Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 59ste Jaargang. Zaterdag 15 Mei 1920. No. 20. Nog eens de Meimaand. Oer ditten en datten. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. VOOR nog GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels tan merkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. STADSNIEUWS. Bond van Staatspensionneering Afd. „Bolsward”. De algemeene ledenvergadering op Woensdag 12 deser was slechts matig bezocht. De rekening van den penningmeester, den heer H. G. de Boer, sloot met een batig saldo van f 32.291/,. Voor de vergadering van den Boud van Staatspensionneering, die dit jaar zal worden gehouden te Leeuwarden op 25 Mei a.s., en van de Federatie, die te Franeker vergadert, werden afgevaardigden benoemd. Het Bestuur is van oordeel, dat het ledental der afdeling veel grooter behoort te zijn en er zal daarom binnenkort getracht worden, door middel van de circulaire «Sluit U aan”, het ledental te vergrooten. Verder zal over eenigen tijd weder een ledenvergadering worden uitgeschreven, alwaar de afgevaardigden verslag zullen uitbrengen, terwijl dan tevens een nieuw bestuurslid dient te worden gekozen, daar de heer Steensma, wegens drukke bezigheden, niet weder voor een bestuursfunctie in aanmerking wenscht te komen. Br. De nek gebroken. De stalhouder Nauta te Harlingen had niet zoolang geleden een paard gekocht, hetwelk nog ingereden moest worden, omdat het nogal schichtig was. De zoon zou dit Maandagavond doen, waartoe het paard voor een dogcart gespannen den weg naar Midlum opging. Het sprong en draaide nogal wat, maar werd, naar ooggetuigen mededeelen, daarvoor ook ongenadig afgestriemd, totdat op ’t laatst het paard er van doorging, waarbjj het kwam te vallen en den nek brak. Staking. Te Leiden is een staking uitgebroken van behangers. Door de patroons was het loon thans 60 cent per uur, gebracht op 71 cent daarbij rekenend, met de bestaande landelijke regeling, waarbjj Leiden tot de 3de klasse wordt gerekend. Da werknemersorganisatie wilde Leiden tot de 2e klasse rekenen met een loon van 75 cent per uur. Een drietal patroons, de firma’s Vroom en Dreesman, Pander en Splinter, hebben toegegeven en de regeling aanvaard. De andere patroons blijven echter weigeren. In het geheel omvat de staking slechts 40 werklieden. Onoplettendheid. Tydens het schaftkwartier bij de lossing van de met bazalt geladen rjjnaak «Sophia” in de Zuiderhaven liggend, stond een pot met machineolie op het vuur. Door onver klaarbare oorzaak sloeg de brand er in en de vlam kwam boven het dek uit. De arbeiders zaten evenwel onverstoorbaar, totdat een toe vallig passeerend politieambtenaar hen op merkzaam maakte. Onder diens leiding was men met eenige emmers water de brand spoedig meester. Schade werd niet noemens waard aangericht. Nederland en Japan. «Eastern Service”seint d.d. 6 Mei uit Tokio De Nederlandsche oorlogsschepen «Tromp” en «Hertog Hendrik” zijn allerhartelijkst ontvangen. De états-major werd een feestmaal aange boden door den Japanschen Marinestaf. Vandaag staat een schitterend tuinfeest op het program, aangeboden door de Vereeniging tot bevordering der toenadering tusscben Japan en Nederland. Bij officieren en manschappen is er maar één roep over de ontvangst. De matrozen mogen b.v. van de tram gratis gebruik maken en hebben vrijen toegang tot de bioscopen. Een ouderwetsche bruiloft. Onder Groenlo is bij een landbouwer een bruiloft gehouden, waarbij ongeveer 800 gasten genoodigd waren, en waar voor dezen maaltijd o.a. twee koeien, drie pinken sn drie schapen waren geslacht. De Mei is voor ons in het Noorden de vernieuwing van het leven. Maart moge lentemaand zijn, al wat er voor ons lieflijks en blij’s en zonnigs in het lentebegrip be sloten ligt, verbinden wij aan de Meimaand. «Een nieuwe lente en een nieuw geluid”. Zoo begint de fijnzinnige dichter Gorter zijn Mei-gedicht, waarin de lieflijke, zonnige Msi-gestalte over de