgers met advies Burgemeester en Wethouders. Door het Drankweer-Comité te deser stede is verzocht adbaesie te betuigen aan het aanhangige wetsvoorstel inzake ,plaatse]ijke keuze”. B. en W. meenea dat dit geen zaak van gemeentezorg maar van algemeen rijksbelang is, en dan dient de Kamer zelf standig daarin te beslissen, zonder dat daarop pressie wordt uitgeoefend. Zij stellen voor afwyzend op het verzoek te beschikken. De heer Roode. Dit advies verwondert mij, ik had niet verwacht dat B. en W. drank weer als geen punt van gemeente zorg beschouwen, en men de zaak beziet, dwingen, doch ik zal reeds 1500 adressen zijn ingekomen gemeenteraden hun adhesie betuigden, bestaat, dat plaatselijke keuze binnenkort een feit zal worden, toch zal ik tegen dit advies stemmen. Ik wil u antwoorden dat de bestrijding ons wel sympathiek is, maar wat dat meer ven algemeen ryksbelang. Per- meening dat met dit wetsvoorstel niet zal men zich daarvan voorsteld, daar immers een pagina’s terwijl daarna anderen hun meening uitvoerig te berde brachten. Wij zullen dat de volgende week eenigszins op den voet volgen, maar nu melden we alleen dat het drank- weercomité verzochta. tapverbod op Zondagen en Chr. feestdagen, b. het sluitingsuur gesteld op 10 uur, c. het tapverbod gedurende de kermis, d. verlaging van het maximum aantal vergunningen, e. geen nieuwe vergunningen, op welke verzoeken door B. en W. afwijzend werd geadviseerd, behalve d. waar ze voorstellen het maximum van 20 op 15 te stellen. De heer Roode bracht nog eenige wijziging in die voorstellen van het adres, en dat gaf de heerea Eerdmans en Houtsma als ook Stockmann aanleiding om inzake sluitingsuur op Zaterdag en Zondag wijziging voor te stellen. Een nader voorstel is daaromtrent nog te ver wachten, 't zal eerlang Zaterdag en Zondag na 8 uur wel uit zijn met de borreltjes, dat hangt ds natte gemeente werd besloten geheel overeen- W. dus nog geen verandering, m.i. boven ’t hoofd, maar nu komstig het advies B. en maar... er broeit toch wat. 10. Voorstel Burgemeester werkliedenreglement. Ook de lange discussies van dit punt moeten we heden laten slippen, 't behelst wel meest kleine redactie wijzi gingen maar de 60 artikelen die een voor een onder den hamer des Voorzitters passeerden, kwamen er meest ongedeerd af, doch er zyn ook we! waar nog al wat dispuut over ontstond. De afdoende regeling der werktijden kon ook nog niet afgedaan worden, art. 16 tweede lid tn art. 17 zullen later definitief afgedaan worden. Overigens is dit geheele ontwerp aangenomen, behoudens enkele kleinigheden, met algemeene stemmen. ’t Was toen reeds bij elven, en nog waren er zes punten, die nog moesten worden afgedaan, ’t Is, nu wij dit schrijven, half 3 in den nacht en de zes punten moeten toch ook nog maar af. 11. Wijziging algemeene politieverordening. Daar de werklieden der Gemeentereiniging ook hun vryen Zaterdagmiddag moeten hebben, en 't nu tot 12 uur geoor loofd is de aschvaten op den wal of de straat te zetten, moet dat gewijzigd worden. Tot hoe laat het nu Zaterdags mag, werd niet gezegd, doch dat zal wel nader gepubliceerd worden. Met algemeene stemmen werd de wijziging goedgekeurd. 12. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot wijziging regeling jaarwedde Inspecteur van Politie. Voor den Inspecteur van Politie is de jaarwedde vastge steld van f 1600 tot f 2000, 4 één-jaarlijksche verhoogingen f 100. Nu geldt voor de agenten dat meetelt de tijd elders in gelijken dienst doorgebracht, maar de Inspecteur is hier voor ’t eerst als zoodanig, doch bij was wel eerder in politie dienst. Het is daarom billijk ook mee te rekenen zijn diensttijd elders, loopende van 16 Febr. 1916. Voorgesteld wordt om zijn jaarwedde vanaf 16 Febr. 1920 te stellen op f 2000, en dit ook te regelen volgens de algemeene salarisherziening met ingang van 1 Jan. 1920. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 13. Alsveren jaarwedde geldophaler grondpachten enz. Door de verandering aangifte Hoofdel. Omslag is Sj. Visser ook met de bezorging der aangiftebiljetten belast. Voorgesteld wordt daarom zijn jaarwedde vaa f 200 te brengen op f 300. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 14. Voorstel Burgemeester en Weth. om aan J. Kramer Mzn. eervol ontslag te verleenen als Ambt. v. d. B. S. In de vacature worden'aanbevolen 1. 8. J. Praamsma. 2. G. C, Eisma. B. en W. stellen voor aan den heer J. Kramer Mz., op verzoek eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, onder dankbetuiging voorde vele diensten als zoodanig bewezen. Met algemeene stemmen aangenomen. Ter vervulling in de vacature wordt beaoemd de heer S. J. Praamsma met 10 stemmen, de heer Eisma bekwam 2 stemmen. 15. Benoeming weesvoogd vacaturs Donker, Voorgedragen worden: 1. S. J. T, Plantinga. 2. J. Haima. Aangevuld door B. en W. 1. W. Keestra. 2. O. H. de Haas. De heer 8. J. T. Plantinga wordt benoemd met 6 stemmen, de heer Haima bekwam 3 stemmen, de heer de Haas 1 stem. Ook was een stem buiten de voordracht om uitgabracht en 1 briefje blanco. (De heer Haima onthield zich hierbij van stemming.) 16. Benoeming bestuursleden Stadspaarkas. Vacature Cuperus 1. D. Steensma. 2. B. Falkena. 1. O. AHiddema. 2. D. Banning. De heer D. Steensma wordt benoemd met 7 stemmen, de Hiddema verkregen elk 2 stemmen en ’t Was te voorzien dat deze vergadering heel wat tijd in beslag zou nemen. Er waren toch niet minder dan 16 punten op de agenda en daaronder vooral een paar, waarvan de verwachting »hoog gespannen” was. Het punt inzake de drankgelegenheden, en dat over het algemeen werklieden reglement, deden heel wat wryving van gedachten verwachten. Er was inzake dat reglement al een paar malen in den raad gevraagd als wijlen de vrouw van Blauwbaard: Zuster Anna, ziet ge nog niets komen? En bij de laatste vergadering 9 Maart kon men de toen ingediende motie in zekeren zin al beschouwen als een stofwolk”, die in de verte kwam op dagen; heden was het verlangde gearriveerd, en een ontwerp van 66 artikelen was wel een aardig brokje om te verorberen. Er was heden van den kant van het publiek heel wat belangstelling, de publieke tribune was meer dan vol. Wyl er van 7 uur tot byna half twaalf gewerkt is door onze vroede vaderen, zien wij geen kans het behandelde in eenmaal voor ois blad af te doen. Een deel er van pas een week later in de krant te hebben is wel niet gewenscht, maar men kan geen ijzer met banden breken. Terzake dus: 12 leden waren present, de heer Hakte was afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Kennisgeving van den heer Hakze, dat hij wegens vertrek naar Lemmer, ontslag neemt als lid van den raad. b. Resoluties van Ged. Staten houdende goedkeuring der gem.-rekening 1918, van het suppl. en het nav. kohier 1919, en van de wijziging der algemeene politieverordening. c. Missive van den heer 8. Andela, dat hij zijn benoemingen als stadsgeneesheer en schoolarts aanneemt. d. Missive van den heer J. de Boer, dat hy dank brengt voor zijn herbenoeming tot directeur der Gemeentereiniging. e. Missive van den beer D. Stil dat by zyn benoeming tot lid der plaatselyke Sshuolcommissie aanneemt. f. Missive van den heer Y. Kramer, dat hij niet aan neemt de benoeming tot lid der Commissie voor de Licha- melyke Opvoeding. g. Dankbetuiging verhoogde subsidie. h. Twee Missives houdende goedkeuring Een en ander voor kennisgeving aangenomen. t. Adres van ingezetenen en anderen, adhesie betuigende met het adres van den Bond van Café- en Hotelhouders. j. Procesverbaal van kasverificatie bij den gemeente-ont- vanger. De rekening l. Verslag van over het afgeloopen jaar. Verslag inzake de Woningwet over 1919. Een en ander ter visie gedeponeerd. n. Adres van ’t Bestuur van Chr. Volksonderwijs, ver zoekende een terrein te willen bestemmen voor den bouw eener nieuwe school. o. Adres van de Bouwstichting r8t. Jozef”, Kon. goed gekeurde Vereeniging, die besloten heeft 30 woningen te bouwen waarvan de kosten zijn geraamd op f 183.295, welk bedrag als voorschot van de gemeente wordt verzocht met een bijdrage voor het tekort der exploitage. p. Adres van het Architectenbureau te Hilversum, er op wyzende dat de afstand achter de woningen der Bouwstich- ting, rSt. Jozef” zeer klein is, waarom ze den raad stellen, dat plan iets te wijzigen. heeren Falkena en 1 briefje was blanco. Vacature J. Faber De heer O. Hiddema wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Banning verkreeg 2, de heer B. Falkena 1 stem en 1 briefje was blanco. Schorsing der openbare zitdag, ter behandeling van reclames Hoofdelijken Omslag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1