aarde rondgaat, waar het overal opnieuw te bloeien en te geuren begint. Mei is de wederopstanding uit den winterslaap, de vernieuwing van het leven, de maand ook, waarin dat leven op zijn kleurigst en geurigst te bloeien schijnt en die onze aarde Omtoovert als in een paradijs van nieuwe, overal uitbloesemende kracht en heerlijkheid. Mei, de bloeimaand. Het is ook de tijd, waarin nieuwe verwachtingen e> nieuwe hoop en nieuw verlangen opbloeien in het men- schenhart en met baar rijke, overdadige bloesemweelde onze zinnen, ons denken en ons voelen betooveren. Het is de tijd, waarin we nog eens, hoe oud we ook zijn, onze idealen groenen zien en droomen van een in schoonheid herboren wereld. En daarom het is werkelijk niet zonder reden heeft overal over de wereld de partij der arbeiders, die immers ook van een ver nieuwing der wereld door een vernieuwing der maatschappij droomt, den eersten Meidag als baar feestdag uitgekozen, waarop zij haar verwachtingen en hoop herdenkt. Vroeger, vele jaren geleden, toen voor het eerst bet socialistisch geluid de burgerjj verschrikte, scheen het een revolutiedag, de aankondiging van bet nabye geweld, van straatoproer en rinkelende ruiten. En extra politiemachten werden op de been gebracht, troepen in de kazernes geconsigneerd, om op het eerste gerucht der revolutie gereed te zijn. Dat is langzamerhand anders geworden. En de eerste Meiviering met baar vergaderingen en op tochten en muziek trok nauwelijks nog de aandacht. Men wss er aan gewoon geraakt, had gezien, dat het zoo verschrikkelijk niet was en meende, dat de revolutiekoorts, zoo die er nog achterstak, aardig op weg was te beteren. Maar dat is weer anders geworden. De oorlog, die groote spelbreker, heeft ook hier nieuwe toestanden en nieuwe uitzichten ge schapen. Heftiger dan ooit schijnt de revo lutiekoorts te woeden in de arbeidersmassa’s der wereld. Het is een nieuwe hoop, die door den oorlog ontwaakt is en die de ver vulling van den ouden droom in de nabije toekomst scheen te beloven. Maar het is de wrange ervaring ook, uit de oorlogsjaren ge boren, die in heftig verzet tegen deze wereld van imperialisme en chauvinisme en baat en ellende uitgebroken, de oude vormen hoopt stuk te breken. En opnieuw, als voorjaren, krijgt de eerste Meiviering bet dreigend aan zien, dat politie agenten en soldaten op de been brengt. Laten we ons niet te gauw verontrusten. We leven in een zeer bijzonderen tijd, waarin alles een beetje uit zijn voegen schijnt gelicht en omgekeerd. De Polen, die eeuwen lang onderdrukt waren, zijn nu bezig onderdrukker te worden, doen althans voortdurende pogingen dat te worden en gaan hun oude meesters de Russen te lijf. Feitelijk gaan ze iedereen te lijf. En dat is misschien het meest ver ontrustende verschijnsel nog, nu men in het Westen tot wat verstandiger inzichten gaat nijgen en ten einde de werkelijke vrede en rust in Europa te herstellen, zelfs met de Dnitschers wil confereeren. Want dezePolen met hun nieuw imperialisme worden een werkelijk gevaar. Ze vallen niet alleen de Russen aan, maar ook de Duitschers, die ze geheel uit Silezië trachten te dringen en hun vrinden, de Tsjechen, die zij in Tesehen doodslaan. Ze voeren de Fransche politiek en voelen zich door den stenn van Frankrijk, wiens belangen zij naast hun eigene dienen, sterk tegenover de anderen. Miar zij verhinderen het eindelijk tot rust komen van Oost en Midden-Europa door hun heerschzuchtige en imperialistische politiek en bereiden nieuwe oorlogen voor. Tegenover de Russen vinden zij een krachtigen steun aan Japan, dat van deze gelegenheid gebruik maakt om Oost- Siberië onder zijn heerschappij te brengen. En het schijnt, dat deze Japanners zich weer op de instemming der Entente-staten ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62^2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Aanbesteding. Het bouwen van 34 werkmanswoningen benevens het maken van rioleeringen en be stratingen ten behoeve dier woningen, voor rekening van de Woningstichting «Patrimo nium” te Harlingen is bij aanbesteding gegund aan den heer E. Statema alhier voor f 174.000. Door den Commisaris der Koningin is benoemd tot lid van het eollege van zetters voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Bolsward de heer J. Albada Jelgersma alhier, zulks ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Tj. IJ. de Boer, kunnen beroepen. Toch willen die Entente- staten de betrekkingen met Rusland weer opnemen. Hoe moet dat dan De Engelsche arbeiders hebben op hun 1ste Meidag ook vrede met Rusland geëischt. Laten wij hopen dat in alle landen het verlangen naar rust en vrede ingang mag vinden en dat de vriendschappelijke betrek kingen onderling spoedig weer hersteld mogen worden. Eerst dan zal Europa zich weer kunnen ontwikkelen en tot bloei geraken. Longenpest. Te Zuid-Scharwoude zijn in hetzelfde gezin de moeder en twee kinderen overleden aan longenpest. De vader is thans ook ongesteld. Maasbode. De Zutphensche bolsjewiki. Uit Lochem wordt gemeld dat een der uit het Huis van Bewaring te Zutphen ge vinkte bolsjewiki, die in het St. Vincentius Gasthuis te Groenlo is bezweken aan zijn schotwonden, aan een naast hem liggende patiënt heeft bekend, de dader te zijn van den moord onder Burlo bij Winterswijk. Toen de landbouwer hem niet dadelijk goed schiks geld had willen geven, had hij hem neergeschoten. Dankbetuiging uit Weenen. Aan een door het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis van het te Weenen werkende Nederlandsche Comité ontvangen schrijven wordt het volgende ontleend: Op 30 April werd door het Comité te Weenen in een der zalen van het Augarten- paleis, welke voor deze gelegenheid met groen en oranje versierd was, een Julianafeest in elkander gezet, waarbij aan 31 noodlijdende Weensche meisjes, die evenals H.K.H. Prinses Juliana op dien dag haar llden verjaardag vierden, eene hoeveelheid ondergoed, japonstof voor een mantel, een pakket levensmiddelen en wat speelgoed aangeboden werd. Door een der aanwezige ouders werd bij deze gelegenheid uit naam van allen den dank der Weener bevolking overgebracht en verzocht daarvan de Nederlandsche schenkers mede- deeling te doen. Met een «hoch” op de jengdige Prinses en met het zingen van het Wilhelmus werd dit aardige feest geëindigd. Geen Maandagochtendbladen meer. BERLIJN, 9 Mei. De Berlijnsche bladen deelen mee, dat tengevolge van een overeen komst gesloten met het Duitscbe verbond van transportarbeiders, de krantenbezorgers een rustdag zullen krijgen van 24 uur, zoodat geen kranten op Maandagmorgen meer zullen verschijnen. As ’t alearen tsjin toalfde Maeije roan, dan sieten sommige minsken yn noed en soarch, omdat de tiid neijer kaem dat bja forhlisje moasten, en dan hie 't hjar faek net slagje wollen om in oare wente to bisetten, en hja seagen dan sa njunkenlytsen wol dat it hjar lot wirde scoe, om mei hjar habben en balden op ’e striette ef yn ’t iene ef oare hok, to- lanne to kommen. Soks wie wol to bigreatsjen foaral, as ’t in hdshalding jildde mei lytse bern, howol disse der faken nog net sa swier oer tilden, mar dy hiene dan dochs ’t measte meilijee fen ’e minsken, fen ’e alders waerd al gau ris sein: hja wolle ek net oars. Mar dat wenjen yn iepen loft, komt nou hast net mear foar. Troch dat er hisrkemisjes opstien binne dy ’t mei de saken fen hüsfor- hierderij hawwe to regeljen, is der foroaring kommen en as nou minsken, dy 't forhüsje moatte gjin hüs hawwe dan kinne bja bliuwe hwert hja binne. Yn sokke gefallen binne de hiersljue aerdig bolpen en hja priisgje de hierkemisje, as mannen dy ’t krekt witte ho’t it heart- Mar de forhierder lit him yn sa’n gefal hiel oars tit oer ’t heege koleesje, en forwinsket it hiele ploecbje sa fier as ’t mar kin, trochdat men him syn frijheid üntnimt en him net baes lit oer syn eigen hüs. It blykt bjir ek al wer dat dit ünmuglik is om ’t elk en ien nei ’t sin to dwaen, en dat alles syn foar en tsjin hat. It is oan 'e iene kant moai dat de hiersljue net mear op ’e striette hoeve to stean, mar omdat se dit ek mar al to goed witte, litte in hopen hjarren ek neat oan ’t spil gelegen lizze, en as de forhierder hjar ier en bitiid al witte lit dat hja mei Maeije forhdsje moatte, dan tinke de hierders faek, it wennet ds hjir wol nei ’t sin, en hwet scille we üs dan drok meitsje for hwet oars, en aa ’t dan Maeije wirdt, den kin de eigner heech springe as leech, de hierders sizze mar dat bja net in oare wente krije- koene, en hja bliuwe hwer’t bja binne, hwertroch de forhalding twisken forhierder en hierder der net hertliker op wirdt. As de minsken non ris wieme sa’t se hearden to wezen en in oar syn bilang waerd ris hwet mear en eigen bilang hwet minder socht, hwet koe men dan mei in bult minder spul ta. Mar de neistenljeafde is faken safier to siikjen en al it dwaen en litten fen ’e minsken wiist er noch mar al to faek op dat men dtslutend oan yen seis tinkt. Op inkele dt- sonderings nei, komt dit ek dt.by wirkjowers en wirknimmers. Sadra ien fsn beide partijen mar sjucht fordieliger dwaen to kinnen, dan seit men mekoarren de tsjinst mar wer op hwent de feint ef faem, kin earne mear fortsjinje, en seit hjar tsjinst farwol, ef in baes ef frou, kin goedkeaper help krije, en wol derom ek mar Ijeaver foroarje. Mar der binne dtsonderings. Hwer ’t bazen en feinten frouen en fammen hjarren sa ien mei e.lkoarren fiele dat er fen foroarjen gjin sprake is, dan siket de iene it bilang fen de oare en jowe deryn in foarbield for de wifild ho ef it wêze moat, en as nou elk dat foarbield mar wist nei to folgjen, hwet wie der dan in poarsje haet en niid en üntofredenheid fen 'e wrald forreage. Frisia. Beroepskeuze. Onlangs maakten wij melding van een alhier gehouden vergadering ter bespreking van de wenschelijkheid, om te Bolsward een Commissie op te richten, die voorlichting kan geven bij het doen eener beroepskeuze. Nu vernemen wij, (zie achterstaande adver tentie), dat a.s. Donderdag getracht zal worden om bedoelde Commissie op te richten. De groote beteekenis daarvan behoeft niet verder te worden uiteengezet. Daarom mag verwacht worden, dat velen zullen medewerken, om een Commissie, bestaande uit daarvoor geschikte personen, te benoemen. Vreemdelingenverkeer. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het bestuur der Electriciteitstentoonstelling die in den a.s. zomer te Leeuwarden zal gehouden worden, om een bijzondere reclame te maken voor het vreemdelingenbezoek aan de provincie Friesland. Ook Bolsward zal daarvan kunnen prefi- teeren. Onze vereeniging voor Handel, Nijverheid en Vreemdelingenverkeer heeft verschillende cliché’s van Bolswardsche beziens waardigheden in bruikleen afgestaan en dus mag verwacht worden, dat de vreemdelingen eerstdaags worden opgewekt om ook Bolsward niet te vergeten. In verband hiermede kunnsn wij mededeelen, dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer in de vorige week hier zeer uitvoerig is besproken op de vergadering van Handel en Nijverheid. Besloten werd, dat de vereeniging voortaan zich meer op het vreemdelingenverkeer zal toeleggen. Dit is voor Bolsward een groot belang. Wij kunnen dus in het vervolg een krachtige bevordering van het vreemdelingenverkeer aan onze gemeente tegemoet zien. De vereeniging zal dit echter alleen dan naar behooren kunnen doen, wanneer allen, die bij vreemde lingenverkeer belang hebben (en welke koopman heeft dat niet ook zich aansluiten. Er zijn nog altijd veel te veel personen, die wel van het bezoek van vreemdelingen willen •profiteeren, maar aan anderen overlaten om daarvoor moeite en kosten te offeren. Krachtige bevordering van vreemdelingen verkeer eischt niet minder krachtige samen werking. Handel en Nijverheid is voornemens daartoe aan te sporen. Bolswardsche Courant Benoeming.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1